دانشگاه‌های ترکیه برای پزشکی
توسط تیم علم ویرا
20 مهر 2

بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی

رشته پزشکی از محبوب‌ترین و پرطرف‌دارترین رشته‌های تحصیلی است و دانش‌آموزان و دانشجویان زیادی رؤیای تحصیل در این رشته را در سر دارند. کشور ترکیه با برخورداری از بهترین دانشگاه‌های پزشکی در سطح اروپا همراه با پیشرفته‌ترین امکانات روز دنیا به یکی از قطب‌های تحصیل پزشکی در جهان تبدیل شده است. وجود برجسته‌ترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی این کشور را به یکی از مقاصد محبوب برای دانشجویانی تبدیل کرده است که به دلایل مختلف قادر به تحصیل این رشته در کشور خود نیستند.

بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه هرساله با رنکینگ عالی بین دانشگاه‌های جهان قرار می‌گیرند و این یکی از دلایل جذب دانشجویان بین‌المللی به این کشور است. در حال حاضر حدود 200 دانشگاه در ترکیه وجود دارد که تعداد زیادی از آن‌ها رشته پزشکی را با شرایط عالی ارائه می‌دهند. در این مقاله از سری مقالات علم ویرا با ما همراه باشید تا به معرفی دانشگاه های برتر پزشکی در ترکیه بپردازیم.

تحصیل پزشکی در ترکیه

بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی از دانشگاه‌های معتبر و بین‌المللی هستند که هرساله دانشجویان زیادی را از سراسر جهان به خود جذب می‌کند. دانشگاه های برتر پزشکی در ترکیه در سال 2001 به سیستم آموزشی اروپا و آمریکا پیوستند و دارای همکاری‌های نزدیک با معتبرترین دانشگاه‌های جهان هستند. تحصیل پزشکی در ترکیه 6 سال به طول می‌انجامد. در سه سال اول دانشجو به آموزش، تحقیق و کارهای بالینی و دو سال بعد به انجام آزمایش‌ها، تشخیص و راه‌های درمانی می‌پردازد.

دانشجویانی که تحصیل در بهترین دانشگاه های پزشکی را انتخاب می‌کنند سال آخر تحصیلات خود و دوره کارورزی را در پیشرفته‌ترین و مجهزترین بیمارستان‌های آموزشی می‌گذرانند. از جمله شرایط لازم برای پذیرش در بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی می‌توان به قبولی در آزمون YOS و SAT اشاره کرد. گذراندن این آزمون‌ها بسیار آسان‌تر از کنکور سراسری است و دانشجویان به‌راحتی می‌توانند از دانشگاه های برتر پزشکی ترکیه پذیرش بگیرند.

مناسب‌بودن هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه نسبت به سطح کیفیت آموزش و تجهیزات کامل دانشگاه‌ها در رشته پزشکی از جمله دلایل محبوبیت این کشور برای دانشجویان بین‌المللی هستند. بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه امکان تحصیل دانشجویان در رشته پزشکی را به زبان‌های ترکی و انگلیسی برای دانشجویان فراهم کرده‌اند.

دانشگاه های برتر پزشکی در ترکیه

مزایای تحصیل در بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی

از جمله دلایلی که دانشجویان بین‌المللی مهاجرت تحصیلی به ترکیه و تحصیل در بهترین دانشگاه های پزشکی در ترکیه را انتخاب می‌کنند، می‌توان به معتبر بودن مدارک پزشکی این کشور در سطح بین‌المللی اشاره کرد. مورد تایید بودن تعداد قابل‌توجهی از دانشگاه‌های پزشکی ترکیه توسط وزارت بهداشت ایران از جمله دلایل جذب دانشجویان ایرانی به این کشور است. نزدیکی مسافت ترکیه به ایران از دیگر مزایای تحصیل در بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی است.

مزیت دیگر تحصیل پزشکی در ترکیه امکان سفر به ترکیه بدون ویزا است. دانشجویان ایرانی پس از ورود به ترکیه می‌توانند نسبت به اخذ اجازه اقامت در این کشور اقدام نمایند. بالابودن سطح علمی دانشگاه‌های ترکیه، نزدیکی فرهنگی ایران به این کشور و هزینه‌های تحصیل مقرون‌به‌صرفه از دیگر دلایلی است که تحصیل در بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی را به یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای دانشجویان ایرانی تبدیل کرده است.

علاوه بر این، دانشگاه‌های ترکیه امکان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی را برای دانشجویان فراهم کردند که باعث کسب دانش پزشکی در سطح بین‌المللی می‌شود. بدین ترتیب، دانشجویان می‌توانند پس از تکمیل تحصیلات خود در کشورهای اروپایی و آمریکا به ادامه تحصیل یا اشتغال بپردازند.

شرایط تحصیل در بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه

شرایط تحصیل در بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی

کشور ترکیه در سال‌های اخیر به یکی از پرطرف‌دارترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان علاقه‌مند به رشته پزشکی تبدیل شده است. شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه باتوجه‌به نوع دانشگاه ممکن است متفاوت باشد. به‌طورکلی پذیرش در رشته پزشکی در دانشگاه‌های دولتی ترکیه مشروط به شرکت در آزمون‌های ورودی مانند YOS، SAT یا ALES و کسب نمره مورد قبول دانشگاه است. بالابودن نمره‌های دروس زیست، فیزیک، شیمی و ریاضی می‌تواند در پذیرش دانشجویان در بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی مؤثر باشد.

باتوجه‌به این که رشته پزشکی در بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه به زبان ترکی یا انگلیسی ارائه می‌شود، دانشجویان برای پذیرش ملزم به ارائه مدارک معتبر زبان ترکی (TOMER) یا انگلیسی (IELTS یا TOEFL) هستند. دانشگاه‌های خصوصی ترکیه شرایط آسان‌تری برای پذیرش دانشجویان در رشته پزشکی در نظر می‌گیرند. بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی خصوصی نیازی به شرکت در آزمون‌های ورودی ندارند.

اغلب این دانشگاه‌ها شرایطی مانند ارائه مدرک زبان و نمرات دانشجویان را برای پذیرش در نظر می‌گیرند. معدل بالای دیپلم از جمله شرایط لازم برای تحصیل در دانشگاه های برتر پزشکی در ترکیه است. لازم به ذکر است هزینه تحصیل در ترکیه در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه برای رشته پزشکی بالاتر از دانشگاه‌های دولتی این کشور است.

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در ترکیه

مدارک لازم برای اخذ پذیرش در رشته پزشکی از  دانشگاه‌های ترکیه ممکن است در هر دانشگاه متفاوت باشد. مدارک کلی برای پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه به شرح زیر است:

 • مدرک دیپلم (ترجمه رسمی به ترکی یا انگلیسی)
 • پاسپورت (حداقل 6 ماه اعتبار)
 • چند قطعه عکس
 • مدرک مهارت زبان ترکی (TOMER) یا انگلیسی (IELTS یا TOEFL)
 • حداقل 18 سال سن
 • ریزنمرات تحصیلی
 • رزومه
 • توصیه‌نامه
 • انگیزه‌نامه

دانشگاه های ترکیه برای تحصیل پزشکی

به‌طورکلی کشور ترکیه دارای 47 دانشگاه ارائه دهنده رشته پزشکی است که بهترین کیفیت را با هزینه‌ای مقرون به صرفه ارائه می‌دهند و دانشجویان بین‌المللی را از سراسر جهان پذیرش می‌کنند. در ادامه به معرفی بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی می‌پردازیم.

تحصیل پزشکی در دانشگاه قاضی

1. دانشگاه قاضی (Gazi University)

دانشگاه قاضی (غازی) از بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل پزشکی محسوب می‌شود.  دانشگاه غازی دارای رنکینگ ملی و بین‌المللی عالی است. این دانشگاه دارای رتبه 7 در دانشگاه‌های برتر ترکیه و رتبه 900 در بین بهترین دانشگاه‌های دنیا است. دانشگاه غازی هرساله دانشجویان بین‌المللی را از طریق آزمون‌های ورودی و شرط معدل پذیرش می‌کند.

هزینه تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه غازی 38000 لیر در سال است. این دانشگاه هرساله میزبان هزاران دانشجو از سراسر جهان است. دانشکده پزشکی دانشگاه قاضی با ارائه تئوری‌های فوق مدرن در رشته پزشکی و علوم سلامت از جمله بهترین دانشکده‌های پزشکی در سطح ترکیه شناخته می‌شود. دانشجویانی که تحصیل پزشکی در دانشگاه قاضی را انتخاب می‌کنند، دوره کارآموزی خود را در بیمارستان تخصصی و مدرن این دانشگاه می‌گذرانند.

2. دانشگاه های برتر پزشکی در ترکیه؛ دانشگاه اژه (Ege University)

دانشگاه اژه یک دانشگاه دولتی پزشکی در ترکیه است که در بین دانشجویان بین‌المللی از محبوبیت بالایی برخوردار است. دانشگاه اژه دارای رنکینگ ملی و بین‌المللی خوبی است؛ به صورتی که در بین دانشگاه‌های ترکیه دارای رتبه 8 و در بین دانشگاه‌های جهان در رتبه 1001 قرار دارد. دانشگاه اژه در شهر ازمیر ترکیه قرار دارد. تحصیل پزشکی در دانشگاه اژه ترکیه به دو صورت تئوری و عملی صورت می‌گیرد. بیمارستان این دانشگاه با 2000 ظرفیت، بستری فرصتی مناسب برای یادگیری و کسب تجربه‌های عملی دانشجویان است.

هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه اژه، 9000 لیر در سال است. دانشگاه اژه در سال‌های اخیر با بهره‌گیری از تجهیزات پزشکی فنی و تخصصی پیشرفت‌های زیادی در زمینه‌های آموزشی، بهداشتی و پژوهشی داشته است. این دانشگاه عضوی از انجمن آموزش دندانپزشکی در اروپا است. حجم امکانات بی‌نظیر دانشگاه اژه باعث شده است این دانشگاه به یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی تبدیل شود.

تحصیل پزشکی در دانشگاه حاجت تپه

3. دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University)

دانشگاه حاجت تپه یکی از دانشگاه‌های خصوصی معروف در رشته پزشکی در کشور ترکیه است. این دانشگاه در سال‌های اخیر به دلیل جایگاه علمی بالا و کیفیت آموزش در لیست بهترین دانشگاه‌های ترکیه و جهان قرار گرفته است. دانشگاه حاجت تپه دارای رتبه 5 در بین بهترین دانشگاه‌های ترکیه و رتبه 800 در بین بهترین دانشگاه‌های جهان است. این دانشگاه از جمله دانشگاه های ترکیه برای پزشکی است که پژوهش محور است. به همین دلیل، هرساله شاهد رشد علمی و پیشرفت چشمگیر دانشجویان این دانشگاه هستیم.

شهریه تحصیل پزشکی در دانشگاه حاجت تپه، سالانه 10000 دلار است. دانشگاه حاجت تپه امکانات و فرصت‌های منحصر به فردی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد که از جمله آن‌ها می‌توان به بورسیه‌های تحصیلی که شامل حمایت‌های دولتی و حمایت‌های سازمان‌های غیردولتی است اشاره کرد.

4. بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه؛ دانشگاه استانبول (Istanbul University)

دانشگاه استانبول یکی از دانشگاه‌های دولتی برجسته استانبول است که گزینه مناسبی برای پزشکی محسوب می‌شود. این دانشگاه در جایگاه چهارم در بین بهترین دانشگاه‌های ترکیه و در رتبه 900 در بین بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارد. پذیرش در رشته پزشکی دانشگاه استانبول بر اساس شرکت در آزمون‌های ورودی صورت می‌پذیرد. هزینه تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه استانبول 30000 دلار است.

دانشگاه استانبول دارای همکاری‌های پژوهشی و علمی با بیش از 25 دانشکده پزشکی در سراسر جهان است. به همین دلیل می‌تواند آینده‌ای روشن برای دانشجویان این دانشگاه رقم بزند. دانشگاه استانبول یکی از دانشگاه‌های برتر پزشکی در ترکیه است. این دانشگاه به دلیل آموزش مطابق با برنامه بولونیا و مدارک اعطایی معتبر مورد تأیید کشورهای مختلف، به یک دانشگاه محبوب بین دانشجویان بین‌المللی تبدیل شده است.

تحصیل پزشکی در دانشگاه مرمره

5. دانشگاه های ترکیه برای پزشکی؛ دانشگاه مرمره (Marmara University)

دانشگاه مرمره یکی از دانشگاه‌های دولتی ترکیه است که تمامی معیارهای لازم برای رسیدن به استاندارد جهانی آموزش پزشکی را برآورده کرده است. دانشگاه مرمره دومین دانشگاه بزرگ کشور ترکیه و یکی از بهترین گزینه‌ها برای تحصیل پزشکی در ترکیه است. رنکینگ جهانی دانشگاه مرمره 977 و رتبه ملی این دانشگاه 11 است. این دانشگاه یکی از مراکز آموزشی قدیمی و پیشرو در ترکیه است که دانشکده‌های مختلف پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی و علوم سلامت را در خود جای داده است.

دانشگاه مرمره در حال حاضر دارای 57000 دانشجو است. دانشگاه مرمره دانشجویان را بر اساس آزمون ورودی در رشته پزشکی پذیرش می‌کند. هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه مرمره 35000 لیر در سال است. این دانشگاه داری مجهزترین بیمارستان‌های تخصصی مجهز به دستگاه‌ها و تکنولوژی‌های پیشرفته لازم برای تحصیل رشته پزشکی است و به همین دلیل به یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه برای پزشکی تبدیل شده است.

6. دانشگاه کوچ (Koc University)

دانشگاه کوچ یکی از دانشگاه‌های خصوصی برتر در سطح ترکیه و یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی در است. این دانشگاه دارای رتبه اول در بین دانشگاه‌های خصوصی ترکیه و رنکینگ 451 در بین بهترین دانشگاه‌های جهان است. دانشگاه کوچ دانشجویان بین‌المللی را بر اساس آزمون‌های ورودی پذیرش می‌کند. از دیگر شرایط پذیرش دانشگاه کوچ در رشته پزشکی می‌توان به معدل دیپلم بالای 18 اشاره کرد. این دانشگاه امکانات تحصیلی و رفاهی مختلفی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.

هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه کوچ حدود 28000 دلار در سال است. دانشگاه کوچ با برخورداری از بیمارستان تخصصی زمینه تحصیل دانشجویان رشته پزشکی در بهترین و تخصصی‌ترین محیط آموزشی را فراهم می‌کند.

تحصیل پزشکی در دانشگاه آنکارا

7. بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی؛ دانشگاه آنکارا (Ankara University)

دانشگاه آنکارا یک دانشگاه دولتی در ترکیه است که در شهر آنکارا واقع شده است. این دانشگاه از رتبه 6 در بین دانشگاه‌های ترکیه و رنکینگ 625 در بین دانشگاه‌های جهان برخوردار است. از جمله شرایط اخذ پذیرش در رشته پزشکی دانشگاه آنکارا، می‌توان به برخورداری از معدل دیپلم بالای 18 و شرکت در آزمون‌های ورودی اشاره کرد.

هزینه تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه آنکارا، 80000 لیر است. دانشگاه آنکارا یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی و رشته‌های پیراپزشکی به شمار می‌رود. دانشگاه آنکارا برای دانشجویان امکانات مختلفی نظیر بیمارستان تخصصی، فضاهای اقامتی و خوابگاه‌های دانشجویی را فراهم کرده است.

8. دانشگاه دوکوز ایلول (Dokuz Eylul University)

دانشگاه دوکوز ایلول یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی است که در سال 1982 در شهر ازمیر تأسیس شد. این دانشگاه دارای 18 دانشکده تخصصی از جمله دانشکده پزشکی است. یکی از نکات برجسته‌ای که درمورد دانشگاه دوکوز ایلول وجود دارد، بهره‌مندی از 49 مرکز تحقیقاتی کاربردی مجهز در رشته‌های مختلف تحصیلی است. دانشگاه دوکوز ایلول در زمینه پزشکی دارای مجهزترین دانشکده‌ها شامل دانشکده پزشکی، دانشکده پرستاری، دانشکده دندانپزشکی، دانشکده فیزیوتراپی و… است.

این دانشگاه دارای یک مرکز توسعه و تحقیق در سطح جهانی است که دانشجویان را قادر می‌سازد مسائل پزشکی روز دنیا مانند زیست‌شناسی سرطان، زیست‌شناسی مولکولی اختلالات ژنتیکی  درمان سلولی عصر جدید را بررسی کنند. این دانشگاه دارای بیش از 65000 دانشجو است. دانشگاه دوکوز ایلول دارای رنکینگ جهانی 1198 و رتبه 24 در بین دانشگاه‌های ترکیه است.

تحصیل پزشکی در دانشگاه آیدین استانبول

9. دانشگاه آیدین استانبول (Istanbul Aydin University)

دانشگاه آیدین استانبول یکی از دانشگاه های ترکیه برای پزشکی است که در شهر توریستی استانبول واقع شده است. این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های خصوصی ترکیه است که در سال 2007 تأسیس شد. آیدین در حال حاضر دارای بیش از 39000 دانشجوی ملی و بین‌المللی است. دانشگاه آیدین استانبول با بیش از 300 دانشگاه در جهان قرارداد همکاری و تبادل دانشجو دارد. این دانشگاه دارای رنکینگ جهانی 1200 و رتبه 52 در بین دانشگاه‌های ترکیه است.

دانشگاه آیدین یکی از جوان‌ترین و پویاترین دانشگاه‌های ترکیه است که مدارک آن در سراسر اروپا از اعتبار بالایی برخوردار هستند. دانشگاه آیدین استانبول دارای بیش از 6000 دانشجوی بین‌المللی از 125 کشور جهان است. دانشگاه آیدین استانبول با برخورداری از 14 دانشکده، 3 آموزشگاه حرفه‌ای و 2 مدرسه زبان امکان تحصیل دانشجویان خود با بهترین امکانات را فراهم می‌کند.

10. بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی؛ دانشگاه آجی بادام (Acibadem University)

دانشگاه آجی بادام یکی از دانشگاه‌های خصوصی در ترکیه است که در سال 2007 در شهر استانبول تاسیس شد. این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی است که با سال‌ها تجربه و دانش در خدمات بهداشتی، کادر علمی قوی و زیرساخت‌های فناوری پیشرفته به‌عنوان یکی از بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه شناخته می‌شود. دانشگاه آجی بادام رشته‌های تحصیلی مختلف از جمله پزشکی و دندانپزشکی را به زبان ترکی و انگلیسی به دانشجویان ارائه می‌دهد. این دانشگاه دارای رنکینگ جهانی 990 در بین بهترین دانشگاه‌های جهان و رتبه 81 در بین دانشگاه‌های ترکیه قرار دارد.

دانشگاه آجی بادام دارای 5 دانشکده بزرگ و مجهز، 2 آموزشگاه فنی و حرفه‌ای، 3 موسسه و تعدادی مراکز علمی و آموزشی است. دانشگاه آجی بادم دانشجویان بین‌المللی را بر اساس آزمون‌های ورودی پذیرش می‌کند. این دانشگاه در حال حاضر دارای بیش از 9000 دانشجو ملی و بین‌المللی است. بنیاد بهداشت و آموزش آجی بادم در 5 کشور فعالیت دارند و دارای 22 بیمارستان اختصاصی، 22500 متخصص سلامتی و 3336 تخت است.

از دیگر دانشگاه های برتر پزشکی در ترکیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه

دانشگاه های ترکیه برای پزشکی مورد تأیید وزارت بهداشت

وزارت بهداشت هرساله لیستی از دانشگاه‌های مورد تایید خود را منتشر می‌کند و در این لیست تعدادی از بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه نیز قرار دارند. این موضوع برای دانشجویانی که قصد تحصیل در بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی و بازگشت به ایران را دارند، اهمیت دارد؛ زیرا کارکردن به‌عنوان پزشک با مدرک دانشگاه‌های خارجی در ایران در صورتی امکان‌پذیر است که دانشجو در یکی از دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت تحصیل کرده باشد. از جمله دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت برای تحصیل در ترکیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه اژه ازمیر
 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه دوکوز ایلول
 • دانشگاه کاتب چلبی
 • دانشگاه قاضی
 • دانشگاه مرمره
 • دانشگاه آتاتورک
 • دانشگاه 19 مارس
 • دانشگاه کوچ
 • دانشگاه باهچه شهیر
 • دانشگاه باشکنت
 • دانشگاه یدی تپه
 • دانشگاه آیدین استانبول
 • دانشگاه مدیپول و…

بورسیه پزشکی دانشگاه های ترکیه

بورسیه پزشکی ترکیه

دانشجویان بین‌المللی که در بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی تحصیل می‌کنند، می‌توانند نسبت به اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های این کشور اقدام کنند. بورسیه تحصیلی ترکیه طیف گسترده‌ای از مزایا را به دانشجویان ارائه می‌دهد. این بورسیه‌ها می‌توانند تمام یا بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویان را پوشش دهند.

بورسیه‌های پزشکی ترکیه هزینه خوابگاه و سکونت، شهریه دانشگاه، هزینه‌های بهداشتی دانشجویان را در حین تحصیل تأمین می‌کنند. انواع مختلفی از بورسیه‌های پزشکی در ترکیه به دانشجویان ارائه می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به بورسیه دولت ترکیه، بورسیه علوم پزشکی ابن‌سینا، بورسیه پزشکی ترکیه بورسلاری، بورسیه علوم پزشکی و… اشاره کرد. از جمله دانشگاه‌های برتر پزشکی در ترکیه که بورسیه تحصیلی به دانشجویان ارائه می‌دهند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه سابانجی
 • دانشگاه مدیپول
 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه اژه ازمیر
 • دانشگاه بیرونی
 • دانشگاه آیدین استانبول
 • دانشگاه یدی تپه
 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه قاضی آنتپ
 • دانشگاه چوکوروا
 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه ارجیس
 • دانشگاه اسکی شهیر
 • دانشگاه اژه
 • دانشگاه آکدنیز
 • دانشگاه اولوداغ و…

مقایسه تحصل پزشکی در ایران و ترکیه

مقایسه تحصیل پزشکی در ایران و ترکیه

مقایسه تحصیل در دانشگاه های ترکیه برای پزشکی از ابعاد مختلفی قابل‌بررسی است.  باید بپذیریم که موقعیت جغرافیایی، فرهنگی و علمی کشور ترکیه از نظر جهانی بهتر از کشور ایران است. کشور ترکیه مقصد آموزش عالی بسیاری از دانشجویان خارجی است به صورتی که در سال 2019 تعداد 65000 دانشجوی بین‌المللی از کشورهای مختلف دنیا این کشور را برای تحصیل انتخاب کردند.

شرایط پذیرش دانشجویان در رشته پزشکی در کشور ترکیه بسیار آسان‌تر از شرایط سخت کنکور و هزینه‌های تحصیل پزشکی در دانشگاه آزاد است. تحصیل در بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی مدارکی به دانشجویان اعطا می‌کند که آن‌ها را قادر می‌سازد در تمام کشورهای دنیا به تحصیل و اشتغال بپردازند. کیفیت آموزش عالی در ترکیه به حدی از پیشرفت علمی رسیده است که با تعداد زیادی از دانشگاه‌های برجسته در سطح جهان ارتباط علمی دارند.

اگرچه دانشگاه‌های ایران با وجود قدمت زیاد شبیه به دانشگاه‌های ترکیه هستند و ارتباط خوبی با دانشگاه‌های معروف جهان دارند؛ اما در این زمینه در حد آموزش عالی ترکیه نیستند. تحصیل پزشکی در ترکیه 6 سال به طول می‌انجامد درحالی‌که تحصیل این رشته در ایران 8 سال طول می‌کشد. باید اعتراف کنیم شرایط تحصیل پزشکی در کشور ایران باتوجه‌به شرایط پذیرش، هزینه‌های تحصیلی، اسکان، رفت‌وآمد، سطح دانشگاه‌ها، امکانات رفاهی و تحصیلی و… در مقایسه با کشور ترکیه در سطح پایین‌تری قرار دارد.

جمع‌بندی

تحصیل در دانشگاه های ترکیه برای پزشکی می‌تواند به‌عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها برای دانشجویان علاقه‌مند به این رشته در نظر گرفته شود. وجود تعداد زیادی از دانشگاه های برتر پزشکی در ترکیه در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت می‌تواند به‌عنوان یک مزیت برای دانشجویان ایرانی در نظر گرفته شود. بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه امکان تحصیل دانشجویان بین‌المللی را به زبان انگلیسی و با ارائه بهترین امکانات رفاهی و تحصیلی فراهم می‌کنند.

تحصیل پزشکی در ترکیه باتوجه‌به برخورداری از بهترین و پیشرفته‌ترین امکانات و تکنولوژی مدرن آموزشی اروپا این امکان را برای دانشجویان ایجاد می‌کند تا به بالاترین سطوح در علم پزشکی دسترسی داشته باشند. در صورت وجود هرگونه ابهام در خصوص مدارک مورد نیاز تحصیل در ترکیه، دانشگاه های ترکیه برای پزشکی و… می‌توانید با ارسال فرم درخواست مشاوره رایگان با مشاوران متخصص علم ویرا در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۳ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه