تحصیل در چین یا روسیه
توسط تیم علم ویرا
25 آبان 2

تحصیل در چین یا روسیه؛ کدام بهتر است؟

کدام کشور را انتخاب کنم؟ تحصیل در چین یا روسیه؟ این سؤال بسیاری از دانشجویان بین‌الملل به‌ویژه دانشجویان ایرانی است که قصد تحصیل در یکی از کشورهای روسیه یا چین را دارند. چین و روسیه هر دو در گروه کشورهای قدرتمند و پیشرفته‌ای هستند که برای افزایش اعتبار دانشگاه‌های خود در سطح جهان بسیار تلاش می‌کنند.

دانشگاه‌های دو کشور توانسته‌اند در رشته‌ها و زمینه‌های مختلف، با درپیش‌گرفتن استانداردها و تجهیزات مدرن آموزشی موردتوجه دانشجویان بین‌المللی قرار گیرند. رشته پزشکی در هر دو کشور نیز از اعتبار و پیشرفت بالایی برخوردار است و ممکن است دانشجویان خارجی بر سر دوراهی انتخاب پزشکی چین یا روسیه قرار گیرند. تحصیل در دانشگاه‌های هر کدام از این دو کشور مزایایی برای خود دارد.

تحصیل در روسیه یا چین در یک محیط آکادمیک و پیشرفته می‌تواند موجب ارتقای دانش و مهارت‌های دانشجویان شود. در این مقاله از علم ویرا تلاش می‌کنیم راهنمایی‌های مفیدی درباره تحصیل در چین یا روسیه در اختیار شما قرار دهیم تا با مقایسه آن‌ها تصمیم نهایی خود را بگیرید.

تحصیل در چین یا روسیه

در حال حاضر دو کشور روسیه و چین ازجمله قدرت‌های سیاسی، اقتصادی و علمی جهان هستند. این دو کشور توانسته‌اند با درپیش‌گرفتن سیاست‌های توسعه در تمام جنبه‌ها ازجمله آموزش عالی، تحولاتی بنیادین در سیستم آموزشی و  دانشگاهی خود ایجاد کنند. به همین دلیل تحصیل در چین یا روسیه می‌تواند از جنبه‌های زیادی دارای مزیت باشد.

دانشگاه‌های معتبر، همکاری‌های علمی دانشگاه‌های چین و روسیه با مراکز تحقیقاتی جهان و حضور اساتید معتبر بین‌المللی برخی از مزایای تحصیل در روسیه یا چین است. ازطرف دیگر هزینه تحصیل و زندگی در این دو کشور در مقایسه با کشورهای اروپایی و آمریکایی کمتر است.

بررسی موقعیت جغرافیایی چین و روسیه

بررسی موقعیت جغرافیایی چین و روسیه

قبل از تصمیم‌گیری درباره تحصیل در چین یا روسیه بهتر است با موقعیت جغرافیایی و آب‌وهوایی این دو کشور آشنا شویم. کشور روسیه پهناورترین کشور جهان است و در دو نیمکره غربی و شرقی گسترده شده است. حدود 14 درصد از خاک روسیه در شمال مدار قطبی قرار دارد به همین دلیل بیشتر این مناطق سردسیر هستند. بخش عظیمی از خاک روسیه به‌ویژه منطقه سیبری غیرقابل سکونت بوده و شرایط کشاورزی ندارد.

جنگل‌های تایگا و دشت‌های درختی استپ در بخش زیادی از روسیه گسترده شده است. روسیه دارای تابستان‌های گرم تا گرم و خشک و زمستان‌های بسیار سرد با بارش برف سنگین است. برای تصمیم‌گیری درمورد تحصیل در چین یا روسیه باید با موقعیت جغرافیایی و آب‌وهوایی چین نیز آشنا شوید.

کشور چین در منطقه شرق آسیا قرار دارد و بعد از روسیه، کانادا و آمریکا چهارمین کشور پهناور جهان است. آب‌وهوای چین از یک منطقه به منطقه دیگر متغیر است؛ ولی به‌طورکلی چین دارای زمستان‌های معتدل و تابستان‌های گرم با بارندگی است. مناطق شرق، جنوب و جنوب غربی چین گرم، مرطوب و بارانی بوده و شمال این کشور خشک و بادخیز است. شرایط آب‌وهوایی هر کشور می‌تواند بر انتخاب دانشگاه محل تحصیل برای تحصیل در روسیه یا چین و همچنین تحصیل پزشکی در چین یا روسیه تأثیر بگذارد.

تحصیل در دانشگاه های چین

تحصیل در چین یا روسیه؛ دانشگاه های چین

در بحث تحصیل در چین یا روسیه بهتر است با کیفیت آموزش عالی در چین آشنا شویم. دولت چین برای افزایش اعتبار جهانی دانشگاه‌های خود تلاش زیادی می‌کند. به همین دلیل بسیاری از دانشجویان خارجی برای ادامه تحصیل مهاجرت تحصیلی به چین را انتخاب می‌کنند.

بر اساس ارزیابی‌های انجام شده تعداد زیادی از دانشگاه‌های چین در بین برترین دانشگاه‌های دنیا قرار دارند. همچنین دو شهر شانگهای و پکن از جمله شهرهای مهم در جهان هستند و توانسته‌اند با قرارگیری در رنکینگ QS در بین 50 شهر برتر دانشجویی جهان قرارگیرند. دانشگاه‌های چین در رشته‌های مختلف تحصیلی به‌ویژه رشته‌های پزشکی اهمیت زیادی دارند و دانشجویان خارجی برای تحصیل پزشکی عازم چین می‌شوند. ازطرف دیگر نمی‌توان بین پزشکی چین یا روسیه تمایز قائل شد و یکی را برتر از دیگری دانست. به دلیل آنکه هر دو کشور در این زمینه در سطح بالایی قرار دارند.

اعتبار دانشگاه های روسیه

اعتبار دانشگاه های روسیه

بسیاری از افرادی که به دنبال تحصیل در یک دانشگاه بین‌المللی معتبر هستند از بین تحصیل در چین یا روسیه، مهاجرت تحصیلی به روسیه را انتخاب می‌کنند. دانشگاه‌های روسیه نیز در رتبه‌بندی‌های جهانی در موقعیت خوبی قرار دارند. استفاده از بهترین تجهیزات مدرن به‌ویژه در زمینه پزشکی، شیمی، فیزیک، فعالیت‌های تحقیقاتی متعدد و معتبر از جمله عوامل اثرگذار بر تحصیل در روسیه است.

روسیه برای بهبود کیفیت و افزایش بیشتر اعتبار دانشگاه‌های خود تلاش می‌کند تا رتبه دانشگاه‌های خود را به زیر 100 برساند. رشته‌های پزشکی در روسیه نیز همانند پزشکی چین بسیار معتبر و به‌روز هستند و فارغ‌التحصیلان با دانش پزشکی بسیار بالا فارغ‌التحصیل می‌شوند.

هزینه تحصیل در چین و روسیه

یکی دیگر از مواردی که برای تحصیل در چین یا روسیه باید در نظر گرفت هزینه تحصیل در این دو کشور است. هزینه تحصیل در هر دو کشور بسیار مقرون‌به‌صرفه و اقتصادی است. این در حالی است که امکانات آموزشی و علمی دانشگاه‌های دو کشور در سطح استانداردهای جهانی و اروپایی است.

به همین دلیل دانشجویان بین‌المللی می‌توانند با صرف هزینه‌ای کمتر از هزینه تحصیل در کشورهای اروپایی، از یکی از بهترین دانشگاه‌های جهان فارغ‌التحصیل شوند. در جدول زیر میانگین سالانه هزینه تحصیل در مقاطع مختلف دو کشور چین و روسیه آمده است:

مقطع تحصیلی

هزینه در روسیه

هزینه در چین

کارشناسی

3500-9500 دلار

1200-6400 دلار

کارشناسی ارشد

2000-4600 دلار

1400-3400 دلار

دکترا

4300-4600 دلار

1200-4600 دلار

مقطع تحصیلی هزینه در روسیه هزینه در چین
پزشکی در دانشگاه تایید 3500-6500 دلار 3700-6400 دلار
دندانپزشکی دردانشگاه تایید 4000-6500 دلار 3700-7100 دلار
داروسازی در دانشگاه تایید 3000-4500 دلار رایگان تا 3500 دلار

 

 

همچنین باید از هزینه اسکان و ویزای دانشجویی برای تحصیل در چین یا روسیه مطلع باشید که عبارت‌اند از:

مورد

هزینه در روسیه

هزینه در چین

ویزای تحصیلی

120 دلار

100 دلار

هزینه اسکان دانشجویی

خوابگاه: 10-150 دلار در ماه

آپارتمان: 250-450 دلار در ماه

خوابگاه: 60-150 دلار در ماه

آپارتمان: 150-350 دلار در ماه

 

دو کشور روسیه و چین از نظر فاکتورهای زندگی با یکدیگر شباهت دارند. در ادامه برخی از مهم‌ترین شاخص‌های زندگی در دو کشور روسیه و چین آمده است تا با بررسی آن‌ها بتوان به یک تصمیم قطعی برای انتخاب تحصیل در چین یا روسیه رسید.

شاخص

چین

روسیه

امنیت

74.35

60.42

میزان آلودگی

78.72

60.34

کیفیت زندگی

106.06

105.53

هزینه زندگی دانشجویی (ماهانه)

300-400 دلار

350-550 دلار

یک وعده‌غذا در رستوران ارزان قیمت

3.5 دلار

6.5 دلار

قدرت خرید

59.29

43

1 لیتر بنزین

1.18 دلار

56/. دلار

1 کیلومتر تاکسی

36/. دلار

56/. دلار

کارت ماهیانه حمل‌ونقل

28 دلار

27.02 دلار

تحصیل پزشکی در چین یا روسیه

پزشکی چین یا روسیه

رشته پزشکی یکی از رشته‌های پرطرف‌دار در بین بسیاری از دانشجویان سراسر جهان است. باتوجه‌به بالابودن هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های کشورهای اروپایی بسیاری از دانشجویان خارجی پزشکی چین یا روسیه را انتخاب می‌کنند. تحصیل در چین یا روسیه از این نظر که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دو کشور کمتر است می‌تواند یک مزیت حساب شود. از طرف دیگر امکانات و استانداردهای آموزشی و تحصیلی، اعتبار علمی و سطح دانش در دانشگاه‌های چین و روسیه مطابق با کشورهای پیشرفته جهان است.

به همین دلیل تحصیل در روسیه یا چین در رشته پزشکی انتخابی مناسب است که ازنظر علمی و آکادمیک چیزی کمتر از کشورهای اروپایی ندارد. اگر برای انتخاب تحصیل در چین یا روسیه در رشته پزشکی تردید دارید باید ابتدا شرایط و علایق خود را ارزیابی کرده و آن‌ها را با شرایط زندگی و تحصیل در این دو کشور مطابقت دهید. بعد از ارزیابی‌های همه‌جانبه می‌توان تحصیل در روسیه یا چین را انتخاب کرد.

مزایای تحصیل پزشکی در چین

در ادامه انتخاب پزشکی چین یا روسیه، ابتدا مزایای تحصیل پزشکی در چین را بیان می‌کنیم تا بهتر بتوانید درباره تحصیل در چین یا روسیه تصمیم‌گیری کنید. دانشگاه‌های چین در فهرست دانشگاه‌های مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی قرار دارند. سطح کیفی و امکانات آموزشی در چین کاملاً مدرن و مطابق با استانداردهای تعیین‌شده بین‌المللی است. به دلیل جمعیت بالای کشور چین، بیمارستان‌های زیادی در این کشور وجود دارد و دانشجویان می‌توانند دوره کارآموزی خود را در کلینیک‌ها و بیمارستان‌های مختلف طی کنند. پذیرش بدون آزمون و تدریس به زبان انگلیسی ، امنیت بالا و رفاه اجتماعی نسبی از دیگر مزایای تحصیل در چین است.

معایب تحصیل پزشکی در چین

معایب تحصیل پزشکی در چین

هر کشور در مقابل مزایایی که دارد معایبی نیز در جنبه‌های مختلف دارد. دانشجویان خارجی که برای تحصیل در چین یا روسیه، چین را انتخاب می‌کنند باید تا حدودی به زبان چینی هم مسلط باشند. به دلیل آنکه در دوره کارورزی دانشجویان باید با بیماران و مردم چین تعامل داشته باشند و اغلب مردم چین به زبان انگلیسی مسلط نیستند. دومین معایب هم میشه به دور بودن کشور چین نسبت به روسیه رو در نظر گرفت.

مزایای تحصیل پزشکی در روسیه

برای تصمیم‌گیری درباره تحصیل در چین یا روسیه بهتر است در بحث پزشکی چین یا روسیه، مزایای تحصیل پزشکی در روسیه را نیز بررسی کنیم. دولت روسیه نیز توجه ویژه‌ای به رشته‌های پزشکی نشان می‌دهد و برای ارتقای دانش پزشکی دانشگاه‌های خود در سطح جهانی از هیچ تلاشی فروگذار نیست. مدرک پزشکی تحصیل در روسیه در سطح بین‌الملل معتبر است و سازمان بهداشت جهانی نیز آن را تأیید می‌کند. در برخی از دانشگاه‌های روسیه تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی است.

معایب تحصیل پزشکی در روسیه

معایب تحصیل پزشکی در روسیه

قرارگیری بر سر دوراهی تحصیل در چین یا روسیه موجب می‌شود تا ارزیابی‌های دقیق‌تری انجام داده و تصمیم نهایی را عاقلانه‌تر اتخاذ کنیم. همانند بسیاری از کشورهای جهان، تحصیل پزشکی چین یا روسیه علاوه بر مزایا می‌تواند معایبی داشته باشد. تعداد دانشگاه های تایید وزارت بهداشت خیلی کمتر از دانشگاه های مورد تایید در چین هست و شما حق انتخاب کمتری دارید. معایب دیگری که دانشگاه های روسیه دارن اینکه در برخی دانشگاه ها سختگیری بی منطق و رشوه گرفتن برای نمره دادن وجود دارد.در ضمن برای ورود به دانشگاه های روسیه باید در آزمون ورودی قبول شوید.

نکته پایانی اینکه اگر بین انتخاب تحصیل در چین یا روسیه مردد هستید و قصد دارید در یکی از این دو کشور ادامه تحصیل دهید باید تمام جوانب را مورد ارزیابی قرار دهید. جنبه‌های مختلف شامل شرایط مختلف سازگاری جسمی، روحی، مالی، سازگاری آب‌وهوایی، میزان اعتبار دانشگاه‌ها و موردتأیید بودن دانشگاه‌ها را کاملاً بررسی کنید.

جمع‌بندی

چین و روسیه از جمله کشورهایی هستند که در چند سال اخیر تغییراتی بنیادی در سیستم آموزش عالی خود ایجاد کرده‌اند. این دو کشور با تلاش و سرمایه‌گذاری فراوان توانسته‌اند اعتبار دانشگاه‌های خود را در سطح جهان افزایش دهند. به همین دلیل بسیاری از دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در چین یا روسیه عازم یکی از این دو کشور می‌شوند.

رشته پزشکی از رشته‌های محبوب بین دانشجویان سراسر جهان است. دانشگاه‌های چین و روسیه نیز برای جذب دانشجویان بین‌المللی، امکانات و اعتبار تحصیلی دانشگاه‌های پزشکی خود را مطابق با استانداردهای آموزشی جهانی افزایش داده‌اند. ادامه تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی چین یا روسیه هرکدام مزایا و معایب خود را دارند و متقاضیان تحصیل پزشکی می‌توانند با بررسی شرایط فردی و میزان سازگاری خود با کشور مقصد انتخابی مناسب داشته باشند.

نتیجه گیری:

مشاوران و کارشناسان علم ویرا بعد از مصاحبه با دانشجوهای کشورهای چین و روسیه به این نتیجه رسیدن که تحصیل شاخه پزشکی در چین بهتر هست.دلایل این انتخاب:

1-نبود رشوه  2-پذیرش بدون آزمون  3-نبود سختگیری بی منطقی  4-تحصیل و زندگی ارزانتر  5-حق انتخاب زیاد دانشگاه ها  6-بورسیه های واقعی(روسیه هم بورسیه داره ولی متاسفانه این قضیه مافیایی شده و با هزینه 17 تا 22 هزار دلار این بورسیه ها بفروش میرسه)

مؤسسه مهاجرتی علم ویرا با داشتن سابقه درخشان و پرونده‌های مهاجرتی موفق، تلاش می‌کند اطلاعات جامع مربوط به مهاجرت تحصیلی به کشورهای مختلف را در اختیار متقاضیان عزیز قرار دهد. با تکمیل فرم مشاوره رایگان، می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی ترکیه بدون آزمون