دانشگاه‌ های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه
توسط تیم علم ویرا
27 آبان 2

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه

به‌طورکلی باید گفت که لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه همه ساله منتشر می‌شود. دقت داشته باشید دانشجویانی که تصمیم به مهاجرت تحصیلی به روسیه را دارند حتماً باید در این دانشگاه‌ها تحصیل کنند تا مدرک‌شان توسط وزارت بهداشت ایران مورد ارزشیابی قرار گیرد.

در واقع تا قبل از سال 2023 دانشجو مجاز بود بخشی از تحصیل خود را در دانشگاه غیر تایید بخواند؛ اما از سال 2023 مدارک تحصیل تنها در صورتی مورد ارزشیابی قرار می‌گیرد که دانشجو تمام دوره تحصیل خود را در دانشگاهی بگذراند که در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه قرار دارد. در این مقاله از علم ویرا به بررسی کامل دانشگاه‌های مورد تایید برای تحصیل در روسیه پرداخته شده است.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه در سال 2023 – 2024

لازم است بدانید که در آخرین لیستی که در سال 2023 منتشر شد دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه شامل 8 دانشگاه در این کشور بود که از این لیست یک دانشگاه به نام دانشگاه دولتی تمسک به اشتباه در این لیست قرار داشت. در ادامه به بررسی دانشگاه های موردتایید وزارت بهداشت در روسیه و وزرات بهداشت پرداخته شده است. این موارد می‌تواند برای افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به روسیه را دارند مفید باشد.

تحصیل در دانشگاه دولتی لومونسوف

1. دانشگاه دولتی لومونسوف

یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه دانشگاه دولتی لومونسوف است. دانشگاه لومونسف مسکو شاید بهترین مقصد دانش‌آموزان برای مهاجرت تحصیلی به روسیه و تحصیل پزشکی در این کشور باشد. در واقع این دانشگاه، دانشگاه اول روسیه است که دارای رتبه زیر ۱۰۰ جهانی نیز است و یکی از دانشگاه‌هایی است که با رادوتا قرارداد رسمی همکاری دارد. در حقیقت دانشگاه ملی مسکو که به نام دانشگاه لومونسف مسکو معروف است برترین دانشگاه روسیه در سطح جهان است.

لازم است بدانید که رتبه جهانی این دانشگاه در آخرین رتبه بندی QS رتبه ۷۵ است. تحصیل در رشته پزشکی و داروسازی دانشگاه لومونسف به زبان روسی مورد تایید وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران است. همچنین شهریه رشته پزشکی دانشگاه لومونسف مسکو ۵۱۱ هزار روبل در سال و شهریه داروسازی این دانشگاه هم ۴۵۵ هزار روبل در سال است. لازم به ذکر است که آزمون ورودی دانشگاه لومونسف شامل دروس شیمی و زبان روسی می‌شود.

2. دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه؛ دانشگاه ملی سنت پترزبورگ

دانشگاه دوم روسیه با نام سنت پترزبورگ که در پایتخت سابق روسیه قرار گرفته دارد در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه است. در واقع ترازبالا و کیفیت بسیار خوب علمی این دانشگاه را در زمره بهترین دانشگاه‌های روسیه قرار داده است. دانشگاه ملی سنت پترزبورگ همچنین یکی از مراکز مورد تأیید برای برگزاری دوره پادفک روسیه است. این دانشگاه نیز با رادوتا قرارداد همکاری رسمی منعقد نموده است. در حقیقت دانشگاه سن ‌پترزبورگ بعد از دانشگاه ملی مسکو به‌عنوان دومین دانشگاه معتبر روسیه در دنیا شناخته شده است و همچنین قدیمی‌ترین دانشگاه این کشور است.

در سال 2020 دانشگاه ملی سن پترزبورگ در لیست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار گرفت. این دانشگاه یکی از مقاصد هدف برای دوست‌داران مهاجرت تحصیلی به روسیه است و تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در این دانشگاه به زبان روسی و انگلیسی امکان‌پذیر است. هزینه یک سال تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه ملی سن پترزبورگ ۳۲۸ هزار روبل در سال و شهریه دندانپزشکی این دانشگاه نیز ۳۲۸ هزار روبل است. ذکر این نکته ضروری است که برای تحصیل در دانشگاه ملی سن‌پترزبورگ علاوه بر آزمون ورودی زیست شناسی، مدرک بین‌المللی زبان روسی سطح b1 نیز مور نیاز است.

دانشگاه فدرال کازان از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه

3. دانشگاه فدرال کازان

یکی دیگر از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه دانشگاه فدرال کازان است. این دانشگاه سومین دانشگاه برتر روسیه بوده که هر ساله دانشجویان زیادی از ایران را در خود جای می‌دهد. دانشگاهی که با داشتن استانداردهای جهانی همواره خود را در بین دانشگاه‌های محبوب این کشور در زمینه‌های مختلف جای داده و یکی از مقاصد هدف برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به روسیه است. در واقع پس از حضور رئیس بین‌الملل دانشگاه کازان در دفتر رادوتا این دانشگاه نیز به جمع دانشگاه‌های همکار و طرف قرارداد رادوتا در کشور روسیه پیوست.

دانشگاه فدرال کازان با رتبه ۳۷۰ جهانی یکی دیگر از دانشگاه‌هایی است که مورد تایید وزارت بهداشت در سال 2020 قرار گرفته است. توجه داشته باشید که دانشگاه فدرال کازان همان‌طور که از نامش پیداست در شهر کازان واقع است. لازم است بدانید امکان تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی به زبان روسی و انگلیسی در دانشگاه کازان مهیا است. همچنین شما می‌توانید در رشته داروسازی دانشگاه کازان به زبان روسی تحصیل کنید.

شهریه دانشگاه کازان برای رشته پزشکی و دندانپزشکی به زبان روسی ۲۳۷ هزار روبل در سال و شهریه پزشکی به زبان انگلیسی این دانشگاه ۳۸۰ هزار روبل است. همچنین شهریه دندانپزشکی به انگلیسی دانشگاه کازان ۳۹۰ هزار روبل در سال است.

4. مهاجرت تحصیلی به روسیه؛ دانشگاه دولتی نووسیبیرسک

از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه که هدف بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی به روسیه است دانشگاه دولتی نووسیبیرسک را می‌توانیم نام ببریم. دانشگاه معتبر روسیه که به بنا به برخی از نظرسنجی‌ها و نظام‌های رتبه‌بندی، دانشگاهی است که در جایگاه چهارم دانشگاه‎های برتر روسیه قرار دارد. دقت داشته باشید که این دانشگاه نیز دیگر دانشگاه روسی است که با رادوتا قرارداد همکاری رسمی منعقد کرده است.

لازم به ذکر است که در دانشگاه دولتی نووسیبیرسک امکان تحصیل در رشته پزشکی به زبان روسی و انگلیسی وجود دارد. در این دانشگاه شما می‌توانید در سه سال اول به زبان انگلیسی و بعد به زبان روسی تحصیل نمایید. شهریه پزشکی دانشگاه نووسیبرسک در سال ۶۰۰۰ دلار و شهریه دوره پادفک دانشگاه نووسیبیرسک نیز ۴۵۰۰ دلار در سال است.

تحصیل در دانشگاه سماشکو روسیه

5. دانشگاه سماشکو مسکو

دانشگاه سماشکو مسکو دانشگاه محبوب دانش‌آموزان ایرانی برای تحصیل دندان‌پزشکی روسیه است. در واقع تنها رشته دندانپزشکی دانشگاه سماشکو مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار دارد. لازم به ذکر است که دانشگاه سماشکو اولین دانشگاه دندانپزشکی روسیه است. در آخرین تغییرات لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه 2023 دانشگاه سماشکو تنها در رشته دندانپزشکی مورد تایید است.

توجه داشته باشید که امکان تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در این دانشگاه وجود دارد؛ اما تنها تحصیل دندانپزشکی مورد تایید ایران است. شهریه دندانپزشکی دانشگاه سماشکو روسیه ۵۱۰ هزار روبل در سال است؛ البته شهریه در سال‌های بالاتر کمی کاهش پیدا می‌کند.

6. دانشگاه پیراگوف در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه

در لیست سال 2021 وزارت بهداشت دانشگاه پیراگوف مورد تایید قرار گرفت و به لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه پیوست. این دانشگاه دانشگاهی معتبر است که بدون شک یکی از بهترین گزینه‌ها برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به روسیه در زمینه‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی است. در واقع فعالیت تخصصی در زمینه‌های درمان و پزشکی این دانشگاه را از سایرین متمایز می‌کند.

لازم است بدانید که دانشگاه پیراگوف یکی از سه دانشگاه پزشکی در شهر مسکو روسیه است. توجه داشته باشید که امکان تحصیل در رشته پزشکی به زبان انگلیسی نیز در این دانشگاه وجود دارد. شهریه پزشکی دانشگاه پیراگوف به زبان روسی و انگلیسی ۴۴۰ هزار روبل در سال است. همچنین شهریه دندانپزشکی دانشگاه پیراگوف مسکو نیز ۴۴۰ هزار روبل در سال و شهریه داروسازی دانشگاه پیراگوف ۳۴۰ هزار روبل در سال است.

تحصیل در دانشگاه پاولوف روسیه

7. دانشگاه پاولوف

دیگر دانشگاه مستقر در شهر سنت پترزبورگ که جز دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه است دانشگاه پاولوف است. این دانشگاه نیز گزینه بسیار مطلوبی برای ادامه تحصیل و مهاجرت تحصیلی به روسیه محسوب می‌شود. لازم به ذکر است که دانشگاه پاولوف سن‌پترزبورگ به‌عنوان اولین دانشگاه پزشکی این شهر همه ساله در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در روسیه قرار داشته است. در سال 2023 نیز این دانشگاه مورد تایید ایران است. به‌خاطر داشته باشید که تحصیل در رشته‌های پزشکی  و دندانپزشکی در این دانشگاه امکان‌پذیر است.

همچنین امکان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی نیز در دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ وجود دارد. شهریه پزشکی به زبان روسی دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ ۲۹۰ هزار روبل در سال است. شهریه پزشکی به زبان انگلیسی پاولف ۳۷۰ هزار روبل و شهریه دندانپزشکی پاولوف ۳۴۰ هزار روبل در سال است.

تحصیل پزشکی در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه

همان‌طور که می‌دانید یکی از برترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی به روسیه و تحصیل رشته پزشکی کشور روسیه است. ازآنجایی‌که دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه از امکانات و مزایای فوق‌العاده و همچنین جایگاه بسیار بالایی در رتبه‌های جهانی برخوردار هستند، روسیه یکی از بهترین گزینه‌ها برای تحصیل پزشکی است. شرایط تحصیل پزشکی در روسیه به این صورت است که مدت‌زمان تحصیل آن ۶ الی ۷ سال است و با زبان روسی و انگلیسی در این کشور تدریس می‌شود.

تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه

تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه

به‌طورکلی می‌توان گفت یکی از برترین رشته‌های تحصیلی در کشور روسیه رشته دندانپزشکی است که بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی به روسیه در این رشته مشغول تحصیل می‌شوند. تحصیل دندانپزشکی در روسیه در دانشگاه های مورد تایید بهداشت در روسیه و همچنین دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت امکان‌پذیر است.

مزیت‌های بسیار زیادی جهت تحصیل در روسیه و رشته دندانپزشکی از جمله کیفیت تحصیل، هزینه‌های مناسب و همچنین تحصیل رایگان و … وجود دارد که دانشجویان با دریافت پذیرش تحصیلی خود از آن‌ها برخوردار خواهند شد. لازم به ذکر است که تحصیل دندانپزشکی در روسیه هم به زبان روسی و هم به زبان انگلیسی امکان‌پذیر است.

چرا تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت؟

به‌طورکلی باید گفت که متقاضیانی که بعد از تحصیل در دانشگاه‌های روسیه قصد بازگشت به ایران را دارند لازم است در یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه تحصیل کنند؛ بنابراین قبل از آن که دانشگاه موردنظر خود را انتخاب کنید، هدف خود را در آینده مشخص نمایید تا با انتخابی درست به تحصیل در کشور روسیه بپردازید.

شما با تحصیل در دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه می‌توانید در ایران به کار مربوطه مشغول شوید و در واقع بدون نیاز به معادل‌سازی به ادامه تحصیل بپردازید. درصورتی‌که در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه تحصیل‌نکرده باشید در ایران باید مدرک تحصیلی خود را معادل‌سازی نمایید.

جمع‌بندی

باتوجه‌به مطالبی که در این مقاله بیان شد متقاضیان مهاجرت تحصیلی به روسیه می‌توانند در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه مشغول به تحصیل شوند و از مزایای بسیار آن ازجمله کیفیت تحصیل و… بهره‌مند شوند. متقاضیان بعد از فارغ‌التحصیلی می‌توانند در کشور روسیه بمانند و در شغل مربوط به رشته خود کار کنند یا اینکه به کشور خود برگردند. در همین راستا مشاوران ما در مؤسسه مهاجرتی علم ویرا باهدف اخذ پذیرش شما عزیزان از دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت و تحصیل در روسیه آماده خدمت‌رسانی هستند. می‌توانید با ارسال فرم درخواست مشاوره رایگان با کارشناسان و مشاوران ما در علم ویرا در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه