دانشگاه‌های خصوصی ترکیه موردتایید ایران
توسط تیم علم ویرا
17 مهر 2

دانشگاه های خصوصی ترکیه مورد تایید ایران

تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه مورد تایید ایران گزینه مناسبی برای تحصیل در سطح بالا و به‌دست‌آوردن مدرک تحصیلی بین‌المللی محسوب می‌شود.  تحصیل در بیش از 70 دانشگاه خصوصی معتبر و باکیفیت ترکیه با زبان‌های تدریس مختلف مثل انگلیسی، ترکی و فرانسوی می‌تواند به شما در تحقق آرزوهای تحصیلی و شغلی کمک نمایند. تحصیل در ترکیه با ارائه رشته‌های متنوعی مانند پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، مهندسی، مدیریت و معماری در دانشگاه‌های خصوصی این کشور موجب شده دانشگاه‌های این کشور در صدر لیست دانشگاه‌های جهان قرار گیرند.

دانشگاه‌های خصوصی دارای هزینه‌های تحصیلی بالاتری نسبت به دانشگاه‌های دولتی ترکیه  هستند؛ ولی در عوض دارای  تجهیزات پیشرفته و اساتید باتجربه‌ای نیز هستند. همچنین این دانشگاه‌ها به دانشجویان فرصتی مناسب جهت توسعه مهارت‌های لازم و دستیابی به موفقیت در حرفه خود می‌دهند. در ادامه این مقاله از علم ویرا شما را بیشتر با دانشگاه های مورد تایید ایران در ترکیه آشنا می‌کنیم.

تحصیل در ترکیه

سیستم آموزشی دانشگاه های خصوصی ترکیه مورد تایید ایران از سبکی جدید و پیشرفته پیروی می‌کنند. این موضوع موجب شده که این کشور دارای اعتبار بین‌المللی باشد. همچنین دانشگاه‌های خصوصی ترکیه دو زبان‌آموزشی ترکی و انگلیسی را برای دانشجویان در نظر گرفته‌اند. به همین دلیل هر دانشجوی پذیرفته شده می‌تواند علاوه بر تدریس از آموزش زبان نیز بهره‌مند شود و بعد از گذراندن دوره‌های آماده‌سازی به بخش‌های دیگر دانشگاه انتقال یابد.

یکی از نگرانی‌های اغلب دانشجویان که قصد ادامه تحصیل در سایر کشورها را دارند عادات و فرهنگ متفاوت دیگر کشورها است؛ ولی این موضوع برای کشوری مثل ترکیه اندکی متفاوت است. اغلب دانشجویان ایرانی به علت نزدیک بودن شرایط آب و هوایی، غذا و نیز آیین‌ها و عادات این کشور نسبت به ایران سعی می‌کنند که تحصیلات خود را در یکی از دانشگاه‌های خصوصی ترکیه ادامه دهند. البته لازم به ذکر است که این کشور در مقایسه با دیگر دانشگاه‌های مطرح در دنیا توانسته است در بین دانشجویان رتبه خوبی را کسب نماید.

مزایای تحصیل در دانشگاه‌های مورد تایید ایران

دانشگاه های خصوصی ترکیه مورد تایید ایران؛ مزایای تحصیل

سیستم آموزشی برترین دانشگاه های خصوصی ترکیه‌ مورد تایید ایران سبکی مدرن دارند که به این کشور اعتبار بین‌المللی بخشیده‌اند. استانداردهای آموزشی برای تحصیل در ترکیه دارای اعتبار جهانی هستند. همچنین سطح آموزش‌های ارائه شده دارای کیفیت بسیار مناسبی هستند. دانشجویان نیز با وجود اساتید موفق و سیستم یکپارچه در آموزش، استانداردهای بالایی را در برترین دانشگاه‌های خصوصی این کشور تجربه می‌کنند. در ادامه به برخی از مزایای تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه اشاره شده است.

 • در دانشگاه‌های خصوصی به شرکت در آزمون‌های ورودی نیازی نیست و دانشجویان می‌توانند فورا ثبت نام خود را انجام دهند.
 • کمک‌ هزینه‌ها و تخفیف‌هایی در شهریه این دانشگاه‌ها به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شود.
 • بالا بودن کیفیت و امکانات آموزشی در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه
 • اعتبار بالای مدارک دانشگاه‌های خصوصی ترکیه
 • امکان کار دانشجویی و امکان اقامت بعد از تحصیل در ترکیه
 • وجود فرصت‌های کاری کم ‌نظیر در ترکیه
 • هزینه‌های پایین زندگی در این کشور
 • سیستم حمل‌ونقل عمومی ارزان و آسان برای دانشجویان
 • امکانات و کیفیت اقامتی و خوابگاه‌های دانشجویی بسیار مناسب
 • پردیس‌های مجهز و مدرن دانشگاه‌های خصوصی ترکیه
 • خدمات ویژه مشاوره‌ای برای دانشجویان جهت سازگاری با محیط و زندگی در ترکیه

لیست دانشگاه‌های مورد تایید ایران

لیست دانشگاه های خصوصی ترکیه مورد تایید ایران

دانشگاه‌های خصوصی ترکیه شرایط مناسبی را برای متقاضیان بین‌المللی فراهم نموده‌اند. برای افرادی که از کنکور ایران خسته شده‌اند و نمی‌خواهند کلا در آزمون ورودی شرکت نمایند پذیرش از دانشگاه‌ های مورد تایید ایران در ترکیه بدون کنکور بهترین گزینه است. دانشگاه‌های خصوصی برای تحصیل در ترکیه شرایط اخذ پذیرش بسیار راحتی دارند. جهت اخذ پذیرش از دانشگاه‌های خصوصی این کشور نیازی به شرکت در هیچ نوع آزمون ورودی نیست؛ زیرا در اغلب دانشگاه‌های خصوصی ترکیه به زبان انگلیسی نیز تدریس انجام می‌شود و نیاز به مدرک زبان است.

در صورتی که مدرک زبان نداشته باشید خود دانشگاه بعد آزمون ارزیابی سطح زبان شما یک دوره زبان برای شما قبل از ترم‌های اصلی برگزار می‌کند. مدت این دوره بسته به سطح زبان شما است و می‌تواند تا یک سال باشد. فرایند پذیرش از این دانشگاه‌ها به این صورت است که شما فقط مدارک مقطع دیپلم خود را به دانشگاه ارائه می‌کنید. در ادامه به برخی از دانشگاه های خصوصی ترکیه مورد تایید ایران اشاره شده است.

دانشگاه کوچ استانبول مورد تایید ایران

1. تحصیل در ترکیه؛ دانشگاه کوچ استانبول

دانشگاه کوچ به عنوان یکی از برترین دانشگاه‌ های خصوصی ترکیه مورد تایید ایران شناخته می‌شود. این دانشگاه در سال 1993 در شهر استانبول تاسیس شده است و در حال حاضر دارای 11 دانشکده است. دانشگاه کوچ هر ساله پذیرای دانشجویان داخلی و خارجی در تمامی مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است.

زبان آموزشی این دانشگاه ترکی و انگلیسی است و دانشجویان برای ثبت‌نام و تحصیل در این دانشگاه لازم است در آزمون SAT شرکت کنند. نمره مورد نیاز در این آزمون برای قبولی دانشجویان در رشته‌هایی مثل پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی 1400 به بالا، در رشته‌های پیراپزشکی 1210 به بالا و در سایر رشته‌ها 1100 به بالا است. طبق آخرین رتبه‌بندی انجام شده این دانشگاه توانسته است رتبه 456 را در میان برترین دانشگاه‌های دنیا کسب نماید.

دانشگاه خصوصی بیلکنت آنکارا

2. دانشگاه بیلکنت آنکارا

دانشگاه بیلکنت در سال 1984 در شهر آنکارا تاسیس شده است و یکی از دانشگاه‌های برتر برای ادامه تحصیل در ترکیه است. بیلکنت که در لیست دانشگاه های خصوصی ترکیه مورد تایید ایران قرار گرفته است  دارای 9 دانشکده و پذیرای دانشجویان داخلی و خارجی در تمامی مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است. این دانشگاه توانسته طبق آخرین رتبه‌بندی صورت‌گرفته رتبه 798 را در میان برترین دانشگاه‌های جهان کسب نماید.

زبان آموزشی دانشگاه بیلکنت ترکی و انگلیسی است و دانشجویان برای پذیرش در این دانشگاه لازم است در آزمون‌های ورودی YOS و SAT شرکت کنند. نمره قبولی در آزمون SAT  900 به بالا و نمره قبولی آزمون YOS در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی 80 و در رشته های پیراپزشکی 65 به بالا است.

دانشگاه سابانچی استانبول مورد تایید ایران

3. دانشگاه سابانچی استانبول

دانشگاه سابانجی از دانشگاه های خصوصی ترکیه مورد تایید ایران است که در سال 1999 در شهر استانبول تاسیس شده است. این دانشگاه دارای 3 دانشکده بوده که پذیرای دانشجویان داخلی و خارجی در تمامی مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است. طبق آخرین رتبه‌بندی‌های انجام شده دانشگاه سابانچی توانسته است رتبه 1336 را در میان برترین دانشگاه‌های دنیا کسب کند.

زبان آموزشی این دانشگاه انگلیسی است و همه دانشجویان باید به این زبان تسلط کافی داشته باشند. همچنین دانشجویان برای پذیرش و تحصیل در دانشگاه باید در آزمون ورودی SAT  شرکت کنند و امتیاز مورد قبول این دانشگاه را کسب کنند. نمره قبولی آزمون SAT  دانشگاه سابانجی 1100 به بالا است.

دانشگاه خصوصی آجی بادام ترکیه

4. دانشگاه خصوصی آجی بادام

دانشگاه آجی بادام استانبول که در لیست دانشگاه‌ های خصوصی ترکیه مورد تایید ایران قرار دارد به علت تنوع رشته‌های مختلف توانسته به یکی از انتخاب‌های دانشجویان در سرتاسر دنیا تبدیل شود. این دانشگاه که در سال ۲۰۰۷ فعالیت خود را آغاز کرده است دارای بالاترین سطح امکانات رفاهی و کیفیت آموزشی است و با وجود تمامی ویژگی‌های مثبت خود شهریه بسیار مناسبی هم دارد. زبان اصلی دانشگاه آجی بادام انگلیسی و ترکی است که مناسب دانشجویانی است که به یکی از این زبان ها تسلط کافی داشته باشند و یا تمایل به ادامه تحصیل در کشورهای اروپایی یا آمریکایی را دارند.

همچنین این دانشگاه با شرکت در برنامه‌های تبادل دانشجویی مثل اراسموس به تبادل دانشجویان خود با دیگر دانشگاه‌های مطرح اروپا می‌پردازد. با انجام این کار دانشگاه آجی بادام این فرصت را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد تا از این تبادل دانشجویی نهایت بهره‌برداری را داشته باشند. جهت ورود و ثبت نام در این دانشگاه باید در آزمون‌های ورودی دانشگاه آجی بادام شرکت کنید و امتیاز قابل قبول دانشگاه را هم کسب نمایید. دانشجویان خارجی و بین‌المللی می‌توانند جهت پذیرش در این دانشگاه از سه روش استفاده نمایند.

شرکت در آزمون یوس ( YOS ) و آزمون اس ای تی(SAT)  و همچنین پذیرش بدون آزمون سه راهی است که این دانشگاه جهت پذیرش و تحصیل در ترکیه برای دانشجویان خارجی قرار داده است.

دانشگاه خصوصی اوزیگین ترکیه مورد تایید ایران

5. دانشگاه های خصوصی ترکیه مورد تایید ایران؛ دانشگاه خصوصی اوزیگین

دانشگاه اوزیگین یکی از گزینه‌های مناسب جهت مهاجرت تحصیلی به ترکیه برای دانشجویان بین‌المللی به خصوص ایرانیان است. این دانشگاه خصوصی ترکیه مورد تایید ایران تقریبا در همه رشته‌های وزارت علوم دانشجو می‌پذیرد. شرایط پذیرش در دانشگاه خصوصی اوزیگین مانند دیگر دانشگاه‌های ترکیه است و شرط زبان، مدرک، داشتن هزینه تحصیل و پذیرش تحصیلی، لازمه ورود به آن است. باید گفت که لیست دانشگاه های خصوصی ترکیه مورد تایید ایران در مورد رشته های وزارت علوم بیشتر از وزارت بهداشت است.

دانشگاه خصوصی فنی استانبول مورد تایید ایران

6. دانشگاه خصوصی فنی استانبول

دانشگاه فنی استانبول که در لیست دانشگاه های خصوصی ترکیه مورد تایید ایران قرار دارد یک مرکز آموزشی غیردولتی وابسته به دانشگاه استانبول است. این دانشگاه به صورت خصوصی فعالیت می‌کند و تنها اعتبار دانشگاه استانبول را دارد. باید گفت که این دانشگاه در بیشتر رشته‌های فنی مهندسی دانشجو می‌پذیرد. هزینه تحصیل در دانشگاه فنی استانبول به علت اعتباری که از دانشگاه استانبول دارد تقریبا زیاد است. البته این دانشگاه یک امتیاز هم دارد و آن معرفی نیروهای ماهر و کارآزموده جهت کار در کشور ترکیه در صورت تمایل دانشجو به اقامت کاری بعد از اتمام تحصیلات است.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه

دانشگاه های خصوصی ترکیه مورد تایید ایران؛ هزینه تحصیل

معمولا هزینه تحصیل در ترکیه در دانشگاه‌های دولتی کم‌تر از هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی است. لازم به ذکر است که اگر زبان تحصیل نیز به زبان ترکی باشد قطعا هزینه تحصیل هم پایین‌تر خواهد بود؛ ولی در صورتی که دانشجویان بخواهند در دانشگاه‌های خصوصی به زبان های انگلیسی، آلمانی، اسپانیایی، فرانسوی و… تحصیل کنند نیاز است هزینه بیشتری را بپردازند. در برخی از دانشگاه‌ها امکان پرداخت شهریه به طور اقساطی در سال دوم تحصیل امکان پذیر است. رشته‌هایی مثل پزشکی، دندانپزشکی  و داروسازی را می‌توان از گران ترین رشته‌های تحصیلی برای تحصیل در ترکیه به شمار آورد.

در دانشگاه های خصوصی ترکیه مورد تایید ایران که به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی تدریس می‌شود هزینه تحصیل عموما در حدود 5000 دلار الی 20000 دلار آمریکا برای دانشجویان بین‌المللی برآورد شده است. اصولا کیفیت خدماتی که هر دانشگاه به دانشجویان ارائه می‌دهد سبب متفاوت شدن شهریه دانشگاه‌‌های خصوصی ترکیه با  یکدیگر می‌شود. بهترین راه جهت انتخاب یک دانشگاه خصوصی ایده‌آل مشاوره با افرادی است که دارای تجربه بسیار بالایی در این زمینه هستند. همچنین لازم به ذکر است که شهریه دانشگاه‌های خصوصی ترکیه بر اساس خط مشی و سیاست مالی آن‌ها برای سال تحصیلی جاری و همچنین برنامه‌ آن‌ها برای آینده و اهداف تعیین شده‌ای که دارند مشخص می‌شود.

تحصیل بدون آزمون در ترکیه

دانشگاه خصوصی فرصتی برای تحصیل بدون آزمون در ترکیه

همان‌طور که در بالا بیان شد جهت تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه نیازی به انجام آزمون‌های ورودی دانشگاه نیست. البته به این نکته توجه داشته باشید که باید برای رشته‎‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پرستاری چنین انتظاری داشت؛ زیرا این رشته‌ها به علت حساسیت بسیار زیاد، جهت ورود به دانشگاه نیاز به شرط آزمون دارند. فاصله نزدیک ترکیه با ایران از جمله امتیازات مثبتی است که دانشجویان را برای تحصیل در ترکیه به خود جذب می‌کند.

مهاجرت تحصیلی نیازمند بررسی‌های دقیق و کارشناسی شده است تا مسیر تحصیل و زندگی شما را به موفقیت ختم نماید. با مزایای گفته شده و با رتبه‌های قابل قبول، دانشگاه‌ های خصوصی ترکیه مورد تایید ایران می‌تواند انتخاب مناسبی برای دانشجویان در هر مقطعی باشد.

جمع‌بندی

مورد تایید بودن مدرکی که بعد از تحصیل به دست آورده‌اید از جانب کشوری که قصد اشتغال در آن را دارید امری بسیار مهم است. در این مقاله به بررسی 6 مورد از دانشگاه های خصوصی ترکیه مورد تایید ایران برای تحصیل در ترکیه پرداخته شد. لازم به ذکر است که امروزه دانشگاه‌های خصوصی ترکیه با ارائه خدمات آموزشی و امکانات رفاهی پیشرفته با سایر دانشگاه‌های اروپایی در رقابت‌اند. به همین علت دانشجویان بسیاری از کشورهای مختلف جهت پذیرش این دانشگاه‌ها اقدام می‌کنند. همان طور که بیان شد دانشگاه کوچ، آجی بادام، استانبول و… از جمله دانشگاه های مورد تایید ایران در ترکیه هستند.

برای کسب اطالاعات بیشتر در خصوص دانشگاه های خصوصی ترکیه مورد تایید ایران و همچنین دانشگاه‌های دولتی می‌توانید با کارشناسان ما در علم ویرا در ارتباط باشید. مؤسسه مهاجرتی علم ویرا باسابقه درخشان در زمینه مهاجرت تحصیلی و با همکاری مشاوران، وکلا و حقوق‌دانان خود بهترین مسیرهای قانونی مهاجرت برای تحصیل در برترین دانشگاه‌های دنیا را به متقاضیان عزیز معرفی می‌کند. با ارسال فرم درخواست مشاوره رایگان می‌توانید با مشاوران ما در ارتباط باشید. رسالت ما ارائه بهترین مسیرهای قانونی و انتخاب بهترین دانشگاه‌ها بر اساس شرایط متقاضیان است.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه