انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه
توسط تیم علم ویرا
13 مهر 2

انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه

یکی از موارد ضروری برای دریافت بورسیه تحصیلی در ترکیه تهیه و تدوین انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه است. متقاضیان برای اثبات مهارت‌ها و تعیین مسیر شغلی و اهداف خود باید یک انگیزه نامه تحصیلی ترکیه تهیه کنند. انگیزه‌نامه یکی از فاکتورهای مهم و تعیین‌کننده‌ای است که در انتخاب متقاضی برای بورسیه تحصیلی نقش زیادی دارد. انگیزه‌نامه شرح مفیدی از سابقه تحصیلی، اهداف و دستاوردهای فرد است و در آن باید مشخص شود که هدف شما از ادامه تحصیل در آن دانشگاه و رشته خاص چیست.

در نگارش انگیزه‌نامه علاوه بر اینکه اصول نگارشی را کاملاً رعایت می‌کنید باید بااستفاده از یک استراتژی هوشمندانه اساتید را قانع کنید که شما واجد شرایط دریافت بورسیه هستید. در این مقاله از مجموعه مقالات علم ویرا با نحوه نگارش انگیزه نامه و تمام موارد مهم مربوط به انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه آشنا می‌شوید.

انگیزه ‌نامه چیست؟

قبل از پرداختن به موضوع انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه بهتر است ابتدا با انگیزه‌نامه آشنا شویم. انگیزه‌نامه یا SOP سندی است که هدف متقاضی از اقدام برای انجام یک کار را نشان می‌دهد. دانشجو با تدوین انگیزه‌نامه تلاش می‌کند تا با اثبات توانایی‌های خود و همچنین نشان دادن دستاوردهای علمی به اعضای کمیته انتخاب، صلاحیتش را نشان کند.

سابقه کاری در نوشتن انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه

انگیزه‌نامه برای اهداف مختلفی مانند درخواست بورسیه و توصیه‌نامه تهیه می‌شود. در متن انگیزه‌نامه متقاضی باید هدف خود را از تحصیل در دانشگاه موردنظر به‌روشنی بیان کند. در انگیزه‌نامه مهارت‌ها و توانایی‌های متقاضی و رزومه تحصیلی او باید به طور شفاف مشخص شود.

انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه

برای دانشجویانی که برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه آماده و خود را واجد شرایط بورسیه می‌دانند انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه یکی از مدارک مهم است. تهیه و تدوین انگیزه نامه تحصیلی ترکیه سند مهم و معتبری است که دانشجو مهارت‌ها و توانایی‌های خود را در آن اثبات می‌کند. یک انگیزه‌نامه قوی می‌تواند اعضای هیئت‌علمی یا اعضای کمیته انتخاب را متقاعد کند که صاحب انگیزه‌نامه صلاحیت دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه را دارد.

خوانندگان انگیزه نامه برای بورسیه تحصیلی ترکیه در ذهن خود سؤالاتی دارند که تلاش می‌کنند پاسخ آن‌ها را خیلی سریع در انگیزه‌نامه پیدا کنند. درواقع انگیزه‌ نامه پاسخی به سؤالات زیر است که اگر پاسخ‌ها متقاعدکننده باشند، شانس متقاضی برای دریافت بورسیه بالا خواهد رفت. انگیزه ‌نامه برای بورسیه ترکیه باید بتواند این سؤالات را پاسخ دهد:

 • هدف از اپلای و ادامه تحصیل در این دانشگاه
 • علاقه‌مندی‌های متقاضی در حوزه‌های غیرعلمی
 • هدف از انتخاب این رشته تحصیلی در دانشگاه موردنظر
 • جذابیت‌های علمی، تحصیلی و غیر تحصیلی دانشگاه موردنظر
 • برنامه متقاضی برای بعد از پایان تحصیلات
 • تجربیات متقاضی در رشته تحصیلی موردنظر

قسمتهای مختلف انگیزه نامه بورسیه

انگیزه نامه تحصیلی ترکیه

زمانی که تصمیم گرفتید در یکی از دانشگاه‌های کشور ترکیه تحصیلات خود را ادامه دهید یکی از مدارک مهم تهیه انگیزه نامه تحصیلی ترکیه است. انگیزه‌نامه تحصیلی توسط کمیته انتخاب یا یکی از اساتید دانشگاه موردنظر بررسی می‌شود. نگارش محتوایی انگیزه‌نامه و همچنین رعایت نکات نگارشی تأثیر بسیاری در متقاعدکردن اساتید و موفقیت متقاضی در راهیابی به دانشگاه موردنظر دارد.

به همین دلیل هنگام تهیه و تدوین انگیزه‌نامه تحصیلی ترکیه یا انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه باید تمام موارد مهم اعم از نگارش و محتوا را رعایت کرد. دانشجو باید با رعایت اصول نگارشی و محتوایی، مهارت‌ها، دستاوردها، اهداف، ویژگی‌های خاص و تمام جنبه‌های منحصربه‌فرد خود را در انگیزه‌نامه بیان کند. غالباً انگیزه‌نامه به زبان انگلیسی نوشته می‌شود.

البته ممکن است بعضی دانشگاه‌ها زبان نوشتاری انگیزه ‌نامه را خود مشخص کنند که باید از قوانین آن دانشگاه پیروی کرد. همچنین متن انگیزه‌نامه نباید کپی باشد؛ زیرا این کار سرقت ادبی محسوب شده و مانع پذیرش درخواست متقاضی می‌شود. هدف از نوشتن انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه این است که نشان دهید:

 • برنامه شما برای تحصیل در این رشته خاص چیست.
 • چه عامل یا عوامل مهمی شما را واجد شرایط بورسیه می‌کند.

ویژگیهای یک انگیزه نامه آکادمیک ایده‌آل

ویژگی ‌های یک انگیزه ‌نامه ایده‌آل

انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه یا به‌طورکلی هر نوع انگیزه‌نامه تحصیلی مقاله‌ای کوتاه در حد 1500-500 کلمه است. انگیزه‌نامه اطلاعات مفید، مختصر  و درعین‌حال جامعی از فعالیت‌ها و توانایی‌های متقاضی را در اختیار اساتید دانشگاه موردنظر قرار می‌دهد. یک انگیزه‌نامه خوب نشان‌دهنده تصویر حقیقی دانشجو و وجه تمایز او از دانشجویان دیگر است.

انگیزه‌نامه قوی خواه برای تحصیل پزشکی در ترکیه باشد یا هر رشته دیگر، در کنار مدارک ضروری دیگر نقش مؤثری در موافقت با بورسیه تحصیلی دارد. توجه داشته باشید که انگیزه‌نامه تحصیلی برای دانشگاه نوشته می‌شود؛ ولی برای دریافت ویزای تحصیلی باید برای سفارت کشور موردنظر انگیزه‌نامه نوشت.

نحوه نگارش انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه

تا به اینجا درباره اهمیت انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه، تأثیر آن در پذیرش درخواست متقاضی و دلایل نگارش و تدوین آن صحبت کردیم. در ادامه به نحوه نگارش انگیزه ‌نامه می‌پردازیم. نکات مهم برای نوشتن انگیزه نامه تحصیلی ترکیه شامل موارد زیر است:

1. بند اول: معرفی‌ نامه

اولین بخش از انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه معرفی ‌نامه است. منظور از معرفی‌نامه شرح سن، تاریخ تولد و مشخصات فردی نیست. در این بخش از انگیزه نامه تحصیلی ترکیه، دانشجو باید دلیل علاقه‌مندی خود به رشته تحصیلی را مشخص کند. به این منظور می‌توانید از قواعد زیر پیروی کنید:

 • شرح بسیار مختصری از کشور و محل زندگی خود
 • دلایل خود برای انتخاب دانشگاه و رشته موردنظر
 • صحبت درباره اهداف شغلی و اهداف بلندمدت خود برای آینده
 • تأثیر مثبت شما و اهدافتان بر رشته موردنظر در دانشگاه و بر آینده رشته

نگارش یک انگیزه نامه تحصیل در ترکیه

2. انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه؛ بند دوم: سابقه تحصیلی

در این قسمت از انگیزه نامه تحصیلی ترکیه برای دریافت بورسیه به طور جامع و مفید درباره رشته انتخابی و اهداف موردنظر برای آینده صحبت کنید. بیان موفقیت‌های تحصیلی قبلی و رزومه تحصیلی خوب می‌تواند شانس شما را در دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه افزایش دهد. حتی اگر بخشی از تحصیلات شما با رشته موردنظری که می‌خواهید در آن مشغول شوید مرتبط نباشد، بازهم ذکر آن در انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه ایرادی ندارد.

3. بند سوم: سابقه کاری

درباره موفقیت‌ها و نقاط قوت خود در تجربه‌های شغلی این رشته توضیح دهید و اینکه چه ایده‌ها و پروژه‌هایی برای آینده شغلی در این رشته دارید. اگر بخشی از تجربه شغلی شما با رشته کنونی مرتبط نباشد باز هم صحبت‌کردن درباره آن ایرادی ندارد. شاید در قبولی انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه مؤثر باشد.

4. بند چهارم: بیان اهداف فعلی

هدف از تهیه و نگارش انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه اخذ بورسیه برای برنامه تحصیلی فعلی شما است. به همین دلیل در این بخش دوباره شرح مفیدی از رشته‌ای که می‌خواهید در آن تحصیل کنید بدهید و آن را به مهارت‌ها، اهداف و تجربیات خود مرتبط کنید. در این بند از انگیزه نامه تحصیلی ترکیه به‎ویژه برای دوره تحصیلات تکمیلی، زمینه‌هایی را که علاقه‌مند به تحقیق و پژوهش در آن‌ها هستید کاملاً شرح دهید.

نگارش سابقه تحصیلی در انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه

5. نحوه نگارش انگیزه نامه؛ بند پنجم: بیان اهداف آینده شما

شما بعد از اتمام تحصیلات، قطعاً وارد بازار کار خواهید شد. ورود به بازار کار می‌تواند به‌صورت استخدام ازطرف کارفرما باشد یا اینکه خود بتوانید در زمینه تحصیلی اشتغال‌زایی کنید. در بخش استخدام توسط کارفرما می‌توانید چگونگی پیشرفت، مهارت‌ها و استفاده از تجربیات خود را شرح دهید؛ اگر هم بخواهید به‌عنوان یک کارآفرین مشغول به کار شوید حتماً ایده‌هایی عالی برای پیشرفت شغلی و انجام پروژه‌های شخصی خواهید داشت.

در این قسمت از نحوه نگارش انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه درباره این موارد و اهداف آینده خود صحبت کنید. تمام آنچه در بند پنجم و تمام بندهای انگیزه نامه تحصیلی ترکیه بیان می‌شود باید صادقانه باشند.

6. بند ششم: دلیل انتخاب دانشگاه موردنظر

در بخش ششم از تدوین انگیزه‌ نامه برای بورسیه ترکیه باید درباره دلایل انتخاب دانشگاه صحبت کنید. بیان اطلاع شما از اعتبار و رتبه دانشگاه در سطح ملی و جهانی، کیفیت نظام آموزشی، موقعیت مکانی و امکانات به‌روز دانشگاه در این بخش بیان می‌شود. همچنین می‌توانید با بیانی ساده توضیح دهید که علاوه بر مزایای دانشگاه وجود شما برای تحصیل در این دانشگاه می‌تواند علاوه بر شخص شما برای دانشگاه نیز مفید باشد.

انگیزه نامه تحصیلی ترکیه

7. انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه؛ بند هفتم: نتیجه‌گیری

در آخرین بند از نگارش انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه باید نتیجه کلی تمام مواردی که در بخش بالا گفتید را بیان کنید. با بیان و جملاتی منطقی نشان دهید که شما برای ادامه تحصیل در این دانشگاه و پیوستن به جمعیت دانشجویی دانشگاه کاملاً آماده هستید. به‌عنوان پایان‌بندی انگیزه نامه تحصیلی ترکیه، باید نشان دهید که به‌عنوان یک دانشجوی خارجی از تمام چالش‌های تحصیلی و زندگی دانشجویی در کشور ترکیه مطلع هستید. باید بتوانید اعضای کمیته را متقاعد کنید که با وجود آگاهی از چالش‌ها، انرژی و علاقه کافی برای حضور و تحصیل در دانشگاه را دارید.

مروری بر نکات مربوط به نحوه نگارش انگیزه نامه

انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه معمولاً در 7 بند تهیه و تدوین می‌شود که به طور کامل توضیح داده شد. در ادامه نکات کلی و مروری برای نوشتن انگیزه نامه تحصیلی ترکیه را بیان می‌کنیم.

 • تعداد کلمات بین 1500-500 کلمه
 • داشتن اطلاعات کافی درباره دانشگاه و رشته موردنظر
 • وجه تمایز شما از سایر متقاضیان
 • فهرستی از جوایز یا بورسیه‌های دریافتی قبلی
 • تصحیح کامل انگیزه‌نامه قبل از ارسال آن
 • سود این بورسیه برای شما و نفع آن برای رشته یا دانشگاه موردنظر
 • عدم استفاده از زبان عامیانه، عدم استفاده از لحن معمولی و عدم وجود اشتباهات املایی یا دستور زبان

در پایان دقت کنید که در نوشتن انگیزه‌نامه برای بورسیه ترکیه باید خلاقیت و اعتمادبه‌نفس خود را نیز نشان دهید.

هدف از نوشتن انگیزه نامه برای بورسیه

جمع‌بندی

نگارش انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه یکی از مدارک مهمی است که متقاضیان دریافت بورسیه باید در تهیه و تدوین آن بسیار دقت کنند. انگیزه‌نامه (SOP) یکی از مهم‌ترین مواردی است که تأثیر زیادی در قبولی یا رد متقاضی تحصیل در خارج از کشور دارد. انگیزه نامه تحصیلی ترکیه اطلاعاتی جامع و مفید درباره وضعیت متقاضی، دستاوردها، توانایی‌ها و اهداف شغلی متقاضی در اختیار اعضای هیئت پذیرش دانشگاه موردنظر قرار می‌دهد.

نحوه نگارش انگیزه نامه به‌ویژه برای دریافت بورسیه باید به صورتی باشد که اعضای کمیته انتخاب متقاعد شوند که این فرد می‌تواند برای دانشگاه، آینده شغلی رشته و حتی دیگران مفید باشد. در نگارش انگیزه‌نامه باید تمام اصول استاندارد نگارشی و محتوایی رعایت شود. یک انگیزه‌نامه در 1500-500 کلمه و غالباً به زبان انگلیسی تهیه می‌شود. در انگیزه‌نامه تحصیلی موارد مهم یعنی سابقه تحصیلی، سابقه کاری، اهداف شغلی و علمی آینده و دلیل انتخاب رشته و دانشگاه موردنظر بیان می‌شود.

تمام اطلاعات باید صادقانه، جامع و کوتاه باشند و متقاضی در نوشتن آن‌ها خلاقیت و اعتمادبه‌نفس خود را نیز نشان دهد.  یک انگیزه‌نامه باکیفیت تعیین‌کننده موفقیت متقاضی در اخذ بورسیه تحصیلی است. مؤسسه مهاجرتی علم ویرا از معتبرترین مؤسساتی است که با گروهی از باتجربه‌ترین مشاوران و وکلا مسیر مهاجرت تحصیلی متقاضیان را از راه‌های قانونی هموار می‌کند. با  تکمیل فرم درخواست مشاوره رایگان می‌توانید با مشاوران ما در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۴ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه