دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در آلمان
توسط تیم علم ویرا
12 دی 2

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در آلمان 2023

آلمان مکانی جذاب برای تحصیل است و دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در آلمان برای تحصیل پزشکی بسیار زیاد هستند. مدارک دانشگاهی آلمان مورداحترام کارفرمایان در سراسر جهان هستند. همان‌طور که می‌دانید به علت رقابت سخت در کنکور تجربی ایران برای قبولی در رشته‌های علوم پزشکی مخصوصاً در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی بسیاری از افراد علاقه‌مند به تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی در خارج از کشور از جمله تحصیل در آلمان هستند.

درصورتی‌که بعد از تمام‌شدن تحصیلات خود قصد بازگشت و کار در ایران را دارید برای اینکه در معادل‌سازی مدارک خود دچار مشکل نشوید باید در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در آلمان تحصیل نمایید. برای آشنایی بیشتر با دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت و مهاجرت تحصیلی به آلمان تا انتهای این مقاله از علم ویرا همراه ما باشید.

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در آلمان (۲۰۲۳-۲۰۲۴)

در سال تحصیلی ۲۰۲۴-۲۰۲۳ نسبت به سال تحصیلی گذشته تعداد سه دانشگاه (دانشگاه موهن‌هایم، دانشگاه مونستر و دانشگاه روستوک) به لیست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در آلمان اضافه شده است. به‌عبارت‌دیگر مطابق با لیست منتشر شده توسط وزارتخانه تعداد ۴۵ دانشگاه از دانشگاه‌های برتر برای تحصیل در آلمان موردتایید این وزارتخانه قرار گرفته‌اند که اکثر آن‌ها بر اساس رنکینگ جهانی QS جزء دانشگاه‌های برتر جهان نیز هستند. در جدول زیر می‌توانید لیست کامل دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در آلمان را به همراه رتبه جهانی آن‌ها مشاهده نمایید.

 

 

نام فارسی دانشگاه رتبه در رنکینگ جهانی QS رتبه علوم پزشکی در رنکینگ QS
دانشگاه آلبرت لودویگز فرایبورگ ۱۸۹ ۱۲۵=
دانشگاه بیلفلد ۱۰۰۱-۱۲۰۰
دانشگاه پزشکی شاریته برلین
دانشگاه کیل ۵۲۱-۵۳۰ ۲۰۵=
دانشگاه توبینگن ۱۸۹ ۱۱۴
دانشگاه آزاد برلین ۱۱۸= ۲۳۱
دانشگاه ارلانگن نورنبرگ ۳۴۰= ۲۸۵
دانشگاه گوته فرانکفورت ۳۲۸= ۱۴۲=
دانشگاه/ مدرسه پزشکی هانوفر ۱۸۲=
دانشگاه هومبولت برلین ۱۳۱= ۲۲۰=
دانشگاه یوهانس گوتنبرگ ۴۲۰= ۲۷۲=
دانشگاه یوستوس لیبیگ گیسن ۴۹۰= ۳۴۳=
مؤسسه فناوری کارلسروهه ۱۴۱=
دانشگاه مارتین لوتر هاله ویتنبرگ ۴۷۷= ۳۶۷
دانشگاه ماگدبورگ آلمان
دانشگاه فیلیپس ماربورگ آلمان ۷۵۱-۸۰۰ ۳۷۱=
دانشگاه هایدلبرگ ۶۵= ۳۵
دانشگاه رور بوخوم آلمان ۴۱۶=
دانشگاه صنعتی آخن ۱۴۷= ۲۲۵
دانشگاه فنی برلین ۱۵۸ ۴۵۱-۵۰۰
دانشگاه صنعتی مونیخ ۴۹ ۶۲=
دانشگاه صنعتی درسدن ۲۰۰ ۱۵۶=
دانشگاه فنی دورتموند ۸۰۱-۱۰۰۰
دانشگاه سارلند آلمان ۴۴۱= ۴۰۱-۴۵۰
دانشگاه دوسلدورف آلمان ۷۵۱-۸۰۰ ۲۶۱
دانشگاه هامبورگ ۲۲۸ ۱۴۱
دانشگاه ینا آلمان ۳۵۲= ۳۱۶=
دانشگاه کنستانس آلمان ۵۴۱-۵۵۰
دانشگاه کلن ۳۳۵= ۱۸۲=
دانشگاه دویسبورگ اسن آلمان ۸۰۱-۱۰۰۰ ۳۰۰=
دانشگاه گوتینگن ۲۱۵= ۱۱۵
دانشگاه گرایفسوالد آلمان
دانشگاه لایپزیگ آلمان ۴۲۰= ۲۵۸=
دانشگاه لوبک آلمان
دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ ۵۹ ۳۸
دانشگاه وورتسبورگ ۴۱۰= ۲۳۲=
دانشگاه بن ۲۰۱ ۱۳۹=
دانشگاه رگنسبورک آلمان ۵۸۱-۵۹۰ ۴۰۱-۴۵۰
دانشگاه اولم آلمان ۳۷۵= ۳۳۳=
دانشگاه مونستر ۳۸۴= ۲۴۰=
دانشگاه ویتن
دانشگاه روستوک ۶۰۱-۶۵۰
دانشگاه مونستر
دانشگاه موهن‌هایم ۸۰۱-۱۰۰۰

تحصیل پزشکی در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در آلمان

تحصیل پزشکی در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در آلمان

آلمان یکی از کشورهای با سرعت رشد بالا در جهان است. به‌عبارت‌دیگر استاندارد دانشگاه‌های پزشکی آلمان با وجود تحصیل رایگان در این کشور بالا است. مدت‌زمان کامل دوره پزشکی عمومی به زبان انگلیسی در آلمان به طور متوسط ۶ سال است. تحصیل پزشکی در آلمان به دلیل کیفیت بالای تحصیل و بسیاری از مزایای دیگر از جمله زیادبودن تعداد دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در آلمان یکی از بهترین گزینه‌ها برای دانشجویان ایرانی است. در زیر به معرفی برخی از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در آلمان پرداخته شده است.

1. دانشگاه آلبرت لودویگ فرایبورگ

دانشگاه آلبرت لودویگ فرایبورگ که در سال 1457 تأسیس شد یک موسسه آموزش عالی دولتی غیرانتفاعی برای تحصیل در آلمان است که در محیط شهری، شهر کوچک فرایبورگ ایم بریسگائو (محدوده جمعیت 50000-249999 نفر) واقع شده است. AlbertLudwigs-Universität Freiburg (ALUF) دوره‌ها و برنامه‌هایی را ارائه می‌دهد که منجر به دریافت مدارک تحصیلی عالی رسمی مانند مدرک لیسانس، مدرک کارشناسی ارشد، مدرک دکترا در چندین زمینه تحصیلی مختلف می‌شوند.

متقاضیان بین‌المللی واجد شرایط می‌توانند برای ثبت نام در این دانشگاه درخواست دهند. ALUF علاوه بر این که جز یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در آلمان است امکانات و خدمات متعددی از جمله کتابخانه، امکانات ورزشی، تحصیل در خارج از کشور و برنامه‌های تبادل، دوره‌های آنلاین و فرصت‌های آموزش از راه دور و همچنین خدمات اداری را به دانشجویان متقاضی تحصیل در آلمان ارائه می‌دهد.

2. دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در آلمان؛ دانشگاه پزشکی شاریته برلین

دانشگاه شاریته در ابتدا به‌عنوان یک بیمارستان با هدف مقابله با اپیدمی طاعون در سال ۱۷۱۰ در شرق پروس تاسیس شد. سپس در سال ۱۷۲۷ ماهیت آن به یک بیمارستان نظامی و مرکز آموزشی تغییر پیدا کرد و به نام “شاریته” شناخته شد. دانشگاه پزشکی شاریته برلین در طول جنگ جهانی دوم به شدت تخریب شد و به همین علت مورد بازسازی اساسی قرار گرفت.

این دانشگاه تازه بازسازی شده راه جدیدی در پیش روی خود یافت و بین سال‌های ۱۹۸۹-۱۹۴۶ به عنوان یک موسسه پزشکی به جمهوری دموکراتیک آلمان خدمت نمود. در نتیجه گسترش‌ها و پیشرفت‌های مداوم تا سال ۲۰۰۳،شاریته برلین به یکی از مراکز اصلی پزشکی در اروپا تبدیل شد و در سال ۲۰۱۰ سیصد سالگی خود را جشن گرفت.

دانشگاه پزشکی شاریته علاوه بر این یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در آلمان است، یکی از بزرگ‌ترین بیمارستان‌های دانشگاهی در اروپا نیز محسوب می‌شود که به طور کامل تحت مالکیت دولت فدرال برلین اداره می‌شود. در حال حاضر شاریته با گردش مالی ۱.۵ میلیارد یورو در سال و حضور ۳۷۰۰ پزشک یکی از بزرگ‌ترین کارفرمایان در برلین محسوب می‌شود. دانشگاه پزشکی شاریته دارای ۴ پردیس در سراسر برلین است که مساحتی حدود ۵۴۰,۰۰۰ مترمربع را اشغال نموده‌اند. تعداد دانشجویان این دانشگاه در حال حاضر ۷۰۰۰ نفر است که ۲۱% آن‌ها شامل دانشجویان بین‌المللی می‌شود.

آشنایی با دانشگاه کیل

3. آشنایی با دانشگاه کیل

دانشگاه کیل یک دانشگاه دولتی مدرن در ایالت اشلسویگ هولشتاین در شمال آلمان است که در سال 1665 تأسیس شد و در لیست برترین دانشگاه های کشور آلمان قرار دارد. در اوایل این دانشگاه دارای چهار دانشکده برای تحصیل در آلمان بود که امروزه تعداد آن‌ها به هشت دانشکده رسیده است. دانشکده پزشکی دانشگاه کیل به‌عنوان یکی از چهار دانشکده اصلی در کنار دانشکده هنر و علوم‌انسانی، دانشکده الهیات و دانشکده حقوق در سال 1665 تأسیس شد که این دانشگاه یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در آلمان است.

تا به امروز در حدود 2100 دانشجو در دوره‌های پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه کیل ثبت نام نموده اند. دانشکده پزشکی این دانشگاه برنامه‌های مدرک دیگری را نیز به دانشجویان متقاضی تحصیل در آلمان ارائه می‌دهد. در صورتی که قصد پذیرش تحصیل پزشکی در آلمان را دارید می‌توانید جهت ارسال درخواست اقدام نمایید.

4. دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در آلمان؛ دانشگاه توبینگن آلمان

دانشگاه توبینگن آلمان یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در آلمان است که شاهد گسترش سریع بوده است. امروزه این دانشگاه دارای 14 مدرسه برای تحصیل در آلمان است که 280 دوره را در تمام مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکترا ارائه می‌دهد. در واقع این دانشگاه به‌عنوان بخشی جدایی‌ناپذیر از ابتکار عمل عالی آلمان در صدر مؤسسات دانشگاهی بین‌المللی قرار دارد.

دانشگاه توبینگن با بیش از 150 مؤسسه خارجی در بیش از 62 ایالت در سراسر جهان ارتباط نزدیک دارد. برخی از آن‌ها شامل دانشگاه میشیگان، دانشگاه کارولینای شمالی در چاپل هیل و دانشگاه سنت اندروز هستند.

مهاجرت تحصیلی به آلمان

5. مهاجرت تحصیل به آلمان؛ دانشگاه بیله فلد آلمان

دانشگاه بیله فلد آلمان (Bielefeld University) در سال 1969 با اهداف تحقیقاتی و به‌منظور ارائهٔ آموزش تحقیق محور باکیفیت بالا برای متقاضیان تحصیل در آلمان تأسیس شد. امروزه این دانشگاه شامل 13 دانشکده است که طیف وسیعی از رشته‌های علوم‌انسانی، علوم طبیعی، علوم اجتماعی و تکنولوژی را پوشش می‌دهد. این دانشگاه جزء معدود دانشگاه‌ها در سطح جهان است که تمامی دانشکده‌ها و رشته‌ها را زیر یک سقف جمع کرده و جز دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در آلمان است.

دانشگاه بیله فلد با حدود 24 هزار دانشجو که حدود 3 هزار نفر آن‌ها دانشجوی بین‌المللی از بیش از 20 کشور دنیا هستند دارای بیش از 115 رشته تحصیلی در مقاطع مختلف و حدود 2750 پرسنل است. پردیس اصلی این دانشگاه در غرب شهر بیله فلد در ایالت ورد راین وست فالن واقع شده است و از 5 پردیس اصلی برای متقاضیان تحصیل در آلمان تشکیل شده است.

6. دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در آلمان؛ دانشگاه آزاد برلین

دانشگاه آزاد برلین (Freie Universitat Berlin) یک دانشگاه تحقیقاتی واقع در شهر برلین و یکی از برجسته‌ترین دانشگاه برای تحصیل در  آلمان است. این دانشگاه در سطح بین‌المللی به‌خاطر تحقیقات در زمینه‌های علوم‌انسانی، علوم اجتماعی و علوم طبیعی مشهور است. دانشگاه آزاد برلین از 5 پردیس دانشگاهی تشکیل شده که از بزرگ‌ترین آن‌ها می‌توان به پردیس Dahlem در شهری به همین نام Lankwitz،a و Benjamin Franklin اشاره نمود.

این دانشگاه که یکی از 11 دانشگاه برتر در لیست برترین دانشگاه های قدیمی آلمان است دارای بیش 34500 دانشجو است که حدود 1000 نفر از آن‌ها دانشجویان بین المللی از سراسر جهان هستند. دانشگاه آزاد برلین برنده 5 جایزه در برنامه دکترا و سه جایزه تحقیقاتی علمی است و یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در آلمان است.

تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در آلمان

7. تحصیل در آلمان؛ دانشگاه ارلانگن – نورنبرگ آلمان  (FAU)

دانشگاه فردریش الکساندرارلانگن نورنبرگ در سال 1743 تأسیس شده و در دو شهر ارلانگن و نورنبرگ قرار دارد. در حال حاضر این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه‌های تحقیقاتی و یکی از 10 دانشگاه بزرگ برای تحصیل در آلمان محسوب می‌شود. این دانشگاه دارای 5 پردیس و انواع رشته‌های دانشگاهی است. این دانشگاه با بیش از 500 دانشگاه در جهان همکاری می‌کند و یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در آلمان است.

جمع‌بندی

باتوجه‌به مطالب بیان شد می‌توان گفت که تعداد دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در آلمان بسیار زیاد هستند و در واقع دانشگاه های این کشور جز بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در رشته های پزشکی هستند. با تحصیل در آلمان و در دانشگاه های مورد تایید بعد از فارغ‌التحصیلی دیگر شما نگران تاییدشدن مدرک خود در ایران نخواهید بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مهاجرت تحصیلی به آلمان و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید با کارشناسان ما در مؤسسه مهاجرتی علم ویرا در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه