تحصیل دندانپزشکی در روسیه
توسط تیم علم ویرا
14 شهریور 2

تحصیل دندانپزشکی در روسیه

بسیاری از دانشجویان بین‌المللی علاقه‌مند به شاخه‌های پزشکی، برای تحصیل دندانپزشکی در روسیه اقدام می‌کنند. روسیه به‌عنوان یکی از کشورهای اروپایی کیفیت آموزشی منطبق بر استانداردهای جهانی را رعایت می‌کند. به همین دلیل مدارک تحصیلی روسیه به‌ویژه در رشته دندانپزشکی از اعتبار بین‌المللی برخوردار هستند. هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی روسیه در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی کمتر است.

ازجمله شرایط رشته دندانپزشکی روسیه تقسیم دوره تحصیلی به دو بخش عمومی و تخصصی است. بعد از پایان دوره ۵ساله دندانپزشکی روسیه دانشجویان وارد دوره عملی می‌شوند و طی 2 سال دوره کلینیکال آموزش‌های عملی دندانپزشکی را فرامی‌گیرند. در این مقاله از علم ویرا تحصیل دندانپزشکی در روسیه را به طور کامل بررسی می‌کنیم.

تحصیل دندانپزشکی در روسیه

روسیه بزرگ‌ترین کشور جهان است و از منابع طبیعی و انسانی زیادی برخوردار دارد. این کشور بعد از آمریکا یکی از مهم‌ترین قطب‌های مهم سیاسی و اقتصادی جهان است. در سال‌های اخیر متقاضیان تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی افزایش‌یافته است. روسیه به‌عنوان یکی از مقاصد تحصیلی معتبر دنیا در صدر انتخاب‌های بسیاری از دانشجویان بین‌المللی قرار دارد. شرایط تحصیلی آسان و عدم نیاز به مدرک بین‌المللی زبان از جمله عواملی هستند که موجب افزایش چشمگیر متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در روسیه شده است.

ازجمله شرایط رشته دندانپزشکی روسیه گذراندن دوره عمومی یا مقدماتی این دوره است. دانشجویان، تحصیل رشته دندانپزشکی در روسیه را با واحدهای دروس عمومی آغاز می‌کنند. بعد از اتمام موفقیت‌آمیز دوره مقدماتی دانشجویان وارد دوره دروس تخصصی و آموزش‌های عملی می‌شوند. واحدهای عملی در مراکز درمانی مجهز به دانشجویان آموزش داده می‌شود.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در روسیه

مزایای تحصیل دندانپزشکی در روسیه

جمهوری فدرال روسیه پهناورترین کشور جهان و یکی از کشورهای قدرتمند سیاسی و اقتصادی محسوب می‌شود. این کشور برای حفظ قدرت خود در عرصه جهانی زیرساخت‌های لازم برای پیشرفت نظام آموزشی خود را به بهترین صورت فراهم می‌کند. به همین دلیل کیفیت سیستم آموزشی روسیه به‌ویژه آموزش عالی در سطح استانداردهای اروپا و جهان است. مهم‌ترین مزایای تحصیل دندانپزشکی در روسیه عبارت‌اند از:

 • کیفیت آموزشی بالا همراه با تجهیزات مدرن دنیا
 • هزینه تحصیل مقرون‌به‌صرفه
 • اعتبار بین‌المللی مدرک دندانپزشکی روسیه
 • عدم نیاز به مدرک بین‌المللی زبان
 • ارائه بورسیه‌های تحصیلی به دانشجویان واجد شرایط
 • موردتأیید بودن مدرک دندانپزشکی روسیه توسط سازمان بهداشت جهانی و یونسکو

برترین دانشگاه‌های تحصیل دندانپزشکی در روسیه

همان‌طور که روسیه از نظر سیاسی یکی از قدرت‌های جهانی است تلاش می‌کند ازنظر علمی و اعتبار سیستم آموزشی نیز این قدرت را حفظ کند. به همین دلیل بسیاری از دانشگاه‌های روسیه در بین دانشگاه‌های معتبر جهانی قرار دارند. از بین دانشگاه‌های برتر روسیه 4 دانشگاه توانسته‌اند رتبه‌های زیر 500 جهان را کسب کنند. برخی از بهترین دانشگاه‌های روسیه عبارت‌اند از:

 • دانشگاه ایالتی لومونسوف
 • دانشگاه فدرال کازان
 • دانشگاه سچینوا
 • دانشگاه ایالتی تومسک
 • دانشگاه پزشکی پاولوف سنت‌پترزبورگ
 • دانشگاه رودن مسکو

هرکدام از این دانشگاه‌ها ازنظر قدمت و سوابق علمی اعتبار زیادی دارند. در ادامه چند دانشگاه را معرفی می‌کنیم.

1. برترین دانشگاه روسیه؛ دانشگاه ایالتی لومونسوف

در جایگاه اول دانشگاه‌های منطقه اروپای شرقی و آسیای مرکزی دانشگاه لومونسوف قرار دارد. این دانشگاه برترین دانشگاه روسیه است و بسیاری از دانشجویان متقاضی تحصیل دندانپزشکی در روسیه دانشگاه ایالتی لومونسوف را انتخاب می‌کنند.

دانشگاه دندانپزشکی لومونسوف روسیه

2. دانشگاه فدرال کازان

یکی از بهترین دانشگاه‌های روسیه دانشگاه فدرال کازان است که حدود 200 سال پیش تأسیس شد. اصلی‌‌ترین مزیت تحصیل رشته دندانپزشکی در روسیه در دانشگاه کازان برای دانشجویان و افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به روسیه را دارند، عدم وجود محدودیت سنی برای ورود به این دانشگاه است.

3. دانشگاه دولتی علوم پزشکی سنت پترزبورگ

یکی دیگر از دانشگاه‌های پیشرو در عرصه دندانپزشکی دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ است. این دانشگاه حدود 120 سال پیش برای اولین‌بار به‌عنوان مؤسسه پزشکی برای زنان تأسیس شد. دانشگاه پزشکی سنت پترزبورگ دارای یک بخش علمی بزرگ برای آموزش است و با بسیاری از مراکز پزشکی و دندانپزشکی جهان همکاری‌های علمی گسترده دارد.

4. تحصیل دندانپزشکی در روسیه؛ دانشگاه سچینوا

در سال 1758 میلادی دانشگاه سچینوا تأسیس شد. یکی از بهترین مراکز تحصیل دندانپزشکی در روسیه دانشگاه سچینوا است. دانشجویان این دانشگاه بعد از فارغ‌التحصیلی توانایی بالایی در تشخیص و درمان بیماری‌های مربوط به دهان و دندان دارند. در دانشگاه سچینوا دوره دوساله رزیدنتی برای ادامه تحصیل دندانپزشکی در شاخه‌های کودکان و ارتوپدی برگزار می‌شود. فارغ‌التحصیلان می‌توانند از امکانات بیمه و تجهیزات تحقیقاتی و دندانپزشکی این دانشگاه استفاده کنند.

شرایط لازم برای ورود به رشته دندانپزشکی روسیه

با وجود برخورداری از بهترین امکانات آموزشی، شرایط رشته دندانپزشکی روسیه برای ادامه تحصیل دشوار نیست. بسیاری از متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در روسیه می‌توانند با کمترین امکانات ورودی، در این کشور به تحصیل در رشته دندانپزشکی روسیه مشغول شوند. البته داشتن برخی امکانات مزیت محسوب می‌شود و شانس پذیرش را بالا می‌برد؛ به‌عنوان‌مثال تسلط به زبان‌های انگلیسی یا روسی در زمان اخذ پذیرش تحصیلی یک مزیت محسوب می‌شود. البته دانشجویانی که به زبان روسی آشنایی ندارند قبل از ورود به دانشگاه باید در دوره پادفک شرکت کنند. بعد از دوره 9 ماهه پادفک دانشجویان با گذراندن یک آزمون ساده وارد دانشگاه می‌شوند.

دانشجویان بین‌المللی؛ هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی روسیه

دوره پادفک

متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در روسیه که با زبان روسی آشنایی ندارند در دوره ۹ماهه پادفک شرکت می‌کنند. در این دوره دانشجویان علاوه بر آموزش زبان روسی پیش‌نیازهای تحصیل در رشته دندانپزشکی را هم آموزش می‌بینند. بعد از دوره پادفک و گذراندن موفقیت‌آمیز آزمون پادفک دانشجویان رسماً تحصیل در رشته دندانپزشکی را آغاز می‌کنند. برای اطلاعات بیشتر درباره دوره پادفک پیشنهاد می‌کنیم مقاله پادفک چیست را مطالعه کنید.

هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی روسیه

باوجوداینکه نظام آموزشی روسیه در سطح استانداردهای جهانی است؛ ولی هزینه تحصیل در این کشور نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی کمتر است. همچنین هزینه زندگی دانشجویی در روسیه نیز بسیار کمتر از برخی کشورهای اروپایی است. هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی روسیه به‌صورت میانگین 510-190 هزار روبل روسیه است. البته شهر و دانشگاه محل تحصیل روی میزان شهریه دانشگاه تأثیر می‌گذارد؛ به‌عنوان‌مثال هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی روسیه در دانشگاه‌های مسکو سالانه 7 هزار دلار و در دانشگاه  کازان و دانشگاه سنت پترزبورگ 5 هزار دلار است.

اخذ پذیرش تحصیل دندانپزشکی در روسیه

بورسیه تحصیل رشته دندانپزشکی در روسیه

یکی از مزایای تحصیل در رشته دندانپزشکی روسیه امکان دریافت بورسیه‌های تحصیلی است. دانشجویانی که بتوانند در ترم‌های اول دانشگاه نمرات عالی کسب کنند یا دارای سوابق علمی‌پژوهشی درخشان باشند مشمول دریافت بورسیه تحصیلی هستند. بورسیه تحصیلی هزینه شهریه و خوابگاه دانشجو را پوشش می‌دهد؛ ولی هزینه حمل‌ونقل و خوردوخوراک به عهده خود دانشجو است.

دانشجویان می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت دانشگاه انتخابی خود از شرایط رشته دندانپزشکی روسیه بخش اخذ بورسیه تحصیل دندانپزشکی در روسیه مطلع شده و فرم درخواست بورسیه را تکمیل کنند. مدارک لازم جهت اخذ بورسیه دندانپزشکی روسیه شامل مدارک زیر است:

 • تکمیل فرم درخواست بورسیه
 • ریزنمرات تحصیلی با ترجمه رسمی
 • مدرک مهارت زبانی
 • اوراق هویتی با ترجمه رسمی
 • انگیزه‌نامه
 • رزومه تحصیلی شامل مقالات علمی بین‌المللی، کتاب، نظریات علمی، اختراع و…

دوره تخصصی در رشته دندانپزشکی روسیه

همان‌طور که گفتیم تحصیل رشته دندانپزشکی در روسیه شامل دو دوره عمومی و تخصصی است. افرادی که در روسیه و خارج از این کشور دوره عمومی دندانپزشکی را گذرانده‌اند می‌توانند وارد دوره تخصصی تحصیل دندانپزشکی در روسیه شوند. قابل‌ذکر است که این دوره تخصصی تنها به زبان روسی ارائه می‌شود و فرد باید در آزمون ورود به دوره تخصصی قبول شود. طول این دوره 4-3 سال است و هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی روسیه در مقطع تخصصی بیشتر است.

ویزا تحصیل دندانپزشکی در روسیه

شرایط ورود به رشته دندانپزشکی روسیه

متقاضیان بین‌المللی برای تحصیل رشته دندانپزشکی در روسیه باید تمام شرایط آن را بررسی کنند. یکی از شرایط تحصیل در رشته دندانپزشکی روسیه شرکت در آزمون پادفک است. مواد آزمون ورودی دندانپزشکی دانشگاه‌های روسیه شامل زبان روسی و دروس زیست‌شناسی و شیمی است. هر دانشگاه آزمون ورودی ویژه خود  را دارد و نمره قبولی آزمون بیشتر دانشگاه‌ها 50 از 100 است.

اشتغال به کار بعد از فارغ‌التحصیلی

یکی از مزایای تحصیل دندانپزشکی در روسیه امکان اشتغال به کار بعد از پایان تحصیل رشته دندانپزشکی در این کشور است. دانشجویان بعد از اتمام تحصیلات دندانپزشکی با دریافت اقامت موقت می‌توانند تا یک‌سال در روسیه حضور داشته باشند و مشغول به کار شوند. برای اقامت کاری در روسیه تسلط به زبان روسی ضروری است. افراد با دریافت ویزای کاری روسیه می‌توانند اقامت موقت خود را به اقامت دائم تبدیل کنند.

زبان تحصیل رشته دندانپزشکی در روسیه

بیشتر دانشگاه‌های دندانپزشکی کشور روسیه دوره‌های خود را به زبان روسی ارائه می‌دهند و دوره‌های دندانپزشکی به زبان انگلیسی محدود است. البته در دانشگاه‌های پیراگوف مسکو، دانشگاه سنت پترزبورگ و دانشگاه کازان امکان تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی وجود دارد. نکته دیگر اینکه هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی روسیه به زبان انگلیسی بیشتر است.

دوره تخصصی تحصیل دندانپزشکی در روسیه

هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی روسیه؛ خوابگاه‌های دانشجویی

دانشگاه‌های دندانپزشکی روسیه محل اقامت مطمئن در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. این خوابگاه‌ها معمولاً در پردیس‌های دانشجویی قرار دارند و هزینه آن‌ها بر اساس محل دانشگاه، ظرفیت اتاق و نوع خوابگاه متفاوت است. شهریه خوابگاه‌ها از 7 دلار در ماه شروع شده و تا 780 دلار در ماه نیز می‌رسد. درهرحال هزینه خوابگاه در مقایسه با اتاق‌های خصوصی کمتر است.

دانشگاه‌های دندانپزشکی روسیه مورد تأیید وزارت بهداشت ایران

باوجوداینکه دانشگاه‌های دندانپزشکی روسیه از اعتبار جهانی برخوردار هستند؛ ولی دانشجویان ایرانی که قصد دارند بعد از پایان تحصیل دندانپزشکی در روسیه به ایران بازگردند باید در انتخاب دانشگاه محل تحصیل خود در روسیه تحقیق کنند؛ زیرا بعضی دانشگاه‌ها ممکن است مورد تأیید وزارت بهداشت ایران نباشند. دانشگاه‌های دندانپزشکی مورد تأیید وزارت بهداشت ایران در سال 2023 عبارت‌اند از:

 • دانشگاه لومونسوف
 • دانشگاه پیراگوف مسکو
 • دانشگاه فدرال کازان
 • دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ
 • دانشگاه سماشکو

دانشگاه دندانپزشکی کازان روسیه

مدارک اخذ پذیرش تحصیل رشته دندانپزشکی در روسیه

ازجمله شرایط رشته دندانپزشکی روسیه برای تحصیل در این کشور اخذ پذیرش تحصیلی است. متقاضیان بین‌المللی که به دنبال تحصیل دندانپزشکی در روسیه هستند ابتدا باید دانشگاه موردنظر خود را انتخاب کنند. برای انتخاب دانشگاه متقاضیان باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرند: هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی روسیه، موردتأیید بودن مدرک در داخل کشور و بودجه شخصی. سپس برای اخذ پذیرش تحصیلی اقدام کنند. مدارک اخذ پذیرش تحصیل دندانپزشکی در روسیه عبارت‌اند از:

 • تکمیل فرم تقاضای اخذ پذیرش تحصیلی
 • مدارک هویتی و شناسایی با ترجمه رسمی
 • پاسپورت با حداقل اعتبار لازم
 • ترجمه آخرین مدرک تحصیلی با ریزنمرات
 • رزومه علمی و انگیزه‌نامه
 • مدرک بین‌المللی زبان (ضروری نیست؛ ولی داشتن آن یک امتیاز محسوب می‌شود)
 • گواهی سلامت پزشکی
 • مدرک واریز هزینه بررسی مدارک
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • اثبات تمکن مالی

اخذ ویزای تحصیل رشته دندانپزشکی در روسیه

متقاضیان بعد از آنکه توانستند از دانشگاه موردنظر خود پذیرش تحصیلی دریافت کنند باید مدارک لازم برای اخذ ویزای دانشجویی را آماده و ارسال کنند. متقاضیان برای دریافت ویزای تحصیل دندانپزشکی در روسیه باید به کنسولگری روسیه در کشور مبدا مراجعه کنند. مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه عبارت‌اند از:

 • تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی
 • نامه رسمی تأییدپذیرش از دانشگاه موردنظر
 • ترجمه رسمی اسناد شناسایی و هویتی
 • آخرین مدارک تحصیلی همراه با ریزنمرات با ترجمه رسمی
 • گواهی سلامت پزشکی (آزمایش ایدز و…)
 • مدرک عدم سوءپیشینه
 • گواهی تمکن مالی
 • عکس با زمینه سفید در ابعاد 3.5 در 4.5
 • مدرک واریز هزینه بررسی مدارک

جمع‌بندی

به دلیل اعتبار مدرک دانشگاهی روسیه تحصیل دندانپزشکی در روسیه طرف‌داران زیادی دارد. روسیه تلاش می‌کند سیستم آموزش عالی خود را با استانداردهای جهانی همگام کند. به همین دلیل سطح کیفی آموزش عالی در روسیه بالا بوده و از تجهیزات آموزشی مدرن دندانپزشکی در دانشگاه‌های خود استفاده می‌کند. باتوجه‌به کیفیت عالی آموزشی، هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی روسیه و هزینه زندگی مقرون‌به‌صرفه‌ است.

از شرایط رشته دندانپزشکی روسیه این است که دانشجویان قبل از ورود به دانشگاه باید در دوره ۹ماهه پادفک شرکت کنند و علاوه بر زبان روسی، دروس زیست‌شناسی، شیمی و برخی پیش‌نیازها را فرامی‌گیرند. سپس در آزمون پایانی پادفک شرکت کرده و با کسب نمره قبولی وارد دانشگاه می‌شوند. مؤسسه مهاجرتی علم ویرا یکی از برترین مؤسسات مهاجرتی است و تلاش می‌کند تا از بهترین و مطمئن‌ترین راه‌های قانونی شما را در رسیدن به اهدافتان یاری کند. برای مشاوره رایگان اینجا را کلیک کنید.

میانگین امتیازات ۳ از ۵
از مجموع ۲ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه