برترین دانشگاه های کشور کانادا
توسط تیم علم ویرا
20 آبان 2

برترین دانشگاه های کشور کانادا

از میان 97 دانشگاه دولتی کشور کانادا و ده‌ها موسسه آموزشی و کالج خصوصی، در حالی که جا دارد بگوییم که کلیه این دانشگاه‌ها جز برترین دانشگاه های کشور کانادا هستند و در سطح بالاترین استانداردهای جهانی از نظر کیفیت آموزش و اعتبار مدرک اخذ شده از آن‌ها قرار دارند، چند مورد معمولا در راستای انتخاب دانشگاه برای متقاضیان تحصیل در کانادا ملاک است.

از جمله می‌توان به این موارد که کدام دانشگاه‌ها در کانادا بهتر هستند، کدام دانشگاه‌ها دارای پذیرش راحت‌تری هستند و اینکه کدام دانشگاه‌ها برای تحصیل ایرانیان و به طور عمومی‌تر برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی بهتر است اشاره کرد. اینکه کدام دانشگاه‌ها طبق رتبه بندی دانشگاه های کانادا جز بهترین‌ها هستند و رتبه بالاتری دارند مهم است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص این موارد و تحصیل در کانادا تا انتهای این مقاله از  علم ویرا همراه ما باشید.

معرفی برترین دانشگاه‌ های کشور کانادا

معرفی برترین دانشگاه‌ های کشور کانادا

همان‌طور که می‌دانید همواره کشور کانادا کشوری مهاجرپذیر معرفی شده و احتمال کسب اقامت و دریافت تابعیت افراد زیادی را برای تحصیل روانه این سرزمین کرده است. طبق نظرسنجی مؤسسه ICEF Monitor بیش از نود درصد دانشجویان تحصیل‌کرده در برترین دانشگاه‌ های کشور کانادا از خدمات ارائه شده راضی بودند و قصد ماندن در این کشور را داشتند.

این دو عامل و بالابودن رتبه بندی دانشگاه های کانادا دست‌به‌دست هم داده تا تحصیل در کانادا به فرصتی مناسب برای افراد واجد شرایط تبدیل شود. علاوه بر این انتخاب دانشگاه مناسب موجب دریافت خدمات بیشتر و رضایت بیشتر هم خواهد شد. در ادامه به معرفی لیست برترین دانشگاه های کانادا خواهیم پرداخت.

1. دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه بریتیش کلمبیا یکی از برترین دانشگاه های کشور کانادا و دانشگاهی دولتی است که در قلب استان بریتیش کلمبیا واقع شده است. تاریخ افتتاح این دانشگاه به سال ۱۹۱۵ برمی‌گردد که موجب شده قدیمی‌ترین دانشگاه این استان نیز محسوب شود. دانشگاه بریتیش کلمبیا دارای دو محوطه دانشگاهی در ونکوور و کلونا است که شعبه ونکوور حدود ۸۵ درصد از دانشجویان این دانشگاه را در خود جای‌داده است. این دانشگاه اکنون داری بیش از ۶۸٬۰۰۰ دانشجو، از بیش از ۱۴۰ کشور جهان است و شبکه جهانی فارغ‌التحصیلان بریتیش کلمبیا به ۳۷۰٬۰۰۰ نفر می‌رسد.

تقویم آموزشی هر دو شعبه دانشگاه، شامل دو ترم زمستانی و تابستانی و زبان‌اصلی آموزش‌های ارائه شده انگلیسی است. این دانشگاه دارای امکانات بسیار مدرنی از جمله آزمایشگاه ملی فیزیک ذرات (TRIUMF)، دومین کتابخانه تحقیقاتی بزرگ کانادا با بیش از ۷ میلیون منبع و باغ گیاه‌شناسی ژاپنی است. وجود هشت برنده مدال نوبل، ۷۱ دریافت‌کننده بورس رودز و ۶۵ دارنده مدال المپیک در این دانشگاه کانادایی، به اهمیت دانشگاه بریتیش کلمبیا و افزایش رتبه آن در بین رتبه بندی دانشگاه های کانادا افزوده است.

برترین دانشگاه های کانادا؛ دانشگاه تورنتو

2. برترین دانشگاه های کانادا؛ دانشگاه تورنتو

هرگاه کسی قصد معرفی برترین دانشگاه های کشور کانادا و معروف‌ترین دانشگاه‌های این کشور را داشته باشد بعید است که از دانشگاه تورنتو سخنی به میان نیاورد. لازم است بدانید که قدمت این دانشگاه به ۱۸۲۷ میلادی بر می‌گردد که در ابتدا زیر نفوذ کلیسای انگلستان بود. این دانشگاه اولین دانشگاهی است که در شمال مستعمرات کانادا تأسیس و از هفت دانشکده مجزا تشکیل شده است. حدود هشتاد درصد دانشجویان دانشگاه تورنتو در مقطع کارشناسی در حال تحصیل هستند که این فرایند آموزش در یکی از سه پردیس سنت جورج، می سی ساگا و اسکاربورگ انجام می‌گیرد.

در واقع این مؤسسه آموزشی بزرگ‌ترین دانشگاه کانادا نیز محسوب می‌شود و توانسته دستاوردهایی مانند اولین انتشارات دانشگاهی کانادا، کشف انسولین و کشف سلول‌های بنیادی را از آن خود کند و در بین رتبه بندی دانشگاه های کانادا از رتبه خوبی برخوردار است. در این دانشگاه بیش از ۷۰۰ برنامه آموزشی در مقطع کارشناسی و ۲۰۰ برنامه در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌شود و وجود ۶۳۰٬۰۰۰ فارغ‌التحصیل از ۱۹۰ نقطه جهان نشان از کیفیت این برنامه‌ها است.

3. دانشگاه مک گیل

یکی دیگر از برترین دانشگاه های کشور کانادا دانشگاه مک گیل است که این دانشگاه رتبه دوم را در رتبه بندی دانشگاه های کانادا از آن خود کرده است. جایگاه خاص این دانشگاه موجب شده است که در بین مؤسسات آموزشی این کشور، هزاران دانشجوی بین‌المللی از ۱۵۰ کشور جهان به آن جذب شوند و دانشگاه مک گیل بیشترین تعداد دانشجوی دکتری در کانادا را دارا باشد. در واقع این شهرت به علت وجود سابقه درخشان، وجود بیش از ۵۰ مرکز و مؤسسه پژوهشی، بیش از ۴۰۰ برنامه درسی و شبکه ۲۵۰٬۰۰۰ نفری از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان است.

دانشگاه مک گیل در سال ۱۸۲۱ در کبک کانادا تأسیس شده و دارای دو محیط آموزشی در مونترال و در سنت-آن-دو-بلوو است که فاصله این دو مرکز از یکدیگر نیز در حدود ۲۰ مایل است. به‌رغم حضور بیست درصدی فرانسوی زبانان در این دانشگاه و فرانسوی زبان بودن نیمی از مردم مونترال، زبان رسمی آموزشی در این دانشگاه انگلیسی است.

از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه می‌توان به لئونارد کوهن (ترانه‌سرا و خواننده شهیر کانادایی) و ویلیام شاتنر (بازیگر، نویسنده و نوازنده کانادایی) اشاره نمود. تعداد دریافت‌کنندگان بورسیه رودز در این مؤسسه آموزشی نسبت به دیگر دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا بیشتر است و در حقیقت این افتخاری دیگر برای دانشگاه مک گیل است.

برترین دانشگاه های کشور کانادا؛ دانشگاه آلبرتا

4. برترین دانشگاه های کشور کانادا؛ دانشگاه آلبرتا

همواره در بین برترین دانشگاه های کشور کانادا نام دانشگاه آلبرتا به چشم می‌خورده است دانشگاه آلبرتا در سال ۱۹۰۸ و در شهر ادمونتون تأسیس شده است. لازم به ذکر است که پردیس اصلی این دانشگاه به طول ۵۰ بلوک است و در آن ۱۵۰ ساختمان مختلف وجود دارد. دقت داشته باشید ازآنجایی‌که در شهر ادمونتون شهروندان فرانسوی‌زبان نیز وجود دارند، در دانشکده سنت ژان (Faculté Saint-Jean) دروس رشته‌های هنر، علوم، علوم تربیتی، بازرگانی، مهندسی، پرستاری، حفاظت منابع طبیعی و علوم محیط‌زیست به زبان فرانسوی ارائه می‌شود.

وجود امکاناتی مثل مؤسسه ملی نانوتکنولوژی کانادا و مؤسسه ویروس‌شناسی لی‌-کا-شینگ موجب شده در لیست برترین دانشگاه های کشور کانادا باشد. همچنین باعث جذب بهترین متخصصان از سراسر جهان شده است که در بین این جمعیت، ۷۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی از ۱۵۰ کشور جهان نیز وجود دارد. وجود یک برنده جایزه نوبل در بین دانش‌آموختگان این دانشگاه، تربیت چهار قاضی دادگاه عالی کانادا (از جمله رئیس دادگستری کانادا) و ۶۸ دریافت کننده بورس رودز از جمله افتخارات دانشگاه آلبرتا است.

5. دانشگاه مک مستر

یکی دیگر از دانشگاه‌های کانادا که توانسته علاوه بر جایگاه خوب در بین رتبه بندی دانشگاه های کانادا رتبه‌های جهانی خوبی نیز کسب کند دانشگاه مک مستر واقع در شهر همیلتون استان انتاریو است. این دانشگاه ۱۲۱ هکتاری قدمتی ۱۳۴ساله دارد و سنت آموزشی و پژوهشی درخشان آن سبب شده فارغ‌التحصیلان این دانشگاه موفق به کسب سه جایزه نوبل شوند.

دانشگاه مک مستر یکی از برترین دانشگاه های کشور کانادا است که دارای شش بخش اصلی است. این بخش‌ها شامل مهندسی، علوم پزشکی، علوم‌انسانی، علوم طبیعی، علوم اجتماعی و مدرسه تجارت دگروت است. زبان رسمی این دانشگاه انگلیسی است و علاوه بر برنامه‌های رسمی یک برنامه علمی و هنری هم در دانشگاه وجود دارد که حدود ۶۰ دانشجو در سال موفق به ثبت‌نام در آن می‌شوند.

6. رتبه بندی دانشگاه های کانادا؛ دانشگاه مونترال

رتبه دانشگاه مونترال در بین رتبه بندی دانشگاه های کانادا 5 و در جهان 88 است که دانشگاهی فرانسوی‌زبان (با عنوان فرانسوی Université de Montréal) است. لازم است بدانید که پردیس اصلی آن در شهر مونترال استان کبک است و این دانشگاه در سال 1878 تأسیس شده است. دانشگاه مونترال دارای 16 دانشکده بوده که بیش از 600 برنامه درسی را ارائه می‌دهد و تعداد زیادی دپارتمان و مرکز پژوهش را در خود جای‌داده که یکی از بهترین مراکز تحقیقاتی در دنیا به نام MILA را شامل می‌شود.

در واقع دانشگاه مونترال یکی از برترین دانشگاه های کشور کانادا است که تعداد دانشجویان دانشگاه مونترال بیش از 66 هزار نفر بوده که ازاین‌بین تعداد بیش از 10 هزار نفر یعنی بیش از 15 درصد را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند. نرخ پذیرش این دانشگاه در حدود 44 درصد است.

دانشگاه اتاوا

7. دانشگاه اتاوا

لازم است بدانید که دانشگاه اتاوا دارای رتبه 7 در بین رتبه بندی دانشگاه های کانادا و 162 در جهان است. این دانشگاه یکی از برترین دانشگاه های کشور کانادا است که در 1861 به عنوان کالج تاسیس و در 1866 به عنوان دانشگاه شناخته شد و در شهر اتاوا استان انتاریو واقع است. دانشگاه اتاوا دانشگاهی دو زبانه (انگلیسی و فرانسوی) است که بزرگترین دانشکده حقوق کانادا را در دل خود جای داده و همچنین دارای آمار بسیار عالی 97 درصد اشتغال فارغ‌التحصیلان است.

این دانشگاه دارای 10 دانشکده بوده و بیش از 550 دوره درسی را ارائه می‌کند و در رشته‌های مهندسی، پزشکی و علوم اجتماعی زبانزد جهانیان است. تعداد دانشجویان دانشگاه اتاوا بیش از 42 هزار دانشجو بوده که از این بین بیش از 7 هزار نفر یعنی نزدیک به 17 درصد را دانشجویان بین‌المللی از 150 کشور مختلف در جهان تشکیل می‌دهند. لازم به ذکر است که نرخ پذیرش این دانشگاه 30 درصد است.

8. دانشگاه واترلو از برترین دانشگاه های کشور کانادا

لازم به ذکر است که دانشگاه واترلو دارای رتبه 9 در کانادا و رتبه 228 در بین کل دانشگاه‌های جهان است. دانشگاه واترلو در سال 1959 تاسیس گردیده که پردیس اصلی آن در شهر واترلو استان انتاریو واقع شده است. همچنین دارای 3 پردیس دیگر در کمبریج، کیچنر و شهر استرتفورد در انگلیس است. دانشگاه واترلو دارای 4 کالج وابسته به خود است.

واترلو که یکی از برترین دانشگاه های کشور کانادا است دارای 6 دانشکده بوده که بیش از 100 رشته تحصیلی را ارائه می‌دهد. تعداد دانشجویان این دانشگاه بیش از 41 هزار نفر بوده که از این بین بیش از 13 هزار نفر یعنی نزدیک به 32 درصد را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند. نرخ پذیرش این دانشگاه قریب به 53 درصد است.

9. تحصیل در کانادا و دانشگاه سایمون فریزر

دانشگاه سایمون فریزر دارای رتبه 10 در بین رتبه بندی دانشگاه های کانادا و رتبه 232 در بین همه دانشگاه‌های جهان است. این دانشگاه در استان بریتیش کلمبیا واقع بوده و دارای 3 پردیس در شهرهای ونکوور، برنابی و سوری است. در واقع دانشگاه سایمون فریزر یکی از برترین دانشگاه های کشور کانادا است که سال تاسیس این دانشگاه به 1965 بر می‌گردد.

دانشگاه سایمون فریزر دارای 8 دانشکده بوده و تعداد دانشجویان آن بیش از 37 هزار نفر است که از این بین تعداد نزدیک به 7 هزار نفر یعنی حدود 19 درصد را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهد. به خاطر داشته باشید که نرخ پذیرش این دانشگاه 63 درصد است.

دانشگاه کلگری

10. دانشگاه کلگری

دانشگاه کلگری دارای رتبه 8 در بین رتبه بندی دانشگاه های کانادا و رتبه 225 در بین کل دانشگاه‌های جهان است. این دانشگاه در سال 1966 تاسیس گردیده و در شهر کلگری استان آلبرتا واقع است. همچنین دانشگاه کلگری دارای دو پردیس است که پردیس اصلی در شمال غربی شهر و پردیس کوچک‌تر آن در نزدیکی مرکز شهر کلگری قرار دارد.

در حقیقت دانشگاه کلگری یکی از برترین دانشگاه های کشور کانادا است که دارای 14 دانشکده بوده و بیش از 160 رشته تحصیلی را ارائه می‌دهد. تعداد دانشجویان این دانشگاه بیش از 35 هزار نفر بوده که از این میان تعداد بیش از 7 هزار نفر یعنی 20 درصد را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند. دقت داشته باشید که نرخ پذیرش دانشگاه کلگری 15 درصد است.

لیست برترین دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم در کانادا

درست است که کیفیت آموزشی دانشگاه بسیار مهم است؛ اما درصورتی‌که تحصیل در بهترین دانشگاه توأم با مدرک معتبر نباشد در واقع وقت و هزینه شما به هدر می‌رود. به همین علت لازم است قبل از اقدام به انتخاب برترین دانشگاه های کشور کانادا از اعتبار مدرک آن‌ها اطلاع کسب کنید. در ادامه آخرین لیست دانشگاه‌های معتبر کانادا از نظر وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران را به اطلاع شما می‌رسانیم که این لیست، بر اساس سه رتبه ممتاز، خوب و متوسط دسته‌بندی شده است.

دسته ممتاز (الف) شامل برترین دانشگاه های کشور کانادا:

 • دالهاوزی
 • لاوال
 • مک گیل
 • مک مستر
 • پلی‌تکنیک مونترال
 • کوئین
 • سایمون فریزر
 • آلبرتا
 • بریتیش کلمبیا
 • کلگری
 • گوئلف
 • مانیتوبا
 • مونترال
 • اتاوا
 • ساسکاچوان
 • تورنتو
 • ویکتوریا
 • واترلو
 • وسترن انتاریو
 • یورک

دسته خوب (ب) شامل دانشگاه‌های:

 • براک (تنها مدرک رشته تربیت بدنی)
 • کارلتون
 • کنکوردیا
 • اچ-ای-سی
 • لیک هد
 • مموریال (واقع در نیوفاندلند)
 • رایرسون
 • کبک (به غیر از پردیس TELUQ)
 • بریتیش کلمبیا شمالی
 • مؤسسه تکنولوژی انتاریو
 • رجینا
 • شربروک
 • ویندزور
 • ویلفرد لوریر (تنها رشته‌های مدیریت و تجارت)

دسته متوسط (ج) شامل دانشگاه‌های:

 • بیشاپ
 • برندون
 • کاپیلانو
 • فرلی دیکنسون
 • لورنتیان
 • مونت آلیسون
 • نیپیسینگ
 • کالج هنر و طراحی انتاریو
 • رویال رودز
 • سنت فرانسیس خاویر
 • لتبریج
 • وینیپگ
 • تامسون ریورز
 • ترنت
 • مونکتون
 • پرنس ادوارد آیلند
 • ونکوور آیلند

لیست برترین دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم در کانادا

جمع‌بندی

قطعاً باتوجه‌به مطالب بیان شده انتخاب بهترین دانشگاه از بین برترین دانشگاه‌ های کشور کانادا برای تحصیل سخت است؛ زیرا معیارهای مختلفی برای انتخاب بهترین‌ها وجود دارد. در این مقاله سعی شد لیست بهترین دانشگاه‌های کانادا بر اساس چند معیار رنکینگ، بورسیه، راحتی گرفتن پذیرش، رشته‌های تحصیلی، هزینه تحصیل و رتبه بندی دانشگاه های کانادا بیان شود. یا توجه به مزایای تحصیل در کانادا و برخورداری دانشگاه های آن از امکانات مناسب تحصیل در دانشگاه های این کشور به دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی دارند نوصیه می شود. در صورت وجود هرگونه سؤال در خصوص تحصیل در کانادا می‌توانید با ارسال فرم درخواست مشاوره رایگان با کارشناسان و مشاوران ما در علم ویرا در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه