شرایط تحصیل در چین
توسط تیم علم ویرا
27 مهر 2

شرایط تحصیل در چین + مدارک 2023

شرایط تحصیل در چین به دلایل مختلف و متعددی توجه دانشجویان سراسر جهان را به خود جلب نموده است. با وجود مختلف بودن نظرات در خصوص تحصیل در چین و اعتقاد برخی افراد مبنی بر اینکه تحصیل در چین سخت است، مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه تحصیل در چین و امکان دسترسی به انواع بورسیه از مهم‌ترین مواردی هستند که شرایط مهاجرت تحصیلی به چین را بهبود می‌بخشند.

لازم به ذکر است منعطف بودن شرایط سنی تحصیل در چین امکان شرکت در کلاس‌های درس به زبان انگلیسی و رتبه جهانی دانشگاه‌ها تنها برخی از مزایای تحصیل در این کشور محسوب می‌شود. برای آشنایی بیشتر با شرایط تحصیل در چین در ادامه این مقاله از علم ویرا همراه ما باشید.

اطلاعات کلی درباره چین

همان‌طور که می‌دانید چین پرجمعیت‌ترین کشور دنیا است که در شرق آسیا واقع شده است. این کشور 9.6 میلیون کیلومترمربع از وسعت کره زمین را از آن خود نموده است و به صورت کلی 23 استان را شامل می شود. شرایط آب و هوایی و چشم اندازهای مختلفی در سرتاسر این کشور وجود دارد. به خاطر داشته باشید که علاوه بر در بر داشتن 14هزار و 500 کیلومتر خط ساحلی در امتداد اقیانوس آرام این کشور از سومین و ششمین رودخانه بلند جهان یعنی یانگ تسه و زرد بهره می‌برد.

در حقیقت باید گفت که شهرهای چین ویژگی‌های خیره‌کننده‌ای دارند و سیروسفر در آن‌ها برای گردشگران بسیاری لذت‌بخش است. علاوه بر جغرافیای کم‌نظیر و فوق‌العاده چین اقتصاد این کشور هم مثال‌زدنی است. شاید بتوان گفت که مردم این کشور به‌عنوان سخت‌کوش‌ترین کارگران شناخته می‌شوند و باتوجه‌به فرصت‌های شغلی که در چین وجود دارد زندگی در آن می‌تواند برای بسیاری ایده‌آل باشد.

شرایط تحصیل در چین

به‌طورکلی می‌توان گفت شرایط و هزینه تحصیل در چین در مقاطع مختلف برای دانشجویان ملی و بین‌المللی مناسب است. مهاجرت به چین و تحصیل در این کشور بسته به رشته تحصیلی در مقاطع کارشناسی بین 4 تا 6، کارشناسی ارشد در چین 2 تا 3 و دکترا 5 تا 6 سال به طول می‌انجامد. از جمله مهم‌ترین شرایط تحصیل در چین که بین دانشگاه‌های مختلف چین و در مقاطع مختلف مشترک است می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • متقاضیان تحصیل در این کشور حداقل ۱۸ ساله باشند.
  • برای شرکت در هر مقطع تحصیلی باید مدرک فارغ‌التحصیلی از مقطع قبلی را به دانشگاه ارائه کنند. (برای تحصیل کارشناسی در چین به مدرک تکمیل تحصیلات مقدماتی 12 ساله نیاز دارند.)
  • جهت تحصیل در چین به زبان انگلیسی مدارک معتبر این زبان را داشته باشند.
  • از جمله شرایط تحصیل در چین با مدرک دیپلم و در مقطع کارشناسی می‌توان به الزام قبولی در آزمون ورودی gaokao اشاره نمود. لازم به ذکر است تحصیل دوره پری مدیکال چین برای رشته‌های پزشکی یکی از مراحل مهاجرت شما خواهد بود.
  • بعد از ورود به دانشگاه جهت فارغ تحصیلی موظفید که در کلاس‌های درس حضور پیدا کنید تکالیف خود را ارائه کنید و در امتحانات پایان ترم نمره قبولی کسب نمایید.

توجه داشته باشید که شرایط تحصیل در این کشور برای دانشجویانی که به ادامه تحصیل در کشور چین می‌پردازند تغییر می‌کند. در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در چین دانشجویان موظف‌اند علاوه بر حوزه آموزشی، در بخش‌های تحقیقاتی فعالیت و پایان‌نامه نهایی خود را تنظیم و تدوین نمایند. فارغ‌التحصیلی در این مقاطع بعد از دفاع از پایان‌نامه صورت می‌گیرد.

شرایط تحصیل در چین به زبان انگلیسی

علاوه بر مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه تحصیل در چین امکان تحصیل رشته‌های مختلف به هر دو زبان چینی و انگلیسی یکی دیگر از مهم‌ترین مزایای بهبوددهنده شرایط تحصیل در دانشگاه‌های چین است. دانشجویان جهت تحصیل به زبان انگلیسی لازم است بتوانند توانایی و تسلط خود را ثابت نمایند. دردست‌داشتن مدارک معتبر این زبان مثل آیلتس و تافل یکی از راه‌های اثبات این توانایی است. توجه داشته باشید که سایر مدارک معتبر زبان که معادل این دو هستند مورد تأیید بسیاری از دانشگاه‌های چین قرار دارند.

در نتیجه بر اساس آنچه بیان شد می‌توانیم نتیجه بگیریم تحصیل در چین بدون مدرک زبان امکان‌پذیر نخواهد بود. لازم به ذکر است برای تحصیل در چین به زبان چینی باید در آزمون HSK نمره قبولی کسب نمایید. همچنین امکان شرکت در دوره‌های زبان در چین برای دانشجویان بین‌المللی نیز فراهم است.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی در چین

نکات و مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی در چین

متقاضیانی که شرایط تحصیل در چین را دارند و قصد تحصیل در رشته پزشکی در این کشور را دارند نیاز است مدارکی نظیر مدت کارآموزی در نزد پزشک و یا پذیرش‌نامه از دانشگاه پزشکی در کشور مبدأ را ارائه کنند. لازم به ذکر است تمام مدارک مذکور باید به زبان انگلیسی یا چینی ترجمه و ارائه گردد.

همچنین ارائه مدارک باید توسط فرد و به‌صورت حضوری انجام شود؛ اما درصورتی‌که این امکان برای فرد متقاضی ممکن نباشد وی می‌تواند از طریق سازمان‌های معتبر نسبت به این امر مبادرت نماید. همان‌طور که بیان شد مناسب‌بودن هزینه تحصیل در چین موجب شده دانشجویان بسیاری متقاضی تحصیل در این کشور باشند که لازم است مدارک بیان شده در زیر را برای اخذ پذیرش تحصیلی در این کشور ارائه کنند.

  • گذرنامه با اعتبار حداقل 6 ماه
  • فرم‌پذیرش از دانشگاه
  • گواهی فارغ‌التحصیلی

جهت درنظرگرفتن اعتبار گذرنامه حتماً اعتبار را از زمان ارسال ویزا محاسبه نمایید تا از این طریق دچار مشکل نشوید. همچنین باید گفت که جدای از شرایط تحصیل در چین، انتخاب دانشگاه بسیار حائز اهمیت است به همین دلیل سعی کنید دانشگاهی را جهت تحصیل انتخاب نمایید که از سوی سفارت چین دارای اعتبار قانونی باشد. در غیر این صورت اخذ ویزا برای تحصیل در چین با ریسک بسیار زیادی همراه خواهد بود.

تحصیل در چین بدون مدرک زبان

به‌طورکلی می‌توان گفت در بیشتر دانشگاه‌های چین امکان تحصیل به زبان انگلیسی فراهم شده است. در واقع ازآنجایی‌که ارائه مدرک زبان انگلیسی بین‌المللی جهت دریافت پذیرش تحصیلی در برخی دانشگاه‌ها الزامی نیست تنها با داشتن مهارت زبان می‌توان در این کشور مشغول به تحصیل شد. جهت درک مفاهیم تخصصی رشته موردنظرتان در طول دوره تحصیل در این کشور لازم است میزان تسلط شما به زبان انگلیسی حداقل در سطح آیلتس 5.5 باشد.

بیشتر دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان در چین ارائه مدرک زبان انگلیسی با حداقل نمره 5.5 را به عنوان یکی از موراد پذیرش و شرایط تحصیل در چین اعلام کرده‌اند. بااین وجود برخی موسسات آموزشی معدود، بدون شرط مدرک زبان اقدام به پذیرش دانشجو می‌کنند. در این صورت گزینه‌های محدودی جهت ادامه تحصیل پیش روی متقاضیان تحصیلی در این کشور قرار می‌گیرد.

مزایای تحصیل در چین

مزایای تحصیل در چین

با وجودداشتن شرایط تحصیل در چین می‌توان مزایا و معایب متعددی در خصوص تحصیل در این کشور اعلام کرد. در واقع این موارد می‌توانند در نحوه تصمیم‌گیری دانشجویان جهت انتخاب چین به‌عنوان مقصدی برای مهاجرت تحصیلی مؤثر باشند. در زیر مهم‌ترین مزایای تحصیل در چین بیان شده است.

1. تعدد دانشگاه و تنوع رشته

یکی از مزایای تحصیل در چین تعدد دانشگاه‌ها و تنوع رشته‌ها در این کشور است. به همین علت دانشجویان همواره می‌توانند آزادانه رشته و دانشگاه خود در چین را انتخاب نمایند. تقریباً می‌توان گفت که چیزی نزدیک به 3000 دانشگاه در این کشور فعالیت دارند که رشته‌های مختلف تحصیلی در تمام علوم را برای دانشجویان ملی و بین‌المللی ارائه می‌کنند. به خاطر داشته باشید که بسیاری از این دانشگاه‌ها در میان 100 دانشگاه برتر جهان جای گرفته‌اند.

2. شرایط تحصیل در چین؛ مناسب بودن هزینه تحصیل و زندگی

مناسب‌بودن هزینه تحصیل در چین یکی دیگر از مزایای تحصیل در چین است. البته لازم به ذکر است که هزینه تحصیل در هر کشوری همواره در قیاس با سایر کشورها سنجیده می‌شود. در این شرایط به‌جرات می‌توان گفت هزینه تحصیل در بهترین دانشگاه‌های چین مقرون‌به‌صرفه و مناسب است. فراموش نکنید که بورسیه‌های تحصیلی هم در دسترس دانشجویان قرار دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توان به پرداخت این هزینه‌ها کمک نمود. همچنین باید گفت که دانشجویان می‌توانند با کمترین هزینه به رفع نیازهای زندگی خود بپردازند.

3. امکان تحصیل به زبان انگلیسی

باتوجه‌به هدف دولت چین جهت جذب هر چه بیشتر دانشجویان بین‌المللی شرایط تحصیل در چین مناسب بوده و بسیاری از رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های این کشور به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. در واقع می‌توان گفت که امکان تحصیل به زبان انگلیسی در چین یکی دیگر از مزایای تحصیل در این کشور است.

تحصیل در چین با امکان سفر و ماجراجویی

4. کشوری وسیع با امکان سفر و ماجراجویی

یکی دیگر از مزایای تحصیل در چین امکان سفر و ماجراجویی در این کشور فوق‌العاده است. کشور پهناور چین سرشار از مناطق دیدنی طبیعی و تاریخی بسیاری است که دانشجویان با زندگی در این کشور فرصت گشت‌وگذار در این مکان‌ها را پیدا می‌کنند و فرهنگ‌های مختلف را تجربه می‌نمایند.

تحصیل رایگان در چین

درصورتی‌که متقاضی تحصیل در چین شرایط تحصیل در چین را داشته باشد و موفق به دریافت بورسیه تحصیلی و کمک‌هزینه‌های زندگی و تحصیل شود قطعاً باز هم در طول دوران تحصیل هزینه‌هایی دارد؛  فلذا لازم به ذکر است که هرگز نمی‌توان بدون اختصاص بودجه کافی جهت مهاجرت تحصیلی به چین اقدام نمود. همچنین در صورتی هم که دانشجو دارای شرایط دریافت بورسیه تحصیلی CSC یا China Scholarship Council هم باشد، از زمان اقدام تا زمان دریافت لازم است هزینه‌های زندگی و تحصیل را در طول این بازه زمانی مشخص پرداخت نماید.

شرایط سنی تحصیل در چین

به‌طورکلی باید گفت که شرایط سنی جهت تحصیل در چین بسته به نوع برنامه و دانشگاهی که در آن شرکت می‌نمایید متفاوت است. در صورت داشتن شرایط تحصیل در چین برای برنامه‌های کارشناسی اکثر دانشگاه‌های این کشور از متقاضیان می‌خواهند که سن بین 18 تا 30 سال داشته باشند. با این وجود برخی استثناها نیز وجود دارد؛ زیرا برخی از دانشگاه‌ها امکان دارد متقاضیانی را بپذیرند که کمی‌بزرگتر هستند. لازم به ذکر است که برای برنامه‌های تحصیلات تکمیلی معیارهای سنی انعطاف‌پذیرتر است.

در کل متقاضیان لازم است بالای 18 سال سن داشته باشند و سنین بیش از 40 یا 45 سال معمولا قابل پذیرش نخواهد بود. جهت برنامه‌های یادگیری زبان متقاضیان باید حداقل 18 سال سن را داشته باشند. همچنین برای برنامه‌های تبادلی و کوتاه مدت حداقل سن مورد نیاز اصولا 16 یا 18 سال است. در نهایت برای دانشجویان بین المللی که جهت ویزای دانشجویی درخواست می‌نمایند لازم است حداقل 18 سال سن داشته باشند تا واجد شرایط باشند و پذیرفته شوند.

شرط معدل برای تحصیل در چین

شرط معدل برای تحصیل در چین

همان‌طور که در بالا بیان شد به دلیل مناسب‌بودن هزینه تحصیل در چین دانشجویان بسیاری از کشورهای مختلف متقاضی تحصیل در چین هستند. دانشجویان ایرانی که تمایل به تحصیل در چین دارند باید شرایط تحصیل در چین را داشته باشند. همچنین دانشجویان ایرانی جهت‌پذیرش در دانشگاه‌های چین باید دارای مدرک دیپلم متوسطه و معدل حداقل 3.5 از 5.0 باشند. در برخی مواقع ممکن است دانشجویان نیاز به شرکت در آزمون ورودی و ارائه ریزنمرات دبیرستان و سایر مدارک خود داشته باشند. علاوه بر موارد ذکر شده برخی از دانشگاه‌ها ممکن است دانشجویان ایرانی را ملزم به قبولی در آزمون مهارت زبان چینی (HSK) نمایند.

در واقع HSK یک آزمون زبان چینی است که توانایی دانش‌آموز را در برقراری ارتباط به زبان چینی ارزیابی می‌کند. حداقل سطح مهارت لازم جهت‌پذیرش سطح HSK 5 است. علاوه بر دارابودن شرایط تحصیل در چین دانشجویان ایرانی برای تحصیل در این کشور  باید جهت دریافت ویزای تحصیلی چین اقدام نمایند. همچنین متقاضیان لازم است قبل از ورود به چین مدارک موردنیاز را به سفارت چین در تهران تحویل داده و ویزای «X» دریافت نمایند. بعد از ورود به کشور دانشجویان باید برای دریافت اجازه اقامت از مقامات محلی چین درخواست دهند.

بورسیه تحصیلی چین

شرایط تحصیل در چین؛ بورسیه های تحصیلی

با وجود مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه تحصیل در چین؛ اما پذیرش متقاضیان بورسیه تحصیلی و به‌طورکلی مدیریت آن به عهده وزارت آموزش و پرویش جمهوری خلق چین MOE است. لازم به ذکر است شورای بورسیه تحصیلی China Scholarship Council زیر نظر این وزارتخانه جهت پژوهش‌های دانشگاهی و مطالعات علمی به 279 دانشگاه بورسیه تحصیلی اعطا نموده است.

فراموش نکنید که جهت حمایت از دانشجویان داخلی و خارجی برنامه‌های متنوع کمک‌هزینه تحصیلی طراحی شده است. از جمله آن‌ها می‌توان به بورسیه تحصیلی دوجانبه، بورسیه تحصیلی گریت‌وال، بورسیه تحصیلی آسه‌آن، اتحادیه اروپا، دانشگاه‌های چین و… که هر یک ویژگی‌ها و شرایط منحصربه‌فردی دارند اشاره کرد. بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های چین باتوجه‌به شرایط تحصیل در چین و نوع پوشش آن شامل شهریه دوره تحصیلی، اقامتگاه دانشجویی، خوردوخوراک و رفت‌وآمد و… می‌شود.

هزینه تحصیل در چین

به‌طورکلی درک دقیق هزینه‌های تحصیل در چین به محل تحصیل و سبک زندگی متقاضی بستگی دارد؛ اما لازم است بدانید که بورس‌ها و برنامه‌های کمک‌هزینه تحصیلی تا حدودی هزینه تحصیل در چین را کاهش می‌دهند. در صورت داشتن شرایط تحصیل در چین و موافقت با درخواست بورسیه تحصیلی تا حدود قابل‌ملاحظه‌ای از شهریه دانشجو کاسته می‌شود. در صورت موافقت‌نشدن با بورسیه‌های تحصیلی و بدون اعمال این کمک‌هزینه‌ها تحصیل در چین در مقطع کارشناسی حدود 3 هزار دلار، مقطع کارشناسی ارشد حدود 3 هزار تا 5 هزار دلار، در مقطع دکترا حدود 2,462 تا 7,822 دلار و هزینه تحصیل در رشته‌های پزشکی حدود 5هزار دلار اعلام شده است.

به‌طورکلی باید گفت که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی بسته به مقطع و رشته تحصیلی حدود 2500 تا 10 هزار برای تمام دوره پیش‌بینی می‌شود. همچنین تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی این کشور هم حدود 20 هزار تا 40 هزار دلار برای کل دوره تحصیلی هزینه دارد.

تحصیل پزشکی در چین

شرایط تحصیل در چین؛ تحصیل پزشکی در چین

کشور چین به‌سرعت در حال تبدیل‌شدن به مقصدی مطلوب و مناسب جهت تحصیل رشته پزشکی و جراحی (MBBS) در آسیا است. در حقیقت هرساله بیش از 10.000 دانشجوی خارجی برای تحصیل پزشکی در چین به این کشور سفر می‌کنند. تحصیل رشته پزشکی و جراحی در چین (MBBS) در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی در این کشور از سال 2004 معروف شده است.

دانشکده‌‌‌‌‌های پزشکی این کشور که کارشناسی رشته پزشکی و جراحی به زبان انگلیسی دارند را سازمان نظام‌پزشکی چین و سازمان بهداشت جهانی در راهنمای دانشکده‌‌‌‌‌‌های پزشکی جهان به رسمیت شناخته‌اند. همچنین لازم به ذکر است که مدرک لیسانس پزشکی این کشور هم در سطح جهانی معتبر است. امروزه تعداد دوره‌‌‌‌‌های کارشناسی رشته پزشکی و جراحی به زبان انگلیسی در این کشور روبه‌افزایش است. به‌خاطر داشته باشید که وزارت آموزش‌وپرورش چین تاکنون 49 دانشگاه پزشکی را تأیید نموده است.

جمع‌بندی

به‌طورکلی می‌توان گفت دریافت پذیرش تحصیلی و شرایط تحصیل در چین چندان دشوار نیست. در واقع باید گفت بعد از تغییر قوانین ورود به دانشگاه‌های این کشور در اواخر قرن بیستم و مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه تحصیل در چین، این کشور تبدیل به اولین کشور آسیایی و دومین کشور جهان در جذب دانشجویان بین‌المللی شد. لازم به ذکر است تحصیل در چین هم به زبان چینی و هم به زبان انگلیسی امکان‌پذیر است.

به علت پیچیدگی و طولانی‌بودن دوره زبان چینی اغلب متقاضیان ایرانی تحصیل در چین دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان این کشور را جهت ادامه تحصیل برمی‌گزینند. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مهاجرت تحصیلی به چین با ارسال فرم درخواست مشاوره رایگان با مشاوران و کارشناسان ما در علم ویرا در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه