تحصیل در روسیه
توسط تیم علم ویرا
11 مرداد 2

صفر تا صد تحصیل در روسیه 2024

کشور روسیه از ابر قدرت‌های جهان است که در اروپای شرقی و آسیای شمالی قرار گرفته است. روسیه بزرگترین کشور جهان است که با داشتن سیستم مراقبت‌های بهداشتی و رده‌ی بالای تحصیلات دانشگاهی در شاخص توسعه‌ی انسانی قرار دارد. 54 درصد جمعیت روسیه، فارغ التحصیلان دانشگاهی در مقاطع مختلف هستند که این نسبت به درصد جمعیت درصد بسیاربالایی است. آموزش مدرسه‌ای این کشور 11 سال است  که تحصیل در مدارس متوسطه‌ی دولتی کاملا رایگان می‌باشد. همچنین تحصیل در روسیه در مقاطع دانشگاهی‌ نیز به استثنای مواردی، رایگان است.

تحصیل در روسیه رایگان

تحصیل در روسیه رایگان

متقاضی قبل از هر چیز برای مهاجرت تحصیلی به روسیه به صورت رایگان، باید در آزمون ورودی رقابتی EGE شرکت کرده و قبول شود. این آزمون فقط برای تحصیل رایگان نیست و همه‌ی دانشجویان ملی و بین‌المللی برای تحصیل در روسیه باید در آن شرکت کنند. این آزمون با توجه به رشته‌ی متقاضی شامل دروس مختلفی خواهد بود؛ نظیر:

 • زبان روسی
 • ریاضی
 • زبان خارجی (مانند انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، اسپانیایی و چینی)
 • فیزیک
 • شیمی
 • زیست شناسی
 • جغرافی
 • ادبیات
 • تاریخ
 • علوم اجتماعی مقدماتی
 • علوم محاسبات

نکته:

 • در نظر داشته باشید دریافت نمره‌ی لازم قابل قبول در دروس ریاضی و زبان روسی در این آزمون برای همه‌ی رشته‌ها شرط دریافت پذیرش است.
 • ممکن است برخی از دانشگاه‌ها به صورت مجزا آزمون‌های شفاهی و یا کتبی‌ای را با توجه به شرایط خود برگزار کند.

به طور کلی تحصیل به صورت رایگان در روسیه به دو صورت امکان پذیر است. متقاضیان می‌توانند از یکی از دو روش زیر برای مهاجرت تحصیلی به روسیه به صورت رایگان اقدام کنند: 1- شرکت در المپیادها و رقابت‌های علمی 2- دریافت بورسیه‌ی تحصیلی

1- شرکت در المپیادها و رقابت‌های علمی

یکی از راه‌های متقاضیان برای تحصیل در روسیه به صورت رایگان، شرکت در المپیادها و رقابت‌های علمی دانشگاه است. این رقابت‌ها با هدف جذب دانشجویان بین‌المللی برگزار می‌شوند که دولت روسیه از حامیان اصلی این رقابت‌ها است. شرکت کنندگان این آزمون‌ها در صورتی که موفق به کسب رتبه شوند، دیگر لازم نیست آن ها در آزمون ورودی دانشگاه نیز شرکت کنند.

دانشگاه در زمان ثبت نام تسهیلات و امکانات ویژه‌ای در اختیار دانشجویانی که رتبه‌ی لازم را در المپیاد دریافت کرده‌اند، می‌گذارد. این امکانات و تسهیلات شامل موارد گوناگونی نظیر شهریه‌ی رایگان دانشگاه و کمک هزینه‌ی زندگی و اسکان می‌باشد.

المپیادهای علمی دارای دو بخش مقدماتی و رقابتی هستند. متقاضیان برای تحصیل در روسیه، نمونه کار خود را به صورت آنلاین ارسال می‌کنند و در صورت تأیید به مرحله‌ی مصاحبه می‌رسند. پس از مصاحبه دانشجویان برگزیده به آزمون رقابتی راه پیدا خواهند کرد. این بخش از آزمون‌های مختلف با موضوعات متنوع تشکیل شده است. آزمون‌های رقابتی به صورت حضوری برگزار می‌شود.

در حال حاضر به دلیل اپیدمی کرونا و جهت رعایت پروتکل‌های بهداشتی، تمامی این مراحل به صورت آنلاین برگزار می‌شوند.

2- دریافت بورسیه‌ی تحصیلی
دولت روسیه روی پذیرش دانشجویان بین المللی سرمایه‌گذاری قابل توجهی می‌کند. روسیه هر ساله دانشجویان زیادی را از 170 کشور مختلف بورسیه می‌کند. امکان دریافت این بورسیه برای دانشجویان ایرانی نیز وجود دارد. روسیه علاوه بر ارائه‌ی بورسیه‌ی دولتی، بورسیه‌های محلی و بورسیه‌های دانشگاهی را نیز به متقاضیان ارائه می‌کند.

سه مورد از انواع بورسیه‌های روسیه عبارتند از:

 • پوشش صد درصدی شهریه و هزینه‌ی خوابگاه (EEUA International Scholarship Foundation in Russia)
 • پوشش 50 درصدی مبلغ شهریه‌ی مقطع کارشناسی ارشد (NRU Higher School of Economics International Master Awards in Russia)
 • پوشش صد درصدی و کامل هزینه‌ی شهریه (Russian Scholarship Projects)

مراحلی که متقاضیان برای دریافت بورسیه برای مهاجرت تحصیلی به روسیه باید سپری کنند عبارتند از:

 1. در مرحله‌ی اول باید با سفارت و یا نماینده‌ی رسمی آموزش عالی روسیه در ایران ارتباط بگیرید و اطلاعات لازم را برای دریافت بورسیه‌ی رشته‌ی مورد نظرتان دریافت کنید.
 2. پس از آن در وب سایت ثبت نام کنید، فرم الکترونیکی رو تکمیل کرده و درخواست خود را جهت دریافت بورسیه تحصیلی ارسال کنید.
 3. در این مرحله کاری برای انجام از سمت شما وجود ندارد و فقط باید برای دریافت مصاحبه و یا آزمون منتظر بمانید.
 4. پس از اینکه موفق به دریافت مصاحبه و یا آزمون شدید در آن ها شرکت می‌کنید. در این مرحله باید برای دریافت پاسخ پیگیری کنید.
 5. در صورتی که نتیجه‌ی قابل قبولی را دریافت کردید به شما جهت تهیه‌ی مدارکی اطلاع رسانی خواهد شد. پس از تهیه‌ی آن ها باید منتظر تأیید شدن خود برای تحصیل در روسیه بمانید.

البته به طور کلی دریافت بورسیه برای مهاجرت تحصیلی به روسیه به صورت‌های مختلف امکان‌پذیر است:

1- شرکت در آزمون ورودی و قبولی در آن

2- دریافت سهمیه‌ی دولتی بورسیه

3- کسب مقام در المپیادها و رقابت‌های علمی

تحصیل پزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی در روسیه

تحصیل در روسیه به دو زبان انگلیسی و روسی امکان‌پذیر است. البته در رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی امکان تحصیل به زبان فرانسوی نیز وجود دارد. زبان آموزش در دانشگاه به انتخاب متقاضیان بستگی دارد. ما به کسانی که قصد اقامت دائم در این کشور را دارند، پیشنهاد می‌کنیم که به زبان روسی تحصیل کنند. افرادی که زبان روسی را برای تحصیل انتخاب می‌کنند، باید در دوره‌ی 7 تا 10 ماهه‌ای که قبل از آغاز کورس تحصیلی برگزار می‌شود، اقدام به آموزش زبان روسی کنند. همچنین کسانی که زبان انگلیسی و یا فرانسوی را انتخاب می‌کنند نیز قبل از تحصیل سنجش می‌شوند.

شرایط ورود به روسیه برای تحصیل پزشکی

دیپلم باید آخرین مدرک متقاصیان تحصیل در روسیه باشد. همچنین متقاضیان برای مهاجرت تحصیلی به روسیه بدون ارائه‌ی مدرک زبان می‌توانند اقدام کنند. تمامی دانشجویان برای ورود به دانشگاه پزشکی باید در آزمون ورودی دانشگاه مدنظر خود شرکت کنند. برای قبولی در این آزمون، دانشجو باید پنجاه درصد از نمره را در دروس زبان، زیست شناسی، فیزیک و شیمی، کسب کند. متقاضیان پزشکی برای پذیرش در دانشگاه‌‌ها می‌توانند در ماه‌های مهر، آبان و آذر اقدام کنند.

دلیل انتخاب دانشگاه پزشکی برای تحصیل در روسیه

از دلایلی که تحصیل در روسیه در دانشگاه پزشکی مورد توجه دانشجویان قرار گرفته، این است که معدل دیپلم شما برای دریافت پذیرش ملاک نیست؛ البته به جز در مواردی خاص. علاوه بر این هزینه‌های تحصیل در روسیه در رشته‌های پزشکی نسبت به کشورهایی نظیر آمریکا و اروپا بسیار پایین‌تر است. زیرا وزارت آموزش و پرورش روسیه 50 درصد هزینه‌های تحصیلی پزشکی را به صورت یارانه پرداخت می‌کند. از دیگر دلایلی که روسیه را برای تحصیل پزشکی انتخاب می‌کنند مورد تأیید بودن مدرک دانشگاه پزشکی این کشور در وزارت علوم و بهداشت ایران است.

مدت زمان گذراندن پزشکی در در روسیه

دوره‌ی پزشکی بسته به رشته و زبان منتخب برای تحصیل 5 تا 6 سال طول می‌کشد. متقاضیان قبل از ورود به دانشگاه پزشکی یک دوره‌ی 6 تا 9 ماهه را باید در کالج بگذرانند. البته این دوره برای همه نبوده و در مواردی خاص لازم به گذراندن آن نیست. یک سال تحصیلی در روسیه 10 ماه است که از 1 سپتامبر تا 30 ژوئن طی دو ترم تحصیلی طول می‌کشد. مدت زمان لازم برای تحصیل در رشته‌های مختلف پزشکی در روسیه عبارتند از:

 1. پزشکی عمومی: 6 سال
 2. پزشکی ورزشی: 6 سال
 3. متخصص کودکان: 6 سال
 4. دندان پزشکی: 5 سال
 5. داروسازی: 5 سال
 6. روان شناسی بالینی: 5 سال

حداقل معدل برای تحصیل در روسیه

حداقل معدل لازم برای تحصیل در روسیه نسبت به هر دانشگاه متغیر است و نمی‌توانیم عددی مشخص را به شما بگوییم. هر دانشگاهی با توجه به معیارهای مشخص خود برای پذیرش دانشجویان معدلی را مقرر کرده است. برای مثال معیار دانشگاه‌ها برای مقطع کارشناسی معدل، نتیجه‌ی آزمون ورودی و نتیجه‌ی مصاحبه است. در مثالی دیگر، حداقل معدل لازم برای تحصیل در رشته‌های پزشکی و مهندسی 16 می‌باشد.

تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی

معمولا تحصیل در روسیه به زبان روسی رایج‌تر است. با این حال دانشجویانی هستند که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را در این کشور دارند. خوشبختانه امکان تحصیل در بسیاری از دانشگاه‌ها به زبان انگلیسی برای متقاضیان فراهم شده است. برخی دانشگاه‌های روسیه مانند دانشگاه دولتی جنوبی اورال ، دانشگاه ملی علوم و فناوری موپسوئست و دانشگاه تیومن، رشته‌های فیزیک، مهندسی ارگانیک، کسب و کار بین المللی و اقتصاد را به زبان انگلیسی ارائه می‌کند.

مدارک مورد نیاز برای ارسال درخواست برای تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی برای هر دانشگاه متفاوت است. ولی این مشخص است که شما باید مدرکی مناسب و معتبر جهت اثبات تسلط خود به زبان انگلیسی ارائه کنید. این مدرک می‌تواند مدرک دیپلم و یا مدرک و نامه‌ای باشد که سطح زبان شما را تأیید کند مانند نمره‌ی کافی در آزمون آیلتس و یا تافل. البته در نظر داشته باشید در صورتی که زبان انگلیسی، زبان مادری شما است نیازی به ارائه‌ی مدرک زبان نیست.

تحصیل رشته‌های پزشکی در روسیه به زبان انگلیسی

مهاجرت تحصیلی در روسیه و تحصیل به زبان انگلیسی در برخی از دانشگاه‌ها ممکن است. طبق آخرین قوانینی که برای متقاضیان تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی در رشته‌های پزشکی گذاشته شده است، دانشجویان باید دارای مدرک A2 زبان روسی باشند. دانشجویان باید قبل از شروع کورس تحصیلی دانشگاه این مدرک را دریافت کنند. البته در کل برای متقاضیان نیز بهتر است که برای رفع نیازهای روزمره‌ی خود در روسیه تا حدودی به این زبان تسلط داشته باشند.

در سال 2021 تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی با شرط داشتن مدرک زبان روسی در سطح A2 وزارت بهداشت ایران آن را تأیید کرد.

دانشگاه‌های مورد تأیید روسیه

دانشگاه‌های مورد تأیید روسیه برای تحصیل پزشکی به انگلیسی:

 • پزشکی انگلیسیدانشگاه رودن مسکو
 • پزشکی انگلیسی دانشگاه پیراگف مسکو
 • پزشکی انگلیسی دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ
 • پزشکی انگلیسی دانشگاه فدرال کازان
 • پزشکی انگلیسی دانشگاه نووسیبیرسک

دانشگاه‌های مورد تأیید روسیه برای تحصیل دندان ‌پزشکی به انگلیسی:

 • دندانپزشکیانگلیسی دانشگاه سماشکو مسکو
 • دندانپزشکی انگلیسی دانشگاه رودن مسکو
 • دندانپزشکی انگلیسی دانشگاه فدرال کازان

شرایط تحصیل در روسیه با مدرک دیپلم

برای تحصیل در روسیه باید دارای مدرک دیپلم در یکی از رشته‌های ریاضی، تجربی و یا انسانی باشید. متقاضیانی که دارای مدرک دیپلم هستند می‌توانند برای تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی اقدام کنند. مدرک Bakalavr  یا لیسانس مانند ایران به مدت 4 سال تحصیل تمام وقت طول می‌کشد. البته دریافت این مدرک برای رشته‌های پزشکی 6 سال زمان می‌برد. در صورتی که این افراد تسلط کامل بر روی زبان روسی ندارند، هیچ جای نگرانی نیست. تعداد زیادی از دانشگاه‌های روسیه برای افزایش مهارت‌های دانشجویان بین‌المللی برنامه‌های یک ساله‌ی آموزش زبان روسی ارائه می‌کنند. علاوه بر این همانطور که گفته شد متقاضیانی که دارای دیپلم هستند می‌توانند برای تحصیل به زبان انگلیسی نیز اقدام کنند.

تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان

داشتن مدرک زبان برای متقاضیان تحصیل در روسیه امتیازی تأثیرگذار است. با این وجود خوشبختانه امکان تحصیل بدون داشتن مدرک زبان نیز امکان‌پذیر است. همین باعث شده بسیاری از دانشجویان برای مهاجرت تحصیلی به روسیه اقدام کنند.

متقاضیان می‌توانند در مقطع کارشناسی به صورت مستقیم و بدون نیاز به مدرک زبان و شرکت در پادفک، برای تحصیل در روسیه اقدام کنند. البته بهتر است بدانید که در این صورت امکان پذیرش شما در دانشگاه‌های سطح بالاتر بسیار پایین خواهد بود.

در صورتی که متقاضیان مدرک کارشناسی ارشد مدرک زبان نداشته باشند باید در یک دوره‌ی آموزش زبان در روسیه شرکت کنند. در غیر این صورت امکان تحصیل در این مقطع برای آن ها بدون داشتن مدرک زبان امکان‌پذیر نخواهد بود. همچنین امکان تحصیل در روسیه در مقطع دکتری نیز بدون داشتن مدرک زبان وجود ندارد. زیرا این مدرک در این مقطع تسلط شما بر روی رشته و علم شما را نشان می‎‌دهد.

رشته های تحصیلی در روسیه

برای دانشجویان امکان تحصیل در روسیه در بیش از 200 رشته در گروه‌های مختلف وجود دارد. ما در این مقاله تعدادی از آن ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

تخصص‌های پزشکی

 • پزشکی عمومی
 • طب ورزشی
 • پزشکی اطفال
 • دندانپزشکی
 • داروسازی
 • روانشناسی بالینی

گروه اقتصاد

 • مدیریت
 • اقتصاد
 • سیستم های اطلاعاتی کسب و کار
 • تجارت
 • مدیریت دولتی و شهرداری
 • مدیریت بانکداری، حسابداری
 • تحلیل و حسابرسی
 • مدیریت منابع انسانی
 • و…

گروه فنی و مهندسی

منابع طبیعی: که بیشتر از 50 رشته در زمینه مهندسی معدن، مهندسی نفت و گاز، رشته های نفت و گاز و مواد معدنی ارائه می‌کند.

راه و ساختمان: که بیشتر از 30 رشته در زمینه‌های معماری، مهندسی عمران و صنعتی، طراحی پروژه، طراحی، مهندسی تامین آب و حرارت، تولید مصالح ساختمانی … ارائه می‌کند.

صنایع مواد غذایی: بیش از 30 رشته برای تحصیل در روسیه در زمینه نگهداری مواد غذایی، فن‌آوری و تولید مواد غذایی، مواد غذایی و تغذیه، تولید نان، ماهی، محصولات لبنی وگوشت و… ارائه می‌کند.

مهندسی برق: بیش از 30 رشته در مورد مهندسی برق، الکترو تکنولوژی، برق قدرت ارائه می‌کند.

کشتیرانی: بیشتر از 30رشته در زمینه‌ی اوبری کشتی، کشتی سازی، عملیات فنی کشتی ها و تجهیزات حمل و نقل، تجهیزات عملیات حمل بار کشتی در بنادر و پایانه های حمل و نقل به متقاضیان ارائه می‌کند.

علاوه بر این موارد صنعت هوانوردی، کامپیوتر و مخابرات و کشاورزی و محیط زیست را نیز در گروه فنی و مهندسی برای تحصیل در روسیه به متقاضیان خود ارائه می‌کند.

گروه علوم انسانی و علوم پایه

دانشگاه‌های روسیه بیشتر از 100 رشته را برای تحصیل در روسیه در گروه علوم انسانی و علوم پایه ارائه می‌کنند. تعدادی از آن ها عبارتند از:

 • نانو تکنولوژی
 • مکانیک
 • زیست شناسی
 • جانور شناسی
 • بیوفیزیک
 • جغرافیا
 • نقشه کشی
 • تاریخ
 • بوم شناسی
 • علوم خاک
 • علوم تربیتی و روانشناسی
 • هنرهای نمایشی (بازیگری)
 • کارگردانی تئاتر
 • کارگردانی سینما و تلویزیون
 • فن آوری دوربین
 • موسیقی، گرافیک
 • طراحی رقص
 • و…

هزینه تحصیل در روسیه

هزینه تحصیل در روسیه

میزان هزینه‌های تحصیل در روسیه نسبت به کیفیت آموزشی بالای خود و دیگر کشورهای اروپایی، پایین‌تر است. همین باعث شده این کشور تبدیل به یکی از مقاصد مهاجرت تحصیلی برای دانشجویان ایرانی باشد. همچنین در نظر داشته باشید. هزینه‌ی تحصیل در روسیه با توجه به مقطع تحصیلی و دانشگاه انتخابی متفاوت خواهد بود.

هزینه‌ی تحصیل در روسیه در دانشگاه‌های دولتی در مقاطع مختلف

هزینه‌هایی که برای شهریه، دانشجویان بین‌المللی جهت تحصیل در روسیه در هر یک از مقاطع تحصیلی باید پرداخت کنند عبارتند از:

 • شهریه در مقطع کارشناسی بین 1475 تا10600 یورو خواهد بود.
 • در مقطع کارشناسی شهریه بین 1770 تا5540 یورو است.
 • در مقطع دکتری بین 950 تا5000 یورو در سال باید شهریه پرداخت شود.

هزینه‌های دانشگاه‌های خصوصی طبیعتا خیلی بیشتر از دانشگاه‌های دولتی می‌باشد. البته این میزان بسته به مدت زمان تحصیل و رشته‌ی مورد نظر شما نیز خواهد بود. ولی برای اینکه مقداری کلی در نظر داشته باشید، بدانید که هزینه‌ی دانشگاه‌های خصوصی حتی ممکن است تا 14000 یورو نیز باشد.

اغلب دانشگاه‌های روسیه برای دانشجویان خود خوابگاه‌هایی تهیه کرده‌اند که این امر تحصیل در روسیه را برای متقاضیان راحت‌تر کرده است. میزان هزینه‌ی خوابگاه به مکان دانشگاه، نوع خوابگاه و میزان دانشجویان اتاق‌ها بستگی دارد. اجاره بهای خوابگاه‌های معمولی بین 50 تا 300 دلار است. همچنین هزینه‌ی اسکان در خوابگاه‌های تازه ساز بین 400 تا 600 دلار می‌باشد. علاوه بر این بهتر است بدانید که دانشجویان خوابگاه‌ها برای استفاده از هر یک از بخش‌ها مانند لباسشویی باید هزینه‌ای جداگانه پرداخت کنند. با این حال هزینه‌ی سکونت در خوابگاه‌ها نسبت به اجاره‌ی آپارتمان خیلی پایین‌تر است.

هزینه تحصیل در روسیه دندانپزشکی

برای مهاجرت تحصیلی به روسیه، دانشگاه‌های پزشکی مورد توجه بسیاری از دانشجویان، به ویژه دانشجویان کشورهای در حال توسعه و توسعه نیافته قرار گرفته است. همچنین بهتر است بدانید که دانشگاه‌های پزشکی روسیه در ربته‌بندی جهانی در بین 30 دانشگاه برتر قرار گرفته‌اند. برای تحصیل در روسیه در رشته‌ی دندانپزشکی نیز دانشجویان باید دارای مدرک دیپلم باشند. دانشجویان با شرکت در دوره‌های پادفکت و شرکت در آزمون ورودی برای قبولی در دانشگاه سنجیده می‌شوند. مدت زمان لازم برای تحصیل در این رشته در مقطع کارشناسی 5 سال خواهد بود.

هزینه‌ی تحصیل رشته‌ی دندانپزشکی بیشتر از دیگر رشته‌ها است. میزان هزینه‌های تحصیل در این رشته بین 3000 تا 7500 دلار سالانه است. شهریه‌ی سالانه در مقطع لیسانس به زبان روسی 500 دلار بوده و به زبان انگلیسی 5400 دلار است. به طور کلی، میانگین هزینه‌های تحصیل در روسیه در رشته‌ی دندانپزشکی 6000 دلار است.

هزینه‌ی تحصیل دندانپزشکی در روسیه در دانشگاه‌های مختلف

 • دانشگاه نووسیبیرسک: هزینه‌ی تحصیل دندانپزشکی در این دانشگاه دولتی سالانه 3000 دلار است.
 • دانشگاه دولتی لومونسف مسکو: هزینه‌ی تحصیلی دندانپزشکی در این دانشگاه 10000 دلار است.
 • دانشگاه سن پترزبورگ: تحصیل دندانپزشکی در این دانشگاه 6500 دلار هزینه دارد.
 • دانشگاه پزشکی دولتی اسکانوف: هزینه تحصیل دندانپزشکی در این دانشگاه سالانه 10000 دلار است.
 • دانشگاه دندانپزشکی سماشکو مسکو: هزینه‌ی تحصیل در این دانشگاه سالانه حدود 7250 دلار است.

یکی از راه‌هایی که شما می‌توانید هزینه‌های تحصیل خود را در روسیه کاهش دهید انتخاب زبان روسی برای آموزش است. چرا که هزینه‌های آموزشی به زبان روسی بسیار پایین‌تر از زبان انگلیسی می‌باشد.

دوره‌های پادفک

دوره‌های پادفک برای دانشجویانی که موفق به دریافت پذیرش برای تحصیل در روسیه شده‌اند، برگزار می‌شود. متقاضیان در این دوره‌‌ی یک ساله شرکت می‌کنند و دروس علوم پایه را که در مدارس ایرانی به آن ها آموزش داده شده می‌آموزند. کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی به روسیه را در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی دارند باید یک دوره‌ی یک ساله پادفک را در کالج‌های روسیه بگذرانند. در صورتی که متقاضیان این رشته‌ها این دوره را با موفقیت بگذرانند می‌توانند آموزش دانشگاهی خود را آغاز کنند.

این دوره‌های به دو زبان انگلیسی و روسی ارائه می‌شوند. البته ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که زبان روسی را برای تحصیل در روسیه انتخاب کنید که مدرک تحصیلی شما مورد تأیید وزارت بهداشت ایران باشد. هزینه‌های پادفک نسبت به دانشگاه مدنظر متفاوت است. اما به طور کلی هزینه‌ها بین 1500 تا 6000 دلار است.

تحصیل در روسیه بدون پادفک

یکی از سوالات متداول میان متقاضیان،تحصیل در روسیه بدون پادفک است. جواب این سوال به دانشگاه و رشته‌ی انتخابی شما بستگی دارد. اگر شما تحصیل به زبان انگلیسی را انتخاب کرده باشید نیازی به گذراندن پادفک به زبان روسی ندارید. ولی در صورتی که تحصیل شما به زبان روسی باشد طبق نظام آموزشی روسیه باید در دوره‌های پادفک روسی شرکت کنید.

کسانی که متقاضی رشته‌های پزشکی مورد تأیید ایران هستند باید در نظر داشته باشند که برای تکمیل دانشجویی خود و ارزشیابی مدارکشان بعد از فارغ ا‌لتحصیلی باید در دوره‌ی پادفک شرکت کرده و مدرک آن را بگیرند.

جمع بندی

دولت روسیه پذیرش متقاضیان تحصیل در روسیه را بسیار ساده کرده است و از آن ها مدرک خاصی به جز دیپلم دانشگاهی نمی‌خواهد. یعنی حتی شرط معدل نیز برای پذیرش در دانشگاه‌های این کشور وجود ندارد. از طرفی به دلیل نزدیکی این کشور به ایران و میزان هزینه‌های پایین آن نسبت به کشورهای اروپایی، مورد توجه بسیاری از دانشجویان ایرانی قرار گرفته است. به علاوه شما در صورت اقدام به مهاجرت تحصیلی به روسیه از طریق ویرا، مراحل پذیرش  بسیار ساده‌تری خواهید داشت. برای ارتباط با مشاورین مجموعه‌ی علم ویرا به شماره‌ی 09142941348 در واتساپ پیام بدید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی ترکیه بدون آزمون