شرایط تحصیل پزشکی در بلاروس
توسط تیم علم ویرا
15 مرداد 2

شرایط تحصیل پزشکی در بلاروس

بسیاری از دانشجویان بین‌المللی با آگاهی کامل از شرایط تحصیل پزشکی در بلاروس این کشور را به‌عنوان مقصد تحصیل خود انتخاب می‌کنند. از جمله مزایای تحصیل در بلاروس عدم نیاز به گذراندن آزمون‌های ورودی دشوار است. از طرف دیگر هزینه پزشکی در بلاروس در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی کمتر است. مهاجرت تحصیلی به بلاروس در رشته‌های پزشکی و اخذ ویزای تحصیلی شرایط خوبی است که موجب می‌شود فرد اقامت تحصیلی بلاروس را داشته باشد.

از طرف دیگر در صورتی که فرد شرایط لازم و مناسب شهروندی را کسب کند می‌تواند اقامت دائم بلاروس را بگیرد. آشنایی با در این مقاله قصد داریم شرایط تحصیل رشته پزشکی در بلاروس به متقاضیان کمک می کند تا در زمان درست نسبت به ثبت نام و اخذ ویزا اقدام کنند. در ادامه مطلب از مؤسسه مهاجرتی علم ویرا مرجعی معتبر و با پشتیبانی مطمئن که در تمام مراحل مهاجرت تحصیلی در کنار شما خواهد بود تا شما به هدفتان برسید، به بررسی هزینه تحصیل در رشته پزشکی و دیگر شرایط آن می‌پردازیم.

شرایط تحصیل رشته پزشکی در بلاروس

شرایط تحصیل رشته پزشکی در بلاروس

بسیاری از دانشجویان بین‌المللی بنا به دلایل متعدد تمایل دارند تحصیلات تکمیلی خود را در کشور بلاروس دنبال کنند. برای بسیاری از دانشجویان تحصیل پزشکی در کشورهایی مانند فرانسه، انگلیس و کشورهای آمریکایی به دلیل هزینه‌های بالا، آزمون‌های ورودی دشوار و نمره آیلتس بالا دشوار است. به همین دلیل این گروه از دانشجویان، بلاروس را به‌عنوان هدف تحصیلی خود انتخاب می‌کنند. از جمله شرایط تحصیل پزشکی در بلاروس که پذیرش آن راحت‌تر است می‌توان به شرایط ورودی راحت و هزینه کمتر اشاره کرد. یک مزیت دیگر برای دانشجویان ایرانی فاصله زمانی کم بین ایران و بلاروس در سفرهای هوایی است که حدود 4 ساعت طول می‌کشد.

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل پزشکی در بلاروس در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر اروپایی راحت‌تر است. متقاضی ادامه تحصیل در رشته پزشکی در بلاروس می‌تواند با مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی رشته‌های ریاضی و تجربی برای اخذ پذیرش اقدام کند. شرایط تحصیل در بلاروش پزشکی به شرح زیر است:

1. دوره پادفک

یکی از شرایط تحصیل پزشکی در بلاروس شرکت در دوره پادفک است. متقاضیانی که مدرک پیش‌دانشگاهی ندارند تنها با داشتن مدرک دیپلم می‌توانند برای پذیرش اقدام کند. افرادی که دوره پیش‌دانشگاهی خود را طی نکرده‌اند می‌توانند در کشور بلاروس در دوره «پادفک» شرکت کنند. این دوره، دوره پیش‌دانشگاهی روسی است و متقاضیان رشته پزشکی ملزم به گذراندن این دوره 10-9ماهه هستند. در حقیقت یکی از شرایط تحصیل رشته پزشکی در بلاروس شرکت در این دوره است. البته متقاضیانی که معدل دیپلم و پیش‌دانشگاهی آنان کمتر از 16 است یا در سطح زبانی ضعیفی قرار دارند باید دوره پادفک را طی کنند.

تحصیل در رشته پزشکی

2. شرایط تحصیل پزشکی در بلاروس؛ شرط معدل

از جمله موارد دیگر برای تحصیل در بلاروش رشته پزشکی شرط معدل برای دانشجویان آسیایی است. دانشجویان بین‌المللی آسیایی باید در دروس زیست‌شناسی و شیمی نمرات متوسط به بالا داشته باشند و میانگین معدل آنان نیز در سطح خوبی حداقل بالای 16 باشد.

3. شرایط سنی

شرط سنی از جمله شرایط تحصیل پزشکی در بلاروس نیست. برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های پزشکی بلاروس شرط سنی خاصی تعیین نشده است؛ ولی هر چه سن دریافت ویزای تحصیلی پایین‌تر باشد بهتر است.

4. دوره تحصیل

دوره تحصیل پزشکی در بلاروس براساس اصول نوین بوده و مورد تأیید آموزش عالی جامعه جهانی است. از جمله شرایط تحصیل پزشکی در بلاروس دوره تحصیل 6 ساله است. دانشجویان در 3 سال اول، دروس علوم پایه یعنی شیمی و زیست‌شناسی را می‌گذرانند. همچنین دروس زبان لاتین و فلسفه را هم در این 3 سال می‌خوانند. در 3 سال بعدی با آموزش دروس اختصاصی هم‌زمان در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها مشغول به کار می‌شوند. در طول دوره تابستان نیز آموزش عملی می‌بینند و 1 سال هم بعد از پایان تحصیلات تحت نظر پزشکان مجرب دوره کارآموزی را طی می‌کنند.

5. شرایط تحصیل پزشکی در بلاروس؛ زبان

از جمله دیگر شرایط تحصیل پزشکی در بلاروس زبان تحصیل است. در دانشگاه‌های بلاروس دروس به هر دو زبان انگلیسی و روسی ارایه می‌شود؛ ولی به دلیل رقابت بالا بین دانشجویان انگلیسی زبان دانشجویانی که به زبان روسی مسلط هستند شانس بیشتری برای اخذ پذیرش خواهند داشت. از طرف دیگر شهریه دانشگاه‌هایی که دروس خود را به زبان روسی ارائه می‌دهند پایین‌تر است.

تحصیل در رشته پزشکی

تحصیل در رشته پزشکی؛ هزینه پزشکی در بلاروس

همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم از جمله شرایط تحصیل پزشکی در بلاروس که شرایط مطلوبی است، هزینه پایین آن است. میزان کم هزینه پزشکی در بلاروس موجب می‌شود تا بسیاری از دانشجویان بین‌المللی، این کشور را انتخاب کنند. هزینه پزشکی در بلاروس حدود 5000-4500 دلار در سال است. برای دانشجویان مسلط به زبان روسی که تحصیل آنان به روسی است 800 دلار کاهش هزینه سالیانه خواهند داشت. به‌طور کلی هزینه پزشکی در بلاروس به زبان روسی به‌طور میانگین 3500 دلار و به زبان انگلیسی 4200 دلار است.

در مورد هزینه زندگی در بلاروس نیز دانشجو باید ماهیانه 400-300 دلار برای هزینه خوراک، پوشاک، اجاره خوابگاه و هزینه حمل و نقل خرج کند. هزینه‌های دانشگاه بصورت ترمی پرداخت می‌شوند؛ ولی هزینه دوره یک‌ ساله کالج باید در همان ابتدای دوره تحصیلی پرداخت شود.

بورسیه تحصیلی بلاروس

در مورد بورسیه و تحصیل رایگان پزشکی در بلاروس تنها دانشجویانی که از نظر علمی دارای شرایط عالی باشند می‌توانند بورسیه تحصیلی دریافت کنند و هزینه پزشکی در بلاروس را به میزان زیادی کاهش دهند. لازم به ذکر است که تعداد بورسیه‌ها بسیار کم است و دانشجویان شانس کمی برای دریافت آن دارند.

تحصیل در بلاروس؛ اخذ ویزای تحصیلی بلاروس

ویزا یکی از ضرویات برای سفر به هر کشور خارجی است. از جمله شرایط تحصیل پزشکی در بلاروس داشتن ویزای تحصیلی است. در صورت قبولی درخواست دانشجویان، ادامه تحصیل آن‌ها در کشور مقصد با داشتن ویزای تحصیلی بلامانع است. دانشجویان می‌توانند بدون هیچ مانعی وارد دانشگاه شوند. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی عبارت‌اند از:

 • ترجمه تمام صفحات شناسنامه به انگلیسی یا روسی طبق درخواست سفارت بلاروس
 • مشخصات فردی شامل آدرس، اطلاعات تماس، وضعیت تأهل
 • 4 قطعه عکس 4×3 زمینه سفید
 • گواهی تمکن مالی
 • مدارک و سوابق تحصیلی
 • ارائه گواهی عدم سوءپیشینه
 • رسید پرداخت هزینه‌های بررسی مدارک
 • ترجمه ریزنمرات دیپلم به روسی یا انگلیسی
 • گواهی سلامت متقاضی
 • ترجمه مدرک دیپلم به روسی یا انگلیسی
 • اخذ پذیرش تحصیلی از بلاروس

مزایای ادامه تحصیل پزشکی در بلاروس

یکی از مزایای ادامه تحصیل پزشکی در بلاروس علاوه بر پایین بودن هزینه پزشکی در بلاروس، این است که متقاضی به هیچ‌کدام از مدارک بین‌المللی زبان مانند تافل یا آیلتس نیاز ندارد. البته برای تحصیل در هر مقطع تحصیلی باید مدارک مقاطع قبلی را داشته باشید. در مبحث شرایط تحصیل رشته پزشکی در بلاروس مدارک موردنیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی از بلاروس را معرفی می‌کنیم. این مرحله نیز از شرایط تحصیل پزشکی در بلاروس است.

 • اصل و کپی کارنامه ریزنمرات و ترجمه رسمی آن با مهر تأیید دفتر اسناد رسمی
 • اصل و کپی مدرک دیپلم و ترجمه رسمی آن با مهر تأیید دفتر اسناد رسمی
 • پاسپورت و مدارک شناسایی و اطلاعات هویتی
 • انگیزه‌نامه (در صورت نیاز)

دانشگاه‌های علوم پزشکی بلاروس

در ادامه شرایط تحصیل پزشکی در بلاروس دانشگاه‌های مطرح علوم پزشکی بلاروس را همراه با میزان شهریه و زبان تدریس دروس پزشکی ارائه می‌دهیم.

دانشگاه پزشکی گرودنو

1. دانشگاه پزشکی گرودنو

دانشگاه پزشکی گرودنو که در سال 1958 تأسیس شد معتبرترین دانشگاه علوم پزشکی در بلاروس است. بیش از 2500 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. از این تعداد دانشجو 450 نفر از کشورهای دیگر مانند کشورهای آسیایی، آفریقایی و اوکراین هستند. شهریه دوره 6 ساله پزشکی در دانشگاه گرودنو 4300 دلار و به زبان انگلیسی است. دانشجویان که قصد مهاجرت تحصیلی به بلاروس و تحصیل در رشته پزشکی را دارند می توانند این دانشگاه را انتخاب کنند.

2. شرایط تحصیل پزشکی در بلاروس؛ دانشگاه پزشکی مینسک

این دانشگاه اولین بار در سال 1921 تأسیس شد. در حال حاضر 5000 دانشجو در دانشگاه پزشکی مینسک مشغول به تحصیل هستند که تاکنون  400 دانشجوی ایرانی داشته است. در این دانشگاه رشته پزشکی و دندان‌پزشکی تدریس می‌شود. از جمله مهم‌ترین شرایط تحصیل پزشکی در بلاروس اهمیت شهریه است. شهریه دانشگاه پزشکی مینسک به زبان روسی 4300 دلار و به زبان انگلیسی 5200 دلار است.

3. دانشگاه پزشکی ویتبسک

دانشگاه علوم پزشکی ویتبسک یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های پزشکی بلاروس است که در سال 1940 تأسیس شد. این دانشگاه که تحت نظر سازمان بهداشت جهانی فعالیت می‌کند با کشورهای جهان و ازجمله کشورهای لبنان، سریلانکا، هند و لیتوانی تعامل دارد. این دانشگاه از 4 دانشکده تشکیل شده است و هر سال بیشتر از 600 پزشک از اروپا، آسیا، آفریقا و خاورمیانه دوره‌های تخصص پزشکی خود را در این دانشگاه می‌گذرانند. یکی از شرایط تحصیل پزشکی در بلاروس و در دانشگاه ویتبسک توجه به هزینه آن است. هزینه تحصیل در دانشگاه ویتبسک به زبان روسی 3150 دلار و به زبان انگلیسی 4600 دلار در سال است.

دانشگاه پزشکی گومل

4. دانشگاه پزشکی گومل

یکی دیگر از دانشگاه‌های مطرح بلاروس در رشته پزشکی دانشگاه گومل در شهر گومل بلاروس است. در این دانشگاه بیش از 5000 دانشجو از کشورهای ایران، آمریکا، روسیه، لبنان، چین و هند مشغول به تحصیل هستند. دانشگاه پزشکی گومل دارای 5 دانشکده، 34 دپارتمان و 5 آزمایشگاه مجهز است. شهریه که یکی از قسمت‌های مهم برای توجه به شرایط تحصیل پزشکی در بلاروس است برای این دانشگاه به این صورت است: شهریه پزشکی به زبان روسی سالانه برابر 3200 دلار و به زبان انگلیسی سالانه برابر با 4200 دلار است.

مزایای تحصیل پزشکی در بلاروس

کشور بلاروس از جمله کشورهایی است که شرایط تحصیل در آن در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر اروپایی و حتی ترکیه آسان‌تر است. به دلیل آسان بودن شرایط تحصیل پزشکی در بلاروس بسیاری از دانشجویان بین‌المللی متقاضی پزشکی این کشور را انتخاب می‌کنند. در ادامه با برخی مزایای تحصیل پزشکی در بلاروس آشنا می‌شویم.

 • عدم نیاز به مدارک زبان تافل و آیلتس
 • تحصیل به دو زبان روسی و انگلیسی
 • امنیت بالای کشور بلاروس
 • عدم نیاز به آزمون ورودی خاص
 • پایین بودن هزینه پزشکی در بلاروس
 • امکان سفر به کشورهای حوزه شینگن
 • معتبر بودن مدرک دانشگاهی بلاروس در سراسر جهان
 • دانشگاه‌های پزشکی بلاروس مورد تأیید وزارت بهداشت ایران هستند.
 • هزینه‌های اقامتی، خوابگاه و امکانات رفاهی مناسب

مزایای تحصیل پزشکی در بلاروس

جمع‌بندی

بلاروس یکی از کشورهای اروپایی است که شرایط تحصیل در آن آسان‌تر است. باتوجه به اینکه در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی هزینه پزشکی در بلاروس کمتر است بسیاری از دانشجویان بین‌المللی متقاضی پزشکی این کشور را به‌عنوان مقصد خود برای ادامه تحصیلات آموزش عالی انتخاب می‌کنند. از جمله شرایط تحصیل پزشکی در بلاروس این است که به هیچ‌کدام از مدارک بین‌المللی زبان مانند تافل یا آیلتس نیاز نیست.

همچنین آزمون ورودی خاص یا دشواری برای ورود به دانشگاه وجود ندارد. تنها برای دانشجویان خارجی یک آزمون به‌صورت مصاحبه برگزار می‌شود. در این مصاحبه که 5 سؤال در زمینه شیمی و زیست‌شناسی از آن‌ها پرسیده می‌شود 10 امتیاز دارد. از دیگر شرایط تحصیل رشته پزشکی در بلاروس می‌توان به طول دوره اشاره کرد. دوره تحصیل پزشکی در بلاروس 6 سال است. بعد از پایان دوره 6 ساله فارغ‌التحصیلان 1 سال هم تحت نظر پزشکان مجرب دوره کارآموزی را طی می‌کنند.

مؤسسه مهاجرتی علم ویرا با 9 سال سابقه درخشان در زمینه مهاجرت تحصیلی به کشورهای چین، روسیه، آذربایجان، گرجستان و ترکیه یکی از معتبرترین و موفق‌ترین مؤسسات مهاجرتی است. مؤسسه علم ویرا در تمام مراحل مهاجرت تحصیلی از مراحل آغازین شامل ترجمه مدارک، صدور ویزا، پرداخت‌های ارزی شهریه، خرید بلیط هواپیما، ترنسفر، رزرو هتل و محل اقامت همراه شما خواهد بود. مؤسسه علم ویرا تلاش می‌کند تا با کمترین هزینه و زمان و بهترین پشتیبانی شما را در رسیدن به اهدافتان یاری کند. با ارسال فرم درخواست مشاوره رایگان در اولین فرصت کارشناسان ما با شما تماس می گیرند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه