هزینه تحصیل پزشکی در چین
توسط تیم علم ویرا
23 فروردین 3

هزینه تحصیل پزشکی در چین + هزینه و شرایط پذیرش 2024

هزینه تحصیل پزشکی در چین همواره یکی از دغدغه‌های اصلی متقاضیان مهاجرت تحصیلی به چین است. هزینه تحصیل پزشکی در کشور چین در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر مقرون‌به‌صرفه‌تر است؛ اما در واقع این هزینه‌ها را دانشگاه محل تحصیل، مقطع و رشته تحصیلی دانشجو تعیین می‌کنند.

همچنین سطح زبان متقاضی نیز می‌تواند در این هزینه‏ها تأثیرگذار باشد. به‌خاطر داشته باشید که همواره بورسیه‌های تحصیلی متعددی در دسترس دانشجویان است که با دریافت بورسیه پزشکی چین می‌توان به میزان قابل‌توجهی این هزینه‌ها را کاهش داد. برای کسب اطلاعات بیشتر دراین‌خصوص تا انتهای این مقاله از علم ویرا همراه ما باشید.

تحصیل پزشکی در چین 2024

امروزه تحصیل پزشکی در کشور چین باتوجه‌به پیشرفت گسترده دانشگاه‎های دولتی و خصوصی این کشور و بهبود شرایط تحصیل پزشکی در چین، موردتوجه دانشجویان بین‌المللی بسیاری قرار گرفته است. به‌طورکلی می‌توان گفت که هزینه تحصیل پزشکی در چین در مقایسه با بسیاری از کشورهای سراسر جهان مقرون‌به‌صرفه است و مدرک دریافتی از دانشگاه‎های این کشور دارای اعتبار جهانی است. همچنین دانشگاه‎های این کشور با ایجاد امکان تحصیل به زبان انگلیسی و فراهم‌کردن شرایط ادامه تحصیل در چین در رشته پزشکی منجر به افزایش جمعیت دانشجویان بین‌المللی خود شده‌اند.

مهاجرت تحصیلی به چین

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین

هزینه تحصیل پزشکی و تحصیل دندانپزشکی در چین نسبت به کشورهای دیگر همچون آمریکا و انگلیس بسیار مناسب‌تر است. این کشور از ارزان‌ترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین کشورها برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی است. علاوه بر این، امکان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی و بدون مدرک زبان در چین و همچنین باتوجه‌به شرایط پذیرش دانشگاه‎های پزشکی که گذراندن دوره کالج و آزمون ورودی در آن‎ها الزامی نیست سبب شده سالانه افراد زیادی برای مهاجرت تحصیلی به چین اقدام کنند.

همچنین با رشد در اقتصاد و جامعه کشور چین ایجاد بیمارستان و مدارس تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در این کشور درحال‌توسعه با سرعت بالایی روبه‎رشد است. در حقیقت با عمیق‌تر شدن اصلاح مراقبت‌های بهداشتی کشور چین پزشکی این کشور بایستی از هر جنبه‌ای در خط استانداردهای بین‌المللی قرار گیرد.

مزایای تحصیل پزشکی در چین

علاوه بر مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه تحصیل پزشکی در چین وجود مزایای دیگر برای تحصیل در چین موجب شده هر ساله افراد زیادی برای مهاجرت تحصیلی به چین اقدام کنند. در ادامه به برخی از مزایای تحصیل در چین در رشته پزشکی اشاره شده است.

 • مدرک دانشگاه‎های کشور چین در سطح جهانی شناخته و پذیرفته شده و بسیار معتبر است.
 • دانشگاه‎های چین از لحاظ سطح علمی و امکانات هم تراز با دانشگاه‎های پزشکی در غرب هستند. بیشتر دانشگاه‎های پزشکی این کشور بین 500 دانشگاه برتر جهان هستند.
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه‎های این کشور وجود دارد و تمام دروس به انگلیسی تدریس می‌شوند. البته دانشجویان می‌توانند به زبان چینی نیز تحصیل کنند.
 • یکی از اصلی‌ترین مزایای تحصیل در رشته پزشکی چین پایین‌بودن چشمگیر هزینه‌های زندگی، شهریه دانشگاه‌ها و امکان اخذ بورسیه‌ از دانشگاه‌ها است.
 • بیمارستان‌های بسیار مجهز و عالی‎ای برای گذراندن دوره کارآموزی در این کشور وجود دارد.
 • یکی دیگر از مزایای تحصیل در چین ارائه خوابگاه‌هایی بسیار مجهز، زیبا و دارای محیطی آرام و امن است.
 • مطالعه و کشف تاریخ و فرهنگ بسیار غنی چین یکی دیگر از زیبایی‌هایی است که دانشجویان را به خود جذب می‌کند.
 • دانشگاه‏های چین مکانی هستند که شرق و غرب یکدیگر را ملاقات می‌کنند. چین خانه طب سنتی است که علم پزشکی جدید چین حاصل ادغام طب غربی و طب سنتی چینی با یکدیگر است.

مدارک موردنیاز برای تحصیل تحصیل پزشکی در چین

مدارک موردنیاز برای ثبت نام در دانشگاه های پزشکی

دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل پزشکی در چین که دارای شرایط و هزینه تحصیل پزشکی در چین هستند باید برای ثبت نام در دانشگاه یک سری مدارک ارائه کنند. مدارکی که دانشجویان متقاضی مهاجرت تحصیلی به چین برای تحصیل در دانشگاه‎های این کشور باید ارائه کنند عبارت‌اند از:

 • مدرک دیپلم
 • مدرک پیش‌دانشگاهی (نظام قدیم)
 • عکس دانشجو
 • گذرنامه
 • کپی گواهی هویتی دانشجو
 • رزومه یا CV
 • گواهی اثبات تمکن مالی
 • دعوت‌نامه از دانشگاه‏های چین
 • گواهی سلامت
 • انگیزه‌نامه
 • توصیه‌نامه
 • تمام مدارک درخواست شده از جانب سفارت کشور چین
 • مدارک باید ترجمه شده باشند یا به زبان انگلیسی یا چینی
 • حداقل مبلغ اثبات تمکن مالی 7000 دلار است.

 

هزینه تحصیل پزشکی در چین

هزینه تحصیل پزشکی در چین برای تمامی متقاضیان اهمیت زیادی داشته و بسیار مهم است؛ زیرا افراد برای مهاجرت تحصیلی به چین و کسب ویزای تحصیلی این کشور باید ثابت کنند که توانایی لازم برای پرداخت شهریه را داشته و از این بابت مشکلی ندارند. جهت رفاه حال متقاضیان تحصیل در این کشور لیست هزینه‌های تحصیل در این کشور که شامل مواردی همچون شهریه دانشگاه، اجاره اقامتگاه و خوردوخوراک می‌شود در جدول زیر آورده شده است.

شهریه دانشگاه‏های پزشکی چین سالانه 4.000 الی 7.000 دلار
اجاره خوابگاه ماهانه 151.750 الی 404.922 دلار
اجاره آپارتمان ماهانه 253.171 الی 1012 دلار
قیمت 1 وعده غذا 25 یوآن
هزینه بلیط حمل‌ونقل عمومی هر بلیط 3 یوان
قیمت 1 کیلوگرم برنج 1.05 دلار
هزینه 1 کیلوگرم گوشت 12.72 دلار
قیمت اینترنت ماهانه 112.81 یوان
هزینه قبوض برای آپارتمان 85 متری ماهانه 346.92 یوان

 

بررسی هزینه تحصیل پزشکی در چین و شرایط آن نشان می‌دهد که افراد با بودجه مالی سالانه 7.000 دلار به بالا می‌توانند به راحتی در کشور مربوطه تحصیل کرده و مدرک معتبری کسب کنند. برای اخذ ویزای تحصیلی چین افراد باید گواهی تمکن مالی هفت هزار دلاری ارائه کنند که در صورت اخذ بورسیه تحصیلی نیازی به انجام این کار نخواهد بود. توجه داشته باشید که کمک هزینه بورسیه‌های مختلف دولتی، محلی، دانشگاهی و کنفوسیوس از سالانه 343 دلار شروع شده و گاهی اوقات کل مبالغ را پوشش می‌دهد.

علاوه براین، افراد اجازه کار دانشجویی در حین تحصیل پزشکی در چین را نیز داشته و می‌توانند هفته‌ای 8 ساعت به شکل پاره وقت کسب درآمد داشته باشند. در ادامه به صورت تخصصی‌تر به هزینه‌های دانشگاه‌های دولتی و خصوصی این کشور اشاره شده است.

هزینه تحصیل پزشکی در چین در دانشگاههای دولتی

1. هزینه تحصیل پزشکی در چین در دانشگاه های دولتی

به‌طورکلی هزینه تحصیل پزشکی در چین در مقایسه با دیگر رشته‌ها بیشتر است. برای رشته پزشکی هزینه شهریه بین ۳۶۰۰ تا ۷۵۰۰ دلار خواهد بود که باید در تاریخ مشخص شده از طرف دانشگاه پرداخت شود. در این میان ممکن است در برخی دانشگاه‌ها تخفیف‌های شهریه برای دانشجویان بین‌المللی وجود داشته باشد؛ بنابراین قبل از ثبت نام در دانشگاه بهتر است به وب‌سایت دانشگاه موردنظر مراجعه نمایید.

2. هزینه تحصیل پزشکی در چین در دانشگاه های خصوصی

هزینه تحصیل پزشکی در چین در دانشگاه‌های خصوصی بر اساس دانشگاه انتخابی و کیفیت آموزش مشخص می‌شود. درحالی‌که هزینه تحصیل در برخی دانشگاه‌های خصوصی ممکن است مقرون‌به‌صرفه باشد؛ اما برخی دیگر ممکن است بسیار پرهزینه باشند. به‌طورکلی در دانشگاه‌های برتر خصوصی کشور چین هزینه تحصیل در حدود ۴۰ هزار دلار آمریکا در سال است.

علاوه بر این، برای پذیرفته‌شدن در این دانشگاه‌ها آزمون‌های سختی وجود دارد و رقابت بسیار بالایی بین داوطلبان وجود خواهد داشت. در نتیجه به متقاضیان مهاجرت تحصیلی به چین توصیه می‌شود که حتماً آمادگی مالی لازم را به دست آورند تا با مشکل خاصی در حین تحصیل در چین مواجه نشوند.

مهاجرت تحصیلی به چین؛ هزینه‌ های زندگی در چین

هزینه های زندگی در چین به شهر و منطقه‌ای که دانشجوی متقاضی مهاجرت تحصیلی به چین در آن زندگی می‌کند بستگی دارد. در واقع شهرهای بزرگ همچون پکن، شانگهای و هنگ‌کنگ هزینه‌های بیشتری را برای زندگی نیاز دارند. هزینه‌های اصلی زندگی در این کشور  شامل اجاره مسکن، خوراک، حمل‌ونقل عمومی و مصارف شخصی است.

اجاره مسکن در این کشور بستگی به منطقه و شهر موردنظر دارد؛ اما به طور طبیعی هزینه اجاره در شهرهای بزرگ اصولاً بالاتر از شهرهای کوچک خواهد بود. به‌طورکلی شما با داشتن بودجه‌ای در حدود ۳۰۰-۵۰۰ دلار می‌توانید مسکن موردنظر خود را برای اجاره در شهرهای این کشور پیدا کنید. همچنین باید گفت که هزینه خوراک و حمل‌ونقل در چین نسبتاً ناچیز است و به همین علت زندگی در چین برای دانشجویان بین‌المللی بسیار مناسب است. در حقیقت تمام این موارد سبب شده تا هزینه تحصیل پزشکی در چین به کمترین میزان خود برسد.

دانشگاه های معتبر تحصیل پزشکی در چین

دانشگاه های معتبر تحصیل پزشکی در چین

پس از بررسی هزینه تحصیل پزشکی در چین و شرایط لازم افراد متقاضی مهاجرت تحصیلی به چین باید با دانشگاه های معتبر تحصیل پزشکی در این کشور آشنا شده و اطلاعات لازم را در مورد آن‌ها به دست آورند. در واقع انتخاب مرکز آموزشی برای تحصیل پزشکی در چین اهمیت بسیاری داشته و قابل‌توجه است؛ چرا که هر چقدر مرکز آموزشی معتبرتر باشد افراد مدرک معتبرتری کسب کرده و مشکلی بابت استخدام در دیگر کشورها نیز نخواهند داشت. لیست بهترین مراکز آموزشی در زیر آورده شده است.

 • دانشگاه پزشکی پکینگ
 • دانشگاه پزشکی نانجینگ
 • دانشکده پزشکی فودان
 • دانشکده پزشکی جیاتونگ شانگهای
 • دانشگاه پزشکی سان یات سن
 • دانشگاه مرکزی جنوب
 • دانشگاه پزشکی سیچوان
 • دانشگاه ژجیانگ
 • دانشگاه چینهوا

همان‌طور که در بالا مشاهده می‌کنید دانشگاه های پکینگ، چینهوا و ژجیانگ جزء معتبرترین مراکز آموزشی کشور چین به‌حساب می‌آیند و رتبه خوبی را در بین دانشگاه های جهان به دست آورده‌اند. افراد با تحصیل پزشکی عمومی MBBS در این مراکز می‌توانند در نهایت در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها استخدام شده و از حقوق و مزایای عالی بهره‌مند شوند.

طول مدت تحصیل پزشکی در چین

علاوه بر هزینه تحصیل پزشکی در چین طول مدت تحصیل پزشکی در این کشور اهمیت زیادی داشته و برای برآورد هزینه‌ها نیز مهم است. افراد متقاضی مهاجرت تحصیلی به چین لازم است بدانند که به دوره پزشکی عمومی در چین MBBS گفته می‌شود که حدوداً 4 الی 6 سال زمان می‌برد. افراد متقاضی تحصیل پزشکی در چین در طی سال‌های تحصیل دروس تئوری و عملی را گذرانده و همچنین در سال آخر به کارورزی در بیمارستان‌های این کشور می‌پردازند. معمولاً درس خواندن در کشور مربوطه از لحاظ زبانی به دو شکل زیر خواهد بود.

 • حالت اول: 2 سال اول به زبان انگلیسی، 2 سال میانی به زبان‌های انگلیسی و چینی، سال آخر به زبان چینی
 • حالت دوم: 4 سال اول به زبان انگلیسی، سال پنجم به زبان انگلیسی و چینی، سال آخر به زبان چینی

همان‌طور که مشاهده می‌کنید سال آخر تحصیل پزشکی در چین به زبان چینی ارائه می‌گردد؛ چرا که افراد متقاضی مهاجرت تحصیلی به چین در سال آخر به کارورزی در بیمارستان‌ها پرداخته و باید توانایی برقراری ارتباط با مردم این کشور را داشته باشد. به‌طورکلی باید گفت هزینه تحصیل پزشکی در چین و شرایط تحصیل در این کشور بسیار مناسب و ساده است؛ زیرا طول مدت گذراندن این دوره در برخی از کشورهای دیگر بیشتر از 6 سال بوده و هزینه بالاتری نیز دارد.

بورسیه پزشکی چین

بورسیه پزشکی چین

بورسیه پزشکی چین یکی از تسهیلات بسیار خوبی است که در اختیار دانشجویان پزشکی دانشگاه‌های این کشور قرار می‌گیرد و سبب کاهش چشمگیر هزینه تحصیل پزشکی در چین می‌شود. به‌عبارت‌دیگر با استفاده از این فرصت می‌توان هزینه تحصیل در چین در رشته پزشکی را به میزان زیادی کاهش داد. بورسیه‌های مختلفی به دانشجویان پزشکی متقاضی مهاجرت تحصیلی به چین اعطا می‌شود که برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

1. بورسیه دولتی چین

یکی از بهترین انواع بورسیه‏های تحصیلی چین که به رشته‌های پزشکی این کشور تعلق می‌گیرد بورسیه دولتی چین است. در واقع این بورسیه از سه بخش بورسیه نوع A، بورسیه نوع B و بورسیه نوع C تشکیل شده است. بورسیه نوع اول تمام هزینه‌های تحصیل پزشکی در چین (همچنین سایر رشته‌های تحصیلی) و هزینه زندگی دانشجویی را پوشش می‌دهد؛ به همین علت رقابت برای آن بسیار بالا است.

2. بورسیه محلی چین

به‌طورکلی این نوع بورسیه پزشکی چین از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر متغیر است. بورسیه محلی چین هزینه اقامت و زندگی دانشجویان را پوشش نمی‌دهد و تنها برای هزینه‌های تحصیلی است. توجه داشته باشید که برای دریافت بورسیه باید در زمان مقرر که توسط هر دانشگاه جداگانه مشخص می‌شود درخواست دهید.

3. کاهش هزینه تحصیل پزشکی در چین؛ بورسیه کنفوسیوس

محبوب‌ترین بورسیه تحصیلی که به متقاضیان مهاجرت تحصیلی به چین اعطا می‌شود بورسیه کنفوسیوس است. متقاضیان دریافت این نوع بورسیه باید از دانشجویان خارجی باشند. این بورسیه که بخشی از هزینه تحصیل پزشکی در چین را هم پوشش می‌دهد انواع مختلفی دارد. انواع بورسیه کنفوسیوس شامل بورسیه یک‌ساله، یک‌ترمی، یک‌ماهه، بورسیه MTCSOL، بورسیه یک‌ساله به همراه MTCSOL و بورسیه BTCSOL است.

جمع‌بندی

در این مقاله از علم ویرا به بررسی هزینه تحصیل پزشکی در چین پرداخته شد. به‌طورکلی می‌توان گفت باتوجه‌به اینکه روابط بین ایران و چین در سطح بسیار خوبی قرار دارد، صدور ویزای تحصیلی چین برای ایرانیان متقاضیان مهاجرت تحصیلی به چین نیز راحت‌تر صورت می‌گیرد. از طرفی ارزان‌بودن تحصیل در این کشور نسبت به دیگر کشورها آن را به گزینه‌ای جذاب تبدیل کرده است.

شما نیز درصورتی‌که به دنبال شروع تحصیل در این کشور هستید، باید مراحل اداری آن همچون دریافت پذیرش و اخذ ویزا را پشت سر بگذارید. خوشبختانه مؤسسه مهاجرتی علم ویرا در کنار شماست تا این مراحل را با سرعت و دقت بالایی پیش ببرید. در نتیجه می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بورسیه پزشکی چین با کارشناسان ما تماس بگیرید تا بهترین خدمات را در این راستا دریافت کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه