هزینه تحصیل در چین
توسط تیم علم ویرا
29 مهر 2

هزینه تحصیل در چین 2023

به‌طورکلی می‌توان گفت که چین در میان کشورهای شرق آسیا باتوجه‌به شرایط و هزینه تحصیل در چین در میان دانشجویان ایرانی طرف‌داران بسیاری نسبت به سایر کشورها دارد. مقرون‌به‌صرفه‌بودن شهریه دانشگاه های چین سبب جذب دانشجویان زیادی به دانشگاه‌های این کشور شده است. دانشگاه‌های چین هم با اعطاء بورسیه‌های تحصیلی و شرایط ویژه از این دانشجویان استقبال می‌کنند.

یکی از مهم‌ترین روش‌هایی که دولت این کشور در همین راستا در نظر گرفته است همکاری با دانشگاه‌های برتر جهان جهت مشارکت در زمینه جذب دانشجو است. در این مقاله از علم ویرا سعی شده است به‌طور جامع به بررسی شرایط تحصیل در چین پرداخته شود. برای کسب اطلاعات بیشتر دراین‌خصوص می‌توانید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

نظام آموزشی در چین

همان‌طور که می‌دانید نظام آموزشی در چین کاملاً یکپارچه است. همچنین در نظر داشته باشید که سطح علمی و آموزشی دانشگاه‌های چین بسیار بالا بوده و شهریه دانشگاه های چین بسیار مناسب است. لازم به ذکر است که مدرک تحصیلی به‌دست‌آمده از دانشگاه‌های این کشور موردتأیید بسیاری از دانشگاه‌های اروپایی است. سابقه تاریخی در حدود ۵۰۰۰ ساله این کشور به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های بشری چین همواره اهمیت ویژه‌ای جهت تحصیل در این کشور قائل بوده است.

توجه داشته باشید که دولت چین به‌تازگی تحولاتی عظیم در نظام آموزشی این کشور ایجاد کرده است که موجب بهبود شرایط تحصیلی در این کشور شده است. مناسب‌بودن شهریه دانشگاه های چین، جابه‌جایی و پذیرش دانشجویان بین‌المللی شرایط تحصیلی در چین را در جایگاه ویژه‌ای قرار داده است. به‌طورکلی تحصیل در این کشور را می‌توان به تحصیل در مقطع قبل از مدرسه، آموزش اجباری، آموزش ویژه، آموزش دبیرستان، نظام آموزش عالی، آموزش بزرگسالان یا سوادآموزی خلاصه نمود.

شرایط تحصیل در چین

شرط معدل برای تحصیل در چین 2023

در برخی موارد دانشجویان به علت مختلف اعم از نمرات پایین، مشکلات خانوادگی یا مشکلات سلامتی و سایر موضوعات، تمایلی به تحصیل در دانشگاه های چین ندارند. آگاهی از شرط معدل جهت تحصیل در این کشور می‌تواند به دانشجو به‌خصوص در این بخش  کمک نماید. توجه داشته باشید درصورتی‌که میانگین نمره‌های متقاضی تحصیل کمتر از 60% باشد امکان دارد جهت ورود در یک برنامه تحصیلی به مشکل برخورد کند.

در این موارد بهتر است امید خود را از دست ندهید؛ زیرا بسیاری از دانشگاه‌های چین برنامه‌های پایه یا برنامه‌های پیش از کارشناسی را به‌صورت خاص برای متقاضیان تحصیل که نیاز به حداقل نمره را دارند در نظر گرفته است.

هزینه تحصیل در چین برای مقاطع مختلف

همان‌طور که مطلع هستید تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌های چین در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا امکان‌پذیر است. توجه داشته باشید که به‌تبع تحصیل در هر یک از این مقاطع ملزومات و شرایط خاص خود را دارند و هزینه تحصیل در چین در هر یک از این مقاطع متفاوت خواهد بود.

در ادامه این بخش از مقاله هزینه و شهریه دانشگاه های چین جهت تحصیل در هر مقطع بیان شده است. همان‌طور که قبل‌تر نیز به آن اشاره شد به دلیل پایین‌بودن هزینه تحصیل در چین، اعتبار دانشگاه‌های این کشور و امکان تحصیل به زبان انگلیسی در سال‌های اخیر مهاجرت تحصیلی به چین در اولویت متقاضیان قرار گرفته است.

1. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی

درصورتی‌که جهت تحصیل در مقطع کارشناسی قصد مهاجرت به چین را دارید لازم است بدانید که طول دوره تحصیل شما چهار‌ساله است. همچنین می‌توانید دراین‌خصوص دانشگاه‌هایی را که به زبان انگلیسی دوره‌های خود را برگزار می‌کنند انتخاب کنید. البته توجه داشته باشید که برای این کار نیاز است که مدرک معتبر زبان مثل آیلتس یا تافل ارائه کنید.

از جمله دیگر شرایط مهاجرت تحصیلی به چین برای مقطع کارشناسی، ارائه مدرک پیش‌دانشگاهی یا دیپلم با معدل بالای ۱۴ است. لازم به ذکر است که نسبت به کشورهای اروپایی و امریکایی هزینه تحصیل در چین بسیار مناسب و مقرون‌به‌صرفه است و برای این مقطع شهریه دانشگاه های چین چیزی در حدود ۳۰۰۰ دلار در سال است.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

2. هزینه تحصیل در چین؛ مقطع کارشناسی ارشد

متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های چین نیاز است مدرک کارشناسی خود را که دارای معدل حداقل ۱۴ باشد ارائه کنند. همچنین باید گفت که روند پذیرش افرادی که از اساتید دوره کارشناسی خود توصیه‌نامه دارند راحت‌تر خواهد بود. لازم است بدانید که مقطع کارشناسی ارشد در چین به دو زبان چینی و انگلیسی برگزار می‌شود و دانشجویان باتوجه‌به شرایط خود می‌توانند یکی را انتخاب نمایند.

دوره کارشناسی ارشد در این کشور ۲ تا ۳ سال طول می‌کشد و متقاضیان بهتر است دارای سن کمتر از ۳۵ سال باشند تا از شانس بیشتری جهت‌پذیرش در دانشگاه‌های این کشور برخوردار شوند. هزینه تحصیل در چین در مقطع کارشناسی ارشد عددی بین ۳ تا ۵ هزار دلار است؛ اما به‌طورکلی توجه داشته باشید که شهریه دانشگاه های چین باتوجه‌به دانشگاه و رشته تحصیلی مشخص می‌شود.

3. هزینه تحصیل در مقطع دکترا

جهت تحصیل دکتری در چین باید دارای مدرک معتبر زبان انگلیسی باشید؛ زیرا این دوره در دانشگاه‌های چین به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. البته لازم به ذکر است که بعضی از دانشگاه‌ها هم دوزبانه هستند و به زبان چینی نیز تدریس می‌کنند. دوره دکتری در این کشور حدود ۳ تا ۴ سال طول می‌کشد و شامل 2 دوره است.

در دوره اول دانشجویان موظف به‌پاس نمودن دروس تئوری هستند و دوره دوم مربوط به ارائه پروپوزال و نوشتن رساله دکتری هستند که تحت‌نظر استاد راهنما انجام می‌شود. هزینه دانشگاه های چین برای دانشجویان مقطع دکتری چیزی در حدود ۵ هزار دلار در سال است. هزینه تحصیل در چین بسته به مقاطع تحصیلی اقزایش پیدا می‌کند. البته توجه داشته باشید که بورسیه‌های تحصیلی هم که به این دانشجویان اعطا می‌شود تا حد زیادی هزینه و شهری دانشگاه های چین را پوشش می‌دهد.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین

هزینه تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی

هزینه تحصیل در چین در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی هم مانند سایر رشته‌ها نسبت به دیگر کشورها پایین‌تر است و شهریه دانشگاه های چین در این دوره‌ها نسبت به کشورهای آمریکایی و اروپایی بسیار مناسب‌تر است. به‌خاطر داشته باشید که مدرک آن‌ها نیز در دنیا معتبر است. متقاضیان مهاجرت تحصیلی به چین جهت تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی لازم است در آزمون ورودی این رشته‌ها که اصولاً به‌صورت مصاحبه و توسط هر دانشگاه برگزار می‌شود شرکت نمایند و نمره قبولی کسب کنند. طول این دوره‌ها ۵ تا ۶ سال است و لازم است افراد دارای مهارت زبان انگلیسی مثل آیلتس با سطح حداقل ۵.۵ باشند.

همچنین ارائه مدرک دیپلم یا پیش‌دانشگاهی با معدل بالای ۱۴ برای تحصیل در رشته پزشکی در چین لازم است. نکته‌ای که متقاضیان تحصیل پزشکی در چین و دندانپزشکی در چین نیاز است مدنظر قرار دهند این است که در طول دوره تحصیلی خود باید به زبان چینی مسلط شوند؛ زیرا بعد از فارغ‌التحصیلی باید در یک دوره کارآموزی در بیمارستان‌های چین شرکت کنند؛ به همین علت جهت برقراری ارتباط با کادر درمان و بیماران نیاز به تسلط بر روی زبان چینی دارند.

هزینه زندگی در چین ۲۰۲۳

به‌طورکلی باید گفت که هزینه زندگی و هزینه تحصیل در چین در نقاط مختلف این کشور متفاوت است؛ برای مثال مانند تمامی پایتخت‌ها هزینه زندگی در شهر پکن نیز از سایر شهرهای چین گران‌تر است. هزینه‌های ماهیانه برای یک نفر در پکن حدوداً تا 1200 دلار در ماه است. شهرهای دیگر مثل شنژن و شانگهای، در رده بعدی قرار دارند و هزینه‌های زندگی در طول یک ماه تقریبا بین 850 تا 1200 دلار است.

دیگر شهرهای چین هم با هزینه‌های حدودی 600 تا 1000 دلار در ماه برای یک ماه زندگی مناسب هستند. در حالت کلی هزینه‌های زندگی را نمی‌توان به صورت دقیق محاسبه نمود؛ اما محل زندگی، موقعیت محل اسکان، نوع دانشگاه و رشته تحصیلی، هزینه‌های مصرفی شخصی و… تاثیر بسیار زیادی در هزینه‌های ماهیانه دارند. در ادامه هزینه های زندگی در چین به صورت تخصصی مورد بررسی قرار گرفته است.

شهریه دانشگاه‌های چین

1. هزینه تحصیل در چین؛ هزینه های اسکان

با وجود این که شانگهای و پکن در سراسر دنیا به‌عنوان گران‌ترین شهرها جهت زندگی شناخته می‌شوند؛ اما شما می‌توانید چندین گزینه ارزان با قیمت مناسب برای مسکن در این کلان‌شهرها پیدا نمایید. در مکان‌هایی مثل تیان جین، جیانگ سو یا سیچوان نرخ‌های مسکن پایین‌تر است. باتوجه‌به پایین‌بودن هزینه مسکن در این شهرها قطعاً شهریه دانشگاه های چین در این شهرها نیز مناسب‌تر خواهد بود.

2. هزینه های محل اسکان و اقامت در چین

هزینه‌های خوابگاه‌های دانشجویان در چین بین 160 تا 400 دلار در هر ماه است. هزینه اجاره آپارتمان‌های یک خوابه تقریبا حدودا بین 300 تا 1000 دلار در ماه است که بستگی به شهر و موقعیت ملک و امکانات آن ساختمان نیز دارد. باید گفت برای مناسب‌تر‌ شدن هزینه تحصیل در چین افراد متاهل هم اکثرا در خوابگاه‌ها و خانه‌های اجاره‌ای ساکن می‌شوند. هزینه این افراد هم برای محل اقامت چه در خوابگاه چه در آپارتمان بین 300 تا 500 دلار در ماه است. دیگر هزینه‌های محل اقامت مثل خدمات آب و برق و گاز مجموعا 50 دلار در ماه است.

3. هزینه های غذا

همان‌طور که می‌دانید غذاهای جالب و متنوع بسیاری در چین وجود دارند که معروف و محبوب هستند. لازم به ذکر است که هزینه‌های غذا در این کشور ارزان است و همین مورد می‌تواند در کاهش هزینه تحصیل در چین بسیار مؤثر باشد. یک وعده‌غذایی در فست‌فودها و رستوران‌های این کشور حدوداً بین 1 تا 4 دلار است. غذاهای خارجی هم در چین وجود دارند که تا حدودا 7 دلار هستند. هزینه خرید وعده‌های غذایی برای یک ماه از سوپر مارکت‎ها تقریبا تا حدودا 200 دلار در ماه است. سایر هزینه‌های غذایی دیگر مثل سبزیجات و میوه‌ها تقریبا 2 الی 3 دلار برای هر بار خرید است.

هزینه حمل و نقل شهری برای دانشجویان در چین

4. هزینه تحصیل در چین؛ حمل و نقل

حمل‌ونقل عمومی در این کشور نیز مانند سایر قسمت‌های دیگر در این کشور بسیار دقیق عمل می‌کند. در واقع هزینه‌ها مقرون‌به‌صرفه و زمان‌بندی بسیار دقیق است. در زیر می‌توانید قیمت بلیط اتوبوس، مترو و تاکسی در چین را مشاهده کنید:

  • هزینه بلیط مترو 0.5 دلار
  • هزینه تاکسی برای هر 1 کیلومتر 0.33 دلار
  • اتوبوس‌های درون شهر 0.3 دلار
  • کارت حمل‌ونقل عمومی تقریباً 16 تا 20 دلار در ماه است.

5. هزینه های اضافی

هزینه جزوات و کتاب‌های تحصیلی را هم باید به هزینه تحصیل در چین و شهریه دانشگاه های چین اضافه نمود. برای هزینه کتاب‌ها و جزوات باید چیز در حدود 35 الی 50 دلار در نظر داشته باشید. البته دانشجویان رشته‌هایی مثل هنر و رشته‌های پزشکی باید هزینه‌های بیشتری از این مبلغ را در نظر بگیرند. هزینه بیمه‌های درمانی هم برای 180 روز در حدود 60 دلار است.

بورسیه تحصیلی چین

بورسیه تحصیلی چین

کشور چین نیز مانند بسیاری از کشور‌های جهان اقدام به ارائه بورسیه به دانشجویان خود می‌کند. نکته حائز اهمیت این است که برخلاف بسیاری از کشورها این بورسیه‌ها به دوره‌های انگلیسی‌زبان هم تعلق خواهند گرفت. در حال حاضر حدود ۲۸۰ دانشگاه چین بورسیه‌های تحصیلی مختلفی به دانشجویان رشته‌های هنرهای زیبا، فلسفه، ادبیات، تاریخ، آموزش، مدیریت، مطالعات حقوقی، اقتصاد، پزشکی، کشاورزی، مهندسی و علوم ارائه می‌کنند. با دریافت این بورسیه‌ها هزینه تحصیل در چین و شهریه دانشگاه های چین به شکل قابل‌توجهی کاهش پیدا خواهد کرد. بورسیه‌های تحصیلی چین به سه دسته کلی تقسیم‌بندی می‌شود:

  • بورسیه‌های دولتی
  • بورسیه‌های استانی یا دولت‌شهر
  • بورسیه‌های مؤسسه کنفوسیوس

بورسیه‌های تحصیلی برای کاهش هزینه تحصیل در چین با نام‌های بورسیه WMO، بورسیه PIF، بورسیه AUN، بورسیه اتحادیه اروپا، بورسیه گریت وال، بورسیه دانشگاه های چین و بورسیه دوجانبه شناخته می‌شوند. دانشجویانی که دارای شرایط تحصیل در چین هستند و موفق به دریافت این بورسیه تحصیلی می‌شوند از شرایط و مزایای ویژه زیر برخوردار می‌گردند:

  • دانشجو از پرداخت شهریه دانشگاه های چین و هزینه‌های اداری ثبت‌نام معاف می‌شود و این موضوع در کاهش هزینه تحصیل در چین نقش بسزایی خواهد داشت.
  • هزینه محل اقامت دانشجو چه در خوابگاه و چه در اقامتگاه خصوصی پرداخت می‌شود. این هزینه به‌صورت ماهانه ۷۰۰ یوان برای پژوهشگران عمومی و دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد و ۱۰۰۰ یوان برای پژوهشگران ارشد و دانشجویان دکترا است.
  • ماهانه نیز مبلغی به‌عنوان کمک‌هزینه به دانشجویان و پژوهشگران پرداخت می‌شود. این مبلغ برای دانشجویان کارشناسی ۲۵۰۰ یوان، برای پژوهشگران عمومی و دانشجویان کارشناسی ارشد ۳۰۰۰ یوان و برای پژوهشگران ارشد و دانشجویان دکترا ۳۵۰۰ یوان در ماه است.

جمع‌بندی

باتوجه‌به مطالبی که در بالا بیان شد در میان کشورهایی که مقاصد پر طرف‌داری جهت مهاجرت تحصیلی به شمار می‌روند هزینه تحصیل در چین موجب شده متقاضیان بسیاری خواستار تحصیل در این کشور باشند. شهریه دانشگاه های چین در مقابل بسیاری از کشورهای اروپایی، کانادا و آمریکا به شکل قابل‌توجهی پایین‌تر است و این یک فرصت استثنایی جهت تحصیل کم‌هزینه محسوب می‌شود. شما نیز می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط تحصیل در چین با ارسال فرم درخواست مشاوره رایگان می‌توانید با کارشناسان ما در علم ویرا در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه