تحصیل در کشور ترکیه یکی از عاقلانه ترین و بهترین گزینه ها برای تحصیل است. دلایل بسیاری جهت انتخاب شدن این کشور برای تحصیل وجود دارد از جمله تحصیل در ترکیه با هزینه پایین ، آزمون‌های‌ ورودی راحت برای تحصیل در ترکیه، پیداکردن کار ضمن تحصیل و چه بسا تحصیل در ترکیه و اخذ مدارک از  دانشگاه های این کشور دارای اعتبار جهانی میباشد. همچنین یکی از دلایل خوب تحصیل در ترکیه عدم وجود شرط سنی میباشد.

هر ساله دانشجویان بسیاری تحصیل در کشور ترکیه را انتخاب میکنند زیرا تحصیل در ترکیه راهی طلایی برای ورود به کشور های اروپایی از جمله آمریکا میباشد. شما میتوانید با تحصیل در دانشگاه های ترکیه رشته های مد نظر خود و رشته های پرطرفدار جهانی از جمله دندانپزشکی ، پزشکی و انواع رشته های مهندسی را انتخاب کرده و تحصیل کنید.این کشور به عنوان یک مقصد آموزشی عالی در بین دانشجویان بین المللی میباشد.

شرایط تحصیل در ترکیه

تحصیل در دانشگاه های کشور ترکیه، هزینه کمتری نسبت به کشور های دیگر دارد و با این حال دارای کیفیت آموزشی بالایی  میباشد.همچنین تمامیه مؤسسات آموزش عالی دولتی و خصوصی ترکیه تحت نظر شورای آموزش عالی کشورترکیه YOK (yuksek ogrencı kurulu) در حال فعالیت میباشد. و اما شرایط پذیرش در هرکدام از رشته‌ها و مقاطع تحصیلی متفاوت میباشد.

کشور ترکیه نیز جزو معاهده بولونیا میباشد. بعضی از دانشگاه‌های کشورترکیه، تدریس های خود را به زبان انگلیسی و بعضی به زبان ترکی استانبولی و یا هردو زبان ارائه می‌دهند.همچنین سیستم آموزشی در دانشگاه‌های ترکیه فرق زیادی با سیستم آموزشی اتحادیه اروپا ندارد. سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مقاطع تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه میباشد.

برترین دانشگاه ها برای تحصیل در ترکیه

نام دانشگاه

رتبه

دانشگاه بیلکنت (Bilkent University)

591-600

دانشگاه سابانجی (Sabanci University)

541-550

دانشگاه کوچ (Koç University)

511-520

دانشگاه آنکارا (Ankara University )

801-1000

دانشگاه فنی استانبول (Istanbul Technical University)

701-750

دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University)

801-1000

دانشگاه استانبول (Istanbul University)

801-1000

دانشگاه بغازیچی( Boğaziçi University)

701-750

دانشگاه اژه (Ege University)

1000-1200

 

دانشگاه بیلکنت (Bilkent University)

دانشگاه بیلکنت یک دانشگاه خصوصی واقع در شهر آنکارا میباشد که برنامه های آموزشی خود را به دو زبان انگلیسی و ترکی استانبولی ارائه میدهد. دانشگاه بیلکنت اولین دانشگاه خصوصی غیرانتفاعی بوده که در کشور ترکیه تأسیس شده است.این دانشگاه در سال ۲۰۱۱ ، با رتبه بندی دانشگاه های جهانی به عنوان ۱۱۲مین دانشگاه برتر جهان ثبت شده است.

دانشگاه سابانجی (Sabanci University)

دانشگاه سابانجی یک دانشگاه خصوصی میباشد که در سال 1994 میلادی در شهر استانبول تاسیس شده است.در این دانشگاه برای 14 دانشجو، یک هیئت علمی حضور دارد. رنکینگ ملی دانشگاه سابانجی 48 میباشد. تعداد زیادی از دانشجویان این دانشگاه بعد از تمام کردن دوره تحصیل شاغل شده و به کار میپردازند. این نیز یکی از بهترین  دلایلی است که این دانشگاه جز برترین دانشگاه های ترکیه میباشد این دانشگاه بیشترین آمار شاغلین فارغ التحصیلان را دارد.

دانشگاه کوچ (Koç University)

دانشگاه کوچ ترکیه جز دانشگاه های خصوصی میباشد. این دانشگاه در سال ۱۹۹۳ در ساری یر استانبول تاسیس شد و همچنین از لحاظ رتبه بندی های جهانی اولین و بهترین دانشگاه ترکیه میباشد. دانشگاه کوچ امکانات بسیاری را برای دانشجویان خود فراهم کرده که دانشجویان میتوانند در هر دو پردیس به آن ها دسترسی داشته باشند. دانشگاه کوچ ترکیه به دلیل این که خصوصی می باشد و کمک هزینه ای از طرف دولت دریافت نمی کند شهریه های بالایی دارد.

دانشگاه آنکارا (Ankara University )

دانشگاه آنکارا جز دانشگاه های دولتی میباشد که در سال ۱۹۴۶ در شهر آنکارا تاسیس شده است و بیش از ۶۰,۰۰۰ دانشجو دارد.

این دانشگاه از نظر ارائه‌ی رشته ها و شاخه‌های تحصیلی ، تنوع زیادی دارد. همچنین دررتبه بندی برترین دانشگاه‌های جهان QS در سال ۲۰۱۹، این دانشگاه در بین ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته میباشد.

دانشگاه فنی استانبول (Istanbul Technical University)

دانشگاه فنی استانبول یک دانشگاه دولتی میباشد که در سال ۱۷۷۳ میلادی در شهر استانبول ترکیه تاسیس شده که تقریبا ۲۵۰ سال سابقه دارد. این دانشگاه نقش مهمی در علوم، فن‌آوری، هنر و ورزش دارد. ساخت اولین ماهواره مکعبی، اولین مینی‌بوس برقی، اولین قایق هیدروژنی، اولین اتومبیل بدون سرنشین و اولین رایانه‌های تولید داخلی  جز دستاورد‌های این دانشگاه میباشد.

دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University)

دانشگاه حاجت تپه جز دانشگاه های دولتی میباشد که در شهر آنکارا واقع شده و در سال درسال ۱۹۶۷ تاسیس شده است.این دانشگاه جز بهترین دانشگاه ها ی ترکیه میباشد. دانشگاه حاجت تپه علاوه بر داشتن دانشکده های گروه پزشکی ، دانشکده های علوم مهندسی ، علوم انسانی ، علوم طبیعی ، علم اقتصاد ، زبان و رشته های هنری را نیز دارد. دروس ارائه شده در دانشکده های این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می شوند اما در بعضی از دوره ها مثل دوره پزشکی به دو زبان انگلیسی و ترکی استانبولی ارائه می شود.

دانشگاه استانبول (Istanbul University)

دانشگاه استانبول یک دانشگاه دولتی میباشد که در سال 1453 در شهر استانبول ترکیه تاسیس شده است. این دانشگاه 22 دانشکده را در خود جای داده است و دارای 12 پردیس میباشد. نحوه پذیرش این دانشگاه به وسیله آزمون یوس / SAT / شرط معدل میباشد.زبان تحصیل در این دانشگاه به دو زبان انگلیسی و ترکی استانبولی میباشد.

دانشگاه بغازیچی ( Boğaziçi University)

دانشگاه بغازیچی یک دانشگاه دولتی میباشد که در سال 1863 در شهر استانبول تاسیس شده است. رتبه کشوری این دانشگاه ۲ میباشد. نحوه پذیرش در این دانشگاه به وسیله آزمون SAT و شرط معدل میباشد. این دانشگاه شهرت گسترده ای دارد و در سراسر جهان با آموزش قوی شناخته میشود.

دانشگاه اژه (Ege University)

دانشگاه اژه یک دانشگاه دولتی میباشد و درسال 1955 در شهر ازمیر ترکیه تاسیس شده است. زبان تدریس دراین دانشگاه به زبان ترکی و انگلیسی میباشد. رتبه کشوری این دانشگاه 4 میباشد. این دانشگاه نیز دارای 17 دانشکده میباشد همچنین این دانشگاه دارای امکانات بسیاری میباشد.

مقاطع تحصیلی در ترکیه

 1. کارشناسی
 2. کارشناسی ارشد
 3. دکتری

تحصیل در مقطع کارشناسی ترکیه

شما برای تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه باید مدرک دیپلم خود دا گرفته باشید تا بتوانید در آزمون های ورودی دانشگاه مورد نظرتان شرکت کنید. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور ترکیه 4 سال میباشد منتهی در بعضی رشته ها مانند رشته پزشکی مدت زمان تحصیل 6 سال میباشد.

ناگفته نماند تمامیه دانشگاه های ترکیه با اکثر دانشگاه های جهان همکاری علمی و پژوهشی دارند. در نتیجه کشور ترکیه انتخاب بسیار خوبی برای تحصیل میباشد. اگر شما زبان ترکی استانبولی را به طور متوسط نیز فرا گرفته باشید این یک امتیاز محسوب شده و شانس پذیرش شما را در مقطع کارشناسی بالا بیشتر میباشد. هرچند که می­توانید بدون مدرک زبان هم از برخی دانشگاه ها پذیرش مشروط بگیرید و در دوره های رایگان زبان ترکی که در دانشگاه برگزار می شوند شرکت کنید.

دانشگاه های ترکیه نیز آزمون ورودی دارند منتهی شما نسبت به دانشگاه مورد نظرتان که انتخاب خواهی کرد باید آزمون ورودی دانشگاه مد نظر خودتان را بدهید. بعضی از دانشگاه های خصوصی کشورترکیه معدل دیپلم دبیرستان ایران یا نتایج کنکور در ایران کافی میباشد. منتهی شما در سی سالگی نمی‌توانید در این مقطع درس بخوانید زیرا این مقطع تحصیلی محدودیت سنی دارد.

همچنین هزینه‌ تحصیل در ترکیه نسبت به نوع دانشگاه شما و مقطع آموزشی شما تفاوتی خواهد داشت. هزینه تحصیل دراین مقطع در دانشگاه های دولتی کشور ترکیه که به زبان انگلیسی دریس میشود 500 تا 1800 دلار میباشد و برای دانشگاه هایی که به زبان ترکی استانبولی  تدریس میکنند 300 تا 800 دلار در سال می باشد. شهریه دانشگاه های خصوصی ترکیه نیز در مقطع کارشناسی از  5000 تا 20000 دلار در سال تغییر میکند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی

 • فرم درخواست پذیرش
 • دیپلم دبیرستان 12 ساله
 • سوابق تحصیلی
 • نمره آزمون مورد نیازدانشگاه مورد نظر (زبان ترکی یا زبان انگلیسی)
 • پرداخت هزینه درخواست (۳۵-۱۰۰ دلار آمریکا)
 • شرکت در آزمون‌ های ورودی به دانشگاه‌ های ترکیه
 • نمره آزمون تافل

همچنین زمانی که فرد مدارک لازم برای ثبت نام را تحویل داده باشد و امتیازات لازم را کسب کرده باشد اما از نظر مهارت زبانی ضعیف باشد می تواند به مدت یک سال آموزش زبان ترکی برای آزمون تومر دریافت کند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بر خلاف مقطع کارشناسی آزمون ورودی ندارد و نیاز نیست منتهی این احتمال وجود دارد که دانشگاه مورد نظرتان سالی دو بار آزمون ورودی مربوط به رشته های مورد نیاز را برگزار کند. دانشگاه های ترکیه در رشته های مختلف در مقطع کارشناسی ارشد به دو زبان انگلیسی و ترکی استانبولی دانشجو می پذیرد اما در دانشگاه های ترکی زبان و انگلیسی زبان هزینه ها با یکدیگر متفاوت خواهند بود. همچنین دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد حدود 20 ساعت در هفته اجازه کار به صورت پاره وقت را دارند.

تحصیل در مقطع دکتری

مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری 4 سال میباشد که در 2 سال اول کلاس ها به صورت حضوری میباشد و در 2 سال باقی مانده بیشتر کارهای تحقیقاتی و عملی انجام می دهند.

همچنین در مقطع دکتری دانشجویان این امکان را دارند که در هفته حدود 30 ساعت به صورت پاره وقت کار کنند.

یکی از مهم ترین نکته برای تحصیل در این مقطع این است که یک نامه قبولی از یک استاد راهنما در دست داشته باشید.

رنکینگ دانشگاه های ترکیه

10 دانشگاه ترکیه، در رده‌بندی QS قرار دارند و 45 دانشگاه کشور ترکیه در رده‌بندی جهانی دانشگاه‌های QS 2019 جای گرفتند. بسیاری از دانشگاه‌های برتر این کشور در دو شهر بزرگ آنکارا و استانبول ترکیه قرار دارند.

 دانشگاه هایی که در شهر آنکارا واقع شده است دانشگاه فنی خاورمیانه، بیلکنت و دانشگاه حاجت‌تپه (Hacettepe) میباشند و این دانشگاه‌ها جزء 50 دانشگاه برتر هستند همچنین دانشگاه هایی که در شهر استانبول واقع شده است دانشگاه بغازیچی، کوچ، سابانجی (Boğaziçi Üniversitesi, Koç University, Sabancı University)، دانشگاه فنی استانبول و دانشگاه استانبول میباشند. این دانشگاه‌ها نیز جزء 30 دانشگاه برتر هستند.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

این رشته از رشته های پر طرفدار کشور ترکیه میباشند که متقاضی بسیاری دارند. دوره‌ های این رشته در کشور ترکیه به مدت 6 سال میباشد. اما شما اول از همه باید در دوره های پیش پزشکی شرکت کنید زیرا این دوره موجب  آمادگی شما بوده و قبولی تان را آسان خواهد کرد. دانشجویان این رشته در سه سال اول تحصیل خود در دانشگاه ترکیه به طور معمول در کلاس ها شرکت کرده و تحقیقات آزمایشگاهی و بالینی را انجام دهند.

 دانشجویان در سال چهارم و پنجم مشغول انجام آزمایش ها و تشخیص بیماری‌ها میشوند و همچنین باید راهکار هایی برای درمان پیدا کنند. در سال آخر نیز در بیمارستان ها به صورت کار آموز حضور پیدا میکنند. فارغ التحصیلان پس از اتمام برنامه ( MD ) عنوان دکتر پزشکی را دریافت می کنند.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

اگر شما قصد دارید در کشور ترکیه در رشته دندانپزشکی تحصیل کنید میتوانید در دوره های یک ساله کالج شرکت کنید. این دوره یک ساله شمارا برای شرکت در آزمون آماده میسازد. تحصیل در رشته های پزشکی در کشور ترکیه، بدون قبولی در آزمون کارساز نخواهد بود پس در نتیجه شما باید در دانشگاه های خصوصی و دولتی ترکیه در آزمون ورودی YOSیا SAT شرکت کنید و نمره قبولی را کسب کنید.

تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

برای تحصیل با مدرک دیپلم در کشور ترکیه شما باید در آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه شرکت کرده و قبول شوید . و همچنین شما باید در آزمون تومر نیز شرکت کنید. تومر آزمونی شبیه به آزمون TOFEL یا IELTS می باشد و شامل بخش های مختلفی برای سنجش مهارت های زبان ترکی داوطلبان می باشد .میزان تسلط خودتان را به زبان انگلیسی و یا ترکی استانبولی با ارائه مدارک زبان نشان دهید.

تحصیل بدون مدرک زبان در کشور ترکیه

در اکثر دانشگاه‌های ترکیه اگر شما تسلط متوسطی به زبان انگلیسی داشته باشید، نیازی به نمره آیلتس نیست. منتهی سایت دانشگاه مورد نظر خود را بررسی کنید چون دوره‌های مختلف در دانشگاه‌های کشور ترکیه شرایط متفاوتی دارند. در  زیر میخواهیم چند نمونه از دانشگاه هایی که دوره‌های تحصیلی شان نیازی به آیلتس ندارد را معرفی کنیم که عبارت اند از:

 • دانشگاه مدیپول استانبول
 • دانشگاه بیکنت
 • دانشگاه باهچه شهیر
 • دانشگاه فاتح سلطان محمت
 • دانشگاه زعیم استانبول
 • دانشگاه آیدین استانبول
 • دانشگاه اوفوک
 • دانشگاه آتلیم
 • دانشگاه چانکایا
 • دانشگاه باشکنت

تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی

بسیاری از کلاس‌های قابل ارایه دانشگاه های ترکیه به زبان انگلیسی میباشد. کشور ترکیه  در بهترین رشته‌های دنیا از جمله انواع مهندسی، رشته‌های علوم انسانی، بازرگانی، مالی، پزشکی را به زبان انگلیسی در ترکیه تدریس میکنند. منتهی دانشجویانی که سطح زبان انگلیسی آن‌ها برای کسب نمرات مورد نظر دانشگاه انتخاب شده کافی نباشد، حتما باید در برنامه‌ آمادگی زبان تحصیلی دانشگاه مورد نظر خود شرکت کنند.

هریک از دانشگاه‌های کشور ترکیه شرایط مختص خود را برای تحصیل به زبان انگلیسی دارد. ملاک اخذ پذیرش دانشجو در هر یک از دانشگاه‌ها بستگی به مدارک زبان مورد نظر خود با تعیین حداقل نمره میباشد.

 

دانشگاه‌هایی که برنامه‌های آموزشی را به زبان انگلیسی ارائه میدهند

 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه کوچ
 • دانشگاه مدیترانه شرقی
 • دانشگاه اروپایی لفکه
 • دانشگاه فنی استانبول
 • دانشگاه فیرات
 • دانشگاه آنادولو
 • دانشگاه غازی
 • دانشگاه آتیلیم
 • دانشگاه فنی خاورمیانه
 • دانشگاه بیلکنت

آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه

آزمون ورودی یوسYOS ترکیه : این آزمون به شما امکان می دهد در ترکیه مانند رشته های پزشکی، حقوق، روانشناسی، داروسازی، مهندسی مکانیک، معماری و موارد دیگر تحصیل کنید.

آزمون ورودی سات SAT ترکیه : آزمون اس ای تی SAT یک امتحان ورودی دانشگاه ترکیه به صورت استاندارد به منظور پذیرش در دوره کارشناسی دانشگاه ها و یا کالج های خارج از کشور می باشد.

آزمون زبان ترکی تومرTOMER : آزمون تومر به عنوان معتبرترین مدرک زبان ترکی است که به عنوان پیش نیاز ورود به دانشگاه های دولتی ترکیه محسوب می شود.

آزمون ورودی ALES ترکیه : این آزمون یک آزمون طبقه بندی برای انتخاب و توزیع دانشجویان به دانشگاه های ترکیه برای مقطع تحصیلات تکمیلی است و معمولاً توسط دانشجویانی که می خواهند برای تکمیل دوره کارشناسی ارشد و همچنین دکترا در دانشگاه های دولتی ثبت نام کنند، انتخاب می شود.

مزایای تحصیل در ترکیه

 • عدم نیاز به صدور ویزا برای دانشجویان ایرانی
 • صادر کردن ویزای اقامت 3 ماهه بدون ویزا برای ایرانیان
 • بالا بودن کیفیت آموزشی و معتبر بودن مدارک تحصیلی
 • استفاده از سیستم تبادل دانشجو با کشورهای اروپایی و آمریکا، در برخی از دانشگاه ها
 • مورد تأیید بودن اکثر دانشگاه ها توسط وزارت علوم و بهداشت ایران
 • وجود دانشگاه های مجهز و مدرن
 • سهولت رفت و آمد به ایران
 • وجود رشته های متنوع دانشگاهی
 • بالا بودن امنیت اجتماعی
 • امکان کار و تحصیل در کشورهای اروپایی
 • بالا بودن سطح علمی دانشگاه های ترکیه
 • پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی در ترکیه
 • امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان
 • نزدیک بودن به ایران
 • وجود بورسیه های تحصیلی

هزینه‌ تحصیل در کشور ترکیه

مقدار شهریه‌های پرداختی بستگی به رشته ، مقطع تحصیلی ، محل سکونت و نوع دانشگاه شما دارد. البته تحصیل در دانشگاه‌های دولتی  کشور ترکیه مقرون به صرفه هستند.

هزینه های تقریبی تحصیل در ترکیه

تحصیل در دانشگاههای دولتی

سالانه بین 340 الی 1500 دلار

تحصیل در دانشگاههای خصوصی

سالانه بین 10,000 الی 25,000 دلار

میانگین هزینه سالیانه تحصیل به زبان انگلیسی

600 تا 1500 دلار

میانگین هزینه سالیانه تحصیل به زبان ترکی

240 تا 730 دلار

تحصیل در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی

450 – 1500 دلار

تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی به زبان انگلیسی

600 – 900 دلار

 

بهترین رشته‌ های تحصیلی از نظر بازارکار در کشور ترکیه

 • نرم افزار
 • وکالت
 • مشاوره و مدیریت کسب و کار
 • خلبانی
 • مهندسی معدن
 • مشاور مالی
 • گروه پزشکی
 • مهندسی نفت
 • کارشناس بیمه
 • مدیریت IT

کار حین تحصیل در ترکیه

در ترکیه دانشجویانی که در دوره کارشناسی ارشد یا دکترا ثبت نام کرده اند می‌توانند خود به عنوان محقق در پروژه های علمی خود، کار کنند. و همچنین اگر قصد دارید در طول تحصیل کار کنید، باید مجوز کار بگیرید شما میتوانید این مجوز را از طریق اداره کل کار بین المللی تهیه کنید .  دانشجویان مقطع کارشناسی در ترکیه ، طبق برنامه دوره هایشان، فرصت‌هایی را برای کار در یک شغل پاره وقت نیز پیدا خواهند کرد.

چگونگی اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه

 • تکمیل فرم پذیرش به‌صورت کامل
 • ریزنمرات دانشگاه/ مدرک فارغ‌التحصیلی
 • مدرک مهارت زبان انگلیسی (در صورت تمایل برای تحصیل به زبان انگلیسی)
 • رزومه
 • مدرک اثبات مالی
 • مدرک پرداخت هزینه درخواست‌نامه (معمولا بین 100-35 دلار آمریکا)

نظام آموزشی کشور ترکیه

نظام آموزشی این کشور از قسمت های آموزش رسمی و آموزش غیر رسمی تشکیل شده است. سیستم مدرسه‌ای و آموزش عالی به معنی آموزش رسمی میباشد که شامل آموزش پیش دبستانی، آموزش ابتدایی ،آموزش متوسطه و آموزش عالی میباشد.

آموزش عالی در ترکیه

موسسات آموزش عالی در کشور ترکیه که شامل دانشگاه‌ها، دانشکده‌ها، موسسات، مدارس آموزش عالی، هنرستان موسیقی، هنرستان‌های آموزش عالی و مراکز پژوهشی میباشد به مدت دو سال آموزش عالی ارائه میدهند و متقاضیانی که قصد تحصیل در ترکیه در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا دارند را آموزش می‌دهند.

بورسیه دانشگاه‌های ترکیه

کشور ترکیه جهت تحصیل در بهترین دانشگاه ها بورس‌هایی را به تمام دانشجویان سراسر جهان ارائه می‌دهد منتهی دریافت این بورسیه ها شرایط سنی دارد که چه نوع بورسیه به کدام سنسن تعلق پیدا خواهد کرد به طور مثال :  زیر 21 سال برای دوره‌های کارشناسی ، زیر 30 سال برای دوره‌های کارشناسی ارشد و زیر 35 سال برای دوره‌های دکترا .شما میتوانید با دریافت بورسیه در مقطع خود در برترین دانشگاه های ترکیه به شکل رایگان مشغول تحصیل شوید. گرفتن بورسیه مزایای بسیاری دارد از جمله: شهریه رایگان ،هزینه های مسافرتی ،سکونت رایگان و هزینه‌های بهداشتی.

 

مدارک لازم جهت دریافت ویزای تحصیلی ترکیه

 • مدرک دیپلم دبیرستان یا لیسانس
 • ریز نمرات دوره های تحصیلی
 • پاسپورت و مدارک هویتی معتبر همراه با انقضا
 • رزومه ی شخص اعم از داشتن هرگونه فعالیت علمی پژوهشی و فنی
 • نامه ی قبولی در آزمون ورودی دانشگاه
 • پرینت حساب مبنی بر داشتن تمکن مالی مورد نیاز
 • توصیه نامه از دانشگاه یا مدرسه (SOP)

خوابگاه دانشجویان در کشور ترکیه

اگر میخواهید  از لحاظ مسکن به صورت مقرون و به صرفه در دانشگاه های ترکیه تحصیل کنید خوابگاه منطقی ترین گزینه میباشد .خوابگاه های کشور ترکیه هر کدام قانون های مختص خود را دارند که مهمرین آن زمان رفت و آمد دانشجویان میباشد همچنین خوابگاه ها بر اساس جنسیت جدا میباشند. ناگفته نماند در صورت عدم رعایت قوانین شما مقدار جریمه ای را پرداخت خواهید کرد. خوابگاه ها معمولا به صورت اتاق های تک نفره و یا چند نفره میباشند و هزینه خوابگاه ها به شکل ماهانه پرداخت میشود که این هزینه 1500TL الی 2000TL (لیر) تخمین زده شده است و دارای دارای رستوران ، کافه ، سالن‌های غذاخوری و خدمات غذایی میباشند.

دنکلیک مدارک تحصیلی در ترکیه

مدارک دانشگاهی شما توسط سازمان آموزش عالی کشور ترکیه صادر شده و دنکلیک یا همان معادلسازی میشود که مدارک مورد نیاز در این عمل به صورت زیر میباشد:

 1. گرفتن وقت قبلی
 2. دریافت نمره قبولی در آزمون های مربوطه
 3. دانشجویانی که در رشته‌های پزشکی قبول شده‌اند برای انجام این عمل (معادل سازی) باید در آزمون STS شرکت کنند و نمره ۴۰ از ۱۰۰ را دریافت کنند و همچنین دانشجویانی که در رشته‌های دندان پزشکی قبول شده‌اند برای انجام این عمل باید در امتحان STS (آزمون DUS) شرکت کنند و نمره ۴۰ از ۱۰۰ را دریافت کنند.

تحصیل در مدارس ترکیه

در کشور ترکیه مدارس به سه دسته تقسیم میشوند : دولتی و بین‌المللی ، خصوصی. شما جهت انتخاب مدارس مورد نظر باید محل اقامت خود را در کشور ترکیه مشخص کنید. زیر 18 سال بودن سن ، گرفتن اقامت ، ارائه آخرین سوابق تحصیلی و ترجمه محضری اسناد به همراه نسخه اصلی پاسپورت از شرایط پذیرش در مدارس ترکیه میباشد.

هزینه تقریبی زندگی در کشور ترکیه:

قیمت مواد غذایی در ترکیه

هزینه به لیر

تخم مرغ (12 عدد)

21.76

برنج (1 کیلوگرم)

17.36

نان سفید (500 گرم)

5.23

شیر (1 لیتر)

11.13

فیله مرغ (1 کیلوگرم)

48.29

سیب زمینی (1 کیلوگرم)

5.28

پیاز (1 کیلوگرم)

3.35

پنیر محلی (1 کیلوگرم)

68.81

آب (بطری 0.33 لیتری)

3.29

صرف غذا در رستوران ارزان

50.00

آب (بطری 1.5 لیتری)

3.34

گوجه فرنگی (1 کیلوگرم)

11.01

سیگار 20 بسته

25.00

 

هزینه خدمات شهری در ترکیه

هزینه به لیر

هزینه آب و فاضلاب

40

هزینه برق در یک ماه

150

اینترنت

129.62

هزینه گاز (سالیانه)

100

(برق، گرمایش، سرمایش، آب، زباله)

863.67

تعرفه تلفن (1 دقیقه)

1.28

 

هزینه اجاره در ترکیه

هزینه به لیر

آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر

5,861.82

آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر

3,278.51

آپارتمان 3 خوابه خارج از مرکز

3,661.05

آپارتمان 1 خوابه خارج از مرکز

2,130.11

 

نمونه‌هایی از پرونده‌های موفق موسسه علم ویرا :

 

سوالات متداول در باره تحصیل در ترکیه

آیا امکان تحصیل در دانشگاه های ترکیه بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟

بله امکان پذیر میباشد دانشگاه های مدیپول استانبول ، دانشگاه بیکنت ، دانشگاه باهچه شهیر، دانشگاه فاتح سلطان محمت و غیره نمونه ای از دانشگاه هایی هستن که نیازی به مدرک زبان ندارند.

امکان کار حین تحصیل در کشور ترکیه چگونه میباشد؟

کار در ترکیه با ویزای دانشجویی ترکیه غیرقانونی است اما اگر مجوز کار بگیرید مشکلی ندارد. شما میتوانید این مجوز را از طریق اداره کل کار بین المللی تهیه کنید.

بهترین رشته های تحصیلی از نظر بازار کار کدام رشته ها هستند؟

رشته های مشاور مالی،  گروه پزشکی ، مهندسی نفت ،  کارشناس بیمه ، مدیریت IT و… از قبیل رشته های تحصیلی هستند که بازار کار بسیار خوبی دارند.

برترین دانشگاه ها برای تحصیل در ترکیه کدام اند؟

روی هم رفته تمام دانشگاه های کشور ترکیه از نظر آموزش بسیار خوب میباشند اما دانشگاه بیلکنت ، سابانجی ، آنکارا کوچ و غیره که در مقاله از آن ها بحث کرده ایم جز دانشگاه های برتر کشور ترکیه میباشند.

هزینه تحصیل در کشورترکیه چقدر است؟

 میزان هزینه تحصیل شما بستگی به عوامل مختلف دارد مثل: مقطع تحصیلی، رشته، نوع دانشگاه ، محل تحصیل و غیره.

آیا تحصیل رایگان در کشور ترکیه امکان پذیر است؟

در ترکیه تحصیل به‌ صورت کاملا رایگان امکان پذیر نیست اما متقاضیان می‌توانند با دریافت بورسیه تحصیلی تا حد زیادی ازهزینه‌های تحصیل  خود را کاهش دهند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای