دانشگاه اژه ازمیر
توسط تیم علم ویرا
28 آذر 2

معرفی دانشگاه اژه ازمیر (Ege University) شهریه + رتبه 2024

دانشگاه اژه ازمیر (اگه) دانشگاهی از نوع دولتی واقع در منطقه بورنوای شهر ازمیر ترکیه است. این دانشگاه به‌عنوان چهارمین دانشگاه قدیمی ترکیه دارای ۱۷ دانشکده، ۹ انستیتیو، ۴ مدرسه تحصیلات عالی، یک کنسرواتوار دولتی موسیقی ترکی، ۱۰ هنرستان، ۶ واحد ریاستی و ۳۷ مرکز کاربردی و تحقیقاتی است.

تحصیل در دانشگاه اگه ازمیر ترکیه به دلیل موقعیت خوب این دانشگاه موردتوجه بسیاری از متقاضیان تحصیل در ترکیه است. همچنین لازم به ذکر است که این دانشگاه با بیش از ۵۵۵۰۰ دانشجو دارای ۸۳ برنامه کاردانی، ۸۸ برنامه کارشناسی، ۳۲۳ برنامه کارشناسی‌ارشد و ۲۰۷ برنامه دکترا است. دانشگاه اگه ازمیر ترکیه دارای طرح اراسموس ترکیه جهت فراهم‌آوردن امکان تبادل دانشجو به کشورهای عضو اتحادیه اروپا است. برای آشنایی بیشتر با این دانشگاه و مهاجرت تحصیلی به ترکیه تا انتهای این مقاله از علم ویرا همراه ما باشید.

نام دانشگاه

دانشگاه اژه ازمیر (اگه)
رتبه دانشگاه

1001-1200

سال تأسیس

1955
نوع دانشگاه

دولتی

مورد تأیید وزارت علوم

بله
مورد تأیید وزارت بهداشت

بله

معرفی دانشگاه اژه ترکیه

دانشگاه اژه ازمیر یا اگه (Ege University) در سال 1955 در شهر زیبای ازمیر در ترکیه تأسیس شد. لازم است بدانید که این دانشگاه یک مرکز آموزش عالی کاملاً دولتی است. تحصیل در دانشگاه اگه ازمیر ترکیه به دلیل این که این دانشگاه از دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران است مورد استقبال دانشجویان بین‌المللی بسیاری است. به‌عبارت‌دیگر هر مدرکی از این دانشگاه اخذ نمایید در همه دانشگاه‌های ایران هم می‌توانید از این مدرک استفاده کنید. لازم است بدانید که پذیرش دانشجو در دانشگاه اژه ازمیر مثل بیشتر دانشگاه‌های ترکیه با استفاده از آزمون (YÖS) انجام می‌شود.

در واقع به این صورت است که برای تحصیل در این دانشگاه باید علاوه بر شرایط دیگری که در ادامه توضیح خواهیم داد مدرک آزمون یوس را نیز داشته باشید. همچنین در دانشگاه اژه هم می‌توانید به زبان ترکی استانبولی و هم به زبان انگلیسی تحصیل خود را ادامه دهید. این مورد در حقیقت نشان‌دهنده رتبه‌ بالای این دانشگاه است؛ زیرا هر دانشگاهی این شرایط را ندارد. لازم به ذکر است که این دانشگاه از 17 دانشکده تشکیل شده است که بسیاری از رشته های درسی در این دانشکده‏ها توسط بهترین استادها تدریس می شود.

همچنین باید گفت که دانشگاه اژه ازمیر از رتبه خوبی در بین دانشگاه‎های ترکیه برخوردار است و یکی از بهترین دانشگاه‎ها در منطقه خاورمیانه است. در واقع با این شرایط هر کسی تمایل به تحصیل در دانشگاه اگه ازمیر ترکیه خواهد داشت. با تحصیل در این دانشگاه می توانید درس بخوانید و پیشرفت کنید؛ چون یکی از بهترین مکان‌ها برای پیشرفت است. همچنین شایان ذکر است که این دانشگاه جزء دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ترکیه و دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران است.

رنکینگ دانشگاه اژه ازمیر

رنکینگ دانشگاه اژه ازمیر

حتماً می‌دانید که دانشگاه اژه ازمیر چهارمین دانشگاه برتر در کشور ترکیه است. همچنین لازم به ذکر است که رتبه بین‌المللی این دانشگاه نیز حدود 616 است. البته باید گفت که در زمینه تحقیقات و انتشار مقالات علمی رتبه بهتری دارد و در جایگاه 472 جهانی قرار می گیرد. همان طور که می‏دانید این اعداد و جایگاه‎ها واقعا فوق‎العاده است. همان طور که بیان شد EGE UNIVERSITY یکی از برترین دانشگاه‎های دولتی در ازمیر ترکیه است که در رتبه‎بندی دانشگاه‎های جهانی QS در سال 2024 در رتبه 1001-1200 قرار دارد.

رشته های دانشگاه اگه ازمیر ترکیه

همان‌طور که در ابتدا اشاره نمودیم 17 دانشکده در دانشگاه اژه ازمیر ترکیه وجود دارد که هر یک از آن‏ها میزبان تعدادی از رشته‏های تحصیلی هستند. این عدد در واقع نشان دهنده این است که در این دانشگاه تنوع بالایی از رشته‏ها وجود دارد و تعاملات علمی در آن بسیار زیاد است. قطعا شما به عنوان یک دانشجو می‏توانید در انواع رشته‏های دانشگاه اژه تحصیل نمایید. هزینه‏های مقرون به‌صرفه، امکانات پیشرفته دانشگاهی، سطح علمی بالای استادان و البته موقعیت مناسب دانشگاه اژه تنها چند مورد از مزیت‏های تحصیل در دانشگاه اگه ازمیر ترکیه است.

در ادامه اسامی برخی از رشته‏های پرمتقاضی این دانشگاه بیان شده است. برخی از رشته‏های ارائه شده در دانشگاه اژه ترکیه عبارت‏اند از:

آناتومی، بهداشت و امنیت شغلی، بیوفیزیک، بیوشیمی، پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، مشاوره سلامت، فیزیولوژی، روانپزشکی، انگل‌شناسی، شیمی دارویی، زیبایی، دندانپزشکی، آمار زیستی، بهداشت حرفه‌ای، مامایی، شنوایی‌سنجی، علوم ورزشی، تربیت‌بدنی، گفتاردرمانی، فیزیک، گیاه‌شناسی، زیست‌شناسی، معماری منظر، ماشین‌آلات کشاورزی، اقتصاد کشاورزی، سازه‌های مزرعه، مهندسی عمران، مهندسی مواد غذایی، مهندسی الکتریک، مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک، فناوری هسته‌ای، تاریخ طبیعی، علوم هسته‌ای، علوم و مهندسی مواد و … .

اسامی دانشکده های دانشگاه اژه ازمیر ترکیه

برای تحصیل در دانشگاه اگه ازمیر ترکیه شما می‏توانید در هر یک از دانشکده‏های بیان شده در زیر مشغول به تحصیل شوید:

 • دانشکده علوم اسلام بیر گیوی
 • دانشکده گردشگری چشمه
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده ادبیات
 • دانشکده آموزش
 • دانشکده علوم
 • دانشکده هنرهای زیبا، طراحی و معماری
 • دانشکده پرستاری
 • دانشکده اقتصاد و علوم مدیریتی
 • دانشکده ارتباطات
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده علوم سلامت
 • دانشکده علوم ورزشی
 • دانشکده شیلات
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده کشاورزی

مهاجرت تحصیلی به ترکیه

شرایط و مدارک پذیرش دانشگاه اژه (اگه)

داوطلبانی که قصد تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم در دانشگاه اژه ازمیر را دارند باید در آزمون یوس این دانشگاه که EGEYÖS (اِگه یوس) نام دارد شرکت نموده و نمره مناسبی را کسب کنند. لازم است بدانید که برای تحصیل در دانشگاه اگه ازمیر ترکیه به‌غیراز آزمون یوس هیچ آزمون دیگری مانند ACT، SAT و… جهت‌پذیرش معتبر نخواهد بود. مدارک موردنیاز برای پذیرش در دانشگاه اژه ازمیر ترکیه به شرح بیان شده در ذیل است:

 • اسکن اصل پاسپورت
 • اسکن اصل مدرک دیپلم دبیرستان به همراه ترجمه انگلیسی یا ترکی استانبولی که توسط کنسولگری ترکیه تأیید شده باشد یا یک سند رسمی گرفته شده از دبیرستان که واجد شرایط بودن شما برای فارغ‌التحصیلی را نشان می‌دهد.
 • کارنامه تأیید شده رسمی دبیرستان به همراه ترجمه انگلیسی یا ترکی استانبولی
 • ارائه نمره آزمون یوس دانشگاه اژه

رشته دندانپزشکی دانشگاه اژه

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه اژه ازمیر ترکیه در سال 1968 تأسیس شد و در سال‌های اخیر با بهره‌گیری از تجهیزات فنی مدرن، پیشرفت‌های زیادی در زمینه‌های آموزشی، بهداشتی و پژوهشی داشته است. همچنین باید گفت که کلینیک‌ها با واحدهای درمانی و زیرساخت‌های جدید مطابق با تکنولوژی روز به‌طور کامل بازسازی شده‌اند. به علاوه در این دانشکده آزمایشگاه تحقیقاتی با میکروسکوپ الکترونی (SEM)، آزمایشگاه شبیه‌سازی، آزمایشگاه بیوشیمی، مرکز پردازش اطلاعات، کتابخانه و سایر خدمات آموزشی مدرنی که محققان و دانشجویان به آن نیاز دارند، تعبیه شده است.

لازم به ذکر است که کادر متخصص این دانشکده در 8 بخش جراحی دهان و فک و صورت، رادیولوژی دهان و فک و صورت، اندودنتیکس، ارتودنسی، دندانپزشکی، پریودنتولوژی، پروتز، دندانپزشکی ترمیمی، به انجام تحقیقات و ارائه خدمات بهداشتی مشغول هستند. علاوه بر این‏ها دانشکده دندان‏پزشکی به عضویت انجمن آموزش دندانپزشکی در اروپا (ADEE) و شبکه موضوعی همگرایی در استانداردهای خروجی آموزش دندانپزشکی اروپا (DENTED) درآمده است.

تحصیل در دانشگاه اژه ازمیر ترکیه

تحصیل پزشکی در دانشگاه اژه ترکیه

لازم است بدانید که دانشکده پزشکی دانشگاه اژه ازمیر ترکیه در تاریخ 20 می 1955 زیر نظر وزارت آموزش تأسیس شد و یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی است. در واقع دانشکده پزشکی یکی از دو دانشکده‌هایی است که دانشگاه اگه در زمان تأسیس داشت.

در حقیقت از همان زمان پایه‌ریزی دانشکده پزشکی با پذیرش 20 دانشجو بین‌المللی و در کل 90 دانشجو آموزش دوره‌های آن شروع شد. به همین دلیل امروزه نیز یکی از پرطرفدارترین رشته‌ها برای تحصیل در دانشگاه اگه ازمیر ترکیه رشته پزشکی است. همچنین سه دپارتمان مختلف علوم پزشکی پایه، علوم پزشکی درمانگاهی و علوم پزشکی جراحی در این دانشکده وجود دارند.

شهریه های دانشگاه اژه ازمیر ترکیه

به دلیل این که دانشگاه اژه یک دانشگاه دولتی است شهریه‌های آن نیز نسبتاً مناسب است. تنوع بالای رشته‏های تحصیل در دانشگاه اگه ازمیر ترکیه که با هزینه‏های مناسبی تدریس می‌شود از یک سو و بورسیه‌ها و مزایایی که دانشگاه اژه ازمیر در اختیار افراد می‌گذارد موجب شده تحصیل در این دانشگاه برای هر کسی جذاب و هیجان‌انگیز باشد. دانشگاه اژه جزء دانشگاه‌های ارزان کشور ترکیه است که از نظر شهریه بسیار مناسب است. باهم به بررسی شهریه برخی رشته‏های این دانشگاه می‌پردازیم.

 • پزشکی 1000-5000
 • دندان‌پزشکی 1000-5000
 • داروسازی 1000-5000
 • پرستاری 500-1000
 • مهندسی 1000-5000
 • معماری 500-1000
 • هنرهای زیبا 500-1000

خوابگاه دانشگاه اژه ترکیه

خوابگاه دانشگاه اژه ترکیه

لازم است بدانید که خوابگاه دانشجویی دانشگاه اژه ازمیر در محوطه دانشگاه واقع شده است. این خوابگاه در سال تحصیلی ۲۰۰۶-۲۰۰۷ با ۱۲ بلوک و یک مرکز مدیریتی و اجتماعی و بلوک‌های جداگانه جهت استفاده دانشجویان دختر و پسر در پردیس دانشگاه به بهره‌برداری رسید و دارای ظرفیت اسکان ۱۷۱۰ دانشجوی داخلی و خارجی است. همچنین مأموران امنیتی 24 ساعته در حال گشت زنی در این مکان هستند. یک مرکز خرید بزرگ در نزدیکی خوابگاه وجود دارد که دانشجویان می‌توانند از آن خرید کرده و انواع محصولات و خدمات مورد نیاز خود را پیدا کنند.

علاوه بر این‌ها اتوبوس‌های مترو، شهرداری و مینی‌بوس‌های خصوصی به طور منظم روزانه به بخش‌های اصلی شهر از جمله آخر هفته‌ها و تعطیلات از صبح زود تا نیمه‌شب رفت‌وآمد دارند. خوابگاه دانشجویی دانشگاه اژه ازمیر ترکیه مطابق با دستورالعمل ساخت‌وساز مقاوم در برابر زلزله ساخته شده است و با اتاق‌های تک‌نفره و سه تخته (15 متر مربع) فضایی آرام، امن، راحت، سرگرم کننده و مدرن را به دانشجویان اگه ارائه می‏دهد.

همچنین یک اتاق استاندارد دارای حمام خصوصی، تشک، کمد، میز، قفسه کتاب، یخچال کوچک، پخش تلویزیون مرکزی و خط تلفن است. خوابگاه با کافه‌تریاها، امکانات اجتماعی و زمین‌های ورزشی برای رفع تمام نیازهای دانشجویان مقیم این خوابگاه مجهز شده است. همچنین در هر بلوک از دهکده دانشجویی اتاق‌های تفریح و مطالعه، یک اتاق اتو و یک آشپزخانه کوچک برای استفاده عمومی وجود دارد. لازم به ذکر است که خوابگاه دانشجویان ۵۰۰ متر از بیمارستان دانشگاه، ۱ کیلومتر از مرکز پردیس، ۲ کیلومتر از مرکز شهر و ۲۰ کیلومتر از فرودگاه فاصله دارد.

جمع‌بندی

در این مقاله با دانشگاه اژه ازمیر که یکی از دانشگاه‌های برتر ترکیه است آشنا شدیم. همان‌طور که بیان شد تحصیل در دانشگاه اگه ازمیر ترکیه به دلیل داشتن امکانات بی‌نظیر و مزایای فراوان مورد استقبال دانشجویان بین‌المللی بسیاری است. برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص مهاجرت تحصیلی به ترکیه می‌توانید با کارشناسان ما در مؤسسه مهاجرتی علم ویرا در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه