299110_check_sign_icon

مهاجرت تحصیلی به روسیه در یک نگاه

4509677

پایتخت : موسکو

dictionary_language_linguistic_english-512

زبان تدریس: روسی انگلیسی

z4-alphabet_education_blackboard_language-512

مقاطع: کارشناسی ،کارشناسی ارشد،دکترا

هزینه مهاجرت تحصیلی به روسیه در یک نگاه

لیسانس

مقطع کارشناسی

800 الی 6000 دلار

فوق لیسانس

مقطع کارشناسی ارشد

1200 الی 3500 دلار

دکترا

مقطع دکترا

1500 الی 4000 دلار

فهرست مطالب

آشنایی

شرایط مهاجرت تحصیلی به روسیه برای علاقه مندان تحصیل در روسیه :روسیه یکی از مهم ترین مقاصد برای افرادی هست که می خواهند تحصیلات رسمی و به همراه هزینه های تحصیل مناسبی داشته باشند. دانشگاه های برتر روسیه دارای رتبه های بین المللی بسیار خوبی هستند و برای ورود به این دانشگاه ها نیازی به شرکت در آزمون های ورودی سخت و وقت گیر ندارند.

روسیه برنامه ای دارد که به طور خاص با هدف بهبود کیفیت و رتبه بندی دانشگاه ها انجام می شود و در تلاش است تا کم تر از 100 دانشگاه در سراسر جهان را شامل شود. تحصیل در آلمان و تحصیل در فرانسه از جمله گزینه های مهاجرت تحصیلی است که دارای آزمون ورودی و شرایط اخذ مدرک زبان می باشد.

اما یکی از مزیت های بزرگ تحصیل در روسیه امکان تحصیل بدون شرکت در آزمون های ورودی سخت و طاقت فرسا است. دریافت ویزای دانشجویی ارزان، هزینه های خوابگاه و تحصیل و بسیاری مزایای دیگر، تحصیل در روسیه را بسیار مهم کرده است.

در ادامه به طور مفصل در مورد تحصیل در روسیه صحبت خواهیم کرد.

شرایط بسیار خوب تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه به دلیل هزینه های تحصیل و کیفیت دانشگاه های این کشور همواره مورد توجه ایرانیان بوده است. اگر قصد ورود به روسیه را دارید باید ویزای روسیه را دریافت کنید که شرایط موجود در روسیه به ایرانیان اجازه می دهد به راحتی ویزا بگیرند.

از یک طرف تحصیل در این کشور بدون آزمون امکان پذیر است و هزینه دانشگاه در این کشور پایین است. مزایای فوق الذکر و دیگر مزایایی که روسیه از آن برخوردار است، آن را به یکی از موسسات آموزشی اصلی برای ایرانیان تبدیل کرده است. در ادامه به تمامی جزئیات و مزایاومعایب تحصیل در روسیه به تفصیل پرداخته خواهد شد.

زمانی که در روسیه تحصیل می کنید، فرصت دریافت بورسیه تحصیلی و پرداخت حداقل هزینه را نیز خواهید داشت؛ زیرا تصمیم برای تحصیل در خارج از کشور یک گام بسیار جدی است و باید با فرهنگ دیگری ارتباط برقرار کنید و به شما کمک می کند تا به راحتی و به سرعت خود را با روسیه و مردم آن وفق دهید.

با انتخاب روسیه این امکان را دارید که به راحتی دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کرده و در آن پذیرفته شوید که مجموعه ای از امکانات را با هم برای دانشجویان در حال تحصیل در کشور خود ارائه می دهد.

این دانشگاه با داشتن 15 دانشگاه در رتبه بندی دانشگاه جهانی QS از بیش از 170 کشور، دانشجوی خارجی می پذیرد و به آن ها این امکان را می دهد که علاوه بر زبان روسی به زبان انگلیسی نیز تحصیل کنند.

از آن جایی که روسیه در سال های اخیر به یکی از محبوب ترین مقاصد دانشجویان ایرانی تبدیل شده است، کارشناسان ما می توانند با مشاوره رایگان در این مسیر کمک کننده و همراه شما باشند.

 

رنکینگ دانشگاه های روسیه

25 دانشگاه در روسیه در رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS  (2020) قرار دارند که 13 دانشگاه در بین 400 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. روسیه همچنین در رتبه بندی دانشگاه های QS که 300 دانشگاه برتر اروپا و آسیای مرکزی و همچنین 95 دانشگاه برتر روسیه را رتبه بندی می کند، حضور چشمگیری دارد.

تحصیل با هزینه مناسب در روسیه

روسیه یکی از کشور هایی است که تحصیل و زندگی در آن مقرون به صرفه است. هزینه زندگی در روسیه در مقایسه با کشور های اروپایی و حتی برخی از کشور های آسیایی نسبتا پایین است. هزینه زندگی دانشجویی در این کشور بسته به شهر های مورد نظر 300 – 400 دلار تخمین زده می شود که در شهر های بزرگ مانند مسکو و سن پترزبورگ  گران تر است

از یک سو، دانشگاه‌ های برتر روسیه جزو مشهور ترین دانشگاه‌ های جهان هستند و رتبه‌ های خوبی را در رتبه‌ بندی جهانی از جمله رتبه‌ بندی QS کسب کرده‌ اند. مثل دانشگاه lomonosov Moscow stute university   با رنکینگ جهانی 78 این در حالی است که شهریه دانشگاه ها در این کشور بسیار کم تر از سایر کشور های اروپایی است.

هزینه تحصیل در روسیه  بسته به دانشگاه و رشته مورد نظر شما متفاوت است اما به طور کل هزینه تحصیل در دانشگاه های مورد تایید  رشته های پزشکی بین  4000دلارسالانه تا 9500 می باشد
هزینه خوابگاه در روسیه بسته به امکانات بالای 300 دلار سالانه می باشد


پادفک چیست و چرا در روسیه مهم است

پادفک دوره آمادگی زبان در روسیه می باشه و همه دانشگاه های روسیه این دوره را بصورت حضوری یا پادفک آنلاین برگزار می کنند
این دوره بصورت 6 ماه الی یک ساله برگزار می شود
افرادی که دیپلم غیر مرتبط (دیپلمی که 4 ساله نباشد)داشته باشند لازم به گذراندن این دوره می باشند
دانشجویان بین المللی را در دروس اصلی مانند ریاضی، شیمی و سایر علوم (بسته به رشته تحصیلی) تقویت می کند. اکثر گزینه های تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در روسیه، گذراندن این دوره است.

سیستم آموزش عالی برای تحصیل در روسیه

سه نوع اصلی از موسسات آموزش عالی در روسیه وجود دارد، از جمله دانشگاه ها، کالج ها و موسسات، که طیف گسترده ای از برنامه ها را در تمام سطوح آموزشی و موسساتی که بخشی مستقل از دانشگاه یا کالج را ارائه می دهند.

روسیه همچنین دارای دانشگاه هایی است که دارای وضعیت دانشگاهی هستند که هر کدام تنها چند حوزه خاص را تدریس می کنند. به عنوان مثال، امکان گذراندن دوره های کوتاه فنی، کشاورزی یا هنر برای دانشجویان خانگی و همچنین دوره های زبان برای دانشجویان بین المللی در این دانشگاه ها وجود دارد.

تحصیلات عالی در روسیه معمولا بین 4 تا 6 سال طول می کشد و نیاز به یک پروژه تحقیقاتی و امتحانات نهایی دارد. متقاضیان تحصیل در روسیه باید توجه داشته باشند که دوره های کارشناسی به زبان روسی و انگلیسی تدریس می شود، اما آموزش عالی علاوه بر زبان روسی به زبان انگلیسی نیز ارائه می شود.

ارائه مدارک دیپلم و فوق لیسانس در روسیه نسبتا جدید است و در نظام شوروی سابق وجود نداشت و این نشان می دهد که سیستم آموزشی روسیه بیشتر با استاندارد های بین المللی مطابقت دارد.

آزمون ورودی دانشگاه های روسیه

شرایط پذیرش در دانشگاه های روسیه همانند برخی از کشور ها سخت نیست، اما باید به یاد داشته باشید که دانشگاه ها اجازه پذیرش دانشجو از طریق آزمون ورودی را می دهند. آزمون ورودی روسیه نقش مهمی در تصمیم گیری در مورد ثبت نام یا عدم پذیرش دانشجو در دانشگاه مورد نظر خود دارد.

دانشگاه های برتر به بالا ترین نمره EGE نیاز دارند و مطمئنا ورود متقاضیان به این دانشگاه ها دشوار تر است. روسیه حدود 160 دانشگاه و مرکز آموزش عالی دارد و اکثر دانشجویانی که در روسیه تحصیل می کنند وارد رشته های مهندسی به ویژه مهندسی هوافضا، علوم پایه، هنر و پزشکی می شوند.

مزایا تحصیل و زندگی در روسیه

  • از جمله از مزایای تحصیل در روسیه می توان به 
  • دانشتن جازبه های گردشگری زیاد
  • دانشگاه های سطح بالای دنیا
  • تحصیل به زبان اینگلیسی 
  • هزینه های رفت و آمد کمتر
  • هزینه مناسب ملک و اجاره خانه

تحصیل با دیپلم غیر مرتبط

مهم ترین نکته در این کشور این است که شما نیازی به مدرک مرتبط با رشته مورد درخواست ندارید و در صورت گذراندن دوره پادفک می توانید وارد دانشگاه شوید.

کار به صورت غیرقانونی در روسیه

شما برای کار در روسیه نیاز به اجازه از سوی دولت روسیه را دارید.درصورتی که شما به صورت غیر قانونی اقدام به کار در روسیه کنید. اتفاقاتی از قبیل

اخراج از دانشگاه

پرداخت یک میلیون روبل به عنوان جریمه

دیپورت به کشور مبدا به مدت 5 سال

آیا بدون سربازی می توان در روسیه تحصیل کرد؟

اصلی ترین مدرک شما برای تحصیل در خارج از کشور پاسپورت شما یا همان کارت شناسایی شما میباشد
شما بعد از ۱۸ سالگی برای گرفتن پاسپورت نیازمند پایان خدمت هستید که در صورت عدم وجود پایان خدمت لازم است گواهی اشتغال به تحصیل برای خروج از کشور داشته باشید گواهی اشتغال به تحصیل را میتوانید با ثبت نام در یکی از دانشگاه های پیام نور آزاد و…
در جمهوری اسلامی ایران دریافت کنید و با ۳۰ میلیون تومان وثیقه بتوانید از کشور خارج شوید

کار در روسیه در کنار تحصیل

با بیان اینکه شما در کشور روسیه علاوه بر تحصیل می توانید کار نیز انجام دهید و در یک شرکت ، مغازه یا هر محلی که برای شما مناسب باشد می توانید کار کنید.در روسیه بیشتر مشاغل تقاضا بیشتری دارند از جمله این مشاغل مهندس فناوری اطلاعات ، مهندسین کامپیوتر ، برنامه نویسان و دولوپر های وب و لینوکس، ویندوز ، مهندسین نفت و گاز است.

جمع بندی

روسیه دارای دانشگاه های متعدد و زیادی است که می تواند تحصیلات تکمیلی شمارا به خوبی پوشش دهد. زندگی در روسیه شما را با فرهنگ اورپایی آشنا می کند ، زندگی خوب و تقریبا ارزان قیمتی را برای شما فراهم می کندو می توانید در کنار تحصیل خود در روسیه مشفول کار شوید که از این حیث روسیه محل مناسبی برای شغل و تحصیل است.