دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا
توسط تیم علم ویرا
6 آذر 2

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا 2024

قبل از پرداختن به فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا بهتر است اطلاعاتی کلی درباره تحصیل در کانادا به دست آوریم. کشور کانادا از جمله کشورهای پیشرفته دنیا است که از نظر خدمات اجتماعی، امکانات رفاهی زندگی، خدمات بهداشتی، امکانات تحصیلی و شغلی در رده بهترین کشورهای دنیا است. سیستم آموزش عالی کانادا یکی از بهترین، مجهزترین و پیشرفته‌ترین سیستم‌های دانشگاهی جهان است که بسیاری از دانشجویان مستعد و نخبه بین‌المللی آرزوی تحصیل در دانشگاه‌های این کشور را دارند.

بالابودن اعتبار مدرک دانشگاهی کانادا در سطح جهان، برخورداری از بهترین امکانات آموزشی و شرایط آسان برای ورود به بازار کار از جمله مزایای تحصیل در کانادا است. به همین دلیل سالانه تعداد زیادی از دانشجویان متقاضی مهاجرت تحصیلی به کانادا هستند. در این مقاله از علم ویرا قصد داریم دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا را معرفی کنیم.

مزایای تحصیل در کانادا

بسیاری از دانشجویان بین‌المللی هنگام تصمیم‌گیری برای تحصیل در خارج از کشور تحصیل در دانشگاه‌های کانادا را انتخاب می‌کنند. تحصیل در کشور کانادا یکی از بهترین گزینه‌های تحصیلی برای افرادی است که در تلاش هستند آینده شغلی خود را تضمین کنند. سیستم آموزشی کانادا از جمله معتبرترین سیستم‌های تحصیلات دانشگاهی را دارد و حتی می‌توان گفت بالاتر از استانداردهای جهانی است.

مهاجرت تحصیلی به کانادا مزایای زیادی برای دانشجویان دارد که عبارت‌اند از:

 • کیفیت آموزشی بالا
 • مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه تحصیل در کانادا
 • امکان اخذ اقامت دائم بعد از پایان تحصیلات
 • سهولت در ورود به بازار کار بعد از پایان تحصیلات
 • امکان اخذ بورسیه تحصیلی
 • امکان به همراه آوردن همسر و فرزندان
 • موقعیت‌های شغلی بسیار عالی

از دیگر مزایای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا این است که تعداد زیادی از دانشگاه‌های این کشور در فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا قرار دارند.

مهاجرت تحصیلی به کانادا

معرفی دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا

تحصیل در دانشگاه‌های کانادا یکی از اهداف تحصیلی عالی تعداد کثیری از دانشجویان بین‌المللی است. تحصیل در کانادا فرصت‌های تحصیلی، تحقیقاتی، شغلی و امکانات رفاهی بسیار خوبی برای دانشجویان دارد. تعداد زیادی از دانشگاه‌های کانادا مورد تأیید وزارت علوم ایران هستند. این مزیت نیز موجب می‌شود تا دانشجویانی که بعد از پایان تحصیل خود به کانادا بازمی‌گردند به‌راحتی وارد بازار کار شده و مشغول به کار شوند. در ادامه فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا آمده است:

1. دانشگاه های گروه الف؛ دانشگاه های ممتاز کانادا مورد تایید وزارت علوم ایران

دانشگاه‌های کانادا که در فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا هستند در سه سطح رده‌بندی می‌شوند که اولین گروه دانشگاه‌های ممتاز یا گروه الف هستند. این دانشگاه‌ها عبارت‌اند از:

 • دانشگاه مک مستر
 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه مک گیل
 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه اتاوا
 • دانشگاه واترلو
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه مونترال
 • دانشگاه دالاهو
 • دانشگاه ویکتوریا

2. دانشگاه های گروه ب؛ دانشگاه های خوب کانادا مورد تایید وزارت علوم ایران

گروه دیگری از دانشگاه‌ های مورد تایید وزارت علوم در کانادا در رده «ب» یا دانشگاه‌های خوب کانادا قرار دارند. شانس اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های گروه «ب» بالا است. این دانشگاه‌ها عبارت‌اند از:

 • دانشگاه کبک
 • دانشگاه کنکوردیا
 • دانشگاه غرب انتاریو
 • دانشگاه مانیتوبا
 • دانشگاه مموریال
 • دانشگاه ویندزور
 • دانشگاه نیوبرانزویک
 • دانشگاه کارلتون
 • دانشگاه شمال بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه یورک
 • دانشگاه ساسکاچوان
 • دانشگاه رجینا
 • دانشگاه گوئلف

گروه متوسط دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا

3. دانشگاه های گروه ج؛ دانشگاه های متوسط کانادا مورد تایید وزارت علوم ایران

دسته سوم دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا دانشگاه‌های گروه «ج» هستند. این دانشگاه‌ها نیز از نظر امکانات تحصیلی و اعتبار مدرک جایگاه خوبی دارند و شانس اخذ پذیرش تحصیلی در آن‌ها بالا است. به همین دلیل بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا این دانشگاه‌ها را انتخاب می‌کنند. دانشگاه‌های گروه متوسط کانادا که مورد تأیید وزارت علوم ایران هستند عبارت‌اند از:

 • دانشگاه آگوستا
 • دانشگاه لورانتین
 • دانشگاه سنت آن
 • دانشگاه سنیته پل
 • دانشگاه براک
 • دانشگاه نیپیسینگ
 • دانشگاه براندون
 • دانشگاه آکادیا مونت سنت وینسنت

بررسی دانشگاه های ممتاز مورد تایید وزارت علوم در کانادا

تمامی دانشگاه‌هایی که در سه گروه تقسیم‌بندی شدند در فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا قرار دارند. همه این دانشگاه‌ها از امکانات تحصیلی، آموزشی و علمی خوبی برخوردار هستند. در همین راستا اعتبار مدرک این دانشگاه‌ها در سطح جهان نیز بالا است.

مشخص است که تحصیل در برترین دانشگاه های کشور کانادا مزایای تحصیلی و شغلی و اعتبار بیشتری دارند. البته این بدان معنا نیست که دانشگاه‌های دو گروه دیگر معتبر نیستند. آن دانشگاه‌ها نیز به دلیل قرارگیری در سیستم آموزشی کانادا و پیروی از استانداردهای آموزشی بالا در سطح خوبی قرار دارند. در ادامه چند دانشگاه از دانشگاه‌های برتر کانادا را بررسی می‌کنیم.

تحصیل در دانشگاه تورنتو کانادا

1. دانشگاه تورنتو

اولین دانشگاه از فهرست بهترین دانشگاه‌های کانادا متعلق به دانشگاه تورنتو است. این دانشگاه که در گروه دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا قرار دارد دارای رنکینگ ملی 1 و رنکینگ جهانی 6 است. دانشگاه تورنتو با اعتبار علمی بسیار بالا در سطح جهان یکی از مقاصد تحصیلی برترین دانشجویان بین‌المللی است. سطح بالای امکانات علمی، آموزشی و رفاهی موجب شده است تا بسیاری از دانشجویان نخبه جهانی برای تحصیل در کانادا دانشگاه تورنتو را انتخاب کنند.

2. دانشگاه مک گیل

یکی دیگر از دانشگاه‌های برتر کانادا که در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا قرار دارد دانشگاه مک گیل است. این دانشگاه دولتی در سال 1821 در شهر مونترال کانادا تأسیس شد. دانشگاه مک گیل در گروه بهترین دانشگاه‌های کانادا قرار دارد و دارای رنکینگ ملی 2 و جهانی 39 است.

3. دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا؛ دانشگاه بریتیش کلمبیا

سومین دانشگاه معتبر و ممتاز کانادا دانشگاه بریتیش کلمبیا است. این دانشگاه دولتی در سال 1908 در شهر ونکوور کانادا تأسیس شد و دارای رنکینگ ملی 3 و رنکینگ جهانی 34 است. دانشگاه بریتیش کلمبیا نیز از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا است.

4. دانشگاه آلبرتا

در سال 1908 میلادی دانشگاه آلبرتا در شهر کلگری، ادمونتون کانادا تأسیس شد. این دانشگاه دولتی با رنکینگ ملی 4 و جهانی 199 یکی دیگر از دانشگاه‌های برتر کانادا است. دانشگاه آلبرتا نیز در فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا قرار دارد و بسیاری از دانشجویان بااستعداد ایرانی هنگام مهاجرت تحصیلی به کانادا دانشگاه آلبرتا را انتخاب می‌کنند.

تحصیل در دانشگاه منوترال از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا

5. تحصیل در کانادا؛ دانشگاه مونترال کانادا

در سال 1878 دانشگاه دولتی مونترال کانادا در شهر مونترال واقع در استان کبک تأسیس شد. این دانشگاه نیز از جمله دانشگاه‌های برتر کانادا است و در فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا قرار گرفته است. دانشگاه مونترال کانادا دارای رتبه ملی 5 و رنکینگ جهانی 118 است. همانند دیگر دانشگاه‌های برتر کانادا، در دانشگاه مونترال نیز برترین امکانات آموزشی، تحصیلی و علمی وجود دارد و اساتید معتبر بین‌المللی به تربیت دانشجویان خلاق و مستعد می‌پردازند.

6. دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا؛ دانشگاه مک مستر

دانشگاه دولتی مک مستر کانادا از برترین دانشگاه‌های کانادا محسوب می‌شود و در سال 1887 در شهر همیلتون تأسیس شد. این دانشگاه با رنکینگ ملی 6 و جهانی 144 یکی دیگر از دانشگاه‌های ممتاز کانادا است. علاوه بر اعتبار بالا و زیرساخت‌های علمی و قرار داشتن در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در کانادا، این دانشگاه در فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا قرار دارد. تمام این مزایا عاملی است که دانشجویان بین‌المللی را برای تحصیل در کانادا ترغیب می‌کند.

زبان تحصیل در کانادا

زبان مردم در کانادا انگلیسی و فرانسوی است. البته زبان فرانسوی بیشتر در ایالت کبک استفاده می‌شود. در دانشگاه‌های کانادا و ازجمله دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا زبان تحصیل انگلیسی و فرانسوی است. در جدول زیر زبان تحصیل در چند دانشگاه برتر کانادا آمده است.

دانشگاه

زبان تحصیل

دانشگاه تورنتو

انگلیسی/ فرانسوی
دانشگاه مک گیل

غالباً انگلیسی/ فرانسوی محدود

دانشگاه بریتیش کلمبیا

انگلیسی
دانشگاه آلبرتا

انگلیسی/ فرانسه

دانشگاه مونترال

انگلیسی/ فرانسه
دانشگاه مک مستر

انگلیسی

 

اقدام برای مهاجرت تحصیلی به کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا

کانادا یکی از کشورهای پیشرفته جهان است و دولت این کشور شرایط و امکانات مناسب شغلی، رفاهی و تحصیلی استاندارد برای شهروندان خود فراهم کرده است. امکانات تحصیلی دانشگاه‌های کانادا از بهترین امکانات در جهان هستند. اغلب دانشگاه‌های کانادا اعتبار بسیار بالایی در سطح بین‌الملل دارند.

این موضوع باعث شده تا سالانه افراد زیادی باهدف دستیابی به ارتقا علمی، تحصیلی و تضمین آینده شغلی و مالی عالی مهاجرت تحصیلی به کانادا را انتخاب ‌کنند. از  دیگر مزایای تحصیل در کانادا این است که بسیاری از دانشگاه‌های این کشور در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا قرار دارند. برخورداری دانشجویان از بهترین امکانات آموزشی، علمی، رفاهی و اشتغال همگی انگیزه‌ای برای تحصیل در دانشگاه‌های کشور کانادا هستند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا

تخمین و ارزیابی هزینه تحصیل در خارج از کشور یکی دیگر از مسائل مهم است که باید به‌دقت موردتوجه قرار گیرد. در مقایسه با هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا، استرالیا و انگلیس  هزینه های تحصیل در کانادا مناسب است.

این در حالی است که امکانات علمی، تحصیلی و رفاهی دانشگاه‌های کانادا و اعتبار جهانی آن‌ها در بهترین رده قرار دارد. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا به رشته تحصیلی، مقطع و شهر محل تحصیل نیز بستگی دارد. در ادامه میانگین هزینه تحصیل در چند دانشگاه از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا آمده است:

دانشگاه

شهریه سالانه مقطع کارشناسی

شهریه مقطع ارشد (شهریه یک ترم)

دانشگاه تورنتو

57 هزار تا 64 هزار دلار کانادا 12 هزار تا 32 هزار دلار کانادا
دانشگاه مک گیل

 

7 هزار تا 70 هزار دلار کانادا

5 هزار تا 16 هزار دلار کانادا

دانشگاه بریتیش کلمبیا

34 هزار تا 55 هزار دلار کانادا 4.500 تا 27 هزار دلار کانادا
دانشگاه مونترال 39 هزار تا 54 هزار دلار کانادا

4 هزار تا 13 هزار دلار کانادا

دانشگاه آلبرتا

26 هزار تا 90 هزار دلار کانادا 7.500 تا 23 هزار دلار کانادا
دانشگاه مک مستر 37 هزار تا 58 هزار دلار کانادا

2 هزار تا 30 هزار دلار کانادا

دانشگاه واترلو

42 هزار تا 63 هزار دلار کانادا 7.500 تا 23 هزار دلار کانادا
دانشگاه وسترن 36 هزار تا 53 هزار دلار کانادا

6.500 تا 19 هزار دلار کانادا

دانشگاه اتاوا

35 هزار تا 56 هزار دلار کانادا 8.500 تا 10.500 دلار کانادا
دانشگاه کلگری 30 هزار تا 70 هزار دلار کانادا

4 هزار تا 15 هزار دلار کانادا

 

اخذ بورسیه تحصیل در کانادا

بورسیه تحصیل در کانادا

علاوه بر مناسب بودن هزینه های زندگی در کانادا و مقرون‌به‌صرفه‌بودن هزینه های تحصیل از دیگر مزایای تحصیل در کانادا و در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا امکان اخذ بورسیه تحصیلی است. دانشجویان واجد شرایط که دارای نمرات تحصیلی عالی، مهارت بالای زبان، شرکت در فعالیت‌های فوق‌برنامه یا رزومه علمی بسیار معتبر باشند می‌توانند برای بورسیه تحصیلی درخواست دهند. بورسیه‌های تحصیلی کانادا در مقاطع مختلف عبارت‌اند از:

1. بورسیه های تحصیلی مقطع کارشناسی

امکان دریافت بورسیه تحصیلی از دیگر مزایایی است که مهاجرت تحصیلی به کانادا را بیش‌ازپیش تقویت می‌کند. بورسیه‌های تحصیلی کانادا برای مقطع کارشناسی عبارت‌اند از:

 • بورسیه تحصیلی دانشگاه یورک کانادا
 • بورسیه تحصیلی دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • بورسیه تحصیلی دانشگاه کارلتون
 • بورسیه تحصیلی لستر بی پییرسون دانشگاه تورنتو
 • بورسیه تحصیلی وینی پگ کانادا
 • بورسیه تحصیلی دانشگاه کلگری
 • بورسیه تحصیلی کالج هامبر کانادا

2. بورسیه های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا

در مقطع کارشناسی‌ ارشد نیز به دانشجویان نخبه و واجد شرایط بورسیه‌های خاصی تعلق می‌گیرد که عبارت‌اند از:

 • بورسیه تحصیلات تکمیلی کانادا
 • بورسیه تحقیقاتی IDRC
 • فلوشیپ تحصیلات تکمیلی دانشگاه مانیتوبا
 • بورسیه عالی مقطع ارشد دانشگاه واترلو

بورسیه تحصیلی مقطع دکترا در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا

3. بورسیه های تحصیلی مقطع دکترا

به دلیل اهمیت مقطع دکترا به‌ویژه در بخش تحقیقات، بورسیه‌های مهمی به دانشجویان برتر در این مقطع تحصیلی تعلق می‌گیرد. دانشجویان مشغول به تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا می‌توانند از این بورسیه‌ها استفاده کنند. این بورسیه‌ها عبارت‌اند از:

 • بورسیه تحصیلات تکمیلی NSERC
 • بورسیه تحصیلات تکمیلی دانشگاه کلگری
 • بورسیه تحصیلات تکمیلی ونیر
 • بورسیه فوق دکترای بانتینگ
 • فاند اکولوژیکی کانادا
 • کمک‌هزینه مقطع دکترا پییر الیوت ترودو

جمع‌بندی

تحصیل در کانادا یکی از بهترین گزینه‌های مهاجرت تحصیلی برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی است. دانشگاه‌های کانادا از بهترین، مجهزترین و پیشرفته‌ترین دانشگاه‌های جهان هستند و اعتبار بسیار بالایی در سطح بین‌الملل دارند. اعتبار بالای دانشگاه‌ها، امکانات علمی، تحصیلی، رفاهی و خدمات اجتماعی عالی، امکان اخذ بورسیه تحصیلی، اشتغال به کار بعد از پایان تحصیل و… از جمله مزایای تحصیل در کشور کانادا است.

تمام این عوامل موجب شده تا بسیاری از دانشجویان مستعد بین‌المللی مهاجرت تحصیلی به کانادا و تحصیل در این کشور را انتخاب کنند. از طرف دیگر بسیاری از این دانشگاه‌ها در فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا قرار دارند. این مزیت نیز موجب می‌شود تا دانشجویانی که قصد دارند بعد از پایان تحصیلات خود به ایران بازگردند به‌راحتی وارد بازار کار شوند.

مؤسسه مهاجرتی علم ویرا یکی از مؤسسات مهاجرتی باسابقه درخشان و پرونده‌های مهاجرتی موفق است. علم ویرا تلاش می‌کند اطلاعات جامع مربوط به مهاجرت تحصیلی به کشورهای مختلف و تحصیل در دانشگاه‌های مورد تأیید ایران را در اختیار متقاضیان عزیز قرار دهد. با تکمیل فرم مشاوره رایگان با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه