شرایط تحصیل در روسیه
توسط تیم علم ویرا
28 مهر 2

راهنمای جامع شرایط تحصیل در روسیه 2023

داشتن شرایط تحصیل در روسیه در واقع فرصت تحصیل در بهترین دانشگاه‌های دنیا و تضمین آینده‌ای درخشان است. مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه تحصیل در روسیه موجب شده این کشور به‌عنوان یکی از مقصدهای محبوب در میان علاقه‌مندان به تحصیل در خارج از کشور شناخته شود. شاید برخی کشور روسیه را تنها به سرمای آن بشناسند؛ اما در حقیقت این کشور یکی از مقاصد مهم علمی است و بسیاری از دانشگاه‌های آن در رده بهترین دانشگاه‌‌های دنیا قرار گرفته‌اند.

مهم‌ترین گام در مهاجرت تحصیلی انتخاب مقصد موردنظر شما برای مهاجرت است. سعی کنید با جمع‌آوری اطلاعات کامل در خصوص کشورها و دانشگاه‌های مختلف بهترین مقصد را انتخاب نمایید. شاید در این راه با محدودیت‌هایی روبه‌رو شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مهاجرت تحصیلی به روسیه و شرایط تحصیل در روسیه در ادامه این مقاله از علم ویرا همراه ما باشید.

تحصیل در روسیه؛ بزرگ ‌ترین کشور در دنیا

به‌طورکلی می‌توان گفت که داشتن شرایط تحصیل در روسیه علاوه بر مزیت‌های علمی بی‌شماری که دارد به شما این فرصت را می‌دهد تا در یک جو چندملیتی زندگی کنید و با سایر دانشجویان از فرهنگ‌های مختلف آشنا شوید. در حقیقت روسیه با تاریخ چندهزارساله‌ای که دارد محلی جهت آشنایی با تاریخ و دیدن زیباترین کاخ‌های جهان و لذت از زندگی در جوی دلپذیر است.

فرصت دیدن شب‌های سفید مسکو و میدان سرخ مشهور مسکو و… در کنار مناسب‌بودن هزینه تحصیل در روسیه، سطح بالای کیفیت آموزش، فرصت‌های شغلی بی‌نظیر بعد از پایان تحصیل و بسیاری دیگر از مزایای تحصیل در روسیه همگی از جمله مواردی هستند که با انتخاب تحصیل در این کشور از آن‌ها بهره‌مند خواهید شد. لازم به ذکر است با اینکه در سال گذشته روسیه درگیر جنگ با اوکراین بوده و انتظار می‌رفت تعداد دانشجویان این کشور بسیار کم شود؛ اما این اتفاق نیفتاد.

جالب است بدانید در سال گذشته روسیه میزبان بیش از 351 هزار دانشجوی بین‌ المللی بوده است که جهت تحصیل در رشته‌های مختلف و دانشگاه‌های متنوع این کشور اقدام به مهاجرت تحصیلی به روسیه کرده‌اند.

شرایط تحصیل در دانشگاه‌های روسیه

شرایط تحصیل در روسیه

جالب است بدانید که آموزش‌وپرورش در روسیه به‌خاطر دستاوردهای آن در زمینه علوم و تحقیقات در سطح بعد از متوسطه مشهور است. نفوذ وسیع کشور روسیه در این نظریه به‌قدری بزرگ است که تقریباً یک‌چهارم کل ادبیات علمی جهان به زبان روسی نوشته شده است. در حقیقت باید گفت که دانشگاه‌های روسی چندین نوع آموزش را ارائه می‌دهند. اولاً حضور تمام‌وقت، وقتی که لازم است شما در کلاس‌های دانشگاه در طول روز حضور داشته باشید. مرحله دوم زمانی است که در کلاس‌های روز هفته و روزهای آخر هفته شرکت می‌کنید. مرحله سوم وقتی است که شما می‌توانید ثبت‌نام نیمه‌وقت را انتخاب نمایید.

لازم است بدانید که تحصیل در روسیه در تمامی مقاطع تحصیلی آن امکان‌پذیر است. متقاضیان می‌توانند با ارسال رزومه تحصیلی‌شان با داشتن شرایط تحصیل در روسیه در دانشگاه‌های این کشور نامه پذیرش دانشگاه موردنظرشان را دریافت کنند. همچنین تحصیل در مقطع کارشناسی در روسیه تقریباً نزدیک به ۴ سال به طول می‌انجامد. متقاضیان جهت تحصیل در این مقطع لازم است دارای مدرک زبان روسی و یا انگلیسی باشند. هزینه تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی باتوجه‌به رشته تحصیلی، دانشگاه محل تحصیل دانشجو و زبان تحصیل تعیین می‌شود.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هم نزدیک به ۲ سال طول می‌کشد که تحصیل در این مقطع نیز هم به زبان روسی و هم به زبان انگلیسی امکان‌پذیر است. تحصیل در مقطع دکترا در روسیه اندکی متفاوت‌تر از مقاطع دیگر آن است. برای تحصیل در این مقطع نیازمند رزومه تحصیلی قوی، مقالات بین‌المللی، تأییدیه سوپروایزر روسیه‌ای و… هستید. متقاضیان جهت تحصیل در مقطع دکتری در این کشور که جزء شرایط تحصیل در روسیه است، داشتن مدرک زبان روسی و یا انگلیسی است.

حداقل معدل برای تحصیل در روسیه

حداقل معدل برای تحصیل در روسیه

شرط معدل برای پذیرش در دوره‌های مختلف با داشتن شرایط تحصیل در روسیه ممکن است در دانشگاه‌های مختلف این کشور بسته به سطح تحصیلی و نوع دوره متفاوت باشد؛ برای مثال در زمان ورود به برخی از دانشگاه‌های روسیه مثل دانشگاه ملی سن‌پترزبورگ آزمون ورودی برگزار نمی‌شود؛ اما جهت ورود به این دانشگاه باید حداقل معدل 18.4 و مدرک زبان روسی سطح B2 را داشته باشید. در واقع باید گفت که این دانشگاه از جمله دانشگاه‌های برتر روسیه است که با بیش از 30 هزار دانشجو به‌عنوان یکی از معتبرترین دانشگاه‌های روسیه شناخته می شود.

دانشگاه سن پترزبورگ از زیرمجموعه‌های دانشگاه فدرال روسیه محسوب می شود که در حوزه‌های متعددی از جمله علوم انسانی، دانش محیطی، فیزیک و ریاضیات فعالیت می‌کند. در روسیه اصولاً دانشگاه‌ها به دنبال دانشجویانی هستند که از عملکرد تحصیلی مطلوبی برخوردار باشند. در ادامه این مقاله به تشریح شرایط معدل برای تحصیل در دوره‌های مختلف که جز شرایط تحصیل در روسیه است، پرداخته می‌شود.

1. دوره ‌های کارشناسی و لیسانس

جهت‌پذیرش در دوره‌های کارشناسی یا لیسانس در دانشگاه‌های روسیه عمدتاً شرط معدل موردنیاز حداقل معدل 70٪ تا 75٪ (یا معادل آن در سیستم نمره‌دهی محلی) از دوره‌های دبیرستانی یا مدارس ثانویه است. توجه داشته باشید که این معدل می‌تواند برای برخی رشته‌ها و دانشگاه‌ها متفاوت باشد.

2. شرایط تحصیل در روسیه در دوره‌ های ارشد و دکتری

در صورت داشتن شرایط تحصیل در روسیه شرط معدل موردنیاز برای دوره‌های ارشد و دکتری نیز بر اساس دانشگاه و رشته تحصیلی متغیر است. برخی دانشگاه‌ها امکان دارد از داوطلبان دوره‌های ارشد و دکتری حداقل معدلی در محدوده 75٪ تا 80٪ یا بیشتر انتظار داشته باشند.

شرایط سنی تحصیل در روسیه

شرایط سنی تحصیل در روسیه

همان‌طور که بیان شد به دلیل مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه تحصیل در روسیه، تعداد زیادی از دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در این کشور هستند؛ اما برای تحصیل در این کشور داشتن برخی از شرایط تحصیل در روسیه الزامی است؛ برای مثال جهت تحصیل به‌عنوان دانشجوی بین‌المللی در این کشور شما باید شرایط سنی مطابق با قوانین دانشگاه و رشته موردنظر را داشته باشید. به‌خاطر داشته باشید که این شرایط ممکن است بر اساس سطح تحصیلی و نوع دوره‌های تحصیلی مختلف متفاوت باشند.

در کشور روسیه دانش‌آموزان جهت ورود به مدارس باید حداقل ۶ سال سن داشته باشند و برای دانشگاه‌ها حداقل سن ۱۸ سال در نظر گرفته می‌شود. با‌این‌وجود در بعضی رشته‌ها ممکن است به سن بالاتری نیاز باشد. همچنین توجه داشته باشید که دانشجو برای تحصیل در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا باید حداقل ۲۱ سال سن داشته باشد. در کل می‌توان گفت که شرایط سنی برای تحصیل در روسیه بستگی به مقطع تحصیلی و رشته انتخابی دارد. در ادامه به شرایط سنی برای تحصیل در مقاطع مختلف در دانشگاه‌های روسیه پرداخته شده است.

1. دوره‌ های کارشناسی و لیسانس

یکی از شرایط تحصیل در روسیه توجه به سن داوطلبان است. جهت شرکت در دوره‌های کارشناسی یا لیسانس در دانشگاه‌های روسیه اصولاً دانشجویان باید حداکثر 25 تا 30 سال سن داشته باشند. لازم به ذکر است این محدودیت سنی می‌تواند برای دوره‌های تحصیلی خاصی متفاوت باشد؛ اما به صورت کلی اکثر دانشگاه‌ها این محدودیت سنی را برای دوره‌های کارشناسی و لیسانس اعمال می‌کنند.

2. دوره‌ های ارشد و دکتری

برای ورود به دوره‌های ارشد و دکتری در روسیه شرایط سنی ممکن است کمی بیشتر باشد. لازم است بدانید که بعضی از دانشگاه‌ها اجازه می‌دهند که دانشجوان با سن بالاتر از 30 سال در این دوره‌ها شرکت کنند؛ اما باید توجه داشته باشید که این موضوع بسته به سیاست‌های هر دانشگاه متفاوت خواهد بود. لطفاً توجه داشته باشید که شرایط سنی امکان دارد در هر دانشگاه و حتی در دوره‌های مختلف یک دانشگاه متفاوت باشد.

مهاجرت تحصیلی به روسیه

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی روسیه

در صورت داشتن شرایط تحصیل در روسیه و بعد از اخذ پذیرش از دانشگاه‌های روسیه متقاضیان باید مدارک خود را جهت اخذ ویزا به سفارت ارائه دهند. این مدارک عبارت‌اند از:

 • ارائه پاسپورت معتبر
 • پرداخت هزینه‌های بررسی ویزا
 • ارائه گواهی سلامت پزشکی
 • ارائه عکس پاسپورت
 • تکمیل و ارائه فرم درخواست ویزا
 • ارائه مدارک تحصیلی ماقبل به همراه ترجمه
 • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه

لازم است بدانید که متقاضیان تحصیل در این کشور می‌توانند پس از پایان تحصیلاتشان در روسیه مشغول به کار شده و اقامت دائم دریافت کنند. البته لازم به ذکر است که متقاضیان برای کار در این کشور باید به زبان روسیه‌ای مسلط باشند تا بتوانند ارتباط مؤثری را با کارفرما و مشتریان داشته باشند.

به‌طورکلی باید گفت که مهاجرت به روسیه و اخذ ویزای تحصیلی این کشور کار چندان ساده‌ای نیست؛ زیرا اگر تمامی مراحل اخذ ویزا به‌درستی طی نشود ممکن است درخواست متقاضی توسط سفارت روسیه پذیرفته نشود.

شرایط تحصیل در روسیه با بورسیه

کشور روسیه برای جذب دانشجویان نخبه و با استعداد خارجی که شرایط تحصیل در روسیه را دارا هستند بورسیه‌های تحصیلی گوناگونی قرار داده است. با وجود مناسب‌بودن هزینه تحصیل در روسیه لازم است که متقاضیان اخذ بورسیه قبل از هر اقدامی با شرایط اخذ بورسیه‌های تحصیلی در مقاطع مختلف آشنایی داشته باشند و در صورت واجد‌شرایط‌بودن اقدام به اخذ آن کنند. توجه داشته باشید که دولت روسیه ظرفیت‌های محدودی را جهت دریافت بورسیه تحصیلی قرار داده است و دانشجویانی که شرایط مناسب‌تری را برای اخذ آن دارا باشند در اولویت پذیرش قرار می‌دهد.

دانشجویان بین‌المللی که در حال تحصیل در این کشور هستند می‌توانند با گذراندن حداقل دو ترم در دانشگاه و کسب معدل بالا برای اخذ بورسیه تحصیلی اقدام کنند. لازم به ذکر است که در مبحث شرایط تحصیل در روسیه این نوع بورسیه در مقاطع لیسانس، فوق‌لیسانس و دکترا قابل دریافت است. همچنین باید گفت که متقاضیان با دریافت بورسیه تحصیلی می‌توانند به طور رایگان در روسیه تحصیل کنند.

به‌خاطر داشته باشید که بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی بسیار محدود و ظرفیت بسیار پایینی دارد؛ زیرا هزینه‌های تحصیل در این مقطع بسیار ناچیز است. بورسیه‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد نسبت به کارشناسی دارای تنوع بیشتری است. متقاضیانی که قصد تحصیل در مقطع دکترا را دارند برای دریافت بورسیه این کشور باید دارای سوپروایزر روسیه‌ای و رزومه قوی تحصیلی باشند. در صورت دارابودن شرایط تحصیل در روسیه، اخذ پذیرش تحصیلی و مهاجرت تحصیلی به روسیه متقاضیان می‌توانند نسبت به اخذ بورسیه اقدامات لازم را انجام دهند.

هزینه تحصیل در روسیه

شرایط تحصیل در روسیه؛ هزینه تحصیل

به‌طورکلی باید گفت که هزینه تحصیل در روسیه در کل و در مقایسه با سایر کشورها به‌ویژه اروپای غربی و آمریکای شمالی مقرون‌به‌صرفه است. در حقیقت دانشگاه‌های روسیه برنامه‌های تحصیلی متنوعی را با شهریه نسبتاً پایین ارائه می‌کنند. وجود همین  ویژگی آن را به مقصدی جذاب برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل می‌کند که به دنبال تحصیل باکیفیت بالا و بدون پرداخت هزینه هستند. علاوه بر شهریه باید گفت که هزینه‌های مربوط به مخارج زندگی مثل اقامت، غذا، بیمه درمانی و حمل‌و‌نقل هم وجود دارد که بسته به مکان و ترجیحات شخصی می‌تواند متفاوت باشد.

همچنین هزینه زندگی و هزینه تحصیل در روسیه برای دانشجویانی که از بورسیه تحصیلی برخوردار نیستند، بسته به دوره و شهر محل تحصیل متفاوت است. به‌طورکلی می‌توان گفت که علاوه بر برخورداری از شرایط تحصیل در روسیه، دانشجویان باید آمادگی پرداخت هزینه‌ای در حدود 6000 تا 10000 دلار را در هر سال داشته باشند.

با وجود این که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های روسیه اخیراً افزایش‌یافته است؛ اما در مقایسه با سایر کشورها نسبتاً کمتر است و بسته به دوره و رشته تحصیلی تقریباً در حدود 3900 تا 7700 دلار در سال خواهد بود. همچنین لازم است بدانید که دانشجویان در حین تحصیل اجازه کار در پردیس دانشگاه و یا خارج دانشگاه خواهند داشت تا برای خود کمی درآمد کسب کرده و آن را صرف هزینه‌های زندگی‌شان نمایند.

با‌این‌حال و به‌طورکلی می‌توان گفت که هزینه‌های زندگی در روسیه و هزینه‌‌‌های تحصیل در این کشور با درنظرگرفتن تمام شرایط تحصیل در روسیه بسیار مناسب به نظر می‌رسد و به‌عنوان بهترین مقصد جهت تحصیل با هزینه بسیار کم معرفی می‌شود.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در روسیه

هزینه تحصیل در روسیه دندانپزشکی

شرایط تحصیل در روسیه و در رشته دندانپزشکی به زبان‌های انگلیسی، روسی و زبان فرانسه در دانشگاه‌های این کشور فراهم است. در حقیقت می‌توان گفت علاوه بر مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه تحصیل در روسیه یکی از مزیت‌های تحصیل در روسیه عدم نیاز به ارائه مدرک زبان جهت اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور است.

همچنین لازم است بدانید که هیچ‌گونه محدودیت سنی جهت تحصیل دندانپزشکی در روسیه وجود ندارد و دانشجویان بدون شرکت در آزمون ورودی می‌توانند وارد دانشگاه‌های پزشکی این کشور شوند؛ اما لازم است دانشجویان در ابتدا وارد یک دوره نه‌ماهه تحت عنوان پادفک در کالج‌های روسیه شده و سپس به تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی بپردازند. رشته دندانپزشکی در دانشگاه‌های این کشور یک دوره تحصیلی پنج سال است. به‌خاطر داشته باشید که هزینه تحصیل در روسیه دندانپزشکی در دانشگاه‌هایی مورد تأیید ایران به شرح زیر است:

 • شهریه دندانپزشکی روسیه دانشگاه سماشکو مسکو 580 هزار روبل در سال
 • شهریه دندانپزشکی روسیه دانشگاه پیراگوا مسکو 500 هزار روبل در سال
 • هزین تحصیل در روسیه دندانپزشکی پاولوف 387 هزار روبل در سال
 • شهریه دندانپزشکی روسیه ملی سن پترزبورگ 418 هزار روبل در سال
 • هزینه تحصیل روسیه دندانپزشکی فدرال کازان 384 هزار روبل در سال

هزینه مهاجرت تحصیلی به روسیه

به‌طورکلی باید گفت که داشتن شرایط تحصیل در روسیه و مهاجرت به روسیه دارای هزینه‌های آشکار و پنهانی است که برای آغاز روند مهاجرت به این کشور بررسی جزئیات این هزینه‌ها خالی‌ازلطف نخواهد بود. باوجوداینکه برای روش‌های غیر از سرمایه‌گذاری در روسیه نیاز مشخصی به تمکن مالی جهت مهاجرت به این کشور ارائه نشده است؛ اما با داشتن حداقل تمکن مالی جهت هزینه‌های روزانه نیز مشکلی برای زندگی در این کشور نخواهید داشت و هم ریسک ریجکتی ویزای شما کم‌تر خواهد شد. در واقع باید گفت که میزان هزینه انواع ویزای روسیه بسته به ملیت شخص متفاوت است. میزان هزینه مهاجرت تحصیلی به روسیه و هزینه تحصیل در روسیه برای شهروندان کشور ایران در جدول زیر ارائه شده است.

زمان دریافت ویزا

یک‌بار وروددو بار ورود

چند بار ورود

۷ الی ۲۰ روز کاری

۸۲.۱ دلار۱۳۱.۳ دلار

۲۴۶.۵ دلار

۳ روز کاری

۱۶۴.۲ دلار۲۶۲.۸ دلار

۴۹۲.۹ دلار

جمع‌بندی

تحصیل در روسیه به دلیل مناسب‌بودن هزینه تحصیل در روسیه، دانشگاه‌های معتبر و فرصت‌های یادگیری زبان متقاضیان بسیاری دارد. بااین‌وجود شرایط تحصیل در روسیه به این شکل است که نیاز به تسلط به زبان روسی و تطابق با فرهنگ در واقع جزء ضروریات محسوب می‌شود؛ اما با‌ تمام این موانع هزینه‌های تحصیل در روسیه به‌قدری مناسب است که تمامی افراد بتوانند با خیالی آسوده مهاجرت تحصیلی به روسیه داشته باشند و زندگی تازه‌ای را برای خود رقم بزنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در روسیه و مهاجرت تحصیلی به این کشور می‌توانید با ارسال فرم درخواست مشاوره رایگان با کارشناسان ما در علم ویرا در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه