دانشگاه اوندوکوز مایس
توسط تیم علم ویرا
15 شهریور 1

دانشگاه اوندوکوز مایس

دانشگاه اوندوکوز مایس استانبول ترکیه Ondokuz Mayıs university
ارزیابی دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت ایران
سال تاسیس 1975
نوع دانشگاه دولتی
تعداد دانشکده 20
موقعیت دانشگاه شهر سامسون
رتبه جهانی QS دانشگاه 15
رتبه در ترکیه 35
زبان تحصیل ترکی / انگلیسی
شعار دانشگاه Özenilen Üniversite
نحوه پذیرش آزمون یوس/ SAT / شرط معدل

دانشگاه اوندوکوز مایس با ۱۹دانشگاه مایس واقع در شهر سامسون ترکیه یکی از دانشگاه های دولتی کشور ترکیه می باشد که در سال 1975 در شهر سامسون تاسیس شد. دانشگاه اوندوکوز مایس یکی از محبوب ترین و مشهور ترین دانشگاه های شهر سامسون ترکیه می باشد و هر ساله پذیرای دانشجویان داخلی و خارجی زیادی میباشد.

هم اکنون از زمان تاسیس این دانشگاه 42 سال است که می گذرد و در طی این سال ها 19 mayis university توانسته است به موفقیت های زیادی در زمینه تحقیقاتی و آموزشی دست یابد. شهر سامسون یک شهر ساحلی و بندری وافع در ترکیه است که دارای جمعیتی بیش ازیک و نیم میلیون نفر می باشد.

دانشگاه اوندوکوز مایس نام خود را از روز 19 می سال 1919 یعنی روز شروع جنگ استقلال در سامسون توسط مصطفی کمال پاشا گرفته است. هدف اصلی دانشگاه اوندوکوز مایس وارد کردن ارزش های جهانی در زندگی فردی و اجتماعی جامعه و کمک به پیشرفت منطقه دریای سیاه از نظر فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی می باشد. این دانشگاه توانسته است افراد برجسته ای را تربیت و آموزش کند و با اختراعات و یافته های علمی خود به سطح بالایی از آموزش پیشرفته برسد.

دانشگاه اوندوکوز مایس 19 mayis universitesi دارای مساحتی بالغ بر 800 هکتار بوده و دارای 20 دانشکده، 24 مرکز کاربردی تحقیقاتی،13 مدرسه کسب مهارت،  5 موسسه تحقیقاتی، 23 مدرسه عالی آموزشی و 1 هنرستان دولتی می باشد. در دانشگاه اوندوکوز مایس حدود 58 هزار دانشجو در تمامی مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به تحصیل هستند .

دانشکده های دانشگاه اوندوکوز مایس

دانشکده های دانشگاه اوندوکوز مایس

دانشگاه اوندوکوز مایس دارای دو پردیس مرکزی و آتاکوم است که پردیس آتاکوم در کنار دریا و 5کیلومتری مرکز شهر قرار گرفته است. این دانشگاه از 20 دانشکده و 5 انستیتو برخوردار است. دانشکده های پزشکی و دندانپزشکی این دانشگاه به اندازه ای مجهز هستند که به عنوان یک بیمارستان می توان در نظر گرفت. دانشکده پزشکی این دانشگاه در سال 1973 زیر نظر دانشگاه حاجت تپه فعالیت داشته است.

 1. دانشکده پزشکی
 2. دانشکده دندانپزشکی
 3. دانشکده علوم سلامت
 4. دانشکده دامپزشکی
 5. دانشکده مهندسی
 6. دانشکده حقوق علی فواد باشکیل
 7. مدرسه تجارت بافرا
 8. دانشکده علوم انسانی و اجتماعی کارسامبا
 9. دانشکده آموزش
 10. دانشکده علوم و ادبیات
 11. دانشکده معماری
 12. دانشکده هنرهای زیبا
 13. دانشکده معماری کشتی و مهندسی دریایی
 14. دانشکده فضانوردی
 15. دانشکده علوم مدیریتی و اقتصاد
 16. دانشکده الهیات
 17. دانشکده ارتباطات
 18. دانشکده گردشگری
 19. دانشکده علوم ورزشی دوگو
 20. دانشکده کشاورزی

رنکینگ دانشگاه اوندوکوز مایس ترکیه

دانشگاه ۱۹مایس واقع در شهر سامسون ترکیه در لیست 30 دانشگاه برتر ترکیه قرار گرفته است و این نشانه پیشرفت و کیفیت بالای علمی یک دانشگاه است. دلیل این که این دانشگاه دارد رتبه خوبی دارد، در هر رشته ای که تحصیل کنید، به جاهای بسیار خوبی خواهید رسید و فرصت های علمی زیادی کسب خواهید کرد. در رتبه بندی پایگاه THE  نیزدر رده 1001+ قرار گرفته است و رنکینگ آن در میان دانشگاه‌های جوان 401+ میباشد. همچنین IMPACT RANKING این دانشگاه هم بر اساس این پایگاه اعتباردهی دانشگاه‌های جهان، 601+ است.

دانشکده ها رتبه ها
دانشکده علوم انسانی و علوم اجتماعی بالاتر از 801
دانشکده مهندسی بالاتر از 1001
دانشکده آموزش و پرورش بالاتر از 501
دانشکده پزشکی و سلامت بالاتر از 601
دانشکده فناوری و تکنولوژی بالاتر از 1001

پذیرش و ثبت نام در دانشگاه اوندوکوز مایس

دانشجویان ترک برای ورود به 19 mayıs üniversitesiلازم است در آزمون های ورودی این دانشگاه شرکت کرده و نمره قابل قبول را کسب کنند. دانش آموزانی که در دبیرستان های حرفه ای ترکیه تحصیل کرده باشند می توانند بدون آزمون های ورودی از این دانشگاه پذیرش بگیرند..

همچنین برای پذیرش در مقاطع بالای کارشناسی ارشد و دکتری، دانشجویان علاوه بر شرکت در آزمون ها و داشتن مدرک ALES باید در مصاحبه حضوری این دانشگاه نیز شرکت کرده و قبول شوند.

 محل قرارگیری دانشگاه 19 مایس

mayis üniversitesi۱۹ مساحتی بر 175 هکتار را به خود اختصاص داده است و محل قرارگیری آن درمنطقه آتاکوی شهر سامسون میباشد. شهر سامسون ترکیه جز معروف ترین شهر در منطقه دریای سیاه میباشد که پایتخت تاریخی این منطقه محسوب میشود. دانشگاه ۱۹ مایس سامسون از نظر علمی، فرهنگی و رفاهی گزینه بسیار خوبی برای دانشجویان میباشد.

محل دانشگاه 19 mayis university : Körfez, 19 Mayıs Ünv. 55270 Atakum/Samsun, Turkey

فکس: (362) 457-6091

تلفن: (362) 312-1919

ایمیل: iletisim@omu.edu.tr

وبسایت: https://www.omu.edu.tr

شهریه دانشگاه اوندوکوز مایس

شهریه دانشگاه اوندوکوز مایس

کشور ترکیه دارای دانشگاه های برتری میباشد و تعداد آنها هر روزه در حال افزایش است.این دانشگاه دولتی نیز با وجود امکانات فراوان شهریه های مقرون و نسبتا ارزانی دارد. هزینه تحصیل در  ondokuz mayıs üniversitesiهم ارزان نیست اما دانشگاه‌های دولتی عموما  نسبت به دانشگاه‌های خصوصی شهریه بسیار به صرفه تری دارند.

همچنین مورد تأیید وزارت علوم ایران میباشد . شهریه این دانشگاه متناسب با رشته و مقطع تحصیلی قابل تغییر است.

تحصیل دردانشگاه  اوندوکوز مایس سامسون از دو ترم تحصیلی تشکیل شده است. دانشگاه ۱۹ مایس در شهر سامسون برای هر رشته شهریه متفاوتی را برآورد می‌کند.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در دانشگاه OMÜ

این دانشگاه همانند دیگر دانشگاه‌ها مدارک خاصی را برای فرایند ثبت نام خود مشخص کرده است. کامل کردن این مدارک باعث می‌شود که اپلای شما همان گونه که در مقاله‌های قبلی اشاره شده است با یک پروسه بسیار کوتاه تر رو به رو شود.

معدل دیپلم (حداقل 12)

ریزنمرات (ترجمه به زبان ترکی و انگلیسی)

مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی (ترجمه به زبان ترکی یا انگلیسی)

گواهی مدرک تومر

نمره قبولی آزمون یوس (حداقل 60)

نمره قبولی آزمون SAT (حداقل 1100)

نکته قابل توجه این است که امتیاز بالا در بخش‌های هندسه و ریاضی آزمون یوس جهت پذیرش در رشته‌های مهندسی، مهندسی هوافضا، پزشکی و … بسی تاثیر گذار میباشد.

بورسیه دانشگاه 19 مایس سامسون

نکته قابل توجه این است که درخواست کسانی برای بورسیه مورد بررسی قرار می گیرد که مدرک بین المللی و معتبر برای زبان داشته باشند، شرکت در دوره هایی مانند SAT, GMAT, GRE نیازمند مدرک زبان معتبر می باشد و از پیش نیاز های اصلی ثبت نام است. در ابتدای هر سال تحصیلی با توجه به چند فاکتور مهم به دانشجویان فاند تحصیلی از طرف بورد دانشگاه اعطا می شود.

در این بورسیه یک وعده غذایی در روز به صورت رایگان برای دانشجویان فراهم میشود و همچنین بورسیه غذا توسط کمیسیون ارزیابی بورسیه تغذیه اعتبارسنجی خواهد شد. این فاند به دانشجویان خود این اجازه را می دهد که در طی سال تحصیلی بتوانند از سالن های ورزشی، فرهنگی، غذاخوری و تفریحی ها استفاده کنند.

این دانشگاه ظرفیت بورسیه ی خود را هر ساله به طور منظم اعلام می کند و شما می توانید خود را برای گرفتن فاندهای دولتی  این دانشگاه آماده کنید دانشگاه 19 مایس از دانشگاه های دولتی می باشد که ظرفیت خاصی برای بورسیه دانشجویان از طریق سازمان ترکیه بورسلاری که در بالا بیان کردیم اعطا کرده میباشد. که شامل موارد زیر میباشد:

دانشجویان بی بضاعت

بودجه ی دانشگاه

نیازسنجی ها

عملکرد سالها قبل

دانشجویان موفق

رشته های تحصیلی دانشگاه 19 مایس

رشته های تحصیلی دانشگاه 19 مایس

در این دانشگاه یکی از برترین  رشته ای که می توانید انتخاب کنید، رشته پزشکی میباشد.میتوان گفت دانشکده دندانپزشکی  دانشگاه اوندوکوز مایس برای خود یک بیمارستان تخصصی محسوب میشود.دانشکده پزشکی دانشگاه 19 مایس به خودی یک بیمارستان به حساب می آید که اولین و قدیمی ترین دانشکده دانشگاه میباشد. تا به امروز که تنوع زیادی در رشته های ارائه شده در زمینه های مختلف علوم طبیعی، مهندسی، کشاورزی و پزشکی ترکیه در آن وجود دارد.

 1. 1. پزشکی
 2. 2. دندان پزشکی
 3. 3. دامپزشکی
 4. 4. حقوق
 5. 5. مهندسی
 6. 6. علوم و ادبیات
 7. 7. الاهیات
 8. 8. معماری
 9. 9. گردشگری
 10. 10. بهداشت
 11. 11. زبان های خارجی
 12. 12. هنرهای زیبا
 13. 13. ارتباطات
 14. 14. علوم انسانی و علوم اجتماعی
 15. اقتصاد و علوم مدیریت

امکانات تحصیل در دانشگاه 19 مایس سامسون ترکیه

دانشگاه های دولتی ترکیه از تسهیلات و امکانات بسیاری بهره مند هستند از جمله دانشگاه اوندوکوز مایس هم جز این دانشگاه ها هست که تعداد زیادی از امکانات را برای دانشجویان خود فراهم کرده است.

همچنین یکی از نکته های قابل توجه این است که دانشجویان می توانند در حین تحصیل در رشته های مختلف در سالن های ورزشی سربسته و روباز این دانشگاه نیز فعالیت کنند. همچنین فرصت های تبادل دانشجو با دانشگاه‌های برتر داخلی و کشورهای خارجی از دیگر امکانات دانشگاه اوندوکوز مایس میباشد.

در دانشگاه اوندوکوز مایس تعداد 5 سالن ورزشی سربسته موجود است که به صورت چند منظوره طراحی شده است، یک استخر شنای المپیک  که برای فعالیت ها و ورزش های مختلف آبی است و یک زمین تنیس موجود است.

این دانشگاه دولتی بزرگ و مجهز دارای مخازن علمی ، کتابخانه غنی ، محوطه سرسبز، مرکز فرهنگی کنگره آتاتورک، سالن مشاهدات فضایی، تئاتر هنرهای زیبا، گالری هنرهای زیبا، مرکز انجمن های دانشجویی، مهمانسرا، مرکز سلامت دانشجویان و…از امکانات دیگر میباشند.

 • خوابگاه
 • سالن های ورزشی چند منظوره روباز و سربسته
 • کتابخانه
 • کلاس های مجهز در دانشگاه
 • سالن مشاهدات فضایی
 • سالن تئاتر
 • مهمانسرا
 • مرکز خدمات درمانی
 • رستوران
 • کافه تریا

خوابگاه دانشگاه 19 مایس ترکیه

خوابگاه دانشگاه 19 مایس ترکیه

دانشگاه های ترکیه از امکانات مناسب آموزشی و رفاهی مناسبی برخوردار هستند. اکثر دانشجویان در دانشگاهای ترکیه می توانند از امکانات اسکان با هزینه های بسیار پایین  خوابگاه بهرمند شوند. این در حالی است که دانشگاهای ترکیه به طور رسمی هیچ گونه تعهدی مبنی بر در اختیار گذاشتن خوابگاه به اتباع خارجی ندارند. دانشگاه اوندوکوز مایس جز دانشگاه هایی است که خوابگاه‌های مجهزی را برای دانشجویان خود در نظر گرفته است.

البته ، ظرفیت پذیرش دانشجو برای استفاده از خدمات خوابگاه میباشد که در زمان ثبت نام شما باید به این موضوع نیز توجه ویژه ای داشته باشید.

محوطه دانشگاه اندوکوز مایس  سامسون

سامسون یکی از شهرهای زیبا و توریستی ترکیه است که جاذبه‌های گردشگری بسیاری در خود داشته و گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. سامسون یکی از شهرهای قدیمی ترکیه به حساب می‌آید.

تمامیه دانشکده‌ها و بسیاری از مؤسسات و مراکز تحقیقاتی وابسته به دانشگاه Ondokuz Mayıs در پردیس  Atakum قرار دارد که پردیس اصلی دانشگاه اندوکوز مایس میباشد که به وسعت ۱۰ هزار هکتار مساحت دارد و از یک سو به دریای سیاه و از یک طرف به کوه کوجا داغ Kocadag محدود می‌شود.

دو دانشکده‌ی پزشکی و دندان پزشکی بیمارستان‌های درمانی هستند که خدمات ویژه‌ای به دانشجویان، ساکنین و پرسنل دریای سیاه ارائه می‌دهند.

کادر اداری و سازمانی دانشگاه 19 مایس

رئیس دانشگاه اوندوکوز مایس هر چهار سال یک بار از میان نامزدهایی که از طرف هیئت‌علمی دانشگاه به رئیس‌جمهور پیشنهاد داده می‌شوند، انتخاب می‌شود و ریاست هیئت‌مدیره‌ اداری و سنا را بر عهده میگیرد. وظیفه‌ی رئیس دانشگاه اجرای قطع‌نامه‌های هیئت آموزش عالی و تصویب تصمیمات و پیشنهادهای هیئت‌علمی دانشگاه است و همچنین هماهنگی دانشگاه و سازمان‌های وابسته به آن را برقرار می‌کند.

چهار معاون دانشگاه توسط رئیس دانشگاه تعیین خواهد شد که در انجام هرچه بهتر مسئولیت‌ها او را یاری می‌کنند. هیئت‌مدیره‌ی اداری شامل رئیس دانشگاه، نمایندگان و سه استاد است که توسط مجلس سنا به مدت چهارسال انتخاب می‌شوند. وظیفه‌ی این هیئت برنامه ریزی برای تمامیه‌ امور اداری دانشگاه است. همه‌ پرسنل این دانشگاه تلاش میکنند به بهترین نحو ممکن وظایف خود را انجام دهند تا دانشجویان در محیطی کاملاً امن و آرام به تحصیل بپردازند.

دانشجویان بین المللی جهت تحصیل در دانشگاه 19 مایس

دانشجویان متقاضی که برای ادامه تحصیل در ترکیه و دانشگاه Ondokuz Mayıs باید چه شرایطی را داشته باشند؟

ملیتی غیر از ترکیه داشته باشند.

همچنین پناهندگان نیز می توانند به دانشگاه Ondokuz Mayıs وارد شوند.

نکته قابل ذکر این است که آموزش برای همه ی دانشجویان به زبان ترکی انجام می شود، داشتن مدرک TOMER اجباری است. برای ورود به مقاطع کاردانی و کارشناسی هم می توان در آزمون YOS دانشگاه اوندوکوز مایس شرکت کرد و هم از طریق شرط معدل اقدام نمود.برای ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی مانند دانشجویان ترک باید در آزمون هایی مانند ALES شرکت کرد و در مصاحبه ی این دانشگاه قبول شد.

برنامه تبادل دانشجو در دانشگاه اوندوکوز مایس

دانشجویان این دانشگاه می توانند برطبق برنامه اراسموس برای چند ترم در دانشگاه های اروپایی نیز تحصیل کنند. همچنین بر طبق برنامه هایی مانند برنامه ی فارابی، می توانند بین دانشگاه های داخل کشور تبادل شوند.

جمع بندی

دانشگاه اوندوکوز مایس یکی از محبوب ترین و مشهور ترین دانشگاه های شهر سامسون ترکیه می باشد و هر ساله پذیرای دانشجویان داخلی و خارجی زیادی میباشد. این دانشگاه از 20 دانشکده و 5 انستیتو برخوردار است و همچنین این دانشگاه در لیست 30 دانشگاه برتر ترکیه قرار گرفته است.

دانشگاه اوندوکوز مایس نیز ظرفیت بورسیه  خود را هر ساله به طور منظم اعلام می کند و شما می توانید خود را برای گرفتن فاندهای دولتی  این دانشگاه آماده کنید. این دانشگاه دولتی نیز با وجود امکانات فراوان شهریه های مقرون و نسبتا ارزانی دارد. برای اطلاعات بیشتر با ارسال فرم درخواست مشاوره رایگان با مشاوران علم ویرا در ارتباط باشید.

سوالات متداول در مورد دانشگاه 19 مایس

آیا دانشگاه اوندوکوز مایس مورد تایید وزارت بهداشت ایران میباشد؟

دانشگاه 19 مایس سامسون ترکیه برای سال تحصیلی 2021-2022 مورد تائید وزارت بهداشت ایران قرار گرفته است.

آیا دانشگاه 19 مایس خوابگاه دارد؟

بله این دانشگاه همانند دیگر دانشگاه‌های دولتی و اغلب خصوصی ترکیه خوابگاه‌های مجهزی را برای اسکان دانشجویان خود در نظر گرفته میباشد. البته ، ظرفیت پذیرش دانشجو برای استفاده از خدمات خوابگاه میباشد که در زمان ثبت نام شما باید به این موضوع نیز توجه ویژه ای داشته باشید.

امکانات تحصیل در دانشگاه 19 مایس سامسون ترکیه چیست؟

در داخل دانشگاه 19اوندوکوز مایس سامسون تعداد 5 سالن ورزشی سربسته که یکی از آنها برای مقاصد چند منظوره طراحی شده است، 3 زمین تنیس و یک استخر شنای المپیک موجود است.

در کنار اینها کلاس های مجهز و بزرگ، مخازن علمی و به روز کتابخانه غنی ، محوطه سرسبز، مرکز فرهنگی کنگره آتاتورک، سالن مشاهدات فضایی، تئاتر هنرهای زیبا، گالری هنرهای زیبا، مرکز انجمن های دانشجویی، امکانات اجتماع برای دانشجویان، مهمانسرا، مرکز سلامت دانشجویان و… نیز از دیگر امکانات و تسهیلات داخل دانشگاه میباشد.

00بورسیه دانشگاه 19 مایس چگونه میباشد؟

دانشگاه اوندوکوز مایس از دانشگاه های دولتی می باشد که ظرفیت خاصی برای بورسیه دانشجویان از طریق سازمان ترکیه بورسلاری اعطا کرده میباشد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه