صفر تا صد هزینه های زندگی در آلمان
توسط تیم علم ویرا
7 آذر 2

صفر تا صد هزینه های زندگی در آلمان

همان‌طور که می‌دانید آلمان یکی از مقاصد مهم مهاجرتی در بین بسیاری از مردم دنیا است. هزینه های زندگی در آلمان، اقتصاد قدرتمند، صنعت قوی و امکانات علمی و آموزشی باعث می‌شود که افرادی که به مهاجرت علاقه دارند حتماً شرایط مهاجرت به آلمان را بررسی کنند. شما باید روش‌های مختلف مهاجرتی را بشناسید تا بتوانید بهترین و مناسب‌ترین گزینه را باتوجه‌به شرایط خود انتخاب نمایید. یکی از معیارهایی که باید برای انتخاب کشور مقصد مدنظر قرار دهید هزینه‌های زندگی و هزینه تحصیل در آلمان است.

این هزینه‌ها شامل هزینه مسکن، مواد غذایی، شهریه دانشگاه، مالیات، حمل‌ونقل و سایر مواردی است که باید آن‌ها را در برنامه‌ریزی‌های مالی خود حساب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مهاجرت به آلمان تا انتهای این مقاله از علم ویرا همراه ما باشید.

آلمان چگونه کشوری است؟

آلمان چگونه کشوری است؟

همان‌طور که می‌دانید علاوه بر هزینه های زندگی در آلمان قطعاً برای هر متقاضی تحصیل در این کشور، اطلاع از وضعیت این کشور به‌طورکلی مهم است؛ بنابراین در این قسمت سعی شده به معرفی کشور آلمان پرداخته شود. کشور آلمان در غرب قاره اروپا واقع شده است که همسایگان آن را از شمال دانمارک، دریای شمال و دریای بالتیک، از غرب فرانسه، از جنوب سوئیس و اتریش، و از شرق لهستان و چک تشکیل داده‌اند. مساحت آلمان 357.121 کیلومترمربع است و حدوداً کمی کوچک‌تر از مجموع مساحت استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان است. کشور آلمان زمستان‌های سرد و تابستان‌های گرمی دارد؛ اما فصل بهار در این کشور بی‌اندازه زیباست.

درصورتی‌که می‌خواهید در بهار و تابستان به آلمان بروید روی قیمت بالای همه چیز حساب کنید. شباهت نسبی آب‌وهوای جنوب آلمان با ایران، زندگی در آلمان را برای ایرانیان دلپذیرتر می‌کند. جمعیت آلمان حدود 82 میلیون نفر است و حدود 74 میلیون نفر از این جمعیت ملیت آلمانی دارند و مابقی آن‌ها را مهاجران تشکیل می‌دهند. البته تعداد مهاجرانی که اقامت اروپا دارند و به صورت قانونی وارد کشور آلمان شده‌اند زیاد نیست.

ایالت وردراین وستفالن با حدود 17 میلیون نفر پرجمعیت‌ترین ایالت این کشور است و ایالات بایرن و بادنوورتمبرگ با 12 و 10 میلیون نفر در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند. ایالت‌های برمن و زارلند نیز کم‌جمعیت‌ترین ایالت‌های آلمان محسوب می‌شوند. ایالت هامبورگ بیشترین تعداد مهاجر را از آن خود کرده است و 30% از جمعیت هامبورگ را اتباع خارجی تشکیل می‌دهند. ایالت‌های هسن، برلین و بادن وورتمبرگر در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند.

شرایط کار و هزینه های زندگی در آلمان

به‌طورکلی باید گفت که هزینه های زندگی در آلمان به‌عنوان یکی از کشورهای گران‌قیمت جهان کمی بالا است؛ برای مثال میانگین هزینه‌های اجاره مسکن در شهرهای بزرگ مانند برلین، مونیخ و فرانکفورت به ارقامی نزدیک به ۱۱۰۰ یورو در ماه می‌رسد. این واقعیت به‌ویژه برای مهاجران چالش‌هایی جدی ایجاد کرده است که برای زندگی در این کشور باید به مدیریت مالی دقیق و جستجوی فرصت‌های شغلی توجه ویژه‌ای داشته باشند.

لازم به ذکر است که آلمان به علت سطح بالای توانایی اقتصادی باعث شده که تصمیم‌گیری‌های بزرگ مالی در حوزه اروپا توسط این کشور اتخاذ شود و دیگر کشورهای حوزه شینگن بسیار به این کشور وابسته باشند. بی شک کشور آلمان یکی از پیشرفته‌ترین کشورها از لحاظ علم و فناوری به‌حساب می‌آید. همان‌طور که می‌دانید کشور آلمان یکی از بزرگ‌ترین صادرکننده‌ها در جهان است.

علاوه بر هزینه های زندگی در آلمان، هزینه های تحصیل در آلمان بسته به رشته‌های مختلف متفاوت است و در رشته‌های پرستاری، پزشکی و داروسازی نیز درآمدی بیش از این مقدار در کشور آلمان می‌توان داشت. در واقع بسیاری از مهاجران نگران هزینه زندگی در آلمان هستند. باید به این نکته توجه داشت که هزینه زندگی در آلمان در شهرهای مختلف، متفاوت است. هزینه های زندگی در آلمان و در شهرهای بزرگ بیشتر است؛ اما متوسط هزینه زندگی در آلمان ماهانه بین ۱۲۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو است که این مقدار بیشتر به نوع زندگی و هزینه‌های افراد بستگی دارد. در ادامه به هزینه های زندگی در آلمان به‌صورت جداگانه پرداخته شده است.

هزینه های زندگی در آلمان؛ هزینه مسکن

هزینه های زندگی در آلمان؛ هزینه مسکن

به‌طورکلی باید گفت که هزینه مسکن یکی از مهم‌ترین هزینه های زندگی در آلمان  است که شما باید برای آن برنامه‌ریزی نمایید. همان‌طور که می‌دانید بسیاری از ما بخش زیادی از درآمد خود را صرف اجاره مسکن می‌کنیم. شما در آلمان می‌توانید مسکن موردنظر خود را خریداری کنید یا اینکه برای آن رهن و اجاره بپردازید. قطعاً زندگی در شهرهای بزرگ‌تر و نیز در مرکز شهر هزینه بیشتری به همراه دارد؛ بنابراین انتخاب محل زندگی به درآمد و برنامه‌های مالی شما بستگی دارد.

مونیخ را می‌توان گران‌ترین شهر آلمان دانست که هزینه زندگی در آن بالا است. البته از طرف دیگر کیفیت زندگی نیز در این شهر در سطح بسیار خوبی قرار دارد. در زیر به برخی از هزینه های اجاره‌خانه برای متقاضیان تحصیل در آلمان که اطلاع از هزینه تحصیل در آلمان برای آن‌ها اهمیت دارد اشاره شده است.

نوع مسکن هزینه اجاره مسکن
یک‌خوابه در مرکز شهر بین ۴۵۰ تا ۱۲۰۰ یورو
یک‌خوابه در مناطق دیگر شهر بین ۳۸۰ تا ۹۰۰ یورو
سه‌خوابه در مرکز شهر بین ۹۰۰ تا ۲۵۰۰ یورو
سه‌خوابه در مناطق دیگر شهر بین ۷۰۰ تا ۱۸۰۰ یورو

هزینه غذا و پوشاک در آلمان

غذا و پوشاک از اصلی‌ترین بخش‌های هزینه های زندگی در آلمان محسوب می‌شوند. لازم به ذکر است که قیمت مواد غذایی در آلمان اخیراً روبه‌افزایش بوده است و این موضوع هزینه کلی زندگی و هزینه تحصیل در آلمان را هم بالا می‌برد. بااین‌حال خواربار، لوازم بهداشتی و لوازم ضروری روزانه مانند اقلام خانگی، دارو و محصولات مراقبت شخصی در آلمان نسبت به سایر کشورهای اروپایی ارزان‌تر هستند. البته غذاخوردن در خارج از خانه می‌تواند تجربه گران‌تری باشد؛ زیرا یک وعده‌غذایی دونفره در یک رستوران خوب به‌خصوص در شهرهای بزرگ آلمان بیش از ۵۰ یورو هزینه خواهد داشت.

هزینه پوشاک در آلمان باتوجه‌به کیفیت، جنس و برند لباس متفاوت است؛ به‌عنوان‌مثال مارک‌های طراحان سطح بالا می‌تواند بسیار گران باشد. درحالی‌که لباس‌های مقرون‌به‌صرفه‌تری را می‌توان در فروشگاه‌های زنجیره‌ای یا خرده‌فروشان آنلاین یافت. علاوه بر این قیمت پوشاک ممکن است تحت‌تأثیر عواملی مانند تعرفه‌های واردات و مالیات‌های محلی نیز قرار گیرد. در ادامه به برخی از این هزینه‌ها اشاره شده است.

نوع غذا یا پوشاک در آلمان هزینه
یک وعده‌غذا در رستوران ارزان برای یک نفر ۱۲ یورو
سه وعده‌غذا در یک رستوران میان‌رده برای دو نفر ۵۶ یورو
همبرگر در مک‌دونالد (غذای ترکیبی معادل) ۹ یورو
کاپوچینو (معمولی) ۳٫۱۵ یورو
کوکاکولا٫پپسی (بطری ۰٫۳۳ لیتری) ۲٫۵۹ یورو
آب (بطری ۱٫۵ لیتری) ۰٫۵۹ یورو
شیر معمولی (۱ لیتر) ۱٫۰۹ یورو
قرص نان سفید تازه (۵۰۰ گرم) ۱٫۸۳ یورو
برنج سفید (۱ کیلوگرم) ۲٫۱۴ یورو
تخم‌مرغ معمولی (۱۲ عدد) ۲٫۸۲ یورو
پنیر محلی (یک کیلوگرم) ۱۱٫۸۹ یورو
گوشت قرمز (یک کیلوگرم) ۱۴٫۹۳ یورو

مهاجرت به آلمان؛ هزینه رفت و آمد

مهاجرت به آلمان؛ هزینه رفت و آمد

یکی دیگر از هزینه های زندگی در آلمان شامل هزینه های حمل‌ونقل عمومی می‌شود. شبکه حمل‌ونقل عمومی در آلمان بسیار عالی و کارآمد است و یکی از پیشرفته‌ترین‌ها در سطح جهان به شمار می‌رود؛ اما هزینه ماهانه استفاده از آن به‌خصوص در شهرهای بزرگ می‌تواند کمی بالا باشد؛ برای مثال خرید یک کارت بلیت ماهانه برای استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی برلین تا 18 یورو به هزینه تحصیل در آلمان اضافه خواهد کرد. در جدول زیر به برخی از هزینه‌های حمل‌ونقل اشاره شده است.

نوع وسیله حمل‌ونقل هزینه
بلیت یک‌طرفه (حمل‌ونقل محلی) ۳ یورو
کارت ماهانه (قیمت معمولی) ۶۵ یورو
شروع تاکسی (تعرفه عادی) ۳٫۵ یورو
تاکسی یک کیلومتر (تعرفه معمولی) ۲ یورو
تاکسی یک ساعت انتظار (تعرفه معمولی) ۳۰ یورو
بنزین (یک لیتر) ۲ یورو
فولکس‌واگن ۱٫۴ لیتری ۹۰ کیلووات Trendline ۲۵ هزار یورو
تویوتا کرولا سدان ۱٫۶ لیتری ۹۷ کیلووات Comfort ۲۶ هزار یورو

هزینه های زندگی در آلمان؛ هزینه درمان و بیمه

به‌طورکلی می‌توان گفت که پس از مسکن سنگین‌ترین هزینه های زندگی در آلمان بیمه درمانی و بیمه تأمین اجتماعی است. دریافت بیمه برای کارمندان در آلمان اجباری است و به طور خودکار از چک حقوق آن‌ها برداشت می‌شود. البته فرد در ازای پرداخت حق بیمه‌ در صورت بیماری، بیکاری یا کهولت سن، خدمات اجتماعی گسترده‌ای را دریافت خواهد کرد.

از طرف دیگر اگر در آلمان شغل آزاد دارید فقط موظف به گرفتن بیمه درمانی هستید و ملزم به پرداخت بازنشستگی، سالمندی و بیکاری نخواهید بود. خرید بیمه درمانی آلمان برای یک فرد جوان (تقریباً ۳۰ سال) با سلامت جسم و خود اشتغالی حدود ۴۰۰ یورو در ماه است؛ اما همان بیمه برای یک فرد ۶۰ ساله خوداشتغال احتمالاً حدود ۸۰۰ یورو در ماه هزینه خواهد داشت. جزئیات بیشتر در جدول زیر بیان شده است.

نوع بیمه هزینه
بیمه سلامت (Krankenversicherung) ۷٫۳ درصد از حقوق
بیمه بازنشستگی (Rentenversicherung) ۹٫۳۵ درصد از حقوق
بیمه سالمندی (Pflegeversicherung) ۱٫۵۲۵ درصد از حقوق
بیمه بیکاری (Arbeitslosenversicherung) ۱٫۲ درصد از حقوق

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

درصورتی‌که به‌اندازه کافی خوش‌شانس باشید و بتوانید یک صندلی در برترین دانشگاه‌ های کشور آلمان  از نوع دولتی پیدا کنید، شهریه و هزینه تحصیل در آلمان برای شما تقریباً صفر خواهد بود؛ زیرا سیستم آموزش عالی در آلمان کاملاً رایگان است. در واقع به‌این‌ترتیب هزینه های زندگی در آلمان برای شما کاهش چشمگیری پیدا خواهد کرد. در سال ۲۰‌۱۴ یک طرح دولتی ارائه شد که پرداخت شهریه را برای تمام دانشجویان دانشگاه‌های دولتی لغو کرد. این طرح برای دانشجویان بین‌المللی نیز اجرا می‌شود.

حتی چند ایالت مانند برمن، زارلند، زاکسن، نیدرزاکسن، تورینگن، یا زاکسن آنهالت که بخشی از این طرح نیستند هزینه‌های بسیار کمی را برای رشته‌های دانشگاهی خود دریافت می‌کنند. بااین‌حال دانشجو ملزم به پرداخت هزینه کمک ترم تحصیلی برای مخارج اتحادیه دانشجویی، حمل‌ونقل عمومی و هزینه‌های اداری خواهد بود. این هزینه در دانشگاه‌های دولتی نهایتاً به ۳۰۰ یورو در هر ترم می‌رسد؛ اما ماجرا درباره دانشگاه‌های خصوصی کاملاً متفاوت است.

این دانشگاه‌ها سالانه حدود ۳۰ هزار یورو برای شما هزینه دارند. رشته‌های علوم پایه و هنر معمولاً هزینه کمک ترم تحصیلی کمتری دارند. درحالی‌که دوره‌های MBA و مهندسی گران‌تر هستند. سایر هزینه‌های زندگی در آلمان برای تحصیل در این کشور را هم که در ادامه بررسی می‌کنیم.

1. هزینه اقامتگاه

هزینه اقامتگاه یکی از هزینه های زندگی در آلمان برای دانشجویان است که به طور متوسط دانشجویان می‌توانند انتظار پرداخت حدود ۳۵۰ تا ۵۰۰ یورو برای اجاره اتاق در یک آپارتمان مشترک یا ۶۰۰ یورو برای یک آپارتمان استودیویی را داشته باشند. بااین‌حال هزینه تحصیل در آلمان را می‌توان با زندگی در خوابگاه‌های دانشجویی کاهش داد؛ زیرا زندگی در خوابگاه‌های دانشجویی ارزان‌تر است و هزینه آن بین ۲۰۰ تا ۳۵۰ یورو در ماه خواهد بود.

2. غذا و حامل‌های انرژی

لازم به ذکر است که میانگین هزینه ماهانه مواد غذایی در آلمان برای هر دانشجو حدود ‍۱۵۰ یورو است؛ اما باتوجه‌به عادات غذایی و موقعیت مکانی دانشجو می‌تواند متفاوت باشد. علاوه بر این، آب، برق و اینترنت ماهانه ‍۱۰۰ تا ‍۱۵۰ یورو دیگر را به هزینه‌ها اضافه می‌کند.

3. هزینه تحصیل در آلمان؛ حمل ‌و نقل

همان‌طور که بیان شد یکی دیگر از هزینه های زندگی در آلمان برای دانشجویان شامل هزینه های حمل‌ونقل می‌شود. لازم است بدانید که دانشجویان در آلمان معمولاً به حمل‌ونقل عمومی متکی هستند که بسیار کارآمد است. قیمت بلیت ماهانه برای استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی در شهرهای آلمان بین ۳۰ تا ۸۰ یورو متغیر است. البته در اکثر شهرها نرخ‌های تخفیفی برای دانشجویان ارائه می‌شود.

4. بیمه درمان

بیمه درمانی اجباری است و برای همه دانشجویان، جزء هزینه زندگی و هزینه تحصیل در آلمان به شمار می‌رود. دانشجویان بین‌المللی باید بیمه درمانی را در آلمان خریداری کنند که هزینه آن در حدود ‍۱۰۰ تا ‍۱ ‌۱۰ یورو در ماه است. بااین‌حال دانشجویان مقیم آلمان می‌توانند تا ۲۵ سالگی از بیمه درمانی والدین خود استفاده نمایند.

روش‌های مهاجرت به کشور آلمان

روش‌های مهاجرت به کشور آلمان

به‌طورکلی می‌توان گفت که شرایط زندگی بسیار مطلوب، قدرت اقتصادی بالا، سیستم آموزشی مدرن و همچنین هزینه های زندگی در آلمان باعث شده‌اند تا هر ساله مهاجران و متقاضیان زیادی از راه‌های مختلفی اقدام به مهاجرت به کشور آلمان کنند. انواع راه‌های مهاجرت به آلمان شامل مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی آلمان، مهاجرت از طریق ویزای کاری آلمان، مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری و کارآفرینی، مهاجرت از طریق ازدواج و مهاجرت از طریق پناهندگی و….است. از رایج‌ترین روش‌های مهاجرت به کشور آلمان می‌توان به مهاجرت تحصیلی و مهاجرت کاری اشاره نمود.

اخذ ویزای آلمان معمولاً بر طبق اقامت متقاضیان به دودسته شنگن ویزا با اقامت کوتاه و ویزای ملی آلمان با اقامت طولانی دسته‌بندی می‌شود. متقاضیان خارجی که در یک زمینه کاری مشخص تخصص دارند می‌توانند با کسب ویزای موقت کشور آلمان وارد خاک این کشور شوند و اقدام به کاریابی کنند.

همچنین دانشجویانی که از دانشگاه‌های کشور آلمان فارغ‌التحصیل می‌شوند در صورت‌یافتن شغل مناسب و کسب درآمد کافی قادر خواهند بود تا ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند و سپس مقیم این کشور شوند. درصورتی‌که به فکر زندگی و اقامت در کشور آلمان هستید حتماً باید زبان آلمانی را بلد باشید. تحصیل در آلمان و یا مشغول به کار شدن در کمپانی‌های مختلف در این کشور برای کاهش هزینه های زندگی در آلمان نیاز به داشتن مدرک زبان انگلیسی و آلمانی دارد.

جمع‌بندی

در این مقاله تلاش کردیم تمامی نکات مهم در مورد هزینه تحصیل در آلمان و شرایط و هزینه های زندگی در آلمان را برای شما عزیزان شرح دهیم. درصورتی‌که قصد تحصیل در این کشور پیشرفته را دارید می‌توانید با ما در مؤسسه مهاجرتی علم ویرا تماس بگیرید و پرونده مهاجرتی خود را به ما بسپارید. کارشناسان ما با برخورداری از سال‌ها تجربه در فرایندپذیرش دانشگاه و اخذ ویزای تحصیلی می‌توانند شما را در این زمینه یاری کرده و به نتیجه مطلوبتان برسانند. در صورت وجود هرگونه سؤال در خصوص هزینه تحصیل در آلمان و مهاجرت به آلمان با ارسال فرم درخواست مشاوره رایگان با کارشناسان و مشاوران ما درارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه