نام انگلیسی   Baskent University
نوع دانشگاه   خصوصی
محل دانشگاه   آنکارا، ترکیه
رتبه بر اساس  THE   ۱۰۰۱+
مورد تایید وزارت بهداشت   خیر
آدرس سایت رسمی دانشگاه   http://uik.baskent.edu.tr

تحصیل در ترکیه

پیش از این که به موضوع دانشگاه باشکنت ترکیه بپردازیم، خالی از لطف نیست اندکی با ترکیه آشنا شویم. ترکیه یکی از کشور های منطقه اوراسیا است که به دلیل موقعیت جغرافیایی فوق العاده‌ای که دارد مقصد مهاجران و گردشگران بیشماری است. آنکارا پایتخت ترکیه و دومین شهر مهم پس از استانبول است که در قسمت مرکزی منطقه آناتولی واقع شده است. به دلیل هزینه های پایین زندگی نسبت به سایر کشور های مهاجرپذیر و بالا بودن سطح علمی دانشگاه های این کشور هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان خارجی جهت اخذ پذیرش در این دانشگاه ها اقدام می‌کنند.

دانشگاه باشکنت ترکیه

دانشگاه باشکنت با نام ترکی  Başkent Üniversitesi یکی از دانشگاه های خصوصی و همچنین یکی از مراکز پژوهشی-درمانی ترکیه است که در شهر آنکارا پایتخت ترکیه واقع شده است. به دلیل فضای علمی و فوق العاده ای که این دانشگاه برای تحصیل در رشته های پزشکی فراهم کرده است، در بین دانشجویان از خوشنامی بسیار بالایی برخوردار شده. اگر دانشگاه باشکنت انتخاب شما برای مهاجرت تحصیلی است پشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

گریزی به تاریخچه‌ی دانشگاه باشکنت ترکیه

دانشگاه Baskent یکی از خوشنام ترین و معتبرترین دانشگاه های خصوصی ترکیه است. این دانشگاه در سال ۱۹۹۳ توسط پرفسور مهمت هابرال (Mehmet Haberal) با مشارکت بنیاد آموزش Haberal و سازمان پیوند اعضا و درمان سوختگی ترکیه در شهر آنکارا تاسیس شد و فعالیت خود را به طور رسمی درسال ۱۹۹۴ همراه با ۱۱ دانشکده، یک هنرستان دولتی، ۶ مدرسه فنی حرفه ای، ۷ موسسه و یک مدرسه زبان های خارجه، آغاز کرد.

در ادامه با احداث دپارتمان ها و دانشکده های مختلف به مرور زمان توسعه یافت و اینک یکی از دانشگاه های مجهز در بین دانشگاه های ترکیه به شمار می‌آید. هدف اصلی این دانشگاه پروش و تعلیم افراد شایسته است تا بتوانند در راستای رفع نیاز های بشریت پیشگام باشند.

دانشگاه باشکنت

رنکینگ دانشگاه Baskent

علی رغم خصوصی بودن این دانشگاه به دلیل پیشرفت هایی که در حوزه ی پزشکی داشته است به یکی از دانشگاه های برتر ترکیه تبدیل شده است، همچنین در سطح جهانی نیز موقعیت علمی خود را اثبات کرده و توجه ها را به خود جلب کرده است. دانشگاه باشکنت موفق به کسب رتبه ی ۴۰۱ در بین دانشگاه های آسیایی شده است. بر اساس رتبه بندی THE و QS در جایگاه ۱۰۰۱+ قرار دارد و همچنین یکی از ۳۰ دانشگاه برتر ترکیه نیز به شمار می‌آید.

تحصیل در دانشکده‌ی باشکنت

این دانشگاه در همه ی مقاطع و همه ی رشته های تحصیلی دانشجو می‌پذیرد. همانطور که پیش تر اشاره شد، از زمان تاسیس این دانشگاه، دپارتمان ها و دانشکده های آن به مرور زمان ساخته شده‌اند. هم اکنون دانشگاه Baskent شامل ۱۲ دانشکده، ۸ موسسه و ۷ مدرسه ی فنی و حرفه‌ای است. در ادامه به معرفی دانشکده ها و برخی از موسسات و مدارس آن میپردازیم:

همپنین شما میتوانید از مطالب دانشگاه آیدین و آجی بادم استانبول استفاده کنید و از تجربه موسسه علم ویرا در پذیرش این دانشگاه ها بهره مند شوید.

اسامی دانشکده های دانشگاه باشکنت

دانشکده هنر، طراحی و معماری

دانشکده ارتباطات

دانشکده دندانپزشکی

دانشکده پزشکی

دانشکده علوم اداری و اقتصادی

دانشکده آموزش و پرورش

دانشکده علوم بهداشت

دانشکده حقوق

دانشکده علوم بازرگانی

دانشکده علوم و ادبیات

دانشکده مهندسی

دانشکده داروسازی

موسسات آموزشی

موسسه علوم بهداشت و سلامت

موسسه علوم

موسسه اتحادیه اروپا و روابط بین الملل

موسسه علوم اجتماعی

موسسه علوم تربیتی

موسسه پیوند و علوم ژنتیک

موسسه درمان سوختگی ها، آتشسوزی و بلایای طبیعی

مدارس فنی و حرفه ای دانشگاه Baskent

مدرسه فنی حرفه ای علوم اجتماعی

مدرسه فنی حرفه ای

مدرسه فنی حرفه ای علوم بهداشت

همچنین این دانشگاه دارای چند مدرسه فنی حرفه ای در شهر های آدانا، قونیه و قهرمان قازان است.

رشته های ارائه شده در دانشگاه باشکنت ترکیه

با وجود دانشکده ها و موسسات بی‌شماری که در این دانشگاه وجود دارد، دیگر نگران نبود رشته ی دلخواه خود در این دانشگاه نباشید. طیف وسیعی از رشته های مختلف در حال حاضر در حال ارائه به دانشجویان علاقه مند به تحصیل در این دانشگاه هستند. برخی از  رشته های های پرطرفدار به شرح زیر است:

علوم پزشکی

پزشکی داخلی

دندانپزشکی

پرستاری و خدمات سلامت

فیزیوتراپی

تغذیه و رژیم درمانی

معماری

مدیریت اطلاعات و دانش

رادیو، تلویزیون و سینما

مدیریت گردشگری

مهندسی عمران

مهندسی کامپیوتر

مهندسی صنایع

مهندسی برق

مهندسی مکانیک

طراحی مد و پارچه

مدیریت سیستم های اطلاعاتی

هتلداری

و سایر رشته ها

شهریه ی دانشگاه باشکنت ترکیه

و…

از آنجا که دانشگاه باشکنت در رشته های پزشکی و پیراپزشکی به صورت خصوصی اداره می‌شود، میزان شهریه ای که برای یک سال تحصیلی دریافت می کند بیشتر از شهریه سایر دانشگاه های دولتی ترکیه است. لازم به ذکر است که میزان شهریه بسته به نوع رشته و مقطع تحصیلی آن متغیر است.

دانشگاه باشکنت
نام بخش   شهریه تحصیلی سالانه بر لیر
دانشکده پزشکی   ۱۰۰۰۰۰ لیر
دانشکده دندانپزشکی   ۱۰۰۰۰۰ لیر
دانشکده داروسازی   ۸۵۰۰۰ لیر
دانشکده مهندسی   ۷۵۰۰۰ لیر
دانشکده معماری/ GSTMF   ۷۵۰۰۰ لیر
دانشکده حقوق   ۷۵۰۰۰ لیر
دانشکده علوم ادبیات   ۷۰۰۰۰ لیر
دانشکده آموزش   ۷۰۰۰۰ لیر
دانشکده اقتصاد و علوم اداری   ۷۰۰۰۰ لیر
دانشکده ارتباطات   ۷۰۰۰۰ لیر
دانشکده علوم بهداشتی   ۷۰۰۰۰ لیر
دانشکده  علوم بازرگانی   ۷۰۰۰۰ لیر
دانشکده هنر، طراحی و معماری   ۷۰۰۰۰ لیر
برنامه های کاردانی   ۴۶۰۰۰ لیر
آمادگی زبان انگلیسی   ۶۵۰۰۰ لیر
آمادگی زبان ترکی   ۱۲۰۰۰ لیر

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه باشکنت

شرایط تحصیل در این دانشگاه تا حدودی مانند سایر دانشگاه های خصوصی ترکیه است. کافی است متقاضیان تحصیل در این دانشگاه در یکی از سه آزمون ورودی تعیین شده توسط دانشگاه شرکت کنند و نمره ی قبولی را اخذ کنند. لازم به ذکر است که امکان انتخاب رشته و تقاضا برای ورود به دانشگاه باشکنت با شرط معدل دیپلم نیز وجود دارد.

آزمون های ورودی دانشگاه

دانشگاه باشکنت هر ساله نسبت به برگزاری آزمون های ورودی YÖSو SAT وGCE  برای پذیرش دانشجویان بین المللی از سراسر جهان اقدام می‌کند. نمره ی قبولی در هریک از این آزمون ها به شرح زیر می‌باشد:

آزمون GCE (General Certificate Education): حداقل سطح A در یک موضوع از سه موضوع رشته انتخابی

آزمونSAT: کسب حداقل نمره ۱۰۰۰ از ۱۶۰۰

آزمون YÖS : کسب حداقل ۴۰ امتیاز

مدارک لازم جهت ثبت نام

به دلیل اینکه لیست مدارک خواسته شده برای هر رشته ومقطع تحصیلی مختلف متفاوت است، بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت رسمی دانشگاه مراجعه کرده و نسبت به مدارک خواسته شده اطمینان حاصل کنید. ولی به طور کلی برای ثبت نام به مدارک زیر نیاز دارید:

 • قبولی در یکی از آزمون های ورودی
 • مدارک دیپلم و ریزنمرات دو سال آخر
 • مدرک زبان
 • رسید پرداخت هزینه ۴۰۰ لیر ترکیه
 • اسکن پاسپورت
 • اثبات تمکن مالی

برای ثبت درخواست و ارسال مدارک می توانید اینجا کلیک کنید.

دانشگاه باشکنت

بورسیه ی دانشگاه باشکنت ترکیه

دانشجویان بین المللی که متقاضی کسب بورسیه از این دانشگاه هستند، در نظر داشته باشند که از دو طریق می‌توانند نسبت به بهره‌مندی از این بورسیه اقدام کنند:

۱: آن دسته از افرادی که امتیاز های زیر را کسب کرده و جزو سه نفر اول باشند، می‌توانند بورسیه ۲۵ درصدی را دریافت کنند.

 • کسب نمره ی ۸۵ به بهالا در آزمون YÖS
 • کسب نمره ۱۵۰۰ به بالا در آزمون SAT
 • کسب نمره  ۹۰ به بالا در آزمون GRADUATION GPA
 • نمره ی دیپلم ۱۸ به بالا

۲: بورسیه ی دانشگاه باشکنت برای استعداد های درخشان، به کاندید های برتر هر رشته از مقطع داده می‌شود. این ارزیابی بر اساس نمره‌ی GPA که به شرح زیر آمده است انجام می‌شود.

 • حداقل GPA برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی: ۹۲ به بالا
 • حداقل GPA برای مقاطع لیسانس: ۳٫۵۰ به بالا
 • حداقل GPA برای مقاطع بالاتر از لیسانس: ۳٫۹۰ به بالا

امکانات دانشگاه Baskent

دانشگاه باشکنت سعی کرده تا امکانات و تسهیلات گسترده و متنوعی را در اختیار دانشجویان قرار دهد. از جمله این امکانات می‌توان به کافه تریا هایی اشاره کرد که ظرفیت سرویس دهیی به بیش از ۱۵۰۰ نفر را دارند. رستوران، باشگاه های ورزشی، کتابخانه های علمی بزرگ، خوابگاه های مجهز از موارد دیگری از این امکانات هستند که برای رفاه و آسایش دانشجویان فراهم شده است.

دانشگاه باشکنت

خوابگاه های دانشگاه باشکنت

خوابگاه های دانشجویی این دانشگاه شامل سه بلوک یک و دو خوابه است که یک بلوک آن در اختیار دانشجویان پسر و دو بلوک دیگر در اختیار دانشجویان دختر است. در هر خوابگاه ۴۵۰ تخت تعبیه شده است. از امکانات خوابگاه ها می‌توان به فروشگاه ها، مسجد، آرایشگاه، خشک‌شویی و سایر امکانات رفاهی اشاره کرد. به عبارتی می‌توان گفت تمام ملزومات آسایش شما توسط دانشگاه فراهم شده تا در کمترین زمان پاسخگوی نیاز های شما باشد.

سخن پایانی

انتخاب دانشگاه یکی از مهمترین و اساسی ترین مراحل در فرایند مهاجرت تحصیلی است، به همین منظور در این مقاله سعی کردیم تا شما را با یکی از دانشگاه های تراز اول آنکارا واقع در ترکیه آشنا کنیم. همانطور که اشاره شد اعتبار علمی بالا، تنوع رشته ها، بورسیه، هزینه های پایین و خدمات رفاهی این دانشگاه می‌تواند فرصتی بی نظیر برای تحصیل در این دانشگاه و زندگی در ترکیه باشد.

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان از مشاوران متخصص مؤسسه مهاجرتی ویرا با شماره‌ی ۰۹۱۴۲۹۴۱۳۴۸ تماس بگیرید. کارشناسان مؤسسه به صورت تمام وقت در خدمت شما عزیزان هستند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.