دانشگاه‌های ترکیه موردتایید وزارت بهداشت
توسط تیم علم ویرا
18 مهر 2

دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت

همان‌طور که می‌دانید، رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی از جمله پرطرف‌دارترین رشته‌های تحصیلی در سراسر دنیا هستند. باتوجه‌به شرایط سخت تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی در ایران و وجود بهترین دانشگاه‌های پزشکی در سطح اروپا در کشور ترکیه، دانشجویان زیادی تحصیل پزشکی در ترکیه را انتخاب می‌کنند. تحصیل در دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران برای دانشجویانی که پس از اتمام تحصیلات خود قصد بازگشت به کشور را دارند از اهمیت بالایی برخوردار است.

بهترین دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران دارای رنکینگ و رتبه بسیار خوبی در سیستم‌های اعتبارسنجی دانشگاه‌های جهان کسب کرده‌اند. دانشجویانی که در دانشگاه های دولتی مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه تحصیل می‌کنند، می‌توانند به‌راحتی با مدرک پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری و دیگر رشته‌های پیراپزشکی در داخل ایران مشغول به کار شوند. در این مقاله از سری مقالات علم ویرا با ما همراه باشید تا به بررسی دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت بپردازیم.

دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت

وزارت بهداشت و درمان کشور ایران هرساله در ماه‌های دی و بهمن فهرست دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت را به صورت لیست منتشر می‌کند. این لیست برای دانشجویانی که قصد دارند پس از فارغ‌التحصیلی به ایران بازگردند و مشغول به کار یا ادامه تحصیل شوند، اهمیت زیادی دارد. در واقع دانشجویان ایرانی برای بازگشت به ایران و کار یا ادامه تحصیل در کشور خود با مدرک علوم پزشکی دانشگاه‌های خارج از کشور باید در دانشگاه‌هایی تحصیل کرده باشند که مورد تایید وزارت بهداشت هستند.

این امر در دریافت مجوز برای کار در زمینه پزشکی و پیراپزشکی از اهمیت بالایی برخوردار است. بر اساس اعلام مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران، فهرست دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت در سال 2023-2024 به مدت 2 سال اعتبار دارد. به‌عبارت‌دیگر، دانشگاه‌های موجود در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه در سال 2023 تا دو سال آینده نیز مورد تایید خواهند بود. به طور معمول لیست بهترین دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران هرساله تغییر می‌کند و دانشگاه یا دانشگاه‌هایی از این لیست حذف می‌شوند یا به آن اضافه می‌شوند.

در حال حاضر تعداد 935 دانشگاه از بیش از 60 کشور جهان مورد تایید وزارت بهداشت قرار دارند. در لیست دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت بسیاری از دانشگاه‌های مطرح این کشور قرار دارند. لازم به ذکر است که بر اساس مصوبه شورای‌عالی ارزشیابی مدارک تحصیلی خارج از کشور، ورودی سال‌های 2023-2024 تمام مدت تحصیل باید در دانشگاه مورد تایید باشد.

امکان ارزشیابی دانش‌آموختگانی که قسمتی از دوره آموزشی را در دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت گذرانده‌اند، میسر نخواهد بود. سه‌نظام رتبه‌بندی دانشگاه‌ها QS، THE و SHANGHAI برای تعیین دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت موردتوجه کارشناسان وزارت بهداشت، دمان و آموزش پزشکی کشور موردتوجه قرار می‌گیرد.

بهترین دانشگاههای موردتایید وزارت بهداشت

مزایای تحصیل در دانشگاه های مورد تایید ایران

همان‌طور که می‌دانید، مزایای تحصیل در ترکیه برای دانشجویان ایرانی شامل موارد زیادی از جمله کیفیت بالای تحصیل، شهریه مناسب، امکانات آموزشی و رفاهی بالا، مطابقت سیستم آموزشی با استانداردهای جهانی، امکان تحصیل به زبان انگلیسی و… است. طبیعی است که دانشجویان زیادی به دنبال اخذ ویزای تحصیلی ترکیه باشند. در این میان، دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت همواره در اولویت انتخاب‌های دانشجویان ایرانی قرار داشته‌اند.

تحصیل در این دانشگاه‌ها امکان تحصیل در یک کشور پیشرفته با آب‌وهوای عالی، برخورداری از امکانات مختلف تحصیلی و رفاهی، امکان تحصیل در یک محیط بین‌المللی و… را برای دانشجویان به ارمغان می‌آورد. علاوه بر این، دانشجویان می‌توانند پس از اتمام تحصیلات خود به کشور بازگشته و در رشته‌های علوم پزشکی به‌راحتی مشغول به کار شوند.

لیست دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت

دانشگاه‌های ترکیه جزء معتبرترین دانشگاه‌ها در سطح اروپا و دنیا هستند. دانشجویان زیادی در ایران تصمیم به مهاجرت تحصیلی به ترکیه و ادامه تحصیلات خود در دانشگاه های این کشور دارند. شرایط پذیرش دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت است. از جمله دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دانشگاه آجی بادام ترکیه

1. دانشگاه آجی بادام (Acibadem University)

دانشگاه آجی بادم یکی از دانشگاه‌های خصوصی در ترکیه است که در شهر استانبول قرار دارد. این دانشگاه با برخورداری از 25 سال تجربه و دانش در خدمات بهداشتی، کادر علمی قوی و زیرساخت‌های فناوری پیشرفته به‌عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه شناخته می‌شود. این دانشگاه در لیست دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار دارد. دانشگاه آجی بادم رشته‌های تحصیلی مختلفی را به زبان ترکی و انگلیسی به دانشجویان ارائه می‌دهد.

این دانشگاه دارای رتبه 990 در بین بهترین دانشگاه‌های  جهان و رتبه 81 در بین بهترین دانشگاه‌های ترکیه قرار دارد. دانشگاه آجی بادام دارای 5 دانشکده بزرگ و مجهز، 2 آموزشگاه فنی و حرفه‌ای، 3 موسسه و تعدادی مراکز علمی و آموزشی است. دانشگاه آجی بادم امکان تحصیل در رشته‌های ترکی و انگلیسی را برای دانشجویان فراهم کرده است.

دانشگاه آتاتورک

2. دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت؛ دانشگاه آتاتورک (Ataturk University)

دانشگاه آتاتورک یک دانشگاه دولتی واقع در شهر ارزروم ترکیه است. این دانشگاه با رتبه 18 در بین دانشگاه‌های ترکیه و رتبه 1000 در بین دانشگاه‌های جهان، یکی از بهترین دانشگاه‌های این کشور محسوب می‌شود. این دانشگاه یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت است. دانشگاه آتاتورک سالانه پذیرای بیش از 35000 دانشجو است. از جمله شرایط تحصیل در ترکیه در رشته پزشکی دانشگاه آتاتورک برخورداری از معدل خوب و شرکت در آزمون‌های ورودی است. لازم به ذکر است تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی در دانشگاه آتاتورک تنها به زبان ترکی امکان‌پذیر است.

دانشگاه آنکارا

3. دانشگاه آنکارا (Ankara University)

دانشگاه آنکارا یکی از محبوب‌ترین دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران است که به‌عنوان اولین دانشگاه دولتی این کشور شناخته می‌شود. دانشگاه آنکارا با برخورداری از بالغ بر 46000 دانشجو در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های ترکیه شناخته می‌شود. این دانشگاه امکان تحصیل در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی با بهترین شرایط و امکانات را برای دانشجویان فراهم می‌کند.

دانشگاه آنکارا دارای بیش از 15 دانشکده، 10 مؤسسه و 8 مدرسه حرفه‌ای است. زبان تحصیل در دانشگاه آنکارا ترکی و انگلیسی است. این دانشگاه دارای امکانات آموزشی رفاهی نظیر کتابخانه، خوابگاه دانشجویی، سالن‌های ورزشی، مراکز بهداشت، مجموعه‌های رفاهی و… است.

دانشگاه باهچه شهیر ترکیه

4. بهترین دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران؛ دانشگاه باهچه شهیر (Bahcesehir University)

دانشگاه باهچه شهیر یک دانشگاه معتبر خصوصی در ترکیه است. این دانشگاه با رتبه 147 در ترکیه و رتبه 600 در بین بهترین دانشگاه‌های جهان یکی از بهترین گزینه‌ها برای تحصیل رشته‌های علوم پزشکی در ترکیه است. دانشگاه باهچه شهیر دارای شرط پذیرش دانشجویان بر اساس ریزنمرات و مدرک زبان است. دانشگاه باهچه شهیر یکی از دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت است.

دانشگاه باهچه شهیر امکانات آموزشی و رفاهی مختلفی برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده است. از جمله مهم‌ترین این امکانات می‌توان به بورسیه تحصیلی رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی اشاره کرد. این دانشگاه در حال حاضر دارای بیش از 33000 دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی است. دانشگاه باهچه شهیر یکی از بهترین دانشگاه های موردتایید وزارت بهداشت ایران و از جمله بهترین گزینه‌ها برای دانشجویان ایرانی است.

دانشگاه باشکنت ترکیه

5. دانشگاه باشکنت (Baskent University)

دانشگاه باشکنت از جمله دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت است که در سال 1994 در شهر آنکارا تأسیس شد. دانشگاه باشکنت یکی از دانشگاه‌های خصوصی ترکیه است که به دلیل فعالیت‌های مختلفی که در عرصه پزشکی و بهداشت و درمان انجام داده است، به یکی از قطب‌های رشته پزشکی و داروسازی ترکیه تبدیل شده است.

این دانشگاه با برخورداری از رتبه ملی 23 و رتبه بین‌المللی 1501 در بین بهترین دانشگاه‌ها به‌عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه شناخته می‌شود. دانشگاه باشکنت دارای 12 دانشکده، یک هنرستان دولتی، 9 مؤسسه زبان‌های خارجه، 27 مرکز تحقیقاتی و… است. در حال حاضر حدود 17000 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

دانشگاه دوکوز ایلول ترکیه

6. دانشگاه دوکوزایلول (Dokuz Eylol)

دانشگاه دوکوزایلول یکی از دانشگاه‌های معتبر و شناخته شده ترکیه است که در سال 1982 در شهر ازمیر تأسیس شد. این دانشگاه یکی از قدیمی‌ترین و بهترین دانشگاه‌های ترکیه محسوب می‌شود. دانشگاه دوکوز ایلول از جمله دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت است که از رنکینگ خوبی در بین دانشگاه‌های جهان برخوردار است. رتبه این دانشگاه در بین بهترین دانشگاه‌های جهان 801 است . همچنین دارای 15 دانشکده از جمله دانشکده پزشکی است و طیف مختلفی از رشته‌های تحصیلی به زبان ترکی و انگلیسی به دانشجویان ارائه می‌دهد.

دانشگاه دوکوز ایلول حدود 126 رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی و 447 رشته در مقاطع تحصیلات تکمیلی را به دانشجویان بومی و بین‌المللی ارائه می‌دهد. دانشگاه دوکوز ایلول به دلایل مختلفی مانند پذیرش آسان و امکان تحصیل به زبان انگلیسی موردتوجه دانشجویان بین‌المللی زیادی از سراسر جهان قرار گرفته است.

دانشگاه اژه ازمیر

7. دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت؛ دانشگاه اژه ازمیر (Ege University)

دانشگاه اژه یک دانشگاه دولتی و معتبر در ترکیه است که در لیست دانشگاه های ترکیه موردتایید وزارت بهداشت قرار دارد. رتبه دانشگاه اژه در بین دانشگاه‌های ترکیه 8 و در دانشگاه‌های جهان 1001 است. دانشگاه اژه در یکی از زیباترین شهرهای ترکیه به نام ازمیر قرار دارد. برای تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی و اخذ پذیرش از دانشگاه اژه، دانشجویان باید در آزمون‌های ورودی شرکت کرده و رتبه لازم را به دست بیاورند.

دانشگاه اژه در سال‌های اخیر با بهره‌گیری از تجهیزات فنی پیشرفت‌های زیادی در زمینه‌های آموزشی، بهداشتی و پژوهشی داشته است. این دانشگاه عضوی از انجمن آموزش دندانپزشکی در اروپا است. ارائه امکانات بی‌نظیر  آموزشی و رفاهی دانشگاه اژه یکی از دلایل جذب دانشجویان بین‌المللی از سراسر دنیا است.

دانشگاه قاضی ترکیه

8. دانشگاه قاضی (Gazi University)

دانشگاه قاضی (غازی) یکی از دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت است. این دانشگاه در سال 1926 تأسیس شده و با پیشرفت‌های خود در زمینه‌های آموزشی و پژوهشی از جایگاه علمی خوبی در بین دانشگاه‌های ترکیه قرار دارد. این دانشگاه در شهر آنکارا قرار دارد و دارای 11 دانشکده، 5 مدرسه تحصیلات عالی، 1 مدرسه زبان خارجه و 3 مدرسه فنی حرفه‌ای است. در حال حاضر بیش از 79000 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

دانشگاه قاضی رشته‌های مختلفی از جمله دندانپزشکی، پزشکی، داروسازی، پرستاری و… را به زبان‌های ترکی و انگلیسی ارائه می‌دهد. این دانشگاه دارای رتبه 554 در بین بهترین دانشگاه‌های جهان و رتبه 7 در بین دانشگاه‌های ترکیه است. دانشگاه قاضی یکی از اعضای برنامه اراسموس و انجمن دانشگاه‌های اروپا است.

دانشگاه حاجت تپه ترکیه

9. دانشگاه حاجت تپه (Hacetteppe University)

دانشگاه حاجت تپه یکی از دانشگاه‌های دولتی ترکیه است که در شهر آنکارا قرار دارد. این دانشگاه رتبه اول را در بین کالج‌های پزشکی ترکیه به خود اختصاص داده است. دانشگاه حاجت تپه یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های ترکیه است و بالغ بر 27000 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. دانشگاه حاجت تپه طیف مختلفی از رشته‌های تحصیلی را به دانشجویان ارائه می‌دهد. زبان تحصیل در این دانشگاه ترکی و انگلیسی است.

دانشگاه حاجت تپه در بین 5 دانشگاه برتر ترکیه قرار دارد و در بین بهترین دانشگاه‌های جهان در جایگاه 554 قرار دارد. این دانشگاه دارای 16 کالج، 15 مؤسسه و 12 دانشکده است. دانشگاه حاجت تپه از جمله دانشگاه های ترکیه موردتایید وزارت بهداشت ایران است.

دانشگاه استانبول

10. دانشگاه استانبول (Istanbul University)

دانشگاه استانبول یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های ترکیه است. این دانشگاه دارای رتبه برتر در میان دانشگاه های ترکیه است. دانشگاه استانبول طیف مختلفی از رشته‌های تحصیلی مانند پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری و… را به زبان‌های ترکی و انگلیسی به دانشجویان ارائه می‌دهد. رتبه دانشگاه استانبول در بین بهترین دانشگاه‌های ترکیه 12 و در بین بهترین دانشگاه‌های جهان 745 است. دانشگاه استانبول از جمله دانشگاه‌های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران است. لازم به ذکر است این دانشگاه تاکنون موفق به کسب 2 جایزه نوبل شیمی شده است.

از دیگر دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه کاتب چلبی
 • دانشگاه کوچ
 • دانشگاه مرمره
 • دانشگاه اوندوکوز مایس
 • دانشگاه یدی تپه
 • دانشگاه مدیپول
 • دانشگاه آیدین

دانشگاه‌های دولتی مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه

شرایط تحصیل در دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت

شرایط تحصیل در دانشگاه های ترکیه موردتایید وزارت بهداشت بسته به نوع دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی موردنظر متفاوت خواهد بود. از جمله شرایط مهم برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت می‌توان به پذیرش در آزمون‌های ورودی مانند SAT ،YOS و ACT اشاره کرد. متقاضیان تحصیل پزشکی و پیراپزشکی در ترکیه با قبولی در این آزمون‌ها و کسب نمره موردنظر دانشگاه می‌توانند به تحصیل این رشته‌ها بپردازند. دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت امکان تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی به زبان‌های ترکی و انگلیسی را برای دانشجویان بین‌المللی به وجود آورده‌اند.

ازاین‌رو دانشجویان باید در هنگام ثبت‌نام مدرک مهارت زبان ترکی (TOMER) یا انگلیسی (IELTS یا TOEFL) را بر اساس زبان رشته موردنظر خود به دانشگاه ارائه دهند. در غیر این صورت موظف به شرکت در دوره‌های آمادگی زبان که توسط دانشگاه برگزار می‌شود، خواهند بود. برای تحصیل رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه، نیازی به شرکت در آزمون‌های ورودی نیست و پذیرش از این دانشگاه‌ها بر اساس سوابق تحصیلی و مدرک زبان صورت می‌گیرد.

متقاضیان تحصیل در دانشگاه های ترکیه مور تایید وزارت بهداشت با داشتن قبولی حداقل 50 درصد نمرات دبیرستان مجاز به ارسال درخواست اخذ پذیرش به دانشگاه‌های خصوصی هستند. مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ممکن است باتوجه‌به دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی متفاوت باشد. مدارک کلی برای پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه عبارت‌اند از:

 • مدرک دیپلم (ترجمه رسمی)
 • پاسپورت معتبر (حداقل 6 ماه اعتبار)
 • چند قطعه عکس
 • مدرک مهارت زبان ترکی (TOMER) یا انگلیسی (IELTS یا TOEFL)
 • ریزنمرات تحصیلی
 • رزومه
 • توصیه‌نامه
 • انگیزه‌نامه و…

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه موردتایید وزارت علوم

هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم

هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم بسته به نوع دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است. معمولاً هزینه تحصیل در ترکیه در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی از سایر رشته‌ها بالاتر است. علاوه بر این، هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی بالاتر از دانشگاه‌های دولتی است. تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های ترکیه هزینه بیشتری نسبت به تحصیل به زبان ترکی دارد. در ادامه به بررسی هزینه تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت می‌پردازیم:

 • دانشگاه آتاتورک: 3564 الی 5322 لیر
 • دانشگاه آنکارا: 40000 الی 60000 لیر
 • دانشگاه باشکنت: 85100
 • دانشگاه دوکوزایلول: 54500 لیر
 • دانشگاه اژه: 17730 لیر
 • دانشگاه قاضی: 70600 لیر
 • دانشگاه حاجت تپه: 50688 لیر
 • دانشگاه باهچه شهیر 50000 لیر

جمع‌بندی

بسیاری از افرادی که تحصیل در خارج از کشور را انتخاب می‌کنند، ترجیح می‌دهند پس از اتمام تحصیلات خود به ایران بازگردند و در کشور خود به ادامه تحصیل یا کار بپردازند. این دسته از دانشجویان تحصیل در دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران را برای تحصیل انتخاب می‌کنند. تحصیل در بهترین دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران می‌تواند امکان ادامه تحصیل و کار در ایران و بهترین دانشگاه‌های جهان را برای دانشجویان فراهم کند.

از جمله مزایای تحصیل در دانشگاه های دولتی مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه می‌توان به هزینه تحصیل مقرون‌به‌صرفه و برخورداری از مدرک معتبر در ایران و تمام کشورهای دنیا اشاره کرد. اگر قصد مهاجرت تحصیلی و تحصیل در خارج را دارید ترکیه گزینه مناسبی است. دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت هستند و هزینه‌های تحصیل مقرون به صرفه ای دارند. مؤسسه علم ویرا معتبرترین مؤسسه مهاجرتی است که تمام تلاش خود را می‌کند تا از بهترین مسیرهای قانونی دانشجویان را برای رسیدن به اهدافشان یاری کند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ارسال فرم درخواست مشاوره رایگان با کارشناسان و مشاوران ما در علم ویرا در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه