شرایط و هزینه های تحصیل در آلمان
توسط تیم علم ویرا
2 آذر 2

شرایط و هزینه های تحصیل در آلمان

باوجوداینکه آلمان یکی از کشورهای پیشرفته است؛ ولی هزینه های تحصیل در آلمان بسیار مناسب است. هرساله بسیاری از دانشجویان سراسر جهان خود را برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های بین‌المللی آماده می‌کنند. دانشگاه‌های آلمان با برخورداری از بهترین امکانات آموزشی و تجهیزات مدرن، مقصد تحصیلی تعداد کثیری از دانشجویان خارجی است. همگان به این حقیقت واقف هستند که آلمان یکی از کشورهای پیشرفته دنیا است که در زمینه صنعت، تکنولوژی و پزشکی در رده‌های نخست قرار دارد. به همین نسبت دانشگاه‌های آلمان نیز از نظر اعتبار جهانی در زمره بهترین و معتبرترین دانشگاه‌های دنیا هستند.

با وجود امکانات تحصیلی، علمی و آموزشی بالا، شهریه دانشگاه های آلمان در بخش دولتی، تنها شامل پرداخت یک هزینه اداری در هر ترم تحصیلی است. یکی از موارد دیگر، مربوط به هزینه زندگی دانشجویی در آلمان است که این مورد به شهر محل تحصیل و سبک زندگی دانشجو بستگی دارد. در این مقاله از مجموعه مقالات مهاجرتی علم ویرا شرایط و هزینه های تحصیل در آلمان را بررسی می‌کنیم.

مزایای تحصیل در آلمان

مزایای تحصیل در آلمان

دانشگاه‌های آلمان از بهترین دانشگاه‌های جهان هستند و از نظر علمی و امکانات مختلف در بالاترین سطح قرار دارند. از طرف دیگر هزینه های تحصیل در آلمان بسیار مناسب و مقرون‌به‌صرفه است. این مورد یکی از بهترین مزایای تحصیل در آلمان است؛ زیرا تحصیل در یک کشور کاملاً پیشرفته و صاحب‌نام با آینده شغلی عالی گزینه‌ای بسیار مناسب و جذاب است. مزایای تحصیل در آلمان عبارت‌اند از:

 • تحصیل در یکی از کشورهای پیشرفته با هزینه رایگان (دانشگاه‌های دولتی)
 • امکانات علمی و تحصیلی عالی در محیط آکادمیک
 • پایین‌بودن هزینه های تحصیل در آلمان (دانشگاه خصوصی) در مقایسه با دانشگاه‌های انگلیس و آمریکا
 • امکان اشتغال به کار دانشجویی
 • مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه زندگی دانشجویی در آلمان
 • امکان دریافت ویزای همراه برای خانواده و کار تمام‌وقت برای آن‌ها
 • دریافت اقامت کاری در آلمان بعد از پایان تحصیلات
 • امکان اخذ بورسیه تحصیلی آلمان

هزینه های تحصیل در آلمان

یکی از مهم‌ترین موارد مربوط به تحصیل در خارج از کشور، هزینه تحصیل و پرداخت شهریه‌های دانشگاه است. هزینه های تحصیل در آلمان بسته به نوع دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است؛ به‌عنوان‌مثال هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان تقریباً رایگان است و تنها هزینه‌ای که باید دانشجویان پرداخت کنند مربوط به هزینه‌های اداری و بیمه دانشجویی است. این هزینه به دانشگاه دولتی محل تحصیل بستگی دارد و معمولاً کمتر از 1000 یورو در هر ترم است.

در بخش دانشگاه‌های خصوصی شهریه دانشگاه از 3.000 یورو آغاز می‌شود و میزان آن به رشته و مقطع تحصیلی بستگی دارد. به‌صورتی که در برخی مقاطع تحصیلی، شهریه دانشگاه‌های خصوصی به 40.000 یورو نیز می‌رسد. البته یک مورد استثنا درباره دانشگاه‌های دولتی ایالت بادن وورتمبرگ وجود دارد و آن اینکه دانشجویان خارجی که بخواهند در دانشگاه‌های این ایالت درس بخوانند ملزم به پرداخت شهریه هستند. البته هزینه های تحصیل در آلمان همانند سایر کشورها تنها شامل شهریه دانشگاه نیست و باید هزینه زندگی دانشجویی را نیز به آن اضافه کرد.

Study conditions in Germany

شرایط تحصیل در آلمان

دانشگاه‌های آلمان با قرارگیری در فهرست بهترین دانشگاه‌های جهان مقصد تحصیلی بسیاری از دانشجویان بین‌المللی هستند. دانشجویانی که قصد تحصیل در آلمان را دارند علاوه بر توجه به هزینه های تحصیل در آلمان باید شرایط تحصیل در آلمان را نیز بررسی کنند. تحصیل در اغلب دانشگاه‌های دولتی آلمان تقریباً رایگان است؛ ولی مشخص است که برای دانشگاه‌های خصوصی باید هزینه تعیین‌شده را پرداخت کرد.

یکی از شرایط تحصیل در آلمان به‌ویژه دانشگاه‌های دولتی، تسلط به زبان آلمانی و داشتن گواهینامه زبان آلمانی حداقل B1 است. برای تحصیل به زبان انگلیسی نیز متقاضیان باید مدرک آیلتس بالای نمره بالای 6 داشته باشند. دانشجویان مقطع کارشناسی، آزمون ورودی ندارند و داشتن مدرک دیپلم دبیرستان با نمرات بالا، کافی است.

متقاضیان تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی ارشد و دکترا باید در آزمون ورودی دانشگاه‌های آلمان شرکت کرده و نمره قبولی کسب کنند. یکی از این آزمون‌ها، آزمون GRE است. اخذ پذیرش، اخذ ویزای تحصیلی و تمکن مالی نیز از دیگر شرایط تحصیل در آلمان است.

دانشگاه‌ های ایالت بادن وورتمبرگ

همان‌طور که گفتیم هزینه های تحصیل در آلمان تقریباً رایگان است و شامل هزینه‌های اداری ثبت‌نام در هر ترم است. البته یک مورد استثنا وجود دارد و آن دانشگاه‌های ایالت بادن وورتمبرگ است. از سال 2017 قانونی تصویب شد که دانشگاه‌هایی که در ایالت بادن وورتمبرگ قرار دارند از دانشجویان غیر اتحادیه اروپا شهریه دریافت کنند. این دانشگاه‌ها عبارت‌اند از:

 • دانشگاه فرایبورگ
 • دامنشگاه کارلسروهه
 • دانشگاه هایدلبرگ
 • دانشگاه کنستانز
 • دانشگاه مانهاین
 • دانشگاه توبینگن
 • دانشگاه اشتوتگارت
 • دانشگاه اولم
 • دانشگاه هوهنهایم

هزینه هر ترم تحصیل در این دانشگاه‌ها به طور میانگین 1.500 یورو و برای مدرک دوم 650 یورو در هر ترم تحصیلی است.

شهریه دانشگاه های آلمان

شهریه دانشگاه های آلمان

همان‌طور که در قسمت قبل گفته شد هزینه های تحصیل در آلمان شامل شهریه دانشگاه های آلمان و هزینه زندگی دانشجویی در آلمان است. به همین دلیل برای تخمین کل هزینه تحصیل در آلمان باید علاوه بر شهریه دانشگاه، هزینه زندگی را نیز موردتوجه قرار داد.

برای شهریه دانشگاه های آلمان در بخش دولتی دانشجویان تنها باید هزینه اداری برای هر ترم را پرداخت کنند و تحصیل تقریباً رایگان است. البته موارد استثنا نیز وجود دارد و دانشگاه‌های دولتی مانند فرایبورگ و دانشگاه فنی مونیخ برای تحصیل در مقطع ارشد هزینه‌ای معادل 1.500-700 یورو دریافت می‌کنند.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی نیز به رشته، مقطع تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل بستگی دارد. در ادامه هزینه‌های ترمی برخی از مهم‌ترین دانشگاه‌های دولتی و هزینه های تحصیل در آلمان در بخش خصوصی آمده است:

هزینه اخذ شده برای دانشگاه‌های دولتی (به‌عنوان هزینه ثبت‌نام و اداری)

دانشگاه هزینه ترمی
دانشگاه هایدلبرگ 152 یورو
دانشگاه گوتینگن 345 یورو
دانشگاه بن 323 یورو
دانشگاه لایپزیک 350-500 یورو
دانشگاه وورتسبورگ 130 یورو

 

هزینه تحصیل در دانشگاه‌ های خصوصی آلمان

دانشگاه‌ها و مراکز خصوصی آلمان میانگین شهریه
کالج بارد برلین 28.700 یورو
دانشگاه علوم کاربردی CODE 9.800 یورو
دانشگاه Adventist Friedensau 1.200-4.900 یورو
EBC Hochschule 10.000 یورو
SRH Hochschule Berlin 10.000 یورو
مدرسه مدیریت اتوبیشیم 15.000 یورو
مدرسه بازرگانی GISMA 3.000-30.0000 یورو
مدرسه حکومت هرتی 32.000 یورو
دانشگاه علوم کاربردی اروپا 1.400-3.000 یورو
مدرسه بازرگانی مونیخ 24.000 یورو

هزینه های تحصیل در آلمان برای رشته‌ های پرطرف‌ دار

هزینه های تحصیل در آلمان برای رشته‌ های پرطرف‌ دار

برخی رشته‌های تحصیلی نسبت به برخی دیگر متقاضیان بیشتری دارند. به همین دلیل لازم است درباره شهریه دانشگاه های آلمان برای این رشته‌های پرطرف‌دار اطلاعاتی داشته باشیم. همان‌طور که قبلاً گفته شد برای تحصیل در برخی دانشگاه‌های دولتی آلمان نیز دانشجو علاوه بر هزینه اداری باید شهریه تحصیلی نیز پرداخت کند. در ادامه شهریه تحصیلی رشته‌های پرطرف‌دار آمده است:

رشته تحصیلی دانشگاه دولتی دانشگاه خصوصی
پزشکی و دندانپزشکی 300-2.000 یورو 15.000-28.000 یورو
مهندسی 500-3.000 یورو 9.000-20.000 یورو
معماری 350-3.000 یورو 5.000-20.000 یورو
حقوق 350-3.500 یورو 10.000-20.000 یورو
مدیریت بازرگانی 300-3.000 یورو 10.000-25.000 یورو
MBA 500-5.000 یورو 10.000-30.000 یورو

 

بورسیه های تحصیلی آلمان

یکی از مزایای تحصیل در آلمان امکان برخورداری از بورسیه تحصیلی است. بورسیه‌های تحصیلی در آلمان به دو گروه دولتی و غیردولتی تقسیم می‌شوند که بخشی یا تمام هزینه های تحصیل در آلمان و هزینه زندگی را پوشش می‌دهند. مهم‌ترین بورسیه‌های تحصیلی آلمان عبارت‌اند از:

 • بورسیه تحصیلی اراسموس
 • بورسیه تحصیلی DAAD
 • بورسیه تحصیلی بنیاد هاینریش بل
 • بورسیه تحصیلی Konrad-Advenauer-Stiftung
 • بورسیه تحصیلی Deutschland Stipendium

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

علاوه بر شهریه دانشگاه های آلمان باید هزینه زندگی دانشجویی در کشور آلمان را هم موردتوجه قرار گیرد. این دو مورد با یکدیگر کل هزینه های تحصیل در آلمان را شامل می‌شود. هزینه زندگی دانشجویی در آلمان به سبک زندگی و شهر محل سکونت بستگی دارد.

به همین دلیل نمی‌توان هزینه‌ای کاملاً دقیق برای زندگی دانشجویی در آلمان مشخص کرد؛ اما به‌صورت یک تخمین کلی و میانگین می‌توان گفت هزینه زندگی دانشجویی آلمان به‌جز هزینه اسکان حدود 1200-850 یورو در ماه است. اجاره مسکن در شهرهای مختلف نیز متفاوت است. متوسط هزینه اقامت دانشجویان 560-290 یورو در ماه است.

مبلغ اجاره مسکن در شهرهای بزرگ مانند مونیخ، کلن، هامبورگ و فرانکفورت بیشتر است. اجاره یک منزل یک‌خوابه در شهر برمن 550 یورو در ماه و در شهر اشتوتگارت 850 یورو است. در ادامه مهم‌ترین موارد مربوط به هزینه زندگی دانشجویی در آلمان آمده است:

مورد متوسط هزینه
اجاره مسکن 628-830 یورو
مواد غذایی 50-170 یورو
پوشاک 42 یورو
لوازم‌التحریر 20 یورو (ترم)
حمل‌ونقل 30-90 یورو (ماهانه)
بیمه سلامت 80 یورو
قبض (تلفن، برق و..) 35 یورو
ورزش و امکانات تفریحی 34-61 یورو

کار دانشجویی در آلمان

کار دانشجویی در آلمان

از دیگر مزایای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان امکان اشتغال به کار حین تحصیل است. بر اساس قوانین آلمان دانشجویان بین‌المللی می‌توانند 20 ساعت در هفته به‌صورت پاره‌وقت مشغول به کار شوند. دانشجویان می‌توانند از این طریق بخشی از هزینه های تحصیل در آلمان را تأمین کرده و همچنین سابقه شغلی خوبی برای خود ثبت کنند.

جمع‌بندی

دانشگاه‌های آلمان از بهترین دانشگاه‌های دنیا هستند و بسیاری از دانشجویان بین‌المللی تلاش می‌کنند در این کشور پیشرفته تحصیلات خود را ادامه دهند. در مقایسه با بسیاری از کشورهای پیشرفته اروپایی و آمریکایی، هزینه های تحصیل در آلمان بسیار مناسب و مقرون‌به‌صرفه است.

شهریه دانشگاه های آلمان در بخش دولتی تقریباً رایگان است و اغلب دانشگاه‌ها در هر ترم تنها هزینه ثبت‌نام و امور اداری را دریافت می‌کنند. البته برای تحصیل در برخی دانشگاه‌های دولتی آلمان همانند دانشگاه‌های ایالت بادن وورتمبرگ باید شهریه پرداخت کرد. علاوه بر  شهریه تحصیل، باید هزینه زندگی دانشجویی در آلمان را هم به هزینه های تحصیل اضافه کرد.

هزینه زندگی دانشجویی به شهر محل سکونت، سبک دانشجویی و محل اقامت دانشجو بستگی دارد. از مزایای تحصیل در آلمان می‌توان به هزینه تحصیلی مقرون‌به‌صرفه، تحصیل در یکی بهترین دانشگاه‌های جهان، امکان دریافت بورسیه و کار دانشجویی اشاره کرد.

علاوه بر مناسب بودن هزینه های تحصیل در آلمان، فرصت‌های شغلی بعد از پایان تحصیلات از دیگر مزایای تحصیل در آلمان است. دانشجویان می‌توانند برای اعضای خانواده خود نیز ویزای همراه دریافت کرده و آنان به‌صورت تمام‌وقت اجازه کار در آلمان خواهند داشت. دانشگاه‌های آلمان با بهترین امکانات آموزشی و علمی، محیطی کاملاً مناسب برای دانشجویان مستعد سراسر جهان هستند.

مؤسسه مهاجرتی علم ویرا با داشتن سابقه درخشان و پرونده‌های مهاجرتی موفق، تلاش می‌کند جدیدترین اطلاعات مربوط به تحصیل در بهترین دانشگاه‌های دنیا را در اختیار متقاضیان قرار دهد. با تکمیل فرم مشاوره رایگان، می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه