تحصیل داروسازی چین
توسط تیم علم ویرا
28 مهر 2

تحصیل داروسازی چین؛ شرایط پذیرش 2023

علاقه‌مندان به تحصیل داروسازی چین به دلایل متعدد و منطقی این کشور را به‌عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی خود انتخاب می‌کنند. کشور چین با قدمت تاریخی و فرهنگی طولانی تلاش می‌کند در زمینه علمی و تحصیلات آکادمیک، در بین بهترین دانشگاه‌های  جهان قرار گیرد. رشته داروسازی یکی از زیرشاخه‌های رشته پزشکی است که علاقمندان زیادی در بین دانشجویان دارد. بسیاری از دانشجویان بین‌المللی با درنظرگرفتن شرایط تحصیل در رشته داروسازی چین، این کشور را به‌عنوان مقصد تحصیلات دانشگاهی خود انتخاب می‌کنند.

درمقایسه با بسیاری از دانشگاه‌های کشورهای اروپایی، هزینه تحصیل در چین مناسب است. به همین دلیل سالانه دانشجویان زیادی برای ادامه تحصیل در رشته داروسازی عازم چین می‌شوند. در این مقاله از مجموعه مقالات مهاجرت تحصیلی علم ویرا، به موضوع تحصیل داروسازی چین و شرایط پذیرش آن در سال 2023 می‌پردازیم.

مهاجرت تحصیلی به چین

چین به‌عنوان دومین قدرت اقتصادی جهان، تلاش می‌کند در زمینه‌های علمی و تحصیلات دانشگاهی همگام با کشورهای قدرتمند جهان پیش برود. به همین دلیل سطح آموزش در دانشگاه‌های چین بسیار بالا و مطابق با استانداردهای جهانی است. از طرف دیگر تجهیزات آموزشی در رشته‌های مختلف دانشگاهی بسیار پیشرفته و مدرن است.

دانشگاه‌های معتبر چین در زمینه‌های مختلف، همکاری‌های علمی و تحقیقاتی زیادی با مراکز علمی و دانشگاه‌های معتبر جهان دارند. تمام این عوامل موجب افزایش اعتبار مدارک دانشگاهی چین در سطح جهان شده است. دانشگاه‌های رشته داروسازی در چین، ازنظر تجهیزات آموزشی و تحقیقاتی در سطح بالایی قرار دارند. به دلیل مناسب بودن شرایط تحصیل در رشته داروسازی چین، بسیاری از دانشجویان بین‌المللی ازطریق مهاجرت تحصیلی به چین، تحصیل داروسازی چین را انتخاب می‌کنند.

مزایای تحصیل در چین

مزایای تحصیل در چین

برنامه‌های آموزشی دانشگاه‌های چین همانند برنامه‌هایی است که در کشورهای آمریکا، انگلیس، فرانسه، استرالیا و بسیاری دیگر از کشورهای پیشرفته اجرا می‌شود. دانشگاه‌های داروسازی چین در رده بهترین و معتبرترین دانشگاه‌های جهان هستند. از طرف دیگر هزینه تحصیل داروسازی چین در مقایسه با سایر کشورها مقرون‌به‌صرفه است. بورسیه تحصیلی یکی دیگر از امکاناتی است که دانشگاه‌های داروسازی چین به دانشجویان واجد شرایط اعطا می‌کنند.

رشته داروسازی چین به دو زبان انگلیسی و چینی ارائه می‌شود و این مزیت بسیار خوبی است که دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از آن استفاده کنند. همچنین تحصیل در رشته داروسازی در بسیاری از دانشگاه‌های چین بدون آزمون ورودی امکان‌پذیر است. فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد و دکترای داروسازی چین مدرک Pharm D ایالات متحده آمریکا را دریافت می‌کنند. تمام این عوامل موجب شده است تا شرایط تحصیل در رشته داروسازی چین برای دانشجویان خارجی مطلوب باشد.

شرایط تحصیل در رشته داروسازی چین

یکی از شرایط تحصیل داروسازی چین تسلط به زبان تحصیل است. رشته‌های دانشگاهی به‌ویژه رشته‌های شاخه علوم پزشکی علاوه بر زبان چینی به انگلیسی نیز ارائه می‌شوند. گرچه برای ادامه تحصیل در چین ارائه مدرک بین‌المللی زبان الزامی نیست؛ ولی دانشجو باید بتواند مهارت‌های زبانی خود را اثبات کند.

اگر متقاضی تحصیل در رشته داروسازی مسلط به زبان انگلیسی نباشد می‌تواند قبل از ورود به دانشگاه در دوره‌های آموزش زبان شرکت کند و بعد از تسلط کافی و اخذ نمره لازم وارد دانشگاه شود. یکی دیگر از شرایط تحصیل در رشته داروسازی چین شرط سنی است. شرط سنی مقاطع تحصیلی مختلف برای رشته داروسازی چین از این قرار است:

مقطع تحصیلی محدوده سنی
دوره کارشناسی زیر 30 سال
مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا زیر 35 سال
مقطع دکترا زیر 40 سال

 

متقاضیان تحصیل داروسازی در کشور چین باید برای تحصیل در هر مقطع مدرک تحصیلی دوره قبلی خود را ارائه دهند؛ به‌عنوان مثال یکی از شرایط تحصیل در رشته داروسازی چین در دوره کارشناسی، داشتن مدرک دیپلم دبیرستان است.

مقاطع تحصیلی رشته داروسازی در چین

مقاطع تحصیلی رشته داروسازی چین

تحصیل داروسازی چین شامل سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا است. کارشناسی رشته داروسازی، درجه ابتدایی این رشته است و برای ورود به بازار کار می‌توان با مدرک کارشناسی داروسازی اقدام کرد. در مقاطع تحصیلات تکمیلی هدف از آموزش تمرکز بر کشف داروها و تحقیقات علمی دارویی است. در ادامه برخی از گرایش‌های مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا آمده است:

گرایش‌های مقطع کارشناسی ارشد:

 • تجزیه و تحلیل دارویی
 • مهندسی داروسازی
 • فارماکوکینتیک
 • داروسازی بالینی
 • داروخانه میکروبیولوژیکی و بیوشیمیایی
 • داروهای دریایی
 • شیمی دارویی
 • مهندسی داروسازی

گرایش‌های مقطع دکترای داروسازی چین عبارت‌اند از:

 • مهندس داروسازی
 • شیمی دارویی
 • شیمی دارویی از محصول طبیعی
 • داروخانه میکروبیولوژیکی و بیوشیمیایی
 • فاراکوکینتیک
 • صنعت داروسازی
 • تجزیه و تحلیل دارویی
 • داروسازی

دانشگاه‌های معتبر داروسازی چین

دانشگاه ‌های معتبر تحصیل داروسازی چین

در چین دانشگاه‌های پزشکی و داروسازی همگام با کشورهای پیشرفته، دانش داروسازی را تدریس می‌کنند. بسیاری از این دانشگاه‌ها مورد تأیید وزارت بهداشت ایران بوده و در سطح جهان نیز اعتبار  بالایی دارند. بسیاری از دانشگاه‌های پزشکی و داروسازی چین در رنکینگ جهانی رتبه‌های بالایی کسب کرده‌اند. این عوامل بر مناسب‌بودن شرایط تحصیل در رشته داروسازی چین مؤثر است. در ادامه با چند دانشگاه برای تحصیل داروسازی چین آشنا می‌شویم.

1. دانشگاه ژجیانگ

یکی از دانشگاه‌های دولتی و معتبر برای تحصیل داروسازی چین دانشگاه ژجیانگ چین است. براساس رتبه‌بندی QS دانشگاه ژجیانگ در رتبه 42 بین‌المللی قرار دارد. این دانشگاه مورد تأیید وزارت بهداشت ایران بوده و دانشجویان ایرانی بعد از فارغ‌التحصیلی می‌توانند در ایران مشغول به‌کار شوند. هزینه تحصیل در چین به رشته و مقطع تحصیلی بستگی دارد و تحصیل داروسازی در دانشگاه ژجیانگ به‌صورت میانگین 42800 – 18000 یوان (6736 – 2833 دلار) است.

2. دانشگاه نانجینگ

دومین دانشگاه معتبر چین برای تحصیل داروسازی چین که مورد تأیید وزارت بهداشت ایران نیز قرار دارد دانشگاه نانجینگ است. در رتبه‌بندی QS این دانشگاه رتبه 133 را به خود اختصاص داده است. شهریه تحصیل در دانشگاه نانجینگ بسیار مناسب و به‌طور میانگین 10.000 – 5200 یوان است. البته شهریه دقیق به رشته و مقطع تحصیلی بستگی دارد. از جمله مزایای دانشگاه نانجینگ حمایت‌های مالی تا حداکثر 24.000 یوان و بورسیه‌های متنوع تا حداکثر 30.000 یوان است. هزینه مناسب دانشگاه نانجینگ تأییدی بر مناسب‌بودن شرایط تحصیل در رشته داروسازی چین در این دانشگاه است.

تحصیل داروسازی در دانشگاه ووهان چین

3. تحصیل داروسازی چین؛ دانشگاه ووهان

یکی دیگر از دانشگاه‌های دولتی برای تحصیل داروسازی چین دانشگاه ووهان است. دانشگاه ووهان با رنکینگ 194 از دانشگاه‌های برتر چین محسوب می‌شود. میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه ووهان 55.000 – 23.000 یوان (8.655-3.519 دلار) است. دانشجویان دانشگاه ووهان بعد از فارغ‌التحصیلی می‌توانند در چین مشغول به کار شوند.

4. دانشگاه سیچوان

یکی دیگر از دانشگاه‌های چین که مورد تأیید وزارت بهداشت ایران است دانشگاه سیچوان است. این دانشگاه با رنکینگ جهانی 406 در رده برترین دانشگاه‌های چین قرار دارد. متوسط هزینه تحصیل در دانشگاه سیچوان 60.000 – 17.500 یوان (9.389-2.738 دلار) است. دانشگاه سیچوان به دانشجویان برتر بورسیه‌های تحصیلی متعدد ارائه می‌دهد.

سایر دانشگاه‌های معتبر تحصیل داروسازی چین عبارت‌اند از:

 • دانشگاه پکن
 • دانشگاه جیاتونگ شانگهای
 • دانشگاه تیانجین
 • دانشگاه جیلین
 • دانشگاه شاندوگ
 • دانشگاه سان یات سن
 • دانشگاه پزشکی چونگ گینگ
 • دانشگاه تانگجی

نکته مهم اینکه دانشجویان ایرانی که قصد دارند بعد از پایان تحصیلات خود در ایران مشغول به کار شوند باید در دانشگاه‌های داروسازی موردتأیید وزارت بهداشت ایران تحصیل کنند.

بورسیه تحصیلی رشته داروسازی چین

بورسیه رشته داروسازی چین

یکی از مزایای تحصیل داروسازی چین بورسیه‌های تحصیلی است که به دانشجویان واجدشرایط اعطا می‌شود. بورسیه‌های تحصیلی چین به دو صورت کامل و کمکی است. بورسیه کامل تمام هزینه‌های تحصیل، هزینه ثبت‌نام و کتاب‌های درسی را شامل می‌شود.

دانشجویانی که بورسیه کامل دریافت کرده‌اند خوابگاه رایگان و کمک‌هزینه تحصیلی به مبلغ 500 یوان نیز دریافت می‌کنند. بورسیه کمکی تنها برای سال اول تحصیل داروسازی در چین بوده و مبلغ آن 30.000 یوان (4.693 دلار) است. تمام این عوامل شرایط تحصیل در رشته داروسازی چین را مناسب کرده است.

شرایط استفاده از بورسیه تحصیلی داروسازی چین

بورسیه تحصیل داروسازی چین تنها به دانشجویان بین‌المللی تعلق می‌گیرد. برای دریافت این بورسیه دانشجویان باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • دانشجو شهروند چین نباشد.
 • رزومه تحصیلی و علمی درخشان داشته باشد.
 • از سلامت کامل برخوردار باشد.
 • شرط سنی مقطع کارشناسی: زیر 25 سال
 • شرط سنی دوره کارشناسی ارشد: زیر 35 سال
 • شرط سنی مقطع دکترا: کمتر از 40 سال

مدارک موردنیاز برای دریافت بورسیه داروسازی چین

مدارک مورد نیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی چین

دانشجویان بین‌المللی متقاضی دریافت بورسیه تحصیل داروسازی چین، باید برای دریافت بورسیه درخواست دهند. مدارک لازم برای درخواست بورسیه تحصیلی چین عبارت‌اند از:

 • تکمیل فرم درخواست بورسیه
 • کپی مدارک تحصیلی و ریزنمرات (با ترجمه رسمی انگلیسی یا چینی)
 • کپی گذرنامه
 • یک طرح مطالعه یا تحقیق (حداقل 800 کلمه به زبان چینی یا انگلیسی)
 • مدرک قبولی در آزمون HSK (برای تحصیل به زبان چینی) یا آیلتس/ تافل (تحصیل به انگلیسی)
 • توصیه نامه از از اساتید معتبر

توجه: تمام مدارک باید به زبان چینی یا انگلیسی باشند.

هزینه تحصیل در چین

چین یکی از کشورهایی است که تلاش می‌کند بهترین امکانات آموزشی، تجهیزاتی و علمی را در دانشگاه‌های خود فراهم سازد. هدف از این کار، افزایش اعتبار علمی دانشگاه‌های چین در جهان و جذب دانشجویان بین‌المللی است. با وجود اینکه دانشگاه‌های چین ازنظر استانداردهای آموزشی و علمی در سطح بالایی هستند؛ ولی هزینه تحصیل در چین بسیار مناسب و مقرون‌به‌صرفه است.

هزینه تحصیل داروسازی چین براساس زبان تحصیل و مقطع تحصیلی متفاوت است. هزینه تحصیل در رشته داروسازی چین یکی از موارد دیگری است که برای دانشجویان خارجی بسیار اهمیت دارد. در ادامه میانگین هزینه تحصیل در چین برای رشته داروسازی را مشاهده می‌کنید.

هزینه تحصیل داروسازی چین به زبان چینی

مقطع تحصیلی شهریه
کارشناسی داروسازی 13.400-42.000 یوان (6.571-2.096 دلار)
کارشناسی ارشد داروسازی 18.000-55.000 یوان (8/604-2.816 دلار)
دکترا 27.800-52.000 یوان (8.135-4.349 دلار)

 

هزینه تحصیل در رشته داروسازی چین به زبان انگلیسی برای دوره کارشناسی 4.380 دلار و دوره کارشناسی ارشد 5.006 دلار است.

هزینه زندگی و خوابگاه‌های دانشجویی

هزینه زندگی و خوابگاه‌ های دانشجویی

یکی از موارد مهم برای تحصیل در خارج از کشور و همچنین تحصیل داروسازی چین توجه به هزینه‌های زندگی است. هزینه زندگی در شهرهای بزرگ چین مانند پکن و شانگهای بالا است. هزینه زندگی دانشجویی به سبک زندگی و شهر محل تحصیل بستگی دارد. برخی دانشجویان ترجیح می‌دهند در خوابگاه‌های دانشجویی اقامت داشته باشند.

هزینه اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی سالانه 219.000 – 7.200 یوان است. تمام دانشجویان بین‌المللی باید سال اول را در خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه اقامت داشته باشند. از جمله امکانات خوابگاه‌های دانشجویی می‌توان به سالن‌های بدنسازی در محوطه خوابگاه، کارت غذا، لباسشویی، آشپزخانه و اتاق‌های مبله با تمام امکانات اشاره کرد. اینترنت رایگان خوابگاه تنها به دانشجویان تحصیلات تکمیلی تعلق می‌گیرد.

از مواردی که باید به آن توجه داشت این است که استفاده از مشروبات الکلی، هرگونه فعالیت یا بحث سیاسی و مذهبی در محدوده خوابگاه ممنوع است. هزینه زندگی دانشجویی تحصیل داروسازی چین به‌صورت میانگین 500 دلار در سال است. هزینه زندگی دانشجویی در کلان‌شهرهای پکن و شانگهای بیشتر است و در پکن حدود 1000 دلار در سال و شانگهای 850 دلار است.

زمان پذیرش دانشجویان داروسازی چین

یکی از نکات مهم در تحصیل داروسازی چین اقدام در زمان مقرر است. بیشتر دانشگاه‌های چین سالانه دو ورودی برای رشته داروسازی دارند که یکی از آن‌ها در ماه سپتامبر و دیگری در ماه مارس انجام می‌شود. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در یکی از این دو تاریخ برای ثبت‌نام اقدام کنند.

درآمد داروسازی در چین

درآمد داروسازی در چین

دانشجویان بین‌المللی که قصد دارند بعد از پایان تحصیلات خود در رشته داروسازی چین در این کشور مشغول به کار شوند ابتدا باید به زبان چینی کاملاً مسلط باشند. میانگین درآمد ناخالص داروسازی در چین 5.783 دلار در سال است. یک داروساز با سابقه کار 3-1 سال به‌صورت میانگین 3.130 دلار درآمد دارد. داروسازان دارای سابقه بیشتر (تا 8 سال) به‌صورت میانگین 8.735 دلار درآمد دارند.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیل داروسازی چین

متقاضیان بین‌المللی که قصد دارند در چین ادامه تحصیل دهند باید تمام مدارک خود را تکمیل کرده و برای دانشگاه مورد نظر ارسال کنند. ممکن است برخی دانشگاه‌ها علاوه بر مدارک کلی و عمومی مدارک دیگری نیز بخواهند که باید از سایت دانشگاه اطلاعات لازم را کسب کرد. مدارک کلی برای اخذ پذیرش تحصیل داروسازی چین عبارت‌اند از:

 • تکمیل فرم درخواست پذیرش تحصیلی
 • مدارک شناسایی و هویتی (با ترجمه رسمی)
 • کپی گذرنامه
 • آخرین مدرک تحصیلی با ریزنمرات (ترجمه رسمی)
 • گواهی مدرک زبان چینی یا انگلیسی (برای تحصیلات تکمیلی)
 • گواهی سلامت پزشکی
 • اثبات تمکن مالی
 • گواهی عدم سوءپیشینه

تحصیل داروسازی چین؛ کار دانشجویی دانشجویان داروسازی

برای دانشجویان بین‌المللی که در چین مشغول به تحصیل هستند کارکردن کمی دشوار است. دانشجو باید کاملاً به زبان چینی مسلط باشد، سابقه کار داشته باشد و تنها در مراکزی که اجازه استخدام خارجیان را دارند، می‌تواند مشغول به کار شود. درصورتی که دانشجو تمام شرایط را داشته باشد می‌تواند 20 ساعت در هفته به‌صورت پاره‌وقت کار کند. برای کار بعد از اتمام تحصیل، دانشجویان باید برای ویزای کاری چین اقدام کنند.

جمع‌بندی

یکی از گزینه‌های تحصیلی دانشجویان بین‌المللی، تحصیل داروسازی چین است. دانشگاه‌های معتبر چین با پیروی از استانداردهای آموزشی بین‌المللی و همکاری‌های علمی با مراکز تحقیقاتی جهان، توانسته‌اند اعتبار دانشگاه‌های خود را در سطح جهان افزایش دهند. عامل دیگری که موجب شده است دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل عازم چین شوند هزینه تحصیل است.

هزینه تحصیل در چین در مقایسه با بسیاری از کشورهای پیشرفته بسیار مناسب است. همچنین شرایط تحصیل در رشته داروسازی چین، این کشور را به گزینه‌ای مناسب برای تحصیلات دانشگاهی تبدیل کرده است. برای تحصیل داروسازی در مقطع کارشناسی نیازی به ارائه مدرک بین‌المللی زبان نیست. دانشجویان خارجی باید بتوانند تسلط خود را به یکی از زبان‌های تحصیل (چینی یا انگلیسی) اثبات کنند. در صورت عدم تسلط به زبان، دانشجویان می‌توانند در دوره‌های آمادگی زبان دانشگاه شرکت کرده و مهارت‌های لازم را کسب کنند.

بسیاری از دانشگاه‌های معتبر داروسازی چین موردتأیید وزارت بهداشت ایران هستند؛ بنابراین دانشجویان ایرانی که قصد دارند بعد از پایان تحصیلات به ایران برگردند می‌توانند به‌راحتی مشغول به کار شوند. مؤسسه مهاجرتی علم ویرا با تیمی متشکل از وکلا، حقوق‌دانان و مشاوران باتجربه تلاش می‌کند بهترین گزینه‌های مهاجرت تحصیلی را در اختیار متقاضیان قرار دهد. با تکمیل فرم مشاوره رایگان کارشناسان ما بهترین گزینه‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه