کار ضمن تحصیل در چین
توسط تیم علم ویرا
22 آبان 2

کار ضمن تحصیل در چین

دانشجویانی که برای تحصیل عازم چین می‌شوند به دلایل متعدد می‌خواهند شرایط کار ضمن تحصیل در چین هم برای‌شان فراهم شود. چین به‌عنوان یکی از کشورهای بزرگ جهان در چند سال اخیر توانسته است در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی و آموزش عالی پیشرفت‌های چشمگیری داشته باشد. به همین دلیل بسیاری از دانشجویان بین‌المللی به‌جای عزیمت به دانشگاه‌های اروپایی، برای ادامه تحصیلات خود چین را انتخاب می‌کنند.

باتوجه‌به جمعیت چین که بیش از یک میلیارد و 300 میلیون نفر است صد در صد یافتن کار دانشجویی در چین با محدودیت‌هایی روبرو است. به همین دلیل اجازه کار حین تحصیل در چین قوانین و شرایط دشواری دارد؛ ولی غیرممکن نیست. برخی دانشجویان بین‌المللی در مراکز مختلف به کار پاره‌وقت مشغول هستند. در این مقاله از مجموعه مقالات علم ویرا موضوع کار حین تحصیل در چین را بررسی می‌کنیم.

هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی در چین

در طی چند سال اخیر، سیستم آموزش عالی چین با ایجاد تحولی عمیق در زیرساخت‌های آموزش عالی خود توانسته است در سطح بین‌المللی اعتبار بالایی کسب کند. بسیاری از دانشگاه‌های چین در رنکینگ‌های جهانی رتبه‌های خوبی کسب کرده‌اند و این عامل موجب جذب بسیاری از دانشجویان بین‌المللی و افزایش مهاجرت تحصیلی به چین شده است.

در مقایسه با بسیاری از دانشگاه‌های کشورهای اروپایی و آمریکایی، هزینه تحصیل در چین مناسب و مقرون‌به‌صرفه است. ازطرف دیگر هزینه زندگی دانشجویی در چین به‌تناسب شهر محل سکونت و سبک زندگی نیز کمتر از کشورهای اروپایی و آمریکا است. بااین‌حال همانند تمام دانشجویان سراسر جهان، دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در چین نیز به دلایل مختلف تمایل دارند در حین تحصیل مشغول به کار شوند. کسب تجربه و سابقه کاری، تأمین بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی و… از مهم‌ترین دلایل کار ضمن تحصیل در چین است.

کار ضمن تحصیل در چین

چین یکی از بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین کشورهای جهان است و با جمعیت بالغ بر 1 میلیارد نفر تلاش می‌کند ابتدا برای شهروندان خود امکانات شغلی فراهم کند. به همین دلیل اولویت شغلی با شهروندان چینی است و برای کار ضمن تحصیل در چین برای دانشجویان خارجی محدودیت‌هایی وجود دارد. البته این بدان معنا نیست که امکان کار دانشجویی برای دانشجویان بین‌المللی وجود ندارد؛ بلکه با کمی تلاش و کسب مجوزهای لازم و پیروی از قوانین می‌توانند اجازه کار حین تحصیل در چین را کسب کنند. دانشجویان از این طریق می‌توانند بخشی از هزینه تحصیل در چین را هم تأمین کنند.

شرایط اجازه کار حین تحصیل در چین

شرایط اجازه کار حین تحصیل در چین

تا قبل از ژانویه سال 2022 امکان کار ضمن تحصیل در چین تقریباً وجود نداشت. این امر موجب شده بود تا دانشجویان خارجی تمایل کمتری برای ادامه تحصیل در چین داشته باشند. به همین دلیل دولت چین با تغییر قوانین قبلی، امکان کار دانشجویی به‌صورت پاره‌وقت را برای دانشجویان خارجی فراهم کرد. دانشجویانی که تمایل دارند حین تحصیل یک کار دانشجویی داشته باشند ابتدا باید تمام مجوزهای قانونی لازم را کسب کرده و از تمام قوانین پیروی کنند. شرایط عمومی برای اشتغال به کار دانشجویی شامل موارد زیر است:

 • برخورداری از سلامت کافی: دانشجو باید متناسب با کاری که در آن مشغول می‌شود از سلامت کامل برخوردار بوده و توانایی انجام کار را داشته باشد.
 • شرط سنی: شرط سنی یکی از موارد بسیار مهم برای کار ضمن تحصیل در چین است و داشتن حداقل سن 18 سال الزامی است.
 • مجوز اقامت در چین: یکی دیگر از شرایط عمومی و لازم برای کار دانشجویی در چین داشتن مجوز اقامت با زمان باقی‌مانده بیشتر از 6 ماه اعتبار است.
 • گذراندن یک‌سال دوره تحصیلی در چین: دانشجویانی که قصد کار دانشجویی را در چین دارند باید حداقل یک‌سال از تحصیل آن‌ها در چین گذشته باشد.
 • داشتن بیمه دانشجویی: بیمه دانشجویی یکی از ضروریات تحصیل و کار حین تحصیل است و باید تمام فعالیت‌های کار و تحصیل آن‌ها را پوشش دهد.
 • ارائه گواهی عدم سوءپیشینه
 • داشتن مجوز رسمی از دانشگاه محل تحصیل

کسب مجوز کار دانشجویی در چین

کسب مجوز و الزامات کار دانشجویی در چین

دانشجویان بین‌المللی برای کار ضمن تحصیل در چین باید از دانشگاه محل تحصیل، پلیس و مقامات اجرایی چین مجوزهای لازم را کسب کنند. متقاضی کار دانشجویی در چین باید قبل از شروع به کار، مجوز کتبی کار دانشجویی را از دانشگاه محل تحصیل خود دریافت کند. سپس برای شروع کار یک قرارداد کاری امضا کند که تمام قوانین، شرایط و ضوابط کاری با حقوق در آن ذکر شده است. یک نسخه از این قرارداد باید برای ثبت به دانشگاه محل تحصیل ارائه شود.

دانشجو با داشتن این مدارک و همچنین مجوز اقامت، باید حداکثر تا 10 روز برای مجوز کار دانشجویی به بخش ورودی- خروجی اداره امنیت عمومی شهر محل تحصیل خود درخواست دهد. دانشجویانی که قصد دارند برای کار ضمن تحصیل در چین اقدام کنند علاوه بر داشتن شرایط تحصیل در چین و کسب مجوزهای ضروری باید برنامه‌های درسی خود را با دقت برنامه‌ریزی کنند تا به موقعیت تحصیلی آن‌ها خللی وارد نشود.

یکی دیگر از موارد مهم کار دانشجویی آشنایی با زبان چینی است تا بتوان با مردم و فرهنگ چین تعامل سازنده داشت و در کار موفق بود. به همین دلیل تسلط بر زبان چینی یکی از پیش‌نیازهای ضروری برای اشتغال به کار حین تحصیل در چین است.

انواع کار دانشجویی در چین

تحصیل و کار در کشورهای خارجی عمدتاً موضوعی چالش‌برانگیز است و نیازمند برقراری ارتباط و تعامل سازنده با محیط و اطرافیان است. به همین دلیل است که می‌گوییم برای اشتغال به کار ضمن تحصیل در چین یا کشورهای غیرانگلیسی‌زبان بهتر است زبان آن کشور را فراگرفت. با این کار شاهد تعامل سازنده با محیط و موفقیت در کار خواهید بود. در ادامه انواع مختلف کار دانشجویی در چین را معرفی می‌کنیم:

1. فعالیت‌ های پژوهشی

یکی از انواع کار ضمن تحصیل در چین فعالیت زیر نظر یک استاد است. در صورت تأیید دانشگاه و اساتید مربوطه، دانشجویان می‌توانند در فعالیت‌های پژوهشی همراه با استاد، کار کنند. با این کار علاوه بر دریافت حقوق در ازای کار بر مهارت، سابقه علمی و توانمندی‌های دانشجو نیز افزوده می‌شود.

کار دانشجویی در چین آموزش زبان

2. آموزش زبان

یکی دیگر از موارد کار دانشجویی در کشور چین آموزش زبان انگلیسی یا زبا‌ن‌های دیگر مانند فرانسه، عربی، آلمانی، فارسی و… است. این کار به‌ویژه در مهدکودک‌ها بازار کار خوبی دارد. دانشجویان با آموزش زبان در مراکز مختلف می‌توانند یک کار پاره‌وقت با درآمد متوسط داشته باشند.

3. کار ضمن تحصیل در چین؛ مترجمی زبان

از دیگر گزینه‌های کار ضمن تحصیل در چین مترجمی است. در حال حاضر دانشجویان خارجی زیادی در چین هستند که با تسلط به زبان چینی و یک یا چند زبان دیگر درآمد خوبی از این راه کسب می‌کنند. ترجمه زبان چینی به زبان دیگر یا برعکس می‌تواند یک کار دانشجویی مناسب برای دانشجویان خارجی باشد.

4. دستیار دانشجو

این مورد از کار دانشجویی نیز می‌تواند گزینه‌ای بسیار خوب برای کار ضمن تحصیل باشد. دانشجویان متقاضی کار در امور مختلف دانشجویی به سایر دانشجویان بین‌المللی و دفتر امور بین‌الملل دانشگاه خود کمک می‌کنند. نمونه‌های دیگر کار ضمن تحصیل در چین عبارت‌اند از:

 • مدلینگ
 • برنامه‌نویسی
 • کار در فروشگاه‌ها
 • اشتغال در حوزه رسانه‌های چینی
 • بازاریابی پاره‌وقت

قوانین ساعات کار دانشجویی در چین

قوانین ساعات کار دانشجویی چین

دانشجویان خارجی که برای کار ضمن تحصیل در چین اقدام می‌کنند علاوه بر اخذ مجوزهای لازم، باید از قوانین حاکم بر کار دانشجویی در چین هم پیروی کنند. عدم رعایت قوانین موجب محرومیت از کار و حتی محرومیت از ادامه تحصیل خواهد شد.

یکی از قوانین اجازه کار حین تحصیل در چین پیروی از ساعات کاری مصوب است. بر اساس قوانین کار، دانشجویان بین‌الملل می‌توانند 8 الی 20 ساعت در هفته و حداکثر 80 ساعت در ماه کار کنند. میزان درآمد کار دانشجویی چین براساس ساعات کاری و نوع کار 5.000-1.000 یوان در ماه است.

چگونگی یافتن کار دانشجویی

برای یافتن کار دانشجویی در چین روش‌های مختلفی وجود دارد؛ اگر متقاضی کار ضمن تحصیل در چین بخواهد در حیطه دانشگاه برای مشاغلی مانند دستیار تحقیق مشغول به کار شود می‌تواند ازطریق بخش امور دانشجویی و اساتید اقدام کند. برای مشاغل دیگر نیز می‌توان ازطریق آژانس‌های کاریابی و روزنامه‌ها اقدام کرد. در ادامه اسامی چند مؤسسه کاریابی معتبر در چین آمده است:

مؤسسه

حوزه کاریابی

سال تأسیس

گرون زندر

تکنولوژی، حقوق، منابع انسانی، ارتباطات، صنعت محیط‌زیست، امور مالی

1964

اِبان

مدیریت دارایی، بانک‌های سرمایه‌گذاری، اوراق بهادار

1995

مونرو

فناوری، صنعتی و حرفه‌ای، بهداشت

2003

گمینی

املاک، نفت و گاز، بهداشت و درمان، مواد شیمیایی، خدمات مالی، فناوری اطلاعات

1993

همچنین ازطریق وب‌سایت‌های کاریابی مانند China Xpat Gobs، Zhaopin.com، ChinaGob.com، Gob51، CJOL.com می‌توان برای یافتن کار ضمن تحصیل در چین اقدام کرد. ازطرف دیگر آشنایی با افراد بانفوذ، معاشرت در دانشگاه و خارج از دانشگاه نیز می‌تواند کمک زیادی برای یافتن شغل مناسب کند.

عوامل مؤثر بر لغو مجوز کار دانشجویی در چین

عوامل موثر بر لغو مجوز کار دانشجویی در چین

همان‌طور که قبلاً گفته شد برای اخذ مجوز کار حین تحصیل در چین باید تمام مجوزهای لازم از پلیس، مقامات اجرایی، دانشگاه و… کسب شود. همچنین فرد متقاضی کار دانشجویی در چین باید تمامی شرایط لازم برای اجازه کار حین تحصیل در چین را داشته باشد. تخطی از هرکدام از قوانین کار دانشجویی می‌تواند موجب لغو مجوز کار ضمن تحصیل در چین و حتی محرومیت از تحصیل شود. عوامل مؤثر بر لغو مجوز کار دانشجویی عبارت‌اند از:

 • ارائه اطلاعات نادرست
 • عدم رعایت قوانین مربوط به محل کار
 • عدم حضور در کلاس‌ها، فعالیت‌های ضروری دانشگاه و کسب نمرات پایین
 • عدم رعایت قوانین کار دانشجویی چین

جمع‌بندی

دانشگاه‌های کشور چین با ایجاد تحولات بنیادی توانسته‌اند در بین دانشگاه‌های معتبر جهان قرار گیرند. پیروی از استانداردهای آموزشی، تجهیزات آموزشی مدرن، حضور اساتید معتبر و همکاری‌های علمی از جمله دلایل اعتبار جهانی دانشگاه‌های چین است. به همین دلیل بسیاری از دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در چین عازم این کشور می‌شوند. یکی از امکاناتی که دانشجویان می‌توانند از آن بهره‌مند شوند اجازه کار ضمن تحصیل در چین است. دانشجویان خارجی متقاضی کار دانشجویی در چین باید شرایط اولیه برای اشتغال به کار در چین را داشته باشند.

همچنین لازم است مجوزهای لازم برای اجازه کار حین تحصیل در چین را از بخش‌های مربوط کسب کنند. تسلط کامل به زبان چینی امکان موفقیت در اشتغال به کار دانشجویی را افزایش می‌دهد. مشاغلی مانند آموزش زبان، دستیار تحقیق، مدلینگ، مترجمی و فعالیت در رسانه‌های چینی ازجمله مشاغلی است که دانشجویان خارجی می‌توانند در آن‌ها مشغول به کار شوند. دانشجویان تنها اجازه حداکثر 20 ساعت کار در هفته را دارند. تخطی از این قانون یا قوانین دیگر می‌تواند موجب لغو مجوز کار و حتی محرومیت از تحصیل شود.

مؤسسه مهاجرتی علم ویرا با داشتن سابقه درخشان و پرونده‌های مهاجرتی موفق، تلاش می‌کند اطلاعات جامع مربوط به مهاجرت تحصیلی به کشورهای مختلف را در اختیار متقاضیان عزیز قرار دهد. با تکمیل فرم مشاوره رایگان، می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه