دانشگاه سیچوان چین
توسط تیم علم ویرا
4 مهر 2

شرایط تحصیل در دانشگاه سیچوان چین 2023 (Sichuan University, China)

یکی از برترین دانشگاه‌های چین و وابسته به وزارت آموزش‌وپرورش این کشور دانشگاه سیچوان چین است. دانشگاه دولتی سیچوان در استان سیچوان واقع در جنوب غربی چین قرار دارد. دانشگاه سیچوان (SCU) سه محوطه دانشگاهی در شهر چنگدو دارد.

قدیمی‌ترین محوطه دانشگاهی دانشگاه سیچوان وانجینگ نام دارد و دو محوطه دیگر شامل Hauxi  در مرکز شهر است که مدرسه پزشکی دانشگاه در آن قرار دارد. محوطه دانشگاهی سوم جیانگ (Jiang) است که در سال 2003 احداث شد و اغلب دانشجویان سال دوم تحصیلات دانشگاهی خود را در این مرکز طی می‌کنند.

بسیاری از دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در رشته‌های مختلف مانند مهندسی، پزشکی، علوم پایه و مدیریت، تحصیل در دانشگاه سیچوان را انتخاب می‌کنند. در این مقاله از مجموعه مقالات معرفی برترین دانشگاه‌های جهان با مؤسسه مهاجرتی علم ویرا همراه می‌شویم تا اطلاعات کاملی درباره تحصیل در دانشگاه سیچوان چین به دست آوریم.

نام دانشگاه

دانشگاه سیچوان چین (Sichuan University)

شهر

چنگدو/ چین

تاریخ تأسیس

1985

محوطه دانشگاهی

3 محوطه

رتبه ملی

4

رتبه جهانی

451

نوع دانشگاه

دولتی غیرانتفاعی

مورد تأیید وزارت علوم ایران

بله

مورد تأیید وزارت بهداشت ایران

بله

خوابگاه

دارد

آدرس وب‌سایت

https://www.scun.edu.cn

 مهاجرت تحصیلی به چین

در حال حاضر چین دومین قدرت اقتصادی و سیاسی جهان است و تلاش می‌کند در تمام زمینه‌ها ازجمله آموزش عالی نیز همگام با برترین دانشگاه‌های جهان رقابت کند. به همین دلیل در دانشگاه‌های چین سطح آموزش در بالاترین استانداردهای جهانی قرار دارد و تجهیزات آموزشی بسیار مدرن هستند.

این سیاست توسعه موجب شده تا اعتبار مدرک دانشگاهی چین اعتبار بالایی در جهان داشته باشد و باعث شده است بسیاری از دانشجویان بین‌المللی مهاجرت تحصیلی به چین را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. دانشگاه سیچوان چین یکی از این دانشگاه‌های معتبر است که با فراهم‌سازی بهترین امکانات تحصیلی، دانشجویان زیادی را به خود جذب می‌کند.

طول دوره تحصیل در دانشگاه سیچوان چین

دانشگاه سیچوان چین؛ دانشگاه برتر بین المللی

در شهر چنگدو واقع در استان سیچوان یکی از برترین دانشگاه‌های چین یعنی دانشگاه سیچوان چین قرار دارد. در دانشگاه دولتی سیچوان رشته‌های مختلف علوم پایه، مدیریت، اقتصاد، تاریخ، فلسفه، علوم‌انسانی، کشاورزی، آموزش و هنر ارائه می‌شود. دانشگاه سیچوان دارای 34 کالج تحصیلات تکمیلی و کالج آموزش خارج از کشور است.

دانشگاه Sichuan دارای 4 پایگاه بین‌المللی همکاری علمی، 11 آزمایشگاه اصلی، 6 مرکز تحقیقات مهندسی، 3 آزمایشگاه کلیدی زیر نظر وزارت بهداشت و 13 آزمایشگاه و مرکز مهندسی ملی است.

مزایای تحصیل در دانشگاه دولتی سیچوان چین

دانشگاه سیچوان چین یکی از برترین دانشگاه‌های بین‌المللی چین است و در بین دانشگاه‌های چین رتبه چهارم ملی را دارد. ازنظر تعداد مقالات منتشرشده دانشگاه سیچوان رتبه پنجم را از آن خود کرده است. برخی از مزایای تحصیل در دانشگاه سیچوان عبارت‌اند از:

 • امکانات دانشگاهی پیشرفته
 • تاریخچه غنی دانشگاه
 • کیفیت بالای تدریس
 • فرصت‌های تحقیقاتی و پژوهشی در سطح بین‌المللی برای دانشجویان
 • چشم‌انداز شغلی امیدبخش و فرصت‌های کارآموزی
 • دستاوردهای علمی تحقیقی بین‌المللی
 • همکاری‌های علمی تحقیقی با دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقی جهان

 دانشکده‌ها و مقاطع تحصیلی دانشگاه سیچوان چین

تمام مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و فوق دکترا در دانشگاه سیچوان چین ارائه می‌شوند. دانشگاه دارای 10 دانشکده است که شامل دانشکده‌های مدیریت، پزشکی، مهندسی، مدیریت، اقتصاد، فلسفه، حقوق، هنر، کشاورزی و تاریخ است و رشته‌های متعدد را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهند. در ادامه شرایط تحصیلی و رشته‌های تحصیلی مقاطع مختلف را معرفی می‌کنیم.

اخذ ویزای تحصیل در دانشگاه سیچوان چین

1. دوره کارشناسی دانشگاه دولتی سیچوان

دانشگاه سیچوان در مقطع کارشناسی 126 برنامه تحصیلی در رشته‌های هنر، تاریخ، اقتصاد، مدیریت، کشاورزی و… ارائه می‌دهد. ازجمله شرایط اولیه پذیرش در مقطع کارشناسی داشتن سن 35-18 سال، مدرک دیپلم و پاسپورت معتبر است. دوره  کارشناسی دانشگاه سیچوان 6-4 سال است و دروس در این مقطع به دو زبان انگلیسی و چینی ارائه می‌شوند.

2. دوره کارشناسی ارشد

یکی از دانشگاه‌های پیش‌گام در زمینه تحصیلات تکمیلی، دانشگاه سیچوان چین است. برای مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد 346 برنامه تحصیلی ارائه می‌شود. شرط سنی برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد 40-18 سال است.

همچنین داشتن پاسپورت معتبر و مدرک کارشناسی نیز لازم است. طول دوره تحصیل در مقطع ارشد بر اساس رشته تحصیلی 3-2 سال است. همچنین دروس به دو زبان انگلیسی و چینی ارائه می‌شوند.

3. مقطع دکترا

برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه سیچوان چین حداکثر سن 45 سال، مدرک کارشناسی ارشد و پاسپورت معتبر لازم است. در این مقطع 229 برنامه درسی ارائه می‌شود. طول دوره تحصیل در مقطع دکتری بر اساس رشته تحصیلی 6-3 سال و زبان تحصیل انگلیسی و چینی است.

4. مقطع فوق دکترا

دانشگاه سیچوان چین یکی از اولین دانشگاه‌هایی است که در مقطع فوق دکترا برنامه‌های آموزشی ارائه می‌دهد. این دانشگاه در مقطع فوق دکترا 28 برنامه آموزشی ارائه می‌دهد که برخی از آنان عبارت‌اند از:

 • حقوق
 • تاریخ
 • ریاضیات
 • زبان و ادبیات چینی
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی نوری
 • مهندسی زیست‌پزشکی
 • پزشکی بالینی
 • دندانپزشکی
 • علوم کامپیوتر

بورسیه دانشگاه سیچوان چین

بورسیه‌ تحصیلی دانشگاه دولتی سیچوان

یکی از مزایای تحصیل در دانشگاه سیچوان امکان دریافت بورسیه تحصیلی و تحصیل رایگان در این دانشگاه است. دانشجویان واجد شرایط می‌توانند با دریافت بورسیه‌های تحصیلی و بورسیه‌ استعداد برتر از مزایای تحصیل رایگان بهره‌مند شوند. بورسیه استعدادهای درخشان دانشگاه سیچوان چین به شرح زیر است:

1. بورسیه دانش‌پژوهان جوان از مؤسسات یا دانشگاه‌های معروف

این بورسیه به دانشجویان مستعد رشته‌های مهندسی، پزشکی و علوم طبیعی تعلق می‌گیرد. دریافت این بورسیه دو حالت دارد:

 • افراد زیر 35 سال، با مدرک دکترا، با عنوان علمی پژوهشگر وابسته و دریافت حقوق برابر 100000 تا 150000 یوان
 • افراد زیر 40 سال، دارای مقطع دکترا از یکی از 100 دانشگاه یا مؤسسات تحقیقاتی بین‌المللی، فعالین به‌عنوان محققان آکادمیک و حقوق معادل 150000 تا 300000 یوان

2. برنامه 100 استعداد جوان در هنر لیبرال و علوم اجتماعی

هدف این برنامه دانشگاه سیچوان چین جذب استعدادهای عالی زیر 45 سال و دارای مدرک دکتری از دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی معتبر بین‌المللی است. متقاضیان باید در زمینه هنر لیبرال و علوم اجتماعی یا رشته‌‌های بین‌رشته‌ای مرتبط در سطح عالی باشند.

مهاجرت تحصیلی برای تحصیل در دانشگاه سیچوان چین

3. بورسیه تحصیلی دانشگاه سیچوان چین؛ برنامه دانش‌پژوهان عالی (تمام‌وقت)

این بورسیه مخصوص دانشمندان برجسته داخل و خارج کشور، اساتید برجسته، دانش‌پژوهان، کارشناسان منتخب طرح ملی و معلمان برجسته ملی است. دانش‌پژوهان و محققان مستعد با ورود به این برنامه باید به‌صورت تمام‌وقت در دانشگاه سیچوان چین فعالیت تحقیقاتی انجام دهند.

بورسیه‌های دیگر دانشگاه دولتی سیچوان که برای تمام دانشگاه‌های چین نیز وجود دارد عبارت‌اند از:

 • برنامه مشارکت دیوار بزرگ چین: ازطرف یونسکو برای اعضای هیئت‌علمی؛ مبلغ آن برای دانشمندان ارشد 3000 یوان و برای دانشمندان عمومی 2000 یوان است.
 • طرح همیاری تحقیق فرهنگ چین: ازطرف وزارت آموزش‌وپرورش چین برای متخصصان و صاحب‌نظران فرهنگ چین؛ مبلغ بورسیه ماهانه 4000 یوان است.
 • طرح بورسیه دولت چین: مخصوص دانشجویان خارجی؛ مبلغ آن برای متقاضیان دوره کارشناسی ماهانه 300 دلار، کارشناسی ارشد 350 دلار و دکترا ماهیانه 400 دلار است.

مزایای تحصیل در دانشگاه سیچوان چین

هزینه تحصیل در دانشگاه سیچوان چین

شهریه تحصیلی دانشگاه دولتی سیچوان بر اساس رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است؛ ولی به‌صورت میانگین هزینه تحصیل 17500 تا 60000 یوان چین است. در ادامه هزینه تحصیل در مقاطع مختلف را به‌صورت میانگین مشاهده می‌کنید.

مقطع

میانگین شهریه سالانه

کارشناسی

45000-17500 یوان (7042-2738 دلار)

کارشناسی ارشد

50000-22000 یوان (7824-3443 دلار)

دکترا

60000-26000 یوان (9389-4069 دلار)

 

دانشگاه پزشکی سیچوان

پزشکی یکی از رشته‌های دانشگاهی پرطرف‌دار است که سالانه علاقه‌مندان زیادی را به خود جذب می‌کند. در دانشگاه سیچوان چین رشته پزشکی در سطحی عالی تدریس و ارائه می‌شود. دوره تحصیل پزشکی در چین برای دانشجویان پذیرفته‌شده در رشته پزشکی دانشگاه دولتی سیچوان یک دوره ۶ساله است.

دانشجویان در دو سال اول تحصیل دروس پایه و اولیه علوم پزشکی را می‌گذرانند. سپس سه سال آموزش علمی بالینی و یک سال کارآموزی را تحت‌نظر پزشکان و اساتید متخصص طی می‌کنند. دانشجویان دوره کارآموزی می‌توانند دوره را در چین، یا هر کشور دیگری که بخواهند طی کنند.

دانشجویان بین‌المللی که بخواهند دوره کارآموزی را در چین بگذرانند دوره را در بیمارستان First University Hospital طی می‌کنند. این دانشجویان برای دریافت مجوز ویزیت بیماران باید مدرک HSK3 را داشته باشند.

تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه سیچوان (Sichuan University)

یکی از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل دندانپزشکی در چین، دانشگاه سیچوان است. سابقه تأسیس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه سیچوان چین به سال 1916 برمی‌گردد. دانشکده پزشکی دانشگاه سیچوان دارای امکانات و تجهیزات آموزشی بسیار پیشرفته‌ای است. اعضای هیئت‌علمی دانشکده دندانپزشکی سیچوان متخصصانی معروف و متعهد هستند. دانشجویان دندانپزشکی دانشگاه سیچوان با استفاده از امکانات آموزشی و اساتید برجسته مهارت‌های تئوری و عملی خود را ارتقا می‌بخشند. مزایای رشته دندانپزشکی دانشگاه سیچوان شامل موارد زیر است:

 • رنکینگ بالای دانشگاه
 • اساتید و متخصصان برجسته
 • امکانات آموزشی و رفاهی عالی

تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه سیچوان چین

خوابگاه‌های دانشگاه سیچوان (SCU)

برای فراهم‌سازی محیطی مناسب برای دانشجویان بین‌المللی مسئولان دانشگاه سیچوان چین در پردیس‌های دانشگاه، خوابگاه‌های متعددی را برای اسکان دانشجویان در نظر گرفته‌اند.

خوابگاه‌ها بر اساس ساختمان خوابگاه شامل اتاق‌های یک‌نفره، دونفره یا سوئیت هستند. امکانات و تسهیلات زندگی دانشجویی در خوابگاه‌ها برای دانشجویان فراهم شده است. برای اقامت دانشجویان بین‌المللی سه پردیس وجود دارد که عبارت‌اند از:

 • پردیس جیانگ آن (Jiang)
 • پردیس وانگجیانگ
 • پردیس هوآکسی

فعالیت‌های علمی تحقیقاتی دانشگاه سیچوان چین

دانشگاه سیچوان چین با داشتن امکانات آزمایشگاهی مجهز، فعالیت‌ها و همکاری‌های تحقیقاتی زیادی در سطح بین‌الملل دارد. آزمایشگاه‌های ملی، مرکز ملی مهندسی، آزمایشگاه‌های استانی و چندین آزمایشگاه وزارتی از جمله امکانات پژوهشی دانشگاه دولتی سیچوان چین است.

این دانشگاه سالیانه بیش از 5000 مقاله پژوهشی در ژورنال‌های معتبر بین‌المللی چاپ می‌کند. دولت چین در چند سال اخیر با اختصاص بودجه‌های کلان تحقیقاتی برای دانشگاه سیچوان از فعالیت‌های تحقیقاتی و علمی این دانشگاه حمایت کرده است.

برنامه زبان چینی دانشگاه دولتی سیچوان

یکی از برنامه‌های آموزشی دانشگاه سیچوان آموزش زبان چینی است که سالانه زبان‌آموزان زیادی را از کشورهای مختلف جهان پذیرش می‌کند. از جمله دوره‌ها و برنامه‌های زبان چینی می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • دوره‌های آوایی چینی
 • دستور زبان و واژگان
 • بررسی کلی چین و فرهنگ چینی
 • راهنمای دوره HSK

فعالیت‌های تحقیقاتی در دانشگاه سیچوان چین

مراحل و مدارک اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه سیچوان (SCU)

مانند هر دانشگاه بین‌المللی دیگر برای ادامه تحصیل در دانشگاه سیچوان چین نیز باید ابتدا از دانشگاه پذیرش تحصیلی گرفت. بعد از انتخاب رشته موردنظر باید فرم درخواست را تکمیل کرده و همراه با مدارک لازم برای دانشگاه ارسال کرد. مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی عبارت‌اند از:

 • تکمیل فرم درخواست پذیرش تحصیلی از دانشگاه سیچوان چین
 • مدارک شناسایی و هویتی با ترجمه رسمی
 • آخرین مدرک تحصیلی و ریزنمرات با ترجمه رسمی
 • کپی پاسپورت معتبر با حداقل اعتبار 18-12 ماه
 • عکس در اندازه پاسپورت
 • انگیزه‌نامه
 • توصیه‌نامه
 • گواهی سلامت پزشکی
 • عدم سوءپیشینه
 • مدرک اثبات تمکن مالی (حداقل 2500 دلا آمریکا)
 • مدرک زبان شامل آزمون تافل یا آیلتس یا آزمون HSK
 • رسید هزینه بررسی مدارک
 • رزومه علمی (در صورت وجود)

تمامی مدارکی که نیاز به ترجمه رسمی دارند باید به زبان انگلیسی یا چینی باشد. البته دانشجویان متقاضی تحصیل در دوره کارشناسی نیازی به ارائه مدرک زبان چینی ندارند و می‌توانند با شرکت در کالج‌های آموزش زبان چینی قبل از ورود به دانشگاه این زبان را آموزش ببینند.

مدارک اخذ ویزای تحصیلی دانشگاه سیچوان چین

متقاضیان بعد از دریافت پذیرش تحصیلی در دانشگاه دولتی سیچوان باید برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنند. مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای تحصیلی شامل موارد زیر است:

 • تکمیل فرم تقاضای اخذ ویزای تحصیلی
 • نامه رسمی پذیرش تحصیلی دانشگاه
 • مدارک شناسایی و هویتی با ترجمه رسمی
 • اثبات پاسپورت معتبر با حداقل اعتبار
 • آخرین مدارک تحصیلی و ریزنمرات با ترجمه رسمی
 • گواهی سلامت پزشکی
 • عدم سوءپیشینه
 • عکس دو اینچی پاسپورت
 • رسید پرداخت هزینه بررسی مدارک

ترجمه تمام مدارک باید به زبان انگلیسی یا چینی باشد.

جمع‌بندی

دانشگاه سیچوان چین در شهر چنگدو در استان سیچوان قرار دارد. این دانشگاه دارای سه محوطه دانشگاهی در شهر چنگدو است. دانشگاه دولتی سیچوان به دلیل کیفیت بالای تدریس، امکانات و تجهیزات آموزشی پیشرفته و فعالیت‌های پژوهشی و علمی معتبر یکی از بهترین دانشگاه‌های چین است.

رشته‌های تحصیلی مختلف در زمینه پزشکی، مدیریت، اقتصاد، مهندسی، کشاورزی و… در دانشگاه به دو زبان چینی و انگلیسی ارائه می‌شوند. همچنین مقاطع تحصیلی مختلف شامل کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و فوق دکترا دانشجویان را می‌پذیرد.

دانشگاه سیچوان دارای سه پردیس است و امکانات اسکان و اقامت دانشجویان بین‌المللی را در این پردیس‌ها فراهم کرده است. هزینه تحصیل در دانشگاه بر اساس رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است. بسیاری از علاقه‌مندان به رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی به دلیل کیفیت بالای تحصیل در دانشگاه سیچوان این دانشگاه را انتخاب می‌کنند.

با مؤسسه مهاجرتی علم ویرا می‌توانید با خیالی آسوده بهترین دانشگاه را متناسب با شرایط خود انتخاب کنید. علم ویرا همراه با کارشناسان و وکلای ماهر خود شما را یاری می‌کند تا از بهترین مسیرهای قانونی به هدف خود برسید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، مشاوره یا رزرو نوبت مشاوره می‌توانید فرم درخواست مشاوره رایگان را پر کنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه