بورسیه فول فاند داروسازی ترکیه
توسط تیم علم ویرا
11 تیر 3

بورسیه فول فاند داروسازی ترکیه | شرایط 2024

دولت ترکیه با ارائه بورسیه فول فاند داروسازی ترکیه فرصت‌های متنوع و خوبی را برای دانشجویان ممتاز و مستعد از سراسر جهان فراهم کرده است. بورسیه ترکیه که به نام “ترکیه بورسلاری” نیز شناخته می‌شود، فرصتی عالی برای شما است که به دنبال تحصیلاتی باکیفیت و مقرون‌به‌صرفه هستید.

با فراهم‌کردن شرایط و مدارک لازم می‌توانید از این فرصت طلایی بهره‌مند شوید و به تحصیل رایگان داروسازی ترکیه بپردازید. همچنین می‌توانید با این بورسیه‌ها هزینه‌های تحصیل از جمله شهریه، خوابگاه، بیمه درمانی و… را تحت پوشش قرار داده و به میزان قابل‌توجهی کاهش دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مهاجرت تحصیلی به ترکیه تا انتهای این مقاله از علم ویرا همراه ما باشید.

شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه

به‌طورکلی می‌توان گفت که اخذ بورسیه فول فاند داروسازی ترکیه در دانشگاه‌های مختلفی از جمله دانشگاه استانبول و دانشگاه آنکارا امکان‌پذیر است؛ اما نکته قابل‌توجه این است که متقاضیان بومی بورسیه و تحصیل در دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه بسیار زیاد هستند. همچنین علاوه بر کشور ایران، متقاضیانی از کشورهای روسیه و هند نیز جهت اخذ ظرفیت اقدام می‌کنند؛ بنابراین برای تحصیل رایگان داروسازی ترکیه در وهله اول بایستی در نظر گرفت که اخذ بورسیه تحصیلی این کشور بر اساس ظرفیت است.

افراد واجد شرایط می‌توانند جهت اخذ ظرفیت بورسیه اقدام کنند. توجه داشته باشید که تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه به زبان ترکی است؛ بنابراین برای برخورداری از این مزیت بایستی مدرک زبان ترکی قابل‌قبولی با نمره بالا دریافت کرده باشید. همچنین جهت دریافت مدرک زبان ترکی مناسب، بایستی در دوره‌های زبان ترکی به نام yos شرکت نمود و پس از گذراندن دوره، در امتحان پایانی نمره قابل‌قبول را کسب کرد. اصولاً اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه برای دانشجویان دکتری نیاز به داشتن مقالات ISI به‌صورت ژورنالی دارد. از دیگر نکات الزامی، داشتن سطح علمی مناسب و نمرات بالای تحصیلی است.

انواع بورسیه در ترکیه

انواع بورسیه در ترکیه

کشور ترکیه به‌طورکلی دارای دو نوع بورسیه است که توسط دولت ترکیه و دانشگاه‌های این کشور ارائه می‌شوند. بورسیه فول فاند داروسازی ترکیه این امکان را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کند که بدون دغدغه‌های مالی بتوانند در ترکیه تحصیل کنند. به‌عبارت‌دیگر بورسیه بورسلاری یا فول فاند امکان تحصیل رایگان داروسازی ترکیه را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کند. در زیر به توضیح بیشتر انواع بورسیه‌های کشور ترکیه پرداخته شده است.

1. بورسیه فول فاند ترکیه (ترکیه بورسلاری)

بورسیه تحصیلی فول فاند یا همان ترکیه بورسلاری، بورسیه‌ای است که توسط دولت ترکیه به دانشجویان بین‌المللی داده می‌شود. تورک بورسلاری شامل دو مرحله است. مرحله اول این بورسیه مربوط به بارگذاری مدارک است. در صورت موفقیت در مرحله اول شما برای مرحله دوم به مصاحبه دعوت می‌شوید.

لازم به ذکر است که این بورسیه تمام هزینه‌ تحصیل در ترکیه از جمله شهریه‌های دانشگاه، حمل‌ونقل، خوابگاه و… را شامل می‌شود. بعضی از دانشگاه‌ها در کشور ترکیه از طریق این نوع بورسیه دانشجویان را جذب می‌کنند و ظرفیت جداگانه‌ای برای آن‌ها در نظر می‌گیرند. توجه داشته باشید که ثبت نام در این نوع بورسیه در اوایل بهمن آغاز می‌شود و در اوایل اسفند به پایان می‌رسد.

2. بورسیه تحصیلی درصدی ترکیه

این نوع بورسیه شامل اشخاصی می‌شود که در آزمون یوس یا SAT شرکت کرده و یا از طریق پذیرش بدون آزمون به دانشگاه‌های این کشور وارد می‌شوند. در حالتی که دانشجو دارای رزومه‌ای قوی شامل معدل بالا، تقدیرنامه‌ها و مدارک مختلف باشد می‌تواند درخواست این بورسیه را به دانشگاه موردنظر ارائه داده و بعد از بررسی دقیق رزومه ممکن است دانشگاه بورسیه‌ای با درصدی بین 20 تا 100 درصد را به او اعطا کند.

معرفی بورسیه فول فاند داروسازی ترکیه

 

معرفی بورسیه فول فاند داروسازی ترکیه

یکی از انواع بورس تحصیلی ترکیه که تنها متقاضیان بین‌المللی می‌توانند برای آن درخواست دهند بورسیه فول فاند داروسازی ترکیه است. هدف از ارائه این بورسیه بین‌المللی، ارائه آموزش باکیفیت و ایجاد ارتباط نزدیک با دیگر کشورها است. در واقع فرصت‌های زیادی با بودجه کامل همراه باتجربه تحصیلی در کشور ترکیه وجود دارد. با برخورداری از این مزیت همه دانشجویان بین‌المللی متقاضی تحصیل رایگان داروسازی ترکیه می‌توانند چشم‌اندازی منحصربه‌فرد در سطح جهانی به دست آورند.

لازم به ذکر است که یکی از انواع بورسیه فول فاند ترکیه بورسیه بورسلاری ترکیه (Turkiye Burslari Scholarships) است. جهت اخذ این نوع بورسیه تحصیلی ترکیه متقاضیان می‌بایست حتماً ملیتی غیر ترکی داشته باشند. از دیگر شرایط لازم برای بورسیه تحصیلی ترکیه از نوع فول فاند داشتن معدل بالا است. در زیر به شرایط بورسیه فول فاند ترکیه در مقاطع مختلف اشاره شده است.

1. شرایط بورسیه فول فاند داروسازی ترکیه در مقطع کارشناسی

بورسیه فول فاند داروسازی ترکیه در مقطع کارشناسی معمولاً به مدت 4 سال هزینه‌های تحصیل و زندگی متقاضیان را پوشش می‌دهد. حداقل شرط لازم جهت دریافت بورسیه فول فاند ترکیه 12 سال سابقه تحصیلی به همراه حداقل 70 درصد نمره و حداکثر شرط سنی 21 سال است. لازم است بدانید که بورسیه فول فاند ترکیه در مقطع کارشناسی در رشته‌های مختلفی ارائه می‌شود که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 • علوم اجتماعی
 • مهندسی
 • علوم‌انسانی
 • علوم بهداشتی
 • موسیقی
 • هنرهای زیبا

2. شرایط بورسیه فول فاند داروسازی ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد

این نوع از بورسیه که امکان تحصیل رایگان داروسازی ترکیه را در مقطع کارشناسی‌ارشد فراهم و به مدت 2 سال تمام هزینه‌های تحصیل و زندگی را تامین می‌کند. از جمله شرایط بورسیه ادامه تحصیل در ترکیه از نوع فول فاند می‌توان به حداقل 14 سال سابقه تحصیلی با حداقل 75 درصد امتیاز و حداکثر سن 30 سال اشاره نمود.

مهاجرت تحصیلی به ترکیه

3. شرایط بورسیه فول فاند ترکیه در مقطع دکتری

شرایط بورسیه فول فاند داروسازی ترکیه در مقطع دکتری حداقل 16 سال سابقه تحصیلی با حداقل 75 درصد نمره و سن زیر 35 سال است. در واقع این نوع از بورس تحصیلی کشور ترکیه هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور را به مدت 2 سال پوشش می‌دهد. رشته‌های علوم اجتماعی، مهندسی، علوم‌انسانی و هنرهای زیبا، از جمله رشته‌هایی هستند که متقاضیان می‌توانند در مقطع دکتری بورسیه فول فاند ترکیه را برای آن‌ها به دست آورند.

مهم‌ترین مزایای بورسیه فول فاند داروسازی ترکیه

همان‌طور که بیان شد در صورت پذیرفته‌شدن در بورسیه فول فاند داروسازی ترکیه شما می‌توانید به تحصیل رایگان داروسازی ترکیه مشغول شوید. علاوه بر امکان تحصیل رایگان در ترکیه این بورسیه برای دانشجویان مزایای دیگری نیز به همراه دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره شده است:

 • اسکان رایگان: اقامت دانشجویان در خوابگاه‌های دانشگاه‌ها کاملاً رایگان است. البته کسانی که تمایل به اقامت در مکان دیگری جز خوابگاه را دارند، باید هزینه را از جیب خودپرداخت نمایند.
 • عدم پرداخت شهریه: افراد پذیرفته شده در این بورسیه هیچ‌گونه شهریه‌ای به دانشگاه پرداخت نخواهند کرد.
 • بیمه درمانی: از زمانی که تحصیل دانشجو در ترکیه شروع شود، تمامی هزینه‌های درمانی وی تحت پوشش بیمه خدمات درمانی قرار می‌گیرد. این مورد را می‌توانید جز یکی از مهم‌ترین خدمات تحصیل در این کشور لحاظ کنید.
 • هزینه سفر: بلیط ورود یا خروج دانشجو از ترکیه بر عهده دولت این کشور است. چنانچه دانشجو خودش بلیط را تهیه نماید مبلغ به‌حساب آن استرداد می‌شود.
 • پرداخت حقوق ماهیانه: مبلغ 1700 لیر ترکیه برای مقطع کارشناسی و مبلغ 2400 لیر ترکیه برای مقطع کارشناسی ارشد و مبلغ 3000 لیر ترکیه برای مقطع دکتری و پرداخت 8 هزار لیر ماهیانه برای دوره‌های تحقیقاتی

مدارک لازم برای اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه

بورسیه فول فاند داروسازی ترکیه؛ مدارک لازم برای ثبت نام بورسیه ترکیه

لازم است بدانید که جهت ورود به کشور ترکیه و اقامت کوتاه‌مدت در این کشور با توجه قراردادهای موجود بین کشور ایران و ترکیه دریافت ویزای این کشور الزامی نیست؛ اما درصورتی‌که قصد اقامت بیش از 90 روز در کشور ترکیه را دارید بایستی مدارک لازم جهت پذیرش دانشگاه‌های ترکیه را ارائه داده و جهت اخذ ویزای ترکیه اقدام کنید. برای اخذ ویزای این کشور در ابتدا بایستی وقت سفارت را به صورت آنلاین گرفت و در روز موعود همراه مدارک موجود به سفارت این کشور حضوری اقدام نمایید. مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی ترکیه به شرح زیر است:

 • مدارک تحصیلی (ارائه مدارک تحصیلی با توجه به مقطع مرتبط)
 • ارائه مدارک هویتی (ارائه پاسپورت با حداقل اعتبار دارای یک سال + ارائه اصل شناسنامه)
 • نامه پذیرش (ارائه نامه پذیرش دوره‌های زبان ترکی)
 • عکس ویزایی (ارائه 4 قطعه عکس ویزایی با پشت زمینه سفید)
 • ارائه انگیزه‌نامه با ذکر اهداف خود از تحصیل در ترکیه
 • ارائه نامه پذیرش دانشگاه (جهت‌پذیرش در مقطع دکتری در ابتدا یافتن استاد راهنما الزامی است)
 • ارائه مقالات و دستیابی‌های علمی (ارائه مقالات و پژوهش‌های علمی امتیازی مثبت محسوب می‌شود.)
 • نامه عدم سو پیشینه (جهت مشخص‌شدن سوابق کیفری اشخاص)

معدل موردنیاز برای بورسیه شدن در ترکیه

یکی از مهم‌ترین شرایط بورسیه فول فاند داروسازی ترکیه سن و معدل متقاضی است. در واقع سن بورسیه تحصیلی ترکیه برای هر مقطع متفاوت است. داشتن سن زیر 21 سال برای برنامه‌های بورس تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی، دارابودن سن زیر 30 سال برای برنامه‌های بورسیه دانشگاه ترکیه در مقطع کارشناسی‌ارشد و داشتن سن زیر 35 سال برای بورسیه دانشگاه ترکیه در دوره‌های دکترا شرایط سنی لازم برای بورسیه تحصیلی ترکیه است.

معدل موردنیاز برای بورسیه فول فاند داروسازی ترکیه از دیگر شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه است که تاثیر به‌سزایی هم در پذیرفته‌شدن درخواست تحصیل رایگان داروسازی ترکیه دارد؛ زیرا که اخذ بورس تحصیلی ترکیه رقابتی است و هر متقاضی که شرایط بهتر سنی و معدل بالاتری داشته باشد شانس بیشتری هم برای اخذ بورسیه تحصیلی رایگان ترکیه خواهد داشت.

به‌طورکلی معدل موردنیاز جهت بورسیه شدن در ترکیه برای مقطع کارشناسی 70 از 100 یعنی حدود معدل 14 است. همچنین معدل مورد نیاز برای بورسیه شدن در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد 75 از 100 یعنی معدل 15 است و معدل مورد نیاز برای بورسیه شدن در ترکیه در مقطع دکتری 75 از 100 یعنی 15 است. علاوه بر این، معدل مورد نیاز برای بورسیه شدن در ترکیه در برخی از رشته‌های خاص و پرطرفدار همچون پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی 90 از 100 یعنی حداقل معدل 18 است.

انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه

انگیزه‌نامه برای بورسیه ترکیه

انگیزه‌نامه برای بورسیه فول فاند داروسازی ترکیه یکی از مهم‌ترین مدارک لازم برای ثبت نام بورسیه در این کشور است. البته توجه داشته باشید که انگیزه‌نامه برای هر برنامه‌ای ضروری نیست و تنها جهت کسب بورسیه دانشگاه ترکیه در مقطع تحصیلات تکمیلی الزامی است. در واقع انگیزه‌نامه برای امکان تحصیل رایگان داروسازی ترکیه اگر به‌درستی و خوبی نوشته شود تنها شانس متقاضی برای شناسایی خود به‌عنوان یک فرد واقعی است که با سایر متقاضیان متفاوت است.

در حقیقت متقاضی باید مهارت‌ها و نقاط قوت خود را در انگیزه‌نامه برای بورسیه ترکیه برجسته نماید. در اصل انگیزه‌نامه جهت بورسیه ترکیه نامه‌ای است که دلایل ارائه بورسیه را نشان می‌دهد. انگیزه‌نامه برای بورسیه ترکیه حدود 500 تا 1000 کلمه است؛ اما این بدان معنی نیست که بیش از حد در مورد خود صحبت نمایید؛ بلکه مانند یک مقاله 500 کلمه‌ای است و باید دقیق و متعادل و بدون غرور و اغراق باشد.

جمع‌بندی

باتوجه‌به مطالب بیان شده می‌توان گفت که اخذ بورسیه فول فاند داروسازی ترکیه از جمله مواردی است که امکان تحصیل رایگان داروسازی ترکیه را برای دانشجویان فراهم می‌کند. در واقع ترکیه یک کشور اروپایی آسیایی است که امروزه به‌خاطر موقعیت جغرافیایی و نزدیکی به ایران متقاضیان زیادی برای تحصیل دارد. جهت تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی این کشور متقاضیان باید یک سال در کالج تحصیل‌کرده و آزمون بدهند و در صورت قبولی وارد دانشگاه شوند. آزمون به زبان ترکی و انگلیسی برگزار می‌گردد و شامل دروس زبان و ریاضی و زیست و شیمی می‌شود. برای آگاهی از شرایط تحصیل خارج از کشور و دریافت اطلاعات، به بخش مشاوره رایگان مراجعه کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه