دانشگاه آیدین aydin استانبول
توسط تیم علم ویرا
28 دی 1

دانشگاه آیدین استانبول (aydin) | رنکینگ + شهریه 2024

دانشگاه aydin در ابتدا با نام کالج آنادولو بیل در سال 2003 تأسیس شد و از همان آغاز کار چنان باقدرت کار خود را در پیش گرفت که 5 سال بعد به دانشگاه آیدین استانبول تغییر یافت. دانشگاه آیدین استانبول با شعار معروف «پیش به‌سوی آینده‌ای روشن» کار خود را آغاز کرد و تلاش می‌کند دانشجویانی موفق و کارآفرینانی خلاق تربیت کند. با این هدف، دانشگاه آیدین استانبول با موفقیت عمل کرده و همچنان به راه خود ادامه می‌دهد.

روابط بین‌المللی گسترده دانشگاه و پیشرفت‌های علمی موجب شده دانشگاه aydin به یکی از مقاصد مهم دانشجویان خارجی برای تحصیل در ترکیه تبدیل شود. شهریه دانشگاه آیدین استانبول به دلایل متعدد بیشتر از بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه است. این دانشگاه یک دانشگاه خصوصی است و دروس در بالاترین سطح به زبان ترکی و انگلیسی ارائه می‌شوند. ازطرف دیگر سطح رفاه، آموزش و خدمات در این دانشگاه بسیار ویژه است. در این مقاله از علم ویرا دانشگاه آیدین را معرفی کرده و ابعاد مختلف تحصیل در این دانشگاه را بررسی میکنیم.

معرفی دانشگاه آیدین

دانشگاه aydin در شهر استانبول ترکیه و در بخش اروپایی‌نشین این شهر قرار دارد. این دانشگاه خصوصی در سال 2003-2002 با نام کالج آنادولو بیل تأسیس شد و به دلیل مدیریت و کیفیت آموزشی عالی آن، در سال 2007 به دانشگاه آیدین تغییر نام یافت. دانشگاه آیدین استانبول دارای مراکز آموزشی، کاربرد و تحقیقات زبان ترکی، لابراتوارهای مجهز پزشکی، مهندسی و آتلیه‌های هنری است.

دانشگاه آیدین از فعال‌ترین و جوان‌ترین دانشگاه‌های ترکیه است که تلاش می‌کند با پیروی از جدیدترین استانداردهای آموزشی جهانی و تجهیز دانشگاه به تکنولوژی‌های مدرن، اعتبار بالایی در سطح جهانی کسب کند. به همین دلیل بسیاری از دانشجویان بین‌المللی به‌ویژه دانشجویان ایرانی، برای تحصیل در ترکیه دانشگاه aydin را انتخاب می‌کنند.

باوجوداینکه شهریه دانشگاه آیدین استانبول بالا است؛ ولی به دلیل بالابودن سطح کمی و کیفی آموزشی، علمی و اعتبار جهانی، بسیاری از دانشجویان این دانشگاه را انتخاب می‌کنند.

دانشگاه آیدین استانبول Aydin University
ارزیابی دانشگاهمورد تایید وزارت بهداشت ایران
مورد تایید وزارت علوم ایران
سال تاسیس2007
نوع دانشگاهخصوصی
تعداد دانشکده۱۲
موقعیت دانشگاهاستانبول ترکیه
رتبه جهانی QS دانشگاهبین رتبه‌های 1400-1201
رتبه در ترکیه53
زبان تحصیلترکی / انگلیسی
شعار دانشگاهپیش به سوی آینده ای روشن
نحوه پذیرش با سوابق تحصیلی / با آزمون
دانشکده‌ ها و رشته‌ های تحصیلی دانشگاه aydin

دانشکده‌ ها و رشته‌ های تحصیلی دانشگاه آیدین

در دانشگاه aydin رشته‌های تحصیلی در گرایش‌های علوم‌تجربی، ریاضی و علوم‌انسانی و در تمام مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکترا ارائه می‌شوند. متقاضیان تحصیل در ترکیه می‌توانند در هر مقطع تحصیلی برای دانشگاه آیدین درخواست دهند. دانشکده‌های دانشگاه آیدین عبارت‌اند از:

 • دانشکده پزشکی؛ رشته پزشکی
 • دانشکده دندانپزشکی؛ رشته دندانپزشکی
 • دانشکده تعلیم‌وتربیت
 • دانشکده حقوق؛ رشته حقوق
 • دانشکده علوم و هنر؛ رشته‌های زبان و ادبیات ترکی استانبولی، زبان و ادبیات انگلیسی، تاریخ، روان‌شناسی و جامعه‌شناسی
 • دانشکده اقتصاد و علوم اداری دانشگاه aydin؛ رشته‌های مدیریت بازرگانی، مدیریت حمل‌ونقل هوایی، تجارت بین‌الملل، علوم سیاسی، اقتصاد و امور مالی، مدیریت مالی و حسابداری
 • دانشکده هنرهای زیبا؛ رشته‌های مدیریت هنر، کارتون و انیمیشن، درام و بازیگری، آشپزی و خوراک‌شناسی، طراحی گرافیک و طراحی مد
 • دانشکده معماری و طراحی؛ رشته‌های معماری، معماری داخلی و طراحی تولیدات صنعتی
 • دانشکده ارتباطات aydin؛ رشته‌های روزنامه‌نگاری، تبلیغات تجاری، طراحی ارتباط تصویری، روابط‌عمومی و تبلیغات، رادیو، سینما و تلویزیون و…
 • دانشکده مهندسی؛ رشته‌های مهندسی کامپیوتر، برق، صنایع، عمران، مواد غذایی، مکانیک، نرم‌افزار، هوافضا و هوانوردی
 • دانشکده علوم سلامت؛ رشته‌های تغذیه و رژیم غذایی، فیزیوتراپی و توان‌بخشی، رشد کودک، شنوایی‌سنجی، پرستاری، مدیریت سلامت، خدمات اجتماعی
 • دانشکده علوم ورزشی؛ رشته‌های تربیت‌بدنی، مدیریت ورزشی، آموزش مربی و آموزش ورزش
مقاطع تحصیلی در دانشگاه aydin

مقاطع تحصیلی در دانشگاه خصوصی آیدین

در دانشگاه آیدین رشته‌های مختلف در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکترا ارائه می‌شوند. اعتبار بالای دانشگاه‌های ترکیه و مناسب‌بودن هزینه تحصیل از دلایل مهاجرت تحصیلی به ترکیه است.

1. مقطع کارشناسی دانشگاه آیدین

طول دوره کارشناسی در دانشگاه aydin مانند تمام دانشگاه‌های جهان 4 سال است. تعداد رشته‌های تحصیلی ارائه شده برای دوره کارشناسی 55 رشته است و دوره کارشناسی دانشگاه آیدین متقاضیان زیادی از داخل و خارج ترکیه دارد. هزینه تحصیل در این مقطع به رشته تحصیلی بستگی دارد و حدود 2700 تا 5.000 دلار در سال است.

2. مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آیدین استانبول

در دوره کارشناسی‌ارشد دانشگاه aydin، 56 رشته تحصیلی ارائه می‌شود و طول دوره 2 سال است. هزینه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد نیز به رشته تحصیلی بستگی دارد؛ ولی به‌طور میانگین 4300 تا 4350 دلار در سال اعلام شده است. هزینه تحصیل برای دانشجویانی که در دوره کارشناسی ارشد تغییر رشته دهند حدود 4500 دلار خواهد بود.

3. تحصیل در ترکیه؛ مقطع دکترا دانشگاه خصوصی آیدین

تعداد رشته‌های تحصیلی ارائه شده دانشگاه aydin در مقطع دکترا 21 رشته است. در این مقطع تحصیلی دانشجو نمی‌تواند رشته تحصیلی خود را تغییر دهد و رشته مدرک ارشد دانشجو و رشته دکترا باید یکی باشند. شهریه دانشگاه آیدین استانبول برای کل دوره دکترا در دانشگاه آیدین، حدود 6700 تا 6800 دلار آمریکا است. دانشجویان می‌توانند این هزینه را در 4 نوبت پرداخت کنند.

مزایای تحصیل در ترکیه؛ دانشگاه آیدین استانبول

مزایای تحصیل در ترکیه؛ دانشگاه آیدین استانبول

دانشگاه آیدین استانبول توانست با مدیریت عالی و کیفیت آموزشی در سطح بالا، در مدت‌زمان کوتاهی به‌عنوان یکی از دانشگاه‌های معتبر ترکیه مطرح شود. این دانشگاه سطح بالا از تجهیزات علمی، آموزشی و امکانات رفاهی و پژوهشی بسیار بالایی برخوردار است. همین عامل موجب شده تا شهریه دانشگاه آیدین استانبول بالا باشد.

با وجود این بسیاری از دانشجویان بین‌المللی به دلیل اهمیت دادن به آینده شغلی خود، دانشگاه aydin را برای تحصیل در ترکیه انتخاب می‌کنند. در آخرین رتبه‌بندی جهانی QS، دانشگاه آیدین در بین رتبه‌های 1400-1201 دانشگاه‌های برتر جهان قرار گرفته است. برخی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در دانشگاه آیدین عبارت‌اند از:

 • بالابودن کیفیت آموزش و اعتبار علمی دانشگاه در سطح ملی و جهانی
 • شرکت در برنامه‌های تبادل دانشجوی اراسموس
 • وجود دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی مادام‌العمر دانشگاه aydin که دانشجویان بعد از پایان تحصیل نیز می‌توانند در این کارگاه‌ها شرکت کنند.
 • همکاری‌های علمی تحقیقاتی با مراکز علمی و دانشگاه‌های معتبر جهان
 • پرورش دانشجویانی کارآزموده و فرهیخته برای ورود به بازار صنعت و پروژه‌های حقیقی و قابل‌اجرا
 • حضور اساتید و هیئت‌علمی معتبر و فرهیخته در سطح بین‌المللی

بورسیه تحصیلی دانشگاه خصوصی آیدین

از دیگر مزایای تحصیل در دانشگاه aydin می‌توان به امکان اخذ بورسیه تحصیلی اشاره کرد. اخذ بورسیه تحصیلی از دو روش امکان‌پذیر است. در روش اول دانشجویان با شرکت در آزمون ورودی دانشگاه و کسب نمره ممتاز، مشمول دریافت بورسیه تحصیلی شوند.

در روش دوم اخذ بورسیه، دانشجویان باید حداقل یک ترم تحصیلی در دانشگاه گذرانده و با اخذ نمرات درخشان می‌توانند برای کسب بورسیه درخواست دهند. این مزیت نیز عامل دیگری است که متقاضیان تحصیل در ترکیه دانشگاه آیدین را انتخاب کنند.

رشته پزشکی دانشگاه آیدین استانبول

رشته پزشکی دانشگاه آیدین استانبول

تحصیل پزشکی در ترکیه طرف‌داران زیادی دارد. به‌موازات آن دانشگاه‌های پزشکی تلاش می‌کنند از بهترین امکانات علمی و آموزشی بهره ببرند. دانشگاه aydin نیز در تمام رشته‌های دانشگاهی و به‌ویژه رشته پزشکی مجهز به بهترین و مدرن‌ترین امکانات تحصیلی، تجهیزات پزشکی، آزمایشگاهی و ابزارهای مختلف است و در گروه بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی قرار دارد.

طول دوره تحصیل پزشکی در دانشگاه آیدین 6 سال و زبان تحصیل ترکی و انگلیسی است. دانشجویانی که به زبان انگلیسی مسلط نیستند باید یک‌سال در دوره‌های آمادگی زبان انگلیسی شرکت کرده و بعد از آن می‌توانند وارد دانشکده پزشکی شوند. دانشکده پزشکی دارای آزمایشگاه‌های مجهز مانند آزمایشگاه آناتومی، بیوشیمی، بافت شناسی و جنین شناسی است. انتخاب دانشگاه آیدین برای تحصیل در ترکیه پزشکی انتخابی ایده‌آل است.

رشته دندانپزشکی دانشگاه آیدین استانبول

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه نیز همانند رشته پزشکی بسیار موردتوجه و درآمدزا است. طول دوره تحصیل دندانپزشکی دانشگاه aydin، 5 سال است. 3 سال اول دندانپزشکی دوره پری‌کلینیک و تئوری است. سال چهارم و پنجم به دوره کارآموزی اختصاص دارد.

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آیدین یک بیمارستان دندانپزشکی و یک مرکز بین‌المللی مراقبت از سلامت دهان دارد. همچنین در این دانشکده آزمایشگاه‌های متعدد مانند آزمایشگاه اکریلیک و آزمایشگاه شبیه‌سازی دارد.

شهریه دانشگاه aydin استانبول برای رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در ادامه آمده است:

موردهزینه سالانه
پزشکی (ترکی)22.000 دلار
پزشکی (انگلیسی)22.000 دلار
دندانپزشکی (ترکی)20.000 دلار
دندانپزشکی (انگلیسی)20.000 دلار
پرستاری (ترکی)5.000 دلار
فیزیوتراپی (ترکی)5.000 دلار
معماری (ترکی)4.000 دلار
حقوق،عمران،کامپیوتر(ترکی)5.000 دلار
خلبانی8.000 دلار

خوابگاه‌ های دانشجویی

از جمله تسهیلات و امکانات بسیار خوب دانشگاه aydin، خوابگاه‌های دانشجویی مجهز است. این خوابگاه‌ها بسیار لوکس بوده و تمام امکانات زندگی شامل اتاق‌های مبله، مراکز خرید، باشگاه‌های ورزشی، سالن‌های مطالعه، مسجد برای دانشجویان مسلمان، اینترنت رایگان و بسیاری دیگر از امکانات را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.

امنیت خوابگاه‌ها نیز اهمیت زیادی دارد. سیستم اسکن چهره، دوربین‌های دید در شب و تیم امنیتی از امکانات دیگر خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه آیدین هستند. تمام این امکانات همراه با امکانات تحصیلی و اعتبار علمی، بسیاری از دانشجویان بین‌المللی را برای تحصیل در ترکیه در دانشگاه آیدین ترغیب می‌کند.

هزینه زندگی دانشجویی

هزینه زندگی دانشجویی

علاوه بر شهریه دانشگاه آیدین استانبول و هزینه تحصیل در ترکیه، باید هزینه زندگی دانشجویی در این شهر هم موردتوجه قرار گیرد. شهر استانبول از گران‌ترین شهرهای ترکیه است؛ ولی در مقایسه با اغلب شهرهای اروپای شرقی هزینه زندگی در استانبول مقرون‌به‌صرفه‌تر است. استانبول یک شهر نیمه آسیایی نیمه اروپایی است و دانشگاه aydin در بخش اروپایی آن قرار دارد.

هزینه زندگی دانشجویی به سبک زندگی دانشجو بستگی دارد. در مجموع و به‌صورت میانگین می‌توان گفت هزینه زندگی دانشجویی در استانبول ماهانه حدود 230 تا 700 یورو است. اعطای کمک هزینه‌های تحصیلی و زندگی از مزایای تحصیل در دانشگاه آیدین استانبول است. اخذ کمک هزینه تحصیلی، در کاهش هزینه تحصیل و زندگی دانشجویان تأثیر زیادی دارد. دانشجویان دارای شرایط لازم می‌توانند از کمک هزینه های 75-50 درصدی استفاده کنند.

جمع‌بندی

دانشگاه aydin یکی از دانشگاه‌های خصوصی و بسیار معتبر ترکیه است که با مدیریت عالی و سطح کیفی بسیار بالا توانسته است در فهرست دانشگاه‌های برتر ترکیه قرار گیرد. تجهیزات علمی، امکانات آموزشی بسیار بالا، حضور اساتید معتبر بین‌المللی، همکاری با مراکز علمی جهان و امکانات خوابگاهی و زندگی از جمله دلایل اعتبار دانشگاه آیدین در سطح ملی و جهانی است. به همین دلیل بسیاری از علاقه‌مندان به تحصیل در ترکیه، دانشگاه آیدین استانبول را انتخاب می‌کنند.

به دلیل بالابودن سطح کیفی و علمی دانشگاه و خصوصی‌بودن آن، شهریه دانشگاه آیدین استانبول از دانشگاه‌های دولتی ترکیه بیشتر است. امکان اخذ بورسیه، کمک‌هزینه تحصیلی و برنامه تبادل دانشجو از دیگر مزایای تحصیل در دانشگاه aydin است. مؤسسه مهاجرتی علم ویرا در زمینه مهاجرت تحصیلی بسیار موفق عمل کرده و سابقه‌ای درخشان با پرونده‌های مهاجرتی موفق دارد. تیم علم ویرا متشکل از مشاوران و وکلای مجرب تلاش می‌کند اطلاعات جامع درباره دانشگاه‌ها و مهاجرت تحصیلی به کشورهای مختلف جهان را در اختیار متقاضیان عزیز قرار دهد. با تکمیل فرم مشاوره رایگان با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

دانشگاه آیدین مورد تایید وزرات علوم و بهداشت ایران هست ؟

بله مدرک دانشگاه آیدین مورد تایید وزارت بهداشت ایران است و مدرک دانشگاه آیدین در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی اعتبار دارد و تبادل های دانشجویی که دارد شما میتوانید برای ادامه تحصیل به یکی از دانشگاه های معتبر منتقل شوید

دانشگاه آیدین دولتی است یا خصوصی ؟

این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه می باشد. رنکینگ این دانشگاه در سال های گذشته بسیار بهبود یافته و از لحاظ علمی نیز بسیار پیشرفت کرده و هدف نهایی خیلی از متقاضیان است.

شهریه رشته های پزشکی در آیدین چقدر است؟

برای مشاهده شهریه ها وارد سایت شوید و دربخش شهریه ها مشاهده کنید در ضمن دانشگاه آیدین رشته داروسازی ندارد.

دانشگاه آیدین در کدام شهر قرار گرفته است ؟

دانشگاه آیدین در منطقه اروپایی شهر استانبول قرار گرفته است. این دانشگاه بسیار نزدیک به فرودگاه بزرگ آتاتورک می باشد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۲ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه