دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در کانادا
توسط تیم علم ویرا
4 آذر 2

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در کانادا 2024

بهتر است قبل از اقدام برای درخواست اخذ پذیرش در کانادا، اسامی دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در کانادا بررسی شود. کانادا یکی از کشورهای پیشرفته دنیا است که از نظر امکانات رفاهی زندگی، خدمات بهداشتی و اجتماعی، امکانات تحصیلی و شغلی در رده بهترین کشورهای دنیا قرار دارد.

شاخه‌های مختلف رشته پزشکی از محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی در بین بسیاری از دانشجویان سراسر جهان هستند. تحصیل در دانشگاه‌های کشورهای پیشرفته مزایای شغلی و مالی بسیار خوبی در آینده خواهد داشت. دانشگاه‌های کانادا نیز از جمله بهترین دانشگاه‌های جهان هستند که با فراهم‌سازی زیرساخت‌های مهم و ضروری برای تحصیلات آکادمیک، سالانه دانشجویان مستعد بسیاری را جذب می‌کنند.

تحصیل در رشته‌های پزشکی کانادا اهمیت زیادی دارد. اعتبار مدرک دانشگاهی کانادا در سطح جهان، برخورداری از بهترین امکانات آموزشی و ورود آسان به بازار کار، از جمله مزایای تحصیل در کانادا است. به همین دلیل سالانه تعداد زیادی از دانشجویان نخبه خود را برای مهاجرت تحصیلی به کانادا آماده می‌کنند. در این مقاله از علم ویرا قصد داریم دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در کانادا را معرفی کنیم.

مزایای تحصیل در کانادا

یکی از اولین کشورهایی که برای مهاجرت تحصیلی به ذهن اغلب دانشجویان خطور می‌کند کشور کانادا است. سیستم آموزشی کانادا از استانداردهای آموزشی عالی برخوردار است و مدرک دانشگاهی این کشور در سطح جهان اعتبار بالایی دارد. علاوه بر این تحصیل پزشکی در کانادا مزایای دیگری نیز دارد که عبارت‌اند از:

 • کیفیت آموزشی بالا
 • امکان اشتغال به کار دانشجویی
 • امکان اخذ اقامت دائم بعد از پایان تحصیل
 • مقرون به‌صرفه‌بودن هزینه تحصیل در کشور کانادا
 • امکان به همراه آوردن همسر و فرزندان
 • امکان اخذ بورسیه‌های تحصیلی
 • موقعیت‌های شغلی بسیار عالی و امکان اشتغال به کار بعد از پایان تحصیل

یک مزیت دیگر مهاجرت تحصیلی به کانادا و تحصیل در رشته پزشکی این کشور قرار داشتن تعداد زیادی از دانشگاه‌ها در فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در کانادا هستند.

اهمیت دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در کانادا

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در کانادا

تحصیل در کشور کانادا یکی از آرزوها و اهداف بسیاری از دانشجویان بین‌المللی است. دانشجویان با تحصیل در کانادا از مزایایی بسیار عالی تحصیلی، شغلی، امکانات رفاهی و خدمات اجتماعی عالی برخوردار می‌شوند. بسیاری از دانشگاه‌های پزشکی کانادا مورد تأیید وزارت بهداشت ایران هستند و این مزیت برای افرادی که بعد از پایان تحصیل به ایران بازمی‌گردند فرصتی بسیار خوب است.

در ادامه لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در کانادا آمده است.

 • دانشگاه مک گیل (McGill University)
 • دانشگاه مک مستر (McMaster University)
 • دانشگاه دالهاوزی (Dalhousie University)
 • دانشگاه کوئینز کینگستون (Queen’s University at Kingston)
 • دانشگاه مونترال (Universite de Montreal)
 • دانشگاه آلبرتا (University of Alberta)
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia)
 • دانشگاه اتاوا (University of Ottawa)
 • دانشگاه تورنتو (University of Toronto)
 • دانشگاه ویکتوریا (University of Victoria)
 • دانشگاه ساسکاچوان (University of Saskatchewan)
 • دانشگاه یورک (York University)
 • دانشگاه واترلو (University of Waterloo)
 • دانشگاه وسترن (Western University)
 • دانشگاه کلگری (University of Calgary)
 • دانشگاه لاوال (Laval University)
 • دانشگاه مموریال نیوفاندلند (Memorial University of Newfoundland)
 • دانشگاه سایمون فراسر (Simon Fraser University)
 • دانشگاه گلف (Guelph University)

این دانشگاه‌ها همگی در فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در کانادا قرار دارند و از بهترین امکانات تحصیلی، علمی و تحقیقاتی برخوردار هستند. همچنین مدرک دانشگاهی آن‌ها از اعتبار جهانی بالایی برخوردار است.

برترین دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در کانادا

برترین دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران

تمام دانشگاه‌هایی که در لیست بالا قرار دارند همگی اعتبار بالایی دارند و در رده برترین دانشگاه های کشور کانادا هستند. برخی از این دانشگاه‌ها در رنکینگ‌های جهانی در رده‌های عالی قرار می‌گیرند. در ادامه به بررسی برترین دانشگاه‌ های مورد تایید وزارت بهداشت در کانادا می‌پردازیم.

1. دانشگاه مک گیل کانادا

از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های کانادا که در فهرست دانشگاه‌ های مورد تایید وزارت بهداشت در کانادا نیز قرار دارد، دانشگاه مک گیل است. دانشگاه مک گیل یک دانشگاه تحقیقاتی پزشکی است و دانشجویان بین‌المللی از 150 کشور جهان در آن مشغول به تحصیل هستند. علاوه بر رشته‌های پزشکی رشته‌های مهندسی، هنر، علوم، آموزش و مدیریت نیز در این دانشگاه تدریس می‌شود. از افتخارات دانشگاه مک گیل می‌توان به 12 برنده نوبل اشاره کرد که از فارغ‌التحصیلان مک گیل بوده‌اند.

2. دانشگاه بریتیش کلمبیا

یکی دیگر از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در کانادا دانشگاه بریتیش کلمبیا است. اعتبار علمی آموزشی این دانشگاه موجب شده است تا بسیاری از دانشجویان بین‌المللی هنگام اقدام برای مهاجرت تحصیلی به کانادا این دانشگاه را انتخاب کنند. دانشکده‌های پزشکی و دندانپزشکی از جمله دانشکده‌های این دانشگاه است که دانشجویان را در بالاترین سطح علمی آموزش می‌دهند.

3. دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در کانادا؛ دانشگاه تورنتو

گروه دیگری از دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در رشته‌های پزشکی دانشگاه تورنتو را انتخاب می‌کنند. دانشکده پزشکی تورنتو از برترین دانشکده‌های پزشکی در کانادا است. این دانشگاه که در گروه دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در کانادا قرار دارد در سال 1843 تأسیس شد. دانشگاه تورنتو رتبه اول را در بین دانشکده‌های پزشکی کانادا، رتبه 17 جهانی و رتبه 5 پزشکی بالینی را دارد.

تحصیل در دانشگاه آلبرتا کانادا

4. دانشگاه آلبرتا

گروه دیگری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا دانشگاه آلبرتا را انتخاب می‌کنند. این دانشگاه دولتی در سال 1908 تاسیس شد و یکی دیگر از بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل در رشته‌های پزشکی است. در کنار هزینه های زندگی در کانادا، هزینه تحصیل در دانشگاه آلبرتا در مقایسه با بسیاری از دانشگاه‌های دیگر مقرون‌به‌صرفه است.

5. مهاجرت تحصیلی به کانادا و تحصیل در دانشگاه ساسکاچوان

دانشگاه ساسکاچوان نیز از دانشگاه‌های برتر و در فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در کانادا است. دانشکده پزشکی ساسکاچوان از اولین دانشکده‌های این دانشگاه است و علاوه بر آموزش رشته‌های آکادمیک، تمرکز زیادی بر آموزش مهارت‌های اجتماعی به دانشجویان پزشکی دارد.

6. دانشگاه مونترال کانادا

دانشگاه مونترال کانادا که در رتبه 6 دانشگاه‌های برتر کانادا قرار دارد در سطح جهانی نیز از اعتبار بالایی برخوردار است. زبان تحصیل پزشکی در دانشگاه مونترال فرانسوی است. البته در رشته‌هایی مانند داروسازی و علم اعصاب دروس به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. به دلیل اعتبار بالا و قرارگیری در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در کانادا بسیاری از دانشجویان ایرانی برای تحصیل در کشور کانادا عازم دانشگاه مونترال می‌شوند.

7. دانشگاه مک مستر در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در کانادا

دانشگاه مک مستر به‌عنوان یکی دیگر از دانشگاه‌های برتر کانادا دارای دانشکده پزشکی بسیار معتبر است. دانشکده پزشکی دانشگاه مک مستر در سال 1996 تاسیس شد و از بهترین مراکز تحقیقاتی و نوآوری پزشکی محسوب می‌شود. یک نکته جالب درباره دانشگاه مک مستر اینکه مغز آلبرت انیشتین در این دانشگاه نگهداری می‌شود.

مهاجرت تحصیلی به کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا

کانادا از جمله کشورهای مهم و پیشرفته جهان است که شرایط و امکانات مناسب تحصیلی، شغلی و رفاهی برای شهروندان خود فراهم کرده است. امکانات آموزشی و تحصیلاتی دانشگاه‌های کانادا از جمله برترین‌ها در جهان هستند. بسیاری از دانشگاه‌های کانادا در سطح جهان اعتبار بسیار بالایی دارند. به همین دلیل هرساله افراد زیادی باهدف ارتقا علمی، تحصیلی و دستیابی به آینده شغلی عالی مهاجرت تحصیلی به کانادا را انتخاب می‌کنند.

یکی دیگر از مزایای تحصیل در کانادا این است که بسیاری از دانشگاه‌های این کشور در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در کانادا قرار دارند. برخورداری دانشجویان از بهترین امکانات آموزشی، علمی، رفاهی و اشتغال همگی انگیزه‌ای برای عزیمت به کانادا هستند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در کانادا

یکی از مهم‌ترین مسائل در زمینه تحصیل در خارج از کشور توجه به هزینه‌های تحصیلی است. شرایط و هزینه های تحصیل در کانادا در مقایسه با دانشگاه‌های انگلیس، استرالیا و آمریکا بسیار مناسب است و همین امر مشوقی برای مهاجرت تحصیلی به کانادا است. البته هزینه تحصیل به رشته تحصیلی، مقطع و دانشگاه محل تحصیل نیز بستگی دارد. در جدول زیر هزینه تحصیل پزشکی در برخی دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در کانادا آمده است:

دانشگاه هزینه تحصیل
بریتیش کلمبیا 17.755 دلار کانادا
ساسکاچوان 16.230 دلار کانادا
دالهاوزی 18.300 دلار کانادا
اتاوا 22.500 دلار کانادا
مونترال 15.00 دلار کانادا
مک گیل 38.000 دلار کانادا
کلگری 15.990 دلار کانادا
تورنتو 27.850 دلار کانادا

 

بورسیه تحصیل پزشکی در کانادا

بورسیه تحصیل پزشکی در کانادا

از دیگر مزایای تحصیل در کشور کانادا و در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در کانادا امکان اخذ بورسیه پزشکی است. دانشجویان واجد شرایط که دارای عملکرد تحصیلی عالی یا رزومه علمی بسیار معتبر باشند می‌توانند برای بورسیه تحصیلی درخواست دهند. انواع بورسیه‌های پزشکی کانادا عبارت‌اند از:

 • بورسیه غیردولتی ترودو: این بورسیه ازطرف بنیاد ترودو به دانشجویان مقاطع تحصیلی دکترا اعطا می‌شود.
 • بورسیه دولتی تحصیلات تکمیلی وانیر: بورسیه وانیر مختص دانشجویان مقطع دکترا در دانشگاه‌های برتر کانادا است.
 • بورسیه غیردولتی آنه والی: بورسیه آنه والی از طرف صندوق اکولوژیکی آنه والی به دانشجویان مقطع دکترا در دانشگاه بریتیش کلمبیا یا یکی از دانشگاه‌های برتر ایالت کبک اعطا می‌شود.
 • بورسیه تحقیقی دولتی IRDC Research Award: این نوع بورسیه نیز به دانشجویان مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکترا تعلق می‌گیرد. دانشگاه‌های برتر کانادا ازجمله دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در کانادا این بورسیه را به دانشجویان ممتاز کشورهای درحال‌توسعه اعطا می‌کنند.
 • بورسیه تحصیلی دولتی بانتینگ: بورسیه دولتی بانتینگ از طرف دولت کانادا به دانشجویان رشته‌های علوم پزشکی، علوم طبیعی و علوم اجتماعی در مقاطع تحصیلی دکترا و پسادکتری اعطا می‌شود.
 • بورسیه دولتی تحصیلات تکمیلی NSERC: این بورسیه از طرف سازمان NSERC به دانشجویان برتر رشته‌های علوم طبیعی و علوم پزشکی و سلامت تعلق می‌گیرد.

زبان تحصیل در دانشگاه‌های کانادا

کانادا یکی از کشورهای انگلیسی‌زبان است و البته زبان فرانسه نیز به طور وسیعی مورداستفاده ساکنین ایالت کبک است. در اغلب دانشگاه‌های کانادا زبان تحصیل انگلیسی است؛ ولی در دانشگاه‌های ایالت کبک دروس به زبان فرانسوی ارائه می‌شوند. به همین دلیل دانشجویانی که قصد دارند در یکی از دانشگاه‌های ایالت کبک که در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در کانادا هستند تحصیل کنند باید مدرک زبان فرانسوی داشته باشند و کاملاً به این زبان مسلط باشند.

شرایط اشتغال به کار بعد از پایان تحصیلات در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در کانادا

شرایط اشتغال به کار بعد از پایان تحصیلات

دانشجویان بین‌المللی که برای تحصیل در کانادا عازم این کشور شده‌اند بعد از اخذ مدرک MD پزشکی می‌توانند در این کشور مشغول به کار شوند. همچنین دانشجویانی ایرانی که در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در کانادا تحصیل کرده‌اند در صورت بازگشت به ایران می‌توانند به‌راحتی وارد بازار کار و طبابت شوند. تمام این مزایا عاملی برای افزایش انگیزه مهاجرت تحصیلی به کانادا است.

جمع‌بندی

تحصیل در کانادا یکی از اهداف عالی بسیاری از دانشجویان بین‌المللی است. کیفیت آموزشی بسیار عالی، برخورداری از امکانات رفاهی، زندگی و اجتماعی استاندارد و اعتبار بالای دانشگاه‌ها از جمله عوامل مهاجرت تحصیلی به کانادا است. بسیاری از بهترین دانشگاه‌های کانادا در فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در کانادا قرار دارند.

دانشگاه‌های آلبرتا، مونترال، مک گیل، مک مستر، بریتیش کلمبیا و ساسکاچوان از جمله دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند. از دیگر مزایای تحصیل در کشور کانادا می‌توان به امکان اخذ بورسیه تحصیلی و امکان اشتغال به کار و اخذ اقامت بعد از پایان تحصیلات است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا به دانشگاه محل تحصیل بستگی دارد و زبان تحصیل در دانشگاه‌های کانادا انگلیسی است؛ ولی در دانشگاه‌های ایالت کبک مانند دانشگاه مونترال دروس تحصیل پزشکی به فرانسه ارائه می‌شوند.

مؤسسه مهاجرتی علم ویرا یکی از مؤسسات مهاجرتی باسابقه درخشان و پرونده‌های مهاجرتی موفق است. این مؤسسه تلاش می‌کند اطلاعات جامع مربوط به مهاجرت تحصیلی به کشورهای مختلف و تحصیل در دانشگاه‌های موردتأیید ایران را در اختیار متقاضیان عزیز قرار دهد. با تکمیل فرم مشاوره رایگان با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه