تحصیل پرستاری در بلاروس
توسط تیم علم ویرا
1 مهر 2

تحصیل پرستاری در بلاروس؛ شرایط و ویزای تحصیلی 2023

رشته پرستاری یکی از محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی است و در مقاطع مختلف به‌منظور حفظ سلامت افراد و مراقبت از آن‌ها مطالعه می‌شود. در سال‌های اخیر باتوجه‌به شیوع پاندمی، احساس نیاز به پرستاران بیش‌ازپیش در تمام جهان احساس شد. تحصیل پرستاری در بلاروس می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای افرادی باشد که به دلیل شرایط سخت کنکور، قادر به تحصیل در این رشته نیستند.

کشور بلاروس یکی از ارزان‌قیمت‌ترین کشورهای اروپا به شمار می‌رود. ازاین‌رو، هزینه تحصیل در رشته پرستاری بلاروس فرصت تحصیل در یک کشور اروپایی مقرون‌به‌صرفه را برای دانشجویان فراهم می‌کند. در این مقاله از سری مقالات علم ویرا به بررسی شرایط تحصیل در رشته پرستاری بلاروس خواهیم پرداخت.

تحصیل پرستاری در بلاروس

بلاروس یکی از کشورهای اروپایی است که رشته پرستاری را با آموزش باکیفیت و تکنیک‌های مدرن به دانشجویان ارائه می‌دهد. رشته پرستاری در بلاروس در دو مقطع کاردانی (ADN) و کارشناسی (BSN) ارائه می‌شود. برنامه کاردانی پرستاری در بلاروس به مدت دو سال و کارشناسی به مدت 4 سال به طول می‌انجامد. تحصیل در رشته پرستاری در بلاروس به زبان‌های روسی و انگلیسی ارائه می‌شود. بلاروس دارای چندین مؤسسه آموزش عالی معتبر جهانی است که برنامه‌های کارشناسی پرستاری را ارائه می‌دهند.

دانشگاه‌های بلاروس بیمارستان‌های مجهز و باکیفیت را در اختیار دانشجویان پرستاری قرار می‌دهند تا دروس عملی خود را به بهترین و مفیدترین نحو ممکن سپری کنند. مدارک تحصیل پرستاری در بلاروس در سراسر جهان از اعتبار بالایی برخوردار است. سالانه تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی در برنامه‌های پرستاری بلاروس ثبت‌نام می‌کنند. تعداد زیادی از دانشگاه‌های بلاروس توسط WHO به رسمیت شناخته شده‌اند و آموزش پرستاری را باکیفیت بالایی ارائه می‌دهند.

از جمله مزایای تحصیل پرستاری در بلاروس، می‌توان به این نکته اشاره کرد که بسیاری از دانشگاه‌های بلاروس مورد تأیید وزارت بهداشت ایران هستند. تحصیل پزشکی در بلاروس یا رشته های پرستاری، دندانپزشکی و داروسازی هزینه‌های مقرون به صرفه ای نسبت به کشورهای اروپایی دارند. از مزایای تحصیل در کشور بلاروس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فرصت تحصیل در یک محیط بین‌المللی با بیش از 6000 دانشجوی خارجی
 • محیطی امن و فارغ از تبعیض نژادی
 • هزینه تحصیل و زندگی مقرون‌به‌صرفه
 • روند ساده و آسان پذیرش دانشجو
 • عدم نیاز به شرکت در آزمون‌های ورودی
 • برخورداری از استانداردهای آموزش اروپایی
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی
 • عدم نیاز به مدرک زبان
 • بهره‌مندی از شهرت جهانی در زمینه آموزش

دانشگاه‌های تحصیل پرستاری در بلاروس

شرایط تحصیل در رشته پرستاری در بلاروس

تحصیل پرستاری در بلاروس به دلیل مزایای مختلفی که دارد طرف‌داران زیادی را از سراسر دنیا به خود جلب می‌کند. از مزایای تحصیل در بلاروس می‌توان به عدم نیاز به شرکت در آزمون‌های ورودی دشوار اشاره کرد. تحصیل کارشناسی پرستاری در دانشگاه‌های بلاروس 4 سال به طول می‌انجامد. تحصیل در رشته پرستاری در بلاروس به زبان‌های روسی و انگلیسی ارائه می‌شود. ازاین‌رو، دانشجویان ملزم به ارائه مدرک زبان روسی یا انگلیسی هستند. از جمله شرایط پذیرش در دانشگاه‌های بلاروس می‌توان به ارائه دیپلم 12ساله یا معادل آن اشاره کرد.

نمرات بالا در دروس زیست، فیزیک، شیمی و ریاضی می‌توانند در فرایند پذیرش تأثیر مثبت داشته باشند. دانشجویانی که از مدرک و مهارت زبانی لازم برای شرکت در دوره پرستاری در بلاروس برخوردار نیستند، باید در یک دوره آمادگی به نام دوره پادفک شرکت کنند.

پادفک یک دوره ۱۰ ماهه آمادگی است که دانشجویان را برای تحصیل به زبان روسی یا انگلیسی آماده می‌کند. لازم به ذکر است هزینه این دوره به‌صورت مجزا از شهریه دانشگاه پرداخت می‌شود و پس از اتمام دوره یک آزمون نسبتاً آسان از دانشجویان گرفته می‌شود.

دانشجویان در صورت پذیرش در این آزمون می‌توانند تحصیلات خود را در رشته پرستاری آغاز کنند. هزینه تحصیل در دوره پادفک به زبان موردنظر بستگی دارد. هزینه این دوره به زبان انگلیسی 3000 دلار و به زبان روسی 2000 دلار است. از دیگر مزایای قابل‌ذکر تحصیل در بلاروس، می‌توان به امن بودن این کشور برای دانشجویان بین‌المللی اشاره کرد.  دانشجویان برای تحصیل پرستاری در بلاروس باید ابتدا دانشگاه موردنظر خود را انتخاب کرده پس از تکمیل فرم درخواست پذیرش، مدارک لازم را برای دانشگاه ارسال نمایند.

مدارک لازم برای تحصیل پرستاری در بلاروس

مدارک لازم برای تحصیل پرستاری در بلاروس ممکن است بسته به دانشگاه موردنظر متفاوت باشد. دانشجویان باید پیش از ارائه مدارک آن‌ها را به زبان روسی یا انگلیسی ترجمه نمایند. از جمله مدارک لازم برای تحصیل پرستاری در دانشگاه‌های بلاروس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدرک دیپلم (ترجمه رسمی به انگلیسی)
 • فرم درخواست
 • پاسپورت (حداقل یک سال اعتبار)
 • چند قطعه عکس
 • مدرک مهارت زبان اوکراینی یا انگلیسی (در صورت وجود)
 • ریزنمرات تحصیلی
 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی عدم ابتلا به بیماری‌های مسری
 • بیمه‌نامه
 • رزومه
 • توصیه‌نامه
 • انگیزه‌نامه

اخذ پذیرش تحصیل پرستاری در بلاروس

ویزای دانشجویی تحصیل پرستاری در بلاروس

دانشجویانی که نامه پذیرش را از دانشگاه موردنظر دریافت کرده‌اند، با مراجعه به سفارت بلاروس می‌توانند نسبت به دریافت ویزای دانشجویی اقدام نمایند. روند پذیرش ویزا معمولاً دو الی سه هفته به طول خواهد انجامید. دانشجویان باید پس از ورود به کشور بلاروس تا 90 روز اقدامات لازم برای اخذ اقامت موقت انجام دهند. از جمله مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای دانشجویی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نامه پذیرش دانشگاه
 • آخرین مدرک تحصیلی به همراه ترجمه مدارک
 • انگیزه‌نامه
 • پاسپورت معتبر (حداقل 1 سال اعتبار)
 • مدارک شناسایی
 • فرم درخواست ویزای دانشجویی
 • گواهی تست HIV منفی
 • گواهی تمکن مالی
 • چند قطعه عکس 4*6 و…

هزینه تحصیل در رشته پرستاری بلاروس

هزینه تحصیل پرستاری در بلاروس نسبت به هر دانشگاه ممکن است متفاوت باشد. به‌طورکلی هزینه تحصیل در کشور بلاروس بسیار مقرون‌به‌صرفه است. هزینه تحصیل و زندگی در بلاروس در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی ارزان‌تر است. هزینه تحصیل در رشته پرستاری بلاروس در مقطع کاردانی، 1700 دلار و در مقطع کارشناسی از 1500 الی 3000 دلار متغیر است. دانشجویان علاوه بر شهریه دانشگاه باید هزینه‌هایی مانند هزینه خوابگاه، هزینه خوراک و پوشاک، عبور و مرور و… را نیز در نظر بگیرند.

هزینه زندگی دانشجویی در حین تحصیل پرستاری در بلاروس می‌تواند بسته به سبک زندگی از 200 الی 300 دلار در ماه برآورد شود. بسیاری از دانشگاه‌های بلاروس خوابگاه‌های دانشجویی را برای اسکان دانشجویان بین‌المللی در نظر می‌گیرند. ازاین‌رو دانشجویان می‌توانند با صرف هزینه کمی در این خوابگاه‌ها اقامت داشته باشند. هزینه خوابگاه‌های دانشجویی در بلاروس می‌تواند باتوجه‌به نوع اتاق و امکانات از 15 الی 50 دلار متفاوت باشد.

شرایط تحصیل پرستاری در بلاروس

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل پرستاری در بلاروس

با توجه به اینکه مهاجرت تحصیلی به بلاروس یکی از مقاصد تحصیلی مناسب و مقرون به صرفه برای دانشجویان است در ادامه بهترین دانشگاه های بلاروس برای تحصیل در رشته پرستاری را به شما معرفی می‌کنیم.

1. دانشگاه دولتی پزشکی بلاروس (Blarusian State Medical University)

دانشگاه دولتی پزشکی بلاروس یکی از دانشگاه‌های غیرانتفاعی برتر بلاروس است که در سال 1921 در شهر مینسک تأسیس شد. این دانشگاه طیف مختلفی از رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی از جمله پرستاری را ارائه می‌دهد. تحصیل پرستاری در دانشگاه دولتی پزشکی بلاروس 4 سال به طول می‌انجامد. این دانشگاه در حال حاضر دارای بیش از 80000 دانشجو است. هزینه تحصیل پرستاری در بلاروس در این دانشگاه از 1800 الی 5000 دلار بسته به مقطع تحصیلی متغیر است.

دانشگاه دولتی پزشکی بلاروس تمام امکانات لازم برای تجربه یک زندگی دانشجویی ایده‌ال را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. از جمله امکانات این دانشگاه می‌توان به کتابخانه، بیمارستان دانشگاهی، خوابگاه دانشجویی، امکانات ورزشی و… اشاره کرد.

2. دانشگاه علوم پزشکی ویتبسک (Vitebsk State Medical University)

دانشگاه علوم پزشکی ویتبسک بلاروس در سال 1934 به‌عنوان یک مؤسسه پزشکی تأسیس شد. این دانشگاه یکی از بهترین گزینه‌ها برای دانشجویانی است که تحصیل پرستاری در بلاروس را انتخاب می‌کنند. مدارک دانشگاه پزشکی ویتبسک توسط سازمان بهداشت جهانی به رسمیت شناخته شده است. ازاین‌رو، مدرک این دانشگاه در سراسر جهان از اعتبار بالایی برخوردار است. این دانشگاه دارای 7 دانشکده و بیش از 7000 دانشجو است.

این دانشگاه برنامه پرستاری را در یک دوره ۴ ساله به زبان روسی ارائه می‌دهد. هزینه تحصیل پرستاری در دانشگاه علوم پزشکی ویتبسک می‌تواند بسته به مقطع تحصیلی از 1200 الی 3000 متفاوت باشد. این دانشگاه دارای یک بیمارستان تخصصی برای دانشجویان پزشکی و پیراپزشکی است.

اخذ ویزای تحصیل پرستاری در بلاروس

3. دانشگاه دولتی پزشکی گومل (Gomel State Medical University)

دانشگاه دولتی پزشکی گومل یکی از دانشگاه‌های غیر انتفاعی بلاروس است که در سال 1990  در شهر گومل تأسیس شد. این دانشگاه دارای 34 دپارتمان، 5 آزمایشگاه مجهز و 5 دانشکده است. این دانشگاه دارای 5000 دانشجو از کشورهای مختلف است. دانشگاه گومل رشته پرستاری را به زبان‌های روسی و انگلیسی و طی یک دوره ۴ ساله به دانشجویان ارائه می‌دهد. هزینه تحصیل پرستاری در بلاروس در رشته پرستاری از 1500 دلار الی 2500 دلار در سال متغیر است.

دانشگاه دولتی پزشکی گومل امکاناتی مانند کتابخانه، آزمایشگاه‌های تخصصی، خوابگاه، بیمارستان تخصصی و… را در اختیار دانشجویان می‌گذارد. دانشگاه دولتی پزشکی گومل یکی از بهترین گزینه‌ها برای دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل پرستاری در بلاروس است.

4. تحصیل پرستاری در بلاروس؛ دانشگاه دولتی پزشکی گرودنو (Grodno State Medical University)

دانشگاه دولتی پزشکی گرودنو یکی از دانشگاه‌های پیشرو در بلاروس است که در سال 1958 تأسیس شد. این دانشگاه در بین 500 دانشگاه برتر جهان قرار دارد. این دانشگاه دارای 5 دانشکده است و رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی را با بهترین امکانات آموزشی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. دانشگاه دولتی پزشکی گرودنو رشته پرستاری را در زبان‌های انگلیسی و روسی ارائه می‌دهد.

مدارک دانشگاه دولتی پزشکی گرودنو توسط سازمان بهداشت جهانی به رسمیت شناخته شده است و در سراسر دنیا از اعتبار بالایی برخوردار هستند. هزینه تحصیل سالانه در دانشگاه گرودنو در رشته پرستاری از 2000 الی 3000 دلار متغیر است. این دانشگاه امکاناتی نظیر خوابگاه‌های دانشجویی مجهز، سالن‌های ورزشی، بیمارستان تخصصی و… را برای دانشجویان فراهم کرده است.

هزینه تحصیل پرستاری در بلاروس

5. دانشگاه پزشکی اسلوتسک (Slutsk State Medical College)

دانشکده پزشکی اسلوتسک در سال 1963 تأسیس شد. این دانشگاه در زمینه پزشکی، پیراپزشکی و پرستاری دانشجویان بین‌المللی را از سراسر دنیا پذیرش می‌کند. این دانشگاه در بین بهترین دانشگاه‌های جهان از رتبه 800 برخوردار است. هزینه تحصیل پرستاری در بلاروس دانشگاه استوتسک 3000 دلار در سال است. این دانشگاه رشته پرستاری را در یک دوره ۴ ساله به زبان‌های روسی و انگلیسی ارائه می‌دهد.

دانشگاه اسلوتسک دارای یک بیمارستان تخصصی در شهر اسلوتسک است. دانشگاه پزشکی اسلوتسک رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری و… را با بهترین امکانات آموزشی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. این دانشگاه امکانات رفاهی مختلفی از جمله خوابگاه، بیمارستان، پلی‌کلینیک‌های تخصصی، امکانات ورزشی و… را برای دانشجویان فراهم می‌کند.

جمع‌بندی

با توجه به شرایط تحصیل در رشته پرستاری بلاروس، تحصیل پرستاری در بلاروس فرصتی عالی برای تجربه مزایای تحصیل در یک کشور اروپایی با قیمت مقرون‌به‌صرفه است. کشور بلاروس طیف گسترده‌ای از فرصت‌های آموزشی، از جمله برنامه‌های تحصیلی در مقاطع مختلف را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد. کشور بلاروس با فضایی دلپذیر، امکانات مدرن و دانشگاه‌های معتبر فرصتی عالی برای دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در خارج از کشور فراهم می‌کند.

هزینه تحصیل در رشته پرستاری بلاروس در مقایسه با کشورهای اروپایی بسیار مقرون‌به‌صرفه است. برای بهره‌مندی از مزایای تحصیل در بلاروس از موسسات معتبر کمک بگیرید. مؤسسه مهاجرتی علم ویرا با سابقه درخشان در روند مهاجرت تحصیلی، مرجعی معتبر و با پشتیبانی مطمئن است که شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری می‌کند. با پر کردم فرم درخواست مشاوره رایگان می‌توانید با مشاوران علم ویرا در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه