بهترین کشور برای تحصیل پزشکی رایگان
توسط تیم علم ویرا
28 خرداد 3

بهترین کشور برای تحصیل پزشکی رایگان 2024

رشته پزشکی یکی از محبوب‌ترین رشته‌های حال حاضر جهان است؛ ولی تحصیل در این رشته هزینه‌های زیادی را در پی دارد، مخصوصاً اگر در خارج از کشور بخواهید در این رشته تحصیل کنید. نکته بسیار مفیدی که وجود دارد، این است که با دارابودن برخی شرایط می‌توانید بهترین کشور برای تحصیل پزشکی به صورت رایگان را در خارج از کشور تجربه کنید. انتخاب بهترین کشور برای تحصیل پزشکی رایگان به مسائل بسیاری از جمله سطح دانشگاه‌ها، مدارک و امکانات کشور بستگی دارد.

دانشگاه‌های بسیاری در جهان از جمله چین و ترکیه امکان تحصیل رایگان پزشکی را فراهم کرده‌اند و به دانشجویانی که شرایط مدنظر را داشته باشند بورسیه های رشته پزشکی را ارائه می‌دهند. در ادامه این مقاله از علم ویرا با ما همراه باشید تا با بهترین کشورها برای تحصیل رایگان رشته پزشکی بیشتر آشنا شویم.

بهترین کشور برای تحصیل پزشکی رایگان

افرادی که اقدام به مهاجرت تحصیلی می‌کنند علاوه بر هزینه‌های دانشگاه، باید هزینه بسیاری نیز برای زندگی، مسکن، خوراک و حمل‌ونقل بپردازند. باتوجه‌به هزینه‌های زیاد تحصیل پزشکی افراد زیادی به دنبال بهترین کشور برای تحصیل پزشکی رایگان هستند. داوطلبان می‌توانند از بورسیه های مربوط رشته پزشکی که کشورهای مختلفی ارائه می‌دهند، استفاده کنند. کشورهای بسیاری در سراسر جهان امکان تحصیل رایگان را برای رشته پزشکی فراهم کرده‌اند؛ از جمله کشورهای آمریکا، آلمان، ایتالیا و… . برخی از کشورهای دیگر مثل چین و ترکیه هستند که می‌توانند بهترین کشور برای تحصیل پزشکی رایگان، برای ما ایرانیان باشند.

تحصیل رشته پزشکی در چین

تحصیل رشته پزشکی در چین

کشور چین دانشگاه‌های بسیاری دارد که برخی از آن‌ها از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های جهان به‌حساب می‌آیند. هزینه تحصیل در کشور چین در برابر بسیاری از دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی کمتر است. برخی از مزایای تحصیل در چین به‌صورت زیر است:

 • امکان تحصیل رایگان پزشکی
 • امکان دریافت بورسیه های رشته پزشکی
 • دانشگاه‌های سطح بالا و معتبر
 • تأیید بسیاری دانشگاه‌های چین توسط ایران
 • امکان کار ضمن تحصیل در چین

1. تحصیل رایگان پزشکی در چین

چین می‌تواند بهترین کشور برای تحصیل پزشکی رایگان برای دانشجویان ایرانی باشد. کشور چین فعالیت‌های بسیاری برای جذب دانشجویان بین‌المللی و افزایش اعتبار دانشگاه‌های خود انجام داده است و در این مسیر موفق بوده است. داوطلبان با استفاده از بورسیه‌های تحصیلی می‌توانند تحصیل رایگان رشته پزشکی در چین را تجربه کنند. دانشگاه‌های چین شامل بهترین امکانات و زیرساخت‌های موردنیاز هستند. این دانشگاه‌ها همچنین دارای بالاترین سطح علمی و همگام با استاندارهای جهانی هستند.

حتی درصورتی‌که نتوانید از بورسیه‌های تحصیلی رشته پزشکی در چین استفاده کنید، باید بدانید که هزینه تحصیل پزشکی در چین در برابر بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی حدود پنجاه‌درصد کمتر است. کشور چین بورسیه‌های زیادی را برای دانشجویان رشته پزشکی ارائه می‌دهد که برخی از آن‌ها فول فاند و برخی پارت فاند هستند.

بورسیه های رشته پزشکی در چین

2. بورسیه های رشته پزشکی در چین

یکی از اصلی‌ترین مزایای تحصیل در چین و تبدیل‌شدن آن به بهترین کشور برای تحصیل پزشکی رایگان، بورسیه‌های تحصیلی فوق‌العاده‌ای هستند که این کشور ارائه می‌دهد. دو مورد از مهم‌ترین بورسیه‌های پزشکی در چین موارد زیر هستند:

 • بورسیه‌های محلی چین: بورسیه محلی چین به دانشجویان رشته‌های مختلف از جمله دانشجویان پزشکی تعلق می‌گیرد. این بورسیه مربوط به مقاطع مختلف تحصیلی است. بورسیه محلی چین علاوه بر هزینه تحصیل، هزینه زندگی و بیمه دانشجو را نیز تأمین می‌کند. البته هزینه مسکن به عهده خود دانشجو است.
 • بورسیه دولتی چین: بورسیه دولتی نیز مانند بورسیه محلی، متعلق به تمام دوره‌ها و رشته‌ها از جمله پزشکی است. این بورسیه تنها به دانشجویان بااستعداد و شایسته تعلق می‌گیرد. بسیاری از دانشگاه‌های چین شامل این بورسیه می‌شوند.

علاوه بر بورسیه‌های ذکر شده، موارد دیگری نیز وجود دارد از جمله بورسیه‌های مخصوص هر دانشگاه که برای کسب اطلاعات بیشتر از آن‌ها می‌توانید به وب‌سایت رسمی دانشگاه مراجعه کنید. نکته مهمی که در بورسیه‌های کشور چین وجود دارد، شرایط سنی است. بورسیه‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی به دانشجویان زیر 25 سال، در مقطع کارشناسی ارشد به دانشجویان زیر 35 سال و در مقطع دکترا به دانشجویان زیر 40 سال تعلق می گیرد.

بهترین کشور برای تحصیل پزشکی رایگان ؛ بهترین دانشگاه برای تحصیل پزشکی در چین

داوطلبانی که قصد مهاجرت به بهترین کشور برای تحصیل پزشکی رایگان را دارند، باید راجع به دانشگاه‌های آن اطلاعات کافی را به دست بیاورند. علم پزشکی در چین از قدیم وجود داشته است و همیشه توجه بسیاری به این علم شده است. دانشگاه‌های پزشکی چین نیز دارای سطح علمی و امکانات بالایی هستند. دانشگاه‌های پزشکی چین دارای اعتباری جهانی هستند و به تأیید وزارت بهداشت ایران نیز رسیده‌اند.

برخی از بهترین دانشگاه‌های چین برای تحصیل پزشکی، دانشگاه پزشکی پایتخت چین، دانشگاه پزشکی دالیان، دانشگاه جیائو تونگ شانگهای،  دانشگاه سان یات سن، دانشگاه نانجینگ، دانشگاه پزشکی چاینا مدیکال، دانشگاه پزشکی چونگ کینگ و دانشگاه پزشکی ونجو هستند. در ادامه برخی از بهترین دانشگاه‌های چین را بیشتر معرفی می‌کنیم.

تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه پکن چین

1. بهترین کشور برای تحصیل پزشکی رایگان؛ دانشگاه پکن

دانشگاه پکن یکی از مؤسسات دولتی در چین است که در سال 1898 تاسیس شد و یکی از بهترین دانشگاه های حال حاضر جهان است که امکان تحصیل رایگان پزشکی را دارد. دانشگاه پکن در رتبه 39 در بهترین دانشگاه های جهانی قرار دارد و همچنین دومین دانشگاه برتر چین است. با توجه به نوع رشته، امکان تحصیل به دو زبان چینی و انگلیسی وجود دارد. این دانشگاه داراری آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی متعددی است که داراری بهترین و پیشرفته ترین امکانات هستند. یکی از دلایلی که بسیاری چین را به عنوان بهترین کشور برای تحصیل پزشکی رایگان می دانند، وجود دانشگاه های دولتی ای مانند دانشگاه پکن است.

2. دانشگاه فودان

یکی دیگر از بهترین دانشگاه‌های حال حاضر چین که رشته پزشکی را ارائه می‌دهد، دانشگاه فودان است. دانشگاه فودان در رتبه ۱۱۶ بهترین دانشگاه‌های جهانی قرار دارد. این دانشگاه نیز در تبدیل چین به‌عنوان بهترین کشور برای تحصیل پزشکی رایگان تأثیر زیادی داشته است. شهریه این دانشگاه برای دانشجویان بین‌المللی بیشتر است؛ ولی دانشجویان بااستعداد می‌توانند با استفاده از بورسیه های رشته پزشکی، به تحصیل رایگان پزشکی در این دانشگاه بپردازند. زبان‌اصلی در این دانشگاه چینی است.

در سال 2000 دانشگاه فودان با دانشگاه پزشکی شانگهای ادغام شد. این دانشگاه به 11 بیمارستان در چین وابسته است و این مورد می تواند به پیشرفت دانشجویان پزشکی کمک کند. دانشگاه فودان در بیشتر تاریخ خود یکی از شرکت کنندگان اصلی در تحقیقات ملی چین بوده است. نهادهای تحقیقاتی پیشرفته در دانشگاه فودان شامل آزمایشگاه‌های کلیدی ملی برای مهندسی ژنتیک، فیزیک سطح و نوروبیولوژی پزشکی است.

3. دانشگاه Tsinghua

دانشگاه Tsinghua در رتبه اول بهترین دانشگاه‌های چین قرار دارد، همچنین در رتبه 23 در بین بهترین دانشگاه های جهانی قرار دارد. این دانشگاه می تواند انتخاب مناسبی برای بهترین کشور برای تحصیل پزشکی رایگان باشد. زبان اصلی این دانشگاه چینی است؛ ولی برخی از رشته ها به زبان انگلیسی نیز تدریس می شوند. این دانشگاه شامل بیش از 300 موسسه تحقیقاتی پیشرفته است که به پیشرفت دانشجویان پزشکی کمک بسیاری می کند .

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در چین

شرایط و مدارک موردنیاز برای تحصیل پزشکی در کشور چین

دانشجویانی که قصد تحصیل رایگان پزشکی در بهترین کشور برای تحصیل پزشکی رایگان را دارند باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • حداقل سن 18 و حداکثر سن 30
 • حداقل معدل دیپلم 16 باشد.
 • حداقل درصد در درس آمار 70 باشد.
 • حداقل درصد در دروس پایه پزشکی 70 باشد.

دانشجویان همچنین باید مدارک زیر را هنگام مهاجرت تحصیلی به چین آماده کنند:

 • نامه پذیرش دانشگاه
 • مدارک شناسایی به همراه ترجمه رسمی
 • مدارک تحصیلی به همراه ترجمه رسمی
 • ریزنمرات به همراه ترجمه رسمی
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • ویزای تحصیلی
 • گواهی اخذ بورسیه تحصیلی
 • گواهی تمکن مالی

بهترین کشور برای تحصیل پزشکی رایگان؛ تحصیل پزشکی در ترکیه

یکی دیگر از گزینه‌‌های بهترین کشور برای تحصیل پزشکی رایگان، برای ما ایرانیان کشور ترکیه است. دانشجویان برای تحصیل رایگان پزشکی در این کشور باید در ابتدا در آزمون‌های ورودی دانشگاه قبول شوند؛ سپس می‌توانند اقدام به دریافت بورسیه های رشته پزشکی کنند. لازم به ذکر است که امکان تحصیل رایگان صددرصدی در رشته پزشکی، در کشور ترکیه وجود ندارد؛ ولی با استفاده از بورسیه‌های تحصیلی تا حد زیادی می‌توانید این هزینه‌ها را کاهش دهید.

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه در دانشگاه‌های مختلف، متفاوت است. بین شهریه دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه تفاوت زیادی دارد. همچنین باید توجه داشت که دانشگاه مدنظرتان تأیید وزارت بهداشت را داشته باشد. شهریه دانشگاه‌های خصوصی ترکیه برای رشته‌های پزشکی حدود ۲۲ الی ۳۸ هزار دلار است.

برای دانشگاه‌های دولتی آزمون YOS برگزار می‌شود. داوطلبان در صورت قبولی در این آزمون باید سالانه حداکثر 1500 دلار شهریه بپردازند؛ ولی در صورتی که دانشجو بتواند در طول دوره تحصیل خود نمرات بسیار خوبی کسب کند، می‌تواند از بورسیه‌های تحصیلی استفاده کند. این بورسیه‌ها تا حد زیادی امکان تحصیل رایگان پزشکی را فراهم می‌کند و ترکیه را تبدیل به بهترین کشور برای تحصیل پزشکی رایگان می‌کند.

شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه

برای تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه به مدرک دیپلم دبیرستان نیاز دارید. آزمون YÖS (Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı) آزمونی است که بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه برای پذیرش دانشجویان از آن استفاده می‌کنند. محتوا و الزامات امتحان ورودی از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است؛ اما به‌طورکلی شامل پاسخ‌دادن به سؤالات شفاهی یا کتبی در علوم طبیعی، علوم اجتماعی و ریاضیات می‌شود. همچنین داوطلبان باید مهارت زبان ترکی خود را در طول امتحان ثابت کنند. داوطلبان پس از ثبت‌نام می‌توانند شایستگی‌های خود را اثبات کنند و در بهترین کشور برای تحصیل پزشکی رایگان تحصیل کنند.

ترکیه بهترین کشور برای تحصیل پزشکی رایگان

بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل پزشکی

دانشگاه‌های بسیاری در ترکیه وجود دارد که دارای سطح علمی بالایی هستند و به تأیید وزارت علوم رسیده‌اند. برخی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه برای رشته پزشکی به‌صورت زیر هستند:

 • دانشگاه استانبول: این دانشگاه، اولین دانشکده پزشکی ترکیه را دارد و رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی را به دو زبان انگلیسی و ترکی ارائه می‌دهد. همکاری‌های بین‌المللی متعدد این دانشگاه این امکان را برای شما فراهم کرده است که دوره‌های کارآموزی یا ترم‌های تحصیلی خود را در خارج از کشور بگذرانید.
 • دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe): این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های دولتی است که در شهر آنکارا واقع شده است. در این دانشگاه امکان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی فراهم است. دانشکده پزشکی حاجت تپه در تحقیقات ملی و بین‌المللی پیشرو است به همین دلیل ترکیه می‌تواند بهترین کشور برای تحصیل پزشکی رایگان باشد.
 • دانشگاه اژه ازمیر: مطالعات پزشکی در این دانشگاه دولتی به زبان ترکی تدریس می‌شود. دانشجویان از همان سال اول آموزش باید مهارت‌های پزشکی عملی و همچنین دانش‌پایه را کسب کنند.
 • دانشگاه باهچه شهیر: دانشگاه خصوصی باهچه شهیر در استانبول واقع شده است و سالی یک‌بار در ترم زمستانی برای دانشجویان بین‌المللی مطالعات پزشکی را ارائه می‌دهد.

جمع‌بندی

رشته پزشکی یکی از محبوب‌ترین رشته‌ها در سراسر جهان است. هزینه‌های تحصیل در این رشته نسبت به بسیاری از رشته‌های دیگر بیشتر است به همین دلیل دانشجویان بسیاری به دنبال تحصیل رایگان پزشکی هستند. بسیاری از کشورها شرایط تحصیل رایگان را در این رشته فراهم کرده‌اند. برای ما ایرانیان بهترین کشور برای تحصیل پزشکی رایگان می‌تواند ترکیه یا چین باشد. این دو کشور شامل دانشگاه‌های زیادی هستند که سطح علمی بالایی دارند و به تأیید وزارت علوم رسیده‌اند. داوطلبان می‌توانند در این کشورها از بورسیه های رشته پزشکی استفاده کنند.

مؤسسه علم ویرا با سال‌ها تجربه در زمینه مهاجرت تحصیلی به شما کمک می‌کند تا باتوجه‌به علایق و استعدادهای خود بهترین رشته و دانشگاه را انتخاب کنید. علم ویرا همچنین به شما کمک می‌کند تا مراحل مهاجرت خود را راحت‌تر طی کنید. برای آگاهی از شرایط تحصیل خارج از کشور و دریافت اطلاعات، به بخش مشاوره رایگان مراجعه کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه