شرایط مهاجرت تحصیلی به روسیه برای علاقه مندان تحصیل در روسیه :روسیه یکی از مهم ترین مقاصد برای افرادی هست که می خواهند تحصیلات رسمی و به همراه هزینه های تحصیل مناسبی داشته باشند. دانشگاه های برتر روسیه دارای رتبه های بین المللی بسیار خوبی هستند و برای ورود به این دانشگاه ها نیازی به شرکت در آزمون های ورودی سخت و وقت گیر ندارند.

روسیه برنامه ای دارد که به طور خاص با هدف بهبود کیفیت و رتبه بندی دانشگاه ها انجام می شود و در تلاش است تا کم تر از 100 دانشگاه در سراسر جهان را شامل شود. تحصیل در آلمان و تحصیل در فرانسه از جمله گزینه های مهاجرت تحصیلی است که دارای آزمون ورودی و شرایط اخذ مدرک زبان می باشد.

اما یکی از مزیت های بزرگ تحصیل در روسیه امکان تحصیل بدون شرکت در آزمون های ورودی سخت و طاقت فرسا است. دریافت ویزای دانشجویی ارزان، هزینه های خوابگاه و تحصیل و بسیاری مزایای دیگر، تحصیل در روسیه را بسیار مهم کرده است.

کشور روسیه جز بزرگترین ، پهناور ترین و زیباترین کشور های جهان است. . تحصیل در روسیه برای افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی دارند، از بهترین و با صرفه ترین گزینه هاست. مهاجرت تحصیلی روسیه شرایط خاص خود را داراست که دانشجویان بین المللی با آگاهی از آن می توانند به این کشور مهاجرت کنند. روسیه که به نوعی یکی از همسایگان شمالی کشورمان به حساب می‌آید از نظر مساحت بزرگترین کشور دنیاست این کشور بزرگ حدود 13 درصد از کل سرزمین های مسکونی دنیا را تشکیل داده است. کشور روسیه، دانشگاه ها، مراکز و موسسه های علمی بسیاری را در خود جای داده است که اکثر آن ها از درجه کیفی و علمی بالایی برخوردار هستند.

دانشجویان از سراسر جهان می توانند جهت تحصیل و ادامه تحصیل ویزا این کشور را دریافت نمایند. هزینه تحصیل و زندگی در روسیه، نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی مناسب‌تر است و این موضوع دانشجویان را از سراسر جهان به تحصیل در روسیه مشتاق می‌کند.

کشور روسیه امکانات و دلیل زیادی در مورد این که روسیه جز بهترین کشور ها برای مهاجرت تحصیلی است دارد که عبارت اند از: هزینه های پایین تحصیل و زندگی، کیفیت بالای دانشگاه ها و مراکز پژوهشی، عدم نیاز به مدرک زبان انگلیسی و آزمون ورودی در برخی رشته ها، شرایط ویژه برای دانشجویان رشته هایی مانند پزشکی و دندانپزشکی .

دانشگاه‌های روسیه، جزو بهترین موسسات آموزش عالی ،سطح بالا و سیستم آموزشی بسیار با کیفیت در سطح جهان میباشند قابل ذکر است که برای تحصیل در این دانشگاه نیازی نیست آزمون ورودی بدهید.

تقریبا 350 هزار نفر دانشجوی خارجی در روسیه تحصیل می‌کنند که این نشان دهنده این است که روسیه دارای بیشترین دانشجوی بین المللی است. ناگفته نماند که حدود ۸ درصد از دانشجویان دانشگاه های کشور روسیه خارجی هستند.

شرایط تحصیل در روسیه

شرایط تحصیل در روسیه به مقطع مورد نظر شما بستگی دارد. تحصیل در روسیه در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا، امکان‌پذیر می‌باشد. شما با توجه به شرایط سنی و مقطع تحصیلی قبلی، می‌توانید در یکی از این مقاطع تحصیل کنید.

شرایط لازم و مدارک برای تحصیل در هر یک از این مقاطع، با یکدیگر متفاوت است.

هزینه تحصیل در روسیه

هزینه تحصیل  و زندگی در روسیه برای دانشجویانی که از بورسیه تحصیلی برخوردار نیستند بستگی به دوره و شهر محل تحصیل دانشجو متفاوت است و دانشجویان باید توان پرداخت هزینه ای در حدود 6000 تا 10000 دلار را در هر سال داشته باشند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های روسیه در مقایسه با سایر کشورها نسبتا کمتر می باشد و بسته به دوره و رشته تحصیلی، احتمالا در حدود 3900 الی 7700 دلار میباشد. همچنین دانشجویان در حین تحصیل اجازه کار در پردیس دانشگاه و یا خارج دانشگاه خواهند داشت.

 

مقاطع تحصیلی در کشور روسیه

تحصیل در مدارس روسیه : تحصیل در مقطع ابتدایی در روسیه 5 سال میباشد و بعد از گذراندن این مدت زمان دانش آموزان وارد دوره متوسطه می شوند.

درس هایی که در مدارس روسیه تدریس می شود

 • زبان روسی
 • تربیت بدنی
 • هنر
 • علوم اجتماعی
 • صنایع دستی
 • زبان خارجه
 • ریاضیات
 • علوم رایانه
 • علوم طبیعی
 • موسیقی

والدینی که قصد دارند فرزند شان در مدارس روسیه تحصیل کند، می توانند با اخذ ویزا تحصیلی به کشور روسیه مهاجرت کنند.

تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه روسیه

تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های روسیه نزدیک به 4 سال میباشد. برای تحصیل در این مقطع، باید دارای مدرک زبان روسی یا مدرک زبان انگلیسی در سطح آیلتس 6 به بالا باشند. دانشجویان در پایان دوره از پایان نامه خود دفاع می کنند. اگر دانشجو موفق شود، به او مدرک لیسانس ( BA، BSc) داده میشود.

این مدرک، این حق را به دانشجو میدهد که بر اساس تخصصی که فرا گرفته وارد بازار کار شود و یا تحصیلات خود در دوره کارشناسی ارشد ادامه دهد.

به طور کلی، هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی به صورت سالانه حداقل 220 تا 240 هزار روبل است. این هزینه به رشته و دانشگاه محل تحصیل شما نیز بستگی دارد. متقاضیان مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل، می توانند با اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور، ویزا تحصیلی دریافت نمایند.

همچنین دوره های کارشناسی در روسیه به زبان روسی بر گزار می شود و متقاضیان باید جهت شرکت در این دوره ها به زبان روسی تسلط داشته باشند. اگر به زبان روسی تسلط ندارید، می توانید در دوره های یک ساله زبان روسی در کشور روسیه شرکت کنید.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه روسیه

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نزدیک به دو سال میباشد.کیفیت آموزش در دانشگاه های روسیه بسیار بالاست. تحصیل در این مقطع نیز به زبان روسی و هم به زبان انگلیسی امکان پذیر است.

البته دانشجویانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند باید مدرک زبان شان در سطح آیلتس 6 به بالا باشد. فارغ التحصیلان دوره کارشناسی ارشد در روسیه می توانند در صنعت کار کنند یا تحصیلات خود را در دوره تحصیلات تکمیلی ادامه دهند.

شهریه دانشگاه های دولتی کشور روسیه در مقطع کارشناسی ارشد حداقل 13.000 روبل در سال می باشد. شهریه دانشگاه های خصوصی روسیه ممکن است به 1.4 میلیون روبل برسد.

البته بورسیه های تحصیلی گوناگونی برای دانشجویان بین المللی وجود دارد که می توانند با توجه به شرایط آن را دریافت کنند و به صورت نیمه رایگان در دانشگاه های کشور روسیه به تحصیل بپردازند.

تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه روسیه

کشور روسیه با امکاناتی که در اختیار دارد شرایط خوبی را برای تحقیقات مهم دانشجویان دکترا فراهم کرده. فارغ التحصیلان دوره کارشناسی ارشد یا تخصص می توانند در دوره تحصیلات تکمیلی ثبت نام کنند.

این دوره شامل تحصیل، تدریس، تجربه عملی و پژوهش است. دانشجویان تحصیلات تکمیلی یک حوزه پژوهشی و موضوع تحقیق برای پایان نامه خود انتخاب می کنند. دانشجویان جهت اخذ پذیرش در مقطع دکترا باید دارای رزومه تحصیلی قوی در این زمینه باشند. علاوه بر این اگر شما قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارد باید مدرک زبان خود را که در حد آیلس 6.5 می باشد، ارائه دهد.

مهاجرت به روسیه برای تحصیل در مقاطع مختلف هزینه های مناسب و به صرفه  تری نسبت به کشور های دیگر دارد. برای اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور باید معدل مناسبی را کسب کنید. معمولا اکثر دانشگاه های روسیه با توجه به معدل، نتیجه آزمون ورودی و مصاحبه ای که با متقاضی می کنند، نامه پذیرش را به آنها تحویل میدهند.

آموزش عالی دوم در دانشگاه روسیه

روسیه برای روس ها فقط یک بار آموزش عالی رایگان (از سطوح 1، 2 یا 3) مجاز می داند و برای مقاطع تحصیل بعدی باید شهریه پرداخت شود. شهروندان خارجی که از یک دانشگاه خارج از فدراسیون روسیه فارغ التحصیل شده اند می توانند در صورت موفقیت در فرایند پذیرش، دوره دوم تحصیلات عالی را در یک دانشگاه غیر انتفاعی و یا دولتی تحصیل کنند. این دوره می تواند بخشی از دوره کارشناسی (تا 4 سال)، تخصص (تا 6 سال) و یا کارشناسی ارشد (حداقل 2 سال) باشد. همچنین پذیرش براساس آزمون ورودی صورت می گیرد.

تحصیل رایگان یا بورسیه در کشور روسیه

روسیه بورسیه های تحصیلی زیادی برای دانشجویان متقاضی دوره های کارشناسی ارشد و دکتری در نظر گرفته است. با توجه به رزومه، بار علمی و استعداد دانشجویان در رشته هایی مانند فناوری اطلاعات، ریاضی، فیزیک، روانشناسی، زیست شناسی، اقتصاد، عکاسی امکان بورسیه تحصیلی وجود دارد که برخی از آن ها تا 100 درصد هزینه های شما را به طور کامل پوشش خواهند دارا است. هرساله چندین هزار بورسیه تحصیل به دانشجویان بین‌المللی داده میشود.

برای مثال، 15.000 سهمیه در سال 2018 به دانشجویان داده شد. علاوه بر این، بعضی از شهروندان خارجی، می‌توانند برای مکان‌های تحت پوشش دولت در شرایط مساوی با روسی‌ها، خارج از بورسیه درخواست دهند. ، شرکت در رقابت‌های علمی دانشگاه نیز یکی دیگر از فرصت‎ها است که به برندگان و مدال‌آوران این مسابقات، در هنگام ثبت‌نام در دانشگاه‌های برجسته امتیاز داده می‌شود.

هر سال تعداد مشخصی بورسیه دولتی به دانشجویان خارجی داده می شود که شامل هزینه های تحصیل، مسکن و بیمه درمانی میباشد. این پرداخت ها در حال حاضر 75000 روبل در ماه است و شامل هزینه های مسافرت و امور شخصی نمیباشد.

شرکت و قبولی در آزمون ورودی رقابتی EGE به عنوان یکی از مهم‎ترین شرایط تحصیل رایگان در روسیه نیز محسوب می‎شود که به صورت مشترک میان دانشجویان ملی و بین المللی برگزار خواهد شد.

در نظر داشته باشید که نمره این آزمون تعیین کننده تحصیل در دانشگاه مد نظر شما خواهد بود.

  بورسیه غیر دولتی  در کشور روسیه

دانشجویان با دریافت بورسیه تحصیلی هزینه‌های تحصیل در طول یک ترم یا هزینه‌های اقامت در خوابگاه خود را در دانشگاه های روسیه از طریق آن تامین میکنند.

برای مثال بورسیه‌های تحصیلی گوناگون بسیاری برای تحصیل در پردیس دانشگاه سن پترزبورگ وجود دارد که به طور تقریبی 25 تا 100 درصد هزینه‌های تحصیل دانشجویان را تامین میکند.

دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ همچنین شانس دریافت بورسیه تحصیلی فردی برای مقاطع کارشناسی ارشد فراهم کرده که به زبان انگلیسی می‎باشد.

همچنین بورسیه تحصیلی روسیه موسسه فیزیک و فناوری مسکو هم یک بورس تحصیلی برای دانشجویان ممتاز بین المللی محسوب می‎شود.

شرایط سنی تحصیل در روسیه

جهت تحصیل در رشته‌های پزشکی و ورود به کالج، متقاضی نباید بیش از 30 سال سن داشته باشد.

 1. سن تحصیل در روسیه در کالج 30 سال
 2. سن تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی 25 سال
 3. سن تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی ارشد 38 سال
 4. سن تحصیل در روسیه در مقطع دکترا زیر 40 سال
 5. تحصیل در مدارس روسیه از 6 سال تا 17 سال

 

تحصیل رشته پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

روسیه گزینه بسیار خوبی  برای تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی، و داروسازی میباشد.

تحصیل پزشکی در روسیه 6 ساله میباشد و رشته‌ی دندان‌پزشکی ۵ ساله است.

برای مثال دانشگاه سماشکو برترین دانشگاه دندانپزشکی روسیه می باشد. اگر قصد تحصیل در رشته دندانپزشکی در دانشگاه های روسیه را دارید ، این دانشگاه با سطح علمی بالا گزینه بسیار خوبی میباشد.

سه زبان روسی، فرانسه، و انگلیسی زبان هایی هستند که برای تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های مسکو تدریس میشوند که اگر دانشجویان بخواهند به این زبان ها تحصیل کنند , توسط دانشگاه مصاحبه می شوند و بعد قبولی از مصاحبه, پذیرش می شوند و افرادی هم که به زبان روسی تحصیل می کنند , باید ۷ تا ۱۰ ماه قبل از شروع کلاس دوره زبان روسی بگذرانند و بعد وارد دانشگاه شوند.

تحصیل رشته فیزیوتراپی در کشور روسیه

اگر علاقه‌ مند هستید تا پس از پایان مقطع کارشناسی، به سرعت وارد بازار کار شوید، تحصیل در این رشته یک گزینه طلایی برای شما خواهد بود. آمارها نشان داده است که، بسیاری از فارغ‌التحصیلان در مقطع کارشناسی رشته فیزیوتراپی، توانسته‌اند به راحتی وارد بازار کار شوند پس این رشته گزینه خوبی برای شماست. هزینه تحصیل در رشته فیزیوتراپی حدود 3000 یورو در سال می‌باشد، البته ناگفته نماند که هزینه های دانشگاه‌ها متفاوت میباشد.

تحصیل رشته مامایی در روسیه

شما برای تحصیل در این رشته به مدت 4 سال به وقت نیاز دارید. ویشگی هایی همچون عدم برگزاری آزمون ورودی، سپری کردن واحدهای عملی در بهترین بیمارستان‌ها و مراکز مجهز حال حاضر جهان، بهره‌مندی از محضر اساتید به نام دلیل اصلی متقاضیان برای تحصیل در این رشته می‌باشد.

تحصیل رشته مهندسی در کشور روسیه

تحصیل در کشور روسیه در رشته های مهندسی این امکان را دارد که جهت تحصیل در دانشگاه های روسیه به زبان انگلیسی تحصیل کنید که هزینه های پایینی دارد.

در هر رشته ای از شاخه های مهندسی که تحصیل میکنید شما میتوانید حدودا با هزینه ی 6000 دلار در سال در بهترین دانشگاه های کشور روسیه تحصیل کنید.

دانشگاه های روسیه جز دانشگاه های پیشرفته میباشد که در تمامی رشته‌ ها از جمله علوم پایه، علوم ریاضی و فیزیک، علوم شیمی، هوا‌فضا، فنی و مهندسی، نانوتکنولوژی، علوم هنر و موسیقی نیز تدریس میکنند.

 

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی در روسیه

 • ارائه کپی پاسپورت
 • ارائه مدارک تحصیلی به همراه ترجمه
 • تکمیل و ارائه درخواست پذیرش
 • ارائه برگه پرداخت هزینه اپلای
 • ارائه مدرک زبان

زمان درخواست و ظرفیت دانشگاه های کشور روسیه نقش بزرگی در اخذ پذیرش برای تحصیل در روسیه دارد. کشور روسیه هر ساله در دو بازه زمانی یعنی شهریور و بهمن ماه دانشجویان را ثبت نام میکند. دانشجویان باید چند ماه قبل مدارک خود را آماده و ارسال کنند. متقاضیانی که قصد تحصیل کردن در روسیه را دارند ابتدا یک ویزای دانشجویی به مدت 90 روز به آن ها صادر می شود.

پس از اتمام این دوره دانشجو باید درخواست تمدید ویزای تحصیلی را به بخش محلی اداره امور مربوط به مهاجرت بدهد. سپش یک ویزای یک ساله برای دانشجو صادر می شود. متقاضی باید تا زمان پایان تحصیلات، سالانه برای تمدید ویزای تحصیلی این مراحل را انجام دهد.

بهترین دانشگاه های کشور روسیه برای تحصیل

 • دانشگاه سنت پترزبورگ
 • دانشگاه ایالتی تومسک
 • دانشگاه لومونوسوف
 • دانشگاه ایالتی نووسیبریسک
 • دانشگاه فنی بائومن مسکو
 • دانشگاه HSE
 • موسسه فیزیک و تکنولوژی مسکو

مزایای تحصیل در کشور روسیه

 • بدون مدرک زبان
 • با مدرک دیپلم
 • بدون شرط معدل
 • بدون مدرک زبان معتبر
 • بدون شرط سنی
 • کمترین هزینه تحصیل

کشور روسیه سعی کرده است تا فضا را برای محصلان بین المللی فراهم سازد. دانشگاه های روسیه دوره های بسیاری را برای یادگیری زبان روسی به صورت مجازی و حضوری برگزار می‌کنند.

برای مثال در رشته دندانپزشکی شما بدون محدودیت سنی، آزمون ورودی، بدون ارائه مدرک زبان و یا حتی مدرکی در حوزه پزشکی و دندانپزشکی می‌توانید بعد از طی دوره آموزشی تحصیل کنید.

شما امکان بازدید از جاذبه های طبیعی و تاریخی متنوع این کشور دارید که بسیار میباشد.دانشجویان متاهل نیز پس از مهاجرت تحصیلی به کشورروسیه می‌توانند برای همسر و فرزندان خود درخواست ویزای همراه بدهند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کشور روسیه

 1. دانشگاه فدرال کازان
 2. دانشگاه ملی تحقیقات پلی تکنیک تومسک
 3. دانشگاه فیزیک و فناوری روسیه
 4. دانشگاه فنی مسکو باومن
 5. دانشگاه پیتر بزرگ سن پترزبورگ
 6. دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک روسیه
 7. دانشگاه لومونوسوف مسکو
 8. دانشگاه ملی تحقیقات ساراتوف

ویزای همراه در کشور روسیه

 • یک قطعه عکس
 • ارائه مدارکی که اثبات کند فرد با متقاضی رابطه خویشاوندی دارد
 • ارائه رسید پرداخت هزینه ویزا
 • ارائه گواهی پزشکی همراه متقاضی
 • ارائه دعوت نامه
 • ارائه مدارک هویتی

اخذ ویزای همراه برای همسر یا فرزند زیر 18 سال برای متقاضیانی که در حال تحصیل در کشور روسیه هستند، امکان پذیر میباشد. عموما مهاجرت به کشور های آسیایی برای تحصیل دارای شرایط خاصی می باشد. به همین خاطر باید از شرایط مهاجرت تحصیلی به روسیه اطلاعات کاملی کسب کنید.  دانشجویان می توانند برای اخذ اقامت کشور روسیه، پس از فارغ التحصیلی در این کشور مشغول به کار شوند و پس از گذشت چند سال اقامت دائم خود را بگیرند.

دوره پادفک روسیه

دوره پادفک، یک دوره پیش نیاز است که دانشجویان درس‌های زیست‌شناسی، شیمی برای یادگیری زبان روسی این دوره را طی میکنند. این دوره‌ ، برای دانشجویانی که میخواهند در دانشگاه کشور روسیه تحصیل کنند،اجباری است. هزینه این دوره 2,000 دلار الی 3,000 دلار می‌باشد و مدت زمان این دوره معمولا یک ساله است.

اگر زبان تحصیل دانشگاه مورد نظر دانشجو، زبان انگلیسی باشد می‌تواند در آزمون زبان انگلیسی شرکت کند و بعد از تعیین سطح مهارت زبان انگلیسی، وارد دانشگاه شده و تحصیل کند.

شرایط کار در حین تحصیل در کشور روسیه

شرایط کار برای دانشجویان در دانشگاه های روسیه ممکن است منتهی قبل از آن دانشجویان باید مجوز آن را بگیرند. کار دانشجویی در روسیه هم به صورت پاره وقت و هم به صورت تمام وقت میباشد و دانشجویان بین المللی حتی اجازه کار در خارج از دانشگاه را هم دارند.

دانشجویان دکتری دانشگاه های روسیه اجازه کار در ساعات بیشتری را نسبت به دانشجویان کارشناسی و ارشد خواهند داشت که به صورت پاره وقت 30 ساعت در هفته میباشد. حقوق دریافتی در هر ساعت در حدود 10 دلار خواهد بود.

پردیس‌ها و خوابگاه‌های مجهز در روسیه

دانشگاه‌های روسیه از لحاظ امکانات تحصیلی، با اکثر دانشگاه‌های غربی برابر میباشد آزمایشگاه‎های مجهز، مراکز علمی و امکانات مطالعاتی جز امکانات دانشگاه های روسیه میباشد. بیشتر دانشگاه‎ها دارای خوابگاه‌ می‌باشند که هزینه‌های اقامتی آنها نیز کم میباشد.

حداقل معدل برای تحصیل در روسیه

معدل خوب ، شرط اصلی گرفتن پذیرش در دانشگاه های معتبر میباشد، منتهی شما می توانید در برخی رشته ها خاص با معدل کم در دانشگاه های معتبر پذیرش بگیرید. همچنین معدل شما به تنهایی نمی‌تواند به دانشگاه تضمین بدهد. معدل خوب، لازم است منتهی همه چیز در معدل خلاصه نمیشود. شما باید یک رزومه خوب را نیز در نظر داشته باشید. نا گفته نماند که نمره زبان بالا و انتشار مقالات تحقیقاتی تاثیر زیادی در معدل و رزومه شما خواهد گذاشت.

تحصیل در کشور روسیه بدون مدرک زبان

در روسیه در اکثر رشته ها تحصیل بدون مدرک زبان ممکن است از جمله در رشته های پزشکی. اما مهمترین شرط پذیرش دانشگاه ها این است که افراد باید به یکی از زبان های روسی یا انگلیسی مسلط باشند. اما متقاضیانی که تسلطی بر این زبان ها ندارند قبل از ورود به دانشگاه، دوره هایی که مربوط به زبان است را را می گذرانند که به مدت نه ماه میباشد.

روی هم رفته مدرک زبان برای دانشجویان ، یک امتیاز بزرگی به حساب می آید. و قابل ذکر است که برای تحصیل دکترا در کشور روسیه در اکثر دانشگاه ها، داشتن مدرک زبان اجباری است.

تحصیل در کشور روسیه به زبان انگلیسی

تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی زیاد رواج نداشته و دانشجویان بین المللی معمولا به زبان روسی به تحصیل میپردازند. منتهی جدیدا تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه رواج یافته است. و شما میتوانید در رشته های مختلف در دانشگاه های روسیه به زبان انگلیسی تحصیل کنید.

در بسیاری از دانشگاه های روسیه نیازی به مدرک تافل یا آیلتس زبان انگلیسی وجود ندارد. اگر شما در مرحله اول مصاحبه به زبان انلگیسی صحبت کنید یا مدرکی را تحویل که دوره زبان انگلیسی خوانده اید کافی خواهد بود.

دانشجویانی که میخواهند به زبان انگلیسی در رشته های پزشکی – دندانپزشکی و یا داروسازی تحصیل کنند قبل از شروع به تحصیل باید مدرک بین المللی زبان روسی سطح A2 را فرا گیرند. این مدرک  در تمام دانشگاه ها صادر نمیشود بلکه در برخی از دانشگاه های معتبر روسیه صادر می شود.

مزایا و معایب تحصیل در کشور روسیه به زبان انگلیسی

مزایا : راحت بودن زبان انگلیسی برای دانشجویان چون اکثرا دوره های زبان انگلیسی را گذرانده اند و یادگیری زبان روسی راحت نمیباشد.

معایب : تعداد رشته ها و دانشگاه هایی که میتوان به زبان انگلیسی تحصیل کرد کمتر از زبان روسی است.

هزینه تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های روسیه نسبت به زبان روسی بیشتر میباشد.

نداشتن تسلط کافی استادان به زبان انگلیسی که در نتیجه تاثیر زیادی به تدریس خواهد گذاشت.

رنکینگ دانشگاه های روسیه

در روسیه 25 دانشگاه وجود دارد که در رتبه بندی دانشگاههای برتر جهان قرار دارند، 13 مورد از این دانشگاه ها جزء 400 دانشگاه برتر دنیا میباشد. در این رتبه بندی 300 دانشگاه برجسته اروپا و آسیای مرکزی، و همچنین 95 دانشگاه برجسته روسیه رتبه بندی شده است.

رتبه بندی دانشگاه های برتر روسیه

دانشگاه نوسیبیرسک (Novosibirsk State University) 260
دانشگاه ایالت تومسک (Tomask State University) 264
دانشگاه پلی تکنیک بومن مسکو (Moscow Polytechnic University) 230
دانشگاه لومونوسوف مسکو (Lomonosov Moscow State University) 75
دانشگاه فدرال کازان (Kazan Federal University) 322
دانشگاه تحقیقات ملی هسته‌ای (National Research Nuclear University) 308
دانشگاه HSE(HSE University) 308
دانشگاه RUDN (RUDN University) 295
دانشگاه سن پترزبورگ (Saint Petersburg State University) 270

هزینه زندگی در روسیه

با توجه به ارزان بودن خوراک، حمل و نقل و هزینه های آب و برق هزینه زندگی در کشور روسیه بسیار به صرفه می باشد.اما این که ماهیانه چه قدر هزینه برای زندگیتان خود پرداخت میکنید بستگی به  شما و سبک زندگی شما دارد اما روی هم رفته شما میتوانید زندگی نسبتا راحتی را در کشور روسیه داشته باشید.

هزینه مواد غذایی در کشور روسیه

آب (0.33 لیتر بطری) 0.42$
1 وعده غذا در رستوران ارزان 6.74$
1 قرص نان 500 گرمی 0.49$
شیر (1 لیتر) 0.83$
1 کیلو گرم برنج سفید 0.95$
1 کیلوگرم پنیر محلی 7.22$
تخم مرغ 12 عدد 1.80$
1 کیلوگرم سینه مرغ 3.48$
1 کیلوگرم سیب زمینی 0.46$
1 کیلوگرم گوشت گاو 6.34$

 

هزینه حمل و نقل در روسیه

بلیت یک طرفه برای حمل و نقل عمومی 0.56$
تاکسی، کیلومتری 0.23$
بلیت ماهیانه 29.71$

هزینه مسکن در  کشورروسیه

آپارتمان 1 خواب در مرکز شهر 29878$
آپارتمان 3 خواب در مرکز شهر 54688$
آپارتمان 1 خواب در محلی به جز مرکز شهر 21061$
در مرکز شهر متری 118054$
آپارتمان 3 خواب در محلی به جز مرکز شهر 38022$
در منطقه ای به جز مرکز شهر متری 82814$

 هزینه درمان در کشور روسیه

در بعضی مراکز بهداشتی درمانی روسیه هزینه درمان توسط دولت پرداخته می شود منتهی تعداد این مراکز کم  و پراکنده میباشد .بهتر است بعد از گرفتن اقامت خود از کشور روسیه خود را بیمه کنید.

پرونده‌های موفق موسسه علم ویرا در گرفتن پذیرش تحصیلی برای کشور روسیه

 

 

 

سوالات متداول در خصوص تحصیل در کشور روسیه

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در کشور روسیه به زبان انگلیسی کدام اند؟

 • پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه رودن
 • پزشکی دانشگاه پیراگف
 • پزشکی دانشگاه پاولوف
 • پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه فدرال کازن
 • پزشکی دانشگاه نووسیبیرسک

دوره پادفک چیست؟

دوره پادفک تقریبا شبیه پیش نیاز میباشد و به دلیل اینکه در اکثر دانشگاه های روسیه واحد ها به زبان روسی تدریس میشود متقاضیان بهتر است در این دوره پادفک شرکت کنند.

هزینه های زندگی در روسیه چگونه میباشد؟

هزینه های زندگی در این کشور نسبتا کم میباشد. شما با درآمد ماهیانه 300$ (دلار) می توانید زندگی متوسطی در این کشور را داشته باشید.

آیا شرایط کار در حین تحصیل در کشور روسیه امکان پذیر است؟

بله شرایط کار برای دانشجویان در دانشگاه های روسیه ممکن است منتهی قبل از آن دانشجویان باید مجوز آن را بگیرند.

آیا کشور روسیه بورسیه دارد؟

بله کشور روسیه بورسیه های تحصیلی زیادی برای دانشجویان متقاضی دوره های کارشناسی ارشد و دکتری در نظر گرفته است.

تحصیل در روسیه

 

در ادامه به طور مفصل در مورد تحصیل در روسیه صحبت خواهیم کرد.

شرایط بسیار خوب تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه به دلیل هزینه های تحصیل و کیفیت دانشگاه های این کشور همواره مورد توجه ایرانیان بوده است. اگر قصد ورود به روسیه را دارید باید ویزای روسیه را دریافت کنید که شرایط موجود در روسیه به ایرانیان اجازه می دهد به راحتی ویزا بگیرند.

از یک طرف تحصیل در این کشور بدون آزمون امکان پذیر است و هزینه دانشگاه در این کشور پایین است. مزایای فوق الذکر و دیگر مزایایی که روسیه از آن برخوردار است، آن را به یکی از موسسات آموزشی اصلی برای ایرانیان تبدیل کرده است. در ادامه به تمامی جزئیات و مزایاومعایب تحصیل در روسیه به تفصیل پرداخته خواهد شد.

زمانی که در روسیه تحصیل می کنید، فرصت دریافت بورسیه تحصیلی و پرداخت حداقل هزینه را نیز خواهید داشت؛ زیرا تصمیم برای تحصیل در خارج از کشور یک گام بسیار جدی است و باید با فرهنگ دیگری ارتباط برقرار کنید و به شما کمک می کند تا به راحتی و به سرعت خود را با روسیه و مردم آن وفق دهید.

با انتخاب روسیه این امکان را دارید که به راحتی دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کرده و در آن پذیرفته شوید که مجموعه ای از امکانات را با هم برای دانشجویان در حال تحصیل در کشور خود ارائه می دهد.

این دانشگاه با داشتن 15 دانشگاه در رتبه بندی دانشگاه جهانی QS از بیش از 170 کشور، دانشجوی خارجی می پذیرد و به آن ها این امکان را می دهد که علاوه بر زبان روسی به زبان انگلیسی نیز تحصیل کنند.

از آن جایی که روسیه در سال های اخیر به یکی از محبوب ترین مقاصد دانشجویان ایرانی تبدیل شده است، کارشناسان ما می توانند با مشاوره رایگان در این مسیر کمک کننده و همراه شما باشند.

رنکینگ دانشگاه های روسیه

25 دانشگاه در روسیه در رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS  (2020) قرار دارند که 13 دانشگاه در بین 400 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. روسیه همچنین در رتبه بندی دانشگاه های QS که 300 دانشگاه برتر اروپا و آسیای مرکزی و همچنین 95 دانشگاه برتر روسیه را رتبه بندی می کند، حضور چشمگیری دارد.

تحصیل با هزینه مناسب در روسیه

روسیه یکی از کشور هایی است که تحصیل و زندگی در آن مقرون به صرفه است. هزینه زندگی در روسیه در مقایسه با کشور های اروپایی و حتی برخی از کشور های آسیایی نسبتا پایین است. هزینه زندگی دانشجویی در این کشور بسته به شهر های مورد نظر 300 – 400 دلار تخمین زده می شود که در شهر های بزرگ مانند مسکو و سن پترزبورگ  گران تر است

از یک سو، دانشگاه‌ های برتر روسیه جزو مشهور ترین دانشگاه‌ های جهان هستند و رتبه‌ های خوبی را در رتبه‌ بندی جهانی از جمله رتبه‌ بندی QS کسب کرده‌ اند. مثل دانشگاه lomonosov Moscow stute university   با رنکینگ جهانی 78 این در حالی است که شهریه دانشگاه ها در این کشور بسیار کم تر از سایر کشور های اروپایی است.

هزینه تحصیل در روسیه  بسته به دانشگاه و رشته مورد نظر شما متفاوت است اما به طور کل هزینه تحصیل در دانشگاه های مورد تایید  رشته های پزشکی بین  4000دلارسالانه تا 9500 می باشد
هزینه خوابگاه در روسیه بسته به امکانات بالای 300 دلار سالانه می باشد

 

 

سیستم آموزش عالی برای تحصیل در روسیه

سه نوع اصلی از موسسات آموزش عالی در روسیه وجود دارد، از جمله دانشگاه ها، کالج ها و موسسات، که طیف گسترده ای از برنامه ها را در تمام سطوح آموزشی و موسساتی که بخشی مستقل از دانشگاه یا کالج را ارائه می دهند.

روسیه همچنین دارای دانشگاه هایی است که دارای وضعیت دانشگاهی هستند که هر کدام تنها چند حوزه خاص را تدریس می کنند. به عنوان مثال، امکان گذراندن دوره های کوتاه فنی، کشاورزی یا هنر برای دانشجویان خانگی و همچنین دوره های زبان برای دانشجویان بین المللی در این دانشگاه ها وجود دارد.

تحصیلات عالی در روسیه معمولا بین 4 تا 6 سال طول می کشد و نیاز به یک پروژه تحقیقاتی و امتحانات نهایی دارد. متقاضیان تحصیل در روسیه باید توجه داشته باشند که دوره های کارشناسی به زبان روسی و انگلیسی تدریس می شود، اما آموزش عالی علاوه بر زبان روسی به زبان انگلیسی نیز ارائه می شود.

ارائه مدارک دیپلم و فوق لیسانس در روسیه نسبتا جدید است و در نظام شوروی سابق وجود نداشت و این نشان می دهد که سیستم آموزشی روسیه بیشتر با استاندارد های بین المللی مطابقت دارد.

آزمون ورودی دانشگاه های روسیه

شرایط پذیرش در دانشگاه های روسیه همانند برخی از کشور ها سخت نیست، اما باید به یاد داشته باشید که دانشگاه ها اجازه پذیرش دانشجو از طریق آزمون ورودی را می دهند. آزمون ورودی روسیه نقش مهمی در تصمیم گیری در مورد ثبت نام یا عدم پذیرش دانشجو در دانشگاه مورد نظر خود دارد.

دانشگاه های برتر به بالا ترین نمره EGE نیاز دارند و مطمئنا ورود متقاضیان به این دانشگاه ها دشوار تر است. روسیه حدود 160 دانشگاه و مرکز آموزش عالی دارد و اکثر دانشجویانی که در روسیه تحصیل می کنند وارد رشته های مهندسی به ویژه مهندسی هوافضا، علوم پایه، هنر و پزشکی می شوند.

مزایا تحصیل و زندگی در روسیه

 • از جمله از مزایای تحصیل در روسیه می توان به
 • دانشتن جازبه های گردشگری زیاد
 • دانشگاه های سطح بالای دنیا
 • تحصیل به زبان اینگلیسی
 • هزینه های رفت و آمد کمتر
 • هزینه مناسب ملک و اجاره خانه

تحصیل با دیپلم غیر مرتبط

مهم ترین نکته در این کشور این است که شما نیازی به مدرک مرتبط با رشته مورد درخواست ندارید و در صورت گذراندن دوره پادفک می توانید وارد دانشگاه شوید.

کار به صورت غیرقانونی در روسیه

شما برای کار در روسیه نیاز به اجازه از سوی دولت روسیه را دارید.درصورتی که شما به صورت غیر قانونی اقدام به کار در روسیه کنید. اتفاقاتی از قبیل

اخراج از دانشگاه

پرداخت یک میلیون روبل به عنوان جریمه

دیپورت به کشور مبدا به مدت 5 سال

آیا بدون سربازی می توان در روسیه تحصیل کرد؟

اصلی ترین مدرک شما برای تحصیل در خارج از کشور پاسپورت شما یا همان کارت شناسایی شما میباشد
شما بعد از ۱۸ سالگی برای گرفتن پاسپورت نیازمند پایان خدمت هستید که در صورت عدم وجود پایان خدمت لازم است گواهی اشتغال به تحصیل برای خروج از کشور داشته باشید گواهی اشتغال به تحصیل را میتوانید با ثبت نام در یکی از دانشگاه های پیام نور آزاد و…
در جمهوری اسلامی ایران دریافت کنید و با ۳۰ میلیون تومان وثیقه بتوانید از کشور خارج شوید

کار در روسیه در کنار تحصیل

با بیان اینکه شما در کشور روسیه علاوه بر تحصیل می توانید کار نیز انجام دهید و در یک شرکت ، مغازه یا هر محلی که برای شما مناسب باشد می توانید کار کنید.در روسیه بیشتر مشاغل تقاضا بیشتری دارند از جمله این مشاغل مهندس فناوری اطلاعات ، مهندسین کامپیوتر ، برنامه نویسان و دولوپر های وب و لینوکس، ویندوز ، مهندسین نفت و گاز است.

جمع بندی

روسیه دارای دانشگاه های متعدد و زیادی است که می تواند تحصیلات تکمیلی شمارا به خوبی پوشش دهد. زندگی در روسیه شما را با فرهنگ اورپایی آشنا می کند ، زندگی خوب و تقریبا ارزان قیمتی را برای شما فراهم می کندو می توانید در کنار تحصیل خود در روسیه مشفول کار شوید که از این حیث روسیه محل مناسبی برای شغل و تحصیل است.

 

 

مشاغل میزان حقوق و مزایا
مدیریت IT 10.871 دلار
پزشک عمومی 3.134 دلار
مدیریت پروژه 15.700 دلار
کارگردان 25.340 دلار