دانشگاه‌های ترکیه با شرط معدل
توسط تیم علم ویرا
19 مهر 2

دانشگاه های ترکیه با شرط معدل + شرایط پذیرش 2023

درصورتی‌که در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های ترکیه نمره خوبی کسب نکرده‌اید اصلاً جای نگرانی نیست؛ زیرا که امکان تحصیل در دانشگاه های ترکیه با شرط معدل نیز برای شما فراهم است. اگر رؤیای تحصیل در رشته موردعلاقه خود را در ذهن دارید شرط معدل دانشگاه های ترکیه یکی از آسان‌ترین راه‌ها جهت تحقق آرزوی شما است. در این مقاله از سری مقالات علم ویرا قصد داریم به معرفی بررسی شرایط و مدارک مورد نیاز تحصیل در ترکیه با شرط معدل بپردازیم که می‌تواند شما را در جهت تحقق آرزوهایتان کمک کند.

تحصیل در دانشگاه های ترکیه با شرط معدل

ترکیه که به‌عنوان پلی میان قاره آسیا و اروپا عمل می‌کند ازنظر جغرافیایی و استراتژیک یکی از مهم‌ترین کشورهای جهان است. این کشور در خاک خود میزبان تمدن‌های متفاوتی است و در واقع تمدن شرق و غرب را باهم آمیخته و به فرهنگی نو و جدید تبدیل نموده است. لازم به ذکر است که این کشور چهارفصل از سه طرف توسط دریاها احاطه شده است و زیبایی‌های طبیعی بسیاری را به نمایش می‌گذارد. همچنین این کشور دارای فرهنگ غنی است به‌ صورتی ‌که می‌توان گفت هر شهر در ترکیه به‌اندازه یک کشور دارای میراث‌فرهنگی است.

در این کشور باتوجه‌به کیفیتی که جهت زندگی ارائه می‌شود هزینه زندگی تقریباً نسبت به تمام کشورهای اروپایی مناسب‌تر است. این موضوع سبب شده ترکیه به یکی از مقاصد مناسب جهت مهاجرت تبدیل شود. در ترکیه 209 دانشگاه و چیزی بیش از 60 هزار رشته و برنامه تحصیلی موجود است که کیفیت بالایی از آموزش را ارائه می‌کنند و به پیشرفت‌های تکنولوژیکی هم توجه ویژه‌ای دارند.

تمام موارد بیان شده باعث شده است که ترکیه به دومین کشور جهان از نظر نرخ دسترسی به خدمات مؤسسات آموزش عالی تبدیل شود. مهم نیست که چه رشته‌ای را در کدام یک از  دانشگاه‌های ترکیه جهت ادامه تحصیل انتخاب می‌نمایید. زندگی و تحصیل در این کشور می‌تواند تا حد بسیار زیادی به پیشرفت شما کمک کند و فرصت‌های متعددی را جهت شناخت تمدن‌های مختلف برای شما ایجاد کند.

اخذ پذیرش در دانشگاه های ترکیه با شرط معدل از گزینه‌های مناسبی است که می‌تواند نگرانی شما را جهت سختی آزمون ورودی و اضطراب قبولی در رشته و دانشگاه موردنظر نجات دهد. درواقع باید گفت که در این روش با ارائه مدرک دیپلم دبیرستان خود به‌راحتی می‌توانید باتوجه‌به شرط معدل دانشگاه های ترکیه در رشته موردنظر خود تحصیل کنید.

مدارک موردنیاز تحصیل در ترکیه با شرط معدل

مدارک مورد نیاز تحصیل در ترکیه با شرط معدل

از آنجایی که متقاضیان می‌توانند با شرط معدل در دانشگاه‌های ترکیه تحصیل کنند، مهاجرت تحصیلی به ترکیه طرف‌داران زیادی دارد. لازم است که بدانید تحصیل در ترکیه و در مؤسسات عالی آموزشی مزایای بسیاری را به همراه دارد و درنتیجه این امر را برای شما ممکن می‌کند تا بتوانید مدارک بین‌المللی و معتبر از کشورهای اروپایی دریافت نمایید. دقت نمایید که جهت  تحصیل در دانشگاه های ترکیه با شرط معدل لازم است که مدارک زیر را آماده و یا در صورت لزوم آن‌ها را ترجمه کنید.

  • مدرک دیپلم دبیرستان
  • کارنامه و ریزنمرات دبیرستان
  • پاسپورت
  • گواهی معادل‌سازی اخذ شده از اداره آموزش‌وپرورش ترکیه و یا سفارت ترکیه در ایران
  • عکس

لیست دانشگاه های دولتی ترکیه با شرط معدل

شرط معدل دانشگاه های ترکیه موجب شده این کشور مقصد تحصیلی مناسبی برای بسیاری از افراد باشد. دانشجویان می‌توانند در دانشگاه‌های دولتی ترکیه تنها با هزینه‌ای حدوداً بین 200 تا 1000 دلار در سال و در انواع رشته‌های پرطرف‌دار مانند پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و… به‌راحتی تحصیل نمایند. در ادامه برخی از دانشگاه های ترکیه با شرط معدل همراه با توضیح مختصری از ویژگی‌های آن ها معرفی می کنیم.

شرط معدل دانشگاه‌های ترکیه دانشگاه کوجالی

1. دانشگاه کوجالی

دانشگاه کوجالی یکی از دانشگاه‌های دولتی ترکیه با شرط معدل است که علاوه بر کادر آموزشی متخصص و مجرب از برنامه‌های آموزشی باکیفیت و مطابق با استاندارهای جهانی بهره‌مند است. این دانشگاه در سال 1992 با 6 دانشکده، 1 مدرس حرفه‌ای و 3 مؤسسه تأسیس شده که در حال حاضر یکی از مراکز علمی و آموزشی پیشرو در ترکیه است. دانشگاه کوجالی جایگاه مهمی در فعالیت‌های تحقیق و توسعه (R&D) دارد. در این دانشگاه رشته‌های متعددی مثل پزشکی، مهندسی، شیمی، فیزیک، ریاضیات و… در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری طبق شرط معدل ارائه می‌شود.

شرط معدل دانشگاه‌های ترکیه از جمله دانشگاه کوجالی سبب شده دانشجویان زیادی جذب این دانشگاه شوند. توجه داشته باشید که این دانشگاه در کنار این که میزبان دانشجویان زیادی از سراسر دنیا است هر ساله نیز تعداد بسیاری از دانشجویان خود را به دیگر کشورهای خارج از ترکیه می‌فرستد. یکی دیگر از ویژگی‌های خاص دانشگاه کوجالی وجود تکنوپارک این دانشگاه است. این تکنوپارک نقش پیشرو در تولید محصولات باارزش افزوده بالا و توسعه فناوری ایفا نموده و به بسیاری از کشورها مثل آمریکا، آلمان، اسپانیا، سوئیس، روسیه و.. صادرات دارد.

2. دانشگاه های ترکیه با شرط معدل؛ دانشگاه کاتب چلبی ازمیر

دانشگاه کاتب چلبی ازمیر که در سال 2011 به‌عنوان چهارمین دانشگاه دولتی در ازمیر تأسیس شد، یکی از دانشگاه های ترکیه با شرط معدل است. شرط معدل دانشگاه های ترکیه سبب شده است که این دانشگاه مقصد مناسبی برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی باشد.

دانشگاه کاتب چلبی ازمیر با 12 دانشکده، 3 مدرسه تحصیلات تکمیلی، 1 مدرسه حرفه‌ای، بیمارستان‌ها و… در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته شده است. همچنین تلاش می‌کند تا به‌زودی به یکی از دانشگاه‌های پیشرو در ترکیه تبدیل شود. آموزش‌ها در این دانشگاه به زبان ترکی ارائه می‌شود و ازجمله رشته‌های تحصیلی این دانشگاه دندانپزشکی، داروسازی، معماری و … است. دانشگاه کاتب چلبی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، مدارک تحصیلی معتبری را به دانشجویان ارائه می‌کند.

تحصیل در دانشگاه حاجت تپه با شرط معدل

3. دانشگاه حاجت تپه

یکی از دانشگاه‌ های ترکیه با شرط معدل دانشگاه حاجت تپه است که در واقع یکی از بهترین‌ها در زمینه پزشکی است. این دانشگاه در سال 1967 در شهر آنکارا تأسیس شد و یک دانشگاه دولتی واقع در پایتخت ترکیه است. دانشگاه حاجت تپه دارای 12 دانشکده پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، اقتصاد و علوم اداری، آموزش، مهندسی، هنرهای زیبا، علوم بهداشتی، حقوق، ادبیات  و علوم ورزشی و خدمات آموزشی است. شرط معدل دانشگاه های ترکیه و از جمله دانشگاه حاجت تپه سبب شده این دانشگاه نرخ پذیرش دانشجویی بالایی داشته باشد.

ازاین‌رو می‌توانید شانس خود را جهت‌پذیرش در دانشگاه های ترکیه با شرط معدل امتحان کنید. لازم به ذکر است که مدارک ارائه شده توسط این دانشگاه مورد تأیید وزارت علوم و بهداشت ایران است که آن را به یکی از مقاصد تحصیلی پرطرف‌دار در بین داوطلبان ایرانی تبدیل کرده است. همچنین در این دانشگاه این امکان وجود دارد که از خدمات دانشگاهی مثل بورسیه‌های تحصیلی متنوع، کتابخانه، خوابگاه، برنامه‌های مشارکتی و بین‌المللی و… استفاده کنید. در حال حاضر بیش از 1300 دانشجوی بین‌المللی از بیش از 80 کشور مختلف در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد این دانشگاه مشغول تحصیل هستند. توجه داشته باشید که بعضی از رشته‌ها در این دانشگاه به زبان انگلیسی هم ارائه می‌شود.

تحصیل در دانشگاه ابانت عزت بایسال با شرط معدل

4. شرط معدل دانشگاه های ترکیه؛ دانشگاه آبانت عزت بایسال

دانشگاه دولتی آبانت عزت بایسال جزو دانشگاه‌ های ترکیه با شرط معدل است که در شهر بولو ترکیه قرار دارد. این دانشگاه یکی از معتبرترین دانشگاه‌های مطرح در ترکیه است که در سال 1992 تأسیس شده است. همچنین توجه داشته باشید که دانشگاه آبانت عزت بایسال یکی از سریع‌ترین دانشگاه‌های درحال‌توسعه است. دانشگاه آبانت عزت دارای رشته‌های مختلفی مثل کشاورزی، معماری، هنر، دندانپزشکی، اقتصاد، رشته‌های مهندسی و… است. همچنین در تلاش است یک زمینه تحقیق و مطالعه برای دانشجویان از طریق کتابخانه‌های دانشگاه ایجاد نماید تا به‌صورت فعالانه دانشجویان را در موضوعات تحقیقات بین‌المللی مشارکت دهد.

به‌طورکلی می‌توان گفت در این دانشگاه 17 دانشکده، 1 مؤسسه، 8 مدرسه حرفه‌ای و 19 مرکز تحقیقاتی فعال است. ارائه بسیاری از دوره‌های آموزشی انگلیسی، ترکی و تعداد کمی دروس عربی موجب شده که دانشجویان این دانشگاه بتوانند با سرعت در مقیاس ملی و بین‌المللی پیشرفت کنند. این دانشگاه دارای زیرساخت‌هایی با فن‌آوری برتر و امکانات و تجهیزات بسیار قوی است که علاوه بر حمایت از دستاوردهای بین‌المللی دانشجویان به دانشجویان موفق هم بورسیه‌های تحصیلی ارائه می‌کند.

تاثیر معدل در آزمون یوس

تاثیر معدل در آزمون یوس

جهت تحصیل در کشور ترکیه و شرکت در آزمون یوس که برای سنجش متقاضیان خارجی و بین‌المللی برگزار می‌شود نیازمند تسلط به زبان ترکی هستید. دانشگاه های ترکیه با شرط معدل نتیجه کسب شده از این آزمون را ملاک پذیرش دانشجو قرار می‌دهند. توجه داشته باشید که آزمون یوس که در واقع به نسبت آزمون‌های دیگر ساده تلقی می‌شود که از سه بخش اصلی هوش، ریاضی و هندسه تشکیل شده است. درصورتی‌که به زبان ترکی مسلط باشید و یا در دوره‌های آموزشی یوس شرکت کرده باشید به‌راحتی می‌توانید از پس این آزمون برآیید و با شرط معدل دانشگاه های ترکیه در این کشور مشغول به تحصیل شوید.

جهت پذیرفته‌شدن در دانشگاه لازم است بتوانید در آزمون YOS حداقل نمره 45 از 100 را کسب نمایید. دقت داشته باشید که این آزمون در بهمن ماه و توسط دانشگاه‌ها برگزار می ‌شود. لازم است در ابتدا دانشگاه خود را مشخص نمایید و سپس اقدام به ثبت نام در این آزمون کنید. ثبت نام شما به صورت آنلاین انجام می شود. برای شرکت در آزمون لازم است حدودا اردیبهشت ماه در محل آزمون که امکان دارد در شهر آنکارا، استانبول یا… باشد حضور پیدا کنید.

هزینه تحصیل در ترکیه با شرط معدل

به‌طورکلی می‌توان گفت که هزینه‌های تحصیل در دانشگاه های ترکیه با شرط معدل باتوجه‌به رشته و زبان تحصیلی که انتخاب می‌کنید، متفاوت است. توجه داشته باشید که هزینه‌های اعلام شده از سوی دانشگاه‌ها به‌صورت سالانه دریافت می‌شوند. در کل باید گفت که هزینه دانشگاه‌های دولتی به‌مراتب کمتر از دانشگاه‌های خصوصی است.  همچنین لازم به ذکر است که هزینه تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی قطعاً بیشتر از هزینه تحصیل به زبان ترکی استانبولی است.

مزیت پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه با شرط معدل

دانشگاه های ترکیه با شرط معدل؛ مزیت پذیرش با شرط معدل

بزرگ‌ترین مزیت شرکت در دوره‌های که با شرط معدل دانشگاه های ترکیه برگزار می‌شوند این است که امکان تحصیل در دانشگاه‌هایی پیشرفته با برترین امکانات آموزشی و پژوهشی برای دانشجویان فراهم می‌شود. این موضوع برای دانشجویانی که به هر دلیل از ورود به دانشگاه مطرح دولتی کشور بازمانده‌اند بسیار مهم است. در واقع به‌این‌ترتیب شما می‌توانید در دانشگاه‌هایی با رتبه علمی قابل‌قبول که بیشتر آن‌ها در رتبه سایت‌های جهانی بین 500 تا 1000 قرار می‌گیرند، تحصیل نمایید.

در حقیقت‌ پذیرش در دانشگاه های ترکیه با شرط معدل رویکرد جدیدی است که دانشگاه‌های این کشور جهت جذب دانشجوی بین‌المللی و با حمایت امکانات و تکنولوژی موجود در پیش گرفته‌اند. باید گفت که این اتفاق شانس خوبی را برای دانشجویان بین‌المللی که قصد زندگی در این کشور و یا انتقالی به سایر کشورهای اروپایی را دارند فراهم نموده است.

بورسیه دانشگاه‌های ترکیه با شرط معدل

بورسیه دانشگاه های ترکیه با شرط معدل

بورسیه دانشگاه‌های ترکیه یا همان بورسلاری ترکیه در واقع بزرگ‌ترین برنامه بورسیه تحصیلی این کشور برای دانشجویان بین‌المللی است که هر ساله اصولاً از 20 دی‌ماه شروع می‌شود و تا 1 اسفندماه ادامه دارد. در کنار امکان تحصیل در دانشگاه های ترکیه با شرط معدل امکان استفاده از بورسیه‌ها هم است. بورسیه‌های تحصیلی ترکیه شامل بورسیه‌های کامل برای تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا یا تحقیقات برای هر دانشگاه ترکیه می‌شود.

این برنامه علاوه بر ارائه بودجه به متقاضیان منتخب روند آماده‌سازی و استقرار آن‌ها را نیز در دانشگاه‌ها پوشش می‌دهد و هر ساله 150000 درخواست از کشورهای مختلف در سراسر دنیا جهت دریافت این بورسیه‌ها ثبت می‌شود. در ادامه شرط معدل دانشگاه های ترکیه برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه بیان شده است.

  • معدل بالای 14 برای متقاضیان مقطع کارشناسی
  • معدل بالای 15 برای مقطع کارشناسی ارشد
  • معدل 18 به بالا برای متقاضیان رشته های علوم بهداشتی (پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی) الزامی است.

جمع‌بندی

همان‌طور که گفته شد شرط معدل دانشگاه‌ های ترکیه سبب شده تا دانشگاه‌های دولتی و خصوصی این کشور مقصد مناسبی برای دانشجویان بین‌المللی باشد. در این مقاله سعی شد تا نکات مهم در خصوص دانشگاه های ترکیه با شرط معدل بیان شود. امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شده باشد. در صورت وجود هرگونه ابهام در خصوص مدارک مورد نیاز تحصیل در ترکیه با شرط معدل و… می‌توانید با ارسال فرم درخواست مشاوره رایگان با مشاوران متخصص علم ویرا در ارتباط باشید.

مؤسسه مهاجرتی علم ویرا باسابقه درخشان در زمینه مهاجرت تحصیلی و با همکاری مشاوران، وکلا و حقوق‌دانان خود بهترین مسیرهای قانونی مهاجرت برای تحصیل در برترین دانشگاه‌های دنیا را به متقاضیان عزیز معرفی می‌کند. رسالت ما ارائه بهترین مسیرهای قانونی و انتخاب بهترین دانشگاه‌ها بر اساس شرایط متقاضیان است.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی ترکیه بدون آزمون