شرایط و هزینه های تحصیل در کانادا
توسط تیم علم ویرا
17 آبان 2

شرایط و هزینه های تحصیل در کانادا

همان‌طور که می‌دانید کانادا یکی از بزرگ‌ترین کشورهای مقصد دانشجویان بین‌المللی است. هزینه های تحصیل در کانادا نسبت به دیگر کشورها مانند آمریکا پایین‌تر بوده و به همین دلیل تحصیل در کانادا طرف‌داران زیادی در بین دانشجویان ایرانی دارد. ما در این مقاله به دنبال بررسی کلیه زوایای تحصیل در کانادا بخصوص شهریه دانشگاه های کانادا برای تحصیل دانشجویان ایرانی در این کشور هستیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مهاجرت تحصیلی به کانادا تا انتهای این مقاله از علم ویرا همراه ما باشید.

تحصیل در کانادا

 

تحصیل در کانادا

به‌طورکلی می‌توان گفت که یکی از موضوعات اصلی صحبت میان دانشجویان و حتی دانش‌آموزان ایرانی مهاجرت است. در واقع از میان انواع مقصدهای مهاجرتی کشور کانادا همواره ایده‌آل‌ترین و محبوب‌ترین گزینه برای مهاجرت تحصیلی بوده است؛ زیرا که این کشور شرایط بسیار مناسبی برای علاقه‌مندان به مهاجرت تحصیلی دارد، نرخ بیکاری آن پایین است و امکان دریافت بورسیه تحصیلی در آن وجود دارد. همچنین افراد می‌توانند بعد از پایان دوران تحصیل خود در این کشور مشغول به کار شوند. مزیت تحصیل در کانادا پایین تر بودن هزینه های تحصیل در کانادا نسبت به کشورهای آمریکایی است.

تحصیل در کانادا همواره یک گزینه فوق‌العاده برای مهاجرت دانش‌آموزان و دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل در خارج محسوب می‌شود. همان‌طور که می‌دانید مهاجرت تحصیلی به کانادا برای دانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ممکن است. دانش‌آموزان ایرانی نیز می‌توانند در مقاطع دبیرستان یا پایین‌تر و حتی کالج به این کشور مهاجرت نمایند.

مزایای تحصیل در کانادا

همان‌طور که عنوان شد مهاجرت به کانادا گزینه اول بسیاری از دانشجویان ایرانی است؛ اما چرا کانادا توانسته به گزینه‌ای محبوب در میان دانشجویان ایرانی تبدیل شود و بسیاری از آن‌ها می‌خواهند با هر شرایطی به این کشور مهاجرت کنند. در ادامه مزایای تحصیل در کانادا را مرور می‌کنیم:

 • سیستم آموزشی بسیار پیشرفته: قطعاً تحصیل در یک محیط آکادمیک برتر می‌تواند آینده تحصیلی و کاری شما را تضمین نماید. کشور کانادا هم یکی از پیشرفته‌ترین سیستم‌های آموزشی را دارد و افراد در هر مقطع تحصیلی می‌توانند از بهترین شرایط و امکانات آموزشی جهت پیشرفت خود استفاده نمایند.
 • تنوع بالای رشته‌ها و دانشگاه‌ها: اگر به‌عنوان دانشجو قصد مهاجرت داشته باشید قطعاً می‌دانید که تنوع رشته و دانشگاه در کشور مقصد اهمیت بسیار بالایی دارد. علاوه بر هزینه های تحصیل در کانادا یکی از مهم‌ترین مزایای مهاجرت تحصیلی در کانادا، تنوع بالای دانشگاه‌ها و رشته‌های تحصیلی در این کشور است. شما با تحصیل در هر رشته‌ای در نهایت امکان مهاجرت به این کشور را خواهید داشت.
 • کانادا کشوری مهاجرپذیر است: همان‌طور که می‌دانید در حال حاضر 22 درصد جمعیت کانادا را افراد مهاجر تشکیل می‌دهند. به همین خاطر می‌توان گفت که این کشور، کشوری مهاجر‌پذیر بوده و برخورد خوبی با مهاجران دارد. قطعا این امر برای دانشجویان ایرانی که می‌خواهند زندگی آرام و مرفهی در زمان مهاجرت داشته باشند، اهمیت بالایی دارد.
 • امکان تحصیل با کم‌ترین هزینه: لازم به ذکر است که دانشجویان بعد از مهاجرت تحصیلی به کانادا، این امکان را دارند که بورسیه اخذ کرده یا در حین تحصیل، مشغول به کار شوند. در این صورت هزینه های تحصیل در کانادا، شهریه دانشگاه های کانادا و هزینه زندگی آن‌ها در کانادا به‌شدت کاهش پیدا می‌کند. به‌طورکلی هزینه تحصیل و زندگی در کانادا بالا نیست و دانشجویان می‌توانند زندگی دانشجویی خوب و مقرون‌به‌صرفه‌ای در این کشور داشته باشند.

شرایط تحصیل در کانادا

شرایط تحصیل در کانادا

دانش‌آموزان و دانشجویان برای این که بتوانند به کانادا مهاجرت تحصیلی نمایند باید از شرایط به‌خصوصی برخوردار باشند؛ به‌عنوان‌مثال داشتن تمکن مالی، مدرک زبان معتبر، معدل بالا، چاپ مقالات در ژورنال‌های معتبر، سن مناسب و… از مهم‌ترین این شرایط هستند. درواقع درصورتی‌که شما از تمام این شرایط برخوردار باشید شانس بیشتری جهت دریافت ویزای تحصیلی این کشور و سپس تحصیل در کانادا خواهید داشت. در ادامه هر یک از این شرایط به‌صورت مجزا توضیح داده شده است.

دریافت پذیرش از دانشگاه ‌های کانادا

قطعاً درصورتی‌که قصد مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل را داشته باشید اولین شرط دریافت پذیرش از دانشگاه‌های این کشور است. جهت دریافت پذیرش از دانشگاه‌های این کشور لازم است در زمان‌های مقرر، رزومه و درخواست خود را برای این دانشگاه‌ها ارسال نمایید. شرایط لازم برای دریافت پذیرش از دانشگاه های این کشور عبارت‌اند از:

1. هزینه های تحصیل در کانادا و تمکن مالی

همان‌طور که می‌دانید یکی از مهم‌ترین شرایط تحصیل در کانادا داشتن تمکن مالی است. درواقع شما باید به دولت این کشور اثبات نمایید که می‌توانید هزینه یک سال تحصیل و زندگی خود در کانادا را پرداخت نمایید. میزان توانایی مالی برای یک سال زندگی در کانادا تقریباً بین 25 تا 45 هزار دلار کانادا در سال است.

این مقدار تنها برای یک نفر است و در صورت همراه داشتن همسر یا فرزندانتان هزینه‌های زندگی و هزینه های تحصیل در کانادا افزایش پیدا می کند و هزینه زندگی آن‌ها را نیز باید محاسبه کنید. برای اثبات تمکن مالی باید گواهی‌های لازم را از سازمان‌های کشور مانند بانک و … دریافت کرده و به دولت کانادا ارائه کنید.

مدرک زبان معتبر با نمره کافی

2. مدرک زبان معتبر با نمره کافی

یکی دیگر از مهم‌ترین شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا داشتن مدرک زبان معتبر با نمره بالا است. درواقع برخلاف تصور بسیاری از افراد امکان تحصیل در کشور کانادا بدون داشتن مدرک زبان در مقاطع کارشناسی و بالاتر وجود ندارد؛ بلکه شما تنها می‌توانید در مقاطع دبیرستان و پایین‌تر بدون مدرک زبان تحصیل نمایید. برای تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در کانادا، به مدرک زبان با جزئیات زیر نیاز دارید:

 • مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 6 برای مقطع کارشناسی
 • مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 6.5 برای مقطع کارشناسی ارشد
 • مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 7 برای مقطع دکترا

باید اشاره نمود که نمره مدرک زبان برای تحصیل در کانادا بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه موردنظر می‌تواند متفاوت باشد؛ به‌عنوان‌مثال برخی از دانشگاه‌های این کشور جهت‌پذیرش دانشجویان کارشناسی آیلتس 6.5 یا بالاتر را در نظر می‌گیرند.

3. معدل بالا

لازم به ذکر است که یکی از ملاک‌های اصلی دانشگاه‌های کانادا جهت اعطای پذیرش به دانشجویان بین‌المللی علاوه بر پرداخت هزینه های تحصیل در کانادا، معدل آن‌ها در مقطع تحصیلی قبلی است. البته باید اشاره نمود که برای تحصیل در مقاطع دبیرستان و پایین‌تر هیچ حداقل معدلی در نظر گرفته نشده است.

شما برای تحصیل در کشور کانادا در مقاطع کارشناسی و بالاتر لازم است معدل 15 یا بالاتر را در مقطع تحصیلی قبلی کسب کرده باشید. کانادا تنها به دانشجویان بین‌المللی نخبه فرصت تحصیل در این کشور را می‌دهد و شما باید بتوانید توانایی علمی خود را به دولت و دانشگاه‌های این کشور اثبات نمایید.

4. چاپ مقاله

در صورت داشتن هزینه های تحصیل در کانادا و امکان پرداخت شهریه دانشگاه های کانادا درصورتی‌که قصد تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در کانادا را دارید چاپ مقاله علمی یک مزیت بسیار مهم برای شما محسوب می‌شود. درواقع دانشجویانی که مقالات علمی خود را در ژورنال‌های معتبر علمی چاپ کرده باشند شانس بسیار بیشتری جهت دریافت پذیرش از دانشگاه‌های برتر این کشور را دارند.

5. برخورداری از سن مناسب

یکی دیگر از شرایطی که افراد برای مهاجرت تحصیلی به کانادا به آن توجه ویژه‌ای ندارند، سن مناسب است. به‌طورکلی دانشجویان مقطع کارشناسی باید در بازه سنی 19 تا 25 سال قرار داشته باشند. دانشجویان کارشناسی ارشد نیز می‌توانند در بازه سنی بین 25 تا 27 سال برای مهاجرت تحصیلی به کانادا اقدام نمایند؛ اما لازم به ذکر است که سن اهمیت زیادی در مقطع دکترا ندارد و دانشجویان در هر سنی می‌توانند برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا در کشور کانادا اقدام کنند. البته باید اشاره کرد که افرادی با سن بیشتر از 40 سال شانس کم‌تری جهت پذیرش تحصیلی در این کشور دارند.

علاوه بر هزینه های تحصیل در کانادا یک نکته بسیار مهم درباره سن مناسب برای  تحصیل در کشور کانادا گپ تحصیلی است. دانشجویانی که از سن مناسب برای مهاجرت تحصیلی در مقاطع مختلف برخوردار نباشند لازم است گپ تحصیلی خود را توجیه کنند. به‌عنوان‌مثال درصورتی‌که شما در سن 22 سالگی مدرک تحصیلی کارشناسی را دریافت کرده و حال در سن 25 سالگی برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور کانادا اقدام کرده‌اید باید علت این گپ یا فاصله را برای دولت کانادا توضیح دهید و اثبات نمایید که از توانایی علمی کافی برای ادامه تحصیل برخوردار هستید.

برخورداری از توصیه‌نامه

6. برخورداری از توصیه‌نامه

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در کانادا را دارند لازم است از اساتید خود حداقل دو توصیه‌نامه دریافت نمایند. درواقع بسیاری از دانشگاه‌های کانادا اهمیت زیادی به توصیه‌نامه دانشجویان می‌دهند و شما باید این شرط را جدی بگیرید. توصیه‌نامه باید توسط اساتیدی نوشته شود که از رزومه علمی قابل‌قبول در مجامع بین‌المللی برخوردار هستند.

هزینه های تحصیل در کانادا؛ هزینه دوره زبان در کانادا

همان‌طور که می‌دانید امکان اخذ پذیرش در برخی مؤسسات آموزشی و دانشگاه‌های کشور کانادا بدون مدرک زبان وجود دارد؛ اما شما باید در دوره‌های زبان در این کشور شرکت نمایید. هرچند که توصیه می‌کنیم برای کاهش هزینه‌ های تحصیل در کانادا، شهریه دانشگاه های کانادا و تسهیل فرایند اخذ ویزای تحصیلی کانادا حتماً با مدرک معتبر زبان برای تحصیل در کانادا اقدام نمایید. هزینه دوره زبان در کانادا به‌صورت حدودی به شرح زیر است:

 • دوره زبان انگلیسی در تورنتو برای 12 هفته حدود 3500 دلار کانادا هزینه دارد
 • دوره زبان فرانسوی در کبک برای 12 هفته حدود 3570 دلار کانادا هزینه دارد
 • دوره زبان فرانسوی در کلگری برای 12 هفته حدود 3400 دلار کانادا هزینه دارد
 • دوره زبان انگلیسی در ونکوور برای 12 هفته در حدود 4000 دلار کانادا هزینه دارد

همان‌طور که مشاهده می‌کنید هزینه یادگیری زبان فرانسوی یا انگلیسی در کشور کانادا بسیار بالا است. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم که در کشور مبدأ یعنی ایران مدرک زبان خود را اخذ کنید تا هزینه مهاجرت تحصیلی شما کاهش پیدا نماید.

تحصیل در کانادا در مقاطع مختلف

علاوه بر مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه های تحصیل در کانادا یکی از مزایای اصلی تحصیل در کانادا این است که افراد می‌توانند در تمام مقاطع در این کشور مشغول به تحصیل شوند. به‌عنوان‌مثال امکان تحصیل در مقاطع ابتدایی، دبیرستان، کالج، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در کشور کانادا وجود دارد. هرچند که هر یک از این مقاطع شرایط و مدارک خاص خود را برای پذیرش و دریافت ویزای تحصیلی دارند و شهریه دانشگاه های کانادا متفاوت است باید با آن‌ها آشنا باشید. به همین خاطر در ادامه شرایط تحصیل مقاطع مختلف در کشور کانادا را به‌صورت کامل بررسی کرده‌ایم.

تحصیل در مدارس کانادا

1. تحصیل در مدارس کانادا

به‌طورکلی می‌توان گفت که بسیاری از والدین برای تأمین آینده تحصیلی و کاری فرزندان‌شان به دنبال مهاجرت تحصیلی آن‌ها هستند. هزینه های تحصیل در کانادا موجب شده تحصیل در مدارس کانادا یک گزینه بسیار عالی برای این دسته از والدین به شمار آید. به‌طورکلی فرزندان بالای 4 سال می‌توانند جهت تحصیل در مدارس کانادا اقدام نمایند. البته توجه داشته باشید که شرایط تحصیل افراد زیر 18 سال با شرایط تحصیل افراد بالغ متفاوت است. یکی از این شرایط، داشتم قیم قانونی است.

همچنین دانش‌آموزان باید همراه با پدر یا مادر خود به کشور کانادا مهاجرت کرده یا دارای یک دوست نزدیک یا آشنا مورد تأیید والدین‌شان در کانادا باشند. یکی دیگر از نکات مربوط به تحصیل در مدارس کانادا داشتن تمکن مالی برای تأمین هزینه های تحصیل در کانادا و زندگی و پرداخت شهریه دانشگاه های کانادا و مدارس این کشور است؛ زیرا که زندگی و تحصیل در کانادا هزینه بالایی دارد. از جمله مدارک لازم برای تحصیل در کانادا نیز می‌توان به شناسنامه، کارنامه تحصیلی، اثبات تمکن مالی، مدارک تحصیلی و مدرک زبان (اختیاری) اشاره نمود.

2. تحصیل در کالج‌ های کانادا

درصورتی‌که به دنبال مهاجرت سریع به کانادا و سپس واردشدن به بازار کاری این کشور هستید تحصیل در کالج‌های کانادا گزینه‌ای عالی برای شما محسوب می‌شوند؛ زیرا که ورود به کالج‌های کانادا آسان‌تر از دریافت پذیرش دانشگاه‌های این کشور است و به طول دوره تحصیل کوتاه‌تری هم نیاز دارند.

هزینه های تحصیل در کانادا مانند کالج‌های کانادا هم بسیار پایین‌تر از هزینه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور است. همچنین شما برای تحصیل در کالج‌های این کشور می‌توانید به سراغ کالج‌های دولتی یا کسب‌وکار خصوصی بروید. از جمله کالج‌های برتر کانادا می‌توان به کالج سنکا، سنتنیال و هامبر اشاره نمود. شایان‌ذکر است که شما جهت تحصیل در کالج‌های کانادا نیز به داشتن مدرک زبان و مدرک دیپلم با معدل مناسب احتیاج دارید.

3. تحصیل کارشناسی در کانادا

همان‌طور که می‌دانید بسیاری از دانش‌آموزان تنها باهدف تحصیل لیسانس در کانادا در آزمون کنکور شرکت می‌کنند؛ زیرا که دولت کانادا علاوه بر کاهش هزینه های تحصیل در کانادا شرایط ایده‌آلی را برای دانش‌آموزان بین‌المللی در این مقطع در نظر گرفته است. رشته‌های ادبیات، مدیریت، مهندسی، اقتصاد، کامپیوتر و زمین‌شناسی از محبوب‌ترین رشته‌ها برای تحصیل مقطع کارشناسی در این کشور به شمار می‌آیند.

از جمله شرایط تحصیل کارشناسی در کانادا می‌توان به مدرک پیش‌دانشگاهی، مدرک معتبر زبان، حداقل نمره 6.5 آیلتس، معدل 14 یا بالاتر، تمکن مالی جهت پرداخت شهریه دانشگاه های کانادا و برخی موارد دیگر اشاره نمود. داشتن انگیزه‌نامه و رزومه خوب هم از دیگر مدارک مهم برای تحصیل کارشناسی در کانادا هستند.

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

4. تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

درصورتی‌که به دنبال پیشرفت کاری و تحصیلی هستید و می‌خواهید آینده‌ای فوق‌العاده داشته باشید تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا گزینه‌ای فوق‌العاده برای شما محسوب می‌شود. درواقع می‌توان گفت که محبوب‌ترین مقطع تحصیلی برای مهاجرت به کانادا مقطع کارشناسی ارشد است؛ زیرا که دانشگاه‌ها در این مقطع شرایط بسیار مناسبی دارند و شهریه دانشگاه های کانادا در این مقطع مناسب بوده و به‌راحتی به دانشجویان بین‌المللی پذیرش می‌دهند. از جمله رشته‌های محبوب تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا می‌توان به رشته‌های مهندسی، حقوق، امور مالی، علوم کامپیوتر، پزشکی، دندانپزشکی و … اشاره کرد.

در واقع دانشجویان برای تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا در ابتدا باید مدرک کارشناسی خود را با نمره بالا کسب کرده باشند. داشتن درک زبان با نمره 6.5 تا 7 (آیلتس) نیز برای این دسته از دانشجویان لازم است. دیگر مدارک و شرایط مانند گواهی تمکن مالی برای پرداخت هزینه های تحصیل در کانادا، توصیه‌نامه از 2 تا 3 استاد، رزومه آکادمیک قوی و موارد دیگر هم برای پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد ضروری است. باید اشاره کرد که دانشجویان این مقطع شانس بالایی جهت دریافت بورسیه تحصیلی دارند و می‌توانند در حین تحصیل هم مشغول به کار شوند.

5. تحصیل دکترا در کانادا

به‌طورکلی می‌توان گفت که بسیاری از افراد باهدف پیشرفت علمی و یا دریافت اقامت یک کشور پیشرفته گزینه تحصیل دکترا در کانادا را انتخاب می‌کنند. در حقیقت یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل دکترا در این کشور این است که محدودیت سنی شدیدی ندارد و افراد با رزومه قوی حتی با سن بالاتر از 40 سال هم می‌توانند از طریق تحصیل دکترا در کانادا به این کشور مهاجرت نمایند. خوشبختانه شرایط تحصیل دکترا در کانادا بسیار پیچیده نیست و شما با کمی تلاش می‌توانید این مقطع تحصیلی را در کشور کانادا ادامه دهید.

از جمله شرایط تحصیل دکترا در این کشور علاوه بر داشتن هزینه های تحصیل در کانادا می‌توان به داشتن مدرک زبان، مدرک کارشناسی ارشد با معدل بالا، داشت مقالات علمی در ژورنال‌های معتبر، توصیه‌نامه و برخی موارد دیگر اشاره نمود. لازم به ‌ذکر است که جهت‌پذیرش دکترا در دانشگاه‌های کانادا، در بسیاری از موارد شما باید در یک مصاحبه شرکت نمایید. به همین دلیل تنها دانشجویانی می‌توانند مقطع دکترا را در کشور کانادا بگذرانند که از دانش علمی بالایی برخوردار بوده و بتوانند به‌خوبی دانشگاه موردنظر را برای پذیرش خود متقاعد نمایند.

هزینه های تحصیل در کانادا

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دانشجویان ایرانی برای مهاجرت تحصیلی به کانادا اطلاع از هزینه های تحصیل در کانادا است. به‌طورکلی می‌توان گفت که شهریه دانشگاه‌های کانادا نسبت به کشورهایی مانند آمریکا پایین‌تر است. هرچند که برای تحصیل در برخی از کشورهای اروپایی شما باید هزینه کم‌تری پرداخت نمایید.

هزینه های تحصیل در کانادا نسبتاً بالا است و به همین خاطر شما باید از تمکن مالی برای مهاجرت تحصیلی به این کشور برخوردار باشید. البته با کار حین تحصیل و یا دریافت بورسیه تحصیلی می‌توان هزینه تحصیل در این کشور را به‌خوبی کاهش داد. در جدول زیر هزینه تحصیل در مقاطع مختلف در کشور کانادا را بررسی می‌کنیم:

مقطع تحصیلی هزینه تقریبی تحصیل
ابتدایی تا دبیرستان حدود 8 تا 16 هزار دلار
کالج حدود 23 تا 40 هزار دلار
کارشناسی 10 تا 20 هزار دلار
کارشناسی ارشد حدود 13 تا 25 هزار دلار
دکترا حدود 6 تا 16 هزار دلار کانادا

باید اشاره کرد که هزینه های تحصیل در کانادا به عوامل مختلفی بستگی دارد و جدول بالا تنها میانگینی حدودی از هزینه تحصیل در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی این کشور را نمایش می‌دهد. به‌عنوان‌مثال هزینه های تحصیل در کانادا در رشته‌هایی مانند پزشکی بسیار بالاتر از مقادیر عنوان شده است؛ اما باید گفت که هزینه تحصیل در این کشور از مقادیر حداقل عنوان شده در این جدول کم‌تر نخواهد بود.

هزینه‌ زندگی در کانادا

هزینه‌ زندگی در کانادا

می‌توان گفت که هزینه زندگی شما در کانادا به عوامل مختلفی بستگی دارد و در واقع این هزینه‌ها بستگی به شهری که در آن زندگی می‌کنید و هزینه‌های شما در زندگی دارد. در واقع می‌توان گفت که هزینه های تحصیل در کانادا و زندگی در این کشور برای هر شخص می‌تواند متفاوت باشد؛ زیرا زندگی در شهرهای بزرگ‌تر معمولاً گران‌تر از زندگی در شهرهای کوچک‌تر است. بر طبق تخمین دانشگاه مونترال (Université de Montréal) هزینه زندگی دانشجویان به‌طورکلی و به‌صورت میانگین سالی ۱۴.۷۰۰ دلار کانادا است که برای هزینه‌هایی مانند مسکن، غذا، کتاب و وسایل کمک‌آموزشی، هزینه تلفن و… نیاز دارند.

به طور مشابه بر اساس تخمین دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia) که واقع در ونکوور است هزینه زندگی دانشجویان به طور میانگین سالی ۱۵.۵۰۰ دلار کانادا است که این هزینه شامل بیمه درمانی نمی‌شود. هزینه بیمه ۸۶۴ دلار کانادا است که برای زندگی در این شهر لازم است. بر اساس 2023 Mercer Cost of Living Survey تورنتو گران‌ترین شهر برای زندگی در کانادا بوده که هزینه زندگی در تورنتو بسیار نزدیک به هزینه زندگی در ونکوور است و هزینه در هر دو شهر به نسبت سایر شهرهای کانادا به‌ویژه در هزینه اجاره‌خانه بیشتر است.

در زیر به طور میانگین هزینه زندگی برخی از موارد در کانادا بر اساس سایت Numbeo  ارائه شده است:

 • خوردن غذا در یک رستوران: ۱۶ دلار کانادا برای هر فرد
 • بلیط یک‌طرفه در حمل‌ونقل عمومی محلی: ۳ دلار کانادا
 • نان: ۲.۸۶ دلار کانادا
 • بلیط سینما: ۱۳.۵۰ دلار کانادا
 • هزینه ماهانه یک باشگاه ورزشی: ۴۸.۲۵ دلار کانادا

برای تحصیل در کانادا علاوه بر پرداخت هزینه های تحصیل در کانادا و داشتن تمکن مالی برای پرداخت شهریه دانشگاه های کانادا باید بیمه سلامت داشته باشید که هزینه آن سالانه به‌صورت تخمینی ۸۰۰-۶۰۰ دلار کاناداست. همچنین شما یک بودجه اضافی باید برای مواردی مثل لباس گرم زمستانی و… نیز در نظر بگیرید.

جمع‌بندی

به‌طورکلی می‌توان گفت که تصمیم‌گیری برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر و آن هم خارج از کشور تصمیمی مهم و سرنوشت‌ساز است. بسیاری از دانش‌آموزان یا دانشجویان بعد از اخذ مدرک تحصیلی اخیر خود به دنبال مشاوره دررابطه‌با انتخاب مقصد تحصیلی، رشته و دانشگاه مناسب خود برای ادامه تحصیل هستند. به دلیل مناسب‌بودن هزینه های تحصیل در کانادا نسبت به کشور آمریکا متقاضیان بسیاری از ایران خواهان ادامه تحصیل در این کشور هستند.

همان‌طور که بیان شد یکی از شرایط لازم برای مهاجرت تحصیلی به کانادا و اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور داشتن تمکن مالی برای پرداخت شهریه دانشگاه های کانادا است. در صورت وجود هر گونه سوال در خصوص مهاجرت به کانادا می‌توانید با مراجعه به وب سایت علم ویرا و ارسال فرم درخواست مشاوره رایگان با مشاوران ما در علم ویرا در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه