تحصیل داروسازی در روسیه
توسط تیم علم ویرا
25 مهر 2

تحصیل داروسازی در روسیه؛ شرایط+هزینه‌ها 2023

رشته داروسازی به‌عنوان یکی از رشته‌های پرطرف‌دار و محبوب در بین رشته‌های شاخه پزشکی شناخته می‌شود. این رشته نه‌تنها در ایران، بلکه در تمام دنیا از آینده شغلی و درآمد خوبی برخوردار است. به همین دلیل، بسیاری از دانش‌آموزان باهدف تحصیل در رشته داروسازی ادامه تحصیل می‌دهند. باتوجه‌به شرایط دشوار قبولی در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی در ایران، بسیاری ترجیح می‌دهند در خارج از کشور به تحصیل این رشته‌ها بپردازند. تحصیل داروسازی در روسیه به دلیل هزینه تحصیل مقرون‌به‌صرفه و شرایط آسان پذیرش می‌تواند یک گزینه عالی برای دانشجویان ایرانی محسوب شود.

کیفیت بالای آموزش، استفاده از آخرین فناوری‌ها و امکانات پزشکی و اعتبار بالای مدارک تحصیلی از جمله دلایلی است که بهترین شرایط تحصیل در رشته داروسازی روسیه را برای دانشجویان  ایجاد می‌کند. هزینه رشته داروسازی در روسیه از دیگر دلایل جذب دانشجویان سراسر دنیا برای تحصیل در این کشور است. در این مقاله از سری مقالات علم ویرا با ما همراه باشید تا به بررسی تحصیل داروسازی در روسیه بپردازیم.

تحصیل رشته داروسازی در روسیه

داروسازی یکی از پرطرف‌دارترین شاخه‌های رشته پزشکی است که نقش بسزایی در امنیت بیماران و سلامت جامعه ایفا می‌کند. تحصیل داروسازی در روسیه 5 الی 6 سال به طول می‌انجامد. رشته داروسازی در دانشگاه‌های روسیه در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌شود. زبان تحصیل در دانشگاه‌های روسیه، انگلیسی و روسی است. ازاین‌رو دانشجویان بین‌المللی قادر به تحصیل داروسازی در روسیه به زبان انگلیسی خواهند بود. دانشگاه‌های روسیه برای پذیرش دانشجویان از آزمون‌های ورودی استفاده نمی‌کند. البته ممکن است برخی از دانشگاه‌ها شرایط خاصی را برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی در نظر بگیرند.

دانشجویان برای تحصیل داروسازی در روسیه ملزم به ارائه مدرک زبان روسی یا انگلیسی بسته به زبان رشته موردنظر خود در دانشگاه هستند. در غیر این صورت، باید در دوره‌های آمادگی پادفک شرکت کنند. در این دوره، متقاضیان علاوه بر زبان روسی، پیش‌نیازهای تحصیلات دانشگاهی را نیز می‌آموزند. این دوره 3 الی 9 ماه به طول می‌انجامد.

متقاضیان باید پس از گذراندن این دوره در یک آزمون نسبتاً آسان شرکت کرده و در صورت موفقیت، تحصیلات دانشگاهی خود را آغاز کنند. رشته داروسازی در روسیه در دانشگاه‌هایی معتبر و شناخته شده و با به‌روزترین امکانات و تجهیزات به دانشجویان ارائه می‌شود.

مزایای تحصیل داروسازی در روسیه

مزایای تحصیل داروسازی در روسیه

داروسازی به‌عنوان دومین شغل پردرآمد و سطح بالا پس از پزشکی در روسیه شناخته می‌شود. روسیه به‌عنوان یکی از کشورهای مهم بین‌المللی است که از جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی و جغرافیایی فراوانی برخوردار است. از جمله مزایای تحصیل داروسازی در روسیه، عدم نیاز به آزمون‌های سخت ورودی و شرایط آسان پذیرش دانشجو است. دانشجویان با تحصیل داروسازی در روسیه می‌توانند علاوه بر ایجاد فرصت تحصیل در فضایی بین‌المللی و چندفرهنگی، امکان تحصیل در دانشگاه‌هایی با رنکینگ عالی جهانی را برای خود فراهم کنند. دانشگاه‌های روسیه مورد تأیید سازمان‌های جهانی مختلفی مانند سازمان بهداشت جهانی هستند.

این دانشگاه‌ها به‌روزترین برنامه‌های درسی را مطابق با جدیدترین نظام آموزشی به دانشجویان ارائه می‌کنند. علاوه بر این، مدارک بسیاری از دانشگاه‌های روسیه مورد تأیید وزارت بهداشت ایران قرار دارد. بدین ترتیب دانشجویان می‌توانند پس از پایان تحصیلات خود در دانشگاه‌های روسیه به کشور بازگشته و مشغول به کار شوند. هزینه رشته داروسازی در روسیه از دیگر مزایای تحصیل در این کشور است. دانشگاه‌های روسیه با وجود فراهم‌کردن بهترین شرایط و امکانات تحصیلی و رفاهی برای دانشجویان، شهریه‌های معقولی را از دانشجویان دریافت می‌کنند.

شرایط تحصیل داروسازی در روسیه

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه‌های روسیه شامل فرایند نسبتاً آسانی است. بااین‌حال، هر برنامه، دانشگاه و مقطع تحصیلی به مدارک و شرایط خاصی در روند پذیرش نیاز دارند. دانشجویان برای اخذ پذیرش از دانشگاه و تحصیل داروسازی در روسیه باید مدرک دیپلم خود را با معدل بالا و نمرات خوب در دروسی مانند زیست‌شناسی، شیمی و فیزیک ارائه دهند. همچنین دانشجویان باید حداقل در زمان اقدام برای پذیرش 18 سال کامل داشته باشند. برخی از دانشگاه‌های روسیه برای پذیرش دانشجویان آزمون ورودی یا مصاحبه برگزار می‌کنند.

به‌طورکلی دانشجویان برای تحصیل در روسیه به زبان روسی و انگلیسی نیازی به ارائه مدرک زبان انگلیسی (TOEFL, IELTS) یا روسی ندارند. اگرچه برخورداری از مدرک زبان برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های روسیه الزامی نیست؛ اما می‌تواند یک مزیت برای دانشجویان محسوب شود. دانشجویانی که قادر به ارائه مدرک مهارت زبانی برای تحصیل در برنامه موردنظر نباشند، باید در دوره آمادگی پادفک شرکت کنند. پیش از آغاز تحصیل داروسازی در روسیه، دوره‌ای به نام پادفک در دانشگاه‌های این کشور برگزار می‌شود که دانشجویان علاوه بر تحصیل زبان، پیش‌نیازهای تحصیل در رشته موردنظر خود را فرا خواهند گرفت.

این دوره می‌تواند از 3 الی 9 ماه طول بکشد. پس از دوره پادفک دانشجویان در یک آزمون نسبتاً ساده شرکت و سپس تحصیلات خود را آغاز می‌کنند. لازم به ذکر است هزینه شرکت در دوره پادفک به‌صورت جداگانه از هزینه دانشگاه دریافت می‌شود. هزینه دوره پادفک با توجه به زبان و دانشگاه متفاوت است؛  برای مثال هزینه شرکت در دوره پادفک رشته داروسازی در دانشگاه کازان  255.840 روبل است.

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در روسیه

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در روسیه

دانشجویان بین‌المللی برای درخواست اخذ پذیرش از دانشگاه‌های روسیه برای تحصیل در رشته پزشکی، باید مدارک زیر را در طول فرایند درخواست ارسال نمایند:

 • فرم درخواست
 • مدارک شناسایی
 • کپی پاسپورت
 • ترجمه مدرک دیپلم و ریزنمرات
 • گواهی پزشکی
 • نتایج آزمایش HIV
 • چند قطعه عکس
 • مدرک زبان انگلیسی یا روسی (در صورت وجود)
 • انگیزه‌نامه
 • توصیه‌نامه

ویزای دانشجویی روسیه

دانشجویان باید پس از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه موردنظر خود در روسیه، نسبت به اخذ ویزای دانشجویی این کشور اقدام کنند. دانشجویان متقاضی تحصیل داروسازی در روسیه، باید قبل از ورود به این کشور ویزای تحصیلی روسیه را دریافت کنند. بدین منظور باید همراه با مدارک لازم به کنسولگر روسیه در کشور خود مراجعه کنند. فرایند پردازش درخواست متقاضیان از طرف سفارت در کشورها و کنسولگری‌های مختلف ممکن است از 10 روز الی 2 هفته به طول بیانجامد. مدارک لازم برای اخذ ویزای روسیه به شرح زیر هستند:

 • پاسپورت معتبر (حداقل 6 ماه اعتبار)
 • فرم درخواست ویزا
 • چند قطعه عکس 4*6
 • دعوت‌نامه دانشگاه
 • ترجمه رسمی مدارک تحصیلی
 • هزینه ویزا
 • نتایج آزمایش HIV

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل داروسازی در روسیه

یکی از دلایل تحصیل پزشکی در روسیه، تحصیل داروسازی در روسیه؛ تحصیل دندانپزشکی در روسیه و… وجود دانشگاه‌های برتر با امکانات آموزشی عالی است. در ادامه شما را با بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در رشته داروسازی آشنا می‌کنیم.

تحصیل داروسازی در دانشگاه لومونوسف روسیه

1. دانشگاه دولتی لومونوسف مسکو (Lomonosv Moscow State University)

دانشگاه دولتی مسکو در سال 1755 تأسیس شد و یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های روسیه به شمار می‌رود. این دانشگاه با نام دانشگاه دولتی موسکو نیز شناخته می‌شود.  دانشگاه لومونوسف از نظر اعتبار جهانی بین دانشگاه‌های روسیه در رتبه اول قرار دارد. این دانشگاه از نظر معماری ساخت و پردیس دانشگاهی در میان زیباترین دانشگاه‌های جهان قرار دارد. دانشگاه دولتی لومونوسف مسکو دارای رتبه 78 در بین بهترین دانشگاه‌های جهان است. این دانشگاه یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های روسیه است و در حال حاضر دارای بیش از 500 ساختمان و بالغ بر 47000 دانشجوی ملی و بین‌المللی است.

این دانشگاه از جمله دانشگاه‌های موردتایید وزارت بهداشت ایران است و دانشجویان پس از تحصیل داروسازی در روسیه در دانشگاه لومونوسف می‌توانند به راحتی در ایران مشغول به کار شوند. در میان فارغ‌التحصیلان دانشگاه لومونوسف 11 برنده جایزه نوبل و 7 برنده مدال فیلدز قرار دارند. هزینه رشته داروسازی در روسیه و دانشگاه لومونوسف 454.900 روبل است. رتبه این دانشگاه در بین دانشگاه‌های برتر جهان در حوزه داروسازی 94 است.

2. دانشگاه فدرال کازان (Kazan Federal University)

دانشگاه فدرال کازان روسیه یکی از قدیمی‌ترین و بهترین دانشگاه‌های دولتی روسیه است که در سال 1804 تاسیس شد. این دانشگاه بیش از 200 سال قدمت دارد. دانشگاه فدرال کازان یکی از بهترین گزینه‌ها برای تحصیل داروسازی در روسیه است. دانشگاه کازان در حال حاضر دارای 23174 دانشجو است و با رتبه 322 در بین بهترین دانشگاه‌های دنیا و رتبه 251 در رشته داروسازی در جهان قرار دارد. هزینه رشته داروسازی در روسیه و دانشگاه کازان 2938 دلار است. این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت است.

دانشگاه کازان شرایط تحصیل در رشته داروسازی روسیه بدون نیاز به مدرک زبان را برای دانشجویان فراهم کرده است. دانشگاه کازان امکانات مختلفی را برای رفاه حال دانشجویان مهیا کرده است که از جمله این امکانات می‌توان به خوابگاه‌های دانشجویی، باشگاه‌های ورزشی، کتابخانه مجهز، مراکز درمانی، مراکز خرید، سالن‌های غذاخوری و… اشاره کرد. تحصیل داروسازی در روسیه در دانشگاه کازان مقطع کارشناسی تنها به زبان روسی ارائه می‌شود. از این دانشجویان می‌توانند پس از شرکت در دوره پادفک به تحصیل در رشته موردعلاقه خود بپردازند.

تحصیل داروسازی در دانشگاه سن پترزبورگ روسیه

3. دانشگاه ایالتی سن‌پترزبورگ (Saint Petersburg State University)

دانشگاه سن‌پترزبورگ که با نام دانشگاه دولتی سن‌پترزبورگ نیز شناخته می‌شود، در سال 1724 تأسیس شد. دانشگاه سن‌پترزبورگ یکی از معدود دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران است. این دانشگاه بیش از 400 ساختمان دارد و 25 دانشکده را در خود جای داده است. دانشجویان دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ علاوه بر امکانات آموزشی و رفاهی مختلف، به مجموعه زیادی از موزه‌ها، آثارتاریخی و مکان‌های هنری دسترسی دارند. در حال حاضر بیش از 30000 دانشجوی بومی و بین‌المللی در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

دانشگاه ایالتی سن‌پترزبورگ دارای رتبه 270 در بین بهترین دانشگاه‌های جهان است و در بین دانشگاه‌های روسیه در جایگاه دوم قرار دارد. این دانشگاه شرایط تحصیل در رشته داروسازی روسیه به زبان روسی و انگلیسی را فراهم کرده است. این دانشگاه با برخورداری از اساتید مجرب و سطح علمی عالی یکی از بهترین گزینه‌ها برای تحصیل داروسازی در روسیه محسوب می‌شود.

4. تحصیل داروسازی در روسیه؛ دانشگاه سچینوا (Sechenov First Moscow State Medical University)

دانشگاه سچینوا روسیه یا دانشگاه امپریال مسکو در سال 1755 در مسکو تأسیس شد. این دانشگاه به‌عنوان بهترین دانشگاه پزشکی روسیه شناخته می‌شود. دانشگاه سچینوا بیش از دو قرن در نظام بهداشت و درمان روسیه پیشتاز بوده است. این دانشگاه در بین 600 دانشگاه برتر دنیا قرار دارد. دانشگاه سچینوا در بین بهترین دانشگاه‌های روسیه دارای رتبه 37 است. در حال حاضر بیش از 16393 دانشجو از 83 کشور مختلف جهان در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. دانشگاه سچینوا یکی از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل داروسازی در روسیه به شمار می‌رود.

هزینه رشته داروسازی روسیه در دانشگاه  سچینوا حدود 480000 روبل در سال برآورد می‌شود.  شرایط تحصیل در رشته داروسازی روسیه در دانشگاه سچینوا به زبان‌های روسی و انگلیسی امکان‌پذیر است. این دانشگاه امکانات رفاهی مختلفی را برای دانشجویان فراهم کرده است که از جمله آن‌ها می‌توان به آزمایشگاه‌های تحقیقاتی مجهز، بیمارستان دانشگاهی، خوابگاه، کتابخانه مجهز و… اشاره کرد.

تحصیل داروسازی در دانشگاه رودن روسیه

5. دانشگاه رودن (RUDN University)

دانشگاه رودن یا دانشگاه دوستی ملل، یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های روسیه است که در سال 1960 در پایتخت روسیه مسکو تأسیس شد. این دانشگاه دارای 5 دانشکده و 12 موسسه تحقیقاتی است. در حال حاصر بالغ بر 22000 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. دانشگاه رودن در رتبه بندی QS در سال 2022 موفق به کسب رتبه 500 در بین بهترین دانشگاه‌های جهان شده است.

دانشگاه رودن در لیست دانشگاه‌های موردتایید وزارت بهداشت ایران در روسیه قرار دارد. دانشگاه رودن، رشته داروسازی را به زبان‌های روسی و انگلیسی ارائه می‌دهد. هزینه رشته داروسازی روسیه در دانشگاه رودن از 4100 الی 5600 متغیر است. دانشگاه رودن یکی از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل داروسازی در روسیه به‌حساب می‌آید. این دانشگاه  شرایط تحصیل در رشته داروسازی روسیه را به زبان انگلیسی و روسی فراهم می‌کند.

از دیگر دانشگاه‌های برتر روسیه برای تحصیل داروسازی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه فدرال اورل
 • دانشگاه ITMO
 • دانشگاه علوم پزشکی تور
 • دانشگاه پزشکی دولتی اورنبورگ
 • دانشگاه مدیکال کازان
 • دانشگاه فدرال کریمه
 • دانشگاه علوم پزشکی دولتی پرم

هزینه تحصیل داروسازی در روسیه

یکی از بهترین مزایای تحصیل در رشته داروسازی، به‌صرفه‌بودن هزینه‌های تحصیلی است. هزینه تحصیل داروسازی در روسیه بسته به نوع دانشگاه، زبان و مقطع تحصیلی متفاوت است. باتوجه‌به این که تحصیل در رشته داروسازی روسیه به زبان انگلیسی و روسی ارائه می‌شود، هزینه‌های این رشته نیز متفاوت است. متوسط هزینه رشته داروسازی روسیه به زبان انگلیسی 7800 دلار و به زبان روسی 6800 دلار است. دانشجویان برای تحصیل داروسازی در روسیه باید علاوه بر هزینه تحصیل، هزینه زندگی را نیز در نظر بگیرند.

هزینه زندگی دانشجویی در روسیه باتوجه‌به سبک زندگی و شهر محل تحصیل متفاوت است؛ برای مثال هزینه تحصیل در دو شهر مسکو و سن‌پترزبورگ بالاتر از دیگر شهرهای روسیه است. هزینه زندگی در روسیه نسبت به بسیاری از کشورهای اروپا و آمریکا مقرون‌به‌صرفه‌تر است. به طور متوسط هزینه زندگی دانشجویی در روسیه می‌تواند از 400 الی 800 دلار در ماه متغیر باشد.

بورسیه تحصیلی روسیه در رشته داروسازی

بورسیه تحصیلی روسیه

دانشجویان با برخورداری از بورسیه‌های تحصیلی می‌توانند از امکان تحصیل داروسازی در روسیه به‌صورت رایگان برخوردار شوند. این کشور با وجود هزینه‌های تحصیل بسیار ارزان‌تر از سایر کشورها، امکان دریافت بورسیه‌های تحصیلی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده است. به‌طورکلی، روسیه سه نوع بورسیه تحصیلی را به دانشجویان ارائه می‌دهد که عبارت از بورسیه‌های سازمانی، بورسیه دولتی و بورسیه دانشگاهی هستند.

دانشجویان می‌توانند در حین تحصیل داروسازی در روسیه با برخورداری از رزومه تحصیلی خوب، شایستگی‌های تحصیلی و نمرات بالا از بورسیه‌های تحصیلی بهره‌مند شوند. برخورداری از بورسیه تحصیلی روسیه می‌تواند تمام یا بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویان را پوشش دهد. در ادامه به بررسی برخی از بورسیه‌های تحصیلی کشور روسیه و میزان هرکدام را بررسی می‌کنیم:

 • بورسیه بین‌المللی اسکالتچ روسیه: کمک‌هزینه تحصیلی ماهانه در دوره‌های کارشناسی ارشد به مبلغ 40000 روبل (442 دلار)
 • بورسیه اپن دورز روسیه: پوشش کامل شهریه دانشگاه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری
 • بورسیه دولتی روسیه: 1750 الی 9000 دلار در سال
 • فلوشیپ یونسکو و ISEDC: معافیت کامل از پرداخت شهریه و پرداخت کمک‌هزینه تحصیلی 450 دلار در ماه

دانشگاه‌ های مورد تأیید وزارت بهداشت در روسیه

یکی از مهم‌ترین موارد برای انتخاب دانشگاه مقصد در بین افرادی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند، اعتبار دانشگاه و مورد تأیید بودن آن در جهان و ایران است. دانشجویانی که تحصیل داروسازی در دانشگاه‌های خارج از کشور را انتخاب می‌کنند و قصد بازگشت به کشور را دارند، باید دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت را انتخاب کنند.

تحصیل در دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت مجوز اشتغال دانشجویان را برای کار در ایران فراهم می‌کند. وزارت بهداشت هرساله دانشگاه‌های مورد تأیید در خارج از کشور را منتشر می‌کند. از جمله دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت در روسیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

جمع‌بندی

تحصیل رشته داروسازی نه‌تنها در ایران، بلکه در سراسر جهان طرف‌داران زیادی دارد. بسیاری از دانش‌آموزان با وجود تلاش سخت قادر به قبولی رشته موردعلاقه خود در کنکور سراسری نمی‌شوند و تحصیل در خارج از کشور را انتخاب می‌کنند. تحصیل داروسازی در روسیه می‌تواند یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای این دسته از افراد باشد. شرایط پذیرش آسان، هزینه تحصیل به‌صرفه، امکان تحصیل به زبان انگلیسی، اعتبار مدارک دانشگاه‌ها و امکان برخورداری از بورسیه تحصیلی تنها چند مورد از مزایای تحصیل داروسازی در روسیه است.

شرایط تحصیل در رشته داروسازی روسیه باعث جذب دانشجویان بین‌المللی زیادی به این کشور شده است. هزینه رشته داروسازی در روسیه نسبت به کیفیت امکانات آموزشی و رفاهی بسیار مقرون‌به‌صرفه است. دانشجویان می‌توانند با تحصیل در دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت در روسیه آینده شغلی خود را تضمین کنند. اگر قصد تحصیل در یکی از دانشگاه‌های روسیه را دارید، مؤسسه علم ویرا صفر تا صد مراحل پذیرش شما را انجام می‌دهد. می‌توانید از خدمات مشاوره رایگان ما در زمینه انتخاب رشته، دانشگاه و کشور بهره‌مند شوید و بعد از مهاجرت به مدت یک سال از خدمات پشتیبانی ما بهره‌مند شوید.

میانگین امتیازات ۳ از ۵
از مجموع ۲ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه