برترین دانشگاه های کشور آلمان
توسط تیم علم ویرا
29 آبان 2

لیست برترین دانشگاه های کشور آلمان 2024

برترین دانشگاه های کشور آلمان در رتبه‌بندی‌های معتبر جهانی هرساله جایگاهی شایسته در میان بهترین دانشگاه‌های دنیا به دست آورده‌اند. همین امر را می‌توان دلیل این دانست که اخیراً آلمان به یک آهنربا برای جذب دانشجویان بین‌المللی از سراسر جهان تبدیل شده است و بیش از 350.000 دانشجوی خارجی تحصیل در آلمان را برگزیده‌اند و تعدادشان هر روز رو به افزایش است.

آلمان بهشت آموزش عالی است؛ زیرا تنها مقصد برتر تحصیلی است که دانشگاه‌های آن هیچ شهریه‌ای دریافت نمی‌کنند. برای آشنایی با لیست بهترین دانشگاه‌های آلمان و رتبه بندی دانشگاه های آلمان تا انتهای این مقاله از علم ویرا همراه ما باشید.

لیست بهترین دانشگاه‌های آلمان

لیست بهترین دانشگاه‌های آلمان

به‌طورکلی باید گفت که برترین دانشگاه های کشور آلمان در شهرهای مختلفی مانند مونیخ (Munich) و برلین (Berlin) واقع شده‌اند. در مجموع 50 دانشگاه آلمان در زمره بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند و مقصد بسیاری از متقاضیان برای تحصیل در آلمان هستند. همچنین در این مراکز بیش از 500 برنامه آموزشی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. در ادامه به برخی از برترین دانشگاه های کشور آلمان اشاره شده است.

1. دانشگاه فنی مونیخ

دانشگاه فنی مونیخ یکی از برترین دانشگاه های کشور آلمان در زمینه تحصیلات فنی و مهندسی است. این دانشگاه در سال ۱۸۶۸ تأسیس شده است و از آن زمان به‌عنوان یکی از برترین دانشگاه های فنی در جهان شناخته شده است. این دانشگاه دارای ۱۴ دانشکده، ۴۰ برنامه تحصیلی و بیش از 42.000 دانشجو است. دانشگاه فنی مونیخ به‌عنوان یکی از پیشروان تحقیقات در حوزه‌های مهندسی، علوم کامپیوتر، فیزیک، شیمی و ریاضیات شناخته می‌شود. لازم به ذکر است دانشگاه فنی مونیخ دارای پایگاه دانشگاهی بسیار قوی است که شامل ۲۱ مرکز تحقیقاتی، ۵۰۰ گروه تحقیقاتی و بیش از ۳۰۰۰ پژوهشگر است.

دانشگاه فنی مونیخ به دانشجویان خود امکانات فراوانی ارائه می‌دهد و به همین دلیل یکی از مقاصد تحصیلی برای متقاضیان تحصیل در آلمان است. از جمله این امکانات می‌توان به مراکز ورزشی، کتابخانه‌ها، مراکز مشاوره، مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاه‌های پیشرفته اشاره نمود. لازم است بدانید که دانشگاه فنی مونیخ با شرکت‌های بزرگ صنعتی همکاری دارد و به دانشجویان خود فرصت‌های شغلی و کارآموزی در شرکت‌های پیشرو در حوزه‌های مهندسی و تکنولوژی را می‌دهد.

2. دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ (Ludwig Maximilian University of Munich) یکی از قدیمی‌ترین، معتبرترین و برترین دانشگاه های کشور آلمان است که در سال ۱۴۷۲ تأسیس شده است. این دانشگاه یکی از مقاصد تحصیلی برای متقاضیان تحصیل در آلمان است که در حوزه‌های مختلفی از جمله علوم پایه، علوم‌انسانی، پزشکی و حقوق آموزش می‌دهد و بیش از 52.000 دانشجو در آن در حال تحصیل هستند. دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان به‌عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های جهان شناخته می‌شود و در جایگاه برتری در رتبه‌بندی‌های جهانی قرار دارد.

لازم به ذکر است دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ دارای ۱۸ دانشکده و بیش از ۲۰۰ رشته تحصیلی است. برنامه‌های تحصیلی این دانشگاه شامل مقطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکترا در تمام زمینه‌های مختلف همچون علوم پایه، علوم‌انسانی، پزشکی، حقوق و مدیریت است. دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ با داشتن یکی از بزرگ‌ترین کتابخانه‌های دانشگاهی در اروپا و مراکز تحقیقاتی بسیار قوی، فرصت‌های بی‌شماری را برای دانشجویان خود فراهم می‌نماید. همچنین، این دانشگاه با همکاری شرکت‌های بزرگ صنعتی و دانشگاه‌های بین‌المللی، فرصت‌های شغلی و تحقیقاتی را برای دانشجویان خود فراهم می‌کند.

دانشگاه آزاد فرای برلین

3. دانشگاه آزاد فرای برلین

دانشگاه آزاد فرای برلین (Free University of Berlin) یکی از برترین دانشگاه های کشور آلمان در زمینه تحصیلات انسانی، اجتماعی و علوم زیستی است. این دانشگاه در سال ۱۹۴۸ تأسیس شده و در حال حاضر بیش از 31.000 دانشجو در آن در حال تحصیل هستند. دانشگاه آزاد فرای برلین به‌عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های جهان شناخته می‌شود و در رتبه‌بندی‌های جهانی به جایگاه برتری دست‌یافته و بسیاری از دانشجویان این دانشگاه را برای تحصیل در آلمان انتخاب می‌کنند. دانشگاه آزاد فرای برلین دارای ۱۲ دانشکده و بیش از ۱۵۰ برنامه تحصیلی در رشته‌های مختلف است.

همچنین این دانشگاه به دانشجویان خود فرصت‌های بی‌شماری در زمینه تحقیقات و پژوهش در حوزه‌های مختلفی همچون علوم‌انسانی، علوم اجتماعی، علوم زیستی و دیگر رشته‌های دانشگاهی ارائه می‌کند. لازم به ذکر است که دانشگاه آزاد فرای برلین با داشتن یکی از بزرگ‌ترین کتابخانه‌های دانشگاهی در آلمان، مراکز تحقیقاتی بسیار قوی و همکاری با دانشگاه‌ها و مؤسسات بین‌المللی، فرصت‌های بی‌شماری را برای دانشجویان خود فراهم می‌کند. همچنین این دانشگاه با داشتن برنامه‌های تحصیلی ارشد و دکترا در تمامی رشته‌های دانشگاهی فرصت‌های بی‌شماری را برای دانشجویانی که به دنبال تحصیلات پیشرفته هستند، فراهم می‌کند.

4. برترین دانشگاه های کشور آلمان؛ دانشگاه هایدلبرگ

دانشگاه هایدلبرگ (Heidelberg University) یکی از قدیمی‌ترین و برترین دانشگاه های کشور آلمان است که در شهر هایدلبرگ واقع شده است. این دانشگاه در سال ۱۳۸۶ تأسیس شده و در طول تاریخ، از جمله در دوره رنسانس، به‌عنوان یکی از مراکز فرهنگی و علمی برجسته اروپا شناخته شده است. دانشگاه هایدلبرگ دارای بیش از ۳۰,۰۰۰ دانشجو از سراسر جهان است که در بیش از ۱۲۰ برنامه تحصیلی در سطح کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری فعالیت می‌کنند. همچنین این دانشگاه دارای ۱۸ دانشکده مختلف در حوزه‌های مختلف از جمله علوم‌انسانی، علوم اجتماعی، علوم پایه، پزشکی و مهندسی است.

دانشگاه هایدلبرگ به‌عنوان یکی از برترین دانشگاه های کشور آلمان و جهان شناخته می‌شود و بسیاری از اساتید و دانشمندان مشهور در سراسر جهان از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند. همچنین این دانشگاه دارای امکانات پژوهشی و کتابخانه‌های بسیار بزرگی است که از جمله مهم‌ترین منابع علمی در جهان هستند. باتوجه‌به تاریخچه، امکانات و برنامه‌های تحصیلی ارائه شده می‌توان گفت دانشگاه هایدلبرگ یکی از مقاصد محبوب برای دانشجویان جهانی و متقاضیان تحصیل در آلمان است که می‌خواهند در یکی از برترین دانشگاه‌های جهان تحصیل کنند.

تحصیل در آلمان و دانشگاه کلن

5. تحصیل در آلمان و دانشگاه کلن

دانشگاه کلن (University of Cologne) یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین دانشگاه‌های آلمان است که در شهر کلن واقع شده است. این دانشگاه در سال ۱۳۸۸ تأسیس شده و در حال حاضر بیش از ۴۹,۰۰۰ دانشجو در برنامه‌های تحصیلی مختلف در سطح کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری در آن در حال تحصیل هستند. دانشگاه کلن دارای ۶ دانشکده مختلف در حوزه‌های مختلف از جمله علوم‌انسانی، علوم اجتماعی، علوم پایه، پزشکی و مهندسی است. برنامه‌های تحصیلی دانشگاه کلن شامل رشته‌هایی همچون شیمی، فیزیک، ریاضیات، زبان‌شناسی، ادبیات، فلسفه، علوم اجتماعی، علوم اقتصادی، علوم پزشکی و دندانپزشکی، مهندسی و علوم کامپیوتری می‌شود.

این دانشگاه به‌عنوان یکی از برترین دانشگاه های کشور آلمان و جهان شناخته می‌شود و بسیاری از اساتید و دانشمندان مشهور در سراسر جهان از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند. همچنین دانشگاه کلن دارای امکانات پژوهشی و کتابخانه‌های بزرگی است که از جمله مهم‌ترین منابع علمی در جهان هستند. در کنار ارائه برنامه‌های تحصیلی دانشگاه کلن همچنین برنامه‌های تحقیقاتی و پژوهشی گسترده‌ای در بسیاری از زمینه‌های علمی دارد که باعث شده است تا این دانشگاه به‌عنوان یکی از مراکز علمی و تحقیقاتی برجسته در جهان شناخته شود و بسیاری از دانشجویان این دانشگاه را برای تحصیل در آلمان انتخاب کنند.

باتوجه‌به تاریخچه، امکانات و برنامه‌های تحصیلی ارائه شده دانشگاه کلن به‌عنوان یکی از مقاصد محبوب برای دانشجویان جهانی است که می‌خواهند در یکی از برترین دانشگاه های کشور آلمان و جهان تحصیل کنند.

6. دانشگاه فرایبورگ

به‌طورکلی می‌توان گفت که دانشگاه فرایبورگ (University of Freiburg) یکی از قدیمی‌ترین و برترین دانشگاه های کشور آلمان است که در شهر فرایبورگ واقع شده است. این دانشگاه در سال ۱۴۵۷ تأسیس شد و در حال حاضر دارای بیش از ۲۴,۰۰۰ دانشجو در برنامه‌های تحصیلی مختلف در سطح کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری است. دانشگاه فرایبورگ دارای ۱۱ دانشکده در حوزه‌های مختلف از جمله علوم‌انسانی، علوم اجتماعی، علوم پایه، پزشکی و مهندسی است. برنامه‌های تحصیلی دانشگاه فرایبورگ شامل رشته‌هایی مانند فیزیک، زیست‌شناسی، ریاضیات، زبان‌شناسی، ادبیات، فلسفه، علوم اجتماعی، علوم اقتصادی، علوم پزشکی و دندانپزشکی، مهندسی و علوم کامپیوتری می‌شود.

همان‌طور که بیان شد دانشگاه فرایبورگ یکی از برترین دانشگاه های کشور آلمان و جهان است و دارای امکانات پژوهشی و کتابخانه‌های بزرگی است که از جمله مهم‌ترین منابع علمی در جهان هستند. همچنین این دانشگاه دارای انجمن‌های دانشجویی فعال و بسیاری از فرصت‌های تحقیقاتی و کارآموزی در شرکت‌های مختلف است. در کنار ارائه برنامه‌های تحصیلی دانشگاه فرایبورگ همچنین برنامه‌های تحقیقاتی و پژوهشی گسترده‌ای در بسیاری از زمینه‌های علمی دارد که سبب شده است تا این دانشگاه به‌عنوان یکی از مراکز علمی و تحقیقاتی برجسته در جهان شناخته شود.

باتوجه‌به تاریخچه، امکانات و برنامه‌های تحصیلی ارائه شده، دانشگاه فرایبورگ به‌عنوان یکی از مقاصد محبوب برای دانشجویان جهانی و متقاضیان تحصیل در آلمان است که می‌خواهند در یکی از برترین دانشگاه‌های جهان تحصیل کنند.

دانشگاه بن

7. برترین دانشگاه های کشور آلمان؛ دانشگاه بن

یکی دیگر از معتبرترین و برترین دانشگاه های کشور آلمان دانشگاه بن (University of Bonn) است که در شهر بن واقع شده است. این دانشگاه در سال ۱۸۱۸ تأسیس شد و در حال حاضر بیش از ۳۵,۰۰۰ دانشجو در برنامه‌های تحصیلی مختلف در سطح کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری دارد. دانشگاه بن آلمان دارای ۷ دانشکده مختلف در حوزه‌های مختلف از جمله علوم‌انسانی، علوم اجتماعی، علوم پایه، پزشکی و مهندسی است. برنامه‌های تحصیلی این دانشگاه شامل رشته‌هایی همچون فیزیک، شیمی، ریاضیات، زبان‌شناسی، ادبیات، فلسفه، علوم اجتماعی، علوم اقتصادی، علوم پزشکی و دندانپزشکی، مهندسی و علوم کامپیوتری می‌شود.

همان‌طور که گفته شد دانشگاه بن آلمان به‌عنوان یکی از برترین دانشگاه های کشور آلمان و جهان شناخته می‌شود که دارای امکانات پژوهشی و کتابخانه‌های بزرگی است که از جمله مهم‌ترین منابع علمی در جهان هستند. همچنین این دانشگاه دارای انجمن‌های دانشجویی فعال و بسیاری از فرصت‌های تحقیقاتی و کارآموزی در شرکت‌های مختلف است. باتوجه‌به تاریخچه، امکانات و برنامه‌های تحصیلی ارائه شده، دانشگاه بن آلمان به‌عنوان یکی از مقاصد محبوب برای دانشجویان جهانی و متقاضیان تحصیل در آلمان است که می‌خواهند در یکی از برترین دانشگاه‌های جهان تحصیل کنند.

چرا باید دانشگاه های آلمان را برای تحصیل انتخاب کنیم؟

به‌طورکلی می‌توان گفت دانشگاه‌های آلمان به‌عنوان یکی از مقاصد بسیار محبوب برای تحصیلات عالی بین‌المللی شناخته می‌شوند. در زیر به برخی از ویژگی‌ها و مزایایی که می‌توانند آلمان را به‌عنوان مقصد تحصیلی جذاب کننده تبدیل کنند اشاره می‌کنیم:

1. ارزش تحصیلی

برترین دانشگاه های کشور آلمان با برخورداری از کیفیت و استانداردهای بالا در آموزش و پژوهش معروف هستند. برنامه‌های تحصیلی آن‌ها به طور معمول بر اساس روش‌های آموزشی مدرن و عملی است و به دانشجویان اجازه می‌دهند تجربه‌های عملی را در حوزه تحصیلی خود به دست آورند.

2. چندگانگی آموزشی

آلمان بیش از ۴۰۰ دانشگاه و مؤسسه آموزش عالی دارد که بیشتر آن‌ها دارای برنامه‌های تحصیلی بین‌المللی هستند. این مجموعه‌ها انواع گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی را ارائه می‌دهند؛ به‌علاوه برنامه‌های متعددی برای تحصیل در زبان آلمانی و انگلیسی نیز وجود دارد.

تنوع فرهنگی

3. تنوع فرهنگی

باتوجه‌به جذابیت تحصیل در آلمان شما در دانشگاه‌های این کشور به دانشجویانی از سراسر جهان برخواهید خورد. این تنوع فرهنگی فرصتی فوق‌العاده برای برقراری روابط بین‌المللی، یادگیری از تجارب دیگران و غوطه‌ورشدن در یک محیط چندفرهنگی را فراهم می‌کند.

4. هزینه تحصیل

هزینه تحصیل در برترین دانشگاه های کشور آلمان در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر بسیار معقول است. بسیاری از دانشگاه‌ها امکان پرداخت بورسیه و کمک‌های مالی به دانشجویان بین‌المللی دارند که این می‌تواند به کاهش هزینه‌های تحصیلی شما کمک کند.

5. محیط زندگی، امکانات و فرصت های شغلی

همان‌طور که می‌دانید آلمان یک کشور پیشرفته و دارای زیرساخت‌های عالی است. باتوجه‌به توسعه فناوری و علمی آن دانشجویان به امکانات پژوهشی و آزمایشگاهی پیشرفته دسترسی خواهند داشت. علاوه بر این شبکه حمل‌ونقل عمومی خوب و سیستم بهداشتی و درمانی عالی در آلمان وجود دارد. لازم به ذکر است که فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های آلمان باتوجه‌به شهرت بین‌المللی آلمان در حوزه تحصیلات عالی در بازار کار جهانی موردتوجه هستند. بازار کار آلمان پویاست و بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی و محلی به فارغ‌التحصیلان خود درخواست کار می‌دهند.

6. امکانات فرهنگی و تفریحی

آلمان دارای تنوع فرهنگی و تاریخی فراوان است. شما می‌توانید هم‌زمان با تحصیل در آلمان از جاذبه‌های گردشگری، موزه‌ها، فستیوال‌ها و فعالیت‌های تفریحی متنوعی که در سراسر کشور وجود دارد لذت ببرید.

شرایط تحصیل در دانشگاه های آلمان

شرایط تحصیل در دانشگاه های آلمان

متقاضیانی که قصد تحصیل در برترین دانشگاه های کشور آلمان را دارند باید دارای مدرک مهارت زبان آلمانی باشند. درصورتی‌که متقاضی فاقد مدرک مهارت زبان آلمانی باشد می‌تواند پس از اخذ پذیرش از دانشگاه‌های موردنظر در دوره‌های آمادگی زبان آلمانی در دانشگاه‌ها و کالج‌های آلمان شرکت نماید و با کسب نمره و مهارت لازم تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان را شروع نماید. در واقع دارابودن مدرک مهارت زبان انگلیسی برای دانشجویان متقاضی تحصیل در آلمان یک امتیاز محسوب می‌شود؛ اما الزامی نیست.

 • متقاضی تحصیل در دانشگاه های آلمان باید دارای مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس و یا مدرک مهارت زبان آلمانی B1 و یا C1 باشد.
 • متقاضی به‌منظور تحصیل در دوره پزشکی آلمان باید دارای سطح و سواد علمی در حوزه‌های بیوشیمی، شیمی و فیزیک باشد.

مدارک لازم اخذ ویزای تحصیلی دانشگاه های آلمان

متقاضیان به‌منظور تحصیل در برترین دانشگاه های کشور آلمان نیازمند اخذ ویزای تحصیلی هستند. به این منظور متقاضیان باید مدارک لازم را به سفارت کشور آلمان در کشور خود ارائه دهند. از جمله مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیل در آلمان موارد زیر را می‌توان نام برد:

 • ارائه مدرک دیپلم دبیرستان
 • ارائه مدرک مهارت زبان آلمانی سطح B1 یا آیلتس 6
 • ارائه پاسپورت معتبر
 • ارائه نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه موردنظر
 • ارائه فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی آلمان
 • ارائه گواهی تمکن مالی
 • ارائه ۲ قطعه عکس در اندازه پاسپورت

هزینه زندگی در آلمان برای دانشجویان

هزینه زندگی در آلمان برای دانشجویان

نه‌تنها می‌توانید در آلمان به‌صورت رایگان تحصیل کنید؛ بلکه این کشور کشوری کاملاً مقرون‌به‌صرفه است. متوسط هزینه‌های زندگی دانشجویان برای تحصیل در آلمان با احتساب محل اقامت بین 700 تا 1000 یورو در ماه است. خدمات ماهانه مانند برق، گاز، گرمایش و اینترنت می‌توانند بین 100 تا 200 یورو به هزینه های زندگی شما اضافه کنند. همچنین شما به‌عنوان دانشجو در آلمان حدود 170 یورو در ماه برای غذا پرداخت خواهید کرد. البته لازم به ذکر است که هزینه تحصیل در برترین دانشگاه های کشور آلمان در شهرهای مختلف متفاوت بوده و به‌صورت زیر است:

 • شهرهای بزرگ‌تر: برلین، فرانکفورت یا دوسلدورف کل هزینه های زندگی 900 – 1500 یورو در ماه
 • شهرهای کوچک‌تر: در شهرهای فرایبورگ، لایپزیگ یا هانوفر شما به 750 تا 1100 یورو در ماه نیاز خواهید داشت.

هزینه تحصیل در برترین دانشگاه های کشور آلمان به طور میانگین عبارت‌اند از:

 • دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ ۲۵۸ یورو در سال
 • دانشگاه هایدلبرگ ۲۰ هزار یورو در سال
 • دانشگاه فنی مونیخ ۲۵۸ یورو در سال
 • دانشگاه هومبولت برلین بدون شهریه

جمع‌بندی

در این مقاله سعی شد مطالب لازم در خصوص برترین دانشگاه های کشور آلمان و رتبه بندی دانشگاه های آلمان بیان شود. بدون شک بسیاری از متقاضیان بدون مشاوره‌های مهاجرتی و بدون کمک از کارشناسان موسسه‌های مهاجرتی قادر به ارائه درخواست و ارسال مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی و اپلای دانشگاه های آلمان هستند؛ اما کمک از مشاوران و کارشناسان ماهر موجب تسریع در روند پذیرش دانشگاه آلمان و اخذ ویزا و تضمین انجام کارهای مهاجرت شغلی برای متقاضیان واجد شرایط است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در آلمان می‌توانید به وب‌سایت علم ویرا مراجعه نمایید و با ارسال فرم مشاوره رایگان با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه