دانشگاه ینی یوزییل استانبول
توسط تیم علم ویرا
19 بهمن 1

دانشگاه ینی یوزییل استانبول | خوابگاه، شهریه و شرایط پذیرش 2024

دانشگاه ینی یوزییل استانبول یکی از دانشگاه‌های خصوصی برای تحصیل در ترکیه است که در سال 2009 با 10 دانشکده، 2 مدرسه حرفه‌ای و 3 انستیتو تأسیس شد و در سال تحصیلی 2010-2011 شروع به ارائه آموزش کرد. این دانشگاه خصوصی یکی از بهترین، مدرن‌ترین و به‌روزترین دانشگاه‌های ترکیه به شمار می‌آید.

ازآنجایی‌که این دانشگاه توجه ویژه‌ای به رشته‎های پزشکی دارد و تمام رشته‌های تخصصی را ارائه می‌دهد یکی از مطلوب‌ترین مقاصد برای دانشجویان بین‌المللی جهت تحصیل در رشته‎های پزشکی در ترکیه است. برای آشنایی بیشتر با این دانشگاه و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مهاجرت تحصیلی به ترکیه تا انتهای این مقاله از علم ویرا همراه ما باشید.

نام دانشگاهدانشگاه ینی یوزییل
سال تأسیس2009
نوع دانشگاهخصوصی
زبان تدریسترکی و انگلیسی
شهر تأسیسبخش اروپایی استانبول
مورد تأیید وزارت بهداشتخیر
مورد تأیید وزارت علومخیر
دانشگاه ینی یوزییل

دانشگاه ینی یوزییل

دانشگاه ینی یوزییل (Yeni Yüzyıl University) جزء برترین دانشگاه‌های خصوصی کشور ترکیه است که در سال 2009 در شهر بسیار زیبا و توریستی استانبول توسط بنیاد بهداشت و آموزش وطن تأسیس شده است. هدف اصلی این دانشگاه تربیت دانشجویانی است که دغدغه پیشرفت دارند و در وجود خود احساس تعهد می‌کنند و در واقع این دانشگاه دانشجویان خود را میراثی برای آینده می‌داند.

دانشگاه خصوصی ینی یوزییل با این که جزء دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت و علوم نیست؛ اما توانسته است با فراهم‌کردن امکانات عالی، داشتن اساتید مجرب و همچنین قراردادهای بین‌المللی که با کشورهای دیگر بسته است از لحاظ علمی پیشرفت کند و دانشجویان با استعدادی را تربیت نماید. همچنین جز دانشگاه‌های برتر کشور ترکیه قرار گرفته است. کسانی که قصد تحصیل در ترکیه و دانشگاه ینی یوزییل را دارند می‌توانند در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکترا از این دانشگاه پذیرش بگیرند.

رتبه و رنکینگ دانشگاه خصوصی ینی یوزییل استانبول

به‌طورکلی باید گفت که رتبه و رنکینگ دانشگاه‌های ترکیه ارتباط مستقیمی با میزان فعالیت آن‌ها در سطح ملی و بین‌المللی دارد. دانشگاه ینی یوزییل استانبول باتوجه‌به بازه زمانی کم فعالیت خود توانسته است که در میان پرتقاضاترین دانشگاه‌های خصوصی ترکیه  قرار بگیرد. باتوجه‌به هزینه‎های تحصیل مناسب و ارائه بورسیه‌های 50% تخفیف این دانشگاه در چند سال اخیر موردتوجه داوطلبان خارجی زیادی قرار گرفته است. دانشگاه Yeni Yüzyıl در سال 2023 در رتبه 157 محلی و 8262 در سطح جهانی قرار گرفته است. هدف این دانشگاه تبدیل‌شدن به یک مرجع علمی و دانشگاهی از طریق خط‌مشی توسعه و کیفیت است.

شرایط پذیرش دانشگاه خصوصی ینی یوزییل

شرایط پذیرش دانشگاه خصوصی ینی یوزییل

لازم است بدانید که پذیرش دانشگاه ینی یوزییل در مقطع کارشناسی رشته‌های مختلف بدون آزمون و صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی مقطع دبیرستان است؛ لذا تمامی داوطلبان ایرانی بدون محدودیت سنی با معدل دیپلم حداقل 12 می‌توانند برای ثبت نام این دانشگاه و تحصیل در ترکیه اقدام کنند. توجه داشته باشید که ارائه نمره آزمون‌های ورودی SATAT یا YOS در فرایند پذیرش شما تأثیرگذار خواهد بود و با کسب نمره بالا در این آزمون‌ها می‌توانید بورسیه‌های جذابی از این دانشگاه دریافت کنید.

لازم به ذکر است که شهریه دانشگاه خصوصی ینی یوزییل در مقایسه با بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه پایین است و دارای بورسیه‌های 25 الی 50 درصد تخفیف شهریه سالانه است. همان‌طور که می‌دانید پذیرش در مقاطع تحصیلات تکمیلی اکثر دانشگاه‌های ترکیه فقط از طریق ارائه نتیجه یکی از آزمون‌های ALES یا GRE امکان‌پذیر است؛ اما خوشبختانه شرایط تحصیل در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکترا دانشگاه ینی یوزییل بدون نیاز به شرکت در آزمون است.

برای گرفتن پذیرش و تحصیل در ترکیه در دوره کارشناسی‌ارشد ترجمه (انگلیسی و یا ترکی) مدارک کارشناسی و دیپلم به همراه ریزنمرات هر دو مقطع و برای دوره دکتری ترجمه (انگلیسی یا ترکی) مدارک دوره دبیرستان، کارشناسی و کارشناسی‌ارشد به همراه ریزنمرات هر سه مقطع موردنیاز است. همچنین جهت گرفتن پذیرش مقطع دکترا ارائه مدرک زبان تافل الزامی است.

مدارک ثبت نام دانشگاه ینی یوزییل

همان‌طور که می‌دانید دانشجویان پس دریافت پذیرش از دانشگاه ینی یوزییل باید مدارکی که در سایت دانشگاه بارگذاری می‌شود را به طور دقیق و کامل آماده کنند و در روز ثبت‌نام با مراجعه به دفتر امور دانشجویی و تحویل مدارک، ثبت‌نام خود را تکمیل کنند. مدارک خواسته شده برای ثبت‌نام در قسمت زیر بیان شده است.

 • اسکن پاسپورت
 • اسکن عکس 4*3
 • اصل مدرک دیپلم به همراه ترجمه ترکی یا انگلیسی
 • ریزنمرات دوره تحصیلی دبیرستان به همراه ترجمه زبان ترکی یا انگلیسی
 • درصورتی‎که فارغ‎التحصیل دیپلم نظام قدیم هستید ترجمه مدرک پیش‌دانشگاهی و ریزنمرات آن هم الزامی است.

توجه داشته باشید درصورتی‌که دانش‌آموز سال آخر دبیرستان هستید با ترجمه کارنامه سال دهم، یازدهم و کارنامه ترم اول دوازدهم به همراه ترجمه گواهی اشتغال به تحصیل می‌توانید برای پذیرش دانشگاه‌های این کشور و تحصیل در ترکیه اقدام کنید.

دانشکده ‌های دانشگاه خصوصی ینی یوزییل

دانشگاه ینی یوزییل استانبول دارای 10 دانشکده در زمینه‌های مختلف آموزشی است که هر ساله تعداد زیادی از داوطلبان ایرانی از این دانشگاه پذیرش تحصیلی می‌گیرند و برای تحصیل در ترکیه اقدام می‌کنند. در زیر به لیست دانشکده‌های این دانشگاه به اشاره شده است:

 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده علوم اقتصادی و اداری
 • دانشکده فنی و مهندسی و معماری
 • دانشکده علوم و ادبیات
 • دانشکده ارتباطات
 • دانشکده علوم بهداشت
 • دانشکده هنرهای زیبا
رشته های دانشگاه ینی یوزییل

رشته های دانشگاه ینی یوزییل

دانشگاه خصوصی ینی یوزییل هر ساله رشته‌های مختلفی را ارائه می‌دهد. این دانشگاه دارای 10 دانشکده است. در زیر به لیست رشته‎های تحصیلی در این دانشکده‌ها اشاره شده است.

 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • داروسازی
 • معماری
 • مهندسی برق و الکترونیک
 • مهندسی پزشکی
 • طراحی داخلی و دکوراسیون
 • پرستاری
 • تغذیه و رژیم غذایی
 • حقوق
 • طراحی گرافیک
 • هنر
 • زبان و ادبیات انگلیسی
 • روان‌شناسی

تحصیل پزشکی در دانشگاه ینی یوزییل

همان‌طور که بیان شد داوطلبان ایرانی می‌توانند بدون آزمون و صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی برای پذیرش رشته پزشکی به زبان ترکی در دانشگاه خصوصی ینی یوزییل اقدام کنند. همان‌طور که می‌دانید طول مدت تحصیل پزشکی در ترکیه شش سال و شهریه آن به زبان ترکی سالانه 11.400 دلار است. در واقع دانشگاه ینی یوزییل دپارتمان تخصصی رشته‎های پزشکی و دندانپزشکی است که دارای یک بیمارستان با 14 سال سابقه فعالیت است. دانشجویان پزشکی که برای تحصیل در ترکیه و این دانشگاه اقدام کرده‌اند دوره‌های عملی خود را به طور کامل در این بیمارستان می‌گذرانند.

توجه داشته باشید که مدرک پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه ینی یوزییل در حال حاضر مورد تأیید وزارت بهداشت ایران نیست؛ اما دارای تأییدیه کشورهای عربی و کشورهای عضو اتحادیه اروپا است. درصورتی‌که قصد دارید بعد از اتمام تحصیل در ایران وارد بازار کار شوید شما می‌توانید دوره عمومی خود را در این دانشگاه و تخصص خود را در یکی از دانشگاه‌های مورد تأیید بهداشت ایران بگذرانید تا مدرک شما در ایران ارزشیابی شود.

تبادل دانشجو در دانشگاه خصوصی ینی یوزییل

دانشگاه ینی یوزییل استانبول عضو برنامه تبادل دانشجو اراسموس با کشورهای اروپایی است. با استفاده از این شرایط تمامی دانشجویان ممتاز می‌توانند بدون هزینه و کاملاً رایگان به مدت یک سال تحصیلی در یکی از دانشگاه‌های معتبر کشورهای عضو اتحادیه مشغول به تحصیل شوند و تجربه تحصیلی خوبی را کسب کنند. دانشگاه ینی یوزییل عضو برنامه اراسموس تبادل دانشجو با 46 دانشگاه در کشورهای عضو اتحادیه اروپا است و برای دانشجویان خود فرصت تحصیل به مدت یک سال تحصیلی در اروپا را ایجاد کرده است.

برای تحصیل در ترکیه و شرکت در بورسیه تبادل دانشجو اراسموس مقاطع کاردانی و کارشناسی باید دارای حداقل معدل 2.02 از 4 یا 58 از 100 باشید. همینطور برای دانشجویان مقطع ارشد و دکتری حداقل معدل 2.05 از 4 یا 65 از 100 لازم است. همچنین دانشجویان در تمامی مقاطع کاردانی، کارشناسی، ارشد و دکترا باید سال اول را گذرانده باشند و از شرایط معدل و رزومه خوب برخوردار باشند. توجه داشته باشید با استفاده از این روش دانشجویان می‌توانند تا 12 ماه در هر مقطع تحصیلی از این شرایط بهره‎مند شوند.

شهریه دانشگاه خصوصی ینی یوزییل استانبول 2024

شهریه دانشگاه خصوصی ینی یوزییل استانبول 2024

باتوجه‌به اینکه دانشگاه ینی یوزییل استانبول جزء دانشگاه‌های خصوصی ترکیه به شمار می‌آید دارای شهریه بالاتری نسبت به دانشگاه‌های دولتی است؛ اما به نسبت دانشگاه‌های خصوصی جزء ارزان‌ترین دانشگاه‌های خصوصی برای تحصیل در ترکیه است. به طور کلی باید گفت که شهریه رشته‌های دانشگاه خصوصی ینی یوزییل استانبول متفاوت است. در واقع بر حسب اینکه در کدام رشته تحصیل می‌کنید و زبان ارائه آن درس انگلیسی است یا ترکی هزینه‎های پرداختی شما نیز متفاوت خواهد بود.

هزینه‎های دانشگاه ینی یوزییل استانبول برای تحصیل در مقطع کاردانی از 2300 دلار شروع می‌شود و تا 2600 دلار می‌رسد. این در حالی است که اقساط دانشگاه خصوصی  ینی یوزییل برای رشته‎های کارشناسی معمولاً بین 2000 دلار و شهریه پزشکی دانشگاه یوزییل تا 11400 دلار است. همچنین هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد بین 4000 تا 15000 دلار است؛ درحالی‌که هزینه تحصیل دکترا در دانشگاه Yeni Yuzyil 9500 دلار است. همچنین می‌توانید در جدول زیر هزینه‎ رشته‎های دانشگاه Yeni Yuzyil را مشاهده کنید.

رشتهزبان تحصیلشهریه سالانه (دلار)
پزشکیترکی11.400
دندانپزشکیترکی10.640
داروسازیترکی6.625
حقوقترکی2.000
فیزیوتراپیترکی2.000
پرستاریترکی2.000

امکانات دانشگاه خصوصی ینی یوزییل استانبول

دانشگاه ینی یوزییل یکی از برترین دانشگاه‌های خصوصی کشور ترکیه است. در واقع این دانشگاه در تلاش است تا به یکی از برترین دانشگاه‌ها از نظر سطح آموزشی، علمی و رفاهی تبدیل شود و از همین رو بهترین و باکیفیت‌ترین امکانات را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد. از جمله امکاناتی که این دانشگاه برای دانشجویان خود در نظر گرفته است می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • آزمایشگاه‌های به‌روز و مجهز با برترین امکانات روز دنیا
 • کتابخانه‌های بزرگ و مجهز
 • امکان اسکان آسان دانشجویان در خوابگاه‌های تمیز و مجهز دخترانه و پسرانه
 • کافی‌شاپ‌ها، سالن‌های غذاخوری و …
 • بیمارستان تخصصی آموزشی دانشگاه
 • کلوپ‌ها و انجمن‌های دانشجویی در زمینه‌های گوناگون
 • امکان دریافت بورسیه تحصیلی

خوابگاه دانشگاه ینی یوزییل استانبول

دانشگاه ینی یوزییل استانبول در محوطه خود دارای خوابگاه اختصاصی دخترانه و پسرانه است؛ همچنین با خوابگاه‌های نزدیک دانشگاه تحت قرارداد است. هزینه خوابگاه و هزینه‎های زندگی دانشجوی در اطراف دانشگاه خصوصی ینی یوزییل بین بازه 500 الی 600 دلار در ماه متغیر است. افرادی که برای تحصیل در ترکیه اقدام می‌کنند و پذیرش در دانشگاه یوزییل را از آن خود می‌کنند می‌توانند در خوابگاه اقامت داشته باشند. با وجود خوابگاه در خود دانشگاه اما شما می‌توانید از خوابگاه‌های موجود در پردیس‌های مجاور نیز استفاده کنید.

توجه داشته باشید که هزینه برای رفاه دانشجویان پایین بوده و برای گرفتن خوابگاه نیازی نیست که هزینه زیادی را صرف کنند. بااین‎وجود در خوابگاه هم امکانات رفاهی خوبی برای دانشجویان فراهم می‌شود. شرایط خوابگاه به این صورت است که شما باید مدارک دانشگاهی خود را ارائه نمایید تا نام شما برای اقامت در خوابگاه ثبت شود.

لازم است بدانید که رفت‌وآمد در خوابگاه قوانین خاص خود را دارد که شما در صورت‌پذیرش باید به آن‌ها احترام بگذارید. برای اینکه حق دیگران تضعیف نشود تمام امکانات موجود در خوابگاه‌های پردیس به همه تعلق دارد. بهترین خوابگاه نزدیک به دانشگاه را خوابگاه نوا به خود اختصاص می‌دهد که دخترانه است و فضای نشیمن جدید دارد.

مزایای تحصیل در دانشگاه خصوصی ینی یوزییل

مزایای تحصیل در دانشگاه خصوصی ینی یوزییل

لازم است بدانید که دانشگاه ینی یوزییل استانبول در اولین سال تأسیس، منشور اراسموس را دریافت نموده است. باتوجه‌به این منشور دانشجویان این دانشگاه می‌توانند در دوره تحصیلات لیسانس خود از فرصت تحصیل در 46 کشور اروپایی در چارچوب برنامه اراسموس در مدت یک یا دو ترم تحصیلی استفاده نمایند. یکی دیگر از مزایای تحصیل در این دانشگاه این است که دانشجویان متقاضی تحصیل در دانشگاه Yeni Yuzyil می‌توانند با شرکت در برنامه‌های (Double Major) در دانشکده یا دپارتمان دیگری به جز دپارتمان یا دانشکده‌ای که در حال تحصیل هستند با داشتن شرایط لازم فرصت دریافت دو مدرک به‌صورت هم زمان را داشته باشند.

از دیگر مزایای تحصیل در ترکیه و دانشگاه Yeni Yuzyil استانبول فرصت‌های بورسیه تحصیلی گسترده و جوایز علمی این دانشگاه است که باتوجه‌به معیارهای دانشگاه به دانشجویان مستعد تعلق می‌گیرد. همچنین دانشگاه ینی یوزییل دو خوابگاه برای دانشجویان دختر این دانشگاه با تمام امکانات رفاهی به نام‌های خوابگاه دختران Novu و خوابگاه دختران  Münevver Eren فراهم نموده است.

جمع‌بندی

باتوجه‌به نکات گفته شده شاید بتوان گفت که تحصیل در ترکیه آن هم در دانشگاه ینی یوزییل استانبول رؤیای هر فردی است که برای رسیدن به آن تلاش می‌کند. توجه داشته باشید که این دانشگاه در واقع دروازه ورود به بهترین دانشگاه‌های اروپا است. ورود به این دانشگاه خصوصی نیازی به آزمون ندارد و شما تنها باید توان مالی خوبی برای پرداخت شهریه داشته باشید تا بتوانید از امکانات موجود در این دانشگاه استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مهاجرت تحصیلی به ترکیه و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید با کارشناسان ما در مؤسسه مهاجرتی علم ویرا در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۳ از ۵
از مجموع ۲ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه