دانشگاه 19 ماییس
توسط تیم علم ویرا
23 اردیبهشت 2

دانشگاه 19 ماییس؛ تحصیل پزشکی + هزینه تحصیل 2023

یکی از دانشگاه‌های معتبر و خوب ترکیه برای ادامه تحصیل دانشگاه 19 ماییس Ondokuz Mayis University است. دانشگاه 19 ماییس (Ondokuz Mayis University) یا دانشگاه اندوکوز ماییس از دانشگاه‌های برتر ترکیه محسوب می‌شود. این دانشگاه در یکی از شهرهای شمالی ترکیه به نام سامسون واقع شده است. ترکیه یکی مقاصد مطرح مهاجرت تحصیلی است. پایین بودن هزینه‌ها، اعتبار بالا، کیفیت آموزش دانشگاه‌ها، نزدیکی فاصله و امکان اخذ اقامت از دلایل تحصیل در ترکیه اند.

زمان تأسیس دانشگاه 19 ماییس به سال 1975 بر می‌گردد. دلیل نام‌گذاری این دانشگاه به تاریخ 19 می ارتباط دارد. در این تاریخ بود که آتاتورک، بنیان‌ گذار جمهوری ترکیه، جنگ برای استقلال را آغاز کرد. برای آشنایی با این دانشگاه و شرایط پذیرش آن در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

تحصیل در دانشگاه 19 ماییس

این دانشگاه دولتی که 46 سال از تأسیس آن می‌گذرد، با هدف ایجاد نوآوری به سود افراد و جامعه شروع به کار کرد. دانشگاه اندوکوز ماییس در شهر سامسون قرار دارد. سامسون پر جمعیت‌ترین شهر در منطقه دریای سیاه است. تعدادی از بهترین موزه‌های این منطقه نیز در همین شهر واقع شده اند.

دانشگاه 19 ماییس فضایی بین‌المللی دارد. بیش از 3400 نفر از جمعیت 53 هزار نفری این دانشگاه را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند. این دانشگاه دارای 20 دانشکده، 23 کالج، 13 مدرسه فنی، 5 مؤسسه، 1 هنرستان و 24 مرکز تحقیقاتی-کاربردی است.

داشتن مراکز تحقیقاتی و انجام پژوهش‌های متعدد در افزایش اعتبار دانشگاه بسیار مؤثر است. این دانشگاه در زمینه انجام تحقیقات و پژوهش‌های متعدد فعالیت قابل توجهی دارد. تعدد مراکز تحقیقاتی باعث سهولت انجام تحقیقات برای شما خواهد شد. رشته‌های بسیاری در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در این دانشگاه ارائه می‌شوند. زمان تحصیل در مقطع کارشناسی 4 سال، کارشناسی ارشد 2 سال، پزشکی 6 سال و دندان پزشکی 5 سال است.

تحصیل در دانشگاه نوزده ماییس می‌تواند با مزایای بسیاری همراه باشد. دانشجویان بین‌المللی از 104 کشور مختلف جهان برای بهره‌مندی از این مزایای دانشگاه اندوکوز ماییس به تحصیل در آن می‌پردازند. این دانشگاه در مراکز آموزشی خود با کمک متخصصان هر رشته و کارد آموزش با تجربه تحصیلات عالی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را ارائه می‌کند. بیش از 2300 استاد و 3900 کارمند این دانشگاه برای خدمات رسانی به دانشجویان حاضر اند.

همانگونه که اشاره شد تعداد دانشکده‌های دانشگاه 19 ماییس زیاد است. این موضوع سبب افزایش تنوع و انتخاب‌های دانشجویان می‌شود. برخی از این دانشکده‌ها عبارت اند از دانشکده نجوم، دانشکده معماری، دانشکده ارتباطات، دانشکده دندان پزشکی، دانشکده مهندسی، دانشکده هنرهای زیبا، دانشکده پزشکی، دانشکده حقوق و دانشکده گردشگری. تنوع رشته‌های ارائه شده نیز بسیار زیاد است. برخی از این  رشته‌ها عبارت اند از:

 • پزشکی
 • دندان پزشکی
 • دام پزشکی
 • پرستاری
 • مامایی
 • مهندسی عمران
 • مهندسی الکترونیک
 • مهندسی کامپیوتر
 • حقوق
 • مدیریت بازرگانی
 • گردشگری
 • جامعه شناسی

امکانات تفریحی دانشگاه 19 ماییس

امکانات رفاهی و تفریحی دانشگاه 19 ماییس

دانشگاه 19 ماییس دارای امکانات رفاهی و تفریحی متعددی است. شما می‌توانید با استفاده از این امکانات تفریحات سالم را همراه دوستانتان تجربه کنید. ‌برخی از این امکانات عبارت اند از 5 مجموعه ورزشی سرپوشیده، 4 زمین فوتبال، زمین تنیس، مجموعه استخرها، وسایل بدنسازی، سونا و اسپا.

همچنین، 96 انجمن دانشجویی مختلف در دانشگاه وجود دارد. این انجمن‌ها در زمینه‌های فرهنگ، هنر، ورزش و … فعالیت می‌کنند. این دانشگاه 5 خوابگاه برای دانشجویان در نظر گرفته است. یک خوابگاه دخترانه نیمه خصوصی، یک خوابگاه دخترانه در مجاورت دانشگاه و 3 خوابگاه دیگر علاوه بر مهمان‌خانه، در این دانشگاه قرار دارند.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه 19 ماییس

برای تحصیل در دانشگاه 19 ماییس مانند هر دانشگاه دیگری باید پذیرش بگیرید. پذیرش این دانشگاه از طریق قبولی در آزمون یوس (YOS) یا به وسیله سوابق تحصیلی ممکن است. در ابتدا باید فرم تقاضای آنلاین را دریافت کرده و تکمیل کنید. سپس باید مدارک خواسته شده را تهیه و ارسال کنید. به صورت کلی به مدارک زیر نیاز دارید.

 • کپی پاسپورت معتبر
 • عکس
 • مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی متقاضی به همراه ترجمه رسمی آن‌ها به زبان ترکی یا انگلیسی
 • ریز کامل نمرات تحصیلی به همراه ترجمه رسمی آن‌ها
 • حداقل معدل دیپلم 12
 • قبولی در آزمون یوس (حداقل نمره 60 یا حداقل نمره قبولی آزمون SAT)
 • مدرک تومر یا گذراندن دوره آموزش زبان ترکی
 • برای رشته‌های علوم پزشکی داشتن نمرات بالا در زیست و شیمی و برای رشته‌های مهندسی نمره بالا در دروس ریاضی، فیزیک، هندسه و … امتیاز محسوب می‌شود.

در نظر داشته باشید که نمرات و معدل بالا شانس پذیرش شما را بالا خواهد برد. لازم است که مدارک خواسته شده را صرفاً در زمان مقرر ارسال کنید. مهلت ارسال مدارک معمولاً از میانه ژوئن تا اول جولای است. ممکن است دانشگاه برای رشته یا مقطع مورد نظر شما مدارک بیشتر یا کمتری تقاضا کند. برای اطلاعات دقیق‌تر به سایت دانشگاه مراجعه کنید.

 

مهاجرت تحصیلی به ترکیه

تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی دانشگاه اندوکوز ماییس

رشته‌های علوم پزشکی به ویژه سه رشته‌ پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی متقاضیان زیادی دارد. این رشته‌ها در میان دانشجویان ایرانی نیز بسیار پر طرفدار هستند. اگر به تحصیل در این رشته‌ها علاقه دارید، این دانشگاه می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. یکی از مهم‌ترین دانشکده‌های این دانشگاه دانشکده پزشکی است. این دانشکده نخستین و بزرگترین دانشکده دانشگاه 19 ماییس به شمار می‌رود. دانشکده پزشکی دارای یک بیمارستان نیز هست.

دانشکده دندان پزشکی نیز یک بیمارستان دندان پزشکی دارد. هزینه مناسب، بهره‎گیری این دانشگاه از جدیدترین فناوری‌های آموزشی در کنار وجود لابراتوارها و مراکز تحقیقاتی مجهز از دلایل تحصیل پزشکی در این دانشگاه است. لازم به ذکر است که مدارک این دانشگاه مورد تأیید وزارت بهداشت ایران است. به عبارت دیگر، اگر در هر یک از رشته‌های علوم پزشکی این دانشگاه تحصیل کنید، در صورت برگشت به ایران می‌توانید با مدرک خود به فعالیت بپردازید.

همچنین شما میتوانید ار مطالب دانشگاه کاتب چلبی ازمیر و  دوکوز ایلول ازمیر استفاده کنید و از تجربه موسسه علم ویرا در پذیرش این دانشگاه ها بهره مند شوید.

رتبه بندی دانشگاه 19 ماییس

دانشگاه دولتی 19 ماییس یکی از دانشگاه‌های معتبر ترکیه است که بسیاری از دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در آن درخواست می‌دهند. این دانشگاه تلاش می‌کند با فراهم‌سازی زیرساخت‌های لازم و استفاده از اساتید معتبر بین‌المللی، رتبه خود را در سطح ملی و جهانی افزایش دهد. بر اساس آخرین اطلاعات، دانشگاه 19 ماییس در سطح ملی رتبه 24 و در سطح جهانی جایگاه 1687 را دارد.

هزینه تحصیل در دانشگاه 19 ماییس

هزینه تحصیل در دانشگاه 19 ماییس  

میزان هزینه‌های تحصیل و زندگی در یک کشور خارجی از مهم‌ترین معیارهایی است که باید در نظر بگیرید. تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه رایگان نیست. دانشجویان باید برای تحصیل در دانشگاه 19 ماییس شهریه بپردازند. میزان هزینه پرداختی شما نسبت به رشته تحصیلی‌تان متفاوت خواهد بود. برای مثال شهریه رشته‌های علوم پزشکی و رشته‌های ارائه شده به زبان انگلیسی بیشتر از سایر رشته‌ها است. میانگین هزینه تحصیل در برخی از رشته‌های این دانشگاه به شرح زیر است.

 • هزینه تحصیل در رشته پزشکی به زبان ترکی: 22000 لیر در سال
 • هزینه تحصیل در رشته پزشکی به زبان انگلیسی: 27000 لیر در سال
 • هزینه تحصیل در رشته دندان پزشکی: 19800 لیر در سال
 • هزینه تحصیل در رشته داروسازی: 19800 لیر در سال
 • هزینه تحصیل در رشته دامپزشکی: 1800 لیر در سال
 • هزینه تحصیل در رشته معماری: 2700 لیر در سال
 • هزینه تحصیل در رشته مهندسی عمران: 2700 لیر در سال
 • هزینه تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر: 2700 لیر در سال
 • هزینه تحصیل در رشته پرستاری: 1300 لیر در سال
 • هزینه تحصیل در رشته‌های علوم پایه: 1100 لیر در سال

بورسیه دانشگاه 19 ماییس

دانشگاه 19 ماییس دانشگاهی دولتی است. بنابراین متقاضیان تحصیل در این دانشگاه می‌توانند از بورسیه دولتی ترکیه بهره‌مند شوند. بورسیه‌های دولتی ترکیه ممکن‌ است به صورت فول فاند یا کوتاه مدت باشد. بورسیه به دانشجویان برتری اعطا می‌شود که نتوانند هزینه‌های تحصیل خود را تأمین کنند.

علاوه بر این، دانشگاه اندوکوز ماییس به دانشجویان بورسیه غذایی اعطا می‌کند. این بورسیه سالانه به تعدادی از دانشجویان داده می‌شود. امکانات این بورسیه عبارت اند از غذای رایگان و استفاده از سالن‌های ورزشی، فرهنگی و تفریحی.

برنامه های تبادل دانشجو دانشگا 19ماییس

برنامه‌های تبادل دانشجو

ارتباطات و همکاری‌های بین‌المللی میان دانشگاه‌ها در افزایش ارتباط و کیفیت خدمات آن‌ها مؤثر است. یکی از مزایای مهم این قبیل همکاری‌ها امکان استفاده از برنامه‌های تبادل دانشجو است. برنامه‌های تبادل دانشجو در واقع قراردادهایی بین‌المللی میان دانشگاه‌های جهان اند. دانشگاه‌هایی که عضو این برنامه‌ها باشند به دانشجویان اجازه می‌دهد مدت مشخصی از دوره تحصیلی خود را در یک دانشگاه بین‌المللی دیگر سپری کنند.

دانشگاه 19 ماییس نیز به عنوان یکی دانشگاه بین‌المللی عضوی از برنامه‌های تبادل دانشجو است.برنامه‌های تبادل دانشجو می‌توانند بسیار متنوع باشند. این برنامه‌ها ممکن است صرفاً بین دو دانشگاه در یک کشور یا کشورهای مختلف باشد. نوع جامع‌تر این برنامه‌ها تعداد زیادی از دانشگاه‌های مختلف در سراسر جهان را در بر می‌گیرند. 3 برنامه شناخته شده و جامع که دانشگاه اندوکوز ماییس در آن‌ها عضو است عبارت اند از برنامه اراسموس، فارابی و مولانا.

برنامه اراسموس  (Erasmus) مربوط به انتقال دانشجویان در کشورهای اروپایی است. برنامه مولانا (Mevlana) نیز برای تبادل دانشجویان در سراسر جهان کاربرد دارد. برنامه فارابی (Farabi) صرفاً به منظور انتقال دانشجویان در دانشگاه‌های ترکیه کاربرد دارد. هر دانشجو می‌تواند یک بار در طول دوره تحصیل خود از این برنامه‌ها استفاده کند. مدت زمان این برنامه‌ها عموماً یک تا دو ترم تحصیلی است. این فرصت تحصیلی می‌تواند تجربه‌های بی‌نظیری برای شما به ارمغان بیاورد.

سخن پایانی

تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه متقاضیان بسیاری دارد. سالانه تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل به ترکیه مهاجرت می‌کنند. شناخت دانشگاه‌ها برای مهاجرت تحصیلی ضروری است. یکی از دانشگاه‌های معتبر ترکیه دانشگاه 19 ماییس (Ondokuz Mayis University) است. این دانشگاه تعداد زیادی رشته‌های تحصیلی را ارائه می‌دهد. برخی از مزایای تحصیل در دانشگاه اندوکوز ماییس عبارت اند از هزینه‌های پایین، کیفیت بالای آموزش، تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی مراکز تحقیقی مجهز، وجود برنامه‌های تبادل دانشجو و امکانات رفاهی متعدد. تحصیل در این دانشگاه می‌تواند آینده تحصیلی درخشانی برای شما رقم بزند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره ی حرفه ای از طریق شماره ی ۰۹۱۴۲۹۴۱۳۴۸ با مشاوران مؤسسه مهاجرتی علم ویرا ارتباط بگیرید. مشاوران ویرا به صورت تمام وقت همراه شما عزیزان هستند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه