299110_check_sign_icon

مهاجرت تحصیلی به ترکیه در یک نگاه

4509674

پایتخت : آنکارا

dictionary_language_linguistic_english-512

زبان تدریس: ترکی انگلیسی

z4-alphabet_education_blackboard_language-512

مقاطع: کارشناسی ،کارشناسی ارشد،دکترا

هزینه مهاجرت تحصیلی به ترکیه در یک نگاه

لیسانس

مقطع کارشناسی

800 الی 6000 دلار

فوق لیسانس

مقطع کارشناسی ارشد

1200 الی 3500 دلار

دکترا

مقطع دکترا

1500 الی 4000 دلار

فهرست مطالب

آشنایی

به موجبه اینکه کشور ترکیه یکی از کشور های همجوار با ایران است برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه شما می توانید بدون نیاز به ویزا تا 90 روز در این کشور بمانید.کشور ترکیه در سال های گذشته با بهبود سیستم آموزش عالی خود توانسته رتبه های خوبی در مقاطع علمی کسب کند. به طوری که در چند دهه اخیر متقاضی تحصیل در ترکیه از سوی ایرانیان یا کشور های دیگر رشد بسزایی داشته است.از آنجایی که کشور ترکیه و ایران باهم فرهنگ ها ، آداب و رسوم مشترک زیادی دارند.نکات مثبت دیگر ترکیه برای تحصیل نبودن شرایط سنی است ، کشور های اروپایی برای دانشجویان خارجی شرایط مختلف از جمله شرایط سنی را نیز اجبار می کنند و این شرط مانعی برای تمامی دانشجویان است.درباره مدرک دانشگاه های ترکیه نیز باید بگوییم مدرک دانشگاه های ترکیه در بسیاری از کشور های اروپایی نظیر گرجستان ، بلاروس ، اوکراین ، روسیه ، حتی قبرس و چین نیز معتبر است و به راحتی می توانید از این مدرک در سرتاسر دنیا استفاده کنید.

مهاجرت تحصیلی به ترکیه بدون آزمون امکان پذیر است؟

باید بگویم بله امکان پذیراست و بستگی به شرایط شخص دارد.تعداد زیادی از دانشگاه های معتبر خصوصی کشور ترکیه آماده پذیرش دانشجویان خارجی بدون آزمون هستند.دانشگاه های خصوصی ترکیه دارای امکانات رفاهی بسیار بالایی می باشد که می توانید با خیال راحت به تحصیل بپردازید.باید بگوییم دانشگاه های خصوصی ترکیه از نظر امکانات تحصیلی دارای کلاس های متعدد و همچنین از نظر امکانات رفاهی دارای خوابگاه ، سالن غذاخوری ، سرویس ایاب و ذهاب و سایر امکانات رفاهی به تمام دانشجویان ارائه می دهند.

زبان تدریس در دانشگاه ها ترکیه

سیستم آموزشی ترکیه به گونه ای طراحی شده که از تمامی کشور ها بتوانند پذیرش کنند. عمدتا زبان آموزشی دانشگاه های ترکیه به زبان ترکی است. در این میان دانشگاه هایی هم هستند که علاوه بر زبان ترکی با زبان اینگلسی نیز تدریس می کنند.در این بین مرکز نظارت بر دانشگاه های ترکیه به نام(Council of higher education) کار نظارت بر آموزش و رتبه بندی دانشگاه های ترکیه را برعهده دارد.

مدارک لازم جهت ادامه تحصیل در ترکیه:

پذیرش شدن در دانشگاه‌های ترکیه کاملا ساده و بدون پیچیدگی خاصی است و دانش آموزان خارجی باید دارای دیپلم دبیرستان باشد (به منظور اقدام برای دوره کارشناسی) و یا دارای مدرک چهارساله دانشگاهی (به منظور تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد) باشند؛ در غیر این‌صورت باید مدرک معادل را از کشور خود دریافت کنند. نحوی پذیرش بستگی به مقطع تحصیلی شما متفاوت است؛با این وجود چندین شرایط برای نحوه چذیرش برای دانشگاه های ترکیه در نظر گرفته شده است.

تکمیل فرم پذیرش به‌صورت کامل
ریزنمرات دانشگاه/ مدرک فارغ‌التحصیلی
مدرک مهارت زبان انگلیسی (در صورت تمایل برای تحصیل به زبان انگلیسی)
رزومه
مدرک اثبات مالی
مدرک پرداخت هزینه درخواست‌نامه (معمولا بین 100-35 دلار آمریکا)
تقاضا‌نامه و هر مدرک اضافی باید پیش از موعد مقرر ارسال گردد؛ این تاریخ معمولا اول آگوست می‌باشد.

آیا مهاجرت تحصیلی به ترکیه خوب است یا بد؟

میخواهیم ببنیم آیا تحصیل در ترکیه برای ایرانیان بهتر است یا نه؟باید بگویم بله تحصیل در ترکیه برای ایرانیان خوب است، از انجایی کشور ترکیه با کشور ایران دارای فرهنگ ها و آداب رسوم مشترکی است و رابطه مردم کشور ترکیه با مردم ایران بهتر است . بنابرین زندگی و تحصیل در ترکیه با همه سختی های خود می تواند یک تجربه به حصوصی باشد.
هزینه های زندگی در کشور ترکیه نسبت به کشور های اروپا یا ایالات متحده آمریکا بسیار پایین است اگر بخواهیم هزینه هارا مقایسه کنیم زندگی در ترکیه خیلی به صرفه تر است.
مدارک تحصیلی که از طرف دانشگاه های ترکیه ارائه می شوند بسیار معتبر بوده و دانشگاه های اوروپایی یا امریکایی زیادی آنهارا پذیرش می کنند.

آیا مهاجرت تحصیلی به ترکیه به صورت رایگان امکان پذیر است

بله امکان پذیر است. بورسیه برنامه تحصیلی دولت ترکیه برای متقاضایان خارجی است که می خواهند در ترکیه تحصیل کنند.بورسیه برای کسانی هست که میخواهند در دانشگاه های ترکیه در مقطع لیسانس ، فوق لیسانس و دکتری تحصیل کنند و هدف از بورسیه ارتقاء فهم متقابل با کشور های دیگر و همکاری در دانش جهانی با رویکرد مردم محور است. برنامه بورسیه تحصیلات تکمیلی ترکیه از موارد چون بورسیه تحصیلی علم و فناوری علی کوشچو و بورسیه تحصیلی علوم اجتماعی ایبنی هالدون می شود.
خدمات بورسیه ای که برای شما در نظر گرفته شده است شامل کمک هزینه مسکن ،بیمه درمانی مسافرت(بلیط رفت ، برگشت) و ویزا ازجمله موارد بورسیه است.
از جمله مزایای بورسیه می توان به 
اسکان رایگان
عدم پرداخت شهریه
بیمه درمانی
هزینه سفر
پرداخت حقوق ماهیانه 800 لیر برای مقطع کارشناسی ،1100 برای مقطع کارشناسی ارشد،1600 لیر برای مقطع دکتری و همچنین برای رشته های پزشکی و تحقیقاتی مبلغ 3 هزار لیر به دانشجو پرداخت می شود.
حدقل معدل مورد نیاز برای بورسیه:
برای دوره کارشناسی 14
برای دوره کارشناسی ارشد 15
برای دکترا 15 می باشد.
برای رشته های پزشکی ، دندان پزشکی و داروسازی معدل بالای 18 می باشد.

آیا ترکیه مدرک دانشگاه معتبری دارد؟

ترکیه از لحاظ رتبه بندی دانشگاه ها در سطح خوبی قرار دارد به طوری که مدارک دانشگاه های ترکیه آنقدر معتبر هستند که نیازی به ترجمه ندازند و شما می توانید به دانشگاه های معتبر سر تا سر دنیا آن را ارائه دهید و در مقاطع بالاتر تحصیل کنید.لازم به ذکر است اگر می خواهید وارد رشته دلخواه خود از دانشگاه دلخواهتان پذیرش بگیرید ولی برای شما بسیار سخت است. شما می توانید با مهاجرت تحصیلی به ترکیه علاوه بر دریافت مدرک معتبر بین المللی در رشته دلخواه خود نیز پذیرش شوید.در این میان متخصصین مهاجرت تحصیلی علم ویرا همواره در کنار شما هستند.

فرصت تحصیلی مناسب ، امن و مقرون به صرفه

از آنجایی که کشور ترکیه با ایران مرز مشترک دارند و خیلی به یکی دیگر نزدیک هستند.میتواند از لحاظ هزینه خیلی مقرون به صرفه باشد و همچنین کشور ترکیه یکی از امن ترین کشور های منطقه است و شرایط امنیتی فوق العاده ای برای تحصیل دارد.لازم به ذکر است بندانید به دلیل نزدیکی ارزش پول ایران به ترکیه باعث شده این کشور یکی از مقاصد تحصیلی با ارزش برای ایرانیان باشد.

آزمون YOS

آزمون (YOS (Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı که به معنای آزمون دانشجویان اتباع خارجی می باشد .یکی از آزمون هایی است که همه سال در دانشگاه های دولتی ترکیه و برخی دانشگاه های خصوصی ترکیه جهت پذیرش دانشجو انجام می شود.دانشجویانی که در این آزمون شرکت می کنند می تواند به راحتی وارد دانشگاه تراز اول ترکیه بشوند و در رشته دلخواه خود تحصیل کنند.

نکته بسیار مهم درباره این ازمون این است که شما میتوانید حتی در صورت نبودن مدرک مرتبط در رشته های دیگر تحصیل کنید . برای مثال اگر دیپلوم شما ریاضی باشد می توانید در رشته های پزشکی نیز تحصیل کنید.

آزمون SAT جهت تحصیل در مقاطع کارشناسی

آزمون SAT یک آزمون تستی است که از داوطلب جهت ورود به دانشگاه گرفته می شود. این آزمون همانند آزمون YOS یک آزمون ورودی است.بسیار از کالج های معتبر دنیا این آزمون را برای مقاطع کارشناسی برگزار می کنند مدت زمان برگزاری آزمون 50 الی 60 دقیقه است و دارای آزمون های نگارش ، ریاضی و درک مطلب است.هزینه شرکت در این آزمون 50 دلار است.نمره برتر برای این آزمون 1600 است که به طور میانگین در بخش درک مطلب ، ریاضی و نگارش تقسیم می شود.درکل کسی که بتواند نمره نزدیک به 1600 در آزمون را کسب کند می تواند در رشته های بهتری مشغول تحصیل کند.

کار در ترکیه در کنار تحصیل

دغه دغه اصلی بسیاری از دانشجویان این است که بتوانند در کنار تحصیل کار نیز انجام دهند.بدین منظور ترکیه طی قوانینی که به تازگیا وضع کرده است مقاطع تحصیلی کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا می توانند درکنار تحصیل مشغول کار شوند.مجوزه کار طی مدت های 3 ماهه 6 ماهه و کار دائمی صادر میگردد.همچنین میتوانید به صورت فریلنسری و نیمه وقت مشغول کار شوید.

آیا مهاجرت تحصیلی به ترکیه بدون مدرک زبان امکان‌پذیر است؟

بله شما می توانید حتی بدون مدرک زبان در ترکیه تحصیل کنید؛ و هیچگونه اجباری به مدرک زبان نیست.لازم به ذکر است بدانید برخی از دانشگاه های خصوصی ترکیه مدرک زبان را الزامی کردند و باید برای مدرک زبان خود هرچه زودتر اقدام کنید.

آیا تحصیل می توان بدون خدمت سربازی در ترکیه تحصیل کرد؟

اصلی ترین مدرک شما برای تحصیل در خارج از کشور پاسپورت شما یا همان کارت شناسایی شما میباشد
شما بعد از ۱۸ سالگی برای گرفتن پاسپورت نیازمند پایان خدمت هستید که در صورت عدم وجود پایان خدمت لازم است گواهی اشتغال به تحصیل برای خروج از کشور داشته باشید گواهی اشتغال به تحصیل را میتوانید با ثبت نام در یکی از دانشگاه های پیام نور آزاد و…
در جمهوری اسلامی ایران دریافت کنید و با ۳۰ میلیون تومان وثیقه بتوانید از کشور خارج شوید

آیا ترکیه دانشگاه مورد تایید جمهوری اسلامی ایران را دارد؟

بله بسیاری از دانشگاه های ترکیه مورد تایید جمهوری اسلامی ایران است . می توانید در لیست زیر دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم را ببنید.

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۵ رای