اخذ ویزای آلمان | انواع ویزای آلمان
توسط تیم علم ویرا
5 آذر 2

اخذ ویزای آلمان | انواع ویزای آلمان

همان‌طور که می‌دانیم آلمان یکی از کشورهای پیشرفته دنیا است و اخذ ویزای آلمان فرصتی عالی برای دارنده ویزا فراهم می‌کند. با اخذ ویزای آلمان نه‌تنها امکان زندگی در کشوری پیشرفته فراهم می‌شود؛ بلکه به‌راحتی می‌توان به 26 کشور اروپایی دیگر نیز سفر کرد. درحقیقت ویزای آلمان مانند الماسی باارزش است که موقعیت‌های تحصیلی، شغلی و رفاهی خوبی برای افراد فراهم می‌کند.

به همین دلیل بسیاری از افراد برای مهاجرت به آلمان تلاش می‌کنند ویزای این کشور را اخذ کنند. در این مقاله تلاش می‌کنیم اطلاعات کامل مربوط به انواع ویزای آلمان را بررسی کنیم تا باتوجه‌به شرایط خود اقدامات درست را انجام دهید. با مقاله دیگری از مؤسسه مهاجرتی علم ویرا همراه باشید.

مزایای مهاجرت به آلمان

مزایای مهاجرت به آلمان

جمهوری فدرال آلمان از کشورهای پیشرفته و ثروتمند اروپایی است که با داشتن تجربه‌های تلخ در دو جنگ جهانی اکنون توانسته است خود را به بهترین جایگاه صنعت، تکنولوژی، پیشرفت و رفاه اجتماعی در جهان برساند. کشور آلمان از نظر گردشگری در جایگاه نهم دنیا قرار دارد و سالانه میلیون‌ها نفر با اخذ ویزای آلمان به این کشور سفر می‌کنند.

جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و امکانات پیشرفته از مهم‌ترین دلایلی است که بسیاری از افراد را وادار می‌کند تا با مهاجرت به آلمان زندگی بهتری برای خود بسازند. امکان تحصیل در دانشگاه‌های یکی از بهترین کشورهای جهان، بهره‌مندی از خدمات اجتماعی و رفاهی، امکان اشتغال به کار و پایین‌بودن نرخ بیکاری از مهم‌ترین مزایای مهاجرت به آلمان هستند. متقاضیان برای سفر به آلمان یا اخذ اقامت باید با انواع ویزای آلمان آشنا باشند و ابتدا هدف خود را از رفتن به این کشور مشخص کنند.

انواع ویزای آلمان

آلمان و 26 کشور اروپایی دیگر عضو پیمان شنگن هستند. به همین دلیل افرادی که موفق به اخذ ویزای آلمان شوند به سهولت می‌توانند به این کشورها سفر کنند. ویزای آلمان رتبه سوم ویزا در جهان را دارد و با داشتن ویزای این کشور علاوه بر سفر به کشورهای اروپایی عضو شینگن می‌توان بدون ویزا از 170 کشور دیگر دنیا نیز دیدن کرد. برای دریافت ویزای آلمان با انواع ویزای این کشور آشنا می‌شویم. انواع ویزای آلمان به دودسته کلی تقسیم می‌شوند که عبارت‌اند از: ویزاهای ملی و بلندمدت آلمان و ویزاهای کوتاه‌مدت. با توجه به هزینه های تحصیل در آلمان و تنوع انواع ویزای آلمان تحصیل در این کشور شرایط مناسب‌تری دارد.

ویزاهای ملی و بلند مدت آلمان

افرادی که قصد اقامت دائم در آلمان را دارند می‌توانند با اخذ یکی از انواع ویزاهای آلمان اقامت دائم این کشور را بگیرند. به این منظور ابتدا باید هدف فرد از اخذ ویزای آلمان مشخص باشد. انواع ویزاهای بلندمدت آلمان عبارت‌اند از:

ویزای تحصیلی آلمان

1. ویزای تحصیلی آلمان

یکی از انواع ویزای آلمان ویزای تحصیلی است. دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در برترین دانشگاه های کشور آلمان را دارند باید برای اخذ ویزای آلمان از نوع تحصیلی اقدام کنند. اخذ این نوع ویزا دشواری‌های زیادی دارد؛ زیرا دولت آلمان در این زمینه سخت‌گیری‌های زیاد و قانونی اعمال می‌کند. ویزای تحصیلی آلمان را از دو طریق می‌توان دریافت کرد: دانشگاه برای متقاضی تحصیل، دعوت‌نامه ارسال کند یا متقاضی تحصیل در آلمان برای دانشگاه موردنظر خود درخواست پذیرش تحصیلی ارائه دهد.

2. ویزای کاری آلمان

در کشور آلمان فرصت‌های شغلی زیادی وجود دارد و ازطرف دیگر این کشور با کمبود نیروی کار مواجه است. نرخ بیکاری در آلمان در پایین‌ترین سطح جهانی قرار دارد. به همین دلیل بسیاری از افراد باهدف اشتغال به کار در آلمان برای اخذ ویزای آلمان از نوع ویزای کاری اقدام می‌کنند. ویزای کاری آلمان شامل 4 دسته است:

 • ویزای پرستاری آلمان
 • ویزای جاب آفر آلمان
 • ویزای اوسبیلدونگ المان
 • ویزای جستجوی کار در آلمان

طول مدت ویزای کاری آلمان 6 ماه است. از مهم‌ترین شرایط دریافت ویزای کاری داشتن مدرک تحصیلی حداقل لیسانس، حداقل سابقه کاری 2 سال مرتبط با رشته تحصیلی، تسلط بر زبان آلمانی یا انگلیسی است. با اخذ ویزای آلمان از نوع ویزای کاری و 4 سال کار در این کشور می‌توانید اقامت دائم در آلمان را گرفته و از سایر مزایای مهاجرت به آلمان بهره‌مند شوید. مزایایی همچون دریافت بلو کارت آلمان در صورتی که درآمد ماهیانه فرد بیش از 3.000 یورو در ماه باشد.

3. ویزای همراه آلمان

افرادی که ویزا و اقامت آلمان را دریافت کرده‌اند قطعاً تصمیم دارند همسر و فرزندان خود را نیز در کنار خود داشته باشند. به این منظور برای اخذ ویزای آلمان از نوع ویزای همراه یا ویزای پیوست باید برای هرکدام از اعضای خانواده درخواست داد. یکی از شرایط اخذ ویزای همراه برای فرزندان این است که حداکثر سن فرزند 18 سال بوده و مجرد باشد.

اخذ ویزای آلمان؛ ویزاهای کوتاه مدت آلمان

اخذ ویزای آلمان؛ ویزاهای کوتاه مدت آلمان

دسته دیگری از انواع ویزای آلمان ویزاهای کوتاه‌مدت هستند. اگر فرد قصد دارد برای مدت کوتاهی، حداکثر تا 90 روز، در آلمان اقامت داشته باشد باید برای اخذ ویزای آلمان از نوع کوتاه مدت اقدام کند. انواع ویزای کوتاه‌مدت عبارت‌اند از:

 • ویزای توریستی آلمان
 • ویزای ترانزیت فرودگاهی آلمان
 • ویزای نمایشگاهی آلمان
 • ویزای مخصوص مقدمات فرهنگی
 • ویزای ترانزیت آلمان مخصوص رانندگان کامیون

ویزای تجاری آلمان

یکی دیگر از انواع ویزای آلمان، ویزای تجاری است. آلمان چهارمین اقتصاد بزرگ جهان است. به همین دلیل فرصت‌های شغلی، سرمایه‌گذاری و تجاری زیادی در این کشور وجود دارد که موجب شده بسیاری از صاحبان مشاغل و تجار برای تجارت و سرمایه‌گذاری راهی آلمان شوند. شهروندان 62 کشور جهان بدون داشتن ویزای تجاری می‌توانند به‌راحتی با آلمان تجارت داشته باشند؛ ولی تجار ایرانی برای داد و ستد با شرکت‌های آلمانی باید ویزای تجاری دریافت کنند. مدارک اختصاصی لازم برای اخذ ویزای تجاری آلمان عبارت‌اند از:

 • دعوت‌نامه رسمی شریک تجاری در آلمان (زبان آلمانی یا انگلیسی)
 • صورت‌حساب گردش مالی ۶ماهه شرکت تجاری
 • گواهی مجوز مدیر سازمان برای سفرهای کاری کارکنان
 • کپی و اصل اساسنامه شرکت تجاری
 • مشروح جلسات تجاری (برای اقامت بیشتر از 30 روز در آلمان)

ویزای درمانی

ویزای درمانی یکی دیگر از انواع ویزای آلمان است. این نوع ویزا سه‌ماهه و کوتاه‌مدت است و برای اخذ این نوع ویزا باید تمام مدارک لازم برای اخذ ویزای آلمان، مدارک و سوابق پزشکی و توصیه‌نامه پزشک معالج به سفارت آلمان تحویل داده شود. همچنین باید نامه پذیرش بیمارستان آلمانی که بیمار در آن بستری خواهد شد نیز  به سفارت ارائه شود. ارائه گواهی تمکن مالی برای تأمین هزینه‌های اقامت و درمان نیز ضروری است. در صورت نیاز به زمان بیشتر از 3 ماه برای درمان، باید برای دریافت ویزای شنگن اقدام کرد.

ویزای دیدار از خانواده در آلمان

اگر افراد خانواده شما به‌صورت قانونی مقیم آلمان هستند می‌توانید با اخذ یکی از انواع ویزای آلمان به این کشور سفر کنید. این نوع ویزا برای اعضای خانواده غیر آلمانی که خارج از اتحادیه اروپا هستند صادر می‌شود. با استفاده از این نوع ویزا می‌توان به‌صورت موقت یا دائم در آلمان اقامت داشت.

مراحل درخواست اخذ ویزای آلمان

مراحل درخواست اخذ ویزای آلمان

برای اخذ هرکدام از انواع ویزای آلمان و مهاجرت به آلمان باید نوع ویزا را مشخص کرده و مدارک عمومی و ویژه آن نوع ویزا را آماده کنید. مراحلی که برای اخذ ویزای آلمان طی کنید عبارت‌اند از:

 • تهیه و بررسی مدارک لازم برای ویزا
 • درخواست وقت سفارت آلمان
 • ارائه مدارک لازم به سفارت برای اخذ ویزا

مدارک لازم برای درخواست و دریافت ویزای آلمان

هر کدام از انواع ویزای آلمان یک سری مدارک خاص نیاز دارند که بر اساس نوع ویزا مشخص می‌شوند. گروه دیگری از مدارک اخذ ویزای آلمان برای تمام انواع ویزاها مشترک هستند که عبارت‌اند از:

 • فرم تکمیل شده درخواست اخذ ویزا
 • مدارک شناسایی و هویتی با ترجمه رسمی
 • اصل پاسپورت با حداقل اعتبار لازم
 • عکس متقاضی بر اساس فرمت تعیین شده
 • ارائه برنامه سفر (تحصیلی، توریستی، تجاری، کاری و…)
 • ارائه مدارک دال بر محل اقامت در لمان
 • ارائه گواهی تمکن مالی
 • گواهی پرداخت هزینه ویزا

هزینه ویزای آلمان

برای صدور ویزای آلمان برای هر فرد، مبلغ مشخصی باید پرداخت کرد. هزینه صدور ویزا به سن افراد بستگی دارد که عبارت‌اند از:

 • هزینه صدور ویزا برای افراد کمتر از 6 سال: رایگان
 • هزینه صدور ویزا برای افراد 12-6 سال: 40 یورو
 • هزینه صدور ویزا برای افراد بالای 12 سال: 80 یورو

البته این هزینه به نوع ویزا و مدت اقامت متقاضیان مهاجرت به آلمان نیز بستگی دارد.

نوع ویزا/ مدت اقامت هزینه صدور ویزا
ویزای کار آلمان 80 یورو
اقامت بیشتر از 3 ماه (بلندمدت) 75 یورو
اقامت کمتر از 3 ماه (ویزای کوتاه‌مدت) 60 یورو

شرایط سنی برای مهاجرت به آلمان

شرایط سنی برای مهاجرت به آلمان

شرایط سنی برای مهاجرت به آلمان و اخذ ویزای این کشور به نوع ویزا بستگی دارد؛ به‌عنوان‌مثال افرادی که برای اخذ ویزای کاری آلمان درخواست می‌دهند باید در بازه سنی 67-18 سال باشند؛ زیرا سن بازنشستگی در آلمان 67 سال است. قابل‌ذکر است که افراد دارای سن 18 تا 35 سال شانس بیشتری برای اخذ ویزای آلمان دارند. برای تحصیل در مقطع دکترا حداکثر سن 40 سال است. متقاضیان تحصیل رشته پزشکی در آلمان نیز باید حداکثر 23 سال داشته باشند. برای انواع دیگر ویزا مانند توریستی، تجاری و نمایشگاهی محدودیت سنی وجود ندارد.

جمع‌بندی

کشور آلمان از کشورهای پیشرفته اروپا و جهان است و موقعیت‌های شغلی، تحصیلی و امکانات رفاهی خوبی در آن وجود دارد. به همین دلیل افراد بسیاری متقاضی اخذ ویزای آلمان هستند. به‌منظور اقدام برای درخواست و دریافت ویزا، ابتدا باید نوع ویزا را مشخص کرد. نوع ویزای آلمان به شرایط و هدف فرد از مهاجرت به آلمان بستگی دارد. انواع ویزای آلمان در دودسته بلندمدت و کوتاه‌مدت قرار می‌گیرند. ویزاهای بلندمدت شامل ویزای تحصیلی، کاری و ویزای همراه هستند. ویزاهای توریستی، درمانی، تجاری، نمایشگاهی، ترانزیتی و… در گروه ویزاهای کوتاه‌مدت قرار می‌گیرند.

برای دریافت ویزای آلمان باید مدارک لازم را آماده کرده و به سفارت آلمان تحویل داد. مدارک لازم شامل مدارک عمومی و مدارک اختصاصی مربوط به نوع ویزای درخواستی است. مؤسسه مهاجرتی علم ویرا با داشتن سابقه درخشان و پرونده‌های مهاجرتی موفق، تلاش می‌کند جامع‌ترین و جدیدترین اطلاعات مهاجرتی، تحصیلی، اخذ ویزا و سرمایه‌گذاری در کشورهای دیگر را در اختیار متقاضیان عزیز قرار دهد. با تکمیل فرم مشاوره رایگان، می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه