بورسیه تحصیلی ترکیه
توسط تیم علم ویرا
12 مهر 2

بورسیه تحصیلی ترکیه 2023

بورسیه تحصیلی ترکیه یکی از معتبرترین و رقابتی‌ترین بورسیه‌های تحصیلی در سطح جهان است. بورسیه دانشگاه های ترکیه فرصتی برای همه دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط از تمام کشورهای جهان است که با نام ترکیه بورسلاری (TÜRKİYE BURSLARI) شناخته می‌شود. این بورسیه‌ها در ترکیه برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در رشته‌های مختلف از جمله مهندسی، پزشکی، حقوق، علوم و هنر و… ارائه می‌شوند.

ترکیه با داشتن بیش از 160 دانشگاه معتبر، امکان تحصیل با هزینه مناسب را برای دانشجویان فراهم می‌کند؛ به همین دلیل همه دانشجویان به دنبال بهترین روش اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه هستند. با علم ویرا تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا همه آنچه باید را در زمینه بورسیه‌های تحصیلی ترکیه 2023 بدانید.

بورسیه دانشگاه های ترکیه

بورسیه تحصیلی ترکیه فرصت ارزشمندی را برای دانشجویان فراهم می‌کند تا به تحصیلات باکیفیت ارائه شده توسط دانشگاه‌های ترکیه دسترسی پیدا کنند. بسیاری از این دانشگاه‌ها در بین برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند. بورسیه‌های دانشگاه های ترکیه فرصت‌های تحصیلی و شغلی جدیدی را برای دانشجویان بین‌المللی باز می‌کند. بورسیه تحصیلی ترکیه همچنین فرصتی برای آشنایی بیشتر با فرهنگ و جامعه ترکیه برای دانشجویان فراهم می‌کند.

البته توجه داشته باشید که نیازی نیست برای پذیرش در دانشگاه‌های مختلف تحت بورسیه ترکیه اقدام کنید. شما باید فقط یک فرم درخواست برای بورسیه تحصیلی ترکیه را پر کنید و انتخاب دانشگاه‌ها و رشته را در همان فرم اضافه کنید. مدت‌زمان بورسیه تحصیلی بورسلاری ترکیه مانند مدت‌زمان دوره‌های تحصیلی است.

مزایای بورسیه تحصیلی ترکیه

انواع بورسیه تحصیلی در ترکیه

بورسیه دانشگاه های ترکیه، فرصت بسیار خوبی برای دانشجویان خارجی و از جمله ایرانی‌ها محسوب می‌شود. دریافت این بورسیه‌های تحصیلی ترکیه از دانشگاه‌های معتبر مزیت‌های بسیاری برای دانشجویان دارد. دانشگاه و میزان امکاناتی که از طریق بورسیه ارائه می‌شود، کاملاً متفاوت است. رقابت برای دریافت بورسیه از دانشگاه‌های معتبرتر و با رنکینگ بالاتر، بسیار زیاد است؛ بنابراین شما باید علاوه بر توانمندی‌های علمی، شرایط و ضوابط دانشگاه‌ها را نیز به‌خوبی مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید. برای انتخاب بهترین روش اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه باید ابتدا با انواع بورسیه تحصیلی ترکیه آشنا شوید.

1. بورسیه تحصیلی فول فاند ترکیه (Full Fund Scholarship)

بورسیه تحصیلی فول فاند ترکیه یکی از جامع‌ترین و باارزش‌ترین بورسیه‌ها برای دانشجویان خارجی محسوب می‌شود. این بورسیه علاوه بر پرداخت 100 درصد هزینه‌های ثبت‌نام، شهریه و اقامت دانشجو در خوابگاه، شامل پرداخت مبلغ ماهانه بابت کمک‌هزینه زندگی، ارائه بیمه درمانی، تأمین هزینه‌های سفر و ویزای تحصیلی، اولویت در انتخاب رشته و دانشگاه موردنظر و فراهم‌کردن فرصت‌های مطالعاتی و پژوهشی نیز می‌شود. البته کسب این بورسیه تحصیلی ترکیه نیازمند موفقیت در آزمون‌ها و مصاحبه‌های بسیاری است و متقاضیان باید از آمادگی علمی و زبانی لازم برخوردار باشند.

بورسیه تحصیلی فول فاند ترکیه

2. بورسیه تحصیلی درصدی ترکیه (Partial Scholarship)

بورسیه تحصیلی درصدی ترکیه، نوعی بورسیه است که طی آن دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی این کشور، درصد مشخصی از هزینه‌های تحصیل از جمله شهریه دانشجویان خارجی را می‌پردازند. میزان تخفیف شهریه در این بورسیه‌ها متفاوت است و معمولاً بین 25 تا 50 درصد است.

در برخی موارد نیز امکان اقامت رایگان در خوابگاه برای دریافت‌کنندگان این بورسیه‌ها فراهم می‌شود. هرچند رقابت برای کسب این بورسیه‌ها کم‌تر از بورسیه‌های 100 درصدی است؛ اما داوطلبان باید حداقل نمره‌ را کسب کنند تا واجد شرایط دریافت بورسیه شوند. این نوع بورسیه بیشتر برای دانشجویانی مناسب است که در آزمون یوس یا آزمون SAT شرکت کرده باشند و یا دانشجویانی که قصد دارند بدون آزمون در این کشور تحصیل کنند.

3. بورسیه‌ تحصیلی ترکیه با دیپلم

بورسیه تحصیلی ترکیه با دیپلم یکی از بهترین بورسیه‌های ترکیه برای ایرانیان است که فرصت مناسبی به فارغ‌التحصیلان با دیپلم ایرانی، برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور می‌دهد. دارندگان دیپلم نظام جدید می‌توانند بدون نیاز به گذراندن دوره پیش‌دانشگاهی، با شرکت در کنکور سراسری یا ثبت‌نام مستقیم در دانشگاه‌های ترکیه، بورسیه تحصیلی دریافت کنند. البته پیش‌نیازهایی مانند معدل بالای ۱۷ دیپلم، تسلط بر زبان ترکی و انگلیسی و انتخاب رشته مناسب از جمله مهندسی، علوم پایه و یا تحصیل پزشکی در ترکیه، برای دریافت بورسیه دانشگاه های ترکیه توصیه می‌شود.

شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه

شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه

همان‌طور که اشاره شد بورسیه‌های تحصیلی ترکیه فرصت ویژه‌ای برای علاقه‌مندان به تحصیل در ترکیه است. قبل از اینکه برای اخذ بورسیه دانشگاه های ترکیه اقدام کنید، باید برخی شرایط و معیارهای کلی و خاص را داشته باشید. برخی از مهم‌ترین معیارها برای گرفتن بورسیه تحصیلی ترکیه عبارت‌اند از:

 • تسلط کافی به زبان ترکی یا انگلیسی باتوجه‌به زبان تدریس دانشگاه
 • کسب حدنصاب نمره لازم در آزمون‌های ملی ترکیه مثل YÖS و YKS
 • شرط سنی برای متقاضیان مقطع کارشناسی زیر 21 سال، مقطع کارشناسی ارشد زیر 30 سال و زیر 35 سال برای مقطع دکترا و تحصیلات تکمیلی
 • پذیرش در آزمون یوس و SAT
 • معدل بالای 18 برای قبولی در رشته‌های برتر مانند پزشکی، دندانپزشکی و…
 • کسب حداقل 70 امتیاز برای مقطع لیسانس، 75 امتیاز برای کارشناسی ارشد و 75 امتیاز برای مقطع دکترا و کسب امتیاز 90 از 100 برای تحصیل در رشته‌های پزشکی
 • تکمیل مدارک موردنیاز دانشگاه مانند رزومه، انگیزه‌نامه و توصیه‌نامه
 • موفقیت در مصاحبه‌ی حضوری یا تلفنی (در برخی موارد)

بهترین روش اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه

راه‌های متفاوتی برای دریافت بورسیه تحصیلی در دانشگاه‌های ترکیه وجود دارد که داوطلبان می‌توانند باتوجه‌به شرایط و امکانات خود، مناسب‌ترین آن‌ها را انتخاب کنند. بهترین روش اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه و رایج‌ترین آن‌ها را می‌توان ثبت‌نام و شرکت در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های ترکیه، ثبت‌نام مستقیم در دانشگاه‌ها و درخواست بورسیه دانشگاه های ترکیه، مراجعه به بنیادهای حمایتی و ثبت‌نام در برنامه‌های بورسیه تحصیلی ترکیه نام برد. همچنین داوطلبان می‌توانند با ارائه رزومه علمی قوی، بورسیه‌های تشویقی دریافت کنند. ترکیب چند روش معمولاً شانس موفقیت بیشتری دارد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه کوچ ترکیه

مزیت‌های دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه

دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه، فواید و مزایای بسیاری برای دانشجویان دارد. بورسیه تحصیلی به دانشجویان کمک می‌کند تا با کاهش هزینه‌های سنگین تحصیل در خارج از کشور، بتوانند در بهترین دانشگاه‌ها و رشته‌های موردعلاقه خود در ترکیه ادامه تحصیل دهند. همچنین این امکان را دارند تا ضمن آشنایی با فرهنگ و زبان ترکیه، دانش و مهارت‌های خود را ارتقا دهند و در مسیر درستی برای آینده شغلی و مهاجرتی خود گام بردارند. از مهم‌ترین مزایای دریافت بورسیه دانشگاه های ترکیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش هزینه‌های تحصیلی با دریافت تخفیف‌های شهریه و اقامت رایگان
 • دسترسی به تحصیل در بهترین رشته‌ها و دانشگاه‌های معتبر ترکیه
 • امکان مطالعه و پژوهش در محیط‌های علمی پیشرفته ترکیه
 • فراگیری زبان و فرهنگ ترکیه در کنار تحصیل
 • بهبود کیفیت آموزشی و پژوهشی با حمایت‌های مالی دریافتی
 • افزایش شانس ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در ترکیه
 • فرصت یافتن شغل و اقامت در ترکیه پس از فارغ‌التحصیلی
 • قرارگرفتن در مسیر مناسب برای مهاجرت به اروپا

شانس قبولی در بورسیه ترکیه

شانس قبولی داوطلبان برای دریافت بورسیه تحصیلی در دانشگاه‌های ترکیه، باتوجه‌به عوامل مختلفی متفاوت خواهد بود. به‌طورکلی هر چه داوطلب از نظر علمی، زبانی و مدارک تحصیلی در سطح بالاتری باشد و همچنین رشته و دانشگاه مورد تقاضای او کم‌تر مورد رقابت باشد، شانس بیشتری برای دریافت بورسیه خواهد داشت. از جمله مهم‌ترین عواملی که بر شانس قبولی داوطلبان تأثیر می‌گذارند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نوع بورسیه؛ بورسیه‌های 100 درصدی و فول فاند رقابت بیشتری دارند.
 • مقطع و رشته مورد تقاضا؛ رشته‌های پرطرف‌دار مثل مهندسی و پزشکی رقابت بیشتری دارند.
 • دانشگاه محل تحصیل؛ دانشگاه‌های معتبرتر رقابت سخت‌تری دارند.
 • معدل و مدارک تحصیلی؛ معدل و مدارک بالاتر شانس بیشتری می‌دهد.
 • میزان تسلط به زبان ترکی یا انگلیسی
 • کیفیت مدارک ارسالی مثل رزومه، انگیزه‌نامه و توصیه‌نامه
 • مهارت در مصاحبه و آزمون‌های تخصصی

انواع بورسیه تحصیلی ترکیه

لیست رشته‌ های بورسیه های تحصیلی ترکیه

بورسیه تحصیلی ترکیه در رشته‌های مختلفی ارائه می‌شود؛ اما برخی از رشته‌ها به دلیل محبوبیت بیشتر یا اولویت‌بندی دانشگاه‌ها، شانس بیشتری برای دریافت بورسیه دارند. از جمله پرطرف‌دارترین و بهترین رشته‌هایی که شانس بورسیه تحصیلی در آن‌ها بالا است، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رشته‌های مهندسی مانند مهندسی مکانیک، برق، کامپیوتر و عمران
 • رشته‌های پزشکی
 • علوم پایه مانند فیزیک، شیمی، ریاضی و زیست‌شناسی
 • حسابداری و مدیریت
 • زبان و ادبیات ترکی
 • رشته‌های هنر مانند معماری، طراحی داخلی و نقاشی

زمان اعلام نتایج بورسیه ترکیه

زمان اعلام نتایج بورسیه تحصیلی ترکیه باتوجه‌به نوع بورسیه متفاوت است. بورسیه‌های دولتی ترکیه معمولاً هم‌زمان با اعلام نتایج کنکور سراسری ترکیه (YKS) در ماه اوت اعلام می‌شود. بورسیه دانشگاه های ترکیه نیز معمولاً تا پایان ماه ژوئن و قبل از شروع ثبت‌نام‌های پاییز اعلام می‌شود. بورسیه‌های بنیادها و مؤسسات ممکن است در طول سال در زمان‌های متفاوتی اعلام شود.

نتایج بورسیه‌های ثبت‌نام مستقیم معمولاً ظرف 2 تا 3 ماه پس از ارسال مدارک اعلام می‌شود. همچنین بورسیه‌های ترمی یا نیمسالی معمولاً یک ماه قبل از شروع ترم اعلام می‌شود. به همین دلیل داوطلبان باید بر اساس نوع بورسیه موردنظر، زمان‌بندی مناسبی برای پیگیری نتایج در نظر بگیرند.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه

جمع‌بندی

دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه، فرصت بسیار خوبی برای دانشجویان ایرانی به شمار می‌رود. بورسیه دانشگاه های ترکیه می‌توانند تا 100 درصد شامل تخفیف شهریه و اقامت رایگان باشند و در رشته‌های مختلفی ارائه می‌شوند. باتوجه‌به شرایط دریافت بورسیه، بهترین روش اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه را می‌توان ثبت‌نام در آزمون‌های سراسری و مستقیم دانشگاه‌ها دانست. همچنین متقاضیان باید شرایط مربوط به مدارک تحصیلی، تسلط زبانی و موفقیت در آزمون‌هایی مانند یوس را نیز داشته باشند.

به‌طورکلی تحصیل با بورسیه در ترکیه می‌تواند آینده شما را به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی متحول کند و شما را به موفقیت‌های بسیاری برساند. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه را دارید، مؤسسه مهاجرتی علم ویرا به شما کمک می‌کند و تمامی مراحل پذیرش تحصیلی شما را انجام می‌دهد. همچنین شما می‌توانید با مراجعه به سایت علم ویرا از مشاوره تخصصی برای انتخاب رشته، دانشگاه و کشور و… به‌صورت رایگان استفاده کنید و به رؤیاهایتان نزدیک‌تر شوید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه