تحصیل در چین بدون مدرک زبان
توسط تیم علم ویرا
18 آبان 2

تحصیل در چین بدون مدرک زبان + شرایط پذیرش 2024

کشور چین با برخورداری از 120 دانشگاه موردتایید وزارت علوم، در سال‌های اخیر به یکی از محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی در میان دانشجویان ایرانی تبدیل شده است. علاوه بر این، هزینه تحصیل مقرون‌به‌صرفه در چین از دیگر دلایل جذب دانشجویان به این کشور است. ممکن است برخی تصور کنند برخوداری از مدرک زبان چینی برای ادامه مهاجرت تحصیلی به چین دشوار و نشدنی است؛ اما باید به شما بگوییم امکان تحصیل در چین بدون مدرک زبان برای دانشجویان بین‌المللی فراهم شده است.

دانشجویانی که از مدرک زبان چینی برخوردار نیستند می‌توانند برای تحصیل در دانشگاه‌های چین ابتدا در یک دوره کلاس زبان چینی پذیرش بگیرند و پس از گذراندن این دوره وارد دانشگاه شوند. علاوه‌بر‌این، بسیاری از دانشگاه‌های چین برای دانشجویانی که دارای مدرک زبان چینی نیستند، پذیرش مشروط صادر می‌کند و امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های چین نیز برای دانشجویان فراهم شده است. در این مقاله از سری مقالات علم ویرا با ما همراه باشید تا به بررسی تحصیل بدون مدرک زبان در چین بپردازیم.

مهاجرت تحصیلی به چین

تحصیل در چین

سالانه هزاران دانشجو برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های چین اقدام می‌کنند. تحصیل در چین بدون مدرک زبان به یکی از پرتکرارترین سؤالات در بین دانشجویان تبدیل شده است. اگرچه تحصیل بدون مدرک زبان در چین امکان‌پذیر است؛ اما دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته‌های چینی‌زبان را دارند، ملزم به شرکت در دوره‌های آموزش زبان چینی هستند. شرکت در دوره‌های آموزش زبان چینی می‌تواند برای دانشجویان با هزینه‌های جانبی همراه باشد و هزینه تحصیل در چین را افزایش دهد. تحصیل در چین در دانشگاه‌های خصوصی و دولتی در مقاطع مختلف تحصیلی امکان‌پذیر است.

طیف گسترده‌ای از  رشته‌های تحصیلی به زبان‌های چینی و انگلیسی در دانشگاه‌های این کشور ارائه می‌شود. تحصیل در مقطع کارشناسی در چین 4 الی 5 سال، تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد 2 الی 3 و تحصیل در مقطع دکتری 3 سال به طول می‌انجامد.  دانشگاه‌های چین برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی از آزمون‌های ورودی استفاده نمی‌کنند. مهاجرت تحصیلی به چین می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای دانشجویانی باشد که قصد تحصیل ارزان در یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا را دارند.

مزایای تحصیل در چین؛ تحصیل در چین بدون مدرک زبان

می‌توان گفت اولین مزیت تحصیل در یکی از بزرگ‌ترین و مدرن‌ترین کشورهای جهان، امکان تحصیل در چین بدون مدرک زبان است. دانشگاه‌های چین از جمله معتبرترین و ارزان‌ترین دانشگاه‌ها در سراسر جهان هستند که امکان تحصیل دانشجویان با بهترین کیفیت را فراهم می‌کنند. از جمله مزایای تحصیل در چین، ارزان‌بودن هزینه تحصیل و زندگی نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا است. دولت چین هرساله حدود 40600 دانشجوی بین‌المللی را بورسیه می‌کند. اغلب دانشگاه‌های چین علاوه بر فراهم‌کردن امکان تحصیل بدون مدرک زبان در چین، فرصت دریافت بورسیه‌های تحصیلی را نیز در نظر گرفته‌اند.

از دیگر مزایای تحصیل در این کشور، می‌توان به امکان اشتغال پس از فارغ‌التحصیلی اشاره کرد. دانشجویان می‌توانند پس از پایان تحصیلات خود در دانشگاه‌های چین، در این کشور مشغول به کار شوند. دانشگاه‌های زیادی در چین در لیست دانشگاه‌های موردتایید وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران قرار دارند. از این رو، دانشجویان می‌توانند بدون هیچ نگرانی در این دانشگاه‌ها به تحصیل بپردازند. دانشگاه‌های چین دارای رنکینگ جهانی بسیار خوبی هستند و مدارک اعطایی این دانشگاه‌ها در سراسر جهان از اعتبار بالایی برخوردار هستند.

سیستم آموزشی باکیفیت این کشور از جمله دلایل مهاجرت تحصیلی به چین است. از دیگر دلایل جذابیت تحصیل در چین برای دانشجویان بین‌المللی، می‌توان به امکان تحصیل به زبان انگلیسی اشاره کرد. بسیاری از دانشگاه‌های چین رشته‌های مختلف تحصیلی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. از دیگر مزایای تحصیل در چین بدون مدرک زبان می‌توان به منعطف بودن شرایط سنی تحصیل در این کشور اشاره کرد.

تحصیل بدون مدرک زبان در چین

 شرایط تحصیل در چین بدون مدرک زبان

به‌طورکلی، شرایط تحصیل در چین بدون مدرک زبان به نوع دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی دانشجویان بستگی دارد. دانشگاه‌های چین استاندارد آموزشی بالایی را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند. از جمله شرایط تحصیل در چین، می‌توان به حداقل  و حداکثر سن موردنیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور اشاره کرد. دانشجویانی که قصد تحصیل در این کشور را دارند باید حداقل 18 و حداکثر 35 سال داشته باشند. بااین‌حال، دانشجویانی که کمتر از 18 سال سن دارند می‌توانند با ارائه مدرک قانونی به تحصیل در این کشور بپردازند.

شانس اخذ پذیرش برای افراد بالای 35 سال در دانشگاه‌های این کشور کمتر از سایر دانشجویان خواهد بود. از دیگر شرایط مهم برای اخذ پذیرش و تحصیل بدون مدرک زبان در چین، ارائه مدرک دیپلم 12 ساله و ارائه ریزنمرات دبیرستان است. دانشجویان برای تحصیل در رشته‌های پرطرف‌دار از نظر شرط معدل ارزیابی می‌شوند. دانشگاه‌های چین برای پذیرش دانشجویان آزمون ورودی ندارند. دانشجویان  برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های چین باید دارای معدل حداقل 3.5 از 5 (بالاتر از 15) باشند.

برخی از دانشگاه‌های این کشور شرط برخورداری از آزمون HSK (آزمون مهارت زبان چینی) یا مدرک زبان انگلیسی را ملاک پذیرش دانشجویان در نظر می‌گیرند. بااین‌حال بسیاری از دانشگاه‌ها امکان تحصیل در چین بدون مدرک زبان را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده‌اند. بدین منظور، دانشجویان باید مهارت زبان چینی یا انگلیسی خود را اثبات کنند.

در غیر این صورت باید پیش از شروع تحصیلات خود در دوره‌های زبان چینی یا انگلیسی به مدت 1 الی 2 سال شرکت کنند. لازم به ذکر است هزینه تحصیل بدون مدرک زبان در چین بالاتر از تحصیل با مدرک زبان است؛ زیرا دانشجویانی که فاقد مدرک زبان معتبر هستند، ملزم به شرکت در دوره‌های زبان هستند. هزینه این دوره‌ها به‌صورت جداگانه از شهریه دانشگاه خواهد بود.

مدارک لازم برای تحصیل در چین

مدارک لازم برای تحصیل در چین می‌تواند بسته به نوع دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی متفاوت باشد. بااین‌حال، مدارک کلی برای اخذ پذیرش و ثبت‌نام در دانشگاه‌های چین به شرح زیر است:

 • کپی پاسپورت
 • کپی مدارک شناسایی
 • چند قطعه عکس
 • فرم درخواست
 • نامه بیانیه شخصی
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • گواهی سلامت
 • انگیزه‌نامه
 • رزومه
 • گواهی عدم سوابق کیفری
 • 2 توصیه‌نامه
 • مدرک دیپلم
 • ریزنمرات
 • گواهی تمکن مالی

ویزای تحصیلی چین

ویزای تحصیلی چین

اقتصاد پویا و پیشرو، هزینه تحصیل مقرون‌به‌صرفه در دانشگاه‌هایی با امکانات و تجهیزات مدرن و رنکینگ عالی دانشگاه‌های چین از جمله دلایل جذب دانشجویان بین‌المللی به مهاجرت تحصیلی به چین است. دانشجویانی که موفق به اخذ پذیرش برای تحصیل بدون مدرک زبان در چین شده‌اند، باید برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام نمایند. بدین منظور، دانشجویان باید با دردست‌داشتن مدارک لازم به نزدیک‌ترین سفارت چین در محل زندگی خود نسبت به دریافت ویزای تحصیلی اقدام نمایند. از جمله مدارک لازم جهت دریافت ویزای دانشجویی برای تحصیل در چین بدون مدرک زبان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پاسپورت معتبر (حداقل 6 ماه اعتبار)
 • چند قطعه عکس
 • فرم درخواست ویزا
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • مدرک تحصیلی
 • ریزنمرات تحصیلی
 • گواهی پزشکی
 • گواهی تمکن مالی
 • انگیزه‌نامه
 • مدارک شناسایی و…

هزینه تحصیل در چین بدون مدرک زبان

یکی از مهم‌ترین مسائلی که دانشجویان باید برای مهاجرت تحصیلی به چین در نظر بگیرند، هزینه تحصیل و زندگی در این کشور است. هزینه تحصیل در چین به عوامل مختلفی از جمله نوع دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی بستگی دارد. به‌طورکلی هزینه تحصیل در برنامه‌های کارشناسی ارزان‌تر از مقاطع تحصیلات تکمیلی است. برای مثال هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های برتر چین از 8000 الی 15000 یوان (1175 الی 2250 دلار)  در سال متغیر است؛ درحالی که تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه‌ها می‌تواند تا 25000 یوان (3750 دلار) نیز هزینه داشته باشد.

علاوه  بر این، دانشجویان باید برای تحصیل بدون مدرک زبان در چین هزینه شرکت در دوره‌های زبان را نیز پرداخت کنند. هزینه شرکت در این دوره‌ها به مرکز برگزاری و شهر محل تحصیل بستگی دارد و می‌تواند از 500 الی 2000 دلار متفاوت باشد. بدین ترتیب می‌توان گفت هزینه تحصیل در چین بدون مدرک زبان می‌تواند کمی گران‌تر از تحصیل با مدرک زبان باشد.

دانشجویانی که قصد تحصیل در چین بدون مدرک زبان را دارند باید علاوه بر هزینه تحصیل و دوره‌های آموزش زبان، هزینه زندگی در این کشور را نیز در نظر بگیرند. هزینه زندگی دانشجویی بسته به شهر محل تحصیل و سبک زندگی دانشجویان می‌تواند متفاوت باشد. به طور کلی هزینه زندگی دانشجویی در چین حدود 500 دلار در ماه برای هزینه اقامت، غذا، پوشاک، کتاب و نوشت‌افزار و… برآورد می‌شود.

بورسیه دولتی چین

بورسیه دولتی چین با تحصیل در چین بدون مدرک زبان

دانشجویان می‌توانند در حین تحصیل در چین بدون مدرک زبان با برخورداری از رزومه علمی خوب و نمرات بالا، از بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های تحصیلی بهره‌مند شوند.  دولت چین طیف وسیعی از بورسیه‌های تحصیلی را به دانشجویان بین‌المللی که مایل به تحصیل در چین هستند ارائه می‌دهد. این بورسیه‌ها برای دانشجویان تمام رشته‌های تحصیلی در دسترس است و بر اساس شایستگی تحصیلی و نیاز مالی به دانشجویان اعطا می‌شوند. بورسیه دولتی چین می‌تواند هزینه تحصیل بدون مدرک زبان در چین، هزینه خوابگاه، بیمه درمانی و… را پوشش دهد.

اکثر دانشگاه‌های چین نیز بورسیه‌های تحصیلی مختلفی را برای دانشجویان در نظر گرفته‌اند. بورسیه کنفوسیوس چین یکی از محبوب‌ترین بورسیه‌های تحصیلی کشور چین است. این بورسیه امکان تحصیل رایگان به زبان چینی در چین را برای دانشجویان فراهم می‌کند. بورسیه مؤسسه کنفوسیوس باهدف پرورش معلمان زبان چینی و ترویج زبان و فرهنگ چینی در سراسر جهان ایجاد شده است. دانشجویان باید برای برخورداری از این بورسیه تحصیلی از دی‌ماه الی اردیبهشت‌ماه به‌صورت آنلاین در پرتال CSC درخواست دهند.

این بورسیه‌ها در انواع مختلفی از جمله A، B و C به دانشجویان ارائه می‌شود که هرکدام بخش‌های مختلفی از هزینه تحصیل و زندگی دانشجویان را پوشش می‌دهد؛ برای مثال بورسیه CSC نوع A هزینه‌های ثبت‌نام، بیمه درمانی اولیه و هزینه ماهیانه برای هزینه‌های شخصی (2500 الی 3500 یوان، 392.805 الی 549.927 دلار) را در بر می‌گیرد. بورسیه A توسط سفارتخانه‌های چین در سراسر دنیا به دانشجویان ارائه می‌شود.

بورسیه نوع B از طریق دانشگاه‌های چین به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌شود. بورسیه نوع C شامل کمک‌هزینه‌های تحصیلی است و میزان اندکی از هزینه‌های زندگی و تحصیل دانشجویان را در بر می‌گیرد. از جمله شرایط موردنیاز برای برخورداری از بورسیه چین در هنگام تحصیل در چین بدون مدرک زبان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشجویان با ملیت غیر چینی
 • عدم برخورداری از دیگر بورسیه‌های دولتی یا دانشگاهی
 • سن زیر 25 برای دانشجویان کارشناسی
 • سن زیر 35 برای دانشجویان کارشناسی ارشد
 • سن زیر 40 برای دانشجویان دکتری

از جمله مدارک لازم برای برخورداری از بورسیه چین می‌توان به مدارک زیر اشاره کرد:

 • گواهی و ریزنمرات مقطع تحصیلی قبلی
 • فرم درخواست بورسیه
 • رزومه تحصیلی
 • دو توصیه‌نامه
 • مدرک زبان (در صورت وجود)
 • کپی پاسپورت
 • استادی پلن و…

دانشگاه های بدون مدرک زبان در چین

بهترین دانشگاه ‌ها برای تحصیل در چین بدون مدرک زبان

برخی از دانشگاه‌های برتر در چین امکان تحصیل در چین بدون مدرک زبان را برای دانشجویان فراهم کرده‌اند. این دانشگاه‌ها به‌صورت جداگانه آزمون‌هایی برای ارزیابی مهارت زبان دانشجویان در نظر می‌گیرند. از جمله بهترین دانشگاه‌هایی که امکان تحصیل در چین بدون مدرک زبان را فراهم می‌کنند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

1. دانشگاه چینهوا (Tsinghua University)

دانشگاه چینهوا یکی از بهترین دانشگاه‌های چین است که در سال 1911 در پکن تأسیس شد. این دانشگاه یکی از معتبرترین مراکز آموزش عالی تحقیقاتی در چین است. دانشگاه چینهوا به‌طور مداوم موفق به کسب رتبه برتر در بین بهترین دانشگاه‌های جهان می‌شود. دانشگاه چینهوا طیف مختلفی از رشته‌های تحصیلی را ارائه می‌دهد و امکان تحصیل در چین بدون مدرک زبان را برای دانشجویان فراهم می‌کند. این دانشگاه با برخورداری از رتبه 17 در بین بهترین دانشگاه‌های جهان، از برترین دانشگاه‌ها در سطح آسیا محسوب می‌شود. این دانشگاه در حال حاضر دارای 21 مدرسه، 59 دپارتمان و 11 دانشکده است.

2. تحصیل بدون مدرک زبان در چین؛ دانشگاه پکن (Peking University)

دانشگاه پکن یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی واقع در پکن چین است که در سال 1989 تاسیس شد. این دانشگاه یکی از معتبرترین دانشگاه‌های چین است که موفق به کسب رنکینگ جهانی 18 شده است. دانشگاه پکن مهم‌ترین مرکز تحقیقاتی و اولین دانشگاه مدرن در چین محسوب می‌شود و در لیست دانشگاه‌های موردتایید وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران قرار دارد. دانشگاه پکن در حال حاضر دارای 49 کالج و دپارتمان است و 128 برنامه کارشناسی، 285 برنامه تحصیلات تکمیلی و 262 برنامه دکتری است.

این دانشگاه دارای 9 آزمایشگاه ملی، 124 آزمایشگاه دولتی، 2 مرکز ملی تحقیقات مهندسی و 10 بیمارستان و مرکز بهداشتی وابسته است. این دانشگاه علاوه بر تامین بهترین امکانات تحصیلی و رفاهی برای دانشجویان، امکان تحصیل در چین بدون مدرک زبان را نیز برای دانشجویان فراهم کرده است.

دانشگاه ژجیانگ

3. دانشگاه ژجیانگ (Zhejiang University)

دانشگاه ژجیانگ یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های چین است که در سال 1897 تأسیس شد. این دانشگاه دارای امکانات قابل‌توجهی از جمله بالغ بر 60 کتابخانه، 128 مؤسسه تحقیقاتی و آزمایشگاه، 1869 عضو هیئت‌علمی و بیش از 40000 دانشجو است. این دانشگاه با برخورداری از رتبه 49 در بین بهترین دانشگاه‌های دنیا به یکی محبوب‌ترین دانشگاه‌های چین از نظر دانشجویان بین‌المللی تبدیل شده است.

دانشگاه ژجیانگ امکان تحصیل در چین بدون مدرک زبان را برای دانشجویان فراهم کرده است. این دانشگاه در یکی از شهرهای دیدنی چین، هانگ ژو قرار دارد و یکی از بهترین گزینه‌ها برای مهاجرت تحصیلی به چین محسوب می‌شود. این دانشگاه محل تحصیل چندین برنده جایزه نوبل بوده است و دستاوردهای علمی و فناوری بی‌شماری دارد.

4. تحصیل در چین بدون مدرک زبان؛ دانشگاه فودان (Fudan University)

دانشگاه فودان یکی از بهترین و معتبرترین دانشگاه‌های چین است که در سال 1917 تاسیس شد. این دانشگاه با برخورداری از رتبه جهانی 13 از دانشگاه‌های برتر چین و آسیا به شمار می‌رود. دانشگاه فودان از جمله دانشگاه‌های موردتایید وزارت بهداشت و وزارت علوم است و یکی از بهترین گزینه‌های برای تحصیل بدون مدرک زبان در چین به شمار می‌رود. این دانشگاه 70 برنامه کارشناسی، 224 برنامه کارشناسی ارشد و 154 برنامه دکتری را به دانشجویان ارائه می‌دهد.

دانشگاه فودان دارای بیش از 130 برنامه تبادلی در سطح دانشگاه با دانشگاه‌های 30 کشور جهان دارد. این دانشگاه بالغ بر 100 سال است که آموزش باکیفیت در سطح جهانی را به دانشجویان ارائه می‌دهد. اگر قصد تحصیل در چین بدون مدرک زبان را دارید، دانشگاه فودان می‌تواند یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای شما باشد.

دانشگاه جیائوتونگ شانگهای

5. دانشگاه جیائوتونگ شانگهای (Shanghai Jiao Tong University)

دانشگاه جیائوتونگ شانگهای یکی از دانشگاه‌های برتر چین است که در سال 1896 در شانگهای تأسیس شد. این دانشگاه یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های چین است. دانشگاه جیائوتونگ دارای 14 دانشکده، 58 دپارتمان و 20 مؤسسه تحقیقاتی مستقل است و در حال حاضر پذیرای بیش از 35000 دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی است. جیائوتونگ شانگهای به دلیل فعالیت‌های تحقیقاتی و برنامه‌های قوی موفق به کسب رتبه 50 در بین دانشگاه‌های برتر جهان شده است.

این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران است. دانشگاه جیائوتونگ از جمله دانشگاه‌هایی است که امکان تحصیل در چین بدون مدرک زبان را برای دانشجویان فراهم کرده است. این دانشگاه انواع بورسیه‌های تحصیلی را به دانشجویان ارائه می‌دهد و امکان تحصیل بدون مدرک زبان در چین را برای دانشجویان بین‌المللی به وجود آورده است.

جمع‌بندی

امکان تحصیل در چین بدون مدرک زبان یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دانشجویانی است که می‌خواهند تحصیلات خود را در این کشور ادامه دهند. بسیاری از دانشجویان که فکر می‌کنند یادگیری و اخذ مدرک زبان چینی کاری دشوار است، به دنبال تحصیل بدون مدرک زبان در چین هستند. دانشگاه‌های مختلف چین امکاناتی را برای این دسته از دانشجویان فراهم کرده‌اند تا بدون نیاز به ارائه مدرک زبان در چین تحصیل کنند.

این دانشگاه‌ها با برگزارکردن دوره‌های آموزش زبان فرصت یادگیری زبان چینی را برای دانشجویان فراهم کرده‌اند. علاوه بر این، امکان تحصیل به زبان انگلیسی در بسیاری از دانشگاه‌های برتر چین وجود دارد. در صورت کسب اطلاعات بیشتر دررابطه‌با مهاجرت تحصیلی به چین، شرایط و… می‌توانید با ارسال فرم درخواست مشاوره رایگان با کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی علم ویرا در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه