تحصیل پزشکی در ترکیه
توسط تیم علم ویرا
14 مرداد 2

تحصیل پزشکی در ترکیه 2024 | هزینه + شرایط

ترکیه کشوری آسیایی اروپایی است و بسیاری از دانشجویان بین‌المللی تحصیل پزشکی در ترکیه را به‌عنوان مهم‌ترین هدف تحصیلات عالی خود قرار می‌دهند. همکاری‌های علمی دانشگاه‌های ترکیه با مراکز علمی و دانشگاهی معتبر جهان موجب افزایش کیفیت آموزش عالی دانشگاه‌های پزشکی ترکیه شده است. هزینه رشته پزشکی در ترکیه به دانشگاه محل تحصیل بستگی دارد.

ادامه تحصیل در ترکیه در رشته پزشکی مزایای زیادی دارد و ترکیه در گروه کشورهایی است که دانشگاه‌های رشته‌های پزشکی از کیفیت بسیار خوبی برخوردارند. در مقایسه با بسیاری از کشورها شرایط تحصیل در رشته پزشکی ترکیه ارزان‌تر است و دانشگاه‌ها دارای تجهیزات و امکانات مدرن آموزشی هستند. مؤسسه مهاجرتی علم ویرا با سابقه درخشان در زمینه مهاجرت تحصیلی مشاور و پشتیبانی مطمئن است که می‌تواند به شما برای پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه کمک کند.

تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه

کشور ترکیه دانشگاه‌های معتبر زیادی در سطح بین‌المللی دارد. ترکیه یکی از کشورهایی است که هر ساله دانشجویان بین‌المللی زیادی برای تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه عازم این کشور می‌شوند. از سال 2001 سیستم آموزشی ترکیه با پیوستن به سیستم آموزشی اتحادیه اروپا توانست به مدارک آموزشی خود اعتبار بین‌المللی ببخشد.

همکاری علمی دانشگاه‌های پزشکی و غیرپزشکی ترکیه با دانشگاه‌های معتبر جهانی موجب شده است تا شمار زیادی از اساتید بین‌المللی اروپایی و آمریکایی در این کشور تدریس کنند. هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه به نوع دانشگاه بستگی دارد. هزینه رشته پزشکی در ترکیه در دانشگاه‌های دولتی ارزان‌تر از دانشگاه‌های خصوصی است. از طرف دیگر علاوه بر شهریه دانشگاه هزینه‌های کتاب، خوابگاه، غذا، حمل و نقل و… را نیز شامل می‌شود.

هزینه رشته پزشکی در ترکیه

همان‌طور که مشخص است شهریه رشته پزشکی در مقایسه با سایر رشته‌های دانشگاهی بیشتر است. هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه در دانشگاه‌های دولتی 1500-240 دلار است. از طرف دیگر شهریه دانشگاه‌های خصوصی پزشکی در ترکیه 25000-10000 دلار است. یکی از شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه‌های دولتی ترکیه قبولی در آزمون YOS است. به دلیل دشوار بودن این آزمون رقابت شدیدی بین دانشجویان برای ورود به دانشگاه‌های دولتی پزشکی در ترکیه وجود دارد.

به همین دلیل بسیاری از دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه ادامه تحصیل می‌دهند. اگر دانشجو بتواند در آزمون YOS قبول شود وارد دانشگاه دولتی پزشکی در ترکیه خواهد شد. درنتیجه در سال اول تا سقف حداکثر 1500 دلار شهریه پرداخت خواهد کرد. در صورتی که دانشجویی در سال اول یا دوم نمرات عالی کسب کند، بورسیه پزشکی ترکیه دریافت خواهد کرد.

شرایط تحصیل در رشته پزشکی ترکیه

شرایط تحصیل در رشته پزشکی ترکیه

پزشکی یکی از رشته‌های پردرآمد در ترکیه و جهان است. میانگین درآمد این رشته در ترکیه 15.552 لیر در ماه و حداکثر درآمد 33.268 لیر در ماه است. به همین دلیل بسیاری از دانشجویان با انتخاب تحصیل پزشکی در ترکیه تلاش می‌کنند تا آینده شغلی خود را تضمین کنند. تضمین آینده شغلی و اقتصادی موجب می‌شود تا دانشجویان هرگونه هزینه رشته پزشکی در ترکیه را قبول کنند. متقاضیان باید ابتدا در آزمون ورودی دانشگاه قبول شوند. آزمون‌های ورودی پزشکی در تمام شهرهای ترکیه برگزار می‌شود. در ادامه به شرایط تحصیل در رشته پزشکی ترکیه و شرایط پذیرش می‌پردازیم.

1. شرایط عمومی

برای اخذ پذیرش و تحصیل پزشکی در ترکیه ابتدا باید دارای شرایط اولیه و عمومی باشید که برای تمامی متقاضیان اجرا می‌شود. این شرایط عبارت‌اند از:

 • شرکت در آزمون YOS یا آزمون‌های بین‌المللی «SAT» یا «ACT»
 • ارائه مدرک دیپلم با معدل بالای 18و ریزنمرات دوره دبیرستان
 • گواهی مدرک زبان انگلیسی یا ترکی یا شرکت در دوره آمادگی زبان دانشگاه‌ها

2. تحصیل پزشکی در ترکیه؛ مدارک لازم برای ثبت نام در رشته پزشکی

علاوه بر مدارک مربوط به شرایط عمومی ورود به رشته پزشکی در ترکیه، هنگام ثبت‌نام در دانشگاه به مدارک بیشتری نیاز خواهید داشت که آن‌ها را معرفی می‌کنیم. این مدارک عبارت‌اند از:

 • اصل و کپی کارنامه ریزنمرات و ترجمه رسمی آن با مهر تأیید دفتر اسناد رسمی یا نمایندگان ترکیه در کشور مبدأ
 • اصل و کپی مدرک دیپلم و ترجمه رسمی آن با مهر تأیید دفتر اسناد رسمی یا نمایندگان ترکیه در کشور مبدأ
 • پاسپورت و مدارک شناسایی و اطلاعات هویتی
 • ارائه نتایج آزمون «YOS» یا آزمون‌های بین‌المللی «ACT» یا «SAT»
 • مدارک معتبر زبان ترکی یا انگلیسی
 • انگیزه‌نامه

مدرک زبان برای تحصیل رشته پزشکی ترکیه

مدرک زبان برای تحصیل رشته پزشکی ترکیه

نکته مهمی که باید به‌خاطر داشت این است که غالباً در ترکیه تحصیل در رشته پزشکی به زبان انگلیسی است. باید توجه داشت که مدرک زبان باید مدرکی باشد که دانشگاه آن را درخواست می‌دهد. متقاضی تحصیل پزشکی در ترکیه باید یکی از مدارک تافل، آیلتس یا PTE را داشته باشد یا در آزمون زبان دانشگاه موردنظر نمره قبولی را کسب کند. متقاضی ادامه تحصیل به زبان ترکی نیز باید مدرک زبان ترکی تومر داشته باشد.

شرایط اخذ ویزا برای تحصیل پزشکی در ترکیه

قبلاً در مورد مدارک لازم برای تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه توضیح دادیم. گفتیم که به‌جز شرکت در آزمون ورودی دانشگاه، داوطلبان ملزم به ارائه مدارک عمومی، مدرک زبان و مدارک رسمی هستند. یکی دیگر از مدارک لازم اخذ ویزای تحصیلی است.

1. مراحل اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

متقاضیان تحصیل پزشکی در ترکیه ابتدا باید بتوانند ویزای تحصیلی در این کشور را بگیرند. به این منظور باید مراحل زیر را به‌ترتیب دنبال و طبق دستورالعمل پیش بروند.

 • مراجعه به وب‌سایت دانشگاه مورد نظر در ترکیه
 • مشاوره با کارشناسان مهاجرتی مؤسسات معتبر
 • ارائه مدارک لازم به دانشگاه مورد نظر برای اخذ پذیرش تحصیلی
 • ارائه فرم تکمیل‌شده درخواست ویزای دانشجویی
 • ارائه مدارک لازم به سفارت ترکیه در ایران
 • تعیین روز مصاحبه برای اخذ ویزای تحصیلی

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی

2. مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی

قبل از اقدام برای اخذ ویزای تحصیل پزشکی در ترکیه تمام مدارک لازم را تهیه و جمع‌آوری کنید. در این‌صورت شانس موفقیت شما برای اخذ ویزای تحصیلی که یکی از ضروریات تحصیل در خارج از کشور است افزایش می‌یابد. این مدارک عبارتند از:

 • ارائه گواهی تمکن مالی
 • ارائه گواهی سلامت پزشکی متقاضی
 • مدارک و سوابق تحصیلی
 • پاسپورت با اعتبار لازم
 • ارائه گواهی عدم سوءپیشینه
 • نامه پذیرش تحصیلی در رشته مورد نظر از دانشگاه در ترکیه
 • ارائه رسید پرداخت هزینه‌های بررسی مدارک برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

برای تحصیل در ترکیه پزشکی ابتدا باید تمام مدارک مربوط به شرایط عمومی، مدارک زبان و ویزای تحصیلی را تکمیل کنید تا شانس خود را برای اخذ شرایط تحصیل در رشته پزشکی ترکیه افزایش دهید.

تحصیل پزشکی در ترکیه؛ ارزان‌ترین دانشگاه های پزشکی ترکیه

برای تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه تأمین هزینه‌ها یکی از دغدغه‌های دانشجویان بین‌المللی است. هزینه رشته پزشکی در ترکیه در دانشگاه‌های دولتی این کشور کمتر از هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی است. به دلیل رقابت زیاد بین دانشجویان بین‌المللی برای ورود به رشته پزشکی دانشگاه‌های دولتی در ترکیه بسیاری از دانشجویان ترجیح می‌دهند در دانشگاه‌های خصوصی ادامه تحصیل دهند.

به همین دلیل بسیاری از دانشجویان به دنبال ارزان‌ترین دانشگاه‌ها هستند تا بتوانند هزینه رشته پزشکی در ترکیه را پرداخت کنند. از طرف دیگر برخی دانشجویان نیز تلاش می‌کنند با کسب نمرات عالی در سال‌های اولیه تحصیل بورسیه پزشکی ترکیه را کسب کنند. از آنجایی که یکی از شرایط تحصیل در ترکیه پزشکی تأمین هزینه‌های تحصیل و زندگی است، دانشجویان به دنبال دانشگاه‌های ارزان‌تر هستند. در ادامه به معرفی ارزان‌ترین دانشگاه‌های پزشکی می‌پردازیم.

دانشگاه اژه

1. دانشگاه‌های خصوصی ارزان‌قیمت

به دلیل رقابت شدید بین دانشجویان برای ورود به دانشگاه دولتی در ترکیه و همچنین دشواری آزمون YOS بسیاری از دانشجویان به دنبال پذیرش در دانشگاه‌های خصوصی هستند. در ادامه چند دانشگاه خصوصی ارزان قیمت پزشکی در ترکیه را معرفی می‌کنیم.

1. دانشگاه اژه

دانشگاه اژه در ازمیر ترکیه یکی از دانشگاه‌های خصوصی این کشور است که در مقایسه با سایر دانشگاه‌ها ارزان‌تر است. این دانشگاه در رتبه 4 ملی و 616 جهانی قرار دارد. شهریه تحصیل پزشکی در ترکیه در دانشگاه اژه از 3000 دلار شروع می‌شود.

2. دانشگاه اوسکادار استانبول

این دانشگاه در سال 2011 در شهر استانبول تأسیس شد. دانشگاه اوسکادار دارای سطح علمی و امکانات آموزشی و رفاهی بسیار خوبی است. یکی از دلایل معروفیت این دانشگاه علاوه بر سطح علمی خوب، شهریه مناسب و مقرون به‌صرفه آن است. شهریه این دانشگاه که از 3900 دلار شروع می‌شود که آن را به دانشگاهی مطلوب برای تحصیل رشته پزشکی در ترکیه تبدیل کرده است.

3. دانشگاه خصوصی کاراتای قونیه

یکی دیگر از دانشگاه‌های خصوصی ترکیه برای تحصیل پزشکی در ترکیه دانشگاه کاراتای در شهر قونیه است. این دانشگاه با رتبه ملی 130 و رتبه جهانی 1001 یکی از دانشگاه‌های خصوصی ترکیه برای تحصیل در رشته پزشکی است.

تحقیق، پژوهش و توسعه در این دانشگاه اهمیت زیادی دارد. دانشجویان مشغول به تحصیل در این دانشگاه از امکانات علمی و تکنولوژی روز دنیا بهره می‌برند. هزینه رشته پزشکی در ترکیه برای دانشگاه کاراتای 16000 دلار در سال بوده و زبان تحصیل ترکی است.

دانشگاه باهچه شهیر

4. دانشگاه باهچه شهیر

این دانشگاه خصوصی یکی دیگر از دانشگاه‌های مناسب تحصیل پزشکی در ترکیه است. دانشگاه باهچه شهیر با رتبه ملی 147 و رتبه جهانی 800-601 در استانبول قرار دارد. این دانشگاه در سال 1998 تأسیس شد و مورد تأیید وزارت بهداشت ایران است. دانشجویان شاغل به تحصیل می‌توانند از بورسیه‌های مختلفی که دانشگاه باهچه شهیر ارائه می‌دهد، استفاده کنند.

5. دانشگاه خصوصی اوراسیا

با توجه به شرایط تحصیل در رشته پزشکی ترکیه دانشگاه خصوصی اوراسیا برای تحصیل پزشکی در ترکیه مناسب است. این دانشگاه با رتبه 141 ملی و 7032 جهانی در شهر ترابزون قرار دارد. البته این دانشگاه مورد تایید وزارت علوم ایران نیست.

6. دانشگاه خصوصی دوکوز ایلول ازمیر

این دانشگاه با رتبه ملی 16 و رتبه جهانی 1124 یکی از دانشگاه‌های خصوصی نسبتاً ارزان ترکیه است. شهریه پزشکی دانشگاه دوکوز ایلول ازمیر حدود 5400 دلار و زبان تحصیل در این دانشگاه ترکی است. همچنین برای ورود به این دانشگاه شرایط سنی خاصی وجود دارد. به طوری‌که متقاضیان جوان‌تر  شانس بیشتری برای اخذ پذیرش دارند.

2. تحصیل پزشکی در ترکیه؛ دانشگاه‌های دولتی

دانشگاه‌های دولتی ترکیه نیز با بهره‌گیری از اساتید بین‌المللی در سطوح جهانی مطرح هستند. برای تحصیل پزشکی در ترکیه و در دانشگاه‌های دولتی نیز باید هزینه پرداخت کرد. در این بین برخی دانشگاه‌ها شهریه کمتری دریافت می‌کنند. در ادامه چند دانشگاه دولتی ارزان‌قیمت را معرفی می‌کنیم.

دانشگاه دولتی آنکارا

ا. دانشگاه دولتی آنکارا

یکی از دانشگاه‌های دولتی ارزان قیمت ترکیه برای تحصیل پزشکی در ترکیه دانشگاه آنکارا است. این دانشگاه با رتبه ملی 8 و رنکینگ جهانی 841 یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه محسوب می‌شود. زبان تحصیل در این دانشگاه انگلیسی و ترکی است.

2. دانشگاه دولتی قاضی

دانشگاه قاضی ترکیه با رتبه ملی 7 و رتبه جهانی 842 یکی دیگر از دانشگاه‌های دولتی مناسب برای تحصیل پزشکی در ترکیه است. از جمله شرایط تحصیل در رشته پزشکی ترکیه در دانشگاه قاضی مدرک تومر برای زبان ترکی و یکی از مدارک بین‌المللی SAT- ACT- GCE- AP- IB است.

با توجه به هزینه رشته پزشکی در ترکیه از جمله دیگر دانشگاه‌های دولتی ترکیه ارزان‌تر می‌توان به این دانشگاه‌ها اشاره کرد:

 • دانشگاه دولتی کارادنیز
 • دانشگاه دولتی ترابزون
جمع‌بندی

در حال حاضر دانشگاه‌های کشور ترکیه با تلاش بسیار توانسته‌اند در بین دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی قرار گیرند. بسیاری از دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل پزشکی در ترکیه این کشور را انتخاب می‌کنند. برای ایرانیان به دلیل نزدیکی این کشور و برخی سنت‌های مشترک بین دو کشور مهاجرت تحصیلی به ترکیه یکی از گزینه‌های بسیار عالی است.

از طرف دیگر هزینه رشته پزشکی در ترکیه در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی مقرون‌به‌صرفه‌تر است. به دلیل اینکه زبان تدریس در اغلب دانشگاه‌های ترکیه انگلیسی است تسلط کامل به زبان انگلیسی و  ارائه مدارک معتبر بین‌المللی زبان ضروری است. البته باید دقت داشت که ممکن است هر کدام از دانشگاه‌ها بر اساس ضوابط خود مدرک زبان ویژه‌ای را بپذیرند. برخی دانشگا‌ه‌ها نیز به هر دو زبان ترکی و انگلیسی یا فقط ترکی تدریس می‌کنند.

یکی از آزمون‌های مهم برای ورود به دانشگاه‌های دولتی ترکیه آزمون YOS است. به دلیل رقابت برای ورود به دانشگاه‌های دولتی بسیاری از دانشجویان ورود به دانشگاه‌های خصوصی را انتخاب می‌کنند. در این بین برخی دانشگاه‌ها از نظر شهریه در سطح قابل‌قبول و مناسبی هستند. این دانشگاه‌ها و همچنین دانشگاه‌های دولتی به دانشجویان نمونه خود بورسیه‌های خاصی اعطا می‌کنند.

مؤسسه مهاجرتی علم ویرا با 9 سال سابقه درخشان در زمینه مهاجرت تحصیلی به کشورهای چین، روسیه، آذربایجان، گرجستان و ترکیه یکی از معتبرترین و موفق‌ترین مؤسسات مهاجرتی است. علم ویرا در تمام مراحل مهاجرت تحصیلی از مراحل آغازین شامل ترجمه مدارک، صدور ویزا، پرداخت‌های ارزی شهریه، خرید بلیط هواپیما، ترنسفر، رزرو هتل و محل اقامت همراه شما خواهد بود. مؤسسه علم ویرا تلاش می‌کند تا با کمترین هزینه و زمان و بهترین پشتیبانی شما را در رسیدن به اهدافتان یاری کند. با ارسال فرم درخواست مشاوره رایگان می توانیداز مشاوران ما کمک بگیرید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه