دانشگاه پیراگوف
توسط تیم علم ویرا
3 اردیبهشت 1

دانشگاه پیراگوف(پیراگوا) مسکو روسیه

دانشگاه پیراگوف روسیه (پیراگووا مسکو) یکی از دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران است که سالانه تعداد مشخصی دانشجوی خارجی می‌پذیرد. در واقع می‌توان گفت که این دانشگاه در فهرست بزرگ‌ترین دانشگاه‌های دولتی روسیه قرار دارد که با قدمت ۱۱۰ ساله در شهر مسکو رشته‎های مختلفی مانند پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و … را تدریس می‌کند.

لازم به ذکر است که برای تحصیل در روسیه دانشگاه پیراگوا یکی از بهترین و معتبرترین دانشگاه‌های روسیه است. همچنین سالانه تعداد زیادی سمینار، سخنرانی، همایش و جلسات آزمایشگاهی توسط این دانشگاه برگزار می‌شود. یک بیمارستان مجهز متعلق به دانشگاه پیراگوف است که برای درمان بیماران و آموزش دانشجویان استفاده می‌شود. در حقیقت تحصیل در دانشگاه پیراگوف فرصت بی‌نظیری برای یادگیری و آموزش مباحث تئوری و عملی است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مهاجرت تحصیلی به روسیه تا انتهای این مقاله از علم ویرا همراه ما باشید.

نام دانشگاه به لاتین

Russian National Research Medical University named after N.I. Pirogov
رتبه جهانی

301 تا 350

مورد تأیید وزارت بهداشت ایران

بله
مورد تأیید وزارت علوم ایران

بله

سال تأسیس

1906
شهر

مسکو

درباره دانشگاه پیراگوف روسیه

دانشگاه پزشکی ملی پیراگوف با ۱۱۶ سال قدمت از قدیمی‌ترین مدارس عالی پزشکی برای تحصیل در روسیه است که از شهرت خاصی در دنیا برخوردار است. در واقع این دانشگاه به‌عنوان اولین دانشگاهی که به زنان فرصت تحصیل در مقاطع بالای پزشکی را داد مشهور و شناخته شده است. همچنین اولین دانشکده اطفال و دانشکده زیست‌پزشکی روسیه در این دانشگاه افتتاح شد. مرکز آموزشی پیراگووا (پیراگوف) محلی برای پرورش متخصصین و محققین مجرب در رشته های پزشکی، دندان‌پزشکی و روانپزشکی است که هر ساله تقاضای بالایی برای تحصیل از طرف دانشجویان سراسر دنیا دارد.

لازم به ذکر است که دانشگاه پیراگوف بیش از ۱۵۰ کلینیک پزشکی و ۲ مرکز تحقیقاتی در شهر مسکو دارد که زیر نظر دانشگاه پزشکی ملی تحقیقاتی پیراگووا (پیراگوف) فعالیت می‌کنند. توجه داشته باشید که این دانشگاه با ارائه برنامه‌های آموزشی دو دیپلم (دیپلم روسی و دانشگاه میلان ایتالیا)، در رشته پزشکی منحصربه‌فرد است. همچنین سیستم آموزش مداوم حرفه‌ای را در نظر گرفته و به آموزش پیش‌دانشگاهی برای یافتن استعدادهای درخشان توجه می‌کند. در همین راستا برای دانش‌آموزان مدارس، برنامه‌های آموزش مقدماتی پزشکی را به زبان روسی و انگلیسی برگزار می‌نماید. باتوجهبه امکانات تحصیل خوب، دانشجویان بین المللی که قصد مهاجرت تحصیلی به روسیه را دارند می توانند دانشگاه پیراگوف را انتخاب کنند.

رنکینگ دانشگاه پیراگوف مسکو

رنکینگ دانشگاه پیراگوف مسکو

همان‌طور که بیان شد دانشگاه پزشکی پیراگوف یکی از بهترین رتبه‌ها را در بین دانشگاه‌های پزشکی روسیه دارد. دانشگاه ملی تحقیقات پزشکی پیراگوف روسیه یکی از برترین دانشگاه‌های مسکو برای تحصیل در روسیه است. این دانشگاه در رتبه‌بندی QS WUR بر اساس موضوع 2024 در رتبه 301-350 قرار دارد. لازم است بدانید یکی از نکاتی که در رنکینگ دانشگاه پیراگوف تأثیر داشته رابطه خوب این دانشگاه با دانشگاه‌هایی از کشورهای مختلف جهان است. در واقع این دانشگاه با دانشگاه‌هایی از کشورهای فرانسه، آلمان، سوئیس، آمریکا و انگلیسی تفاهم‌نامه‌های همکاری دارد. همچنین رنکینگ دانشگاه پیراگوف مسکو در رتبه‌بندی جهانی تایمز  800 است.

پادفک پیراگوف

دانشگاه پزشکی پیراگوف سالانه برنامه‌های آموزشی متنوعی را برای دانشجویان بین‌المللی برگزار می‌کند. در حقیقت این دوره‌ها دانشجویان را برای تحصیل در رشته‌های تحصیلات تکمیلی و علوم پزشکی آماده می‌کند. دوره پادفک دانشگاه پزشکی پیراگوف شامل دروس زبان روسی، زیست، شیمی و فیزیک است. پادفک دانشگاه پزشکی پیراگوف در سال تحصیلی ۲۰۲۳-۲۰۲۴ به دو صورت ۴ماهه و ۱۰ماهه برگزار می‌شود.

 • دوره چهار‌ماهه یک دوره فشرده است که شامل تمامی دروس ذکر شده می‌شود و فقط به‌صورت آنلاین برگزار می‌گردد.
 • دوره ۱۰ ماهه دوره کامل است و به دو شکل حضوری و آنلاین برگزار می‌شود.

توجه داشته باشید که آخرین فرصت ثبت نام پادفک پیراگوا (فشرده و کامل) ۳۰ ژانویه ۲۰۲۴ است. مدارک لازم جهت ثبت نام در این دوره عبارت‌اند از:

 • پاسپورت با ۱۸ ماه اعتبار و ترجمه آن
 • ترجمه مدرک دیپلم
 • ترجمه ریزنمرات دیپلم
 • ترجمه مدرک پیش‌دانشگاهی (نظام قدیم)
 • ترجمه ریزنمرات پیش‌دانشگاهی (نظام قدیم)

هزینه دوره پادفک دانشگاه پیراگوف برای هر زبان به ترتیب بیان شده در زیر است.

 • پادفک روسی ۳۵۰۰$
 • پادفک انگلیسی ۳۵۰۰$

مهاجرت تحصیلی به روسیه

مدارک لازم جهت پذیرش در پیراگوف روسیه

همان‌طور که می‌دانید برای تحصیل در روسیه و گرفتن پذیرش از دانشگاه پیراگوف روسیه نیاز است که یک سری از مدارک را به دانشگاه تحویل دهید. این مدارک در زیر بیان شده است.

 • مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی و ترجمه آن به زبان رسمی روسی
 • گواهی ریزنمرات و ترجمه رسمی آن‏ها به روسی که به تأیید رسمی اداره کل آموزش‌وپرورش رسیده باشد.
 • مدارک مربوطه باید به‌صورت رسمی به زبان روسی ترجمه شده باشند و دارای مهرهای قوه قضاییه و وزارت امور خارجه توسط یکی از مراکز معتبر ترجمه رسمی روسی باشند.
 • پاسپورت معتبر (حداقل دو سال اعتبار) و ترجمه رسمی پاسپورت که به تأیید رسمی اداره کل آموزش‌وپرورش رسیده باشد.
 • ۲ عکس پاسپورت اندازه یک عکس 35 میلیمتر × 45 میلیمتر با پس زمینه سفید
 • گواهی سلامت از بیمارستان، نتیجه تست HIV، هپاتیت C، سیفیلیس و بیماری سل
 • درخواست پذیرش در دوره‌های مقدماتی

همان‌طور که بیان شد دانشگاه پزشکی پیراگوف روسیه (دانشگاه پیراگووا) از سراسر دنیا دانشجو می‌پذیرد و تمامی امکانات لازم را برای پرورش افراد متخصص و باتجربه به‌کار می‌گیرد. همچنین این دانشگاه دوره‌های تحصیلی را برای لیسانس و تخصص را برای افرادی که مدرک دوره متوسطه پیشرفته را دارند برگزار می‌کند.

مزایای تحصیل در دانشگاه پیراگوا (پیراگوف) روسیه

دانشگاه پیراگوف نیز مانند دیگر دانشگاه‌های روسیه شرایط سنی را جهت‌پذیرش در نظر نگرفته است. بر همین اساس کلیه دانشجویانی که مدرک دیپلم دارند می‌توانند برای تحصیل در رشته‌های مختلف دانشگاه پیراگوا (پیراگوف) ثبت نام نمایند. لازم است بدانید که این دانشگاه حتی برای ورود به دوره پادفک شرط معدل قرار نداده است و با گذراندن دوره پادفک دانشجو می‌تواند وارد دانشگاه شود.

همچنین دانشجویان خارجی جهت تحصیل در روسیه و این دانشگاه ملزم به یادگیری زبان انگلیسی نیستند؛ بلکه دانشگاه یک دوره یک‌ساله پادفک برگزار می‌کند که دانشجویان خارجی با گذراندن این دوره می‌توانند وارد دانشگاه‌های روسیه شوند. در روسیه به‌طورکلی نیازی به داشتن مدرک زبان نیست؛ ولی عموماً دانشگاه‌ها یک دوره یک‌ساله (پادفک) را برای دانشجویان خارجی برگزار نموده و در آن به آموزش زبان روسی می‌پردازند که در واقع این از جمله مزایای تحصیل در روسیه است.

بخش های مختلف دانشگاه پیراگوف

بخش‌ های مختلف دانشگاه پیراگوف

لازم است بدانید که دانشگاه پیراگوف بیش از ۱۱۵ رشته تحصیلی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد، دکتری و پسادکتری را ارائه می‌کند. بخش‌های مختلف این دانشگاه عبارت‌اند از:

 • دپارتمان پزشکی قانونی
 • دپارتمان میکروبیولوژی و ویروس‌شناسی
 • دپارتمان ژنتیک سلولی و مولکولی
 • دپارتمان پاتوفیزیولوژی
 • دپارتمان داروسازی
 • دپارتمان اطفال
 • دپارتمان آناتومی توپوگرافی و جراحی
 • دپارتمان پروبیوتیک بیماری‌های داخلی
 • دپارتمان فیزیک و ریاضی

دانشکده‌ های دانشگاه پیراگوا

همان‌طور که بیان شد از مهم‌ترین اهداف دانشگاه پیراگوف آموزش پزشکان متخصص و کارآمد به جامعه انسانی است که آن‌ها پس از اتمام تحصیلات‌شان موظف به حفظ و بهبود سلامت بیماران هستند. این دانشگاه به طور مستقیم با تمامی افراد در ارتباط است. به‌گونه‌ای که این ارتباط از طریق بیمارستان‌هایی که در مرکز و حومه شهر هستند و همچنین کلینیک‌های روستایی و خانه‌های زایمان امکان‌پذیر است. در واقع تمامی این مراکز به تجهیزات و امکانات مدرن و به روزی مجهز هستند. تمامی دانشجویان مشغول به تحصیل در این دانشگاه‌ها می‌توانند دستاوردهای بالینی خود را در مراکز فوق‌الذکر در کنار اساتید باتجربه کسب نمایند. این دانشگاه دارای دانشکده‌های زیر است:

 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده پزشکی عمومی
 • دانشکده تخصصی اطفال
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده زیست‌پزشکی
 • دانشکده روان‌شناسی و علوم اجتماعی
 • دانشکده تحصیلات تکمیلی
 • دانشکده آموزش پزشکی دائمی
 • دانشکده بین‌الملل

دانشکده تحصیلات تکمیلی با هماهنگی واحد آموزش و کار دانشجویان تحصیلات تکمیلی، کارشناسی بالینی و دانشکده دکتری را با یکدیگر ادغام می‌کند. 54 تخصص پزشکی دستیاری بالینی و ۳۸ گرایش تحصیلی در مقطع دکترا در حوزه‌های پزشکی پایه و بالینی، علوم زیستی، روانشناسی، مراقبت‌های بهداشتی وجود دارد. همچنین برای تحصیل داروسازی در روسیه نیز دانشجویان زیادی به این دانشگاه درخواست می‌دهند و آموزش به زبان روسی انجام می‌شود.

دانشگاه پزشکی پیراگوف

دانشگاه پزشکی پیراگوف

برای تحصیل پزشکی در روسیه و دندانپزشکی در دانشگاه پیراگوف به مدرک متوسطه یا معادل آن نیاز است. همچنین از متقاضیان بین‌المللی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی دارند در رشته‌های شیمی و زیست‌شناسی آزمون گرفته می‌شود. متقاضیان بین‌المللی که قصد تحصیل در روسیه و به زبان روسی را دارند علاوه بر شیمی و زیست‌شناسی باید برای زبان روسی نیز آزمون دهند.

همان‌طور که می‌دانید شغل پزشکی یکی از شریف‌ترین و ضروری‌ترین مشاغل است. تحصیل در دوره پزشکی عمومی اولین گام جهت ورود به این حرفه است. دانشجویان به مدت ۶ سال به زبان روسی یا انگلیسی علوم تئوری و بالینی پزشکی و همچنین علوم‌انسانی و علوم طبیعی را می‌آموزند. لازم به ذکر است که برای طبابت فارغ‌التحصیلان باید مراحل تأیید گواهی‌نامه طبابت را بگذرانند. دانشجویان می‌توانند برای ادامه تحصیل در تخصص پزشکی به آموزش در رزیدنتی بالینی بپردازند.

فارغ‌التحصیلان می‌توانند در پلی‌کلینیک‌ها، ایستگاه‌های اورژانس، بیمارستان‌ها و کلینیک‌های خصوصی، آسایشگاه‌ها، درمانگاه‌ها و مؤسسات تأمین اجتماعی مشغول به کار شوند. این مراکز شامل موارد زیر می‌شود:

 • دانشکده پزشکی عمومی
 • دانشکده اطفال
 • دانشکده درمانی

خوابگاه دانشگاه پیراگوف

در این دانشگاه بیشتر از ۱۵۰ کلینیک پزشکی و دو مرکز تحقیقاتی تحت پوشش دانشگاه پزشکی ملی تحقیقاتی پیراگوا (پیراگوف) در شهر مسکو مشغول به فعالیت هستند. دانشگاه ملی تحقیقاتی پزشکی پیراگوا تنها دانشگاه در روسیه است که عنوان بین‌المللی دارد. همچنین تنها دانشگاهی است که برنامه‌های آموزشی دو دیپلم (دیپلم روسی به‌علاوه دیپلم از یک دانشگاه در اتحادیه اروپا) را به فارغ‌التحصیلان خود ارائه می‌کند. در حال حاضر دانشگاه تحقیقاتی پزشکی پیراگوا برنامه دو دیپلم در رشته پزشکی مشترک با دانشگاه میلان ایتالیا را دارد.

همان‌طور که بیان شد بسیاری از علاقه‌مندان به تحصیل در روسیه خواهان تحصیل در دانشگاه پیراگوف هستند. دانشجویان غیرمقیم در این دانشگاه می‌توانند در خوابگاه بزرگ دانشگاه اقامت کنند. واحدهای دو اتاقه برای ۲ یا ۳ نفر با یک سرویس بهداشتی مشترک و آشپزخانه در هر طبقه از امکانات خوابگاهی این دانشگاه است. دانشجویان برای استفاده از این خوابگاه باید هزینه آن را پرداخت نمایند. به‌طورکلی می‌توان گفت هزینه خوابگاه (سالانه) ۱۵۰۰ الی ۳۰۰۰ روبل است.

تحصیل در روسیه دانشگاه پیراگوف

شهریه دانشگاه پیراگوا

به‌طورکلی باید گفت که هزینه تحصیل در روسیه باتوجه‌به رشته تحصیلی دانشجو متفاوت است؛ اما به‌طورکلی هزینه تحصیل در رشته‌های غیرپزشکی در سال بین ۳ تا ۵ هزار دلار و در رشته‌های مربوط به پزشکی بین ۳ تا ۸ هزار دلار است. باید به این نکته دقت کرد که این مبالغ به واحد روبل اعلام می‌شوند و هر سال ۵ تا ۱۰ درصد افزایش شهریه خواهند داشت. شهریه‌های اعلام شده برای امسال در دانشگاه پیراگوف به شرح زیر است:

 • پزشکی: ۴۶۰ هزار روبل معادل ۱۵۲ میلیون تومان
 • دندانپزشکی: ۴۶۰ هزار روبل معادل ۱۵۲ میلیون تومان
 • داروسازی: ۳۶۰ هزار روبل معادل ۱۱۶ میلیون تومان

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی دانشگاه پیراگوف

همان‌طور که می‌دانید دانشگاه‌های روسیه بورسیه‌های مختلفی را به دانشجویان ارائه می‌کنند. توجه داشته باشید که دانشجویان با اخذ بورسیه‌های تحصیلی این کشور علاوه بر تحصیل رایگان می‌توانند به زندگی در کشوری مدرن و باکیفیت بپردازند. شرایط اخذ بورسیه در برخی از دانشگاه‌های این کشور معدل بالا در ترم‌های ابتدایی مقطع تحصیلی دانشجویان است. البته ناگفته نماند اغلب بورسیه‌های تحصیلی روسیه متعلق به دانشجویان مقطع کارشناسی‌ارشد و دکترا است.

همچنین برخی از بورسیه‌ها با محدودیت سنی همراه هستند؛ به‌عنوان‌مثال دانشجویان مقطع کارشناسی بایستی حداکثر دارای 23 سال باشند تا این بورسیه به آنان تعلق بگیرد. دانشجویان دانشگاه پیراگوف نیز در صورت داشتن شرایط لازم می‌توانند از بورسیه‌های اعطا شده توسط دولت روسیه بهره‎مند شوند.

سخن پایانی

بی شک یکی از دانشگاه های معتبر برای تحصیل در روسیه دانشگاه پیراگوف است. فعالیت‌های تخصصی و حرفه‌ای در زمینه‌های پزشکی و درمان این دانشگاه را از دیگر دانشگاه‌ها متمایز کرده است. علاقه‌مندان به مهاجرت تحصیلی به روسیه می‌توانند برای دریافت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در مؤسسه مهاجرتی علم ویرا در ارتباط باشند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *





مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه