ویزای تحصیلی ترکیه
توسط تیم علم ویرا
17 مهر 2

ویزای تحصیلی ترکیه؛ هزینه ها و شرایط اخذ پذیرش 2023

کشور ترکیه با برخورداری از سیستم آموزشی کارآمد و بین‌المللی، هزینه تحصیل ارزان و دانشگاه‌های معتبر و شناخته شده به‌عنوان یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی شناخته می‌شود. ترکیه با برخورداری از 180 کالج و دانشگاه و بیش از 3000 برنامه تحصیلی، یکی از بزرگ‌ترین سیستم‌های آموزشی در جهان به شمار می‌رود.  تحصیل در ترکیه برای دانشجویان جویای علم که قصد تحصیل در یک کشور پیشرفته با شرایط عالی را دارند، گزینه خوبی است.

مهاجرت تحصیلی به ترکیه شامل مجموعه‌ای الزامات، شرایط و مدارک است که برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور از دانشجویان بین‌المللی درخواست می‌شود. ویزای تحصیلی ترکیه یکی از مهم‌ترین مدارکی است که باید برای تحصیل در این کشور ارائه شود. در این مقاله از سری مقالات علم ویرا به بررسی انواع ویزای تحصیلی ترکیه خواهیم پرداخت.

ویزای تحصیلی چیست؟

پیش از اینکه به بررسی موضوع ویزای تحصیلی ترکیه بپردازیم، بهتر است مفهوم ویزای تحصیلی را به شما توضیح دهیم. ویزای تحصیلی یک سند رسمی است که هنگام اعزام برای تحصیل در خارج از کشور، ضمیمه گذرنامه می‌شود. ویزای تحصیلی که با نام ویزای  دانشجویی نیز شناخته می‌شود، از طرف دولتی که دانشجو قصد تحصیل در آن را دارد، صادر می‌شود. این ویزا به دانشجویان بین‌المللی این امکان را می‌دهد تا پایان دوران تحصیل خود در کشور موردنظر به‌صورت قانونی اقامت داشته باشند.

تحصیل در خارج از کشور می‌تواند راهی برای پیداکردن شغل در خارج از کشور پس از فارغ‌التحصیلی و در نتیجه به‌دست‌آوردن اقامت دائم در آن کشور نیز شود. تمام دانشجویانی که برای تحصیل به خارج از کشور سفر می‌کنند، به ویزای تحصیلی نیاز دارند. این ویزا در واقع امکان اقامت طولانی‌مدت (از 1 الی 3 سال یا بیشتر) متقاضیان در کشور محل تحصیل را فراهم می‌کند. با این حال، دانشجویان برای تحصیل در دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت نیازی به ارائه ویزای تحصیلی ندارند.

همچنین در برخی موارد ممکن است بین کشورهای محل زندگی دانشجو و محل تحصیل وی توافق‌نامه‌هایی وجود داشته باشد که امکان تحصیل دانشجویان را بدون نیاز به ویزای تحصیلی فراهم کند. مدت ویزای تحصیلی که توسط وزارت خارجه جمهوری ترکیه اعطا می‌شود، 30 یا 90 روزه است. قبل از پایان این زمان، دانشجویان باید برای مجوز اقامت برای مقاصد آموزشی به اداره مهاجرت در استان یا منطقه محل تحصیل خود درخواست دهد. دانشجویان خارجی می‌توانند برای ویزا به‌صورت حضوری یا حضوری یا الکترونیکی اقدام کنند.

مهاجرت تحصیلی به ترکیه

انواع ویزای تحصیلی ترکیه

یکی از موارد بسیار مهم و حائز اهمیت انتخاب صحیح نوع ویزای تحصیلی ترکیه است. دانشجویان برای تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف و با اهداف گوناگون به این کشور سفر می‌کنند؛ بنابراین، انواع مختلفی از ویزا برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه وجود دارد. توجه داشته باشید که عدم انتخاب ویزای صحیح می‌تواند باعث رد شدن درخواست ویزای شما شود. از این رو، قبل از انتخاب ویزا با مشاوران ما در علم ویرا ارتباط باشید. در ادامه به بررسی انواع ویزای تحصیلی ترکیه می‌پردازیم:

 • ویزای کارآموزی: Internship Visa
 • کارآموزی اراسموس: ERASMUS Internship
 • کارآموزی AISEC: AISEC Internship
 • دوره زبان ترکی: Turkish Language Course Purpose
 • دوره تحصیلی: Course Purpose
 • آموزشی: Edication Purpose
 • تحقیقاتی: Research Visa
 • تحصیل در جمهوری ترک قبرس شمالی: Education in Turkish Republic of Northern Cyprus

مراحل درخواست ویزای تحصیلی ترکیه

مراحل درخواست ویزای تحصیلی ترکیه

دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه و تحصیل در دانشگاه‌های آن را دارند، باید ابتدا ویزای تحصیلی خود را از کنسولگری جمهوری ترکیه در کشور خود دریافت کنند. دانشجویان باید پس از دریافت نامه پذیرش دانشگاه، نسبت به دریافت ویزای تحصیلی ترکیه اقدام کنند.

1. پذیرش دانشگاه

اولین مرحله دریافت ویزای تحصیلی ترکیه، ارائه نامه پذیرش از دانشگاه‌ها یا مؤسسات آموزشی معتبر ترکیه به کنسولگری ترکیه در کشور ایران است. برای این کار باید قرار ملاقاتی را در کنسولگری ترکیه در محل خود ترتیب دهند. درخواست خود را برای دریافت قرار ملاقات در سفارت ترکیه به‌صورت حضوری و شخصاً ارائه دهند و به‌صورت آنلاین وقت رزرو کنند. بدین منظور متقاضیان باید فرم درخواست قرار ملاقات را دانلود و تکمیل کنند و مدارک موردنیاز را برای تکمیل پرونده و دریافت ویزای تحصیلی آماده کنند.

مراجعه حضوری برای ویزای تحصیلی ترکیه

2. مراجعه حضوری

داوطلبان باید در روز ملاقات در سفارت یا کنسولگری ترکیه درخواست صدور ویزا را تکمیل و امضا کنند و آن را همراه با مدارک موردنیاز که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد ارسال کنند. در روز ملاقات ممکن است با دانشجویان یک مصاحبه کوتاه انجام شود. آن‌ها از متقاضیان درمورد برنامه‌های تحصیلی و هدف از سفر به این کشور سؤالاتی می‌پرسند. این مصاحبه بر دریافت یا عدم دریافت ویزا تأثیرگذار است. درنهایت متقاضیان باید منتظر تصمیم سفارت باشند. در برخی از موارد متقاضیان می‌توانند روند درخواست خود را در وب‌سایت کنسولگری ترکیه پیگیری کنند.

3. ویزای تحصیلی ترکیه؛ اخذ ویزای آنلاین

روش دیگری که برای درخواست ویزای ترکیه وجود دارد، درخواست ویزا به‌صورت آنلاین است. در این روش متقاضیان باید در وب‌سایت رسمی ویزای تحصیلی کشور مربوطه یک حساب کاربری ایجاد کرده و نسبت به اخذ ویزای دانشجویی خود اقدام کنند. تمامی فرم‌ها به‌صورت آنلاین در دسترس دانشجویان قرار می‌گیرند و لازم است به‌درستی تکمیل شوند. پردازش درخواست ویزای تحصیلی ترکیه ممکن است از 3 الی 15 روز به طول بینجامد. این پروسه ممکن است بسته به سفارت یا کنسولگری که در آن درخواست می‌دهید متفاوت باشد.

اگرچه زمان پردازش ویزای ترکیه نسبتاً کوتاه است؛ اما دانشجویان باید به‌محض دریافت نامه پذیرش از دانشگاه نسبت به اخذ ویزا اقدام کنند. تأخیر پیش‌بینی نشده یا نقص مدارک می‌تواند به این معنا باشد که اگر متقاضیان ویزای خود را تا آخرین لحظه پیگیری نکنند، آن را به‌موقع دریافت نخواهند کرد. برای اطلاع از بورسیه تحصیلی ترکیه اینجا کلیک کنید.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی ترکیه

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی ترکیه

صدور ویزای تحصیلی ترکیه بر عهده اداره مهاجرت این کشور است. پروسه اخذ ویزای دانشجویی در کشورهای مختلف تقریباً شبیه به هم است. هر کشور بسته به قوانین مهاجرت خود، از متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی فهرستی از اسناد و مدارک را درخواست می‌کنند. از جمله مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. گذرنامه

گذرنامه یا پاسپورت معتبر اولین مدرک مهمی است که باید تهیه کنید. برخی از کشورها متقاضیان را ملزم می‌کنند تا گذرنامه‌ای ارائه دهند که اعتبار آن تا پایان دوران تحصیل باشد. بااین‌حال، کشور ترکیه برای صدور ویزای تحصیلی از دانشجویان پاسپورت با حداقل یک سال اعتبار درخواست می‌کند.

نکته دیگری که درمورد ارائه گذرنامه برای درخواست ویزای تحصیلی وجود دارد این است که باید حداقل دو برگ خالی برای مهر ویزا داشته باشند. درصورتی‌که متقاضیان دارای گذرنامه منقضی شده باشند می‌توانند کپی آن را ارائه دهند.

2. مهاجرت تحصیلی به ترکیه؛ پذیرش تحصیلی

متقاضیان برای درخواست ویزای تحصیلی ترکیه، باید نامه پذیرش از دانشگاه یا مؤسسه آموزشی معتبر از کشور موردنظر و مدارک لازم را به سفارتخانه ارائه دهند. این مدارک نشان می‌دهد متقاضی در رشته خاصی ثبت‌نام کرده و دانشگاه درخواست او را تایید کرده است. ازآنجایی‌که صدور ویزا ممکن است کمی زمان‌بر باشد، دانشجویان باید بلافاصله پس از دریافت نامه پذیرش جهت دریافت ویزای تحصیلی اقدام نمایند. تا زمانی که درخواست پذیرش از دانشگاه مورد قبول قرار نگرفته باشد و ثبت‌نام اولیه انجام نشده باشد، امکان صدور ویزای دانشجویی وجود نخواهد داشت.

گواهی تمکن مالی

3. گواهی تمکن مالی

دانشجویان برای درخواست صدور ویزای تحصیلی ترکیه باید مدارک مختلفی را تهیه کنند. گواهش تمکن مالی عبارت از ارائه مدارکی است که نشان دهد دانشجو بودجه لازم برای تأمین مخارج تحصیل و زندگی به مدت یک سال در کشور ترکیه را دارد. گواهی تمکن مالی از طریق بانک صادر می‌شود و در آن موجودی حساب‌های بانکی و نرخ برابری آن با ارز درخواستی (دلار، یورو، لیر و…) متقاضی ذکر می‌شود.

4. صدور ویزای تحصیلی ترکیه؛ مدرک زبان

در فرایند مهاجرت تحصیلی به ترکیه یکی از مهم‌ترین مدارکی که برای صدور ویزای دانشجویی لازم است، مدرکی است که نشان دهد دانشجو توانایی برقراری ارتباط به زبان کشور ترکیه را دارد. ازآنجایی‌که تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه به زبان‌های ترکی و انگلیسی انجام می‌شود، دانشجویان باید مدرک زبان ترکی (TOMER) یا انگلیسی (IELTS یا TOEFL) را ارائه دهند. دانشگاه‌های مختلف حداقل نمرات لازم برای آزمون‌های بین‌المللی زبان را برای پذیرش دانشجویان مشخص می‌کنند. به‌خاطر داشته باشید که ممکن است برخی از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی تنها گواهینامه آزمون‌های زبان خاصی را به رسمیت بشناسند؛ لذا لازم است دانشجویان تحقیقات کافی را در این مورد انجام دهند.

سایر مدارک لازم برای ویزای تحصیلی ترکیه

5. سایر مدارک

برخی از کشورها ممکن است جهت صدور ویزای تحصیلی از متقاضیان گواهی پزشکی و بیمه درخواست کنند. در برخی موارد ارائه انگیزه‌نامه نیز برای صدور ویزای دانشجویی از اهمیت بالایی برخوردار است. توجه داشته باشید که روز تعیین وقت سفارت، دانشجو باید مدارک لازم را ارائه دهد. در صورت مشاهده هرگونه اشتباه ممکن است درخواست ویزای تحصیلی ترکیه رد شود. از دیگر مدارکی که برای اخذ ویزای ترکیه نیاز دارید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شناسنامه با ترجمه رسمی و کپی
 • فرم درخواست ویزا
 • رزومه و سوابق شغلی (در صورت وجود)
 • رزرو پرواز
 • بیمه درمانی مسافرتی که اقامت و بازگشت دانشجو در ترکیه را با حداقل مبلغ 30000 یورو پوشش دهد.
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • رسید پرداخت هزینه بررسی مدرک و اخذ ویزا
 • گواهی پزشکی
 • چند قطعه عکس
 • مدارک تحصیلی و…

تمدید ویزای دانشجویی ترکیه

مهاجرت تحصیلی به ترکیه؛ تمدید ویزای دانشجویی

ویزای تحصیلی ترکیه معمولاً برای بازه زمان خاصی صادر می‌شود. درصورتی‌که اعتبار ویزای دانشجویی پیش از اتمام تحصیل دانشجو منقضی شود، لازم است که دانشجو درخواست تمدید ویزای تحصیلی دهد. معمولاً به دانشجویان توصیه می‌شود حداقل 30 روز مانده به انقضای ویزای تحصیلی اقدام به تمدید آن نمایند. درخواست تمدید ویزای دانشجویی به‌صورت آنلاین و آفلاین امکان‌پذیر است.

شرایط درخواست ویزای تحصیلی ترکیه

دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه را دارند باید پس از اخذ پذیرش از دانشگاه موردنظر خود نسبت به دریافت ویزای تحصیلی ترکیه اقدام کنند. با کمک ویزای تحصیلی داوطلبان مجاز خواهند بود تا بیش از 90 روز در ترکیه بمانند؛ اما پس از واردشدن به خاک ترکیه، باید برای دریافت اجازه اقامت از اداره مهاجرت استانی ترکیه اقدام نمایند. برای اطلاع از دانشگاه های ترکیه مورد تایید اروپا کلیک کنید. از جمله شرایط دریافت ویزای ترکیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تکمیل فرم درخواست مجوز اقامت
 • ارائه اصل پاسپورت و فتوکپی و ویزای دانشجویی
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • 4 قطعه عکس 4*6
 • مدرک زبان
 • آخرین مدرک تحصیلی

ویزای همراه دانشجویی ترکیه

ویزای همراه دانشجویی ترکیه

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه را دارید، یکی از انواع ویزای تحصیلی ترکیه ویزای همراه دانشجویی است. همراه‌داشتن اعضای خانواده در هنگام تحصیل می‌تواند استرس ناشی از مهاجرت را کاهش داده و از سختی‌های مدت‌زمان تحصیل در کشورهای خارجی بکاهد. متقاضیان تحصیل در کشور ترکیه می‌توانند با اخذ ویزای همراه دانشجویی در مدت اقامت در این کشور به همراه همسر و فرزندان زیر 18 سال خود در این کشور اقامت داشته باشند.

بدین منظور لازم است متقاضیان اطلاعات و مدارک لازم را به همراه درخواست ویزای همراه به کنسولگری ترکیه ارائه دهند. مدت‌زمان اعتبار ویزای همراه دانشجویی ترکیه بستگی به مدت‌زمان اقامت تحصیل متقاضی دارد.

هزینه دریافت ویزای تحصیلی ترکیه

هزینه دریافت ویزای تحصیلی ترکیه

متقاضیان برای دریافت ویزای تحصیلی موظف به پرداخت برخی از هزینه‌ها هستند که مجموع آن‌ها را می‌توان به‌عنوان هزینه ویزای تحصیلی ترکیه در نظر گرفت. دانشجویان برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه باید قبل از ورود به این کشور برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنند. نماینده بین‌المللی جمهوری ترکیه در کشور تابعیت دانشجوی خارجی کشور محل اقامت، ویزای تحصیلی را صادر می‌کند. اتباع خارجی که برای ویزای تحصیلی در ترکیه درخواست می‌دهند باید یک نامه پذیرش از دانشگاه انتخابی خود به کنسولگری ترکیه ارائه نمایند. قیمت ویزای تحصیلی شامل هزینه‌های بیمه مسافرتی که حدود 30000 یورو (معادل 54.150.000 تومان)، هزینه پردازش درخواست ویزای متقاضی و هزینه گرفتن وقت از سفارت حدود 760 لیر ترکیه (1165221 تومان) و هزینه‌های مربوط به تمکن مالی حدود 4000 الی 5000 دلار ارائه دهند. هزینه اخذ ویزای تحصیلی ترکیه باتوجه‌به میزان اجازه ورود متفاوت خواهد بود و به شرح زیر است:

 • ویزای یک‌بار ورود (Single Entry): حدود 55 یورو
 • ویزای دو بار ورود (Double Entry): حدود 110 یورو
 • ویزای چند بار ورود (Multiple Entry): حدود 180 یورو

جمع‌بندی

کشور ترکیه در سال‌های اخیر به یکی از محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی دانشجویان تبدیل شده است. این کشور دارای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی معتبر و شناخته شده‌ای است که نه‌تنها در سراسر اروپا، بلکه در تمام جهان از اعتبار بالایی برخوردار هستند. مهاجرت تحصیلی به ترکیه در بین دانشجویان ایرانی نیز از محبوبیت بالایی برخوردار است. بر اساس آمار در سال‌های اخیر حدود 5000 دانشجوی ایرانی به‌منظور تحصیل به کشور ترکیه سفر کرده‌اند.

یکی از مهم‌ترین مدارک لازم برای تحصیل در این کشور، ویزای تحصیلی ترکیه است. متقاضیان می‌توانند با ارائه مدارک لازم به کنسولگری ترکیه در کشور خود برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام نمایند. در این مقاله کوشیدیم هرآنچه لازم است دررابطه‌با انواع ویزای تحصیلی ترکیه بدانید را در اختیار شما قرار دهیم. از اینکه تا پایان با ما همراه بودید از شما متشکریم.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی ترکیه بدون آزمون