مزایای تحصیل در روسیه
توسط تیم علم ویرا
27 مهر 2

مزایای تحصیل در روسیه

مزایای تحصیل در روسیه بی‌شمار بوده است و یکی از راه‌های مهاجرت آسان به کشور پهناور و زیبای روسیه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور و مهاجرت تحصیلی به روسیه  است. لازم به ذکر است بیشتر دانشگاه‌های این کشور دارای تجهیزات آموزشی در آزمایشگاه‌های رشته‌های فنی و مهندسی هستند. طبق بررسی‌های سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه کشور روسیه دارای بیشترین میزان افراد تحصیل‌کرده در جهان است. در حقیقت می‌توان گفت که بیشتر شهروندان روس دارای تحصیلات عالی هستند. در این کشور 200000 دانشجو از 168 کشور با مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه تحصیل در روسیه از مزایای تحصیل در روسیه بهره‌مند می‌شوند.

در حقیقت می‌توان گفت هر ساله افراد بسیاری برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور وارد روسیه می‌شوند. در این کشور بورسیه‌های تحصیلی به افراد اعطا می‌شود که سبب می‌شود دانشجویان خارجی و بین‌المللی ترغیب شوند جهت تحصیل، این کشور را انتخاب کنند. به‌خاطر داشته باشید که بیش از 150 دانشگاه در این کشور وجود دارد که مورد تایید وزارت علوم ایران هستند. برای آشنایی بیشتر با مزایای تحصیل در روسیه در ادامه این مقاله از علم ویرا همراه ما باشید.

چرا تحصیل در روسیه

روسیه کشوری فرهیخته است که تقریباً بیش از نیمی از شهروندان این کشور دارای مدرک دانشگاهی هستند. در واقع می‌توان گفت که روس‌ها پیشینه آموزشی غنی دارند و دانشگاه‌های آن‌ها شرایط تحصیلی و اقامتی راحتی برای دانشجویان فراهم می‌نمایند. همچنین به دانشجویان در سازگاری با کشور روسیه کمک بسیاری می‌کنند. توجه داشته باشید که دانشگاه‌های روسیه به آموزش انواع مختلفی از تخصص‌ها در مهندسی و هم علوم‌انسانی می‌پردازند و اغلب در جایگاه دانشگاه‌های برتر جهان قرار دارند.

یکی از مزایای تحصیل در روسیه این است که هزینه تحصیل در روسیه نسبت به تحصیل در انگلستان یا آمریکا بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر است. علاوه براین دانشجویان بین‌المللی می‌توانند با استفاده‌ از بورسیه دولتی به طور کاملاً رایگان تحصیل نمایند. هرساله دولت روسیه دانشجویانی را از سرتاسر جهان بورسیه می‌کند که حدود 170 کشور را شامل می‌شود و امکان پیوستن شما در این بورسیه فراهم است.

مزایای تحصیل در دانشگاه‌های روسیه

مزایای تحصیل در روسیه

اگر بخواهیم مزایای تحصیل در روسیه را به‌طورکلی بیان کنیم باید بگوییم که با تحصیل در این کشور، دانشجو دانش‌های عمیق و بنیادی را در تمامی موضوعات آموزشی کسب می‌کند. همچنین باید گفت که در این کشور مدرسه‌هایی قوی در زمینه فیزیک، علوم طبیعی و ریاضی وجود دارد. در واقع فیزیک‌دانان، ریاضی‌دانان، زمین‌شناسان، شیمی‌دانان، برنامه‌نویسان، مهندسان، متخصصان علوم طبیعی و پزشکان بسیاری در مراکز آموزشی روسیه آموزش ‌دیده‌اند.

طبق گزارش‌های رسیده از سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD)، روسیه دارای بیشترین جمعیت تحصیل‌کرده در جهان است که در مقایسه با کانادا، ژاپن و آمریکا  عملکرد بهتری دارد. در حقیقت بیش از نیمی از مردم روسیه دارای تحصیلات عالی هستند و بیش از 200.000 نفر از سراسر جهان جهت تحصیل در دانشگاه‌های روسیه تمایل به مهاجرت تحصیلی به روسیه دارند. تحصیل در روسیه مزایای بسیاری دارد که برخی از مهم‌ترین این موارد در زیر بیان شده است.

1. تحصیلات گسترده دانشگاهی در روسیه

یکی از مزایای تحصیل در روسیه این است که دانشجویان با تحصیل در روسیه می‌توانند در تمامی حوزه‎های دانشگاهی به دانش عمیق و بنیادی دست پیدا نمایند؛ اما باید گفت که روسیه به دانشکده‌های علمی قوی خود در حوزه‌های فیزیک، ریاضیات و علوم طبیعی مشهور است. در واقع روسیه در زمینه آموزش ریاضی‌دان، فیزیک‌دان، شیمی‌دان، زمین‌شناس، مهندس، برنامه‌نویس، پزشک و متخصص علوم‌انسانی رهبر جهانی شناخته شده است. این موضوع باتوجه‌به جایگاه‌های دانشگاه‌های روسی در رده‌بندی‌های جهانی کاملاً اثبات شده است.

دانشگاه‌های معتبر در روسیه

2. وجود طیف وسیعی از دانشگاه‌ها و دوره های مطالعاتی در روسیه

از دیگر مزایای تحصیل در روسیه می‌توان به وجود طیف وسیعی از دانشگاه‌ها و دوره‌های مطالعاتی برای مهاجرت تحصیلی به روسیه اشاره کرد. جهت تحصیل در روسیه متقاضیان بین‌المللی می‌توانند از موارد بیان شده در زیر انتخاب نمایند:

  • 766 دانشگاه در 82 منطقه کشور، از کالینینگراد تا ولادی‌وستوک
  • 205 رشته از ریاضیات و علوم طبیعی تا هنرهای نمایشی
  • 657 رشته در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد، تخصص و تحصیلات تکمیلی (دوره‌های پزشکی، دوره‌های افسری)، کارآموزی و دستیاری.

همچنین به‌خاطر داشته باشید که دانشگاه‌های روسیه دوره‌های آمادگی (آموزش دوره‌های لیسانس، کارشناسی ارشد و دوره‌های تخصصی)، کلاس‌های کوتاه‌مدت، دوره‌های یادگیری زبان روسی، آموزش پیشرفت‌های حرفه‌ای و مهارتی را ارائه می‌کنند.

3. مزایای تحصیل در روسیه؛ هزینه های تحصیل

به‌طورکلی می‌توان گفت که هزینه تحصیل در روسیه به‌صورت آزاد بسیار ارزان‌تر از هزینه‌های مشابه در کانادا و آمریکا است. همچنین از لحاظ امکانات آموزشی دانشگاه‌های برجسته روسیه با مؤسسات آموزشی غربی رقابت می‌کنند. هزینه تحصیل  و زندگی در این کشور برای دانشجویانی که از بورسیه تحصیلی بهره‌مند نیستند، بسته به دوره و شهر محل تحصیل متفاوت است. دانشجویان در کل باید آمادگی پرداخت هزینه‌ای در حدود 6000 تا 10000 دلار را در هر سال داشته باشند.

اخیراً هزینه تحصیل در دانشگاه‌های روسیه افزایش‌یافته؛ اما همچنان در مقایسه با سایر کشورها نسبتاً کمتر است و بسته به دوره و رشته تحصیلی احتمالاً در حدود 3900 تا 7700 دلار در سال خواهد بود. به خاطر داشته باشید که دانشجویان در حین تحصیل اجازه کار در پردیس دانشگاه و یا خارج دانشگاه خواهند داشت تا برای خود کمی درآمد کسب کنند و آن را صرف هزینه‌های زندگی‌شان نمایند.

امکان سازگاری آسان دانشجویان بین‌المللی در روسیه

4. امکان سازگاری آسان دانشجویان بین‌المللی در روسیه

یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در روسیه این است که روسیه کشوری چندملیتی است و نمایندگان کشورها و فرهنگ‌های مختلف می‌توانند به‌راحتی خود را با زندگی در این کشور وفق دهند. در واقع روسیه محل زندگی بیش از 200 گروه قومی است که به بیش از 100 زبان و لهجه متفاوت سخن می‌گویند. به عبارت دیگر ساختار چندملیتی و قومیتی روسیه گوناگونی تمام حوزه‌های زندگی از فرهنگ تا خانواده را نشان می‌دهد.

دانشگاه‌های این کشور مفتخر به داشتن تجربه طولانی مدت در زمینه آموزش و سازگاری دانشجویان بین الملل هستند. برنامه‌های نظارتی بسیاری برای افرادی که به واسطه مهاجرت تحصیلی به روسیه وارد می شوند در نظر گرفته شده است و شبکه‌هایی برای جوامع دانشجویی تاسیس شده است.

5. مهاجرت تحصیلی به روسیه؛ امکان دریافت دو مدرک دانشگاهی در روسیه

دولت روسیه در سال 2013 بیانیه بلونیا (Bologna Declaration) را امضا نمود که درواقع چندین تعهد را به عنوان بخشی از خلق فضای آموزشی مشترک کشورهای شرکت کننده بر عهده گرفت. دقت داشته باشید که مدرک تحصیلی دانشگاه‎‌های روسیه در بیشتر کشورها مورد تایید است که این خود یکی از مزایای تحصیل در روسیه است. علاوه بر این بسیاری از دانشگاه‌های روسیه با دانشگاه‎های خارجی در حال اجرای برنامه‌های مشترک هستند و به دانشجویان خود مدرک دوگانه اعطا می‌نمایند. به بیان دیگر در صورت مهاجرت تحصیلی به روسیه دانشجویان می‌توانند یک مدرک روسی و یک مدرک از دانشگاه‌های اروپایی دریافت نمایند.

6. پردیس‌ها و خوابگاه‌های راحت و مجهز در روسیه

یکی از مزایای تحصیل در روسیه این است که از لحاظ امکانات تحصیلی دانشگاه‌های روسیه با بسیاری از دانشگاه‌های غربی برابری می‌کند. آزمایشگاه‎های مجهز، مراکز علمی و امکانات مطالعاتی از الزامات زندگی دانشجویی امروزی است. در واقع بیشتر دانشگاه‎ها دارای خوابگاه‌ هستند که هزینه‌های اقامتی آن‌ها بسیار کم است.

مهاجرت تحصیلی به روسیه

7. مزایای تحصیل در روسیه؛ فرصت یادگیری زبان روسی

در حال حاضر زبان روسی توسط 260 میلیون نفر در سرتاسر جهان در حال استفاده است و حدود 10.5 میلیون خارجی به طور منظم در حال یادگیری این زبان هستند. دانشگاه‌های روسیه دوره‌های زبان روسی متفاوتی را ارائه می‌کنند که شامل دوره‌های آموزشی، کلاس های تابستانی و یادگیری مجازی است. یکی دیگر از مزایای تحصیل در روسیه این است که در دوره‌های آماده‌سازی، دانشجویان بین الملل با تحصیل در روسیه می‌توانند از دوره‌های بلندمدت آموزش زبان روسی استفاده نمایند. همچنین برای دانشجویانی که در مکان‌های تحت پوشش دولت ثبت‌نام نموده‌اند (بورسیه‌های دولتی) این امکان به‌صورت رایگان محیا است.

8. زندگی هیجان‌انگیز دانشجویی در روسیه

یکی دیگر از مزایای مهاجرت تحصیلی به روسیه برای دانشجویان بین‌المللی زندگی پر از هیجان و نشاط است؛ زیرا دانشجویان دانشگاه‌های روسیه از تخفیفات متنوعی برخوردارند که شامل حمل‌ونقل عمومی، بازدید از موزه، کتابخانه، تئاتر، کنسرت، پارک و دیگر امکانات تفریحی و سرگرمی است.

شاید بتوان گفت که دانشجویان در روسیه هیچ‌وقت بعد از اتمام کلاس خود دچار مشکل بیکاری نمی‌شوند. در واقع آن‌ها می‌توانند در رقابت‌های ورزشی، مسابقات، فستیوال‌های دانشجویی و رویدادهای تفریحی شرکت نمایند. دانشگاه‌های این کشور دارای تئاترهای دانشجویی، تیم ورزشی، انجمن‌های داوطلبانه و تیم‌های ساخت‌وساز دانشجویی است.

معایب تحصیل در کشور روسیه

در موضوع مزایای تحصیل در روسیه اکنون به سراغ معایب تحصیل در روسیه می‌رویم تا علاقه‌مندان بتوانند با دیدگاهی کامل به بررسی این مسئله بپردازند و به‌درستی تصمیم خود را ارزیابی نمایند. در زیر به عمده‌ترین مشکلات مهاجرت تحصیلی به روسیه اشاره شده است.

آب و هوا و هزینه تحصیل در روسیه

1. آب و هوای روسیه

روسیه کشور همیشه برفی و سفیدپوش و این تصویری از این کشور است که در ذهن بسیاری جاگرفته است؛ اما خب باید گفت که واقعیت این گونه نیست. کشور روسیه در بخش‌هایی از خاک خود دارای آب‌وهوای معتدل است؛ اما بدون شک سرمای زمستانی آن را نمی‌شود انکار نمود.

2. هزینه مسکن بالا

یکی از معایب تحصیل در روسیه این است که در برخی از شهر‌ها و دانشگاه‌های روسیه مثل دانشگاه رودن مسکو و سن پترزبورگ به واسطه سنگین‌بودن مخارج هزینه اجاره مسکن زیاد است؛ اما هزینه پایین خوابگاه‌های دانشگاه‌های روسیه (که از مزایای تحصیل در روسیه است) نگرانی تهیه مسکن در روسیه را به حداقل رسانده است.

3. عدم وجود کار تمام وقت برای دانشجویان

با توجه به قوانین آموزشی این کشور  امکان تحصیل و کار همزمان برای دانشجویان ممکن نیست و این اجازه به افراد داده نمی‌شود که کاری تمام وقت را در زمان تحصیل داشته باشند. به عبارت دیگر عدم وجود کار تمام وقت برای دانشجویان یکی دیگر از معایب تحصیل در این کشور است.

زبان تحصیل در روسیه

به‌طورکلی می‌توان گفت که در دنیا حدوداً 260 میلیون نفر به زبان روسی به مکالمه می‌پردازند. از این تعداد حدودا ده میلیون نفر این زبان را آموزش می‌بینند. یکی از مزایای تحصیل در روسیه این است که دانشگاه‌های این کشور دوره‌هایی را برای یادگیری این زبان ارائه می‌کنند. همچنین لازم به ذکر است دانشجویانی که قصد دارند به زبان روسی مشغول به تحصیل شوند و به این زبان تسلط ندارند، می‌توانند در دوره یک ساله شرکت کنند.

بعد از مهاجرت تحصیلی به روسیه دانشجویانی که بورسیه تحصیلی دولتی دریافت می‌کنند به صورت رایگان در این دوره‌ها شرکت می‌کنند. فراموش نکنید که امکان تحصیل به زبان انگلیسی هم در بسیاری از رشته‌های دانشگاهی این کشور وجود دارد. حتی امروزه برای تحصیل پزشکی در روسیه و دندانپزشکی این کشور هم تدریس به زبان انگلیسی امکان‌پذیر است.

شرایط کار در روسیه

شرایط کار در روسیه

یکی از مزایای تحصیل در روسیه و زندگی در روسیه داشتن شرایط کاری فوق‌العاده آن برای مهاجران است. بسیاری از افرادی که مهاجرت تحصیلی به روسیه دارند نیز پس از فارغ‌التحصیلی خود می‌توانند تا 180 روز به دنبال کار مرتبط با رشته و مهارت‌های خود بگردند و علاوه بر کار اقامت روسیه را هم به دست آورند. جهت دریافت ویزای کار در روسیه ارائه مدارکی مانند عکس و مدارک شخصی و هویتی، رزومه، انگیزه نامه، سوابق تحصیلی و همچنین سوابق کاری لازم است.

توجه داشته باشید که یکی از مدارکی که شرایط کار در روسیه و دریافت ویزا برای مهاجرت کاری به روسیه را با سهولت بیشتری همراه می‌کند مدرک زبان روسی است. امروزه باتوجه‌به بالارفتن اطلاعات مردم و همچنین وجود سایت‌های کاریابی دانشجویان می‌توانند از طریق مؤسسات کاریابی برای پیداکردن کار مناسب هم اقدام نمایند.

جمع‌بندی

تعدد مزایای تحصیل در روسیه موجب شده است تحصیل در روسیه یک فرصت عالی برای دانشجویان باشد که بتوانند بافرهنگ و جامعه جدید آشنا شوند. همچنین بتوانند مهارت‌های زبانی خود را بهبود بخشند و در رشته‌های مختلف تحصیل نمایند. فراموش نکنید که هزینه تحصیل در روسیه نسبت به کشورهای اروپایی و آمریکایی کمتر است و دانشگاه‌های بسیار معتبری در این کشور وجود دارد. همچنین فارغ‌التحصیلان روسیه در حوزه‌های مختلف شغلی مشغول به کار شده‌اند.

از جمله رشته‌های پرطرف‌دار برای کار در روسیه می‌توان به مهندسی، پزشکی، حقوق، تجارت و مدیریت اشاره کرد. لازم به ذکر است که دانشگاه‌های روسیه دارای امکانات دانشگاهی مدرن و کاملی هستند که برای دانشجویان بسیار مناسب است. در کل می‌توان گفت تحصیل در روسیه یک تجربه مثبت و سودمند برای دانشجویان خارجی است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مزایای تحصیل در روسیه و مهاجرت تحصیلی به روسیه می‌توانید با ارسال فرم درخواست مشاوره رایگان با کارشناسان ما در علم ویرا در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه