تحصیل پزشکی در آلمان
توسط تیم علم ویرا
22 اردیبهشت 3

تحصیل پزشکی در آلمان 2024 + هزینه و شرایط تحصیل

باتوجه‌به اعتبار بالای دانشگاه‌ها تحصیل پزشکی در آلمان گزینه‌ای جذاب و منحصربه‌فرد برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی است. کشور آلمان از برترین و پیشرفته‌ترین کشورهای اروپا و جهان در زمینه تکنولوژی و به‌ویژه حوزه پزشکی است. اعتبار بالای دانشگاه‌ها، بازار کار معتبر و مناسب‌بودن هزینه تحصیل رشته پزشکی در آلمان از جمله دلایل انتخاب این کشور و افزایش مهاجرت تحصیلی به آلمان است. در این مقاله از مجموعه مقالات مهاجرت تحصیلی گروه علم ویرا ابعاد مختلف تحصیل پزشکی در آلمان را بررسی می‌کنیم.

مزایای مهاجرت تحصیلی به آلمان

با شنیدن نام کشور آلمان تکنولوژی، پیشرفت، امکانات پزشکی مجهز و امنیت اجتماعی به ذهن می‌رسد. کشور آلمان بعد از جنگ جهانی دوم با تلاش وصف‌ناپذیری توانست خود را به‌عنوان برترین قدرت اقتصادی و تکنولوژی اروپا و همچنین یکی از قدرت‌های جهانی در این عرصه اثبات کند.

مشخص است که این تلاش‌ها در جهت افزایش اعتبار دانشگاه‌های این کشور نیز نتایج درخشانی داشته و امروزه دانشگاه‌های آلمان در سطح بالایی از اعتبار قرار دارند. سالانه تعداد زیادی از دانشجویان خارجی برای تحصیل پزشکی در آلمان و بسیاری دیگر از رشته‌ها اقدام می‌کنند. علاوه بر اعتبار بالای دانشگاه‌ها مناسب‌بودن هزینه تحصیلی رشته پزشکی در آلمان و ارائه بورسیه‌های تحصیلی از دیگر مزایای تحصیل در این کشور است. به طور خلاصه مزایای تحصیل در آلمان عبارت‌اند از:

 • بالابودن سطح کیفی آموزش
 • مناسب‌بودن هزینه تحصیل رشته پزشکی در آلمان
 • اعتبار بالای دانشگاه‌ها در سطح بین‌المللی
 • مناسب‌بودن بازار کار رشته پزشکی در آلمان
 • ارائه بورسیه‌های تحصیلی متنوع به دانشجویان شایسته

علاوه بر مزایایی که در بالا به آن‌ها اشاره شد آلمان کشوری با فرهنگ و تاریخ غنی است. موسیقی، هنر، جاذبه‌های گردشگری طبیعی و آثار تاریخی این کشور بسیاری از گردشگران را مجذوب خود کرده است. دانشجویان بین‌المللی علاوه بر بهره‌گیری از مزایای تحصیل پزشکی در آلمان و تضمین آینده شغلی خود می‌توانند روابط بین‌المللی خود را توسعه داده و با دنیایی وسیع‌تر آشنا شوند.

شرایط اخذ پذیرش برای تحصیل پزشکی در آلمان

شرایط اخذ پذیرش برای تحصیل پزشکی در آلمان

آینده شغلی رشته پزشکی، بازار کار مناسب در آلمان و همچنین اعتبار بالای دانشگاه‌ها و مدرک دانشگاهی از جمله دلایل منطقی تحصیل پزشکی در آلمان هستند. برخی از این دانشگاه‌ها از دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت در آلمان هستند. برای تحصیل در رشته پزشکی آلمان لازم است از شرایط کامل تحصیل مطلع باشید که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

برای تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه‌های آلمان دو روش وجود دارد که عبارت‌اند از: قبولی در کنکور پزشکی دانشگاه‌های ایران که در این صورت متقاضی باید مدرک قبولی خود را از سازمان سنجش دریافت کرده و آن را به دانشگاه موردنظر خود در آلمان تحویل دهند. با داشتن گواهی قبولی پزشکی در ایران و داشتن مدرک زبان آلمانی سطح B2 باید یک‌سال در کالج تحصیل کرده و بعد از آن برای تحصیل پزشکی در آلمان وارد دانشگاه شود.

روش دیگر برای تحصیل پزشکی در کشور آلمان درخواست پذیرش تحصیلی و شرکت در آزمون‌های ورودی دانشگاه، داشتن مدرک زبان آلمانی سطح B2 و یک‌سال تحصیل در کالج‌های این کشور است. بعد از اتمام دوره کالج دانشجویان می‌توانند وارد دانشگاه‌های پزشکی شوند.

از دیگر شرایط مهاجرت تحصیلی به آلمان برای تحصیل در رشته پزشکی شرط سن است. برای اخذ پذیرش پزشکی در آلمان حداکثر تا 30 سال سن و گپ تحصیلی حداکثر 4 سال مد نظر است. سایر شرایط تحصیل پزشکی در آلمان عبارت‌اند از:

1. شرط معدل

دانشگاه‌های پزشکی آلمان به‌ویژه در بخش دولتی به دلیل سخت‌گیری درباره رزومه تحصیلی و معدل متقاضیان اعتبار بالای علمی دارند. معمولاً معدل لازم برای تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های دولتی آلمان 20 است و تحصیل در این دانشگاه‌ها با معدل کمتر بسیار دشوار است. البته می‌توان با معدل کمتر در دانشگاه‌های خصوصی تحصیل کرد که این دانشگاه‌ها نیز از اعتبار و کیفیت آموزشی بالایی برخوردار هستند. ذکر این نکته نیز مهم است که هزینه تحصیل رشته پزشکی در آلمان در دانشگاه‌های خصوصی بیشتر است.

آزمون های ورودی برای تحصیل پزشکی در آلمان

2. آزمون های ورودی

از دیگر شرایط تحصیل پزشکی در آلمان شرکت در آزمون‌های ورودی و کسب نمره قبولی موردنظر دانشگاه یا کالج است. مهم‌ترین آزمون‌های ورودی پزشکی آلمان FSP و TestAS  هستند.

همان‌طور که در بخش قبل گفته شد متقاضیان تحصیل پزشکی در آلمان باید بر اساس شرایط ذکر شده ابتدا دوره یک‌ساله کالج را بگذرانند. در پایان دوره آزمون FSP برگزار می‌شود و قبولی در آن مجوز ورود به دانشگاه‌های پزشکی این کشور است. آزمون دیگر یعنی TestAS آزمون استعدادسنجی، آزمون ورودی و ارزیابی توانایی دانشجویان است که تنها برخی از دانشگاه‌ها آن را برگزار می‌کنند.

هر دو آزمون به زبان آلمانی برگزار می‌شود. همچنین برای تحصیل در برخی برنامه‌های تحصیل رشته پزشکی در آلمان متقاضیان باید در آزمون Medizinertest یا آزمون TMS شرکت کنند. این آزمون مشخص می‌کند که شرکت‌کنندگان تا چه میزان توانایی درک و تفسیر دقیق اطلاعات موجود در جداول و گراف‌های آزمون را دارند و از این طریق توانایی آن‌ها برای تحصیل در رشته پزشکی سنجیده می‌شود.

3. مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در آلمان

همانند هر دانشگاه دیگر در جهان برای تحصیل پزشکی در آلمان نیز لازم است آخرین مدارک تحصیلی با ترجمه رسمی و همراه با ریزنمرات، مدارک شناسایی و اسکن گذرنامه معتبر برای دانشگاه ارسال شود. ارائه گواهی تمکن مالی برای اثبات تأمین هزینه تحصیل رشته پزشکی در آلمان نیز ضروری است.

ساختار رشته پزشکی در آلمان

به‌طورکلی طول دوره تحصیل پزشکی در آلمان 6 سال است که مرحله اول تحصیل 2 سال، مرحله دوم 3 سال و دوره کارآموزی در بیمارستان‌ها 1 سال طول می‌کشد. ساختار رشته پزشکی در دانشگاه‌های آلمان به این صورت است:

1. مرحله پیش بالینی (Pre-Clinical Stage)

این دوره تحصیلی دو سال طول می‌کشد و دانشجویان با مفاهیم پایه پزشکی آشنا می‌شوند. در پایان این دوره توانایی دانشجویان در این دروس از طریق یک آزمون ترکیبی کتبی و شفاهی سنجیده می‌شود. آزمون مباحث مختلف بیوشیمی، آناتومی و فیزیولوژی را شامل می‌شود.

2. تحصیل پزشکی در آلمان؛ مرحله علوم بالینی (Clinical Science Stage)

در دوره دوم تحصیل پزشکی در آلمان که سه سال طول می‌کشد دانشجویان باید در جلسات آزمایشگاهی، سخنرانی، دوره‌های کارآموزی و سمینارهای مختلف شرکت کنند. با شرکت در این دوره‌های دانشجویان علاوه بر دانش نظری، مهارت‌های عملی لازم را نیز کسب می‌کنند. در پایان دوره سه‌ساله باید در آزمون پایانی شرکت کرده و نمره قبولی را کسب کنند.

3. مرحله بالینی (Final Clinical Year)

در سال آخر دانشجویان در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها تحت‌نظر اساتید خود دوره‌های کارورزی را طی می‌کنند تا هرآنچه در دانشگاه فراگرفته‌اند به‌صورت عملی اجرا کنند. در پایان سال، آزمون نهایی کتبی و شفاهی برگزار می‌شود و تنها با شرط قبولی در این آزمون، دانشجویان می‌توانند فارغ‌التحصیل شوند.

برترین دانشگاه های تحصیل پزشکی در آلمان

 برترین دانشگاه های تحصیل پزشکی در آلمان

اعتبار بالای دانشگاه‌های آلمان در سطح اروپا و بین‌الملل موجب شده است تا سالانه تعداد زیادی از دانشجویان نخبه علاقه‌مند به این رشته برای تحصیل پزشکی در آلمان به آلمان مهاجرت کنند. همچنین مناسب‌بودن هزینه تحصیل رشته پزشکی در آلمان در دانشگاه‌های دولتی و ارائه بورسیه تحصیلی از دیگر عوامل اثرگذار بر افزایش مهاجرت تحصیلی به آلمان هستند.

دانشگاه‌های دولتی و خصوصی آلمان در بهترین سطح کیفی آموزش هستند و تمامی امکانات علمی، تحصیلی و رفاهی در بالاترین سطح از استانداردهای جهانی است. لیست برترین دانشگاه‌های کشور آلمان در حوزه پزشکی عبارت‌اند از:

 • دانشگاه آخن
 • دانشگاه گوتینگن
 • دانشگاه مونیخ
 • دانشگاه آزاد برلین
 • دانشگاه پزشکی کلن
 • دانشگاه پزشکی بن
 • دانشگاه هایدلبرگ
 • دانشگاه پزشکی بوخوم
 • دانشگاه پزشکی هانوفر
 • دانشگاه پزشکی شاریته برلین
 • دانشگاه بنجامین فرانکلین برلین
 • دانشگاه بوهان ولفگانگ فرانکفورت
 • دانشگاه آلبرت لودویک فرایبورگ
 • دانشگاه فردریک الکساندر نورنبرگ
 • دانشگاه لودویک ماکسیمیلیان مونیخ

هزینه تحصیل رشته پزشکی در آلمان

همان‌طور که گفته شد علاوه بر اعتبار بالای دانشگاه‌ها و بازار کار مناسب، مناسب‌بودن هزینه تحصیل رشته پزشکی در آلمان از دیگر دلایل و مزایای مهاجرت تحصیلی به آلمان است. هزینه تحصیل پزشکی در آلمان به دانشگاه موردنظر بستگی دارد. احتمالاً مطلع هستید که هزینه تحصیل رشته پزشکی در آلمان در دانشگاه‌های دولتی تقریباً رایگان بوده و دانشجویان در زمان ثبت‌نام تنها هزینه مربوط به ثبت‌نام و امور اداری را پرداخت می‌کنند.

در دانشگاه‌های دولتی هزینه‌ای به‌عنوان شهریه دانشگاه دریافت نمی‌شود. هزینه ثبت‌نام در دانشگاه‌های دولتی بسته به دانشگاه متفاوت است و از 600-250 یورو متغیر است. البته یک مورد استثنا برای دانشگاه‌های دولتی وجود دارد و آن مربوط به تحصیل در دانشگاه‌های ایالت بادن وورتمبرگ است. دانشجویان خارجی که قصد تحصیل پزشکی در آلمان یا رشته‌های دیگر در دانشگاه‌های بادن وورتمبرگ را داشته باشند باید میانگین شهریه 3.000 یورو در سال پرداخت کنند. همچنین هزینه تحصیل رشته پزشکی در آلمان در دانشگاه‌های خصوصی به طور متوسط 10.000 یورو در سال است.

بورسیه تحصیل پزشکی در آلمان

بورسیه تحصیل پزشکی در آلمان

علاوه بر اعتبار بالای دانشگاه‌ها ارائه بورسیه‌های تحصیلی از دیگر دلایل افزایش تقاضا برای مهاجرت تحصیلی به آلمان است. البته باید توجه داشت که باوجوداینکه مؤسسات و دانشگاه‌های متعددی برای رشته‌های تحصیلی مختلف بورسیه ارائه می‌دهند؛ ولی تعداد بورسیه‌ها برای تحصیل پزشکی در آلمان کمتر است.

برای دریافت بورسیه پزشکی آلمان نیز شرایط کمی دشوارتر است که در ادامه به آن می‌پردازیم. بزرگ‌ترین ارائه‌دهنده بورسیه در آلمان یعنی بورسیه DAAD برای دانشجویان پزشکی هیچ‌گونه بورسیه‌ای ارائه نمی‌دهد. برای اخذ بورسیه از سایر مؤسسات نیز دانشجو باید دو سال در رشته پزشکی آلمان تحصیل کرده و بخش اول آزمون دولتی را با موفقیت به پایان رسانده باشد.

بورسیه‌های تحصیل پزشکی در آلمان برای دانشجویان بین‌المللی عبارت‌اند از:

 • بورسیه شایستگی دانشگاه هامبورگ
 • بورسیه بنیاد بادن وورتمبرگ
 • بورسیه تحصیلی فردریش ایبرت
 • بورسیه SBW برلین
 • بورسیه بنیاد دانشگاه آلمان (برنامه مدیکوس)

البته باید توجه داشت که این بورسیه‌ها، به جز بورسیه SBW برلین هزینه تحصیل رشته پزشکی در آلمان را پوشش نمی‌دهند و تنها مبلغی را به‌عنوان یک کمک‌هزینه ماهانه و برخی دیگر هزینه زندگی یا سفر را پوشش می‌دهند. بورسیه SBW برلین تمام هزینه تحصیل، هزینه زندگی ماهانه، هزینه سفر و هزینه اقامت در آپارتمان مشترک دانشجویی را پوشش می‌دهد.

تحصیل تخصص پزشکی در آلمان

برای تحصیل پزشکی در آلمان در دوره تخصصی دو حالت وجود دارد. اگر متقاضی دوره پزشکی عمومی خود را در آلمان گذرانده باشد می‌تواند برای تحصیل در یکی از دوره‌های تخصصی اقدام کند. متقاضیانی که دوره عمومی پزشکی را در خارج از آلمان گذرانده‌اند ابتدا باید مدارک آن‌ها معادل‌سازی شود و در آزمون Aprobation شرکت کرده و نمره قبولی را کسب کنند. مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی به آلمان برای تحصیل در دوره‌های تخصص پزشکی عبارت‌اند از:

 • مدارک شناسایی و گذرنامه
 • مدرک پزشکی عمومی
 • شماره نظام‌پزشکی
 • مدرک زبان آلمانی با حداقل سطح B2 یا C1
 • گواهی تمکن مالی برای تأمین هزینه تحصیل رشته پزشکی در آلمان

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان

متقاضیان تحصیل پزشکی در آلمان که خارج از اتحادیه اروپا هستند باید برای تحصیل در آلمان ویزای تحصیلی دریافت کنند. مدارک لازم برای اخذ ویزای آلمان، ویزای تحصیلی، عبارت‌اند از:

 • نامه رسمی دانشگاه مبنی بر اخذ پذیرش تحصیلی از آلمان
 • گذرنامه معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار و کپی آن
 • ارائه مدرک دیپلم دبیرستان و ریزنمرات با ترجمه رسمی
 • ارائه مدارک تحصیلی قبلی با ترجمه رسمی (برای تحصیل تخصص پزشکی)
 • تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی آلمان
 • ارائه دو قطعه عکس در اندازه پاسپورت

جمع‌بندی

به دلیل اعتبار بالای دانشگاه‌های آلمان و همین‌طور پیشرفته بودن این کشور، تحصیل پزشکی در آلمان یکی از گزینه‌های مناسب تحصیلی برای بسیاری از دانشجویان بین‌الملل است. از طرف دیگر بازار کار مناسب و امکان اشتغال به کار پس از تحصیل از دیگر مزایای مهاجرت تحصیلی به آلمان برای تحصیل در رشته پزشکی هستند.

دانشگاه‌های دولتی و خصوصی بسیار معتبر در آلمان وجود دارد که هرکدام بر اساس قوانین خود دانشجویان را پذیرش می‌کنند. هزینه تحصیل رشته پزشکی در آلمان در دانشگاه‌های دولتی تقریباً رایگان است و دانشجویان تنها هزینه‌ای معادل 600-250 یورو در آغاز ترم تحصیلی به‌عنوان هزینه ثبت‌نام و امور اداری پرداخت می‌کنند. تنها مورد استثنا برای دانشگاه‌های ایالت بادن وورتمبرگ است که برای دانشجویان خارجی شهریه‌پرداز هستند. شرط سن حداکثر تا 30 سال، گپ تحصیلی حداکثر 4 سال و شرط معدل از مهم‌ترین شرایط تحصیل پزشکی در آلمان هستند.

مهاجرت تحصیلی فرایندی پر از چالش و پیچیدگی‌های زیاد است و برای موفقیت در این مسیر لازم است از مشاوران و متخصصان در این حوزه کمک گرفت. گروه مهاجرتی علم ویرا با سابقه درخشان و تیم مهاجرتی توانمند از برترین دفاتر مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور است. اطلاع از جدیدترین شرایط و قوانین مهاجرت، شرایط پذیرش دانشگاه‌ها، هزینه تحصیل و… در تخصص تیم علم ویرا است. برای اخذ اطلاعات کامل  درباره شرایط مهاجرت تحصیلی فرم مشاوره رایگان را تکمیل کنید. مشاوران علم ویرا در اولین فرصت با شما تماس می‌گیرند.

سؤالات متداول

 1. طول دوره تحصیل پزشکی در آلمان چند سال است؟ 6 سال که شامل دوره پیش بالینی، دوره علوم بالینی و دوره بالینی است.
 2. هزینه تحصیل پزشکی در آلمان چه میزان است؟ تحصیل در اغلب در دانشگاه‌های دولتی آلمان تقریباً رایگان است و تنها شامل هزینه ثبت‌نام است. هزینه دانشگاه‌های خصوصی متفاوت است.
 3. مهم‌ترین شرایط اخذ پذیرش پزشکی در دانشگاه‌های آلمان چیست؟ شرط معدل و قبولی در آزمون ورودی

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه