دانشگاه‌های استانبول
توسط تیم علم ویرا
12 مهر 2

لیست دانشگاه های استانبول ترکیه

قبل از شروع مبحث مربوط به دانشگاه های استانبول بهتر است با سیستم آموزشی ترکیه آشنا شویم. در حال حاضر کشور ترکیه یکی از جوان‌ترین سیستم‌های آموزشی دنیا را دارد. در چند سال اخیر کشور ترکیه با وضع سیاست‌های توسعه‌طلبانه تلاش کرده است تا زیرساخت‌های کشور خود را در تمام ابعاد توسعه دهد. یکی از این موارد سیستم آموزشی و به‌ویژه سیستم آموزش عالی ترکیه است.

بخش آموزش یکی از مهم‌ترین ساختارهای توسعه هر کشور است و برای آبادانی و توسعه هر جامعه ابتدا باید از بخش آموزش شروع کرد. استانبول یکی از مهم‌ترین شهرهای ترکیه، ازنظر سیستم آموزش عالی و دانشگاه‌های مهم جایگاه ویژه‌ای دارد. بسیاری از دانشجویان بین‌المللی به دلیل موقعیت جغرافیایی و اعتبار دانشگاه‌ها تحصیل در استانبول را انتخاب می‌کنند. در این مقاله از مجموعه مقالات علم ویرا بهترین دانشگاه ها در استانبول را معرفی می‌کنیم.

تحصیل در ترکیه

شورای آموزش عالی ترکیه برای افزایش اعتبار دانشگاه‌های ترکیه در سطح جهان و جذب دانشجویان بین‌المللی سیاست‌های آموزشی مختلفی را در پیش گرفته است. استفاده از اساتید معتبر، تدوین و به‌کارگیری روش‌های آموزشی مدرن مطابق با استانداردهای بین‌المللی از جمله فعالیت‌هایی هستند که برای افزایش اعتبار دانشگاه‌های ترکیه در جهان صورت گرفته است.

دانشگاه های استانبول نیز از این امر مستثنی نبوده و بهترین دانشگاه ها در استانبول برای انجام فعالیت‌های علمی و آموزشی سازنده با یکدیگر رقابت می‌کنند. به همین دلیل تحصیل در استانبول گزینه‌ای عالی برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی است.

تحصیل در ترکیه

آشنایی با شهر استانبول

شهر استانبول دومین کلان‌شهر منطقه خاورمیانه واقع در کشور ترکیه است. این شهر با سابقه دیرینه 2500 سال بزرگ‌ترین شهر اروپایی نیز محسوب می‌شود. به‌عبارت‌دیگر استانبول شهری اوراسیایی است که بخشی از آن در اروپا و بخشی دیگر در قاره آسیا قرار دارد. نام قدیمی استانبول قسطنطنیه نام دارد و در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره و دریای سیاه جا خوش کرده است. استانبول با زیبایی منحصربه‌فرد خود هرساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند و مقام سومین شهر توریستی جهان را از آن خود کرده است. برای اهل علم و دانش یکی از جاذبه‌های شهر استانبول دانشگاه های استانبول است و بسیاری از دانشجویان بین‌المللی استانبول را برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه، استانبول را انتخاب می‌کنند.

دانشگاه های استانبول؛ دانشگاه‌ های دولتی

استانبول یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین شهرهای ترکیه است که چندین دانشگاه خصوصی و دولتی در آن قرار دارد. کیفیت آموزشی بالا، استفاده از تجهیزات آموزشی مدرن و همکاری‌های تحقیقاتی بین‌المللی دانشگاه های استانبول با مراکز تحقیقاتی معتبر جهان موجب شده تا دانشجویان خارجی برای تحصیل در استانبول عازم ترکیه شوند.

در ترکیه دانشگاه‌های دولتی و خصوصی متعددی وجود دارد که دارای سطح علمی و آموزش بالایی هستند. مدرک دانشگاهی این دانشگاه‌ها دارای اعتبار بین‌المللی بالایی است و فارغ‌التحصیلان با داشتن مدرک دانشگاهی از بهترین دانشگاه ها در استانبول، آینده شغلی روشنی خواهند داشت. در ادامه به معرفی و بررسی معروف‌ترین دانشگاه‌های استانبول در بخش دولتی می‌پردازیم.

دانشگاههای دولتی استانبول

1. تحصیل در استانبول؛ دانشگاه بغازیچی

اولین دانشگاه از دانشگاه های استانبول که در رده اول دانشگاه‌های ترکیه نیز قرار دارد دانشگاه بغازیچی است. سطح آموزش در دانشگاه بغازیچی بسیار بالا است به صورتی که این دانشگاه توانسته در سطح بین‌المللی هم رتبه 197 را به خود اختصاص دهد. اساتید و تیم هیئت‌علمی دانشگاه بغازیچی بسیار توانمند هستند و بسیاری از اعضای هیئت علم این دانشگاه مدرک دکترای خود را از برترین دانشگاه‌های اروپا، آمریکا و ترکیه دریافت کرده‌اند.

در دانشگاه بغازیچی رشته‌های مهندسی کامپیوتر، برق، صنایع، مکانیک، اقتصاد، مدیریت، پزشکی، زیست‌شناسی ژنتیک و مولکولی و بسیاری دیگر از رشته‌ها تدریس می‌شود. نکته مهم اینکه دانشگاه بغازیچی مورد تأیید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران است.

2. مهم ترین دانشگاه شهر استانبول؛ دانشگاه استانبول

یکی از مهم‌ترین دانشگاه های استانبول دانشگاه دولتی استانبول است. دانشگاه استانبول در سال 1453 تأسیس شده است و در حال حاضر 74 مرکز تحقیقاتی، 15 دانشکده، 12 انستیتو، 216 باشگاه دانشجویی و 2 آموزشگاه حرفه‌ای دارد. این دانشگاه با رتبه ملی 2، مورد تأیید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران است و رشته‌های پزشکی، پیراپزشکی، علوم بیولوژیکی، هنر، علوم‌انسانی، کشاورزی و جنگلداری و زبان‌های مدرن در آن تدریس می‌شود. دانشگاه استانبول گزینه مناسبی برای تحصیل پزشکی در ترکیه است.

دانشگاه استانبول

3. دانشگاه فنی استانبول

یکی دیگر از دانشگاه های استانبول دانشگاه فنی استانبول است. این دانشگاه در سال 1773 تأسیس شد و ازنظر قدمت سومین دانشگاه قدیمی فنی در جهان است. دانشجویان رشته مهندسی و معماری برای تحصیل در استانبول در دانشگاه فنی استانبول ثبت‌نام می‌کنند. دانشگاه فنی استانبول با رتبه 4 مورد تأیید وزارت علوم ایران نیز است.

4.  دانشگاه های استانبول؛ دانشگاه مرمره

اولین دانشگاه چندزبانه ترکیه دانشگاه مرمره است. دانشگاه مرمره نیز یکی از دانشگاه‌های قدیمی ترکیه است که رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و مهندسی به دو زبان ترکی و انگلیسی در آن تدریس می‌شود. همچنین رشته‌های دانشکده اقتصاد و علوم اداری به زبان‌های آلمانی، فرانسوی، ترکی و انگلیسی تدریس می‌شود. این دانشگاه هم مورد تأیید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران است و در بین دانشگاه‌های ترکیه در رده 11 جدول قرار دارد؛ اگر علاقمند به تحصیل دندانپزشکی در ترکیه هستید می توانید دانشگاه مرمره را انتخاب کنید.

5. دانشگاه فنی ییلدیز با بزرگ ترین پردیس های ترکیه

از دانشگاه های ترکیه و شهر استانبول که دارای بزرگ ترین پردیس های دانشگاهی است  می توان دانشگاه فنی ییلدیز را نام برد. دانشگاه فنی ییلدیز دارای 11 دانشکده، 2 مؤسسه و 1 کالج است. دانشگاه ییلدیز دارای بزرگ‌ترین آزمایشگاه‌های دانشگاهی است که در سطح استانداردهای بین‌المللی هستند.

دانشگاه فنی ییلدیز استانبول

برای اطلاع دانشجویان رشته‌های فنی که برای تحصیل در استانبول دانشگاه فنی ییلدیز را انتخاب می‌کنند باید بگوییم که رشته‌های مهندسی دانشگاه فنی ییلدیز قدمتی نزدیک به یک قرن دارند. این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه ها در استانبول در زمینه مهندسی است. در ادامه فهرستی از سایر دانشگاه‌های دولتی استانبول را مشاهده می‌کنید.

 • دانشگاه هنرهای زیبای معمار سینان
 • دانشگاه بین‌المللی علوم و تکنولوژی
 • دانشگاه مدنیت
 • دانشگاه علوم بهداشت
 • دانشگاه ترکیه – آلمان
 • دانشگاه گالاتاسرای
 • دانشگاه ترکیه – ژاپن

دانشگاه‌های خصوصی استانبول

علاوه بر دانشگاه‌های دولتی تعدادی از دانشگاه های استانبول، دانشگاه‌های خصوصی هستند. دانشگاه‌های خصوصی شهر استانبول همانند دانشگاه‌های دولتی ازنظر کیفیت آموزشی، تجهیزات مدرن و اساتید معتبر در سطح بالایی هستند. مدرک دانشگاهی بهترین دانشگاه ها در استانبول در بخش خصوصی دارای اعتبار بین‌المللی بالایی هستند. در ادامه برخی از بهترین دانشگاه‌های خصوصی استانبول را معرفی می‌کنیم.

1. دانشگاه کوچ استانبول

یکی از بهترین دانشگاه‌های خصوصی استانبول دانشگاه کوچ است که در سال 1993 تأسیس شد. دانشگاه کوچ یکی از برترین دانشگاه های استانبول در رشته پزشکی و ششمین دانشگاه پزشکی ترکیه است. زبان تحصیل در دانشگاه کوچ استانبول ترکی و انگلیسی است. البته برنامه‌های میان‌رشته‌ای دانشگاه کوچ به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. امکانات و خدمات عالی این دانشگاه توانسته تعداد زیادی از متقاضیان بین‌المللی را به خود جذب کند.

دانشگاه کوچ استانبول

2. لیست دانشگاه های استانبول؛ دانشگاه سابانجی

یکی از بهترین دانشگاه های استانبول در بخش خصوصی دانشگاه خصوصی سابانجی است. دانشگاه سابانجی در سال 1994 تأسیس شد و در سال 1999 رسماً پذیرش دانشجو را آغاز کرد. کیفیت آموزش و تجهیزات دانشگاه سابانجی آن را به یکی از برترین دانشگاه‌های خصوصی در ترکیه و جهان تبدیل کرده است.

3. دانشگاه یدی تپه

یکی دیگر از دانشگاه های استانبول دانشگاه یدی تپه است و بسیاری از دانشجویان رشته‌های پزشکی دندانپزشکی، علوم سیاسی و روابط بین‌الملل، برای تحصیل در استانبول در دانشگاه یدی تپه عازم ترکیه می‌شوند. دانشگاه یدی تپه یک دانشگاه خصوصی است که اغلب دوره‌ها در آن به زبان انگلیسی تدریس می‌شود.

علاوه بر این برخی رشته‌ها نیز به زبان‌های ایتالیایی، فرانسه و ترکی ارائه می‌شوند؛ به‌عنوان‌مثال رشته حقوق و روابط بین‌الملل به زبان فرانسه تدریس می‌شود. از بین رشته‌های درسی ارائه شده در دانشگاه خصوصی یدی تپه تنها رشته دندانپزشکی مورد تأیید وزارت بهداشت ایران است. رشته دندانپزشکی در این دانشگاه به زبان انگلیسی و ترکی تدریس می‌شود.

دانشگاه یدی تپه استانبول

4. دانشگاه های استانبول؛ دانشگاه بیلگی استانبول

در سال 1996 دانشگاه بیلگی استانبول به‌عنوان یک دانشگاه خصوصی تأسیس شد و اکنون دارای 4 پردیس است. دانشگاه بیلگی 7 دانشکده، 4 مدرسه، 3 آموزشگاه حرفه‌ای و 3 انستیتو دارد. در رده‌بندی QS، دانشگاه بیلگی رتبه 130 را از آن خود کرده است و به‌عنوان یکی از دانشگاه‌های برتر خصوصی شناخته می‌شود. زبان تحصیل در دانشگاه بیلگی انگلیسی است و دانشجویانی که به زبان انگلیسی تسلط ندارند باید قبل از ورود به رشته تحصیلی موردنظر خود، در دانشکده زبان دانشگاه ثبت‌نام کنند.

5. دانشگاه بیکنت استانبول

در بین دانشگاه های استانبول دانشگاه بیکنت یکی دیگر از دانشگاه‌های خصوصی این شهر زیبا است. دانشگاه بیکنت استانبول در سال 1997 تأسیس شد و اکنون جزء دانشگاه‌های مهم و بنیادی استانبول است. زبان تحصیل در این دانشگاه ترکی و انگلیسی است. یکی از مزایای تحصیل در دانشگاه بیکنت این است که دانشجویان بین‌المللی می‌توانند بر اساس مقطع تحصیلی و ملیت خود از هزینه تحصیل 5000 دلاری سالیانه استفاده کنند.

برخی دیگر از دانشگاه‌های خصوصی استانبول برای تحصیل در استانبول عبارت‌اند از:

 • دانشگاه آجی بادم
 • دانشگاه باغچه شهیر
 • دانشگاه هالیچ
 • دانشگاه آیدین استانبول
 • دانشگاه اوسکودار
 • دانشگاه مدیپول استانبول
 • دانشگاه ایستینیه

دانشگاه بیلکنت استانبول

بورسیه تحصیلی دانشگاه های استانبول

یکی از مزایای تحصیل در استانبول برخورداری از بورسیه تحصیلی است. دانشگاه‌های دولتی از مجموعه بهترین دانشگاه ها در استانبول به دانشجویان واجد شرایط خود بورسیه اعطا می‌کنند. کسب نمرات درخشان، پژوهش‌ها و فعالیت‌های علمی معتبر و مقالات علمی منتشرشده در ژورنال‌های علمی جهانی از جمله شروط دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاه های استانبول است. البته برخی از دانشگاه‌های خصوصی نیز به دانشجویان واجد شرایط خود بورسیه اعطا می‌کنند. دانشگاه‌های استانبول که به دانشجویان خود بورسیه اعطا می‌کنند عبارت‌اند از:

 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه فنی استانبول
 • دانشگاه بغازیچی
 • دانشگاه مرمره
 • دانشگاه گالاتاسرای

همچنین برخی از دانشگاه های استانبول در بخش خصوصی نیز به دانشجویان واجد شرایط یا دانشجویانی که در شرایط اقتصادی ویژه باشند بورسیه می‌دهند. برخی از آنها عبارت‌اند از:

 • دانشگاه کوچ
 • دانشگاه بیلکنت
 • دانشگاه یدی تپه
 • دانشگاه سابانجی
 • دانشگاه بیلکنت
 • دانشگاه ایستینیه
 • دانشگاه آجی بادم
 • دانشگاه باغچه شهیر

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های استانبول

شرایط پذیرش در دانشگاه های استانبول

دانشجویان بین‌المللی که قصد دارند برای تحصیل در استانبول از یکی از دانشگاه های استانبول پذیرش بگیرند ابتدا باید با شرایط عمومی و اختصاصی پذیرش در بهترین دانشگاه ها در استانبول آشنا باشند. مهم‌ترین شرایط پذیرش در دانشگاه‌ های استانبول عبارت‌اند از:

 • داشتن آخرین مدرک تحصیلی همراه با ریزنمرات
 • ارائه مدرک زبان بین‌المللی (تافل یا آیلتس) یا زبان ترکی
 • شرکت و قبولی در آزمون یوس: برای اغلب دانشگاه‌های دولتی و برخی دانشگاه‌های خصوصی که تدریس به زبان ترکی است.
 • شرکت و قبولی در آزمون SET: برای دانشگاه های استانبول که به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند.
 • شرط معدل: برخی دانشگاه‌ها برای متقاضیان خود شرط معدل مشخصی را تعیین می‌کنند.
 • شرایط سنی مشخص: معمولاً هر دانشگاه برای هر مقطع تحصیلی حداقل و حداکثر سن را مشخص می‌کند. حداقل سن معمولاً 18 سال برای دوره کارشناسی است.
 • شرکت و قبولی در آزمون دانشگاه‌های پزشکی

زبان تحصیل بهترین دانشگاه ها در استانبول

ازآنجایی‌که ترکیه تلاش می‌کند تا سطح آموزش‌های دانشگاهی خود را تا سطح استانداردهای جهانی ارتقا دهد زبان تحصیل در دانشگاه های استانبول و اغلب دانشگاه‌های ترکیه علاوه بر زبان ترکی، زبان‌های دیگر را نیز شامل می‌شود. بسیاری از رشته‌ها به‌ویژه رشته‌های پزشکی و شاخه‌های آن به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند؛ به‌عنوان‌مثال در دانشگاه مرمره دوره‌ها علاوه بر ترکی و انگلیسی به زبان‌های آلمانی، فرانسوی و عربی نیز ارائه می‌شوند.

به همین دلیل مهم‌ترین شرط تحصیل در استانبول به زبان انگلیسی، ارائه مدرک آیلتس یا تافل است. اگر دانشجویان تسلط کافی به زبان انگلیسی نداشته باشند باید در دوره‌های آمادگی زبان، مهارت‌های زبانی را کسب کرده و بعد از قبولی در آزمون می‌توانند وارد دانشگاه شوند.

زبان تحصیل در دانشگاه‌های استانبول

دانشگاه های استانبول مورد تأیید وزارت علوم و بهداشت ایران

دانشجویان ایرانی که برای ادامه تحصیل در استانبول اقدام می‌کنند باید در انتخاب دانشگاه، به موردتأیید بودن آن توسط وزارت علوم و وزارت بهداشت دقت کنند. بهترین دانشگاه ها در استانبول که مورد تأیید وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران هستند عبارت‌اند از:

 • دانشگاه مرمره (وزارت بهداشت و علوم)
 • دانشگاه استانبول (وزارت بهداشت و علوم)
 • دانشگاه آجی بادم (وزارت بهداشت)
 • دانشگاه باغچه شهیر (وزارت علوم و بهداشت)
 • دانشگاه یدی تپه (وزارت بهداشت و علوم)
 • دانشگاه کوچ (وزارت بهداشت و علوم)
 • دانشگاه بیلکنت (وزارت علوم)
 • دانشگاه فنی استانبول (وزارت علوم)
 • دانشگاه فنی ییلدیز (وزارت علوم)
 • دانشگاه بغازیچی (وزارت بهداشت و علوم)
 • دانشگاه سابانجی (وزارت علوم)

جمع‌بندی

ترکیه در تلاش برای افزایش سطح اعتبار دانشگاه‌های خود در سطح جهانی و جذب دانشجویان بین‌المللی تحولات بنیادین بسیاری در بخش آموزش عالی خود به‌کار برده است. دانشگاه های استانبول از جمله معروف‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌ها در ترکیه و جهان هستند. آموزش‌های استاندارد، استفاده از تجهیزات مدرن و همکاری‌های علمی بین‌المللی موجب افزایش اعتبار مدرک دانشگاهی ترکیه شده است. در همین راستا بسیاری از دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در استانبول عازم ترکیه می‌شوند.

بهترین دانشگاه ها در استانبول هر دو بخش دانشگاه‌های دولتی و خصوصی را شامل می‌شود. دانشگاه بغازیچی، دانشگاه فنی استانبول و دانشگاه مرمره از معروف‌ترین دانشگاه‌های دولتی استانبول هستند. دانشگاه‌های کوچ، سابانچی و دانشگاه یدی تپه نیز از بهترین دانشگاه‌های خصوصی ترکیه محسوب می‌شوند.

مؤسسه مهاجرتی علم ویرا یکی از معتبرترین مؤسسات مهاجرتی است که همراه با تیم حقوقی خود تلاش می‌کند بهترین دانشگاه‌های جهان را متناسب با شرایط متقاضیان به آن‌ها معرفی کند. همچنین وکلا و حقوق‌دانان علم ویرا از بهترین مسیرهای قانونی، متقاضیان مهاجرت تحصیلی را تا کشور هدف همراهی خواهند کرد. با ارسال فرم درخواست مشاوره رایگان یا رزرو نوبت مشاوره می توانید با مشاوران ما در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه