دانشگاه بیلکنت (Bilkent University)
توسط تیم علم ویرا
16 اردیبهشت 2

دانشگاه بیلکنت (Bilkent University) + هزینه تحصیل 2023

دانشگاه بیلکنت (Bilkent)
سال تأسیس1984
محل قرارگیری دانشگاهآنکارا
رتبه جهانی551-560
مورد تأیید وزارت بهداشتخیر
مورد تأیید وزارت علومبله
آدرس و‌سایتbilkent.edu.tr
دانشگاه بیلکنت

دانشگاه بیلکنت (Bilkent University)

دانشگاه بیلکنت (Bilkent University) مرکزی خصوصی بوده و از بهترین و معتبرترین دانشگاه‌های ترکیه به شمار می‌رود.دانشگاه‌های دولتی و خصوصی متعددی در ترکیه قرار دارند که خدمات آموزشی با کیفیت را به دانشجویان ارائه می‌کنند. بیلکنت اولین دانشگاه خصوصی ترکیه است که همواره هدف افزایش کیفیت آموزش عالی را دنبال می‌کرده است. این دانشگاه سالانه دانشجویان بین‌المللی بسیاری را پذیرش می‌کنند. امکانات آموزشی نوین و اعتبار بالای دانشگاه نیز سبب علاقه‌مندی افراد به آن شده است. در این مطلب با دانشگاه Bilkent بیشتر آشنا خواهیم شد.

معرفی دانشگاه بیلکنت

دانشگاه بیلکنت در شهر آنکارا واقع شده است و در سال 1984 به عنوان نخستین دانشگاه خصوصی ترکیه پایه‌گذاری شد. نام Bilkent در واقع کوتاه شده عبارت bilmi kenti به معنای شهر دانش و یادگیری است. این دانشگاه دارای 3 پردیس بوده که در فاصله حدوداً 12 کیلومتری از مرکز شهر قرار گرفته اند. این دانشگاه پذیرای حدود 13000 دانشجو است که حدود 10 درصد از این تعداد را دانشجویان بین‌المللی شکل می‌دهند. حدود 30 برنامه تحصیلی در مقطع کارشناسی و  58 برنامه تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا در این دانشگاه ارائه می‌شوند.

زبان اصلی تدریس در دانشگاه بیلکنت انگلیسی است و رشته‌های معدودی به زبان ترکی ارائه می‌شوند. اعضای هیئت علمی دانشگاه Bilkent حدود 760 نفر اند. حدود یک‌چهارم از این افراد را اساتید بین‌المللی از 34 کشور دنیا تشکیل داده اند. علاوه‌بر این، روابط و همکاری‌های متعددی میان این دانشگاه و سایر مراکز علمی معتبر جهان برقرار است که سبب افزایش اعتبار دانشگاه و بهبود خدمات آن می‌گردد.

می‌دانید که بخش مهمی از اعتبار و رتبه هر دانشگاهی به میزان تحقیقات و پژوهش‌های علمی آن وابسته است. دانشگاه Bilkent یکی از فعال‌ترین‌ها در این عرصه به شما می‌آید. کلاس‌های تدریس و لابراتوارهای آموزشی کاملاً مدرن و مجهز بوده و کیفیت آموزش را تضمین می‌کنند. بیلکنت سرمایه قابل توجهی را برای  تکنولوژی‌های مربوط به پژوهش صرف می‌کند. لازم به ذکر است که کتابخانه این دانشگاه، گسترده‌ترین کتابخانه آکادمیک در تمام ترکیه است. مجموعه عظیم کتاب‌ها، تنها امتیاز این کتابخانه نیست. امکان دسترسی به دیتابیس ژورنال‌ها و مجلات مختلف که برای فعالیت‌های پژوهشی نیاز دارید نیز در این کتابخانه فراهم شده است.

تحصیل در دانشگاه بیلکنت

تحصیل در دانشگاه بیلکنت (Bilkent University)

دانشگاه بیلکنت (Bilkent University)در سال 2021 رتبه جهانی 560-551 را کسب کرد.همانطور که پیش از این ذکر شد، امکانات و کیفیت آموزش در این دانشگاه تحسین برانگیز است. یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در دانشگاه اعتبار بالای مدارک آن است. رتبه دانشگاه به عوامل مختلفی از جمله امکانات آموزشی، فضای بین‌المللی، میزان فعالیت‌های پژوهشی، اساتید و … بستگی دارد. رتبه بالای این دانشگاه نشانگر برتری و موفقیت آن در این زمینه‌ها است. نکته حائز اهمیت بعدی، تنوع رشته‌های ارائه شده در این دانشگاه است. 9 دانشکده مختلف در این دانشگاه واقع شده اند که رشته‌های بسیاری را به دانشجویان ارائه می‌کنند. این دانشکده‌ها و برخی از رشته‌های موجود در آن‌ها عبارت اند از:

 • دانشکده مدیریت تجاری: مدیریت بازرگانی و مدیریت کسب و کار
 • دانشکده آموزش: کامپیوتر و فناوری، معلم آموزش زبان انگلیسی، علوم تربیتی و تربیت مدرس
 • دانشکده مهندسی: مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق، مهندسی صنایع، مهندسی مکانیک و مهندسی عمران
 • دانشکده علوم: شیمی، ریاضی، فیزیک، زیست مولکولی و ژنتیک
 • دانشکده علوم انسانی و ادبیات: ادبیات و زبان انگلیسی، فلسفه، ترجمه و ادبیات ترکیه
 • دانشکده حقوق: حقوق
 • دانشکده هنر، طراحی و معماری: طراحی گرافیک، معماری داخلی، طراحی محیط، طراحی شهری، معماری مناظر و هنرهای زیبا
 • دانشکده موسیقی و هنرهای نمایشی: موسیقی و تئاتر
 • دانشکده علوم کاربردی: سیستم‌های اطلاعاتی، گردشگری و هتلداری
 • دانشکده اقتصاد، مدیریت و علوم اجتماعی: اقتصاد، روابط بین‌الملل، علوم سیاسی، مدیریت دولتی و روان‌شناسی

لازم به ذکر است که دانشگاه بیلکنت از جمله مراکز آموزش عالی مورد تأیید و پذیرش وزارت علوم ایران است. این دانشگاه در میان دانشگاه‌های ممتاز از نظر این وزارت‌خانه قرار دارد. مورد تأیید بودن توسط وزارت‌خانه به این معنا است که مدرک تحصیلی شما پس از فارق‌التحصیلی در ایران مورد پذیرش است. به عبارت دیگر در صورت بازگشت به ایران مانعی برای ادامه تحصیل یا کاریابی نخواهید داشت. با توجه به اینکه بسیاری از دانشجویان پس از دوران تحصیل به ایران باز می‌گردند، این موضوع مزیت بزرگی محسوب می‌شود. به علاوه اعتبار بالای دانشگاه Bilkent سبب اعتبار مدرک شما در دیگر کشورها خواهد شد.

همپنین شما میتوانید ار مطالب دانشگاه باهچه شهیر و کوچ استفاده کنید و از تجربه موسسه علم ویرا در پذیرش این دانشگاه ها بهره مند شوید.

امکانات رفاهی دانشگاه Bilkent

دانشگاه تنها به تحصیل و امکانات آموزشی محدود نمی‌شود. یکی از شاخصه‌های مهم هر دانشگاه برخورداری از امکانات رفاهی و تفریحی مناسب است. این امکانات به ویژه برای دانشجویان بین‌الملل ضروری است. دانشگاه بیلکنت از امکانات بسیاری برخوردار است که دوران تحصیل را برای شما لذت‌بخش‌تر خواهد کرد. حدود 100 انجمن دانشجویی مختلف در این دانشگاه وجود دارند که فعالیت‌های مختلفی را برای دانشجویان تدارکات می‌بینند. برخی از این فعالیت‌ها عبارت اند از ورزش‌های آبی، انجمن ارتباطات بین‌المللی، انجمن شطرنج، انجمن کوئیدیچ و انجمن رقص مدرن. به علاوه، گفتمان‌ها و نمایشگاه‌های هنری فراوانی به صورت سالانه در دانشگاه برگزار می‌شوند.

از جمله مراکز رفاهی و خدماتی دانشگاه نیز می‌توان به سالن غذاخوری، مرکز درمانی، مراکز مشاوره، کتاب‌فروشی، گالری هنر و … اشاره کرد. یکی دیگر امکانات رفاهی کلیدی، خوابگاه است. خوابگاه‌های این دانشگاه محیطی امن و راحت را برای بیش از 4000 دانشجو فراهم می‌کند. وجود مراکز ورزشی مانند استخر، زمین‌های ورزشی، باشگاه بدنسازی، سالن بسکتبال و … نیز اوقات خوشی را برای شما فراهم خواهد کرد.

اخذ پذیرش از دانشگاه بیلکنت

اخذ پذیرش از دانشگاه بیلکنت

اعتبار بالای دانشگاه بیلکنت و امکانات آموزشی برجسته آن دانشجویان بسیاری را به خود جذب می‌کند. همین امر می‌تواند اخذ پذیرش از این دانشگاه را کمی دشوارتر کند. شرایط پذیرش ممکن است برای رشته‌های مختلف تفاوت‌هایی داشته باشد؛ اما به صورت کلی لازم است شرایط و مدارک زیر را فراهم کنید.

قبولی در آزمون ALES برای اخذ پذیرش ضروری است. این آزمون شامل بخش‌های ریاضی، هوش (GMAT) و زبان است. قبولی در آزمون GMAT برای رشته‌های مهندسی، ریاضی و مدیریت الزامی است.

 • فرم تقاضای آنلاین
 • پاسپورت معتبر
 • توانایی نگارش و مکالمه انگلیسی (توانایی داوطلبان از طریق آزمون مشخص شده و حداقل نمره لازم برای رشته‌های مختلف متفاوت است.)
 • مدارک تحصیلی سابق
 • ریز نمرات
 • توصیه نامه
 • رزومه (برای تحصیلات تکمیلی)

ارسال به موقع مدارک برای دریافت پذیرش ضروری است. در صورتی که مدارک خود را به موقع ارسال ننمایید، درخواست شما مورد بررسی قرار نخواهد گرفت. فرصت ارسال مدارک برای ترم پاییز معمولاً از 15 فوریه تا 10 جولای است.

هزینه تحصیل در دانشگاه بیلکنت

تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه رایگان نبوده و دانشجویان ملزم به پرداخت شهریه اند. همانگونه که ذکر شد دانشگاه بیلکنت، مرکزی خصوصی است. بنابراین، شهریه این دانشگاه نسبت به دانشگاه‌های دولتی بالاتر خواهد بود. هزینه پرداختی شما نسبت به رشته و مقطع تحصیلی انتخابی‌تان متفاوت خواهد بود. به صورت کلی میانگین شهریه سالانه برای دانشجویان بین‌المللی به احتساب مالیات 14472 دلار آمریکا و بدون احتساب مالیات 13400 دلار خواهد بود. شما می‌توانید این هزینه را در دو قسط مساوی پرداخت کنید. به علاوه، امکان پرداخت شهریه هم به صورت دلار و هم به شکل لیر ترکیه امکان‌پذیر است.

بورسیه دانشگاه Bilkent

بورسیه دانشگاه Bilkent

بورسیه تحصیلی یکی از بزرگ‌ترین امتیازاتی است که می‌توانید در دوران دانشجویی خود به دست بیاورید. دریافت بورسیه می‌تواند هزینه‌های شما را به شکل چشم‌گیری کاهش داده و شرایط تحصیل را برایتان ساده کند. دانشگاه بیلکنت بورسیه‌های بسیاری را به دانشجویان خود اعطا می‌کند. در حال حاضر قریب به 80 درصد دانشجویان تحصیلات تکمیلی این دانشگاه بورسیه اند. بورسیه‌های این دانشگاه به صورت معافیت از پرداخت و پرداخت کمک‌هزینه به دانشجویان اعطا می‌شود.

متقاضیان دریافت بورسیه براساس نمرات دبیرستان، نمرات آزمون‌های بین‌المللی، رشته انتخابی و دیگر معیارهای آکادمیک ارزیابی می‌شوند. بورسیه اعطایی می‌تواند از 20 درصد تا 100 درصد هزینه‌های شما را پوشش دهد. این بورسیه برای حداکثر 4 ترم در برنامه آمادگی زبان و 10 ترم برای مقطع کارشناسی قابل استفاده است. داشتن حداقل معدل 15 برای اخذ بورسیه الزامی است.

برنامه‌های تبادل دانشجو

همانگونه که پیش از این ذکر شد، دانشگاه بیلکنت از رتبه علمی بالایی برخوردار است. یکی از دلایل این امر ارتباطات و همکاری‌های بین‌المللی است. یکی از مزایای روابط بین‌المللی دانشگاه‌ها، برنامه‌های تبادل دانشجو است. این برنامه‌ها به دانشجویان در مقاطع و رشته‌های تحصیلی متفاوت اجازه می‌دهند یک یا دو ترم از تحصیلات خود را در دانشگاه دیگری بگذرانند. دانشگاه Bilkent یکی از اعضای برنامه‌ی تبادل دانشجویی اراسموس (Erasmus) است.

این برنامه برای تبادل دانشجویان میان دانشگاه‌های سراسر اروپا طراحی شده است. اراسموس امکان بی‌نظیری را برای کسب تجربیات مختلف و به دست آوردن فرصت‌های تحصیلی جدید برای شما به ارمغان می‌آورد. به غیر از اراسموس، توافقات بسیاری میان بیلکنت دیگر از دانشگاه‌های سراسر جهان وجود دارد. برخی از این کشورها عبارت اند از استرالیا، برزیل، کانادا، چین، گرجستان، هند، ژاپن، اردن، کرده، مالزی، روسیه، تایوان، آمریکا و … .

برنامه‌های تبادل دانشجو

جمع بندی

ترکیه یکی از نخستین مقاصد مهاجران ایرانی است. بسیاری از افراد برای ادامه تحصیل به این کشور مهاجرت می‌کنند. انتخاب دانشگاه مناسب قدم بسیار مهمی در این مسیر است. یکی از بهترین دانشگاه‌هایی که می‌توانید برای ادامه تحصیل انتخاب کنید، دانشگاه بیلکنت (Bilkent) است. این دانشگاه با مزایا و امکانات بی‌نظیر خود می‌تواند آینده تحصیلی و شغلی شما را تضمین کند. برخی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در این دانشگاه عبارت اند از امکانات آموزشی پیشرفته، اعتبار علمی بالا، امکانات برتر پژوهشی، امکان اخذ بورسیه و برنامه‌های تبادل دانشجو.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه