تحصیل رایگان در چین
توسط تیم علم ویرا
14 اسفند 2

تحصیل رایگان در چین 2024 + شرایط و هزینه ها

تحصیل رایگان در چین هدف بسیاری از دانشجویانی است که برای تحصیل به این کشور مهاجرت می‌کنند. تنوع و تعدد بورسیه تحصیلی چین موجب فراهم‌شدن شرایط تحصیل در چین به‌صورت رایگان شده است. در واقع باتوجه‌به اینکه امکان کار دانشجویی در چین تقریباً وجود ندارد، استفاده از این بورسیه‌ها و دریافت کمک‌هزینه زندگی امری حائز اهمیت است. برای کسب اطلاعات بیشتر دراین‌خصوص تا انتهای این مقاله از علم ویرا همراه ما باشید.

نحوه تحصیل رایگان در چین

برای تحصیل رایگان در چین باید موفق به دریافت بورسیه‌های تحصیلی این کشور و یا انواع وام‌های تحصیلی شوید. این بورسیه‌ها و وام‌ها برخی مواقع تمام هزینه‌های اقامت و شهریه دانشگاه را تأمین می‌کنند. در واقع روندی که برای تحصیل در چین بدون هزینه و یا با هزینه‌های ارزان باید پیش ببرید، شامل موارد زیر است:

ارسال درخواست به دانشگاه‌های چین: در صورت داشتن شرایط تحصیل در چین در ابتدا باید به دانشگاه موردنظر خود درخواست ارسال کنید. هرچند متوسط شهریه تحصیل بسته به شهر، دانشگاه و رشته تحصیلی در این کشور متفاوت است؛ اما انتخاب دانشگاه‌های مقرون‌به‌صرفه برای تحصیل، تا حد زیادی هزینه‌های تحصیل شما را کاهش می‌دهد. توجه داشته باشید که دقت کافی و ارسال به‌موقع مدارک نقش مهمی در اثبات شایستگی و منضبط بودن دانشجو دارد.

پیداکردن بورسیه تحصیلی دانشگاه‌ها: سعی کنید با واردشدن و جستجو در سایت دانشگاه مدنظر خود در مورد انواع بورسیه‌هایی که دانشگاه‌ها ارائه می‌دهند، اطلاعات کسب کنید. در واقع برخی از دولت‌ها به دانشجویان خود فرصتی برای تحصیل رایگان در خارج از کشور ارائه می‌دهند. دانشجو با دریافت این نوع بورسیه‌های دولتی می‌تواند در مقطع و رشته تحصیلی موردعلاقه خود با هزینه کمتر تحصیل کند. همچنین باید گفت که ارائه بورسیه منحصر به دانشگاه یا دولت چین نیست و سازمان‌هایی نیز وجود دارند که با ارائه بورسیه‌های متنوع، امکان تحصیل رایگان را برای دانشجویان فراهم می‌کنند.

شرایط تحصیل رایگان در چین

شرایط تحصیل رایگان در چین

افرادی که اقدام به دریافت بورسیه کشور چین می‌کنند و قصد تحصیل رایگان در چین را دارند، باید در زمان مشخص شده توسط هر برنامه، مدارک و درخواست خود را ارسال نمایند. توجه داشته باشید که مدارک باید کاملاً واضح و طبق خواسته مؤسسه موردنظر باشد. در غیر این صورت پرونده افرادی که دارای شرایط تحصیل در چین هستند بررسی نمی‌شود. از جمله شرایط اولیه که افراد برای دریافت بورسیه باید داشته باشند عبارت‌اند از:

 • برخورداری از سلامت فیزیکی و روانی
 • عدم سو پیشینه
 • در رنج سنی مشخص شده باشند
 • فارغ‌التحصیل از دبیرستان یا مقاطع بالاتر
 • دانشجو باید غیر چینی باشد

در ادامه به شرایط تحصیل در چین در هر مقطع به‌صورت جداگانه پرداخته شده است.

1. تحصیل رایگان در چین در مقطع کارشناسی

دانشجویان متقاضی تحصیل رایگان در چین در مقطع کارشناسی می‌توانند درخواست بورسیه‌های دولتی و خصوصی دهند. دانشجویان دارای شرایط تحصیل در چین بسته به نوع بورسیه مورد تقاضای خود کمک‌هزینه زندگی از ۲۰۰۰ الی ۲۵۰۰ یوآن دریافت می‌کنند. علاوه بر بورسیه‌های دولتی و خصوصی، دانشگاه‌های مختلف بورسیه‌هایی را برای دانشجویان بین‌المللی در چین در نظر گرفته‌اند.

برای مثال از بورسیه‌های دانشگاهی می‌توان بورسیه دانشگاه شیامن (Xiamen) را نام برد. این دانشگاه هزینه‌های تحصیل برای دانشجویان دوره کارشناسی را به‌صورت کامل پوشش می‌دهد. دانشگاه تیانجین از دیگر دانشگاه‌هایی است که به دانشجویان خارجی بورسیه می‌دهد. این دانشگاه علاوه بر هزینه‌های تحصیل، کمک‌هزینه زندگی را به دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط در چین ارائه می‌کند.

تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی ارشد

2. تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویان متقاضی تحصیل رایگان در چین در مقطع کارشناسی‌ارشد، بسته به نوع بورسیه‌ای که دریافت می‌کنند کمک‌هزینه تحصیلی حدود ۳۰۰۰ یوآن دریافت خواهند کرد. دانشجویان بین‌المللی متقاضی دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی‌ارشد در صورت تمایل به استفاده از بورسیه دانشگاهی می‌توانند علاوه بر شهریه رایگان کمک‌هزینه تحصیلی هم دریافت نمایند.

دانشگاه شیامن با پرداخت ۳۰۰۰ یوآن کمک‌هزینه تحصیلی و دانشگاه ژجیانگ با پرداخت ۱۷۰۰ یوآن کمک‌هزینه تحصیلی رفاه قابل‌توجهی برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کنند. دانشگاه پکن نیز از دانشگاه‌هایی است که بورسیه کامل را که تمام هزینه‌های تحصیل، اقامت و بیمه را شامل می‌شود برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته است.

3. تحصیل در مقطع دکتری در چین به صورت رایگان

دانشجویان متقاضی تحصیل رایگان در چین در مقطع دکتری بسته به نوع بورسیه‌ای که دریافت می‌کنند کمک‌هزینه تحصیلی حدود ۳۵۰۰ یوآن دریافت خواهند کرد. در واقع می‌توان گفت درصورتی‌که موفق به دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری شوید احتمالاً خیلی سخت‌کوش و خوش‌شانس هستید. توجه داشته باشید که با دریافت بورسیه و کمک‌هزینه‌های تحصیل انجام تحقیقات و پروژه‌های دانشگاهی بسیار آسان‌تر خواهد شد.

لازم به ذکر است که دانشگاه شیامن از دانشگاه‌هایی است که با پوشش کامل شهریه تحصیل کمک‌هزینه تحصیل به ارزش ۳۵۰۰ یوآن به‌صورت ماهانه به دانشجو پرداخت می‌کند. همچنین دانشگاه تیانجین نیز بورسیه تحصیلی کاملی را به دانشجویان بین‌المللی دارای شرایط تحصیل در چین ارائه می‌دهد. در حقیقت این بورسیه تمام شهریه و هزینه اقامت دانشجویان را پوشش می‌دهد و مبلغ ۳۸۰۰ یوآن ماهیانه به دانشجویان پرداخت می‌کند. همچنین مسکن رایگان در محوطه دانشگاه، به دانشجویان ارائه می‌کند.

دانشگاه ژنگژو هم بورسیه‌های قابل‌توجهی به دانشجویان دکتری ارائه می‌دهد. این دانشگاه شهریه تحصیل را به‌صورت کامل پوشش می‌دهد و کمک‌هزینه اقامت و کمک‌هزینه ماهیانه به مبلغ ۱۰۰۰ و ۳۵۰۰ یوآن ماهیانه به دانشجویان دکتری ارائه می‌کند.

مدارک لازم برای تحصیل رایگان در چین

مدارک لازم برای تحصیل رایگان در کشور چین

برای درخواست بورسیه جهت تحصیل رایگان در چین باید یک سری مدارک عمومی را تهیه و ارائه دهید. این مدارک برای تمام بورسیه‌های تحصیلی کشور چین یکسان است. جهت دریافت بورسیه در مقطع تحصیلات تکمیلی باید مدرک فارغ‌التحصیلی مقطع کارشناسی یا کارشناسی‌ارشد را نیز ارائه کنید. مدارکی که بایستی ارائه دهید شامل موارد زیر است:

 • آخرین مدرک تحصیلی
 • ریزنمرات
 • طرح تحقیقی (پروپوزال)
 • دو توصیه‌نامه (توصیه‌نامه از اساتید با درجه علمی استاد و استادیار قابل‌قبول است)
 • انگیزه‌نامه
 • فرم کامل معاینه فیزیکی مهر شده توسط یک بیمارستان معتبر
 • عکس در ابعاد پاسپورت
 • کپی پاسپورت
 • رزومه

دانشگاه ‌های مقرون‌به‌صرفه برای تحصیل رایگان در چین

دانشگاه‌های برتر کشور چین سالیانه افراد زیادی را به تحصیل در این کشور سوق می‌دهند. وجود دانشگاه‌های برتر با رنکینگ بین‌المللی و هزینه‌های پایین تحصیل در این دانشگاه‌ها شرایط تحصیل در چین را موردتوجه دانشجویان بسیاری از سراسر دنیا قرار داده است. در ادامه ده مورد از دانشگاه‌های برتر و مقرون‌به‌صرفه برای تحصیل رایگان در چین نام‌برده‌شده است:

 • دانشگاه نانجینگ Nanjing University
 • دانشگاه گوانچی Guangxi University
 • دانشگاه معدن و صنعت چین China University of Mining and Technolog
 • دانشگاه ژجیانگ Zhejiang University
 • دانشگاه ووهی Wuyi University
 • دانشگاه چونگ کینگ Chongqing University
 • دانشگاه علم و صنعت ژجیانگ Zhejiang University of Science and Technology
 • دانشگاه ژنگژو Zhengzhou University
 • دانشگاه تکنولوژی جنوب چین South China University of Technology
 • دانشگاه ووهان Wuhan University

دریافت بورسیه برای تحصیل رایگان در چین

همان‌طور که بیان شد کشور چین سالیانه بورسیه‌های متعددی را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد. در حال حاضر بیش از پنجاه‌هزار دانشجوی بین‌المللی با بورسیه در این کشور تحصیل می‌کنند. در واقع این بورسیه‌ها می‌توانند بسیار ارزشمند باشند و هزینه‌های تحصیل، محل اقامت و زندگی را تا ۳۰۰۰۰ دلار آمریکا دربرگیرند. در ادامه به توضیح بیشتر در مورد انواع بورسیه‌های تحصیلی کشور چین پرداخته شده است.

بورسیه دولتی چین

1. بورسیه تحصیلی چین؛ بورسیه دولتی چین (CSC)

این بورسیه به دانشجویان بین‌المللی که تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری در چین را انتخاب کرده‌اند ارائه می‌گردد. لازم به ذکر است که این بورسیه برای تحصیل در رشته‌های مختلف به زبان چینی یا انگلیسی ارائه می‌شود. در واقع امروزه بورسیه CSC در اکثر شهرها و دانشگاه‌های چین ارائه می‌شود و بیش از ۲۷۹ دانشگاه در چین این بورسیه را ارائه می‌دهند. بورسیه CSC یکی از بهترین بورسیه‌های کشور چین محسوب می‌شود؛ زیرا تمام هزینه‌های اقامت و شهریه دانشگاه را پوشش می‌دهد. دوره درخواست جهت بورس تحصیلی CSC به‌طورکلی از ژانویه تا آوریل هر سال است.

2. بورسیه محلی دولت چین

بورسیه محلی دولت چین به‌عنوان بورسیه شهرداری هم شناخته می‌شود. این بورسیه هزینه‌های زندگی، شهریه و بیمه را پوشش می‌دهد. دانشجویانی که این بورسیه را دریافت می‌کنند، باید محل اقامت و اسکان را با هزینه خودشان تأمین نمایند. این بورسیه به دانشجویانی که می‌خواهند به زبان چینی یا انگلیسی در کشور چین تحصیل کنند، ارائه می‌شود.

بورسیه محلی فقط هزینه‌های تحصیل و کمک‌هزینه تحصیل را تحت پوشش قرار می‌دهد و در نتیجه برای تحصیل رایگان در چین مناسب نیست. بهترین زمان جهت ارسال درخواست برای بورسیه محلی چین ماه می الی سپتامبر است.

3. تحصیل رایگان در چین، بورسیه دانشگاهی

بورسیه دانشگاهی چین برای اولین‌بار جهت جذب دانشجویان خارجی در مقطع کارشناسی‌ارشد در چین طراحی شد. لازم است بدانید که این بورسیه تحت‌نظر وزارت آموزش‌وپرورش کشور چین است و به مدیریت دانشگاه‌ها واگذار شده است. جهت دریافت این بورسیه مستقیماً باید با وزارت آموزش‌وپرورش کشور چین ارتباط برقرار نمایید.

این بورسیه برای تحصیل به زبان چینی و انگلیسی ارائه می‌گردد. توجه داشته باشید که بورسیه دانشگاهی هزینه خوابگاه و اقامت را پوشش نمی‌دهد. برای اطلاع از زمان ارسال درخواست جهت اخذ بورسیه دانشگاهی باید به ددلاین دانشگاه موردنظر توجه کنید و در زمان درخواستی دانشگاه در صورت داشتن شرایط تحصیل در چین نسبت به اقدام ویزای توریستی اقدام کنید.

بورسیه کنفوسیوس چین

4. بورسیه کنفوسیس چین

این بورسیه جهت تحصیل دانشجویان بین‌المللی به زبان چینی ارائه شده است و با همکاری مؤسسه کنفوسیس چین و دانشگاه‌های چین ارائه می‌گردد. در حقیقت می‌توان گفت که این بورسیه بهترین بورسیه برای دانشجویانی است که قصد تحصیل به زبان چینی دارند.

با دریافت بورسیه کنفوسیس تمام هزینه‌های اقامت و شهریه دانشگاه دانشجو تقبل می‌شود و در نتیجه بهترین بورسیه برای تحصیل رایگان در چین است. در ضمن دانشجو با دریافت این بورسیه زبان چینی را کاملاً رایگان آموزش می‌بیند. برای دریافت بورسیه کنفوسیس چین باید حداکثر تا اوایل ماه مه (برای شروع تحصیل از ماه سپتامبر) و حداکثر تا اوایل ماه نوامبر (برای شروع تحصیلی از ماه مارس) اقدام نمایید.

5. شرایط تحصیل در چین؛ بورسیه MOFCOM چین

لازم به ذکر است که بورسیه MOFCOM توسط وزارت بازرگانی چین حمایت می‌شود. این بورسیه تنها به دانشجویان تحصیلات تکمیلی تعلق می‌گیرد و داشتن مدرک کارشناسی لازمه دریافت این بورسیه است. این بورسیه جهت تحصیل به زبان انگلیسی است.

دانشجویان با دریافت بورسیه MOFCOM از هزینه تحصیل، هزینه موارد آموزشی، هزینه تحقیق و بررسی، کمک‌هزینه برنامه آموزش زبان انگلیسی و هزینه‌های پایان‌نامه معاف خواهند شد. دانشجویان متقاضی دریافت بورسیه MOFCOM چین فقط تا ۳۰ آوریل فرصت دارند درخواست خود را برای اخذ این بورسیه ارسال کنند.

تحصیل رایگان در چین با بورسیه BRI

6. تحصیل رایگان در چین با بورسیه BRI چین

توجه داشته باشید که این بورسیه برای دانشجویانی است که ساکن کشورهای در مسیر پروژه راه ابریشم کمربند و جاده (مثل ایران) هستند و برای تحصیل کشور چین را انتخاب می‌کنند. همچنین این بورسیه تمام مقاطع تحصیلی را پوشش می‌دهد و برای دانشجویانی است که به زبان چینی و انگلیسی تحصیل می‌کنند. بورسیه BRI مانند بورسیه محلی است و تنها هزینه‌های تحصیل را پوشش می‌دهد. البته باید گفت که کمک‌هزینه تحصیلی به‌صورت ماهیانه به دانشجو تعلق می‌گیرد.

جمع‌بندی

باتوجه‌به مطالب بیان شده می‌توان گفت که اگر به دنبال تحصیل در دانشگاه‌هایی با اعتبار جهانی به‌صورت رایگان هستید تحصیل رایگان در چین می‌تواند مقصد مناسبی برایتان باشد. این کشور با در دسترس قراردادن انواع بورسیه تحصیلی چین و پوشش‌دادن هزینه‌های زندگی و تحصیل در این کشور دانشجویان بسیاری را از سراسر جهان به خود جذب کرده است. با دردست‌داشتن رزومه‌ای قوی، پیگیری مستمر و یافتن برنامه و دانشگاه مناسب با شرایط خود و از همه مهم‌تر در صورت داشتن شرایط تحصیل در چین می‌توانید تحصیلی عالی و رایگان را در این کشور تجربه کنید.

درصورتی‌که شما نیز علاقه‌مند به مهاجرت تحصیلی به کشور چین هستید برای دریافت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر دراین‌خصوص می‌توانید با مشاوران ما در مؤسسه مهاجرتی علم ویرا در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه