مزایای تحصیل در چین
توسط تیم علم ویرا
25 مهر 2

مزایای تحصیل در چین | معایب تحصیل در چین

مزایای تحصیل در چین به حدی بوده که چین در حال حاضر به یک مقصد تحصیلی بسیار محبوب برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل شده است و سالانه از حدود 500000 دانشجوی بین‌المللی استقبال می‌کند. شرایط تحصیل در چین موجب شده اکثر دانشجویان تحصیل در چین را انتخاب کنند؛ زیرا اغلب دانشجویان علاقه‌مند به فرهنگ چینی و تاریخ غنی، زبان و فرصت‌های کاری هیجان انگیز این کشور هستند.

وقتی که در چین تحصیل می‌کنید در واقع خود را در حال کاوش در چنین محیط متنوع و چندوجهی خواهید دید که تجربه و توسعه بین‌المللی شما را افزایش می‌دهد. قطعاً تحصیل در این کشور با وجود تمام مزایایی که دارد معایبی را نیز به همراه خواهد داشت. در ادامه این مقاله از علم ویرا معایب تحصیل در چین نیز بیان شده است.

صفر تا صد شرایط تحصیل در چین

چین یکی از کشورهای شرقی آسیا است که رشد اقتصادی بسیار خوبی در چند دهه گذشته داشته است. به همین علت نیز این کشور توانسته دومین قدرت اقتصادی جهان شود. همچنین لازم به ذکر است که چین چهارمین کشور محبوب گردشگری و بعد از آمریکا و انگلیس سومین مقصد مهاجرت تحصیلی است. در این کشور دانشگاه‌های تراز اول و باکیفیت آموزشی بالایی وجود دارد که سالانه دانشجویان بسیاری را به خود جذب می‌نمایند. فراموش نکنید که دانشگاه‌های چین از لحاظ موقعیت و اعتبار در رنکینگ جهانی جایگاه بالایی دارند. از جمله بهترین دانشگاه‌های چین می‌‎توان به دانشگاه ووهان چین، دانشگاه دالیان چین و… اشاره نمود.

تحصیل در این کشور مزایای بسیاری به همراه دارد که از جمله مزایای تحصیل در چین می‌توان به تحصیل به زبان انگلیسی و هزینه‌های مناسب تحصیل و زندگی در این کشور اشاره کرد. توجه داشته باشید که مدرک دریافت شده از اکثر دانشگاه‌های چین، مورد تأیید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران و سایر کشورها است. درصورتی‌که به زبان انگلیسی در کشور چین تحصیل نمایید دیگر نیازی به داشتن مدرک زبان چینی نخواهید داشت؛ ولی اگر قصد تحصیل در کشور چین به زبان چینی را دارید لازم است که در آزمونی به نام Chinese proficiency test که همان آزمون تسلط به زبان چینی است شرکت نمایید.

یکی از شرایط تحصیل در چین برای تحصیل در مقطع لیسانس این است که متقاضیان باید نمره آیلتس ۵.۵ را داشته باشند. در برخی رشته‌ها و دانشگاه‌ها هم برای مقطع ارشد با نمره ۵.۵ یا ۶ آیلتس می‌توانند ثبت‌نام نمایند همچنین نمره آیلتس ۶ یا ۶.۵ به بالا برای مقطع دکترا لازم است.

شرایط تحصیل در چین

مزایای تحصیل در چین

شاید به‌طورکلی بتوان گفت که تحصیل در چین این مزیت را دارد که فرد می‌تواند با هزینه‌ای مناسب در کشوری پهناور و مدرن که لقب دومین قدرت اقتصادی جهان را در اختیار دارد به تحصیل و زندگی بپردازد. لازم به ذکر است که دانشگاه‌های چین در فهرست بهترین و ارزان‌ترین دانشگاه‌های جهان محسوب می‌شوند. همچنین این کشور یکی از سریع‌ترین میزان رشدهای اقتصادی را به خود اختصاص داده است. توجه  داشته باشید که برترین شرکت و کارخانه‌های جهان دارای دفتر و نمایندگی در کشور چین هستند و این امر سبب شده است بازار کار مناسبی برای فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های چین فراهم شود که این نیز یکی از مزایای تحصیل در چین است.

این دومین قطب صنعتی چند سالی هست که در صدد جذب دانشجویان خارجی است؛ لذا با ارائه رشته‌های متنوع و مختلف به زبان انگلیسی، اعطای بورس‌های مختلف و فراهم‌کردن آسان‌ترین شرایط تحصیل در چین سعی در جذب دانشجویان مستعد آسیائی و حتی دیگر کشورها نموده است. کشور چین با یک میلیارد و سیصد میلیون نفر پرجمعیت‌ترین کشور جهان و درعین‌حال سومین کشور بزرگ جهان است. مساحت این کشور در حدود نه میلیون و ششصد هزار کیلومترمربع است که دارای مرزهای دریایی و زمینی بسیار زیادی است. نژاد زرد و بعد از آن مغول‌ها، تبتی‌ها و ترک‌ها، نژاد اکثریت مردم کشور چین هستند.

زبان مردم این کشور زبان ماندارین است و از میان ادیان رایج این کشور مذهب کنفسیوس، بودایی، تائوئیسم و اسلام بیشترین پیروان را دارند. نظام سیاسی کشور چین سوسیالیستی است و به جز حزب کمونیست، احزاب دموکرات هم در این کشور فعالیت می‌کنند. تعداد استان‌های این کشور  22 استان و همچنین از چند منطقه خودمختار و دو ناحیه اداری ویژه تشکیل شده است. از سری مهم‌ترین مزایای تحصیل در چین می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

هزینه تحصیل و زندگی در چین

1. هزینه‌های کم تحصیل و هزینه‌‌‌‌‌های مناسب زندگی

یکی از مزایای تحصیل در چین این است که شرایط تحصیل در چین و زندگی در این کشور نسبت به کشورهای اروپایی، آمریکایی، ژاپن، کره جنوبی و حتی بسیاری از کشورهای آفریقایی ارزان‌تر است. برنامه‌‌‌‌‌های درسی و کتاب‌‌‌‌‌هایی که در دانشگاه‌‌‌‌‌های اروپا و آمریکا استفاده می‌شوند تقریباً مشابه دانشکده‌‌‌‌‌های چین هستند. همچنین هزینه‌‌‌‌‌های غذا و اسکان در چین برای دانشجویان خارجی معقول‌تر از دیگر کشورها است.

شهریه‌‌‌‌‌های مناسب در چین که یکی از مزایای تحصیل در چین است به جوانان سرتاسر جهان این امید را می‌دهد که تحقق آرزوی آن‌ها برای تحصیل در دیگر کشورها امکان‌پذیر است. به‌طورکلی می‌توان گفت در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان شرایط تحصیل در چین و هزینه تحصیل در چین آسان، ارزان و مقرون‌به‌صرفه است و دانشجویان با هزینه‌ای مناسب در هر ماه می‌توانند نیازهای زندگی خود را رفع نمایند.

2. مزایای تحصیل در چین؛ فرصت‌‌‌‌‌‌‌های کسب بورسیه تحصیلی

لازم به ذکر است که دولت چین هرساله حدود 40600 دانشجوی خارجی را بورسیه می‌کند. اغلب دانشگاه‌‌‌‌‌های چین برای دانشجویان خارجی ممتاز در هرسطح بورسیه در نظر گرفته‌اند. به این معنا که امکان دارد تحصیل خود را با هزینه‌‌‌‌‌های شخصی شروع کنید و در اواسط تحصیل خود بورسیه شوید. همچنین ممکن است دوره کارشناسی را با هزینه‌‌‌‌‌های شخصی شروع نمایید و درصورتی که با همه ویژگی‌‌‌‌‌های کشور چین آشنایی داشته باشید دولت این کشور شما را جهت تحصیلات تکمیلی بورسیه نماید.

توجه داشته باشید دانشجویان خارجی بسیاری که شرایط تحصیل در چین را داشته‌اند از این امتیاز استفاده کرده‌اند. در واقع باید گفت که فرصت‌های کسب بورسیه تحصیلی یکی دیگر از مزایای تحصیل در چین است. در حقیقت تنوع بورسیه تحصیلی در چین بالا است و دانشجویان می‌توانند باتوجه‌به رشته و دانشگاه انتخابی و همچنین شرایط خود اقدام به دریافت بورسیه تحصیلی نمایند و از هزینه‌های تحصیل و زندگی خود بکاهند.

3. بهبود چشم‌انداز اشتغال

یکی دیگر از مزایای تحصیل در چین که شرایط تحصیل در چین را برای بسیاری از دانشجویان آسان نموده است اشتغال فارغ‌التحصیلان این کشور است. همچنین لازم به ذکر است که فارغ‌التحصیلی در دانشگاه‌های چین و فعالیت‌های جانبی در این کشور منجر به قوی‌شدن رزومه تحصیلی و کاری دانشجویان می‌شود. آن‌ها می‌توانند با این رزومه از فرصت‌های شغلی بی‌نظیر در سرتاسر جهان بهره‌مند شوند.

سطح کیفی آموزش در دانشگاه‌های چین

4. مزایای تحصیل در چین؛ سطح کیفی آموزش و شهرت ‌‌‌‌‌بین‌المللی

در چین رشته‌‌‌‌‌های تحصیلی را به سطح اول یا دوم طبقه‌بندی می‌نمایند. لازم به ذکر است درحالی‌که سطح اول مشابه رشته‌‌‌‌‌های اصلی در آمریکا است، سطح دوم معادل رشته‌های فرعی (minors) یا حوزه‌‌‌‌‌های تمرکز در همان رشته‌‌‌‌‌های اصلی است. در واقع می‌توان گفت یکی دیگر از مزایای تحصیل در چین، تحصیل در دانشگاه‌هایی در سطح جهانی و با رتبه بالا است. همچنین آموزش در دانشگاه‌های چین بر طبق استانداردهای جهانی و در بالاترین سطح انجام می‌شود. دانشگاه‌های این کشور با داشتن به‌روزترین تکنولوژی‌ها رتبه جهانی خود را ارتقا داده‌اند و امروزه بیش از 5 دانشگاه این کشور در میان 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

معایب تحصیل در چین

در کنار آسان بودن شرایط تحصیل در چین و مزایای تحصیل در چین که بیان شد تحصیل در این کشور معایبی نیز دارد. یکی از معایب تحصیل در چین این است که میزان آلودگی در شهرهای بزرگ چین بالا است و همین امر زندگی را برای دانشجویان بین‌المللی که عادت به چنین آلودگی ندارند سخت می‌کند. پکن که برخی از مهم‌ترین دانشگاه‌های چین مثل چینهوا را در برمی‌گیرد یکی از این شهرها است.

بیش از 600000 دانشجوی بین‌المللی شرایط تحصیل در چین را دارند و مشغول به تحصیل در این کشور هستند؛ اما این عدد بزرگی خود را در مقابل جمعیت 1.3 میلیاردی چینی‌ها از دست می‌دهد. یکی از حس‌های متداول در میان دانشجویان بین‌المللی حس غربت و تنهایی است. شاید بتوان گفت که یکی از مهم‌ترین معایب تحصیل در چین عدم دسترسی کامل به وب‌سایت‌ها و موتورهای جست‌وجوگر است. اینترنت این کشور محدود است و اجازه دسترسی به بسیاری از وب‌سایت‌ها را به افراد نمی‌دهد.

برای استفاده از این وب‌سایت‌ها لازم است از وی‌پی‌ان استفاده نمایید. یکی دیگر از معایب تحصیل در این کشور مربوط به زبان چینی است. لازم است بدانید در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر درصد قابل‌توجهی از مردم چین به زبان انگلیسی مسلط نیستند؛ فلذا امکان برقراری ارتباط با مردم برای دانشجویان بین‌المللی کاهش می‌یابد. تفاوت‌های فرهنگی یکی دیگر از مشکلاتی است که دانشجویان در زمان تحصیل در چین با آن مواجه می‌شوند. گاهی کنارآمدن با این تفاوت‌ها کار راحتی نیست و برای دانشجویان مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی چین

اخذ بورسیه تحصیلی در چین

همان‌طور که در بالا بیان شد مزایای تحصیل در چین موجب شده دانشجویان بسیاری از سراسر دنیا علاقه‌مند به تحصیل در این کشور باشند. همچنین کشور چین نیز به دلایل متعدد علاقه‌مند به جذب دانشجویان بین‌المللی است. به همین علت علاوه بر ارائه رشته‌های مختلف به زبان انگلیسی بورس‌های متنوعی را هم برای دانشجویانی که شرایط تحصیل در چین را دارند در نظر گرفته است. با دریافت این بورس‌ها فرد تا حد بسیار زیادی از پرداخت شهریه معاف خواهد شد. درصورتی‌که شخص متقاضی دارای نمره زبان آیلتس یا تافل، سابقه کار و رزومه پژوهشی قوی باشد این شانس را دارد که کلیه هزینه‌هایش مشمول بورسیه شود.

سن مناسب جهت دریافت بورسیه‌های کشور چین در مقطع ارشد 35 سال و در مقطع دکتری 40 سال است. هزینه زندگی در شهرهای پکن و شانگهای کشور چین گران‌تر از دیگر شهرها است. می‌توان گفت به طور متوسط هزینه زندگی ماهیانه 500 دلار است که شامل هزینه خوابگاه، خورد و خوراک و دیگر هزینه‌های یک دانشجو است. لازم به ذکر است دانشجو در کشور چین اجازه کار پاره‌وقت دارد. شرایط سنی برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور بسته به مقطع تحصیلی متفاوت است.

به‌صورت کلی می‌توان گفت برای متقاضیان مقطع کارشناسی تا سن 25 سال، برای متقاضیان کارشناسی ارشد تا سن 35 سال و برای متقاضیان مقطع دکتری تا سن 40 سال می‌توان اقدام به پذیرش و اخذ ویزا کرد. در حالت کلی مهاجرت تحصیلی به چین و تحصیل در چین برای مطالعه رشته‌های خاص و همچنین تحصیل دکترا همراه با بورسیه در بین دانشجویان سراسر دنیا بسیار پرطرفدار است. شایان ذکر است تحصیل در چین می‌تواند برای افراد تجربه بسیار متفاوت و موفقی باشد.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی شد مزایای تحصیل در چین و معایب تحصیل در چین به طور مفصل موردبحث و بررسی قرار گیرد. از مجموع موارد بیان شده می‌توان این طور نتیجه‌گیری نمود که مهاجرت تحصيلی به کشور چین بنا به پایین‌بودن هزینه‌های زندگی و آسان بودن شرایط تحصیل در چین و با لحاظ شرایطی تحصیل رایگان (بورسيه) از بهترین مزیت‌های مهاجرت به این کشور پیشرفته و مدرن محسوب می‌شود. در واقع این کشور از چنان اقتصاد قدرتمند و عظیمی برخوردار است که علی‌رغم جمعیت بسیار زیاد از مهاجرت‌پذیرترین کشورهای آسیا محسوب می‌شود.

این موضوع بنا به دليل زير ساخت‌های قوی اقتصادی، ثبات اجتماعی، فرهنگ پويا و كهن، رشد و توسعه همه‌جانبه اين کشور امکان‌پذیر شده است. به‌طورکلی باید گفت که تحصیل، اشتغال و یا سرمایه‌گذاری از بهترین روش‌های مهاجرت و اخذ اقامت این کشور است که فرد مهاجر پس از چند سال فعالیت اقتصادی و اشتغال می‌تواند اقامت این کشور آسیایی را اخذ نماید. اگر با موارد شرح داده شده و ذکر موارد مثبت و مزایای مهاجرت تحصيلي به این کشور هنوز سؤالاتی ذهن شما را به خود مشغول کرده است و ابهامات زیادی در این مورد برای شما وجود دارد می‌توانید با ارسال فرم مشاوه رایگان از خدمات مشاوره‌ای کارشناسان و مشاوران مؤسسه علم ویرا بهره‌مند شوید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه