دانشگاه باهچه شهیر
توسط تیم علم ویرا
18 اردیبهشت 1

دانشگاه باهچه شهیر استانبول ترکیه

به‌طورکلی می‌توان گفت که دانشگاه باهچه شهیر یک گزینه ایده‌آل برای تحصیل در ترکیه است؛ زیرا در برنامه‌های بین‌المللی تبادل دانشجویی فعالیت می‌کند و شرکت در این برنامه‌ها به شما این امکان را می‌دهد که قسمتی از دوره تحصیلی خود را در برترین دانشگاه‌های اروپایی سپری نمایید. علاوه بر این باهچه شهیر تأییدیه وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران را نیز دریافت نموده است که نشان از کیفیت و استانداردهای بالای آن است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این دانشگاه و مهاجرت تحصیلی به ترکیه تا انتهای این مقاله از علم ویرا همراه ما باشید.

نام دانشگاهباهچه شهیر (BAU)
نوع دانشگاهخصوصی
سال تأسیس1998
مورد تأیید وزارت علومبله
مورد تأیید وزارت بهداشتبله
زبان تدریسترکی و انگلیسی
دانشگاه باهچه شهیر

دانشگاه باهچه شهیر

دانشگاه باهچه شهیر (BAU) یک دانشگاه خصوصی برای تحصیل در ترکیه است که در استانبول ترکیه واقع شده است. این دانشگاه در سال 1998 تأسیس شده است و به‌عنوان یک مرکز آموزشی جهانی در قلب استانبول شناخته می‌شود. در واقع محل اقامت این دانشگاه در منطقه اروپایی شهر قرار دارد و تحت مجوز مجلس ملی ترکیه و با تأسیس بنیاد باهچه شهیر اوغور تأسیس گردیده است.

لازم به ذکر است که این دانشگاه به طور رسمی دارای ۱۰ دانشکده است و تدریس در آن به دو زبان ترکی و انگلیسی انجام می‌شود و به‌صورت متنوع دانشجو می‌پذیرد. همچنین باید گفت که مدرک فارغ‌التحصیلی که از این دانشگاه دریافت می‌کنید در کشور ایران مورد قبول است.

لازم است بدانید که این دانشگاه دارای چهار پردیس در مناطق مختلف استانبول است و امکانات آموزشی، فضایی، ورزشی، خدمات دانشجویی و فضاهای سبز بسیاری را برای دانشجویان خود فراهم می‌کند. توجه داشته باشید که در دانشگاه باهچه شهیر تمامی رشته‎های پرتقاضا از جمله پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی، رشته‎های مهندسی، هنری و علوم کامپیوتر ارائه می‌شود.

به‌خاطر داشته باشید که این دانشگاه دارای  10 پردیس در سراسر جهان است که مهم‌ترین آن‏ها عبارت‌اند از: ترکیه، آلمان، کانادا، آمریکا، گرجستان، قبرس ترکیه، اوکراین. علاوه بر این موارد دانشگاه باهچه شهیر مورد تأیید وزارت بهداشت ایران و مورد تأیید وزارت علوم ایران است و لذا یکی از دانشگاه‌های پرطرف‌دار بین داوطلبان ایرانی است.

رنکینگ و رتبه دانشگاه باهچه شهیر ترکیه

دانشگاه باهچه شهیر به‌عنوان یکی از دانشگاه‌های برتر برای تحصیل در ترکیه است و در رتبه‌بندی‌های مختلف به شهرت و اعتبار بالایی دست‌یافته است. در واقع این رتبه‌بندی‌ها نشان‌دهنده کیفیت عالی و استانداردهای آموزشی  و تحقیقاتی خوب این دانشگاه است. همچنین این ترتیبات و رتبه‌بندی‌ها نشان می‌دهند که این دانشگاه به‌عنوان یکی از مقاصد برجسته برای دانشجویان داخلی و خارجی در جهت تحصیلات عالی محسوب می‌شود. همان‌طور که بیان شد دانشگاه Bahçesehir یکی از برترین دانشگاه‌های خصوصی استانبول ترکیه است که در رتبه‌بندی دانشگاه‌های اروپا و آسیای غربی 2024 رتبه 39 را از آن خود کرده است.

تحصیل پزشکی در باهچه شهیر استانبول

تحصیل پزشکی در باهچه شهیر استانبول

لازم است بدانید که دانشگاه باهچه شهیر یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه برای پزشکی در این کشور است. متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه باهچه شهیر می‌توانند بدون آزمون ورودی و صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی از این دانشگاه پذیرش بگیرند. همان‌طور که بیان شد رشته پزشکی در ترکیه  6 سال به طول می‌انجامد. نکته‌ای که لازم است به آن توجه داشته باشید این است که پزشکی این دانشگاه مورد تأیید وزارت بهداشت ایران است. به همین علت دانشجویان پس از تحصیل می‌توانند در بهترین بیمارستان‌های ایران مشغول به کار شوند و یا مجوز تأسیس مطب پزشکی را اخذ نمایند.

همچنین دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشکده پزشکی دانشگاه باهچه شهیر را دارند باید آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی دانشگاه را شرکت نمایند و پس از دریافت نمره قابل‌قبول می‌توانند وارد کورس اصلی رشته پزشکی شوند. دقت داشته باشید درصورتی‌که دانشجو مدرک تافل زبان انگلیسی را از قبل دریافت کرده باشد دیگر نیازی به شرکت در این آزمون ندارد.

تحصیل دندانپزشکی در باهچه شهیر

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه باهچه شهیر در منطقه Bahçelievler واقع شده است و این دانشکده دارای تجهیزات پیشرفته‌ای است که به دانشجویان و اساتید این امکان را می‌دهد که با استفاده از تکنولوژی‌های مدرن و به‌روز به بهترین شکل ممکن به آموزش دندانپزشکی بپردازند. همچنین متقاضیان تحصیل در رشته دندانپزشکی دانشگاه خصوصی باهچه شهیر می‌توانند بدون آزمون ورودی و صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی از این دانشگاه پذیرش بگیرند.

لازم به ذکر است که رشته دندانپزشکی دانشگاه باهچه شهیر  مورد تأیید وزارت بهداشت ایران است و به همین دلیل دانشجویان پس از تحصیل می‌توانند در بهترین بیمارستان‌های ایران مشغول به کار شوند و یا مجوز تأسیس مطب دندانپزشکی را اخذ نمایند. زبان تحصیل در رشته دندانپزشکی دانشگاه باهچه شهیر به زبان انگلیسی است؛ بنابراین داوطلب یا باید موفق به نمره قابل‌قبول در مرحله آزمون تعیین سطح زبان دانشگاه شود یا از قبل مدرک تافل خود را به دانشگاه ارائه کند.

توجه داشته باشید که دانشجویان متقاضی اخذ پذیرش از رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی دانشگاه خصوصی باهچه شهیر به زبان انگلیسی حتماً باید معدل دیپلم با حداقل نمره 18 از 20 و سن کمتر از 25 سال داشته باشند. در صورت نداشتن این دو شرط دانشجو موفق به اخذ پذیرش برای تحصیل در ترکیه و از جمله این دانشگاه نخواهد شد.

مزایای تحصیل در دانشگاه باهچه شهیر استانبول

مزایای تحصیل در دانشگاه باهچه شهیر استانبول

دانشگاه باهچه شهیر این امکان را برای دانشجویان خود فراهم می‌کند که در چندین کشور از سراسر جهان برای ادامه تحصیل انتقالی بگیرند و در واقع این از طریق همکاری مشترک با چندین دانشگاه در تورنتو، واشنگتن، قبرس، برلین و بسیاری از کشورهای دیگر است. همچنین این دانشگاه دارای برنامه‌های تبادل دانشجو با سیستم اراسموس به برترین دانشگاه‌های جهان از جمله  دانشگاه هاروارد و استنفورد و همچنین بسیاری از دانشگاه‌های اروپایی و بین‌المللی است.

این دانشگاه با شرکت‌های بزرگ قرارداد دارد که دانشجو می‌تواند این فرصت را پیدا کند تا دوره کارآموزی خود را در یکی از این شرکت‌ها آموزش ببیند. همچنین دانشگاه باهچه شهیر بهترین دانشگاه در زمینه رسانه در ترکیه است و دارای یک استودیوی بزرگ برای آموزش به دانشجویان است. در واقع این دانشگاه اولین دانشگاه ترکیه است که با حمایت وزارت اقتصاد در لیست Turquality قرار گرفته است. همچنین اولین و تنها دانشگاه در ترکیه است که رشته هوش مصنوعی را در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی ارائه می‌کند.

دانشکده‌ های دانشگاه باهچه شهیر

لازم است بدانید که دانشگاه خصوصی باهچه شهیر دارای بیش از 30 هزار دانشجوی مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری در بیش از 250 رشته تحصیلی مختلف برای تحصیل در ترکیه است. این دانشگاه دارای بیش از 1000 اساتید مجرب و بین‌المللی است که در آموزش و پژوهش در زمینه‌های مختلف فعالیت می‌کنند. لیست کامل دانشکده‌های دانشگاه باهچه شهیر به شرح زیر است:

 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده علوم تربیتی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده ارتباطات
 • دانشکده اقتصاد، علوم اداری و اجتماعی
 • دانشکده معماری و طراحی
 • دانشکده فنی و مهندسی و علوم طبیعی
 • دانشکده علوم بهداشت

رشته های دانشگاه خصوصی باهچه شهیر

دانشگاه باهچه شهیر طیف گسترده‌ای از رشته‌های دانشگاهی را پوشش می‌دهد که در این قسمت تنها به برخی از پرمتقاضی‌ترین آن‌ها برای تحصیل در ترکیه پرداخته شده است.

 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • تغذیه و رژیم غذایی
 • شنوایی‌سنجی
 • فیزیوتراپی و توان‌بخشی
 • عکاسی و فیلم‌برداری
 • مهندسی هوش مصنوعی
 • مهندسی برق و الکترونیک
 • مهندسی عمران
 • تبلیغات
 • مهندسی صنایع
 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی پزشکی
 • مهندسی نرم‌افزار
 • معماری
شرایط پذیرش دانشگاه باهچه شهیر ترکیه

شرایط پذیرش دانشگاه باهچه شهیر ترکیه

به‌طورکلی باید گفت که شرایط ورود به دانشگاه خصوصی باهچه شهیر برای دوره‌های تحصیلی مختلف ممکن است متفاوت باشد. در واقع این شرایط به عواملی مانند سطح تحصیلات پیشین، امتیازات آزمون ورودی، نوع دوره تحصیلی و دیگر عوامل بستگی دارد. در اینجا یک نگاه کلی به شرایط ورود به دانشگاه خصوصی باهچه شهیر برای متقاضیان تحصیل در ترکیه ارائه می‌شود.

 • امتیازات آزمون ورودی: دانشگاه باهچه شهیر از داوطلبان خواسته است که در آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها با امتیاز کافی عمل کنند. توجه داشته باشید که امتیاز موردنیاز برای هر دوره تحصیلی ممکن است متفاوت باشد.
 • معدل تحصیلی: به‌طورکلی باید گفت که برای داوطلبان داخلی و خارجی معدل تحصیلی نقش مهمی در فرایند انتخاب دارد. اصولاً داوطلبان باید معدل تحصیلی بالایی در دوره تحصیلی پیشین داشته باشند.
 • آزمون زبان: برای داوطلبانی که زبان انگلیسی مهارت‌هایشان ضعیف است دانشگاه ممکن است از آن‌ها بخواهد که آزمون زبان را قبل از ورود به دانشگاه اخذ نمایند و در واقع نمره‌های موردنیاز را کسب کنند.
 • مصاحبه: همان‌طور که می‌دانید برخی دوره‌ها ممکن است نیازمند مصاحبه با داوطلبان باشند. این مصاحبه می‌تواند مکملی برای امتیازات دیگری باشد که داوطلب کسب نموده است.

برای اطلاع از شرایط دقیق‌تر پذیرش در دانشگاه باهچه شهیر می‌توانید به سایت رسمی این دانشگاه مراجعه کنید و تمامی اطلاعات لازم را کسب نمایید.

مدارک ثبت نام دانشگاه باهچه شهیر

مدارک ثبت نام در دانشگاه باهچه شهیر ترکیه ممکن است بر اساس دوره‌های تحصیلی و شرایط ویژه متفاوت باشد؛ اما در اغلب موارد مدارک زیر برای ثبت نام در این دانشگاه لازم است.

 • دیپلم دبیرستان و ترجمه رسمی آن که به تأیید دفتر اسناد رسمی یا نمایندگان خارجی ترکیه در کشور مبدأ رسیده باشد.
 • کارنامه دبیرستان (کلاس‌های نهم دهم، یازدهم و دوازدهم) (ترکی یا انگلیسی)
 • مدرک معادل و ترجمه رسمی آن که به تأیید دفتر اسناد رسمی یا نمایندگان خارجی ترکیه در کشور مبدأ رسیده باشد.
 • کپی اصل نامه پذیرش رسمی که در هنگام ثبت نام می‌توانید از دفتر بین‌المللی دریافت نمایید.
 • رسید پرداخت ودیعه و دریافت باقیمانده هزینه ترم اول بعد از کسر سپرده
 • گواهی مهارت زبان انگلیسی قابل‌قبول (در صورت وجود)
 • عکس
 • گذرنامه

خوابگاه دانشگاه خصوصی باهچه شهیر ترکیه

به‌طورکلی باید گفت که دانشگاه باهچه شهیر در مجموع  برای دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در ترکیه که نیاز به خوابگاه دارند دو مجموعه بسیار بزرگ به نام‌های او نیهال و رپوبلیکا آرتا کوی در نظر گرفته است. هزینه خوابگاه دانشگاه خصوصی باهچه شهیر باتوجه‌به نوع اتاق، محدوده جغرافیایی و سایر عوامل متغیر است.

در واقع این هزینه‌ها می‌توانند در هر ترم یا سال تحصیلی تغییر نمایند. برای اطلاع از هزینه‌های دقیق خوابگاه در دانشگاه خصوصی باهچه شهیر ترکیه، بهتر است به وب‌سایت رسمی دانشگاه مراجعه نمایید؛ اما به‌طورکلی هزینه 9 ماه شهریه خوابگاه از 35 هزار لیر شروع می‌شود و تا 80 هزار لیر یا حتی مقداری بیشتر است.

شهریه دانشگاه خصوصی باهچه شهیر استانبول 2024-2023

شهریه دانشگاه خصوصی باهچه شهیر استانبول 2024-2023

همان‌طور که در بالا بیان شد دانشگاه باهچه شهیر رشته‌های مختلفی را ارائه می‌دهد و شهریه تحصیل در این دانشگاه به رشته انتخابی شما بستگی دارد. در واقع باید گفت که شهریه دانشگاهای خصوصی ترکیه نسبت به دانشگاه‌های دولتی ترکیه مقدار بالاتری است. در زیر به لیست شهریه برخی از پرمتقاضی‌ترین رشته های این دانشگاه اشاره شده است.

 • پزشکی ۶ساله با هزینه سالانه 25000 دلار
 • دندانپزشکی ۵ساله با هزینه سالانه 20000 دلار
 • فیزیوتراپی و توان‌بخشی (ترکی) ۴ساله با هزینه سالانه 5740 دلار
 • فیزیوتراپی و توان‌بخشی (انگلیسی) ۴ساله با هزینه سالانه 5740 دلار
 • سینما و تلویزیون ۴ساله با هزینه سالانه 8200 دلار
 • مهندسی ۴ساله با هزینه سالانه 8200 دلار
 • معماری ۴ساله با هزینه سالانه 8200 دلار
 • حقوق ۴ساله با هزینه سالانه 8200 دلار
 • دوره‌های خلبانی ۴ساله با هزینه 8200 دلار + 13500 یورور (آموزش سالانه پرواز)

بورسیه دانشگاه خصوصی باهچه شهیر

دانشگاه باهچه شهیر برنامه بورسیه‌های متنوعی را نیز برای تشویق‌شدن دانشجویان به تحصیل در ترکیه ارائه می‌دهد که در اینجا به آن‌ها اشاره شده است.

بورسیه اپلای دانشگاه bahcesehir: در واقع دانشجویانی که به سیستم Apply BAU مراجعه می‌کنند و نامه پذیرش آن‎ها در نتیجه درخواست ارسال می‌شود، بورسیه تحصیلی با نرخ مشخص شده در نامه پذیرش مخصوص دپارتمان را دریافت می‌کنند.

تخفیف خواهربرادری کاردانی و کارشناسی: درصورتی‌که خواهر و برادری در مقاطع کاردانی یا کارشناسی به طور هم‌زمان تحصیل نمایند به هر خواهر و برادر 10 درصد شهریه پرداخت می‌شود.

بورسیه انتقال عمودی از کاردانی به کارشناسی: به فارغ‌التحصیلان دانشکده فنی و حرفه‌ای باهچه شهیر استانبول در هر دوره کارشناسی که در باهچه شهیر استانبول شرکت می‌کنند، 50 درصد بورس تحصیلی رایگان تعلق می‌گیرد؛ به‌شرط این که عضو انجمن دانشجویان باهچه شهیر باشند.

برنامه تبادل دانشجو در دانشگاه باهچه شهیر

برنامه تبادل دانشجو در دانشگاه باهچه شهیر

به‌طورکلی باید گفت که برنامه‌های تبادل دانشجویی در این دانشگاه واقعاً فرصت‌های ارزشمندی برای دانشجویان خارجی که علاقه‌مند به تحصیل در ترکیه هستند فراهم می‌کند. در واقع یکی از برنامه‌های اصلی این دانشگاه برنامه اراسموس است که به دانشجویان امکان می‌دهد تا در دانشگاه‌های دیگری در اروپا و آمریکا تحصیل کنند. این برنامه سبب افزایش تخصص دانشجویان، تجربه‌های فرهنگی جدید و آشنایی با محیط تحصیلی بین‌المللی می‌شود.

در حقیقت باید گفت که این برنامه‌ها منجر به توسعه شبکه‌های بین‌المللی می‌شوند و به دانشجویان امکان می‌دهند تا با تعداد زیادی از افراد از طرق مختلف ارتباط برقرار کنند. همچنین تجربه زندگی در یک محیط متفاوت فرهنگی به دانشجویان فرصت افزایش دانش فرهنگی و آگاهی از تفاوت‌های جهانی را می‌دهد.

جمع‌بندی

با مطالعه این مقاله می‌توان فهمید که دانشگاه باهچه شهیر یکی از برترین دانشگاه‌های خصوصی برای تحصیل در ترکیه است که در سطح جهانی نیز مورد قبول است. ازاین‌رو تحصیل در این دانشگاه می‌تواند یک گزینه فوق‌العاده برای متقاضیان تحصیل در این کشور باشد. شما نیز می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مهاجرت تحصیلی به ترکیه و دریافت مشاوره رایگان با مشاوران ما در مؤسسه مهاجرتی علم ویرا در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۵ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه